Fitness Thread!

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Αντε ρε οντως πηγε νοσοκομειο. Ε τι να πω ισως εκανε παραπανω απο 3 μερες ξερω γω τοσο βαρια βλαβη περιεργη μου φαινεται
3 έκανε ...και αυτές βαριοταν κιόλας να τις κάνει .Αλλά ξέρεις ,ήταν η πρώτη εβδομάδα μόνο .

Εγώ πιστεύω πως ευθύνεται και η αφυδάτωση σε αυτό . Δηλαδή νομίζω ότι αν επινε πολύ νερό δεν θα το καταλάβαινε καν αυτό .


Ε μετά είδα τα σούπερσετ του ΣΟχ και λέω ωχ χαχαχα
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
3 έκανε ...και αυτές βαριοταν κιόλας να τις κάνει .Αλλά ξέρεις ,ήταν η πρώτη εβδομάδα μόνο .

Εγώ πιστεύω πως ευθύνεται και η αφυδάτωση σε αυτό . Δηλαδή νομίζω ότι αν επινε πολύ νερό δεν θα το καταλάβαινε καν αυτό .


Ε μετά είδα τα σούπερσετ του ΣΟχ και λέω ωχ χαχαχα
Κοιταξε παντως εγω τον πρωτο μηνα που ξεκινησα γυμναστικη να σου πω την αληθεια τσιν απς δεν πρεπει να ειχα δοκιμασει αλλα ελξεις με την κανονικη λαβη δεν μπορουσα να βγαλω μια ολοσωστη. Οποτε φανταζομαι ουτε ενα ολοσωστο τσιν απ θα μπορουσα. Αρα ισως ηταν λιγο σκληρη για εκεινος η προπονηση. Αλλαξε του τις ελξεις ειτε μονο με αρνητικες ελξεις με τη βοηθεια καποια καρεκλας ειτε βαλτου reverse pull ups.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Κοιταξε παντως εγω τον πρωτο μηνα που ξεκινησα γυμναστικη να σου πω την αληθεια τσιν απς δεν πρεπει να ειχα δοκιμασει αλλα ελξεις με την κανονικη λαβη δεν μπορουσα να βγαλω μια ολοσωστη. Οποτε φανταζομαι ουτε ενα ολοσωστο τσιν απ θα μπορουσα. Αρα ισως ηταν λιγο σκληρη για εκεινος η προπονηση. Αλλαξε του τις ελξεις ειτε μονο με αρνητικες ελξεις με τη βοηθεια καποια καρεκλας ειτε βαλτου reverse pull ups.
Η αλήθεια είναι ότι την έβαλα για πλάκα γιατί ήξερα ότι θα έκανε 1-2 με το ζόρι ...ξέρεις το έβαλα ίσα ίσα να ξεκινήσει το ερέθισμα

Αλλά έκανε 3 σετ και χτύπησε καλούς ,δυνατούς αριθμούς ...7 επαναλήψεις 4 και 3 νομίζω να θυμάμαι καλά

Τώρα δεν ξέρω πότε θα αρχίσει ξανά ... αμφιβάλω η αλήθεια είναι 😂.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Australian pull ups kai assisted pull ups η λυση για τους τελείως αρχάριους με το μονοζυγο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Πάω να κάνω ένα σετάκι εκτάσεων τρικεφαλων στα 20 κιλα συνολο....
 

Συνημμένα

  • IMG_20210622_171434.jpg
    IMG_20210622_171434.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 92

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Australian pull ups kai assisted pull ups η λυση για τους τελείως αρχάριους με το μονοζυγο.
Θα συμφωνήσω !
Αλλά και αυτά με ρέγουλα

@Nick890 θα σου μιλήσω καλοπροαίρετα, μην παρεξηγηθείς. Άσχετα με το αν και σε τι βαθμό ευθύνεται η γυμναστική για ο,τι έπαθε ο φίλος σου (περαστικά του και ταχεία ανάρρωση εύχομαι), πιστεύω ότι όλοι μας θα πρέπει να θυμόμαστε που και που ότι δεν μπορούμε εν μια νυκτι επειδή έχουμε ψάξει χ πράγματα και έχουμε μια χ φυσική κατάσταση να βγάζουμε έτσι προγράμματα σε άλλους σκεπτόμενοι με το «ααα έλα μωρέ εύκολες του βάζω».
Εύκολες για σένα/μας/σας, όχι για όλους!
Και αρχάριος από αρχάριος διαφέρει.

—————/////////——————

Με αφορμή αυτό ας συζητήσουμε κάποια πραγματάκια..
Μπορει να ακουστώ υπερβολική, αλλά κατά την ταπεινη μου γνώμη ειδικά ένας εντελώς αρχάριος χρειάζεται καθοδήγηση ειδικού. Το ότι κάποιοι τα καταφεραν μόνοι και χωρίς τραυματισμό (προς το παρόν) δεν σημαίνει ότι αυτοί οι λίγοι συνιστούν τον κανονα(χωρίς να σημαίνει ότι αν έχεις προπονητή δε γίνεται να τραυματιστείς). Είναι η εξαίρεση!

Μπορώ να καταλάβω το συναισθηματισμό ενός ανθρώπου που έχει παθιαστεί με τη γυμναστική, που έχει τον ενθουσιασμό του πρωτάρη, που θέλει να βελτιώσει τη φυσική του κατάσταση ή και την εξωτερική του εικόνα. Όμως εμείς και ο καθένας που έχει μια κάποια εμπειρία μικρότερη ή μεγαλύτερη, ειδικά στους δικούς μας ανθρώπους, πρέπει να τα λέμε τσεκουράτα. Και ας μην αρέσει αυτό. Δε λέω να τους απογοητεύσουμε ή να τους αποθαρρύνουμε, προς θεού. Όμως θα πρέπει να γίνεται σαφές πως αν κάποιος δεν θέλει απλώς να γυμναστεί ώστε να έχει μια καλύτερη κατάσταση, αλλά έχει έναν συγκεκριμένο στόχο, πρέπει να μοχθήσει γι αυτόν. Αυτό απαιτεί χρόνο, θυσίες και ψυχραιμία! Πρέπει να ναι σε θέση να συνειδητοποιήσουν ότι δεν θα αποκτήσουν το αποτέλεσμα που θέλουν σε 3-4 μήνες ακόμη κι αν γυμνάζονται καθημερινά. Το να βαζουμε πιο δύσκολες ασκήσεις ή να αυξάνουμε αβέρτα κιλά επειδή ένας φίλος ή ένας γυμναστής που τυχαίνει να κάνει επίβλεψη στον όροφο την ώρα που κάνουμε όργανα, είπε «βάλε» δεν θα μας κάνει να αποκτήσουμε σωματάρα. Η πειθαρχία όμως, η σωστή διατροφή μαζί με τη σωστή καθοδήγηση, σε βάθος χρόνου θα μας επιφέρει αποτελέσματα.

Και προφανώς δεν μιλάω για κόσμο που απλώς θέλει να χάσει 5-10-15 κιλά, εκεί θα δει αποτελέσματα θεαματικά τους πρώτους 1-2 μήνες. Μιλάμε για κόσμο που από μια συνηθισμένη φυσική κατάσταση και ένα μέσο σωματικό λίπος επιθυμει να κάνει το κάτι παραπάνω και όχι απλά μια μυική τόνωση.

Fun fact: πριν που πήγα για προπόνηση ήταν μια κοπέλα η οποια πέραν του ότι πήρε σβάρνα όλα τα όργανα για τα πόδια, βεβαιώθηκε από έναν «επαγγελματία» ότι σε 3 μήνες θα αποκτήσει γλουτούς και άρχισε να φορτώνει κιλά.. :russian_roulette:τώρα σε αυτόν τον γυμναστή τι λες; Ήμουν οριακά σε φάση να επεμβω, όχι μόνο γιατί την έθετε σε κίνδυνο (ήταν ο κύριος λογος), αλλά γιατί τα όσα έλεγε πέρα από αισχρά ψεύδη (δεν κανεις τα τέλεια οπίσθια σε 3 μηνες) δεν εξήγησε καν στην κοπέλα ότι δεν έχει και τα σωματικά φόντα για να φτάσει σε αυτό που ονειρεύεται(μπορεί βέβαια να το βελτιώσει αρκετά) αλλά και το ότι η σωστή τεχνική είναι πολύ πιο σημαντική από το να βγάλεις ένα σετ παραπάνω ή να φορτωσεισ 10 κιλά ακόμη. Έτσι, κόσμος προπονείται άτσαλα, απογοητεύεται και προσεγγίζει την όλη φιλοσοφία με λάθος τρόπο.

Από ένα σημείο και μετά το τι επιλέγουμε έχει συνέπειες στην καθημερινότητα μας, στη ζωή μας. Νομίζω πριν πάρουμε μια απόφαση καλό θα ταν να ζυγίσουμε τι απαιτεί αυτό από εμας, τι είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε και να καταστρώσουμε πλανο επίτευξης. Εμένα τουλάχιστον αυτό με έκανε να μη νιώθω ότι πατάω σε αβέβαια μονοπάτια, να μην αγχώνομαι και να κοντρολάρω τον ενθουσιασμό μου ώστε να μην γίνεται επικίνδυνος.

ΥΓ: όλοι οι γυμναστές, δεν είναι καλοί γυμναστές και πολλά από όσα λένε είναι είτε μπαρούφες είτε οφείλονται σε έλλειψη ενδιαφέροντος-χρόνου(δεν έχουν και τέτοια αρμοδιότητα συχνά) με το να ασχοληθούν με εσένα εξατομικευμένα (α ναι ξέχασα, σου δίνουν 5λ να σου δώσουν ένα πρόγραμμα για το τι όργανα να κανεις).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
@Nick890 θα σου μιλήσω καλοπροαίρετα, μην παρεξηγηθείς. Άσχετα με το αν και σε τι βαθμό ευθύνεται η γυμναστική για ο,τι έπαθε ο φίλος σου (περαστικά του και ταχεία ανάρρωση εύχομαι), πιστεύω ότι όλοι μας θα πρέπει να θυμόμαστε που και που ότι δεν μπορούμε εν μια νυκτι επειδή έχουμε ψάξει χ πράγματα και έχουμε μια χ φυσική κατάσταση να βγάζουμε έτσι προγράμματα σε άλλους σκεπτόμενοι με το «ααα έλα μωρέ εύκολες του βάζω».
Εύκολες για σένα/μας/σας, όχι για όλους!
Και αρχάριος από αρχάριος διαφέρει.
Θα το διαβασω όλο μετά ...αλλά ναι πήρα το μάθημα μου .Οποίος με ρωτάει θα λέω πήγαινε με περσοναλ😂

Που να ξέρω ότι θα γινόταν τόσο περίπλοκο .Και να φανταστείς εγώ δεν το ήξερα αυτό ...το νερό με έχει βοηθήσει να μην το πάθω μιας και έχω κάνει και εγώ τις βλακείες μου όταν ...ήμουν αρχάριος ( να σας καμωμα γελάσετε λίγο 😋)
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Θα το διαβασω όλο μετά ...αλλά ναι πήρα το μάθημα μου .Οποίος με ρωτάει θα λέω πήγαινε με περσοναλ😂

Που να ξέρω ότι θα γινόταν τόσο περίπλοκο .Και να φανταστείς εγώ δεν το ήξερα αυτό ...το νερό με έχει βοηθήσει να μην το πάθω μιας και έχω κάνει και εγώ τις βλακείες μου όταν ...ήμουν αρχάριος ( να σας καμωμα γελάσετε λίγο 😋)
Καλά σίγουρα είχες καλή πρόθεση, δεν αντιλέγει κανεις. Αλίμονο!
Τα υπόλοιπα που έγραψα δεν πηγαίνουν αποκλειστικά σε σένα, βρηκα αφορμή να συζητήσουμε γενικά στο θρεντ κάτι που ναι πολύ πολύ συχνο φαινόμενο.
Συμβουλή από συμβουλή διαφέρει, απλώς είναι δύσκολο που θα βάλουμε το στοπ, ειδικά σε ανθρώπους που θελουμε πολύ να τους βοηθήσουμε. Εκεί πρέπει να το σκεφτόμαστε καλά, δε λέω να το παίρνουμε με φόβο και να τους λέμε «δεν σου λέω τίποτα τρέχα αμέσως σε ειδικο»...αλλά ας υπάρχει ένα μετρο.

εε και λάθη όλοι κάνουμε, μην αισθάνεσαι κάπως γι αυτό.. το θέμα είναι τι διαχείριση κάνουμε έπειτα.
Πολλά περαστικά του πάντως!
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
...ήμουν αρχάριος ( να σας καμωμα γελάσετε λίγο 😋)

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά διαβάζοντας κάποιος τα posts σου εδώ, μάλλον θα καταλάβει πως ακόμη είσαι αρχάριος.
Δεν είναι κακό να είμαστε αρχάριοι. Κακό είναι να νομίζουμε ότι δεν είμαστε.
Η περίσσεια αυτοπεποίθηση και ο ενθουσιασμός οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε τραυματισμούς και προβλήματα. Κι αυτό ισχύει για όλους μας, όχι μόνο για τους αρχάριους.
Δεν υπάρχει ασανσέρ για την κορυφή σε αυτή την κατάσταση. Φορτωθείτε με υπομονή και συνέπεια και ξεκινήστε από το ισόγειο. . .

Νίκο, φιλικά πάντα. Δεν έχω διάφορες προθέσεις όπως άλλοι, σε γειτονικά threads.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση :

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ( 2 λεπτά διάλειμα αναμεσα στα σέτ)
ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) PUSH UPS (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ) ME BAΡΟΣ

1o σέτ 10 ΕΠΑΝ. ζέσταμα χωρις βάρος
2ο σέτ 20 επαν. με 10 κιλά βάρος. (70sec διάρκεια )
3ο σέτ 13 επαν. με 7.5 κιλά βάρος (60 sec)
4o σέτ 11 επαν. με 5 κιλά βάρος (45 sec)
Πρόοδος -> Σταθερά τεχνική στα +10 κιλά + 3 εργασιμα στο συνολο με προσθετο βάρος.

2) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΝΩ ΜΟΙΡΑ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ

1ο σέτ 15 επαν. χωρις γάτζο
2ο σέτ 13 επαν. Με 10 κιλά (1 τουβλάκι σε κάθε μεριά) - 60 sec time set
3ο σέτ 11 επαν. το ιδιο +2.5 kg (1.25 σε κάθε πλευρά) - 60 sec time set
Πρόοδος -> Σταθερά.

3) ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΤΩ ΜΟΙΡΑ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ

1ο σέτ 15 επαν. 1 τουβλακι σε κάθε πλευρά +2.5 (12.5 κιλά)
2o σέτ 13 επαν. με δύο μπάρες σε κάθε πλευρά. (20 κιλά)
3ο σέτ 12 επαν. με τρεις μπάρες σε κάθε πλευρά. (30 κιλά)
Προοδος -> +1 επαναληψη στο 2ο σέτ.

4) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 12 επαναλήψεις με 7 κιλά
2ο σέτ 12 επαναληψεις με 8.5 κιλά σε κάθε χέρι
3ο σέτ 11 επαναλήψεις με 8.5 κιλά
4ο σέτ 15 επαναληψεις με 10 κιλα σε καθε χέρι πιέσεις ώμων
Προοδος -> 2 σέτ στα 8.5 κιλά.

5) LYING FACE PULLS ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ (ΟΠΙΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ )

1Ο σέτ 10 επαναληψεις με 10 κιλά
2ο σέτ 13 επαν. Με 15 κιλά
3ο σέτ 13 επαν. Με 20 κιλα
Προοδος -> Σταθερά


6) ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ

1ο σετ 10 κιλά ζέσταμα 13 επαν.
2ο σέτ 15 κιλά για 12 επαναληψεις.
3ο σέτ 20 κιλά για 13 επαν.
Προοδος -> +2 επαναληψεις στο 3 σέτ.

ΣΤΗΘΟΣ -> 7 σετ (εργάσιμα)
ΩΜΟΙ -> 9 σετ (ΚΑΙ οι 3 μοιρες)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 6 σετ
ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΡΓΑΣΙΜΑ : 15
 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πολύ ξύλο και σήμερα. Pull δύναμης μαζί με superset υπερτροφίας :
22.06.2021.png

FE71D06A-BDE6-45DC-A63C-B1ABB6D80746_1_201_a.jpeg

Τελευταία προπόνηση για τον Ιούνιο, μιας που για μια εβδομάδα θα'μαι off. Ευελπιστώ όμως ότι θα κρατήσω τη διατροφή μου, αν και ζορίζομαι και ο ίδιος να το πιστέψω. Όταν γυρνάω Ελλάδα, βγαίνω λίγο εκτός προγράμματος, αλλά θα το αντέξω κι αυτό.

Μεταπροπονητικό γεύμα : 280 g σολομός και 100 g πέννες ολικής : 919 kCal --> 67.0 g C/ 71.6 g P/ 39.9 g F

Error 404: Rhabdomyolysis not found.​
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ τώρα θα έρθω με μια ερώτηση (κυρίως για την @yorkie που κάνει και αυτή κροσφιτ αλλά και προς όλους φυσικά). Είναι δυνατόν να έρχεται με το κινητό ο άλλος να τραβάει την προπόνηση σου για να την κάνει στόρι στο ινστα; Το απέφευγα τόσο καιρό αλλά έχει συμβεί δύο φορές τελευταία (και πιθανότατα άλλες που δεν έχω δει) και μ' εκνευρίζει. Εννοείται πως δεν ρωτάνε κανέναν για αυτό, τουλάχιστον εμένα προσωπικά δεν έχει τύχει να με ρωτήσουν. Μ' ενοχλεί να με βλέπω πρώτη μούρη στο καβούρι στα σοσιαλ χωρίς καν να έχω συμφωνήσει για αυτό.

ΥΓ. Ψέματα είπα, δεν είχα απορία. Είναι rant.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εγώ τώρα θα έρθω με μια ερώτηση (κυρίως για την @yorkie που κάνει και αυτή κροσφιτ αλλά και προς όλους φυσικά). Είναι δυνατόν να έρχεται με το κινητό ο άλλος να τραβάει την προπόνηση σου για να την κάνει στόρι στο ινστα; Το απέφευγα τόσο καιρό αλλά έχει συμβεί δύο φορές τελευταία (και πιθανότατα άλλες που δεν έχω δει) και μ' εκνευρίζει. Εννοείται πως δεν ρωτάνε κανέναν για αυτό, τουλάχιστον εμένα προσωπικά δεν έχει τύχει να με ρωτήσουν. Μ' ενοχλεί να με βλέπω πρώτη μούρη στο καβούρι στα σοσιαλ χωρίς καν να έχω συμφωνήσει για αυτό.

ΥΓ. Ψέματα είπα, δεν είχα απορία. Είναι rant.
Γλυκές καλησπερες meetme:morning1:

Δυστυχώς μου είχε συμβεί μια φορά, κατά τον τρόπο που περιγράφεις, χωρίς να με ρωτήσει ο γυμναστής-είχα κλείσει σε ώρα που δεν είναι εκείνος που προπονούμαι σταθερά, που τον γνωρίζω κτλ- και μάλιστα να έχει τραβηχτεί προπόνηση από γωνία/πλευρά που να εστιάζει και στο πίσω μέρος- κάτι που με ενόχλησε ακόμη παραπάνω.
Στράβωσα παρά πολύ -αν και γενικά είμαι εξοικειωμένη με τα σοσιαλ, διαθέτω ένα λογαριασμό στο ινσταγκραμ βασικά, και με δεικτικό ύφος ζήτησα και να διαγραφεί το εν λόγω στορυ αλλά και να μη ξανασυμβεί. Το θεωρώ απαράδεκτο, οριακά παραβιαστικό και πιστεύω πως θα πρέπει να το συζητάμε. Αν το συνηθίζει μόνο ένας γυμναστής, θα έλεγα να το συζητήσεις κατευθείαν μαζί του. Όμως αν πρόκειται γενικά για τακτική διαφόρων κροσφιτάδων- άλλων αθλούμενων ή διαφόρων γυμναστών-τότε να γίνει νύξη και στη γραμματεία. Μην το αφήσεις έτσι πάντως

Δηλαδή να θες να αγιάσεις και να μη σε αφήνουν

«Μαρούσκαααα το Εβιάαανν» :xtipao:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Χαχα χαχαχαχα ρε δεν είχε ξανασχοληθει με βάρη ,απλά έκανε κάνα άθλημα μόνο ,και μου είπε να του βγάλω ένα πρόγραμμα.Του έβγαλα ένα πολύ χαλαρό δηλαδή push(push up ,bench dips) pull(μονόζυγο , curls με μπουκαλάκια) legs (squat , crunches) ....3 φορές τη εβδομάδα και του έπαιρνε γύρο στα 10 λεπτά

Μετά την πρώτη εβδομάδα μου, αισθανόταν το πιάσιμο που έχουμε ως συνήθως απντην γυμναστική αλλα και ζάλη ....ε μου έστειλε φωτογραφία με όρους που είχε μέσα στο νοσοκομείο .CPK στα ύψη ,του έβγαλαν διάγνωση ραβδομυολυσης και 4 όρους για να προλάβουν την οξεία νεφρική ανεπάρκεια (δεν ξέρω αν θα γινόταν καμία βλάβη αν δεν πήγαινε)

Τώρα είτε το πρόγραμμα ήταν πάρα πολύ σκληρό ,είτε φταίει ο συνδυασμός που δεν έπινε νερό (γενιά δεν πίνει νερό) ...όπου όταν η μυοσφαιρίνη απελευθερώθηκε λογικά παιρνουσε σε μεγάλες συγκεντρώσεις απ' τα νεφρά αφού δεν πίνει νερό

Δεν ξέρω την περίπτωση του παιδιού ούτε γιατί έπαθε ό,τι έπαθε αλλά ως αρχάρια η ίδια, μπορώ να πω με αρκετή σιγουριά ότι σχεδόν καμία άσκηση απ αυτές που περιγράφεις δεν είναι για αρχάριους. Ειδικά δε τα 10 λεπτά για όλα αυτά είναι ανήκουστο, που σημαίνει ότι μάλλον του ήταν τόσο ζόρικες που έκοβε επαναλήψεις.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γλυκές καλησπερες meetme:morning1:

Δυστυχώς μου είχε συμβεί μια φορά, κατά τον τρόπο που περιγράφεις, χωρίς να με ρωτήσει ο γυμναστής-είχα κλείσει σε ώρα που δεν είναι εκείνος που προπονούμαι σταθερά, που τον γνωρίζω κτλ- και μάλιστα να έχει τραβηχτεί προπόνηση από γωνία/πλευρά που να εστιάζει και στο πίσω μέρος- κάτι που με ενόχλησε ακόμη παραπάνω.
Στράβωσα παρά πολύ -αν και γενικά είμαι εξοικειωμένη με τα σοσιαλ, διαθέτω ένα λογαριασμό στο ινσταγκραμ βασικά, και με δεικτικό ύφος ζήτησα και να διαγραφεί το εν λόγω στορυ αλλά και να μη ξανασυμβεί. Το θεωρώ απαράδεκτο, οριακά παραβιαστικό και πιστεύω πως θα πρέπει να το συζητάμε. Αν το συνηθίζει μόνο ένας γυμναστής, θα έλεγα να το συζητήσεις κατευθείαν μαζί του. Όμως αν πρόκειται γενικά για τακτική διαφόρων κροσφιτάδων- άλλων αθλούμενων ή διαφόρων γυμναστών-τότε να γίνει νύξη και στη γραμματεία. Μην το αφήσεις έτσι πάντως

Δηλαδή να θες να αγιάσεις και να μη σε αφήνουν

«Μαρούσκαααα το Εβιάαανν» :xtipao:
Αυτό δυστυχώς είναι τακτική όλου του γυμναστηρίου, το κάνουν και οι δύο προπονητές που είναι ιδιοκτήτες. Νιώθω λίγο άσχημα να πάω να μιλήσω γι' αυτό, αν και ξέρω ότι πρέπει κι ας νιώθω άβολα. Είναι παραβιαστικό, όπως είπες κι εσύ.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Αυτό δυστυχώς είναι τακτική όλου του γυμναστηρίου, το κάνουν και οι δύο προπονητές που είναι ιδιοκτήτες. Νιώθω λίγο άσχημα να πάω να μιλήσω γι' αυτό, αν και ξέρω ότι πρέπει κι ας νιώθω άβολα. Είναι παραβιαστικό, όπως είπες κι εσύ.
Χμ ναι, αυτό θα σε ρώταγα τώρα(αν τυχαίνει να ναι και ο ιδιοκτήτης).
Καταλαβαίνω απόλυτα το γιατί νιώθεις έτσι και είναι και αναμενόμενο.
Αλλά που φτάνουμε ρε γαμωτο; Να αισθανόμαστε και άσχημα από πάνω :mad:
(το «έλεος» στην αντίδραση πηγαίνει για την κατάσταση εννοειται και όχι για τη στάση σου). Και μετά τύψεις που αισθανόμαστε άσχημα και ταυτόχρονα που διαιωνίζεται αυτό το πραγμα και τούμπαλιν.

Αν δεις ότι συνεχίζει να σε κολλάει το πως να το αναφέρεις, άνοιξε μια συζήτηση με μια άλλη αφορμή και όχι από κοντά. Πχ. μόλις ανεβεί στορυ, στείλε ένα μήνυμα στον ίδιο -ίσως βοηθησει το να γίνει και γραπτά- ότι λόγω πχ της δουλειάς σου ή επειδή γενικά δεν σου αρέσει να καταγράφεται η προπόνηση και μέρη του σώματος σου, επιθυμείς να σταματήσει γιατί σε κάνει να νιώθεις άβολα.
Θέλω να πω, ακόμη κι αυτή η εναλλακτική, που ναι πιο λάιτ και έμμεση, θα σου αποφέρει πιθανόν καρπούς.
Μην πιεστεις να ναι η πιο δυναμική που θα μπορούσε να ναι-καλό θα ταν μπας και πάρουν χαμπάρι και το κόψουν γενικά , αλλά ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά ακόμη και στην ίδια περίπτωση ανάλογα με τη χρονική στιγμή που συμβαίνει και δεν έχουμε να απολογηθούμε και πουθενά, ούτε καν σε εμας τους ίδιους, γιατί κάποιες φορές κάτι θελουμε να γίνει με ένα χ τρόπο. Αυτό μπορούμε, αυτό κάνουμε κάθε φορά και δεν είμαστε πάντα οι σουπερ τέλειες και είναι οκ αυτό. Προσπαθούμε να μαστε όμως καλυτερες για εμας τις ιδιες και προπαντώς σημασία έχει που δεν είμαστε αυτές που σιωπούν(με όποιον τρόπο αισθάνεται καλά η καθεμία)!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτό δυστυχώς είναι τακτική όλου του γυμναστηρίου, το κάνουν και οι δύο προπονητές που είναι ιδιοκτήτες. Νιώθω λίγο άσχημα να πάω να μιλήσω γι' αυτό, αν και ξέρω ότι πρέπει κι ας νιώθω άβολα. Είναι παραβιαστικό, όπως είπες κι εσύ.

Δεν γνωρίζω πώς αισθάνεσαι και γιατί ντρέπεσαι γιατί είχα την τύχη να μη βρεθώ ποτέ σ' αυτή τη θέση, αλλά εντελώς θεωρητικά μιλώντας, δεν έχεις κανένα λόγο να νιώθεις άσχημα. Αν βρεις το θάρρος (που ελπίζω να το βρεις), ζήτα τους να μη σε ξαναανεβασουν στορυ χωρίς να σε ρωτήσουν, σου το δείξουν και το εγκρίνεις πριν ανέβει και αν σε ρωτήσουν γιατί πες ορθά κοφτά "γιατί δε θέλω". Να το πω ωμά, είναι τελείως σεξιστικό να χρησιμοποιούν τον κωλο σου για να διαφημίσουν το γυμναστήριο και να προσελκύσουν κι άλλα κοριτσάκια που θέλουν το ίδιο αποτέλεσμα, πόσο μάλλον χωρίς να σε ρωτάνε καν. Μπορεί να ψυχρανθουν οι σχέσεις σου με τους γυμναστές για ένα διάστημα και να είναι αμήχανα, αλλά απ την άλλη μπορεί να βοηθήσεις και ν αλλάξει η πολιτική του γυμναστηρίου μετά απ' αυτή την κουβέντα.

Αν νιώθεις πολύ άβολα, μπορώ εντελώς τυχαία να στείλω εγώ μια απάντηση στο ινσταγκραμ τους και να ρωτήσω αν ζητάνε την άδεια των κοριτσιών πρώτα (μιας και δε μ έχεις και δεν μπορούν να βρουν σύνδεση), δεν έχω κανένα πρόβλημα αν μπορώ να βοηθήσω μ αυτόν τον τρόπο.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό δυστυχώς είναι τακτική όλου του γυμναστηρίου, το κάνουν και οι δύο προπονητές που είναι ιδιοκτήτες. Νιώθω λίγο άσχημα να πάω να μιλήσω γι' αυτό, αν και ξέρω ότι πρέπει κι ας νιώθω άβολα. Είναι παραβιαστικό, όπως είπες κι εσύ.
Λοιπόν επειδή σε νιώθω πάρα πολύ στο συγκεκριμένο ζήτημα και επειδή εγώ είμαι πολύ ευθύς άνθρωπος και πολλές φορές και αγενής ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις, όταν μου συνέβη το αντίστοιχο ή μάλλον καλύτερα πήγε να συμβεί πήγα και είπα το αυτονόητο πως αυτό που κάνουν είναι κάτι για το οποίο 1) δεν υπέγραψα και συμφώνησα, 2) δεν το θέλω άρα γίνεται παρά την θέλησή μου.
Έτσι,φτάσαμε στο σημείο να λέω πως ή θα σταματήσει αυτό ή θα σταματήσω εγώ να έρχομαι.
Δυστυχώς ακούγεται και είναι πολύ απότομο αλλά έχω μάθει να μην ζορίζομαι και να ντρέπομαι για κάτι που μου κάνουν οι άλλοι, και να μην λέω πολλές φορές το ίδιο πράγμα.Σαφώς υπάρχει πιο ευγενικός τρόπος να το πείς αλλα 80% των περιπτώσεων θα το αψηφίσουν ή θα σου πάρουν τον αέρα.
Σόρι, εγώ πληρώνω και εγώ υπογράφω την συνδρομή και τους κανονισμούς.Δεν πρόκειται να κάνει κανείς ο,τι γουστάρει και ιδίως με προσωπικά δεδομένα.
Και όποιο γυμναστήριο ή οποιοσδήποτε χώρος δεν το σεβαστεί, έλα, thank you next, ΝΑ γυμναστήρια.Θα βρείς κάποιο να σε σέβεται.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε :inlove: Δεν θέλω ν' αλλάξω γυμναστήριο, αυτό με προβληματίζει. Αλλά το ένα από τα παιδιά το ξέρω και προσωπικά οπότε θα (προσπαθήσω να) του μιλήσω γι' αυτό όταν τον ξαναδω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top