Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Βασικά ίσως απλά να χαλάρωσα γιατί έχασα
Θα μπορούσες να καταναλώνεις και σύνθετους υδατάνθρακες για να ελαχιστοποιήσεις και την κατακράτηση νερού, καθώς και να μην κάνεις spikes στην ινσουλίνη σου, και λιπογένεση. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από τους στόχους σου.
Σύνθετους τρώω. Γενικά δεν τρώω πολλούς υδατάνθρακες όμως. Θα αρχίσω να τρώω πιο πολλά όσπρια. Ευχαριστώ
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παντως επειδη διαβασα κατι για pre workout και συμπληρωματα. Μην πεσετε στην παγιδα ειναι πεταμενα λεφτα ολα αυτα. To preworkout ειδικα ειναι placebo η πρωτεινη καλη ειναι οταν εισαι κανενα τερας και το να καλυπτεις την πρωτεινη σου απο φαι ειναι δυσκολο η αν βαριεσαι να φτιαχνεις πολλα γευματα, δεν προλαβαινεις κλπ. Απο αποψη αποδοσης ομως δεν θα σου δωσει τιποτα σε σχεση με την τροφη.
Νταξ pre workout ,(εδώ δεν παίρνει ο ΣΟχ )μόνο άμα πας με στόχο να τα δώσεις όλα στο γυμναστήριο
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Πλέον σπάνια συμβαίνουν όλα αυτά. Μόνο οι ώρες εργασίας είναι αρκετές. Στα υπόλοιπα, δεν κάνω υπερβάσεις.

Ποια η γνώμη σου για το εύρος των 20-30 επαναλήψεων ; πισυευεις ότι οδηγεί σε μυϊκή ανάπτυξη ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Αν θέλεις αντοχή στο μυϊκό σου σύστημα, είναι καλή επιλογή. Για υπερτροφία, δύναμη κλπ, είναι υπερβολή.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για μια άσκηση ειναι οκ κατα τη γνώμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ας ξεθάψω το thread.

Στήθος
Άσκηση 1
  • Πιέσεις με αλτήρες σε οριζόντιο πάγκο: 1 set x 15 reps (20 kg/χέρι) 2 set x 8 reps (24 kg/χέρι), 2 set x 6 (26 kg/χέρι)
Άσκηση 2
  • Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή πάγκο (30º): 2 set x 8 reps (24kg/χέρι), 2 set x 6 (26 kg/χέρι)
Άσκηση 3
  • Πιέσεις με αλτήρες σε κατακλινή πάγκο: 2 set x 8 reps (24 kg/χέρι), 2 set x 6 (26 kg/χέρι)
Άσκηση 4
  • Πιέσεις με ΕΖ bar σε επικλινή πάγκο (60º): 2 set x 8 reps (40 kg), 2 set x 6 (50 kg)
Άσκηση 5
  • Flys σε οριζόντιο πάγκο: 1 set x 15 reps (7.5 kg/χέρι), 2 set x 8 reps (15 kg/χέρι) , 2 set x 6 reps(18 kg/χέρι)
Άσκηση 6
  • Flys σε επικλινή πάγκο: 2 set x 8 reps (15 kg/χέρι) , 2 set x 6 reps(18 kg/χέρι)
Άσκηση 7
  • Pullover με EZ bar σε οριζόντιο πάγκο: 2 set x 8 reps (30 kg), 2 set x 6 reps (35 kg)
Ώμοι
Άσκηση 1
  • Πιέσεις ώμων, καθιστός σε πάγκο : 1 set x 15 reps (15 kg/χέρι), 2 set x 8 reps (20 kg/χέρι), 2 set x 6 reps (22 kg/χέρι)
Άσκηση 2
  • Προτάσεις με EZ bar, όρθιος: 2 set x 8 reps (25 kg), 2 set x 6 reps (28 kg)
Άσκηση 3
  • Πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες, καθιστός σε πάγκο: 2 set x 8 reps (10 kg/χέρι), 2 set x 6 reps (12 kg/χέρι)
Άσκηση 4
  • Εκτάσεις με αλτήρες, μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο (για την πίσω μοίρα των ώμων) : 2 set x 8 reps (10 kg/χέρι), 2 set x 6 reps (12 kg/χέρι)
Τρικέφαλα
Άσκηση 1
  • Γαλλικές πιέσεις σε επικλινή πάγκο με EZ bar : 2 set x 8 reps (30 kg), 2 set x 6 reps (35 kg)
Άσκηση 2
  • Πιέσεις με ίσια μπάρα, κλειστή λαβή, σε οριζόντιο πάγκο: 2 set x 8 reps (40 kg), 2 set x 6 reps (50 kg)
Άσκηση 3
  • Skull Crushers πλάγιο με αλτήρα σε οριζόντιο πάγκο : 2 set x 8 reps (10 kg), 2 set x 6 reps (12 kg)
Obliques
Superset 1
  • Στρέψεις κορμού με λάστιχο από ψηλή θέση : 4 set x 15 reps (13.7 kg)
  • Πλάγιες κάμψεις από όρθια θέση με αλτήρα : 4 set x 15 reps (12 kg)
Superset 2
  • Heel touches στο στρώμα : 4 set x 15 reps
  • Πλάγια ροκανίσματα στο στρώμα : 4 set x 15 reps

Άντε να έρθει η ώρα μας για το εμβόλιο μήπως και γυρίσουμε στα γυμναστήρια που είναι ανοιχτά εδώ και κάνα μήνα. Να φορτώσουμε κανένα σοβαρό κιλό, γιατί ακόμη και τώρα, δεν προχωράει ιδιαίτερα το πράγμα. Νιώθω ότι αρχίζω να μπαίνω σε "comfort zone" με τις τωρινές μου προπονήσεις, ιδιαίτερα στις μεγάλες μυϊκές ομάδες.

Κρατάω όμως στα πολύ θετικά ότι ο μεταβολισμός μου, ακόμη και τώρα δουλεύει πολύ ψηλά και καίω θερμίδες σαν καυστήρας πετρελαίου, lol.
 

Συνημμένα

  • 29.05.2021.jpeg
    29.05.2021.jpeg
    658.9 KB · Εμφανίσεις: 90

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Σήμερα πρώτη μέρα γυμναστήριο μετά απο μήνες..full body για καμία βδομάδα μέχρι να φύγουν τα πιασίματα
δεν υπάρχουν ραντεβού πάς όποτε θέλεις.

Υποχρεωτικά 2 μάσκες και κλειστός κλιματισμός.
δεν μας ρίχνουν και κάνα δακρυγόνο ξέρω γω να ανέβει η δυσκολία σε legendary?
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εμείς πάντως στο κροσφιταδικο κλείναμε και εξακολουθούμε να κλείνουμε ραντεβού.
Χωρίς μάσκα, απόσταση 3 μέτρα.
Πήγα κι εγώ το πρωί, το πόσο χάρηκα δεν περιγράφεται.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σήμερα πρώτη μέρα γυμναστήριο μετά απο μήνες..full body για καμία βδομάδα μέχρι να φύγουν τα πιασίματα
δεν υπάρχουν ραντεβού πάς όποτε θέλεις.

Υποχρεωτικά 2 μάσκες και κλειστός κλιματισμός.
δεν μας ρίχνουν και κάνα δακρυγόνο ξέρω γω να ανέβει η δυσκολία σε legendary?

Εγώ το απόγευμα που θα πάω σκέφτομαι αν δε μ αφήσουν να βγάλω μυτούλα έξω απ τη διπλή μάσκα να πάρω για την επόμενη φορά μια ffp2. Έχω ακούσει ότι είναι πιο άνετη στην αναπνοή, την έχει δοκιμάσει κανείς; Γιατί με την διπλή δε θα την παλέψω κάστανο εγώ, είμαι και νευρική, έχω και υψηλούς παλμούς, μόνο η δυσπνοια μου έλειπε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμείς πάντως στο κροσφιταδικο κλείναμε και εξακολουθούμε να κλείνουμε ραντεβού.
Χωρίς μάσκα, απόσταση 3 μέτρα.
Πήγα κι εγώ το πρωί, το πόσο χάρηκα δεν περιγράφεται.

Χωρίς μάσκα?! Τι διαφορά έχει το κροσφιταδικο απ το γυμναστήριο δηλαδή;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
IMG_20210531_144329.jpg


Ελα μπαναιαμμμμ ....σήμερα αγόρασα και ένα κράμα σαν μίξερ ...βάζεις μέσα φρούτα και γίνεται χυμός .Αλλά το dilemma είναι στο να φας κάτι έτσι όπως είναι ή να τον κάνεις χυμό 😛
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εγώ το απόγευμα που θα πάω σκέφτομαι αν δε μ αφήσουν να βγάλω μυτούλα έξω απ τη διπλή μάσκα να πάρω για την επόμενη φορά μια ffp2. Έχω ακούσει ότι είναι πιο άνετη στην αναπνοή, την έχει δοκιμάσει κανείς; Γιατί με την διπλή δε θα την παλέψω κάστανο εγώ, είμαι και νευρική, έχω και υψηλούς παλμούς, μόνο η δυσπνοια μου έλειπε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Χωρίς μάσκα?! Τι διαφορά έχει το κροσφιταδικο απ το γυμναστήριο δηλαδή;
Απ ότι μου είπε ο υπεύθυνος η διπλή μάσκα δεν ισχύει για αερόβια, μόνο για όργανα και βάρη.
σε διάδρομο και αερόβια δεν φοράς μάσκα αλλά θέλει απόσταση 3 μέτρα.

Δέν είχε πολύ κόσμο πάντως
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Απ ότι μου είπε ο υπεύθυνος η διπλή μάσκα δεν ισχύει για αερόβια, μόνο για όργανα και βάρη.
σε διάδρομο και αερόβια δεν φοράς μάσκα αλλά θέλει απόσταση 3 μέτρα.

Δέν είχε πολύ κόσμο πάντως

Τέλεια, κάνω μόνο όργανα και βάρη... 🙃
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εμείς πάντως στο κροσφιταδικο κλείναμε και εξακολουθούμε να κλείνουμε ραντεβού.
Χωρίς μάσκα, απόσταση 3 μέτρα.
Πήγα κι εγώ το πρωί, το πόσο χάρηκα δεν περιγράφεται.
Αχ και άλλη για CrossFit.
Πολύ χαίρομαι!
Ίσως ανεβάζω κανα wok τώρα.

Και σε εμας με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί: ραντεβού, απόσταση, απολύμανση σε ο,τι εξοπλισμό χρησιμοποιούμε και χωρίς μάσκες.
Εντωμεταξύ σαν παρανοϊκή έχω προλάβει και έχω κλείσει τα ραντεβού όλης της βδομάδας για να σιγουρευτώ ότι θα μαι σε ώρες που με βολεύει και με τον γυμναστή που θέλω.

υγ: καλή μας αρχή ❤️

——————————————-

Στα ομαδικά τέτοιου τύπου υπάρχει έλεγχος με ονοματεπώνυμο ποιος έρχεται και φεύγει και γίνεται σε διαφορετικό χώρο όπου συνήθως παίζουν και παράθυρα εκτός από εξαερισμό και πολλή απόσταση. Συν ότι μένει κάποιες ώρες κενή για απολύμανση πριν το επόμενο γκρουπ. Το δικό μου γυμναστήριο τουλάχιστον έτσι λειτουργεί.
Και όταν λέμε ομαδικά εννοουνε γκρουπ 3-4 ατόμων μαξ.
Σήμερα ήμουν με άλλον έναν μόνο, σχεδόν περσοναλ.

Αυτο στην κανονική αίθουσα γυμναστηρίου δεν παίζει συνήθως(εύκολη ιχνηλάτηση κτλ), όπως δεν παίζει και συνεχής απολύμανση παρά μόνο κάποια-ες φορές μέσα στη μέρα.

Γιατί με την διπλή δε θα την παλέψω κάστανο εγώ, είμαι και νευρική, έχω και υψηλούς παλμούς, μόνο η δυσπνοια μου έλειπε.
ναι η ffp2 είναι πολύ καλύτερη και από άποψη αναπνοής και από άποψη σταθερότητας. Φαντάζομαι η απλή χειρουργική θα κουνιέται όλη την ώρα και θα πρέπει να την φτιάχνεις.

Τσέκαρε και για μάσκες που έχουν φτιαχτεί αποκλειστικά για γυμναστική, είναι ακριβές αλλά βολεύουν.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Χωρίς μάσκα?! Τι διαφορά έχει το κροσφιταδικο απ το γυμναστήριο δηλαδή;
More often than not τα wod έχουν και ασκήσεις αεροβικής μέσα, υποθέτω για αυτό.

Μιας που το είπε η yorkie, κι εμείς απολυμαινουμε όλα τα όργανα αφότου τελειώσουμε. Τωρα αγχώθηκα να πάω να κλείσω κι εγώ όλα τα sessions της εβδομάδας 😅
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top