Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Ο γιατρός θεωρεί υγεία οτιδήποτε το μη παθολογικο. Ας πούμε αν είναι αγυμναστος με κοιλίτσα αλλά όχι με αρκετό λίπος ώστε να πάθεις καρδιά και εξετάσεις σου ειναι μέσα στα όρια ο γιατρός θα σου πει είσαι καλά και δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα. Για τους γιατρούς υγια είναι η μη παθολογία, όχι το vır.

Δεν θέλουν να πάρουν και το ρισκο να σου πουν να γυμναστεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θέλουν να πάρουν και το ρισκο να σου πουν να γυμναστεις.

Μεταξύ μας τώρα, όποιος θέλει να κάνει κάτι στη ζωή του πάει και το κανει, δεν περιμένει να πάρει έγκριση από το γιατρό του. Η ζωή είναι δική μας το και η ευθύνη. Ο γιατρός είναι για συμβουλές και την γνώση του ειδικου, οι αποφάσεις είναι δικές μας.
 

Guest 880151

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω για σας, αλλά για μένα μια πεζοπορία ή ποδηλασία κοντά στη θάλασσα ή το βουνό είναι η καλύτερη εκγύμναση. Αυτή η ηρεμία που αποπνέουν είναι ότι πιο αναζωογονητικό και το καλό είναι ότι δεν καταλαβαίνεις πόσο γρήγορα περνάει η ώρα (ενώ στο γυμναστήριο κοιτάς τα δευτερόλεπτα στον διάδρομο λες και πρόκειται να εκραγεί βόμβα). Το θέμα είναι ότι επιστρέφοντας σπίτι, μετατρέπομαι σε ποντίκι κι η αδερφή μου για ακόμη μία φορά με ρωτάει πού πήγε η σοκολάτα της (κλειδαριά!)..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Μεταξύ μας τώρα, όποιος θέλει να κάνει κάτι στη ζωή του πάει και το κανει, δεν περιμένει να πάρει έγκριση από το γιατρό του. Η ζωή είναι δική μας το και η ευθύνη. Ο γιατρός είναι για συμβουλές και την γνώση του ειδικου, οι αποφάσεις είναι δικές μας.

Δεν περιμένω να μου δώσει έγκριση ένας ειδικός για το τι θα κάνω στη ζωή μου. Εγω απλά συγκρινω απαντήσεις.

Απάντηση ορθοπεδικου " Εμεις προτεινουμε μονο κολυμπι και πιλάτες"

Απαντηση φυσικοθεραπευτη " Ελα απο εδώ και θα το προσπαθησουμε.... κάνε προπονηση με βάρη μέχρι το σημειο που δεν σε ενοχλει. "

Ο καθενας με τα συμπερασματα του λοιπον.

Με κολυμπι και πιλάτες... μη περιμένεις να φτιάξεις ποτέ σοβαρο μυικό σύστημα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν ξέρω για σας, αλλά για μένα μια πεζοπορία ή ποδηλασία κοντά στη θάλασσα ή το βουνό είναι η καλύτερη εκγύμναση. Αυτή η ηρεμία που αποπνέουν είναι ότι πιο αναζωογονητικό και το καλό είναι ότι δεν καταλαβαίνεις πόσο γρήγορα περνάει η ώρα (ενώ στο γυμναστήριο κοιτάς τα δευτερόλεπτα στον διάδρομο λες και πρόκειται να εκραγεί βόμβα). Το θέμα είναι ότι επιστρέφοντας σπίτι, μετατρέπομαι σε ποντίκι κι η αδερφή μου για ακόμη μία φορά με ρωτάει πού πήγε η σοκολάτα της (κλειδαριά!)..
Δεν το θεωρώ εκγύμναση. Είναι ότι πρέπει για να σε κρατάει υγιή αλλά δεν θα αποτρέψει την απώλεια μυϊκής μάζας όσο μεγαλώνεις. Για τον διάδρομο συμφωνώ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Δεν το θεωρώ εκγύμναση. Είναι ότι πρέπει για να σε κρατάει υγιή αλλά δεν θα αποτρέψει την απώλεια μυϊκής μάζας όσο μεγαλώνεις. Για τον διάδρομο συμφωνώ.

Συνεφιά σήμερα, χθες το απογευμα ειπα να κάνω γυμναστικη εξω αλλα ειχε υγρασία.... θα χουμε κ αυτα τα προβληματα τωρα οσο κρυώνει ο καιρός. Η χειροτερη χρονια ηταν το 2020. Η καραντινα συνεχίζει.... θα δοκιμάσω πιέσεις στήθους στο στρώμα με τα λάστιχα.

Σύμφωνα με τον ορθοπεδικο αυτη ειναι η γυμναστική που επιτρέπεται


:P :P :P
Άλλη φορά θα το ξέρω να μη χάσω καν το χρονο μου με ορθοπεδικους... πάω μου λενε μου γράφουν φυσικοθεραπειες ... γειά σας.

Νταξει τωρα δεν ειναι λογικο ρε φιλε να ρωτάς τον άλλον αν θα επιβαρυνεις περισσοτερο κάτι με τις κάμψεις και να σου λεει εμεις προτεινουμε μονο κολυμπι και γιογκα. Οχι πως έχω κάτι με αυτα μια χαρα σωμα μπορει να έχει κάποια που τα κάνει.... στις γυναικες εγω δεν εχω μεγαλες μυικές απαιτησεις.

Αλλα τωρα ενας αντρας να κανει ολη του τη ζωη κολύμπι και πιλάτες ; να μη μπορει να πάρει 30 κάμψεις στο δάπεδο ; να σηκώσει το βάρος του απο το έδαφος ; να τραβήξει 40-50 κιλά σε μια κωπηλατικη ενω ειναι 80; να μπορει να κανει 5-10 έλξεις σε ενα μονοζυγο ; δηλαδη εντάξει καπου καταλαβαινεις οτι κάποια πράγματα ειναι και υπερβολές.

Αν έχει κάποιο προβλημα ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ. Δε γινεται τωρα να ζουμε ολα τα χρονια με περιορισμους δεν κανω το ένα δεν κανω το αλλο... επειδη έχω προβλημα. Ειναι σαν να έχουμε εναν ανθρωπο ο οποιος βλέπει οτι έχει αδικο , με το τροπο που κινειται ΔΕΝ εχει αποτέλεσμα και συνεχιζει. Δε πρέπει να αλλάξει γραμμή ;

Καμια φορά αυτοπεριοριζομαστε σε δικα μας deadlines. Τι θα πει δε μπορω να κάνω αυτο... να δυναμωσεις να το κάνεις. Πηγες σε ενα γιατρο ο οποιος απλα σπουδαζε και δε γυμνάστηκε με βάρη ποτέ. Σου ειπε μια άποψη, δεν ειναι θέσφατο. Υπάρχουν και άλλοι γιατροι.... που επελεξαν εκτος της επιστημης θεωρητικα να την δουν και πρακτικά.


Οπως λέει και ο γιατρος αυτος θα πρέπει κάποιος να εξαντλήσει τις γενετικες του καταστασεις μονος του ! Με φυσικο τροπο... αλλα δε νομιζω πως γενετικο τέρμα για κάποιον ειναι η γιογκα και το πιλάτες σορρυ κιολας. Πέφτεις για κολυμπι - πνιγεται κάποιος .... θα καταφερεις να τον σώσεις αμα δεν έχεις μυική δυναμη ;

ο συγκεκριμενος εκανε για πολλα χρονια χρηση αναβολικών.... σε αυτο δε συμφωνω μαζί του ωστοσο του αναγνωριζω οτι παραδέχεται πως η υπερβολική άσκηση μπορει να επιφέρει προβλήματα μυοσκελετικά ακομη και στο αίμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Εγώ προχωράω με το recomp μια χαρά ακάθεκτος όταν βάζω στόχο ίδιως όσον αφορά την διατροφή δυσκολα ξεφεύγω. Βρήκα και ένα ωραίο πρόγραμμα ποδιών
Βάζω 22 κιλά σε βιβλία και αλτήρες μέσα σε ένα σακίδιο και κάνει δουλίτσα μπορώ να πω.
Μπράβο Άλκη ωραίος ! Κράτα φωτο με το πριν κ το μετά να τσεκάρεις τη προοδο !

Για μέσα στη καραντινα που πολλοι τα παρατάνε εισαι δυνατος !
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Μπράβο Άλκη ωραίος ! Κράτα φωτο με το πριν κ το μετά να τσεκάρεις τη προοδο !

Για μέσα στη καραντινα που πολλοι τα παρατάνε εισαι δυνατος !
Εχω αρκετο αρχειο. Η καραντινα με βολευει δεν εχω θεμα και στην προηγουμενη που ειχε αρχισει η περιπετεια του weight loss χωρις γυμναστικη τοτε αφου ξεκινησα αρχη Ιουλη δεν ειχα θεμα. Ωστοσο επειδη κανω ζυγιση καθε μερα και βγαζω μεσο ορο διαπιστωσα οτι σημερα ειμαι 1,5 κιλο κατω απο χθες ενω ολες αυτες τις μερες το βαρος μου πεφτει πολυ αργα και σε βαθος εβδομαδας οχι καθημερινα οπως το θελω να πεφτει αλλωστε. Δεν ξερω εχω ψηλο αγχωθει καπως σημερα φοβαμαι μηπως χανω μαζα εκτος και αν εχει να κανει κατι με τα υγρα και οτι ειμουν πολυ στεγνος σημερα ελπιζω να ειναι αυτο και να μην πεσει πολυ ο μεσος ορος της βδομαδας. Μπορει να ανεβασω και καμια φωτο καποια στιγμη για να κριθω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Εχω αρκετο αρχειο. Η καραντινα με βολευει δεν εχω θεμα και στην προηγουμενη που ειχε αρχισει η περιπετεια του weight loss χωρις γυμναστικη τοτε αφου ξεκινησα αρχη Ιουλη δεν ειχα θεμα. Ωστοσο επειδη κανω ζυγιση καθε μερα και βγαζω μεσο ορο διαπιστωσα οτι σημερα ειμαι 1,5 κιλο κατω απο χθες ενω ολες αυτες τις μερες το βαρος μου πεφτει πολυ αργα και σε βαθος εβδομαδας οχι καθημερινα οπως το θελω να πεφτει αλλωστε. Δεν ξερω εχω ψηλο αγχωθει καπως σημερα φοβαμαι μηπως χανω μαζα εκτος και αν εχει να κανει κατι με τα υγρα και οτι ειμουν πολυ στεγνος σημερα ελπιζω να ειναι αυτο και να μην πεσει πολυ ο μεσος ορος της βδομαδας. Μπορει να ανεβασω και καμια φωτο καποια στιγμη για να κριθω.

To recomp δεν ειναι θέσφατο απο την αποψη οτι οι θερμιδες συντηρησης μπορει να αλλάζουν για τον καθένα κ αναλογα τη δραστηριοτητα. Αν βλέπεις οτι πέφτεις με μεγαλυτερο ρυθμο απο οτι θές απλα προσθεσε 100-200 θερμιδες (ενα γιαουρτάκι το βράδυ) με 4-5 σταφιδες ή καρύδια.

Οσο για τη φωτο ναι ο καθενας εδω οτι θέλει ανεβάζει απλα η φωτο ειναι ενα κριτηριο για να τσεκάρουμε τη προοδο μας. Πχ ο ακικος ανεβασε τη φωτο ενος πιτσιρικα ο οποιος υποστηριζε (για λογους μαρκετιν) οτι ειχε αποτελεσμα με αυτο το παιχνιδάκι που κρατας ενα στεφάνι μερικων γραμμαριων και χοροπηδάς :P

ειδαμε ΟΛΟΙ οτι δεν ειχε. Οποτε εδω ειναι ενα θρεντ που δεν εχει αυτο που λέω ειναι σωστο.. αν δεν δουλευει δεν ειναι! απλα τα πράγματα.

Τωρα το να λέει κάποιος οτι με γραβιέρες - ψωμιά μπυρες κτλπ κάνει φιτνεσ να του ζητάς φωτο προς αποδειξη των ισχυρισμων και να μη βάζει ε καταλαβαινεις οτι απλα μπηκε για να γράψει κάτι. :)

Για αυτο εξαρχης ειχα πει για φωτογραφιες... γιατι οταν λες μια αποψη κ ισχυριζεσαι οτι δουλευει πρεπει να δειξεις κ ενα αποτέλεσμα. Στα αλλα θεματα μπορει ο καθενας να λέει οτι γνωμη θέλει και αντε ψάξε να δεις αν ειναι σωστη εδω ομως τα πραγματα ειναι πιο συγκεκριμενα ξέρεις τι κανεις - εχεις αποτελεσμα τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ναι εννοειται το "κριθω" που ειπε το ειπα θετικα δηλαδη να παρω μια αποψη με αυτη την εννοια. Μπορει εμενα στα ματια μου να φαινομαι παχυς και αντικειμενικα να ειμαι κοκκαλο λεμε τωρα παραδειγμα δεν πρεπει καποιος να μου το εισημανει? Γενικα το αγχος του τελευταιου καιρου ειναι να μαθω πως ενας ανθρωπος χανει μυικη μαζα :P Διαβαζω papers βιντεο κλπ να δω τα κριτηρια αυτα. Νομιζω ευτυχως δεν τα καλυπτω οι περισσοτεροι λενε οτι μεχρι 500 θερμιδες ελλειμμα δεν χανεις ιδιαιτερα αν δεν εισαι εμπειρος. Θελω να πιστευω οτι οι μετρησεις μου ειναι σωστες και στο τελος της ολης διαδικασιας του recomp να μην ειμαι συρρικνωμενος. Πιστευεις ωστοσο πως και μαζα να χασει καποιος ειναι δυνατο να αποκτησει πλεον το μεγιστο potential της μυικης αναπτυξης του αν μπει μετα απο cut σε φαση καθαρου ογκου? Η το αρχικο cut φρεναρει το μεταβολισμο και κατ επεκταση και τα gains για μεγαλο διαστημα μετα απο αυτο?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Ναι εννοειται το "κριθω" που ειπε το ειπα θετικα δηλαδη να παρω μια αποψη με αυτη την εννοια. Μπορει εμενα στα ματια μου να φαινομαι παχυς και αντικειμενικα να ειμαι κοκκαλο λεμε τωρα παραδειγμα δεν πρεπει καποιος να μου το εισημανει? Γενικα το αγχος του τελευταιου καιρου ειναι να μαθω πως ενας ανθρωπος χανει μυικη μαζα :P Διαβαζω papers βιντεο κλπ να δω τα κριτηρια αυτα. Νομιζω ευτυχως δεν τα καλυπτω οι περισσοτεροι λενε οτι μεχρι 500 θερμιδες ελλειμμα δεν χανεις ιδιαιτερα αν δεν εισαι εμπειρος. Θελω να πιστευω οτι οι μετρησεις μου ειναι σωστες και στο τελος της ολης διαδικασιας του recomp να μην ειμαι συρρικνωμενος. Πιστευεις ωστοσο πως και μαζα να χασει καποιος ειναι δυνατο να αποκτησει πλεον το μεγιστο potential της μυικης αναπτυξης του αν μπει μετα απο cut σε φαση καθαρου ογκου? Η το αρχικο cut φρεναρει το μεταβολισμο και κατ επεκταση και τα gains για μεγαλο διαστημα μετα απο αυτο?

Εγω πιστευω πως το σωμα ειναι μια μηχανή που αναλογα τι του ριχνεις μέσα και τι προπονηση κάνεις το επεξεργάζεται διαφορετικα.

αν καποιος τρώει σαβουρα και απλα κάθεται στο καναπέ.... δε γυμνάζεται ή απλα περπατάει... ασκηση που οπως ειπαμε ειναι οκ για αεροβιο γυμνασμα του καρδιακού μύ αλλα δεν ειναι για να προκαλει το μυικο ερέθισμα στο σώμα που θα ενεργοποιησει το μηχανισμο άμυνας οπως ειναι η μυική αναπτυξη. Τοτε μενει στάσιμος + παχαινει με περιττο λιπος.

Η μυικη αναπτυξη ειναι μηχανισμος άμυνας. Το σώμα αναπλάθει τους κατεστραμένους μύς και τους κάνει μεγαλυτερους για να μπορέσει να ανταπεξελθει σε αυτο που το βάζεις να κάνει. Να σηκωνει δηλαδη φορτία.

ο τύπος αυτός λοιπον που δεν κάνει ασκηση απλα θα βάλει λιπος. Το πλεονασμα θερμιδων ολοκληρο θα αποθηκευτει ως λιπος απλουστατα ο οργανισμος δε εχει τι να το κάνει.

στη δευτερη περιπτωση έχουμε εναν τύπο ο οποιος τρώει σαβουρα αρκετή αλλα γυμνάζεται και σκληρα αυτος ο τυπος θα έχει κάποια μυική ανάπτυξη οπου μετά με ενα recomp θα φανει το αποτελεσμα του ωστοσο η σαβυρα δεν ειναι καλή προταση. Θα πρέπει ακομη και ο ογκος να γινεται με ποιοτικά φαγητά.

Εκει που το χάνουν οι περισσοτεροι ομως ειναι στις αναλογιες... δηλαδη δεν μπορεις να δινεις 300-350γρ υδατανθρακα σε ενα σωμα που οκ κανει μια Α προπονηση αλλα δεν ειναι και ιδιαιτερα σκληρη. Πχ για προπονηση οπως αρσεις 100 κιλα , παγκο 60-70 κιλα κτλπ πιστευω ενας υδατανθρακας γυρω στα 200-220γρ την ημερα ειναι υπερ-αρκετος.

Θερμιδες εκει γυρω στη συντηρηση επισης.... με άλλα λογια εξαντλεις... το οριο με το οποιο μπορει να ανεβει ο οργανισμος μυικα στη συντηρηση.. δενεις τους μυς και τους τένοντες για 1-2 χρονια με νορμαλ προπονηση και μετά αν δεις οτι θέλεις κατι παραπανω τοτε ναι αυξανεις φαγητο 400-500 θερμιδες και υδατανθρακες 50-100γρ και προχωράς αλλα προσεξε.... μιλαμε πλεον για δυνατη προπονηση πχ στο πάγκο πας να σπρώξεις το βάρος σου... και να ανεβεις κ λιγο ακομη. 80-100 κιλα΄, άρσεις τα ιδια ξεπερνας τα 100 κιλά κτλπ

αυτη η προπονηση ναι θελει φαγητο... και μετά απλά κοβεις 2-3 μηνες με ενα απλο recomp , στεγνωνεις κ οντως φαινεσαι μεγαλυτερος απο οτι παλαιοτερα.

Αλλα τωρα να βλέπεις μπακαλιαρους 65 κιλων και να παιρνουν 3000+ θερμιδες την ημερα και 400γρ υδατανθρακα και να φορωνουν και 100 κιλα και βάλε σε συνθετες ασκησεις χωρις να έχει δέσει το κορμάκι τους εντάξει.. αυτα ειναι υπερβολες. Και μετα λενε οτι ειχαν τραυματισμους ΝΑΙ γιατι έκαναν μαλακιες.

Εγω πχ σημερα που εχω να κανω προπονηση καμψεις με λαστιχα , πιεσεις με λαστιχα , κωπηλατικη με λάστιχο , ανοιγματα για στηθος με λάστιχα κ γενικα μια προπονηση οκ καλης σχετικά έντασης αλλα οχι και hardcore ... γιατι να δωσω στον οργανισμο πάνω απο 200γρ υδατανθρακα την ημερα ; θα χρειαστει τοσο πολύ... θα τον κάψει ; οχι. Αρα δεν το κάνω. Του δινω 2500-2600 θερμιδουλες - 140γρ πρωτεινη και 200 υδατανθρακα και 80 λιπαρά. Δεν εχω και χειρωνακτικη δουλειά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι εννοειται το "κριθω" που ειπε το ειπα θετικα δηλαδη να παρω μια αποψη με αυτη την εννοια. Μπορει εμενα στα ματια μου να φαινομαι παχυς και αντικειμενικα να ειμαι κοκκαλο λεμε τωρα παραδειγμα δεν πρεπει καποιος να μου το εισημανει? Γενικα το αγχος του τελευταιου καιρου ειναι να μαθω πως ενας ανθρωπος χανει μυικη μαζα :P Διαβαζω papers βιντεο κλπ να δω τα κριτηρια αυτα. Νομιζω ευτυχως δεν τα καλυπτω οι περισσοτεροι λενε οτι μεχρι 500 θερμιδες ελλειμμα δεν χανεις ιδιαιτερα αν δεν εισαι εμπειρος. Θελω να πιστευω οτι οι μετρησεις μου ειναι σωστες και στο τελος της ολης διαδικασιας του recomp να μην ειμαι συρρικνωμενος. Πιστευεις ωστοσο πως και μαζα να χασει καποιος ειναι δυνατο να αποκτησει πλεον το μεγιστο potential της μυικης αναπτυξης του αν μπει μετα απο cut σε φαση καθαρου ογκου? Η το αρχικο cut φρεναρει το μεταβολισμο και κατ επεκταση και τα gains για μεγαλο διαστημα μετα απο αυτο?

Το σώμα δεν είναι απλά θερμιδες in vs θερμίδες out. Αυτά είναι τραγικές απλοποιήσεις ενός περίπλοκου συστήματος που δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Οι πόρτες του σώματος είναι οι ορμόνες. Αν τραβήξεις ένεση τεστοστερόνης θα παίρνεις μυική μάζα ενώ κάθεσαι και δεν κάνεις τίποτα. Η προπόνηση και η διατροφή θα πρέπει να έχουν ως κύριο στόχο να φέρουν τις ορμόνες σου στη βέλτιστη κατάσταση.

Ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις cut είναι με water fasting από ΟΛΕΣ τις απόψεις. Όταν τρως - 200 θερμίδες ελεομα και τρως τα 6 γεύματα σου, δηλαδή τρως όλη μέρα, κρατας την ινσουλίνη σου ψηλά, με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο ο οργανισμός σου να κάψει λίπος και αναγκαστικά θα μπει σε διαδικασία καταβολισμου της μυικης μαζας. Όταν έχεις συνεχώς ανεβασμένη ισνχουλινη ο οργανισμός αποκτά επίσης σταδιακά αντίσταση στη ινσουλίνη και δεν απορροφάς το ίδιο καλά τις τροφές. Αρκετοί τυπικοί bodybuilder coach προτείνουν ενέσεις ινσουλίνης στους μη διαβητικούς αθλητές τους γι αυτό το λόγο.

Οταν κάνεις water fasting για cut που σημαίνει ότι δεν τρως Τίποτα εκτός από νερό για μια ή δυο μέρες αυτό που συμβαίνει στον οργανισμό είναι να πέφτει εντελώς η ινσουλίνη σου καθώς δεν τρως, με αποτέλεσμα σταδιακά να αρχίσεις να μπαίνεις σε κετοση η οποία είναι μια κατάσταση στην οποία ο οργανισμός τρέφεται αποκλειστικά με το λίπος του. Το πλεονέκτημα είναι πως με νηστεία αυξάνεται κατά πολύ η παραγωγή HGH και τεστοστερόνης οι οποίες σε κάνουν τέρμα αναβολικό όταν ξαναφας. Ακριβώς επειδή έχεις χαμηλή ινσουλίνη οργανισμός γίνεται ευαίσθητος σε αυτή με αποτέλεσμα όταν τρως να έχεις ένα μεγάλο spike όπως πρέπει, να απορροφάς αποτελεσματικά όλα τα θρεπτικα συστατικά της τροφής σου αντί απλά να τα χεζεις και μετά να ξαναπέφτει και να μένει χαλημα.

Οταν κάνεις cut με αυτόν τον τρόπο δεν θα χάσεις μυική μάζα πάρα μόνο αν είσαι σε πάρα πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους κάτω από 9% ας πούμε οπου εκεί οκ παρακάτω φυσικός δεν πας χωρίς να χάσεις μάζα. Αυτό που θα γίνει είναι να χασεις το γλυκόγονο των μυιων και να ξεφουσκώσεις και αυτό δίνει την αίσθηση απώλειας μυων αλλά δεν έχει καμία σχέση με καταβολισμου μυικου ιστού καθώς μόλις ξαναφας υδατάνθρακα θα πάρεις πίσω το γλυκόγονο και τον αντίστοιχο όγκο μείον το λίπος που έκαψες φυσικά. Επίσης χάνεις το λίπος ΓΡΗΓΟΡΑ. Σε μια μέρα water fasting αν είσαι ενεργός μπορείς να χάσεις και ένα κιλό λίπους.
 

Guest 880151

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν το θεωρώ εκγύμναση. Είναι ότι πρέπει για να σε κρατάει υγιή αλλά δεν θα αποτρέψει την απώλεια μυϊκής μάζας όσο μεγαλώνεις. Για τον διάδρομο συμφωνώ
Το θέμα δεν είναι τι νομίζεις, αλλά τι νομίζουν οι ειδικοί. Για κάνε 1 ώρα ποδηλασία για κάνα μήνα και μετά πες το αυτό για την μυϊκή μάζα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι τι νομίζεις, αλλά τι νομίζουν οι ειδικοί. Για κάνε 1 ώρα ποδηλασία για κάνα μήνα και μετά πες το αυτό για την μυϊκή μάζα...

Η ποδηλασία φτιάχνει ωραια ποδια στις γυναικες , αλλα απο μέση κ πάνω μην περιμένεις κάτι ιδιαίτερο. Ο άνω κορμος αν εξαιρεσεις λιγο τους κοιλιακους δεν συμμετέχει καθόλου.
 

Guest 880151

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ποδηλασία φτιάχνει ωραια ποδια στις γυναικες , αλλα απο μέση κ πάνω μην περιμένεις κάτι ιδιαίτερο. Ο άνω κορμος αν εξαιρεσεις λιγο τους κοιλιακους δεν συμμετέχει καθόλου.

Η ποδηλασία φτιάχνει ωραια ποδια στις γυναικες , αλλα απο μέση κ πάνω μην περιμένεις κάτι ιδιαίτερο. Ο άνω κορμος αν εξαιρεσεις λιγο τους κοιλιακους δεν συμμετέχει καθόλου.
Άρα καλύτερα να επιλέξω τρέξιμο εναλλάξ μέσα στην εβδομάδα με βάρη;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
Σημερινο πρωινο

Στη 2η φωτο έχουμε γιαουρτι καρυδια σταφιδες κουακερ κ 40γρ ραβανι... Ανακατεμενο ήταν που θα σοβαρευομουν σήμερα χεχεχε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρα καλύτερα να επιλέξω τρέξιμο εναλλάξ μέσα στην εβδομάδα με βάρη;
Κοιταξε να δεις ειναι και τι θές να πετυχεις εμενα οι μυωδεις γυναικες ποτε δεν μ αρεσαν... Αλλα αν δω γυναικα τωρα με κοιλιακους.... ξενερωνω. Η γυναικα πρεπει να διατηρει τις καμπύλες της. Να εχει ενα ωραιο αθλητικο σωμα χωρις υπερβολές. Τωρα το ποδηλατάκι μια χαρα ειναι , κανεις κ τη βολτα σου απλα θέλει καλη σέλα μην πάθεις καμια κήλη ;) βάλε 2 φορες την εβδομάδα και βάρη και βλέπεις οχι υπερβολές σε σημειο που να σε πιάνουν.

Σημερινα μάκρος ως τωρα 1200 θερμιδες 56 πρωτεινη 95 υδατανθρακας 45 λιπαρά... μεσημερι εχω κοτοπουλο απο χθες με φασολάκια το βράδυ καμια πατατα ψητη με γιαουρτι κ φουλ λάδι να συμπληρωσω λιπαρά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το σώμα δεν είναι απλά θερμιδες in vs θερμίδες out. Αυτά είναι τραγικές απλοποιήσεις ενός περίπλοκου συστήματος που δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Οι πόρτες του σώματος είναι οι ορμόνες. Αν τραβήξεις ένεση τεστοστερόνης θα παίρνεις μυική μάζα ενώ κάθεσαι και δεν κάνεις τίποτα. Η προπόνηση και η διατροφή θα πρέπει να έχουν ως κύριο στόχο να φέρουν τις ορμόνες σου στη βέλτιστη κατάσταση.

Ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις cut είναι με water fasting από ΟΛΕΣ τις απόψεις. Όταν τρως - 200 θερμίδες ελεομα και τρως τα 6 γεύματα σου, δηλαδή τρως όλη μέρα, κρατας την ινσουλίνη σου ψηλά, με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο ο οργανισμός σου να κάψει λίπος και αναγκαστικά θα μπει σε διαδικασία καταβολισμου της μυικης μαζας. Όταν έχεις συνεχώς ανεβασμένη ισνχουλινη ο οργανισμός αποκτά επίσης σταδιακά αντίσταση στη ινσουλίνη και δεν απορροφάς το ίδιο καλά τις τροφές. Αρκετοί τυπικοί bodybuilder coach προτείνουν ενέσεις ινσουλίνης στους μη διαβητικούς αθλητές τους γι αυτό το λόγο.

Οταν κάνεις water fasting για cut που σημαίνει ότι δεν τρως Τίποτα εκτός από νερό για μια ή δυο μέρες αυτό που συμβαίνει στον οργανισμό είναι να πέφτει εντελώς η ινσουλίνη σου καθώς δεν τρως, με αποτέλεσμα σταδιακά να αρχίσεις να μπαίνεις σε κετοση η οποία είναι μια κατάσταση στην οποία ο οργανισμός τρέφεται αποκλειστικά με το λίπος του. Το πλεονέκτημα είναι πως με νηστεία αυξάνεται κατά πολύ η παραγωγή HGH και τεστοστερόνης οι οποίες σε κάνουν τέρμα αναβολικό όταν ξαναφας. Ακριβώς επειδή έχεις χαμηλή ινσουλίνη οργανισμός γίνεται ευαίσθητος σε αυτή με αποτέλεσμα όταν τρως να έχεις ένα μεγάλο spike όπως πρέπει, να απορροφάς αποτελεσματικά όλα τα θρεπτικα συστατικά της τροφής σου αντί απλά να τα χεζεις και μετά να ξαναπέφτει και να μένει χαλημα.

Οταν κάνεις cut με αυτόν τον τρόπο δεν θα χάσεις μυική μάζα πάρα μόνο αν είσαι σε πάρα πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους κάτω από 9% ας πούμε οπου εκεί οκ παρακάτω φυσικός δεν πας χωρίς να χάσεις μάζα. Αυτό που θα γίνει είναι να χασεις το γλυκόγονο των μυιων και να ξεφουσκώσεις και αυτό δίνει την αίσθηση απώλειας μυων αλλά δεν έχει καμία σχέση με καταβολισμου μυικου ιστού καθώς μόλις ξαναφας υδατάνθρακα θα πάρεις πίσω το γλυκόγονο και τον αντίστοιχο όγκο μείον το λίπος που έκαψες φυσικά. Επίσης χάνεις το λίπος ΓΡΗΓΟΡΑ. Σε μια μέρα water fasting αν είσαι ενεργός μπορείς να χάσεις και ένα κιλό λίπους.

Ο Μήλας που τα έπαιρνε έχει διαφορετική άποψη φίλος :P
to fasting να ξαναπω δεν το χω δοκιμάσει - δεν εχω άποψη.

Γενικα μη νομιζεις οτι κτυπάνε την ένεση στο γκώλο και φουσκωνουν ενω καθονται και βλέπουν τηλεόραση... πεφτει γερη προπονηση φίλος.

Και για σένα που σ αρεσουν τα βαριά λίφτς... τσέκαρε ενα βίντεο



Τα αναβολικά αυξάνουν τις αθλητικές αποδόσεις και ως επι το πλείστον την σωματική εικονα και την μυική ανάπτυξη.

Μη περιμένεις φυσικος να σηκώνει αυτα τα νούμερα ουτε τα 140 δεν κάνει.

Υπολογισε 50% κάτω σαν φυσικος.... οποτε έχεις και την αναλογη μυικη αναπτυξη. Προφανως οι ώμοι του τυπά ειναι τριπλάσιοι απο τους δικους μου.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201203_011742.jpg
    IMG_20201203_011742.jpg
    905.2 KB · Εμφανίσεις: 92
  • IMG_20201202_215430.jpg
    IMG_20201202_215430.jpg
    3.9 MB · Εμφανίσεις: 78
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Devil με ένα γκουγκλαρισμα θα βρεις έρευνα που συγκρίνει τα gains ατόμων που κάναν βαρη φυσικοί, ατόμων που κάναν καναπέ και παίρναν αναβολικά και ατόμων που κάναν βάρη παίρναν αναβολικά. Η τρίτη κατηγορία είχε τα μεγαλύτερα gains φυσικά αλλά οι καναπέδες με αναβολικά είχαν μεγαλύτερα από τους φυσικούς γυμναστήριακους. Δεν είπα ότι θα γίνεις Mr olympi απλα χτυπώντας ένεση αλλά ήθελα να δείξω τον πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν οι ορμόνες.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Το σώμα δεν είναι απλά θερμιδες in vs θερμίδες out. Αυτά είναι τραγικές απλοποιήσεις ενός περίπλοκου συστήματος που δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Οι πόρτες του σώματος είναι οι ορμόνες. Αν τραβήξεις ένεση τεστοστερόνης θα παίρνεις μυική μάζα ενώ κάθεσαι και δεν κάνεις τίποτα. Η προπόνηση και η διατροφή θα πρέπει να έχουν ως κύριο στόχο να φέρουν τις ορμόνες σου στη βέλτιστη κατάσταση.

Ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις cut είναι με water fasting από ΟΛΕΣ τις απόψεις. Όταν τρως - 200 θερμίδες ελεομα και τρως τα 6 γεύματα σου, δηλαδή τρως όλη μέρα, κρατας την ινσουλίνη σου ψηλά, με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο ο οργανισμός σου να κάψει λίπος και αναγκαστικά θα μπει σε διαδικασία καταβολισμου της μυικης μαζας. Όταν έχεις συνεχώς ανεβασμένη ισνχουλινη ο οργανισμός αποκτά επίσης σταδιακά αντίσταση στη ινσουλίνη και δεν απορροφάς το ίδιο καλά τις τροφές. Αρκετοί τυπικοί bodybuilder coach προτείνουν ενέσεις ινσουλίνης στους μη διαβητικούς αθλητές τους γι αυτό το λόγο.

Οταν κάνεις water fasting για cut που σημαίνει ότι δεν τρως Τίποτα εκτός από νερό για μια ή δυο μέρες αυτό που συμβαίνει στον οργανισμό είναι να πέφτει εντελώς η ινσουλίνη σου καθώς δεν τρως, με αποτέλεσμα σταδιακά να αρχίσεις να μπαίνεις σε κετοση η οποία είναι μια κατάσταση στην οποία ο οργανισμός τρέφεται αποκλειστικά με το λίπος του. Το πλεονέκτημα είναι πως με νηστεία αυξάνεται κατά πολύ η παραγωγή HGH και τεστοστερόνης οι οποίες σε κάνουν τέρμα αναβολικό όταν ξαναφας. Ακριβώς επειδή έχεις χαμηλή ινσουλίνη οργανισμός γίνεται ευαίσθητος σε αυτή με αποτέλεσμα όταν τρως να έχεις ένα μεγάλο spike όπως πρέπει, να απορροφάς αποτελεσματικά όλα τα θρεπτικα συστατικά της τροφής σου αντί απλά να τα χεζεις και μετά να ξαναπέφτει και να μένει χαλημα.

Οταν κάνεις cut με αυτόν τον τρόπο δεν θα χάσεις μυική μάζα πάρα μόνο αν είσαι σε πάρα πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους κάτω από 9% ας πούμε οπου εκεί οκ παρακάτω φυσικός δεν πας χωρίς να χάσεις μάζα. Αυτό που θα γίνει είναι να χασεις το γλυκόγονο των μυιων και να ξεφουσκώσεις και αυτό δίνει την αίσθηση απώλειας μυων αλλά δεν έχει καμία σχέση με καταβολισμου μυικου ιστού καθώς μόλις ξαναφας υδατάνθρακα θα πάρεις πίσω το γλυκόγονο και τον αντίστοιχο όγκο μείον το λίπος που έκαψες φυσικά. Επίσης χάνεις το λίπος ΓΡΗΓΟΡΑ. Σε μια μέρα water fasting αν είσαι ενεργός μπορείς να χάσεις και ένα κιλό λίπους.
Εγω παντως γνωριζω οτι τα κετονοσωμματα αρχιζουν να παραγονται απο την 3 μερα και μετα της νηστειας συνεπως τοτε ειναι που περιοριζεται η πρωτεολυση χωρις ομως να εξαφανιζεται. Τις πρωτες 2 μερες η πρωτεολυση ειναι σχεδον 3 φορες μεγαλυτερη σε σχεση με την τριτη μερα και υστερα γιατι ακομα ο εγκεφαλος αυτες τις μερες θελει γλυκοζη μολις αρχισει περιπου η 3η μερα αρχιζει να ελαχιστοποιει την απαιτουμενη γλυκοζη για τα κετονοσωματα. Οποτε fasting 1-2 μερες δεν ξερω μου φαινεται καπως επιφοβο. Θα το θεωρουσα πιο ευλογο καποιος να το κανει για παραπανω ημερες η να ακολουθησει καποια κετογονικη διαιτα και μεγαλο διαστημα. Προσωπικα ωστοσο δεν νομιζω να το επιχειρησω στο κοντινο μελλον.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω παντως γνωριζω οτι τα κετονοσωμματα αρχιζουν να παραγονται απο την 3 μερα και μετα της νηστειας συνεπως τοτε ειναι που περιοριζεται η πρωτεολυση χωρις ομως να εξαφανιζεται. Τις πρωτες 2 μερες η πρωτεολυση ειναι σχεδον 3 φορες μεγαλυτερη σε σχεση με την τριτη μερα και υστερα γιατι ακομα ο εγκεφαλος αυτες τις μερες θελει γλυκοζη μολις αρχισει περιπου η 3η μερα αρχιζει να ελαχιστοποιει την απαιτουμενη γλυκοζη για τα κετονοσωματα. Οποτε fasting 1-2 μερες δεν ξερω μου φαινεται καπως επιφοβο. Θα το θεωρουσα πιο ευλογο καποιος να το κανει για παραπανω ημερες η να ακολουθησει καποια κετογονικη διαιτα και μεγαλο διαστημα. Προσωπικα ωστοσο δεν νομιζω να το επιχειρησω στο κοντινο μελλον.

Οι κετονες αρχίζουν να παράγονται κατευθείαν και όσο περνάνε οι μέρες αυξάνεται ο αριθμός τους ενώ μειονωνται τα αποθέματα γλυκόζης. Την 3η ημέρα απλά είσαι φουλ κετονες. Επίσης αυτό με την Τρίτη ημέρα δεν είναι στάνταρ. Αν κάνεις ένα σοβαρό workout την πρώτη μέρα μπορείς να εξαντλήσεις εντελώς τα αποθέματα γλυκογονου εξ αρχής και να μπεις κατευθείαν σε κετοση. Αυτό είναι γενικά το νόημα, να χρησιμοποιείς την προπόνηση για να μπεις γρήγορα σε κετοση και να έχεις τα hormone boosts οσο πιο γρήγορα γίνεται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top