Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Πιστεψε ειναι αδυνατο ...το δοκιμασα και βγαινεις πολυ γρηγορα νοκ αουτ .Θα θες pre workout και καλους υδατανθρακες για να το κανεις αυτο με ενα καρο συμπληρωματα

Εγω πως το πετυχαινω σε ολα αυτα τα σέτ που βλέπεις ;

ΔΕΝ ειναι αδυνατο... ειναι ο σωστος τροπος προπονησης. Στο μονοζυγο γιατι να βάλεις προσθετα 14 κιλά βάρος ;

Βάλε 5 και κάνε την άσκηση σωστά. Κράτα 40-50 δευτερολεπτα σωστο χρονο υπο τάση.

Αμα βλέπεις οτι δεν έχεις ουτε τα 5 κιλά προσθετο βάρος για 40 δευτερα .... βγαλε τελειως το βάρος απο πανω σου.

Αγνοησε παντελως αυτους που φωνάζουν για κιλά και πινακάκια στο strength standards. Δουλεψε σωστά το σέτ.... έλεγξε την κινηση στην έκκεντρη φάση της κίνησης. Γενικα προπονησου σωστά εγω αυτο κάνω. Και ειμαι εδώ και προχωράω. Δεν ειμαι εκτος .... καθε λιγο επειδη κάνω ηλιθιες προπονησεις και ουσιαστικα δεν βγάζω και τιποτα.

Ανεβασαν μερικοι 150-200 κιλά άρσεις στο γιουτιουμπ και ξαφνικα έγινε μοδα. Ξέχασε τα παντελως αυτά. Αυτοι που έκαναν διαγωνισμους strength games δεν εμφανισθηκαν ξανά. Εγω εκτος απο τον coach έχω και φυσικοθεραπευτη γιατρο απο πισω μου που ηταν αθλιατρος σε μεγαλες ομαδες.

Στο μηχανημα της πρέσας θυμαμαι σε ενα γυμναστηριο... οταν ηταν ανοιχτα έκανα με 120 κιλά , 15αρες επαναληψεις με ωραιο τέμπο και με πιάνανε. Ο πιτσιρικας ηρθε μετά απο μένα και έβαλε 150 κιλά.... μετά απο 3 μηνες στα ποδια ηταν ακριβως ο ίδιος. Γιατι αφου εκανε περισσοτερα κιλά απο μενα...

Η μυικη αναπτυξη δεν δουλευει έτσι... αν υπερφορτωνεις περισσοτερο τον μυ απο αυτο που χρειάζεται δεν προλαβαινει να αναρρωσει και συνεπως να αναπτυχθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Για εμενα δεν λειτουργει γιατι δεν εχω εξοπλισμο να ανεβοκατεβαζω κιλα οποτε αναγκαστηκα θα κανω στα ιδια ή θα προσθετω βαρος .Να βγαλω δεν μπορω
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Το οτι δεν έχεις εξοπλισμο πρέπει κάπως να το φτιάξεις. Αν θέλεις να προχωρησεις. Απο την αλλη ουτε εγω εχω τρομερο εξοπλισμο για το στήθος. Αλλα μέχρι το Νοεμβριο μπορω να σημειωνω προοδο (χωρίς πάγκο).

Ο τροπος ειναι οι κάμψεις και μια γεματη τσάντα με φορτιο μέχρι 10 κιλών (δεν θα κανω παραπάνω). Αντε να έβαζα 12-15 στην χειροτερη για να έφτανα το μέσο επιπεδο με λιγοτερες επαναληψεις απο 32 που χρειάζομαι τωρα. Αλλα και οι 32 καλές ειναι. Οδηγουν στην αναπτυξη και επισης δειχνουν αντοχη στη δυναμη. Ο άλλος εκανε 20 επαναληψεις με 100 κιλα κάθισμα... προφανως έχει μονες στα 140-150.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Το οτι δεν έχεις εξοπλισμο πρέπει κάπως να το φτιάξεις. Αν θέλεις να προχωρησεις. Απο την αλλη ουτε εγω εχω τρομερο εξοπλισμο για το στήθος. Αλλα μέχρι το Νοεμβριο μπορω να σημειωνω προοδο (χωρίς πάγκο).

Ο τροπος ειναι οι κάμψεις και μια γεματη τσάντα με φορτιο μέχρι 10 κιλών (δεν θα κανω παραπάνω). Αντε να έβαζα 12-15 στην χειροτερη για να έφτανα το μέσο επιπεδο με λιγοτερες επαναληψεις απο 32 που χρειάζομαι τωρα. Αλλα και οι 32 καλές ειναι. Οδηγουν στην αναπτυξη και επισης δειχνουν αντοχη στη δυναμη. Ο άλλος εκανε 20 επαναληψεις με 100 κιλα κάθισμα... προφανως έχει μονες στα 140-150.
1 χρονο εκανα push up με 15 κιλα (14κιλα για ακριβεια) με διαφορες ασκησεις , inclined ,declined ανοιχτα χερια κλπ .Μετα απο ενα ορισμενο σημειο σταμτησε η προοδος

Νταξ τα σουπερσετ αρχισα τωρα να τα κανω σε χερια και στηθος κοιλιακους (για να τελειωνω πιο γρηγορα :P ) .Στα αλλα ειμαι κομπλε και νομιζω δεν χρειαζεται για την στιγμη σουπερσετ π.χ τρικεφαλους
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
1 χρονο εκανα push up με 15 κιλα (14κιλα για ακριβεια) με διαφορες ασκησεις , inclined ,declined ανοιχτα χερια κλπ .Μετα απο ενα ορισμενο σημειο σταμτησε η προοδος

Νταξ τα σουπερσετ αρχισα τωρα να τα κανω σε χερια και στηθος κοιλιακους (για να τελειωνω πιο γρηγορα :P ) .Στα αλλα ειμαι κομπλε και νομιζω δεν χρειαζεται για την στιγμη σουπερσετ π.χ τρικεφαλους

Έβαλα τα κιλά σου στο strength standards .... Με 14 κιλά προσθετο βάρος μπορεις να βγάλεις 28 καλές επαναληψεις τεχνικά ;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Έβαλα τα κιλά σου στο strength standards .... Με 14 κιλά προσθετο βάρος μπορεις να βγάλεις 28 καλές επαναληψεις τεχνικά ;
Δεν ξερω ,πιστευω με ζορι για 28 ...

αλλα αν θυμασαι τα παλια προγραμματα μου , με αυτο το βαρος ηταν
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δεν ξερω ,πιστευω με ζορι για 28 ...

αλλα αν θυμασαι τα παλια προγραμματα μου , με αυτο το βαρος ηταν

Άρα εάν το εύρος μέχρι 30 επαναληψεις δινει υυπερτροφια σε σένα έχεις ακομη αρκετο περιθώρειο για προοδο.

Απλα πρεπει να επιλέξεις ενα πλάνο κ να μεινεις σε αυτό μεχρι να το ολοκληρωσεις. Μετά θα χεις μαθει περισσοτερα πράγματα. Μετα απο καθε προπονηση βλέπεις τι πηγε λάθος ή τι οχι. Πχ προχθες εκανα πιέσεις ώμων... σε κάποια φάση εγειρε λιγο η μέση μου πισω. Αυτο ειναι κακό , διοτι μπορει να πάθεις δισκοκηλη. Εσωτερικα το νευρο συνθλιβεται απο τους δισκους και μπορει να τραυματιστεις άσχημα. Μολις το συνειδητοποιησα ισιωσα αμεσως το κορμο. Εχει κανενα νοημα να εκτελεις πιεσεις ωμων με 20 κιλά σε καθε χέρι (λεμε τωρα) και η μεση σου να χει πάρει αυτη τη γωνια... ΟΧΙ. Γιατι προπονεισαι κοντα στην αποτυχια.... η προπονηση κοντα στην αποτυχια ειναι λάθος ; ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ. Εαν εχεις κακη φορμα ναι οτι χειροτερο. Κατεβασε λοιπον κιλά.... δεν ειναι αυτα τα κιλά σου.... τα κιλά σου ειναι λιγοτερα (για τώρα). Γενικά το λέω.

Αλλα το λεω για οσους ξερουν τα βασικα οταν προπονούνται.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Άρα εάν το εύρος μέχρι 30 επαναληψεις δινει υυπερτροφια σε σένα έχεις ακομη αρκετο περιθώρειο για προοδο.

Απλα πρεπει να επιλέξεις ενα πλάνο κ να μεινεις σε αυτό μεχρι να το ολοκληρωσεις. Μετά θα χεις μαθει περισσοτερα πράγματα. Μετα απο καθε προπονηση βλέπεις τι πηγε λάθος ή τι οχι. Πχ προχθες εκανα πιέσεις ώμων... σε κάποια φάση εγειρε λιγο η μέση μου πισω. Αυτο ειναι κακό , διοτι μπορει να πάθεις δισκοκηλη. Εσωτερικα το νευρο συνθλιβεται απο τους δισκους και μπορει να τραυματιστεις άσχημα. Μολις το συνειδητοποιησα ισιωσα αμεσως το κορμο. Εχει κανενα νοημα να εκτελεις πιεσεις ωμων με 20 κιλά σε καθε χέρι (λεμε τωρα) και η μεση σου να χει πάρει αυτη τη γωνια... ΟΧΙ. Γιατι προπονεισαι κοντα στην αποτυχια.... η προπονηση κοντα στην αποτυχια ειναι λάθος ; ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ. Εαν εχεις κακη φορμα ναι οτι χειροτερο. Κατεβασε λοιπον κιλά.... δεν ειναι αυτα τα κιλά σου.... τα κιλά σου ειναι λιγοτερα (για τώρα). Γενικά το λέω.

Αλλα το λεω για οσους ξερουν τα βασικα οταν προπονούνται.
Ο athlean λέει να βάζεις κιλά μέχρι να φτάσεις στο failure στο 10-12 σετ όμως 🤔
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ο athlean λέει να βάζεις κιλά μέχρι να φτάσεις στο failure στο 10-12 σετ όμως 🤔

Συνηθως μια απομονωμένη φράση δεν λέει τιποτα.

Δεν μπορεις να προπονεισαι μέχρι την αποτυχια οταν εισαι αρχάριος δεν εχει νόημα και θα κανεις και ζημια καθως εισαι άπειρος και δεν ξέρεις πως να προπονεισαι.

Έχει νοημα να προπονεισαι μέχρι την αποτυχια εάν το βαρος που ηδη εκανες προπονηση για 2-3 μηνες ειναι εύκολο. Ισως πιο πριν ειχε πει αυτο ο Athlean και μετά σου πεταξε και το να προπονεισαι μεχρι αποτυχιας για να ανεβεις.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Την δευτερα που ανοιγουν τα γυμναστηρια θα λειτουργουν με ραντεβου οπως περισυ φανταζομαι ετσι?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Συνηθως μια απομονωμένη φράση δεν λέει τιποτα.

Δεν μπορεις να προπονεισαι μέχρι την αποτυχια οταν εισαι αρχάριος δεν εχει νόημα και θα κανεις και ζημια καθως εισαι άπειρος και δεν ξέρεις πως να προπονεισαι.

Έχει νοημα να προπονεισαι μέχρι την αποτυχια εάν το βαρος που ηδη εκανες προπονηση για 2-3 μηνες ειναι εύκολο. Ισως πιο πριν ειχε πει αυτο ο Athlean και μετά σου πεταξε και το να προπονεισαι μεχρι αποτυχιας για να ανεβεις.
Και ο Τζέρεμι το έχει πει αυτό για δύναμη 0-6 . Υπερτροφία 8-12.Αντοχης +12

Αποτυχία εννοώ ότι το βάρος που θα προσθέσεις να μπορείς να το σηκώσεις μέχρι το συγκεκριμένη επανάληψη
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Και ο Τζέρεμι το έχει πει αυτό για δύναμη 0-6 . Υπερτροφία 8-12.Αντοχης +12

Αποτυχία εννοώ ότι το βάρος που θα προσθέσεις να μπορείς να το σηκώσεις μέχρι το συγκεκριμένη επανάληψη


Δεν υπάρχουν συγκεκριμενα νούμερα εκτος και αν μιλάμε για πάνω απο 40.

Πάντως για 30 επαναληψεις με 10-15 κιλα βάρος πανω σου ωστε να πιάσεις και το μέσο επιπεδο στις κάμψεις μια χαρα ειναι και για μυικη ανάπτυξη πιστευω εγώ.

Στη τελική No advice can work for everyone

δοκιμασε το.
Για 2-3 μήνες.

Και ποσταρε αποτελεσματα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Παντως επειδη διαβασα κατι για pre workout και συμπληρωματα. Μην πεσετε στην παγιδα ειναι πεταμενα λεφτα ολα αυτα. To preworkout ειδικα ειναι placebo η πρωτεινη καλη ειναι οταν εισαι κανενα τερας και το να καλυπτεις την πρωτεινη σου απο φαι ειναι δυσκολο η αν βαριεσαι να φτιαχνεις πολλα γευματα, δεν προλαβαινεις κλπ. Απο αποψη αποδοσης ομως δεν θα σου δωσει τιποτα σε σχεση με την τροφη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Παντως επειδη διαβασα κατι για pre workout και συμπληρωματα. Μην πεσετε στην παγιδα ειναι πεταμενα λεφτα ολα αυτα. To preworkout ειδικα ειναι placebo η πρωτεινη καλη ειναι οταν εισαι κανενα τερας και το να καλυπτεις την πρωτεινη σου απο φαι ειναι δυσκολο η αν βαριεσαι να φτιαχνεις πολλα γευματα, δεν προλαβαινεις κλπ. Απο αποψη αποδοσης ομως δεν θα σου δωσει τιποτα σε σχεση με την τροφη.

Καλά ναι αυτή η φρενιτιδα γυρω απο τα συμπληρώματα και μένα μου φαίνεται τελείως περα βρεχει. Το μόνο που αξίζει στο συμπλήρωμα είναι ότι έχει 100% καθαρότητα. Έχει όλα τα αμινοξέα και είναι υψηλής βιολογίας.

Αλλά ναι σε γενικές γραμμές όλα αυτά σε αρχάριους κ αρχάριους προς μέσους είναι περιττα. Είχα έναν υπέρβαρο γνωστό ο οποίος απλά έπινε πρωτεινη χωρίς καν να γυμνάζεται. Η πλακα είναι πως έκανε κ σοβαρή συζητηση για τη πρωτεινη. Ο τυπος δεν έκανε ουτε τα βασικά για τη μυϊκή ανάπτυξη ουτε καν σοβαρή προπονηση αλλά η πρωτεινη ήταν πρωτεινη και το είχε άγχος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ερώτηση. Την περασμένη εβδομάδα λόγω άγχους και deadline έκανα μόνο 1 μέρα ΗΙΙΤ και τις υπόλοιπες τίποτα, παρά μόνο περπάτημα. Επίσης δεν έτρωγα καλά. Το πολύ 1000 θερμίδες την μέρα. Οι μύες μου μαλάκωσαν και ένιωθα ότι έχασα μυϊκή μάζα και αυξήθηκε το λίπος μου. Παίζει να συνέβη κάτι τέτοιο ή απλά επειδή δεν έκανα καθόλου βάρη οι μύες χαλάρωσαν;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ερώτηση. Την περασμένη εβδομάδα λόγω άγχους και deadline έκανα μόνο 1 μέρα ΗΙΙΤ και τις υπόλοιπες τίποτα, παρά μόνο περπάτημα. Επίσης δεν έτρωγα καλά. Το πολύ 1000 θερμίδες την μέρα. Οι μύες μου μαλάκωσαν και ένιωθα ότι έχασα μυϊκή μάζα και αυξήθηκε το λίπος μου. Παίζει να συνέβη κάτι τέτοιο ή απλά επειδή δεν έκανα καθόλου βάρη οι μύες χαλάρωσαν;

Η σκληράδα των μυών στα άτομα εξαρτάται παρά πολύ και από το ορμονικό προφίλ, πέρα από τη διατροφή/άσκηση. Ανάλογα με τη φάση του κύκλου σου, ενδεχομένως να κρατάς νερά, και αυτό να φάνηκε εντονότερα στη μυϊκότητα σου επειδή δεν ασκήθηκες. Επίσης λόγω άγχους, μπορεί να είχες υψηλά την κορτιζόλη σου, κατάσταση που οδηγεί σε καταβολισμό, αλλά θεωρώ ότι είναι υπερβολή, γιατί η μια εβδομάδα είναι ελάχιστος χρόνος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το ελπίζω. Έκανα χθες πόδια και θα κάνω σήμερα upper body και ελπίζω να επανελθω. Αύξησα και την πρωτεϊνη. Δηλαδή στο κανονικό την πήγα αφού τώρα τρώω κανονικά.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Θα μπορούσες να καταναλώνεις και σύνθετους υδατάνθρακες για να ελαχιστοποιήσεις και την κατακράτηση νερού, καθώς και να μην κάνεις spikes στην ινσουλίνη σου, και λιπογένεση. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από τους στόχους σου.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ερώτηση. Την περασμένη εβδομάδα λόγω άγχους και deadline έκανα μόνο 1 μέρα ΗΙΙΤ και τις υπόλοιπες τίποτα, παρά μόνο περπάτημα. Επίσης δεν έτρωγα καλά. Το πολύ 1000 θερμίδες την μέρα. Οι μύες μου μαλάκωσαν και ένιωθα ότι έχασα μυϊκή μάζα και αυξήθηκε το λίπος μου. Παίζει να συνέβη κάτι τέτοιο ή απλά επειδή δεν έκανα καθόλου βάρη οι μύες χαλάρωσαν;
Εγω θα ελεγα παρατηρησες αυτην την αλλαγη επειδη αλλαξες και το διατροφικο σου προγραμμα.Αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου δεν ειμαι ειδικος.
Πιστευω οτι αν επανελθει το προγραμμα σου της διατροφης εκεινο που εκανες θα σταματησει αυτο που παρατηρεις τωρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ελπίζω. Έκανα χθες πόδια και θα κάνω σήμερα upper body και ελπίζω να επανελθω. Αύξησα και την πρωτεϊνη. Δηλαδή στο κανονικό την πήγα αφού τώρα τρώω κανονικά.
Νομιζω να προσπαθησεις να κανεις το προγραμμα σου της διατροφης εκεινο που εκανες πριν και το ειχες καταταξει στο οκ.Οτι ηταν οκ για σενα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top