Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Λιπος βαζεις γιατι εχει να κανει με την ινσουλινη. Αν το θερμιδικο σου ελλειμα δημιουργειται κατα την διαρκεια της ημερας ο οργανισμος σου καιει οτι εχει διαθεσιμο. Θα αρχισει να καει λιπος αν κανεις γυμναστικη χαμηλης εντασης και μυες αν κανεις αναεροβια γιατι εχει αναγκη για γρηγορο καυσιμο. Αν στο τελος της ημερας φας ενα πιατο μακαρονια και πεσεις για υπνο, οτι υδατανθρακας περισσεψει, που θα περισσεψει γιατι δεν κινεισαι, θα αποθηκευτει σε λιπος λογω ινσουλινης. Εγω τους υδατανθρακες τους τρωω πρωι και μεσημερι. Το βραδυ συνηθως τρωω τροφες πλουσιες σε πρωτεινη και οχι πολυ υδατανθρακα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν βάζεις λίπος το βράδυ αν είσαι σε έλλειμμα ακόμα και βούτυρο σκέτο να φας. Πρώτος νόμος της θερμοδυναμικής είναι. Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ενέργεια στην προκειμένη λίπος από το 0. Όταν δίνεις λιγότερη ενέργεια από αυτή που δαπανάς τότε χάνεις βαρος τέλος. Για να αποθηκεύσεις σημαίνει ότι έχει καλύψει τις αναγκες σου. Αν ο οργανισμός όλη τη μέρα πεινάει του δίνεις εσύ λιγότερη τροφή από αυτή που χρειάζεται την νύχτα τότε θα την αποθηκεύσει? Εδώ δεν έχει να ζήσει που λέει ο λόγος θα κοιτάξει να βάλει στην άκρη? Τα πράγματα είναι πολύ απλα θερμίδες in θερμίδες out και τέλος. Διαβάστε το πείραμα της Μινεσότα.
Εχετε δίκιο παιδιά πέταξα μαλακιά 😂

Screenshot_2021-02-20-01-22-31-316_com.brave.browser.png

@Nelliel και εγω αυτό νόμιζα αλλά δες εδώ 😢
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Sorry παιδιά ......
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν βάζεις λίπος το βράδυ αν είσαι σε έλλειμμα ακόμα και βούτυρο σκέτο να φας. Πρώτος νόμος της θερμοδυναμικής είναι. Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ενέργεια στην προκειμένη λίπος από το 0. Όταν δίνεις λιγότερη ενέργεια από αυτή που δαπανάς τότε χάνεις βαρος τέλος. Για να αποθηκεύσεις σημαίνει ότι έχει καλύψει τις αναγκες σου. Αν ο οργανισμός όλη τη μέρα πεινάει του δίνεις εσύ λιγότερη τροφή από αυτή που χρειάζεται την νύχτα τότε θα την αποθηκεύσει? Εδώ δεν έχει να ζήσει που λέει ο λόγος θα κοιτάξει να βάλει στην άκρη? Τα πράγματα είναι πολύ απλα θερμίδες in θερμίδες out και τέλος. Διαβάστε το πείραμα της Μινεσότα.

Αυτο σκεφτηκα και εγώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κάνω γυμναστική 5 φορές εβδομαδιαίως.
Αντί για γαλοπούλα δηλαδή ή αντί για ψωμί με γαλοπούλα και τυρί?
Η λογική που σου δινω μια τέτοια προτροπη ειναι να αρχισεις να επιλέγεις περισσοτερο ποιοτικές τροφές για την καθημερινοτητα σου.

Αν θές να φάς ψωμί φάε.... οκ ενα τοστ αμα φάς μια μερα δεν θα γινει κάτι , μην ειμαστε και ψυχωτικοι ! ΑΛΛΑ υπάρχει καλυτερη επιλογη υδατανθρακα ο οποιος ειναι αργης απορροφησης και σε κρατάει για ώρες χορτάτο. Η βρώμη.

Ναι για μενα η βρωμη ειναι πολυ καλυτερη επιλογή απο το ψωμί. Μετά αντι για γαλοπουλα πάρε μια χουφτα καρυδια και φάε... δεν σου εχει καθολου ξηρους καρπους...

αμυγδαλα - καρυδια - φυστικια - λιναροσπορο - αβοκαντο και ολα αυτα τα ποιοτικά λιπαρά που βοηθάνε τις ορμονες σου να ειναι σε άριστα επίπεδα.

Υπάρχουν ενα καρο καλυτερες επιλογές απο τη γαλοπουλα και το ψωμι... πχ 2 ρυζογκοφρετες με αβοκάντο λιγο ελαιολαδο και τυρι κοτατζ ή 2 φετούλες τυρι χαμηλών+ 1-2 ελιές.

Ψωμιά τωρα και αλαντικα... διατροφη κάνεις έτσι ; το ψωμάκι ολικης με το τυρι και τη γαλοπουλα και τη μαγιονεζα θα το φας μια μερα ΕΠΕΙΔΗ ΣΟΥ ΕΛΕΙΨΕ και το ΓΟΥΣΤΑΡΕΣ.... ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ και 2 μπιφτεκια μεσα ή κοτοπουλο να μην πάει τελειως απατο το γευμα κ να χει κ πρωτεινη κτύπα και μια σοκολατα μετά κα απλα το βράδυ φαε μια σαλατα με ενα γιαουρτι δεν θα γινει κάτι.... δεν θα το τρως ομως κάθε μερα και θα νομιζεις οτι κάνεις διατροφη της προκοπης. :) Φιλικά πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Τι προγράμμα γυμναστική έχεις ?
2 μέρες αερόβιο HIIT. Και οι άλλες τρεις είναι δύο φορές ενδυνάμωση χεριών με βάρη 5kg και λάστιχα αντίστασης και μια φορά πόδια με λάστιχα και fitball για σταθεροποίηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο σκεφτηκα και εγώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Η λογική που σου δινω μια τέτοια προτροπη ειναι να αρχισεις να επιλέγεις περισσοτερο ποιοτικές τροφές για την καθημερινοτητα σου.

Αν θές να φάς ψωμί φάε.... οκ ενα τοστ αμα φάς μια μερα δεν θα γινει κάτι , μην ειμαστε και ψυχωτικοι ! ΑΛΛΑ υπάρχει καλυτερη επιλογη υδατανθρακα ο οποιος ειναι αργης απορροφησης και σε κρατάει για ώρες χορτάτο. Η βρώμη.

Ναι για μενα η βρωμη ειναι πολυ καλυτερη επιλογή απο το ψωμί. Μετά αντι για γαλοπουλα πάρε μια χουφτα καρυδια και φάε... δεν σου εχει καθολου ξηρους καρπους...

αμυγδαλα - καρυδια - φυστικια - λιναροσπορο - αβοκαντο και ολα αυτα τα ποιοτικά λιπαρά που βοηθάνε τις ορμονες σου να ειναι σε άριστα επίπεδα.

Υπάρχουν ενα καρο καλυτερες επιλογές απο τη γαλοπουλα και το ψωμι... πχ 2 ρυζογκοφρετες με αβοκάντο λιγο ελαιολαδο και τυρι κοτατζ ή 2 φετούλες τυρι χαμηλών+ 1-2 ελιές.

Ψωμιά τωρα και αλαντικα... διατροφη κάνεις έτσι ; το ψωμάκι ολικης με το τυρι και τη γαλοπουλα και τη μαγιονεζα θα το φας μια μερα ΕΠΕΙΔΗ ΣΟΥ ΕΛΕΙΨΕ και το ΓΟΥΣΤΑΡΕΣ.... ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ και 2 μπιφτεκια μεσα ή κοτοπουλο να μην πάει τελειως απατο το γευμα κ να χει κ πρωτεινη κτύπα και μια σοκολατα μετά κα απλα το βράδυ φαε μια σαλατα με ενα γιαουρτι δεν θα γινει κάτι.... δεν θα το τρως ομως κάθε μερα και θα νομιζεις οτι κάνεις διατροφη της προκοπης. :) Φιλικά πάντα.
Ευχαριστώ 🌟
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Προχθεσινή πλάτης. Σύντομη 1 ώρα διάρκεια μαζι με τα διαλειματα και το ζέσταμα αλλα με υψηλή ένταση. Πάμε να δουμε το προγραμμα


ΠΛΑΤΗ
1) ΕΛΞΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ

1o σέτ 7 επαναλήψεις
2ο σέτ 6 επαναλήψεις
3ο σέτ 5 επαναλήψεις
4ο σέτ 6 επαναληψεις
Προοδος -> Σταθερά

2) ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΠΟ ΚΑΘΙΣΤΗ ΘΕΣΗ DROP SET

μαυρο + πρασινο + μπλε + κιτρινο / μαυρο +πρασινο + μπλε / μαυρο + πρασινο / μαυρο
1ο drop set 13 επαναληψεις - 13 - 13 - 10
2ο drop set 12 - 12 - 13 - 10
3ο drop set το ίδιο 13-13-13 - 12
Προοδος -> Drop sets - καλή ένταση.

3) ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ - REVERSE CURLS ΠΗΧΕΙΣ ΣΕ SUPER SET
1ο σέτ 12 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ με αλτήρες 8 κιλών - 10 επαναληψεις με μαυρο λαστιχο (18) πήχεις.
2ο σέτ 12 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ με αλτήρες 8 κιλών - 12 επαναληψεις με μαυρο λαστιχο (18) πήχεις.
3ο σέτ 12 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ με αλτήρες 8 κιλών - 10 επαναληψεις με μαυρο λαστιχο (18) πήχεις.
Προοδος -> Drop set - 1 πριν την αποτυχία.

ΠΟΔΙΑ
4)LUNGES με αλτήρα 8 κιλών.

1ο σέτ 20 επαναληψεις με βάρος σώματος
2ο σέτ 16 επαναληψεις με αλτηρα 8 σε κάθε χέρι
3ο σέτ το ίδιο
4ο σέτ το ίδιο
Προοδος -> Καλή ένταση - πιάσιμο την επομενη.

5) ΓΛΟΥΤΟΙ - HIP THRUSTERS - SUPER SET KΟΙΛΙΑΚΟΙ

1ο σέτ 15 επαναληψεις - 15 επαναληψεις
2ο σέτ 15 - 15
3ο σέτ 15 - 15 (το ένα ποδι σε επιφάνεια)
4ο σέτ το ίδιο
Πρόοδος -> Καλή ενταση - πιάσιμο την επομενη.

ΠΛΑΤΗ -> 16
ΓΛΟΥΤΟΙ -> 8

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η λογικη των drop sets ειναι να ξεκινας πχ με 4 λάστιχα , μολις κουράζεσαι και δεν μπορεις να βγάλεις άλλη επαναληψη , βγάζεις το ένα και συνεχιζεις με τα αλλα 3 για το ιδιο... μετα μενεις με 2 και τελικά με 1 στο οποιο δεν μπορεις να συνεχισεις άλλο.

Τα super sets ειναι 2 ασκησεις για την ιδια ή διαφορετική μυική ομάδα που εκτελουνται η μια πισω στην άλλη.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
@Ioanis προσωπικά θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις μια διατροφή με λιγότερες θερμίδες από αυτές που καις περίπου 300-500 λιγότερες να τρως 2 γραμμαρια πρωτεινης ανά κιλό σωματικού βάρους σου και να επενδύσεις το χρόνο σου κυρίως σε προπόνηση με βάρη και καλισθενικη. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα μονόζυγο και μια τσάντα φτηνή να βάζεις μέσα βάρος. Το HIIT θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου στην περίπτωση σου λείπει μυϊκή μάζα. Ναι μεν θες να χάσεις και λίπος αλλά αυτό το κάνεις από τη διατροφή σου. Καλύτερα για εμένα τις μέρες που θα σπαταλήσεις κάνοντας HIIT χρησιμοποίησε τις για να κάνεις βάρη η καλισθενικη. Θα σου πρότεινα ένα πρόγραμμα τύπου push/pull/legs/rest και πάλι από την αρχή όπου το rest σου θα είναι ουσιαστικα low intensity cardio τύπου κανένα γρήγορο βάδην για καμιά ώρα αν θες να επιταχύνεις το χάσιμο λίπους. Εναλλακτικά μην κάνεις ούτε αυτό. Επίσης συμφωνώ απόλυτα που δεν.σου έχει ξηρούς καρπούς ο διατροφολόγος σου. Είσαι λίγα κιλά και οι θερμίδες που πρέπει να καταναλώσεις για χάσιμο λίπους είναι πολύ λίγες. Μια χούφτα ξηροί καρποί σου στερεί ένα ολόκληρο γεύμα. Τα καρύδια έχουν 700 θερμίδες να 100 γραμμάρια είναι βόμβα. Δεν θα ήθελες να πάρεις τέτοιες θερμίδες και μετά να πεινάς όλη μέρα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
2 μέρες αερόβιο HIIT. Και οι άλλες τρεις είναι δύο φορές ενδυνάμωση χεριών με βάρη 5kg και λάστιχα αντίστασης και μια φορά πόδια με λάστιχα και fitball για σταθεροποίηση
Δεν ξέρω αν συμφωνούν και τσ άλλα παιδιά αλλά κάνε το πρόγραμμα του devil
PUSH -PULL- LEG+ABS (3μερες συνολικά) και τις άλλες 4 κάνε από 2ή3 HIIT (καλύτερα με ενδιάμεση ξεκούραση στις μέρες πιστεύω)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το HIIT θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου στην περίπτωση σου λείπει μυϊκή μάζα.
Κάνεις λάθος χτίζεις μύες με HIIT !αφού κανείς δλδ bodyweight ασκήσεις απλά σε υψηλή ένταση
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν συμφωνούν και τσ άλλα παιδιά αλλά κάνε το πρόγραμμα του devil
PUSH -PULL- LEG+ABS (3μερες συνολικά) και τις άλλες 4 κάνε από 2ή3 HIIT (καλύτερα με ενδιάμεση ξεκούραση στις μέρες πιστεύω)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κάνεις λάθος χτίζεις μύες με HIIT !αφού κανείς δλδ bodyweight ασκήσεις απλά σε υψηλή ένταση
Χτίζεις αλλά δεν είναι τόσο αποδοτικό όσο τα βάρη η καλισθενικη η κανονική. Στο HIIT τρέχεις να προλάβεις μην περασει το διάλειμμα δεν αφιερώνεις χρόνο στην ξεκούραση τα σετ που κανείς δεν είναι ποιοτικά γιατί είσαι κουρασμένος. Καλύτερα να τα δίνει όλα σε κάθε σετ να παίρνει την ξεκούραση που θέλει και να κουράζεται λόγω δυσκολίας άσκησης και όχι λόγω ανεπαρκούς ξεκούρασης.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ συστήνω HIRT. Είναι συνδιασμός ΗΙΙΤ με βάρη.

Εγώ σήμερα έκανα 90-60-45-30 με 15" διάλειμμα ανάμεσα στις ασκήσεις. Κανείς όσες επαναλήψεις μπορείς για 90" την κάθε ασκηση, μετά ρίχνεις τον χρόνο στα 60", κοκ. Διάλειμμα 1 λεπτό μεταξύ γύρων.
Άνω σώμα:
Zottman curl (5kg στο κάθε χέρι), chest press to triceps skull crusher (5kg στο κάθε χέρι), κωπηλατική (όρθια με τη μέση λυγισμένη, 7kg στο κάθε χερι)

Κάτω σώμα:
Βαθιά καθίσματα με βαράκι στο κάθε χέρι (5κιλα το καθένα), κάθισμα σε lunge με βαράκι σε κάθε ώμο (5 κιλά), deadlifts με βαράκι στο κάθε χέρι (7 κιλά το καθένα).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προχθεσινή πλάτης. Σύντομη 1 ώρα διάρκεια μαζι με τα διαλειματα και το ζέσταμα αλλα με υψηλή ένταση. Πάμε να δουμε το προγραμμα


ΠΛΑΤΗ
1) ΕΛΞΕΙΣ ΣΕ ΜΟΝΟΖΥΓΟ

1o σέτ 7 επαναλήψεις
2ο σέτ 6 επαναλήψεις
3ο σέτ 5 επαναλήψεις
4ο σέτ 6 επαναληψεις
Προοδος -> Σταθερά

2) ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΠΟ ΚΑΘΙΣΤΗ ΘΕΣΗ DROP SET

μαυρο + πρασινο + μπλε + κιτρινο / μαυρο +πρασινο + μπλε / μαυρο + πρασινο / μαυρο
1ο drop set 13 επαναληψεις - 13 - 13 - 10
2ο drop set 12 - 12 - 13 - 10
3ο drop set το ίδιο 13-13-13 - 12
Προοδος -> Drop sets - καλή ένταση.

3) ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ - REVERSE CURLS ΠΗΧΕΙΣ ΣΕ SUPER SET

1ο σέτ 12 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ με αλτήρες 8 κιλών - 10 επαναληψεις με μαυρο λαστιχο (18) πήχεις.
2ο σέτ 12 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ με αλτήρες 8 κιλών - 12 επαναληψεις με μαυρο λαστιχο (18) πήχεις.
3ο σέτ 12 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ με αλτήρες 8 κιλών - 10 επαναληψεις με μαυρο λαστιχο (18) πήχεις.
Προοδος -> Drop set - 1 πριν την αποτυχία.

ΠΟΔΙΑ
4)LUNGES με αλτήρα 8 κιλών.

1ο σέτ 20 επαναληψεις με βάρος σώματος
2ο σέτ 16 επαναληψεις με αλτηρα 8 σε κάθε χέρι
3ο σέτ το ίδιο
4ο σέτ το ίδιο
Προοδος -> Καλή ένταση - πιάσιμο την επομενη.

5) ΓΛΟΥΤΟΙ - HIP THRUSTERS - SUPER SET KΟΙΛΙΑΚΟΙ

1ο σέτ 15 επαναληψεις - 15 επαναληψεις
2ο σέτ 15 - 15
3ο σέτ 15 - 15 (το ένα ποδι σε επιφάνεια)
4ο σέτ το ίδιο
Πρόοδος -> Καλή ενταση - πιάσιμο την επομενη.

ΠΛΑΤΗ -> 16
ΓΛΟΥΤΟΙ -> 8

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η λογικη των drop sets ειναι να ξεκινας πχ με 4 λάστιχα , μολις κουράζεσαι και δεν μπορεις να βγάλεις άλλη επαναληψη , βγάζεις το ένα και συνεχιζεις με τα αλλα 3 για το ιδιο... μετα μενεις με 2 και τελικά με 1 στο οποιο δεν μπορεις να συνεχισεις άλλο.

Τα super sets ειναι 2 ασκησεις για την ιδια ή διαφορετική μυική ομάδα που εκτελουνται η μια πισω στην άλλη.
Για δικέφαλους δοκίμασε zottman. Πιστεύω είναι πιο καλη άσκηση από κανονικά curls/reverse curls.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Eπίσης συμφωνώ απόλυτα που δεν.σου έχει ξηρούς καρπούς ο διατροφολόγος σου. Είσαι λίγα κιλά και οι θερμίδες που πρέπει να καταναλώσεις για χάσιμο λίπους είναι πολύ λίγες. Μια χούφτα ξηροί καρποί σου στερεί ένα ολόκληρο γεύμα. Τα καρύδια έχουν 700 θερμίδες να 100 γραμμάρια είναι βόμβα. Δεν θα ήθελες να πάρεις τέτοιες θερμίδες και μετά να πεινάς όλη μέρα.

25gr καρυδια ειναι 150 θερμιδες 6 γρ πρωτεινη και 15γρ καλα λιπαρά

δεν ειναι κάτι τρομερο. 100γρ ναι ειναι παρα πολλά. Εχει παρει 80γρ λιπαρα απευθειας αρα ηδη εχει βγει οφφ απο αποψη ΜΑΚΡΟΣ.
 

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους 💙 το πρόγραμμα ( push, pull, legs , abs) μου λέτε τί είναι ;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους 💙 το πρόγραμμα ( push, pull, legs , abs) μου λέτε τί είναι ;
Push = Στηθος ,τρικεφαλα, ωμους
Pull= Δικεφαλους, πλατη
Leg+abs= ποδια , γλουτους ,γαστροκνημιο ,κοιλιακους

εγω ετσι τα κανω ...διορθωστε με αν ειμαι λαθος γιατι ουτε εγω ξερω πολλα απο push pull legs+abs
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Βασικά είναι push pull legs αλλά από 2 φορές δηλαδή θα κάνεις την push προπόνηση 2 φορές την εβδομάδα... Για να κτυπησεις τον ίδιο μυ 2 φορές την εβδομαδα... Αντί για αυτό εγώ προτεινω για να μειώσεις το χρόνο αν έχεις και άλλες υποχρεώσεις πχ είσαι παντρεμενος η δουλευεις να κανεις 3 φορές την εβδομαδα Push Pull k legs μαζί και τέλος μια full body. Εγώ αυτό κάνω κ δουλευει καλά.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Βασικά είναι push pull legs αλλά από 2 φορές δηλαδή θα κάνεις την push προπόνηση 2 φορές την εβδομάδα... Για να κτυπησεις τον ίδιο μυ 2 φορές την εβδομαδα... Αντί για αυτό εγώ προτεινω για να μειώσεις το χρόνο αν έχεις και άλλες υποχρεώσεις πχ είσαι παντρεμενος η δουλευεις να κανεις 3 φορές την εβδομαδα Push Pull k legs μαζί και τέλος μια full body. Εγώ αυτό κάνω κ δουλευει καλά.
Εγω έκανα μια βλακεία ,αλλά ίσως ήταν καλή βλακεία . Γυμναζα δικεφάλους ξεχωριστά από πλάτη .....και έτσι την εβδομάδα γυμναζα τον μυ 4 φορές ....ήταν καλό λες ?
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Push = Στηθος ,τρικεφαλα, ωμους
Pull= Δικεφαλους, πλατη
Leg+abs= ποδια , γλουτους ,γαστροκνημιο ,κοιλιακους

εγω ετσι τα κανω ...διορθωστε με αν ειμαι λαθος γιατι ουτε εγω ξερω πολλα απο push pull legs+abs
Σωστοος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Εγω έκανα μια βλακεία ,αλλά ίσως ήταν καλή βλακεία . Γυμναζα δικεφάλους ξεχωριστά από πλάτη .....και έτσι την εβδομάδα γυμναζα τον μυ 4 φορές ....ήταν καλό λες ?

Αν σε πονάει η παλαμη που μπορει να προέρχεται και απο το δικέφαλο λές να ηταν καλό ; :P

xaxaxa πλακα κανω φιλος ολα αυτα τα πονάκια οσοι ασχολουμαστε θα τα έχουμε. Εγω πηγα στο φυσικοθεραπευτη με εξετασε και στα 2 χέρια και σε ωμους πριν λιγες μέρες και δεν βρηκε τίποτα. Ουτε τενοντιτιδες.

Απλα ειναι χάσιμο χρονου να γυμναζεις τον ιδιο μυ 4 φορές την εβδομάδα. Γυμνασε τον 2 και καλά να τελειώνεις. Σημερα πηγα απο εναν φιλο που χει στο υπογειο του εναν πάγκο και έκανα επικληνη με 15 κιλα αλτηρες.... τους δουλεψα για 15 επαναληψεις και με πιάσανε φοβερά και καπάκι drop set με 12 κιλους αλτήρες έφτασα στο σημειο να μη μπορω να βγάλω άλλη επανάληψη.
Έκανα τέτοια 4 drop sets. Tελειωσε το στηθος απο το FULL BODY..

Μετα πηγα για εκτάσεις ωμων με 8 κιλα αλτηρες και καπάκι super set πισω μοιρα ωμων στο τροχαλια (εχει και πολυμηχανημα) με 20 κιλα.

Πάνε και οι ώμοι (προσθιος δελτοειδης στον πάγκο - μεσαια μοιρα με τις εκτάσεις και πισω μοιρα με το face pulls) στηθος οκ τρικεφαλοι οκ παιξανε πολυαρθρικα....

Πάμε πλάτη + ποδια - δικεφαλοι... Κωπηλατικη με superset προβολες με αλτήρες και τέλος 4 τέτοια superset
Εκτος απο ποδια επαιξα και γλουτους στις προβολές.
Εσφιξε το κωλαράκι μας στο ανεβασμα....

Tελος κοιλιακους διατασεις και δρομο. Επιστροφη σπιτι 280μλ ασπραδι ασπρο πάτο οπως ειναι + μια μπαρα πρωτεινης 50γρ whey σοκολάτα. 46 γρ πρωτεινης με τη μια.

Διαρκεια προπονησης 1 ώρα το πολυ και 15 λεπτά μαζι με ζεσταμα διαλειματα κτλπ.

Γρηγορα - με ενταση και αποδοτικά.

Σημερα η ζυγαρια με έδειξε 82.8 δηλαδη κοντα 83 κιλά !!!! Μάλλον πρηζομαι και ανεβαινει η μυικοτητα οποτε με τις ιδιες θερμιδες γινομαι τέρας !!! χαχα :P

1.80 υψος 83 κιλά.

2 προπονησεις ανα εβδομάδα / 20 σετ το ΠΟΛΥ ανα μυικη ομαδα ανα εβδομάδα /

Πάρτε χαρτι και στιλο και ξεκινάτε να μετράτε και να σημειωνετε προπονησεις.... μονο ετσι θα γινει δουλειά.

LOG TRAINING FILE

Εχει και μπάρα την επομενη που θα παω απο το σπιτι του θα κάνουμε και άρσεις θανατου :D

Του ειπα να του δωσω λεφτά να με αφηνει να κανω καμια προπονηση αλλα δε δέχτηκε θα του κανω κανα καλό δώρο τοτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αν σε πονάει η παλαμη που μπορει να προέρχεται και απο το δικέφαλο λές να ηταν καλό ; :P

xaxaxa πλακα κανω φιλος ολα αυτα τα πονάκια οσοι ασχολουμαστε θα τα έχουμε. Εγω πηγα στο φυσικοθεραπευτη με εξετασε και στα 2 χέρια και σε ωμους πριν λιγες μέρες και δεν βρηκε τίποτα. Ουτε τενοντιτιδες.

Απλα ειναι χάσιμο χρονου να γυμναζεις τον ιδιο μυ 4 φορές την εβδομάδα. Γυμνασε τον 2 και καλά να τελειώνεις. Σημερα πηγα απο εναν φιλο που χει στο υπογειο του εναν πάγκο και έκανα επικληνη με 15 κιλα αλτηρες.... τους δουλεψα για 15 επαναληψεις και με πιάσανε φοβερά και καπάκι drop set με 12 κιλους αλτήρες έφτασα στο σημειο να μη μπορω να βγάλω άλλη επανάληψη.
Έκανα τέτοια 4 drop sets. Tελειωσε το στηθος απο το FULL BODY..

Μετα πηγα για εκτάσεις ωμων με 8 κιλα αλτηρες και καπάκι super set πισω μοιρα ωμων στο τροχαλια (εχει και πολυμηχανημα) με 20 κιλα.

Πάνε και οι ώμοι (προσθιος δελτοειδης στον πάγκο - μεσαια μοιρα με τις εκτάσεις και πισω μοιρα με το face pulls) στηθος οκ τρικεφαλοι οκ παιξανε πολυαρθρικα....

Πάμε πλάτη + ποδια - δικεφαλοι... Κωπηλατικη με superset προβολες με αλτήρες και τέλος 4 τέτοια superset
Εκτος απο ποδια επαιξα και γλουτους στις προβολές.
Εσφιξε το κωλαράκι μας στο ανεβασμα....

Tελος κοιλιακους διατασεις και δρομο. Επιστροφη σπιτι 280μλ ασπραδι ασπρο πάτο οπως ειναι + μια μπαρα πρωτεινης 50γρ whey σοκολάτα. 46 γρ πρωτεινης με τη μια.

Διαρκεια προπονησης 1 ώρα το πολυ και 15 λεπτά μαζι με ζεσταμα διαλειματα κτλπ.

Γρηγορα - με ενταση και αποδοτικά.

Σημερα η ζυγαρια με έδειξε 82.8 δηλαδη κοντα 83 κιλά !!!! Μάλλον πρηζομαι και ανεβαινει η μυικοτητα οποτε με τις ιδιες θερμιδες γινομαι τέρας !!! χαχα :P

1.80 υψος 83 κιλά.

2 προπονησεις ανα εβδομάδα / 20 σετ το ΠΟΛΥ ανα μυικη ομαδα ανα εβδομάδα /

Πάρτε χαρτι και στιλο και ξεκινάτε να μετράτε και να σημειωνετε προπονησεις.... μονο ετσι θα γινει δουλειά.

LOG TRAINING FILE

Εχει και μπάρα την επομενη που θα παω απο το σπιτι του θα κάνουμε και άρσεις θανατου :D

Του ειπα να του δωσω λεφτά να με αφηνει να κανω καμια προπονηση αλλα δε δέχτηκε θα του κανω κανα καλό δώρο τοτε.
Χαχαχαχαχ βολεύτηκες , φαντάζομαι όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια τι πρόοδο θα κάνεις.

4φορες αλλά δεν ήταν στοχευμένα για τον δικέφαλο μόνο ....π.χ pull ups γυμνάζεις πλάτη και δικέφαλο


Και ίσως απ' αυτήν την βλακεία να περιορίζεται και θ υπερτροφία του μυ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για πες εσύ ρε αλκή το.ιστορικο σου με την γυμναστική πως πάει?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Χαχαχαχαχ βολεύτηκες , φαντάζομαι όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια τι πρόοδο θα κάνεις.

4φορες αλλά δεν ήταν στοχευμένα για τον δικέφαλο μόνο ....π.χ pull ups γυμνάζεις πλάτη και δικέφαλο


Και ίσως απ' αυτήν την βλακεία να περιορίζεται και θ υπερτροφία του μυ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Για πες εσύ ρε αλκή το.ιστορικο σου με την γυμναστική πως πάει?

Αυτο που ειπες Αλκη ειναι το σημειο κλειδι που οι περισσοτεροι αγνοουν. Η υπερ - προπονηση οντως μπλοκάρει την αναρρωση. Πετυχαινουν το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που θέλουν γιατι δεν έχουν μέτρο. Οταν τα γράφεις και τα χεις σε σειρα ξέρεις τι κάνεις και κυριως ΠΟΣΟ κάνεις. Οι 2 σημαντικες παραμετροι ενος προγραμματος προπονησης. Κάθε φορα πρέπει να σημειωνεις το σημειο που σε δυσκολεψε... ετσι ωστε την επομενη φορά ειτε να μεινεις στο ιδιο (ωστε να πετυχεις καλυτερη τεχνικη να σου γινει πιο ευκολο και αρα να χεις προοδευσει) ή να δοκιμασεις να ανεβεις φορτιο ή κατα μια επαναληψη. Αυτο ειναι το λεγομενο progressive overload.

Χωρις το οποίο δεν υπάρχει μυική ανάπτυξη. Η μυικη αναπτυξη ειναι μηχανισμος άμυνας του οργανισμου. Μεσα εσωτερικα γινεται χαμος τα κυτταρα τρέχουν σα παλαβα και επιστρατευονται λες κ πάμε σε πολεμο ! Σου λεει δεχομαστε επιθεση ο τύπος τα χει βάλει με αρκουδες ! Οποτε πρέπει να μεγαλωσουμε το μυικο συστημα ωστε να μπορουμε να ανταπεξελθουμε.... στειλτε μας πρωτεινη !
Οποτε μπαινουμε στο επομενο κεφάλαιο που ειναι η διατροφη και βεβαια η ξεκουραση και η σωστη ορμονικη λειτουργια (τα λιπαρα που συζητησαμε πριν).

Αν μου διαφευγει κάτι έχουμε και γιατρο στο φορουμ τον Άλκη ας μας πει.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Μια χαρά τα λες ρε Ντεβιλ αφού είσαι διαβασμενος τι ρωτάς. Εγώ περίπου τέλη Ιούνη ξεκίνησα την διαδρομή μου και μετά το κλείσιμο σπίτι τα πάντα προφανώς. Μέχρι πριν κανένα μήνα έκανα recomp με λιγότερες θερμίδες από τη διατήρηση. Κάπου αρχές Φεβρουαρίου το γύρισα σε πλεόνασμα γιατί δεν έκανα γυμναστική για μιάμιση βδομάδα λόγω εξεταστικής προκειμένου να μην χάσω πολλούς μύες και πήρα λίγα λιπακι προφανώς αλλά τουλάχιστον δεν έκαψα. Τώρα εδώ και μια βδομάδα είναι στο μικρό πλεόνασμα πάλι με γυμναστική όμως αυτή τη φορά. Σκέφτομαι να το κρατήσω για ένα μήνα ακόμα και μετά να γυρίσω πάλι στο cut. Πάντως ενώ το φοβόμουν το πλεόνασμα βλέπω ότι το σώμα μου διψούσε για θερμίδες και υπάρχει ωραίο αποτέλεσμα είμαι ικανοποιημένος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Μια χαρά τα λες ρε Ντεβιλ αφού είσαι διαβασμενος τι ρωτάς. Εγώ περίπου τέλη Ιούνη ξεκίνησα την διαδρομή μου και μετά το κλείσιμο σπίτι τα πάντα προφανώς. Μέχρι πριν κανένα μήνα έκανα recomp με λιγότερες θερμίδες από τη διατήρηση. Κάπου αρχές Φεβρουαρίου το γύρισα σε πλεόνασμα γιατί δεν έκανα γυμναστική για μιάμιση βδομάδα λόγω εξεταστικής προκειμένου να μην χάσω πολλούς μύες και πήρα λίγα λιπακι προφανώς αλλά τουλάχιστον δεν έκαψα. Τώρα εδώ και μια βδομάδα είναι στο μικρό πλεόνασμα πάλι με γυμναστική όμως αυτή τη φορά. Σκέφτομαι να το κρατήσω για ένα μήνα ακόμα και μετά να γυρίσω πάλι στο cut. Πάντως ενώ το φοβόμουν το πλεόνασμα βλέπω ότι το σώμα μου διψούσε για θερμίδες και υπάρχει ωραίο αποτέλεσμα είμαι ικανοποιημένος.

Γιατρε αν το θέμα πάει προς βιολογιες ανατομιες και ιατρικες λεπτομέρειες θα πρέπει να μπεις να επιβεβαιωσεις τα γραφομενα χαχα :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κανένα γνωστό που να χει γυμναστήριο να του παρεις κλειδιά να κάνεις μόνος σου προπονηση δεν έχεις ;;; η κάνενα που να χει home gym μας γαμησε ο χαρδαλιας φέτος από το Νοέμβριο....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top