Fitness Thread!

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ιδέα δεν έχω για την περίμετρο τους. Για πόδια δεν θα έπαιρνα γιατί δεν είναι καλά για περπάτημα (επιπονουνται οι αρθρώσεις) και αν δεν τα χρησιμοποιείς στο περπάτημα δεν σου μένουν και πολλές ασκήσεις για να τα χρησιμοποιήσεις. Μπορείς να δοκιμάσεις και mini bands για ασκήσεις στα χέρια μέχρι να συνηθίσεις στα 2 κιλά. Έγω κάνω triceps και lateral/forward raises που τα θεωρώ δυσκολα, με 4 κιλά στο κάθε χέρι. Ήμουν εντελώς αγυμναστη όταν ξεκίνησα αλλά αμέσως πήγα από το 1 κιλό στα 2. Σε 1 μήνα ίσως και λιγότερο. Μπορείς να δοκιμάσεις και μπουκάλια με νερό ή άμμο. Ψάξε και σε αλλα μαγαζιά μήπως τα βρεις πιο φτηνά. Εγώ τα 4 κιλά τα πήρα γύρω στα 15 τα 2.
Θελω να παρω mini bands, ειχα ενα απο amila το κλασικο δηλαδη αλλα ειδα οτι υπαρχουν και αυτα εδω που τα δενεις, ξερεις αν κανουν την ιδια ακριβως δουλεια με τα αλλα; Απο την μια φαινεται να μην διπλωνουν απο την αλλη ομως πρεπει να τα κανεις κομπο που μου την σπαει. Δεν ξερω και αν διαφερουν σε ανθεκτικότητα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
1η φορά βλέπω τέτοιο που να το δένεις 🤔 Εγώ έχω τα κλασσικά mini bands: light, medium, heavy. Ευχαριστημένη είμαι. Μόνο το light μου έχει μια μικρή τρυπουλα αλλά δεν ξέρω αν είναι από την χρήση ή αν το δάγκωσε καποια από τις γάτες μου γιατί τα πετάω όπου να ναι. Δεν μου φαίνεται και τόσο ανθεκτικό αυτό που το δένεις. Δεν υπάρχει ίση κατανομή της πίεσης και ίσως να μην αντέξει πολύ. Έχω δει κάτι αλλά που έχουν οι φυσιοθεραπευτές. Θα τους ρωτήσω για εκείνα.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
1η φορά βλέπω τέτοιο που να το δένεις 🤔 Εγώ έχω τα κλασσικά mini bands: light, medium, heavy. Ευχαριστημένη είμαι. Μόνο το light μου έχει μια μικρή τρυπουλα αλλά δεν ξέρω αν είναι από την χρήση ή αν το δάγκωσε καποια από τις γάτες μου γιατί τα πετάω όπου να ναι. Δεν μου φαίνεται και τόσο ανθεκτικό αυτό που το δένεις. Δεν υπάρχει ίση κατανομή της πίεσης και ίσως να μην αντέξει πολύ. Έχω δει κάτι αλλά που έχουν οι φυσιοθεραπευτές. Θα τους ρωτήσω για εκείνα.
Αν τους ρωτήσεις πες μου, γιατι θα μου ναι χρησιμο και εμενα η θλαση μου δεν περασε 100% ακομα θελω ενδυνάμωση οπωσδήποτε.
Οταν εψαχνα να βρω τα κλασσικά mini bands στο skroutz επεσα σε αυτην την κριτική, δεν ξερω αν αληθεύει

"Προσοχή! Αν θέλετε τα bands που αντικαθιστουν τα βάρη και όργανα, χρειάζεστε τα resistance / power bands, τύπου : 208cm X 1,3cm X 0.045cm (ultra light) μέχρι 208mm X 6,4cm X 0.045cm (extra strong).
Αυτά εδω ειναι κοντά (60cm) και χοντρά (5cm), δεν κάνουν για το 99% της μυική ενδυνάμωσης που δινουν τα μακρύλεπτα bands."
Αν ξερει καποιος ας μας πει. Δεν εχω ιδεα ποια εννοεί, και γιατι τα mini bands να μην κανουν την ιδια δουλεια;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Τα βαρακια του ενός κιλού ... ειναι για κάτι φυσικοθεραπευτες που τα δινουν σε γριές ή αλλους σακατηδες για αποκατάσταση. Ο οργανισμος οταν γυμναζεται παθαινει μικρο θλάσεις και φλεγμονες τις οποιες μετα αναρρωνει δημιουργωντας πιο δυνατο και μεγάλο μυικο ιστο. Σε εναν που θέλει να ξεκινησει δεν θα κάνουν τιποτα.

Σε άλλα νέα μου έχει φυγει σχεδόν το χθεσινο πιάσιμο στη πλάτη οποτε αυριο μάλλον θα μπορέσω να κάνω νέα προπονηση που θα έχω κ πλατη αρα πάλι μονοζυγο. :)

Και μενα δεν μου χει περάσει τελειως η θλάση στον δικέφαλο .... αλλα γυμναζομαι κανονικα και ανεβαινω και σε ενταση - κιλά. Απλα το κακκνω με τέτοιο τροπο που δεν με βγαζει οφφ... αυτα δεν περνανε ποτε 100% πάντα θα ενοχλουν λιγο λιγο αλλα η ενοχληση σε μενα αυτο το καιρο ειναι 1 στα 10 και οχι καθε μέρα...
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Τα βαρακια του ενός κιλού ... ειναι για κάτι φυσικοθεραπευτες που τα δινουν σε γριές ή αλλους σακατηδες για αποκατάσταση. Ο οργανισμος οταν γυμναζεται παθαινει μικρο θλάσεις και φλεγμονες τις οποιες μετα αναρρωνει δημιουργωντας πιο δυνατο και μεγάλο μυικο ιστο. Σε εναν που θέλει να ξεκινησει δεν θα κάνουν τιποτα.

Σε άλλα νέα μου έχει φυγει σχεδόν το χθεσινο πιάσιμο στη πλάτη οποτε αυριο μάλλον θα μπορέσω να κάνω νέα προπονηση που θα έχω κ πλατη αρα πάλι μονοζυγο. :)
Εγω παντως ημουν ΠΟΛΥ γυμνασμενη και το 1,5 kg το βρήκα άψογο για μενα, μετα θα ταν υπερβολικο.
Και ειχα και πολύ γράμμωση και στους τρικέφαλους εκανε μπαμ δηλαδη. Δεν ξερω τι οργανισμό εχετε εσεις οι υπόλοιποι εδω :p Μου ερχεται να βαλω φωτο δηλαδη ημουν γυμνασμενη φαινοταν.. Δεν ξερω πως αλλες κοπελες σηκωνουν παραπανω βάρος, Ισως να εχουν περισσότερους μυς στα χερια.
Το 1kg βεβαια το θελω για αποκατάσταση γιατι ΠΑΛΙ εκανα γκαφα επειδη πηγα να κανω πραγματα που εκανα πριν ενω ειχα να γυμναστω 5 μηνες και επαθα θλαση στον τρικεφαλο.
Και δεν ειναι μονο η εμφανιση αφου εκανα πιο ευκολα τους κοιλιακους μεχρι και απο τους γυμναστες στο γυμναστήριο μου! Ισως εσεις εδω δουλευετε περισσοτερο με εξωτερικα βαρη, ενω εγω με το βαρος του σωματος μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
η ίσως ξέρουμε απλά τί προπονηση να κάνουμε για να μη τραυματιστουμε :P

Το 1 κιλό σε γυμνασμενο οπως λές άτομο ειναι αέρας.... δεν υφίσταται. Ξεκινάς απο αλτήρες 2-4 κιλών. Γνώμη μου

δεν ξερω τι θλάση έχεις. Εγω δεν εχω φτασει ποτε στο σημείο που λές. Βεβαια δεν μου κανει εντυπωση να τραυματιστει κάποιος που δε ξέρει στο γυμναστηριο αφου κ οι γυμναστες που ειναι εκει δεν ασχολούνται για αυτο κ εμεις ψαχνομαστε να φτιάξουμε δικο μας γυμναστηριο στο σπιτι μας να γλιτωνουμε κ τις μετακινησεις ετσι κ αλλιως ελάχιστα γυμναστηρια (εγω ενα ξέρω) που ο γυμναστης αν δεν κάνεις κάτι καλα θα σε διορθώσει.

Και πάλι δεν τα ξερουν ολα 100% εμενα μου ειχε πει στις πιέσεις ωμων να εχω ανοιχτά τα χέρια... αλλα οταν εχεις ανοιχτά τα χέρια μπορει να ενοχλησεις τον υπερακάνθιο στον ώμο. Αυτο δεν το ήξερε παρολο που ειναι χρονια γυμναστης και μου το είπε. Αν δεν το έψαχνα μπορει κ εγω να ειχα ενοχλησεις τώρα.

Οσο για τις φωτο τα χουμε ξαναπει... οποιος οποια θέλει βάζει με καλυμενο προσωπο και οτι άλλο νομιζει οτι θα τον αναγνωρισει ισα ισα για να ξέρουμε ο καθενας εδω τι επιπεδο έχει κ ποια η προοδος του.

Το να βγαινει κάποιος και να παριστάνει τον δάσκαλο του φιτνεσ και αμα βάλει φωτο ειναι σαν να μη γυμνάζεται εμενα δεν μου λέει τιποτα. Ουτε απο θέμα υγειας που θα σου πούνε κάποιοι. Γιατι για μενα θεμα υγιειας επισης ειναι να εισαι μυικα ανεπτυγμενος και να μην εχεις περιττο λίπος.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ασχετος ο τραυματισμος με αυτο με το 1,5 kg που ανεφερα, δεν καταλαβαίνεις τι λεω μαλλον. ΠΡΙΝ τραυματιστω και ενω ημουν γυμνασμένη έβρισκα το 1,5kg τελειο για μενα. Οποτε απλα ειπα πως θελω το 1kg μεχρι να επανέλθω.
Τωρα που ειδες πως παριστάνω τον φωστήρα δεν το ξέρω.
Δεν ειδα να δινω συμβουλες σε κάποιον.
Ειπα την αληθεια οτι εκανα τους κοιλιακους πιο ευκολα και απο τους γυμναστές, τωρα δεν με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις ή οχι. Οποτε ειναι σιγουρο πως εχω δυναμη και ημουν γυμνασμένη. Τωρα οσο για τις φωτο ειναι τι θελει ο καθενας να πετύχει. Εγω προσωπικα δεν πηγα ποτε γυμναστήριο για την εμφάνιση μιας και δεν ειχα θεμα απλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και παω ξεκινησα για χομπι και απλα οταν δεις πως γινεται καλος σε κατι και καταφερνεις πραγματα μετα σου ξινιζει να σταματήσεις και να μην μπορεις να τα κανεις πια.
Επισης μπορεις να πας να δεις πολλες δασκαλες γιογκα να σηκωνουν με τα χερια τους ολο το βαρος του σωματος τους και κανουν και ακροβατικά και να ναι μια σταλίτσα εμφανισιακά. Δεν παει η δυναμη με το μεγεθος μονο.
Αλλάξτε το θέμα απο fitness σε bodybuilding thread αν σας ενοχλώ επειδη δεν κάνουμε την ίδια προπόνηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πάντως και εμένα το 1.5 κιλό μου φαίνεται πολύ λίγο εκτός αν κάνεις ασκήσεις τύπου πιλάτες που κανείς 5 λεπτά επαναλήψεις και κουράζεσαι ακόμα και αν δεν κρατάς βαράκι. Με αυτή την προπόνηση όμως αποκτάς αντοχή και όχι δύναμη.
Η πιο δύσκολη άσκηση που δεν μπορώ να κάνω πολλά κιλα είναι τα lateral raises. Εκεί κάνω 4 κιλά στο κάθε χέρι. Στους δικέφαλους κάνω 7 κιλά σε κάθε χέρι και να φανταστείς τα θεωρώ λίγα. Με ένα κιλό δεν μπορείς να κάνεις κωπηλατική. Με τίποτα. Είναι ελάχιστο. Κωπηλατική κάνω πάνω από 10 κιλά. Επίσης θέλεις πιο πολλά κιλά στα καθίσματα. Για μένα το ένα κιλό στο κάθε χέρι είναι για πολύ δύσκολες ασκήσεις όπως πχ lunge jumps, Bulgarian split squat jumps.
Εγώ βέβαια έχω ανέκαθεν μεγάλη μυϊκή μάζα, εσύ μπορεί να είσαι μικροκαμωμένη. Πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις λίγη έμφαση και στην μυϊκή δύναμη και όχι μόνο αντοχή. Αν είσαι πολύ λεπτή ίσως να ήταν καλή ιδέα να αυξήσεις μυϊκή μάζα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτά είναι τα mini bands που έχω:
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Πάντως και εμένα το 1.5 κιλό μου φαίνεται πολύ λίγο εκτός αν κάνεις ασκήσεις τύπου πιλάτες που κανείς 5 λεπτά επαναλήψεις και κουράζεσαι ακόμα και αν δεν κρατάς βαράκι. Με αυτή την προπόνηση όμως αποκτάς αντοχή και όχι δύναμη.
Η πιο δύσκολη άσκηση που δεν μπορώ να κάνω πολλά κιλα είναι τα lateral raises. Εκεί κάνω 4 κιλά στο κάθε χέρι. Στους δικέφαλους κάνω 7 κιλά σε κάθε χέρι και να φανταστείς τα θεωρώ λίγα. Με ένα κιλό δεν μπορείς να κάνεις κωπηλατική. Με τίποτα. Είναι ελάχιστο. Κωπηλατική κάνω πάνω από 10 κιλά. Επίσης θέλεις πιο πολλά κιλά στα καθίσματα. Για μένα το ένα κιλό στο κάθε χέρι είναι για πολύ δύσκολες ασκήσεις όπως πχ lunge jumps, Bulgarian split squat jumps.
Εγώ βέβαια έχω ανέκαθεν μεγάλη μυϊκή μάζα, εσύ μπορεί να είσαι μικροκαμωμένη. Πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις λίγη έμφαση και στην μυϊκή δύναμη και όχι μόνο αντοχή. Αν είσαι πολύ λεπτή ίσως να ήταν καλή ιδέα να αυξήσεις μυϊκή μάζα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτά είναι τα mini bands που έχω:
Το υπέθεσα και εγω πως για να σηκωνεις τόσο βάρος θα χεις μεγαλη μυική μάζα.

Και εγω συμφωνώ πως θα ταν κακή ιδέα, εμενα μου αρεσω ετσι οπως ειμαι δεν με ενδιαφέρει να αυξήσω την μυική μου μάζα, απλα θελω να επανέλθω στο πριν γιατι ειχα μηνες να κανω συν οτι τωρα δεν θα μπορω να κανω βάρη μιας και τα γυμναστηρια ειναι κλειστα και θα ειναι για πολυ ακομη οποτε θελω να παρω καποιον "εξοπλισμό" οπως τα mini bands πχ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Πάντως και εμένα το 1.5 κιλό μου φαίνεται πολύ λίγο εκτός αν κάνεις ασκήσεις τύπου πιλάτες που κανείς 5 λεπτά επαναλήψεις και κουράζεσαι ακόμα και αν δεν κρατάς βαράκι. Με αυτή την προπόνηση όμως αποκτάς αντοχή και όχι δύναμη.
Η πιο δύσκολη άσκηση που δεν μπορώ να κάνω πολλά κιλα είναι τα lateral raises. Εκεί κάνω 4 κιλά στο κάθε χέρι. Στους δικέφαλους κάνω 7 κιλά σε κάθε χέρι και να φανταστείς τα θεωρώ λίγα. Με ένα κιλό δεν μπορείς να κάνεις κωπηλατική. Με τίποτα. Είναι ελάχιστο. Κωπηλατική κάνω πάνω από 10 κιλά. Επίσης θέλεις πιο πολλά κιλά στα καθίσματα. Για μένα το ένα κιλό στο κάθε χέρι είναι για πολύ δύσκολες ασκήσεις όπως πχ lunge jumps, Bulgarian split squat jumps.
Εγώ βέβαια έχω ανέκαθεν μεγάλη μυϊκή μάζα, εσύ μπορεί να είσαι μικροκαμωμένη. Πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις λίγη έμφαση και στην μυϊκή δύναμη και όχι μόνο αντοχή. Αν είσαι πολύ λεπτή ίσως να ήταν καλή ιδέα να αυξήσεις μυϊκή μάζα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτά είναι τα mini bands που έχω:

Τωρα νομιζω οτι κάποιος μας κοροϊδευει αν μιλάμε για δύναμη και ασκήσεις με 1.5 κιλό βαράκι :)

Εκεινος που θέλει να κάνει σοβαρή προπόνηση δύναμης , βάζει τόσα κιλά στη μπάρα ή στον αλτηρα οσο να μπορει να βγάλει 4 επαναλήψεις με σωστή τεχνική και κάποιον απο πίσω του να τον βοηθήσει. Αν δεν μπορέσει να βγάλει κάποια.

Εκεινος που θέλει να κάνει προπονηση μυικής υπετροφιας βάζει τοσα κιλά στη μπάρα ή στον αλτήρα ή στα λάστιχα ωστε να μπορει να βγάλει 8-12 επαναλήψεις με τις τελευταιες 2 να βγαινουν με δυσκολία και ένταση με σωστη πάντα τεχνική για να αποφευγει το junk volume δηλαδη να μετέχουν μυς που δεν θέλει.

Επισης αν κάποιος θέλει να τσεκάρει ποσο δυνατος ειναι , ενα μέτρο ειναι να πιάσει μια μπάρα και να τη τραβήξει απο το έδαφος. Προφανως με ροκανισματα και βαράκια των 1-2 κιλού ειναι για οσους ειναι σε φάση αποκαταστασης και για τις γριές. Εγω αυτα εχω δει απο τον φυσικοθεραπευτη μου που ειχα πάει... εναν πάγκο με μια μπάρα πανω που ειχε 1.5 και 1.5 κιλο σε κάθε πλευρά.

Νομιζουν ολοι πως θα φουσκώσουν και θα γινουν bodybuilders επειδη τράβηξαν απο το εδαφος 70-80 κιλά (το βάρος τους) ή πιεσαν στο πάγκο το 80% του βάρους τους. Δεν θα γίνει ! Η διαδικασια να γινεις μυικά ανεπτυγμενος πολυ πανω απο το μέσο ορο... ειναι μια μακρυχρονη διαδικασια με σοβαροτητα και συνέπεια σε βάρη ΚΑΙ διατροφη με σωστο ύπνο , οχι καπνισμα οχι αλκοόλ και καμια φορά μπλεγμενη με φαρμακοδιεγερση.

Αυτα για να μη νομιζουν κάποιοι οτι μιλάνε πλέον σε άσχετους που πηγαν 6 μηνες σε ενα γυμναστηριο και χάρηκαν ... δεν ειναι οπως τα λένε οι διαφοροι σχετικο-άσχετοι. Επισης ΝΑΙ η αναπτυξη μυικης μάζας έχει άμεση σχέση και επηρεάζει την υγεια , το ορμονικο προφιλ κάποιου και πολλες άλλες μελλοντικές παθησεις πχ οστεοπόρωση , το μεταβολισμο κτλπ :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ασχετος ο τραυματισμος με αυτο με το 1,5 kg που ανεφερα, δεν καταλαβαίνεις τι λεω μαλλον. ΠΡΙΝ τραυματιστω και ενω ημουν γυμνασμένη έβρισκα το 1,5kg τελειο για μενα. Οποτε απλα ειπα πως θελω το 1kg μεχρι να επανέλθω.
Τωρα που ειδες πως παριστάνω τον φωστήρα δεν το ξέρω.
Δεν ειδα να δινω συμβουλες σε κάποιον.
Ειπα την αληθεια οτι εκανα τους κοιλιακους πιο ευκολα και απο τους γυμναστές, τωρα δεν με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις ή οχι. Οποτε ειναι σιγουρο πως εχω δυναμη και ημουν γυμνασμένη. Τωρα οσο για τις φωτο ειναι τι θελει ο καθενας να πετύχει. Εγω προσωπικα δεν πηγα ποτε γυμναστήριο για την εμφάνιση μιας και δεν ειχα θεμα απλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και παω ξεκινησα για χομπι και απλα οταν δεις πως γινεται καλος σε κατι και καταφερνεις πραγματα μετα σου ξινιζει να σταματήσεις και να μην μπορεις να τα κανεις πια.
Επισης μπορεις να πας να δεις πολλες δασκαλες γιογκα να σηκωνουν με τα χερια τους ολο το βαρος του σωματος τους και κανουν και ακροβατικά και να ναι μια σταλίτσα εμφανισιακά. Δεν παει η δυναμη με το μεγεθος μονο.
Αλλάξτε το θέμα απο fitness σε bodybuilding thread αν σας ενοχλώ επειδη δεν κάνουμε την ίδια προπόνηση.


Προφανώς εννοουσα τους φωστήρες που τα ξέρουν "ολα" αλλα σωματικά το επιπεδο τους ειναι σαν να μη γυμνάζονται. Αν τωρα εσυ στα παραπανω αναγνωρισες τον εαυτό σου δικο σου προβλημα. Τα άλλα τα είπαμε. Πηγαινε γυμναστηριο και χαζολογα ολη τη μέρα τι με νοιάζει εμενα ; :) απλα δεν μπορω να διαβάζω τους μύθους περι "καλης υγειας που ομως δεν ειναι συνυφασμένη με την μυικη ανάπτυξη..."
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@me lene

Η γιόγκα δεν είναι μόνο ασκήσεις. Πολύ σημαντικό στοιχείο της είναι ο διαλογισμός. Από αυτά που διαβάζω, όμως, είναι πασιφανές πως δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@me lene τι ακριβώς θες να πετύχεις ? Πόσο ετών εισαι και το σου αρέσει να κάνεις ?
Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να απαντηθούν πριν επιλέξεις τρόπο γυμναστικής .
Φιλικά σου λέω ότι με γιόγκα μυϊκή ανάπτυξη δεν μπορείς να πετύχεις σε τέτοιο βαθμό που βλέπεις , επίσης υπάρχουν άτομα που κάνουν και για υπερτροφία (το ωραίο σώμα που λες στις γυναικες) και ταυτόχρονα κάνουν και γιογκα ...ομως δεν σημαίνει ότι θα πετύχεις υπερτροφία μόνο με αυτό

Οπότε απάντησε μας για ηλικία ,πόσο χρόνο ασχολείσε με φιτνες ,τι θες να πετύχεις κλπ
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ασχετος ο τραυματισμος με αυτο με το 1,5 kg που ανεφερα, δεν καταλαβαίνεις τι λεω μαλλον. ΠΡΙΝ τραυματιστω και ενω ημουν γυμνασμένη έβρισκα το 1,5kg τελειο για μενα. Οποτε απλα ειπα πως θελω το 1kg μεχρι να επανέλθω.
Τωρα που ειδες πως παριστάνω τον φωστήρα δεν το ξέρω.
Δεν ειδα να δινω συμβουλες σε κάποιον.
Ειπα την αληθεια οτι εκανα τους κοιλιακους πιο ευκολα και απο τους γυμναστές, τωρα δεν με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις ή οχι. Οποτε ειναι σιγουρο πως εχω δυναμη και ημουν γυμνασμένη. Τωρα οσο για τις φωτο ειναι τι θελει ο καθενας να πετύχει. Εγω προσωπικα δεν πηγα ποτε γυμναστήριο για την εμφάνιση μιας και δεν ειχα θεμα απλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και παω ξεκινησα για χομπι και απλα οταν δεις πως γινεται καλος σε κατι και καταφερνεις πραγματα μετα σου ξινιζει να σταματήσεις και να μην μπορεις να τα κανεις πια.
Επισης μπορεις να πας να δεις πολλες δασκαλες γιογκα να σηκωνουν με τα χερια τους ολο το βαρος του σωματος τους και κανουν και ακροβατικά και να ναι μια σταλίτσα εμφανισιακά. Δεν παει η δυναμη με το μεγεθος μονο.
Αλλάξτε το θέμα απο fitness σε bodybuilding thread αν σας ενοχλώ επειδη δεν κάνουμε την ίδια προπόνηση.
Δεν έχω καταλάβει αν υπήρξε τραυματισμός, όμως το 1,5 κιλό είναι πολύ λίγο. Ασχέτως του ύφους των απαντήσεων που πήρες, αυτό δεν παύει να είναι αλήθεια. Δεν ξέρω τι είδους γυμναστική κάνεις, αλλά αν θέλεις να δεις αποτελέσματα, νομίζω πως καλό θα ήταν να πιέσεις τον εαυτό σου παραπάνω.

@Devil μιας και είπες για fitness update, έφτασα 60 κιλά σε squat (μονή επανάληψη).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασχετος ο τραυματισμος με αυτο με το 1,5 kg που ανεφερα, δεν καταλαβαίνεις τι λεω μαλλον. ΠΡΙΝ τραυματιστω και ενω ημουν γυμνασμένη έβρισκα το 1,5kg τελειο για μενα. Οποτε απλα ειπα πως θελω το 1kg μεχρι να επανέλθω.
Τωρα που ειδες πως παριστάνω τον φωστήρα δεν το ξέρω.
Δεν ειδα να δινω συμβουλες σε κάποιον.
Ειπα την αληθεια οτι εκανα τους κοιλιακους πιο ευκολα και απο τους γυμναστές, τωρα δεν με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις ή οχι. Οποτε ειναι σιγουρο πως εχω δυναμη και ημουν γυμνασμένη. Τωρα οσο για τις φωτο ειναι τι θελει ο καθενας να πετύχει. Εγω προσωπικα δεν πηγα ποτε γυμναστήριο για την εμφάνιση μιας και δεν ειχα θεμα απλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και παω ξεκινησα για χομπι και απλα οταν δεις πως γινεται καλος σε κατι και καταφερνεις πραγματα μετα σου ξινιζει να σταματήσεις και να μην μπορεις να τα κανεις πια.
Επισης μπορεις να πας να δεις πολλες δασκαλες γιογκα να σηκωνουν με τα χερια τους ολο το βαρος του σωματος τους και κανουν και ακροβατικά και να ναι μια σταλίτσα εμφανισιακά. Δεν παει η δυναμη με το μεγεθος μονο.
Αλλάξτε το θέμα απο fitness σε bodybuilding thread αν σας ενοχλώ επειδη δεν κάνουμε την ίδια προπόνηση.

Γενικά οι ασκήσεις που γίνονται με το βάρος του σώματος δεν αποτελούν αξιόπιστο δείκτη δύναμης γιατί είναι εντελώς σχετικές. Κι εγώ αν χάσω καμιά 30αρια κιλά και πάω 6% λίπος θα μπορώ να κάνω 20 pull ups και ένα κάρο άλλες bodyweight ασκήσεις που τώρα δεν μπορώ. Αυτό συμβαίνει και γιατί θα έχω να σηκώσω πολύ λιγότερο βάρος, αλλά και γιατί όσο πιο λίγα κιλά είσαι, τόσο πιο δυνατός είσαι ανά κιλό (αυτό συμβαίνει λόγο φυσικής, όσο πιο πολλά κιλά είσαι ένα μέρος των κιλών χρειάζεται για να υποστηρίξει το βάρος της μάζας σου, και έτσι κάποιος που είναι τα διπλάσια κιλά από εσένα, δεν είναι και δυο φορές πιο δυνατός. Το μυρμήγκι ας πούμε είναι 100 φορές πιο δυνατό αν κιλό σώματος από τον ελέφαντα).

Ούτε η γράμμωση επίσης είναι κάποιος αξιόπιστος δείκτης. Η γράμμωση απλά εμφανίζει τους μύες και δίνει την ψευδαίσθηση ότι είσαι πιο γυμνασμένος. Τις προάλλες ήμουνα με έναν τύπο ο οποίος είναι 52 κιλά και είναι εμφανώς γραμμωμένος αφού δεν έχει ίχνος λίπους πάνω του. Αν μας έβλεπες δίπλα δίπλα και έκρινες απλά εμφανισιακά θα έλεγες ότι αυτός είναι πιο γυμνασμένος, αλλά δεν ισχύει, εγώ είμαι πιο δυνατός από αυτόν.

Γενικά η λέξη γυμνασμένος δεν έχει και πολύ μεγάλο νόημα γιατί είναι εντελώς σχετική και παίρνει ότι σημασία θέλει ο καθένας. Ο πιο αξιόπιστος τρόπος να δεις που βρίσκεσαι είναι να συγκρίνεις τις επιδώσεις σου με κάποια στανταρντς του πληθυσμού που κάνει την ίδια προπόνηση και να δεις σε πιο percentile βρίσκεσαι. Για παράδειγμα αν κάνεις προπόνηση δύναμης και μπορείς να σηκώσεις 1,5 φορά το βάρος σου σε deadlift θεωρείσαι intermediate, είσαι δηλαδή κάπου στην μέση όσων κάνουν την ίδια προπόνηση, αλλά ακόμη και αυτά δεν αποτελούν κάποιο αξιόπιστο δείκτη αλλά γενικούς μπούσουλες για να ξέρεις που περίπου είσαι.


Δεν ξέρω τώρα τι είδους προπόνηση κάνεις γενικά, αλλά το 1,5 κιλό σε άσκηση με δικέφαλο (αν αυτό κάνεις) είναι πολύ λίγο και δεν πρόκειται να προσφέρει τίποτα γενικά σε κανέναν, γιατί το νόημα της άσκησης είναι να πιέζεις τον εαυτό σου. Τέτοια βάρη ας πούμε κάνουν άτομα που έχουν σοβαρούς τραυματισμούς και κάνουν rehabilitation.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει αν υπήρξε τραυματισμός, όμως το 1,5 κιλό είναι πολύ λίγο. Ασχέτως του ύφους των απαντήσεων που πήρες, αυτό δεν παύει να είναι αλήθεια. Δεν ξέρω τι είδους γυμναστική κάνεις, αλλά αν θέλεις να δεις αποτελέσματα, νομίζω πως καλό θα ήταν να πιέσεις τον εαυτό σου παραπάνω.

@Devil μιας και είπες για fitness update, έφτασα 60 κιλά σε squat (μονή επανάληψη).

Μια χαρά ! Ποσα κιλά ειπες εισαι 55 ;

Μεσημεριανό

IMG_20210314_042316.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά οι ασκήσεις που γίνονται με το βάρος του σώματος δεν αποτελούν αξιόπιστο δείκτη δύναμης γιατί είναι εντελώς σχετικές. Κι εγώ αν χάσω καμιά 30αρια κιλά και πάω 6% λίπος θα μπορώ να κάνω 20 pull ups και ένα κάρο άλλες bodyweight ασκήσεις που τώρα δεν μπορώ.
Εκει ειναι η δυσκολία... να αποφασισεις να μεινεις στα ίδια κιλά και να αυξησεις τις έλξεις και τις κάμψεις.

Ούτε η γράμμωση επίσης είναι κάποιος αξιόπιστος δείκτης. Η γράμμωση απλά εμφανίζει τους μύες και δίνει την ψευδαίσθηση ότι είσαι πιο γυμνασμένος. Τις προάλλες ήμουνα με έναν τύπο ο οποίος είναι 52 κιλά και είναι εμφανώς γραμμωμένος αφού δεν έχει ίχνος λίπους πάνω του. Αν μας έβλεπες δίπλα δίπλα και έκρινες απλά εμφανισιακά θα έλεγες ότι αυτός είναι πιο γυμνασμένος, αλλά δεν ισχύει, εγώ είμαι πιο δυνατός από αυτόν.

Ποιος ειναι πιο γυμνασμενος ρε χάκερ ένας τύπος των 50 κιλών ; Με 1.70 ύψος ; με αυτον συγκρινεσαι ;;; Γράμμωση σε τι ... στο κόκκαλο ; τι εχει αυτος πάνω του για να γραμμώσει ; στέκας ειναι. :D
Γενικά η λέξη γυμνασμένος δεν έχει και πολύ μεγάλο νόημα γιατί είναι εντελώς σχετική και παίρνει ότι σημασία θέλει ο καθένας.

Παιρνει οτι σημασια θέλει ο καθένας που θα μπει να κάνει καφενειακου τύπου συζήτηση. Ειναι ξεκάθαρο ομως οτι γυμνασμένος σημαινει ο άνθρωπος ο οποιος έχει αναπτυξει το μυικο του συστημα ωστε να μη γινεται σακάτης με το παραμικρό. :)

Τωρα τα υπόλοιπα ... τρωω σπανακι ολη μέρα και ειμαι ο Ποπάυ αλλα δεν φαινεται !
Με προτεινανε στο super katerina για φωτογράφηση κτλπ κτλπ ειναι άσχετα νομιζω σε γυμναστηριακου τύπου συζητησεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος ειναι πιο γυμνασμενος ρε χάκερ ένας τύπος των 50 κιλών ; Με 1.70 ύψος ; με αυτον συγκρινεσαι ;;; Γράμμωση σε τι ... στο κόκκαλο ; τι εχει αυτος πάνω του για να γραμμώσει ; στέκας ειναι. :D
Ε αυτό είναι η γράμμωση, να έχεις χαμηλό ποσοστό λίπους.
Παιρνει οτι σημασια θέλει ο καθένας που θα μπει να κάνει καφενειακου τύπου συζήτηση. Ειναι ξεκάθαρο ομως οτι γυμνασμένος σημαινει ο άνθρωπος ο οποιος έχει αναπτυξει το μυικο του συστημα ωστε να μη γινεται σακάτης με το παραμικρό. :)
Ε κι αυτό ένας εντελώς υποκειμενικός ορισμός είναι και μη μετρήσιμος κιόλας.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα σχολιάσω κατά πόσο γυμνασμενη είσαι αυτό το γνωρίζεις εσύ. Τώρα για.να σου πω και εγώ την γνώμη μου αναφορικά με τα βρακιά νομίζω το 1.5 κιλό δεν θα σε κάνει να κινδυνεύσεις συγκριτικά με το 1. Μπορεί να είναι κατά 50% βαρύτερο αν θες, αλλά και πάλι μισό κιλό σαν νούμερο είναι μισό κιλό. Εν κατακλείδι μην ξοδεύσεις άσκοπα τα χρήματα σου δεν πρόκειται να τραυματιστείς η να μην επανέλθεις. Γνώμη μου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εχω δει πολλους γραμμωμενους αλλα .......δεν παιδια , για εμενα η γραμμωση ειναι να εχεις και λιγο κιλα πανω σου , αμα εισαι στεκας που λεει ο ντεβιλ δεν ειναι ωραιο . Γενικα καλυτερα ειναι γραμμωση οταν εισαι 70--80-90 κιλα και αλλιως στα 50 κιλα (με υψος 1,70 παντα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Ε αυτό είναι η γράμμωση, να έχεις χαμηλό ποσοστό λίπους.

όχι αυτο δεν ειναι αναγκαια προϋποθεση για τη γράμμωση γιατι μπορει να μην έχεις τιποτα και να εισαι απλά αποστεωμένος.

Η γραμμωση ειναι οταν εχεις ταυτοχρονα χαμηλο λιπος και μυικότητα.
Ε κι αυτό ένας εντελώς υποκειμενικός ορισμός είναι και μη μετρήσιμος κιόλας.

Υποκειμενικος όπως ο προηγουμενος ; :P

Μια χαρά αντικειμενικο ειναι να έχεις γυμνασμένο σώμα , θα πάς να μαζέψεις τις ελιές και τα ξύλα και δεν θα σηκωθεις την αλλη μέρα πιασμενος παντού ή δεν θα μεινεις επιτόπου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδια εκανα αυτοδιαγνωση ηπιου συνδρομου προσκρουσης ωμου ...στο δεξι μονο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top