Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχω έρθει στους δικούς μου για κανένα 10 ήμερο και προφανώς δεν έχω αλτήρες εδώ. Έχουν βέβαια στατικό ποδήλατο. Πόσο πίσω θα πάω αν για αυτό το διάστημα κάνω μόνο ποδήλατο και HIIT (cardio μόνο άντε κ ασκήσεις με σωματικό βάρος);
Δεν θα μείνεις πίσω. Κάνε plyo και θα είσαι σε καλύτερη φόρμα από πριν. Αν έχεις mini bands ακόμα καλύτερα.

Εγώ σήμερα έκανα πόδια. 4 ασκήσεις (15/12/10 επαναλυψεις + drop set στο τέλος κάθε άσκησης). Τα drop sets ήταν διαφορετικές ασκήσεις. Είμαι κομματια. Ειλικρινά δεν ξέρω πως το έβγαλα το σημερινό πρόγραμμα. Κάπου στην μέση με έπιασε αδιαθεσία και σταμάτησα για να πάω τουαλέτα. Το έβγαλα το πρόγραμμα αλλά τώρα νιώθω αναγουλα και πολύ φοβάμαι ότι είτε έπαθα δηλητηριαση είτε covid. Μια νοσοκόμα (εμβολιασμενη με 1 δόση) κόλλησε covid και ήταν όλη την περασμένη εβδομάδα άρρωστη με συμπτώματα στην δουλειά. Νόμιζε ότι ήταν οι αλλεργίες της. Έλεος.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτο γεύμα :
κινόα, ντοματίνια, τόφου, φύτρες φασολιών, αβοκάντο, μανιτάρια.
Χωρίς λάδι , με λεμόνι.
350 Θερμίδες.
A9F43605-E0CD-45F1-815A-6825A2BE16F3.jpeg



Disclaimer: Δεν έχω μόνο ενα πιάτο απλά αυτό χωράει τις μερίδες ακριβώς,λελ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Πρώτο γεύμα :
κινόα, ντοματίνια, τόφου, φύτρες φασολιών, αβοκάντο, μανιτάρια.
Χωρίς λάδι , με λεμόνι.
350 Θερμίδες.
View attachment 80102


Disclaimer: Δεν έχω μόνο ενα πιάτο απλά αυτό χωράει τις μερίδες ακριβώς,λελ
Στις αρχές του Μεσαίωνα οι άνθρωποι ζούσαν κατά μέσο όρο 14 χρόνια. Στον Μεσαίωνα 20 χρόνια. Εσύ βλέπω να ζεις 5 φορές περισσότερο με τις επιλογές σου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις αρχές του Μεσαίωνα οι άνθρωποι ζούσαν κατά μέσο όρο 14 χρόνιαΣτον Μεσαίωνα 20 χρόνια. Εσύ βλέπω να ζεις 5 φορές περισσότερο με τις επιλογές σου.
Ο μέσος όρος ηλικίας ήταν τα 50κατι χρόνια. Αυτή η βλακεια ότι ζούσαν 20 χρόνια προέρχεται από το γεγονός πως μέσα σε αυτό το μέσο όρο υπολόγιζανε και την παιδική θνησιμότητα που ήταν αρκετά μεγάλη. Αν κατάφερνες να φτάσεις στην εφηβεία χωρίς να πεθάνεις θα ζούσες μέχρι τα mid 50ς φυσικά. Επίσης στον μεσαίωνα οι άνθρωποι τρώγανε καλύτερα από εμάς.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν θα μείνεις πίσω. Κάνε plyo και θα είσαι σε καλύτερη φόρμα από πριν. Αν έχεις mini bands ακόμα καλύτερα.
Ξεκίνησα με με HIIT σήμερα (και σε μορφή ladder και pyramid και tabata). Πέθανα αλλά το άξιζε. Αύριο λέω να κάνω γλουτούς με resistance band.

Τι εννοείς να συνηθίσεις; Σε αυτό δε θα μείνεις; Στο καθημερινό 8 hour eating window?
Εννοώ ότι για να κάνει κάποιος μια νηστεία όπως εσύ, θα πρέπει να ξεκινήσει από κάτι πιο εύκολο και όχι κατευθείαν. Έτσι δεν είναι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρώτο γεύμα :
κινόα, ντοματίνια, τόφου, φύτρες φασολιών, αβοκάντο, μανιτάρια.
Χωρίς λάδι , με λεμόνι.
350 Θερμίδες.
View attachment 80102


Disclaimer: Δεν έχω μόνο ενα πιάτο απλά αυτό χωράει τις μερίδες ακριβώς,λελ
φαίνεται ωραίο σαν πιάτο αλλά τρωγόταν; ρωτάω γιατί δεν την παλεύω όταν εγώ τα μαγειρεύω αυτά :sick:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοώ ότι για να κάνει κάποιος μια νηστεία όπως εσύ, θα πρέπει να ξεκινήσει από κάτι πιο εύκολο και όχι κατευθείαν. Έτσι δεν είναι;
Οχι απαραίτητα, εγώ την πρώτη φορά ever νομίζω εκανα 48 ώρες.

@Devil πήρα 5 κουτιά τέτοια.
IMG_20210427_140324.jpg


140 κιλά σύνολο. Σήμερα θα επιχειρήσω να κάνω deadlift με αυτά, να δω αν γίνεται
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα, εγώ την πρώτη φορά ever νομίζω εκανα 48 ώρες.

@Devil πήρα 5 κουτιά τέτοια.
View attachment 80103

140 κιλά σύνολο. Σήμερα θα επιχειρήσω να κάνω deadlift με αυτά, να δω αν γίνεται
Το κακό με αυτά είναι ότι τα 140 κιλά είναι στο μαξ του λάστιχου
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά τα λάστιχα που είναι τόσο λεπτά δεν σας μαζεύουν;
εγώ παίρνω πλέον τα τέρμα χοντρά
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ο μέσος όρος ηλικίας ήταν τα 50κατι χρόνια. Αυτή η βλακεια ότι ζούσαν 20 χρόνια προέρχεται από το γεγονός πως μέσα σε αυτό το μέσο όρο υπολόγιζανε και την παιδική θνησιμότητα που ήταν αρκετά μεγάλη. Αν κατάφερνες να φτάσεις στην εφηβεία χωρίς να πεθάνεις θα ζούσες μέχρι τα mid 50ς φυσικά. Επίσης στον μεσαίωνα οι άνθρωποι τρώγανε καλύτερα από εμάς.
Δε θα θελα να γεννηθω στον μεσαίωνα ούτως ή άλλως.
Οι ελάχιστοι πενηνταρηδες του Μεσαίωνα έδειχναν σαν ογδονταρηδες. Τα δε παραγωγικά τους χρόνια ήταν μισά σε σχέση με τα σημερινά.
Ακόμα κ την δεκαετία του 60 ένας σαραντάρης έδειχνε ήδη γέρος.
Τώρα υπάρχουν ένα σωρό 60ρηδες που μοιάζουν με μεσήλικες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα θελα να γεννηθω στον μεσαίωνα ούτως ή άλλως.
Οι ελάχιστοι πενηνταρηδες του Μεσαίωνα έδειχναν σαν ογδονταρηδες. Τα δε παραγωγικά τους χρόνια ήταν μισά σε σχέση με τα σημερινά.
Ακόμα κ την δεκαετία του 60 ένας σαραντάρης έδειχνε ήδη γέρος.
Τώρα υπάρχουν ένα σωρό 60ρηδες που μοιάζουν με μεσήλικες.
Εγώ θα θελα, είχε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα να κάνεις αυτά τα 50 χρόνια.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σήμερα έφτιαξα την αγαπημένη μου σούπα βελουτέ λαχανικών:

IMG_20210427_133656.jpg


Καθαρίζουμε, κόβουμε και ρίχνουμε όλα τα υλικά + αλάτι, πιπέρι στη χύτρα. Συμπληρώνουμε με νερό μέχρι σχεδόν το ύψος των λαχανικών αλλά να μην τα κουκουλωνει. Βράζουμε στη χύτρα 25-30 λεπτά για να λιώνουν εύκολα και μετά αλέθουμε όλη τη σούπα για να γίνει κρεμωδης. Αν θέλουμε ρίχνουμε και κρέμα γάλακτος στο τέλος αλλά αυτό το βήμα είναι προαιρετικό. Όπως καταλαβαίνετε, χωρίς την κρέμα γάλακτος είναι κατάλληλη για νηστεία και vegan διατροφή.

IMG_20210427_151500.jpg


Μπορούμε να ρίξουμε μέσα και κρουτον ή/και μια κουταλιά φιλαδελφεια (θα έλεγα και τραγανό μπέικον αλλά μετά θυμήθηκα ότι είμαι στο fitness thread).
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα έφτιαξα την αγαπημένη μου σούπα βελουτέ λαχανικών:

View attachment 80106

Καθαρίζουμε, κόβουμε και ρίχνουμε όλα τα υλικά + αλάτι, πιπέρι στη χύτρα. Συμπληρώνουμε με νερό μέχρι σχεδόν το ύψος των λαχανικών αλλά να μην τα κουκουλωνει. Βράζουμε στη χύτρα 25-30 λεπτά για να λιώνουν εύκολα και μετά αλέθουμε όλη τη σούπα για να γίνει κρεμωδης. Αν θέλουμε ρίχνουμε και κρέμα γάλακτος στο τέλος αλλά αυτό το βήμα είναι προαιρετικό. Όπως καταλαβαίνετε, χωρίς την κρέμα γάλακτος είναι κατάλληλη για νηστεία και vegan διατροφή.

View attachment 80107

Μπορούμε να ρίξουμε μέσα και κρουτον ή/και μια κουταλιά φιλαδελφεια (θα έλεγα και τραγανό μπέικον αλλά μετά θυμήθηκα ότι είμαι στο fitness thread).
Έχει η alpro vegan κρεμα γαλακτος για να μην τη στερηθειτε.
Φαινεται πολυ νοστιμη
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ τον πόνο μου. Δε θα παραλάβω σήμερα το νέο εξοπλισμό μου, καθώς επίσης, δεν υπάρχει και νέα ημερομηνία παραλαβής. Καλό Πάσχα δηλαδή. Απογοήτευση.:morning1:

Πρώτο γεύμα ημέρας
  • 80 g Muesli ολικής, χωρίς ζάχαρη, γλουτένη
  • 1 Scoop (30 g) Iso Whey Zero Black από BioTech USA
Σύνολο : 495 kCal -> 54.1 g C/ 32.9 g P/15.3 g F
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Εγώ χθες είχα κάτι τράβηγμα τα με τη δουλειά κ τελικά πηγα να κάνω προπονηση αλλά είχα πονοκεφαλο κ σταμάτησα.... Σήμερα θα κάνω κανονικά όμως χθες κοιμήθηκα νωρίς.... Έπιασε δουλειά τώρα άρχισαν όλοι να βγαίνουν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ έκανα καρδιο σήμερα χωρίς να το θέλω .Πήγα με τα πόδια να πάρω κάτι.βιβλια (νόμιζα ότι είχα 1) σε απόσταση 15 λεπτών μιας διαδρομής .....τελικά ήταν 4 βιβλία (9.6κιλα τα ζύγισα)

Ντεβιλ είναι αυτό που μου έλεγες πριν κάποιο καιρό περπατά με κιλά στα χέρια σου πρωινές ώρες για να μην σε βλέπουν ....ε το έκανα προς μεσημέρι αυτό με βιβλία χαχαχαχα
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εμένα το cardio μου αυτές τις μέρες είναι το volley!! Μου είχε λείψει πάρα πολύ αυτή η εκτόνωση και στο ενδιάμεσο μπορώ να κάνω την τεμπέλικη γυμναστική μου με βάρη χωρίς τύψεις που δε λαχανιάζω :P

(Σήμερα ωστόσο έχω όρεξη για γιόγκα).


Επίσης πλέον έχω νέο smoothie που πίνω, αντί για μέλι + βρώμη βάζω 1 scoop whey με γεύση cookies and cream που μου πούλησε ένας φίλος μου σε καλή τιμή (δεν του άρεσε η γεύση). Χθες τη δοκίμασα και με σκέτο γάλα κι ήταν επίσης πολύ ωραία.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρώτο γεύμα :
κινόα, ντοματίνια, τόφου, φύτρες φασολιών, αβοκάντο, μανιτάρια.
Χωρίς λάδι , με λεμόνι.
350 Θερμίδες.
View attachment 80102


Disclaimer: Δεν έχω μόνο ενα πιάτο απλά αυτό χωράει τις μερίδες ακριβώς,λελ
Τα μανιτάρια τα σοταρες χωρίς λάδι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top