Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ναι ισχυει παγκο είχα μπει στα 80 για 2 επαναλήψεις... Στα 84 κιλά σωματικό βαρος. Δεν τα κανω τώρα για κανένα λόγο.

Μιλάμε για 300γρ υδατάνθρακα την ημέρα... 300-350 με 3200 θερμίδες

Τώρα είμαι στα 200. Με 2600-2700.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 589 μηνύματα.
Έρχονται σε αντιπαράθεση οι δυο στόχοι σου θεωρώ. Συνήθως, τα pr τα πιάνουμε όταν έχουμε μάζες πάνω μας, άρα και κάποιο λίπος. Τώρα, αν το κόλλημα σου είναι μόνο αριθμοί και όχι τίποτα υπερβολές, ενδεχομένως να είναι εφικτό.
Επειδή κι εγώ έχω κόλλημα με τη δύναμη, πάντα τα pr μου τα έπιανα χειμώνα που είχα παραπάνω κιλά, άρα και δύναμη.
Ναι τα max lifts ειναι παντα αναλογα των κιλων που εισαι. Απλα παντα προσπαθω να πετυχαινω και pr στα main lifts ανα περιοδους. Σαφως δεν μπορω να πετυχω τα ιδια max με αυτα που ειχα οταν ημουν 88 κιλα, αλλα παντα μπορεις να χτυπας pr στα κιλα σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ωραίες εποχές... Έτρωγες σαν να μην υπάρχει αυριο... Οχι dirty bulk
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Έτσι είναι. Κι εγώ πάντα στη δύναμη έχω στόχο το BW ratio. Δηλαδή προσπαθώ να κρατάω συγκεκριμένη τιμή συντελεστή ανάμεσα στην 1 RM μου και το σωματικό μου βάρος.
Κι αυτός ο συντελεστής αλλάζει ανάλογα με την άσκηση και τα δυνατά/αδύναμα μου σημεία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Αν μιλάτε για δυναμη εγώ παγκο δεν ξέρω αν θα ξανακάνω.... Μακρινός στόχος ειναι οι 30 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι. Άρση θανάτου 1.5 επί το βάρος μου στα 120 κιλά δηλαδή. Αλλά θέλω να τα κανω σταθερός όχι να φοφαω. Σοξ εσυ στα μεγάλα κιλά παιζεις εκρηκτικά για να τα κρατήσεις η μπορείς κ πιο σιγά ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Σοξ εσυ στα μεγάλα κιλά παιζεις εκρηκτικά για να τα κρατήσεις η μπορείς κ πιο σιγά ;

Όχι, νορμάλ τέμπο και ολόκληρη κίνηση. Αλλιώς θα είχα αξιοζήλευτους συντελεστές. 😂
Περιμένω καρτερικά τον Αύγουστο. Αν όλα πάνε καλά γενικότερα. 👌🏻
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
παιδια χθες εκανα το εμβολιο(8 το πρωι) και το βραδυ ειχα δεκατα και τον ωμο μου..τωρα εχω μια μικρη ενοχληση στον ωμο να κανω βαρη η θα γαμηθω? :hehe:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
παιδια χθες εκανα το εμβολιο(8 το πρωι) και το βραδυ ειχα δεκατα και τον ωμο μου..τωρα εχω μια μικρη ενοχληση στον ωμο να κανω βαρη η θα γαμηθω? :hehe:
Άκου το σώμα σου. Αν πιστεύεις ότι θα καταπονηθείς, ας μην το κάνεις. Κι εγώ την επόμενη μέρα δεν έκανα γυμναστική κι ας μην είχα συμπτώματα (αν και ένιωθα μια κούραση χωρίς να είμαι σίγουρη ότι ήταν από το εμβόλιο).
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ κάνω αναγκαστικό διάλειμμα από γυμναστική λόγω καύσωνα. Δεν την παλεύω καθόλου. 32.5 μέσα τώρα το βράδυ και τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμα. Θα πάει 40-45 αύριο και μεθαύριο 🥵🥵🥵🥵🥵
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ κάνω αναγκαστικό διάλειμμα από γυμναστική λόγω καύσωνα. Δεν την παλεύω καθόλου. 32.5 μέσα τώρα το βράδυ και τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμα. Θα πάει 40-45 αύριο και μεθαύριο 🥵🥵🥵🥵🥵
Κλιματιστικό δεν παίζει;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κλιματιστικό δεν παίζει;
Όχι και δεν πρόλαβα να αγοράσω. Τα σηκώσανε όλα. Τα καλοκαίρια σπάνια πάει πάνω από 26C οπότε ούτε ανεμιστήρα δεν χρειάστηκα. Έχουμε σπάσει κάμποσα ρεκόρ αυτές τις μέρες και έρχονται και χειρότερα.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι και δεν πρόλαβα να αγοράσω. Τα σηκώσανε όλα. Τα καλοκαίρια σπάνια πάει πάνω από 26C οπότε ούτε ανεμιστήρα δεν χρειάστηκα. Έχουμε σπάσει κάμποσα ρεκόρ αυτές τις μέρες και έρχονται και χειρότερα.
Πω ρε φίλε, καλό κουράγιο ειλικρινά δεν ξέρω πως τη παλεύεις και ειδικά να γυμνάζεσαι κιόλας είναι κόλαση
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πω ρε φίλε, καλό κουράγιο ειλικρινά δεν ξέρω πως τη παλεύεις και ειδικά να γυμνάζεσαι κιόλας είναι κόλαση
Γυμναστική τέλος μέχρι να φύγει ο καύσωνας. Αυτές τις μέρες είμαι σπίτι παραλία σπίτι 😂
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Μόλις τρυπήθηκα κι εγώ με την πρώτη δόση Pfizer. Θέλω τόσο πολύ να χτυπήσω ένα Push δύναμης σήμερα το απόγευμα, αφήστε. 😛
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,968 μηνύματα.
Σήμερα έλιωσα στην γυμναστική. Περπάτησα 2 ώρες στο λιοπύρι, σέρνοντας την μηχανή του γκαζόν, με μια στάση για τσιγάρο. Σε λίγο θα πάω να ρίξω μια βουτιά στην θάλασσα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Εχω ακουσει και αλλους να τρέχουν μεσα στον ηλιο καλοκαιριατικα ή να κανουν γυμναστικη.... μαλλον εχετε τρελαθει τελειως ! :P

Σημερινο push αρισμα - δεν εκανα deload τελικα απο την αλλη εβδομάδα. Ωραια δυνατη προπονησουλα με ελαφρα προοδο. Σταθερα πηγαμε κ σημερα με πολυ μικρη προοδο σε κάποια σέτ. Πάντως υπάρχει πλέον κλειδωμενο το 20κιλο σε κάθε χέρι στις πιέσεις στήθους. Πράγμα πολυ θετικο καθως σε 2 χρονια το πολυ θα παιζουμε στο ιδιο επιπεδο με 30κιλους αλτηρες αυτος ειναι και ο στοχος. Και βλέπουμε.

Θα αλλαξει το πλανο της προπονησης θα συνεχισω με PUSH - PULL / LEGS με τη διαφορα οτι στη μια προπονηση θα κρατάω σταθερο το στήθος και θα πουσάρω στους ώμους... στην αλλη προπονηση μεσα στην εβδομάδα θα κραταω σταθερους τους ωμους και θα δινω στο στήθος. Οχι ολα μαζι.

Πάμε να δουμε τη σημερινη προπονηση.... πιο νωρις ειχα περάσει απο τα γιάβα αλλα τελικα δεν έκατσα ξαναπηγα στο ιδιο κ εκανα τη προπονηση μου. Το καλο σε αυτο το γυμναστηριο ειναι οτι εχει ενα πολυ γαματο μηχανημα για επικλινεις πιεσεις στηθους το οποιο το λάτρεψα. Κάτι χανεις κατι κερδιζεις.... ειδα και μια ολυμπιακη μπαρα πισω απο τον πάγκο σημερα.... Αν και με έβλεπαν να βαζω δισκους στη πλάτη και να κανω κάμψεις χαχα

Λοιπον...


ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ( 2 λεπτά διάλειμα αναμεσα στα σέτ)
ΣΤΗΘΟΣ - ΠΡΟΣΘΙΟΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1) PUSH UPS (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ) ME BAΡΟΣ

1o σέτ 10 ΕΠΑΝ. ζέσταμα χωρις βάρος
2ο σέτ 20 επαν. με 10 κιλά βάρος. (75sec διάρκεια )
3ο σέτ 14 επαν. με 7.5 κιλά βάρος (57 sec)
4o σέτ 12 επαν. με 5 κιλά βάρος (52 sec)
Πρόοδος -> Σταθερά τεχνική στα +10 κιλά + 3 εργασιμα στο συνολο με προσθετο βάρος. +1 επαναληψη στο 3ο σέτ , +1 επαναληψη στο 4ο σέτ , μεγαλυτερη διαρκεια σέτ +5 δευτερολεπτα στο 1ο σέτ και στο 4ο +7 δευτερολέπτα.

2) ΕΠΙΚΛΙΝΕΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

1ο σέτ 11 επαν. με 30 κιλα συνολο
2ο σέτ 12 επαν. με 40 κιλα συνολο (65 sec time set)
3ο σέτ 10 επαν. με 40 κιλά ( 50 sec time set)
4o set 12 επαν. 35 κιλά (αποτυχία)
Πρόοδος -> 2ο σέτ με 20 κιλά σε κάθε χέρι επικλινεις πιέσεις

3) ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΕ ΙΣΙΟ ΚΑΘΙΣΜΑ

1ο σέτ 12 επαν. (ανοίγματα σε τροχαλια για κάτω μοιρα στήθους) 1 τουβλάκι σε καθε πλευρά
2o σέτ 30 κιλά πιέσεις για 11 επαν.
3ο σέτ 30 κιλά για 10 επαν. (45 time set) 11h αποτυχία.
Προοδος -> +1 επαναληψη στο 2ο σέτ.

4) ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ

1ο σέτ 12 επαν. με 7 κιλά
2ο σέτ 11 επαν. με 12 κιλά.
Προοδος -> Deload αν και υπήρξε κόπωση στους ώμους λογω των ασκησεων στηθους πιο πριν οποτε στο 2ο σέτ πηγα μέχρι την αποτυχια 1 επαναληψη πριν.

5) ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (ΜΕΣΑΙΑ ΜΟΙΡΑ)

1ο σέτ 15 επαναλήψεις με 7 κιλά
2ο σέτ 14 επαναληψεις με 8 κιλά σε κάθε χέρι
Προοδος -> Σταθερά.

6) LYING FACE PULLS ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ (ΟΠΙΣΘΙΑ ΜΟΙΡΑ )

1Ο σέτ 15 επαναληψεις με 2 τουβλάκια σε κάθε πλευρά (μαλλον 14 κιλα συνολο)
2ο σέτ 13 επαν. Με 4 τουβλάκια
3ο σέτ 12 επαναληψεις το ίδιο
Προοδος -> Ενα σέτ παραπάνω με 4.

7) ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΟΥ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

1ο σετ 7 κιλά ζέσταμα 12 επαν.
2ο σέτ 9.5 κιλά για 15 επαναληψεις.
3ο σέτ 9.5 κιλά για 8 επαν.
Προοδος -> σΤΑΘΕΡΆ με καλή αργη τεχνική.

ΣΤΗΘΟΣ -> 16 σετ (εργάσιμα)
ΩΜΟΙ -> 21 σετ (ΚΑΙ οι 3 μοιρες)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 14 σετ

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΡΓΑΣΙΜΑ ΣΕΤ : 15
ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 1 ωρα και 20 λεπτά.


Σε ένα σημειο έχει μια βάση αυτο που ειπε αυτος τις προαλλες οτι δηλαδη οταν τη μια μερα παιζεις στηθος εχεις κουράσει τους ώμους σου αν στο στηθος θελεις να κάνεις PR και να χεις προοδο μετα μπορεις να εχεις προοδο και στους ώμους ; δεν ειναι too much;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γυμναστική με τίποτα μέχρι μεθαύριο. 35C μέσα. Πάω μέχρι την κουζίνα και γίνομαι μούσκεμα. Σήμερα θα πάει 41. Με την υγρασία θα το νιώθεις σαν 50 ☠️
Ούτε καν περπάτημα με αυτή τη ζέστη. Δεν έχει καν νόημα να κάνω γυμναστική γιατί δεν τρώω καν. Δεν κατεβαίνει τίποτα. Έπεσα στα 62 κιλά. Δεν παλεύεται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Ναι, στον Δυτικό Καναδά έχει πολλή ζέστη. Πώς να γυμναστεις με σαραντάρια.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδιά θέλω λίγο βοήθεια να βρω μια καλή και όσο το δυνατό πιο υγιεινή whey γιατί μόλις μου τελείωσε αυτή που είχα πάρει απ' τον φίλο μου. Τελικά κατέληξα στο ότι θα πάρω άγευστη γιατί βλέπω bestsellers με ζάχαρη, σουκραλόζη και φοινικελαιο και μου γυρίζει το μυαλό. Ούτως ή άλλως τη ρίχνω σε smoothies, δεν την πίνω σκέτη οπότε παίρνει γεύση απ την μπανάνα και το φυστικοβουτυρο.

Αυτή εδώ σας φαίνεται καλή;

https://www.myprotein.gr/sports-nutrition/iso-pro-whey-protein/10860373.html


Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση θα το εκτιμούσα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Παιδιά θέλω λίγο βοήθεια να βρω μια καλή και όσο το δυνατό πιο υγιεινή whey γιατί μόλις μου τελείωσε αυτή που είχα πάρει απ' τον φίλο μου. Τελικά κατέληξα στο ότι θα πάρω άγευστη γιατί βλέπω bestsellers με ζάχαρη, σουκραλόζη και φοινικελαιο και μου γυρίζει το μυαλό. Ούτως ή άλλως τη ρίχνω σε smoothies, δεν την πίνω σκέτη οπότε παίρνει γεύση απ την μπανάνα και το φυστικοβουτυρο.

Αυτή εδώ σας φαίνεται καλή;

https://www.myprotein.gr/sports-nutrition/iso-pro-whey-protein/10860373.html


Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση θα το εκτιμούσα.

Πάρε δοκίμασε την. Εγώ δεν παιζω σκόνη πρωτεινης έτσι κ αλλιώς. Αν και δεν είμαι αρνητικός.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top