Fitness Thread!

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα έπαθα τενοντίτιδα στον ώμο και μου είπε ο γιατρός μου 2 εβδομάδες εκτός...Μέρα παρά μέρα πήγαινα για τρέξιμο και τώρα σκέφτομαι πως θα γεμίσω τις άλλες μέρες που δεν θα μπορώ να πηγαίνω τζιμ.Λεω να αυξήσω το αερόβιο καθώς του χρόνου θα εισαχθω σε στρατιωτική σχολή και θα χρειαστεί εκεί μέσα από ότι ακούω εσείς τι λέτε να κάνω;Θα ήθελα ιδέες καθώς ναι μεν μου αρέσει το τρέξιμο αλλά φοβάμαι μην αδυνατίσω κιόλας καθώς δεν έχω και πολλά περιθώρια να πέσω προς τα κάτω 😅😅
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κανένα τιπ από τους έμπειρους για το πώς ανεβάζουμε κιλά στο πάγκο? Πάω να κλείσω σχεδόν μήνα και έχω ανέβει πολύ λιγο. Καθίσματα ανεβάζω 5 κιλά με ευκολία κάθε βδομάδα αλλά πάγκο πάει αργά. Παίζει απλά να μου είναι ευνοϊκότερη άσκηση το squat να το παίρνω πιο εύκολα δηλαδή? Νταξει το ξέρω ότι τα πόδια εφόσον είναι μεγαλύτερος μυς πρελοφαμως θα έχει μεγαλύτερο ρυθμό προόδου αλλά και πάλι προβληματίζομαι.

5 κιλά κάθε εβδομάδα?! Εγώ τα ανεβάζω πολύ πιο σταδιακά, πρώτα αυξανω επαναλήψεις, μετά ανεβάζω κιλά μόνο στο 1 απ τα 3 σετ και μετά σε όλα. Μη βιάζεσαι τόσο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα έπαθα τενοντίτιδα στον ώμο και μου είπε ο γιατρός μου 2 εβδομάδες εκτός...Μέρα παρά μέρα πήγαινα για τρέξιμο και τώρα σκέφτομαι πως θα γεμίσω τις άλλες μέρες που δεν θα μπορώ να πηγαίνω τζιμ.Λεω να αυξήσω το αερόβιο καθώς του χρόνου θα εισαχθω σε στρατιωτική σχολή και θα χρειαστεί εκεί μέσα από ότι ακούω εσείς τι λέτε να κάνω;Θα ήθελα ιδέες καθώς ναι μεν μου αρέσει το τρέξιμο αλλά φοβάμαι μην αδυνατίσω κιόλας καθώς δεν έχω και πολλά περιθώρια να πέσω προς τα κάτω 😅😅

The more cardio you can.... the more calories you burn

and the more decifit you are in ! Η λυση σε αυτο αν θές να κανεις περισσοτερο καρδιο για να μην αδυνατισεις
ειναι να φάς περισσοτερο. :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γενικα μου αρεσει να παιζω ψηλα σε επαναληψεις. Βασικα κανονικα ειναι οχι ψηλα γυρω στις 10 δηλαδη. Οποτε θελω να μπαινω 5αρες σε καθε νεο φορτιο ετσι ωστε στην επομενη αντε μεθεπομενη να ξεκλειδωνω τις δεκαρες. Μονη 90 πιστευω την εχω ζορικα και με σποτερ αλλα δεν μου αρεσουν οι μονες ρε γαμωτο δεν ξερω. Παντα 10αρες ειναι ο στοχος μου. Στο μεταξυ ειναι ενας στο γυμναστηριο που παγκο η μπαρα φαινεται να χτυπαει στο στηθος του στο κατεβασμα δηλαδη το κανει πολυ γρηγορα αλλα δεν φαινεται να ειναι λαθος. Εγω απο την αλλη στο κατεβασμα ειμαι πολυ αργος και δεν ακουμπαω καν στηθος αφηνω 1 δαχτυλο περιπου. Μου λεει αν τα κανω γρηγορα θα βγαζω πιο πολλα κιλα αλλα φοβαμαι φουλ να το κανω ετσι ακομα και με μικρα κιλα τυπου 40. Δεν ξερω πως το κανει ο τρελος και δεν φοβαται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ντεβιλ αυτο ακριβως κανω. Μπαινω παντα σκετη μπαρα μετα 40, 60, 70 η τα κανονικα μου σετ 4 η 5 αναλογα και τελος μια στα 60 για 15.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

10-12 reps ειναι ενα ασφαλές εύρος σε οτι κιλά και αν κάνεις. Αν κανεις 70 κιλα για 12 ή 100 κιλα για 12

τοτε εισαι αρκετά δυνατος ωστε να αντεξεις το φορτιο κ να μην τραυματιστεις

δεν ειμαστε ολοι ιδιοι στο γυμναστηριο ουτε μπορει να συγκριθει ενας που κάνει γυμναστηριο τη τελευταια εβδομαδα με εναν που κανει τα τελευταια 3 χρονια συστηματικά.

Ο δευτερος μπορει να παιξει ακομη και σε ευρος 1-6 επαναληψεις (αλλα οχι συνεχεια) ο πρώτος με τιποτα.

Δεν ειναι το ποσο γρήγορα ανεβάζεις κιλά γιατι για εναν ο οποιος ειχε στο παρελθον τα 100 κιλάκια κ επανερχεται τα 5 κιλα ανα εβδομαδα δεν ειναι κάτι εφοσον βλεπει οτι βγάζει 12αρες. Ισα ισα πάει κ αργά.... αλλα για κάποιον που εχει φτάσει κοντα στο 1RM και δουλευει στο 80-90%!!!! της έντασης μιλαμε για υψηλά νουμερα ατομικά τοτε ναι το να ανεβάσει 5 κιλα ανα εβδομάδα ειναι απευθειας δρομος προς τον τραυματισμο.

Αν ειναι στο 60-70% του 1RM οκ. Ειναι σαν κατι που ειχε πει παλια ο Athlean X το 12 x 4 που λενε στα γυμναστηρια δεν ειναι οδηγος του σέτ.... Ξεκινάς το σέτ βλέπεις ποσες σωστες επαναληψεις εκανες με καλή φόρμα και θα αποφασισεις αν θα βαλεις άλλο ή οχι. Βλέπεις πως πάει το νιωθεις..... οτιδηποτε κανει το σετ πιο challenging αλλα οχι insane !

Harder than last time does not mean INSANE! Greg Doucette !
Use moderate weight , good form , slow down and you'll fine :)

Ta gains θα έρθουν έτσι κ αλλιως εγω δεν έκανα στηθος απο τον πολυ πάγκο ! Το τελευταιο χρονο εχω κανει ελάχιστα πάγκο !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γενικα μου αρεσει να παιζω ψηλα σε επαναληψεις. Βασικα κανονικα ειναι οχι ψηλα γυρω στις 10 δηλαδη. Οποτε θελω να μπαινω 5αρες σε καθε νεο φορτιο ετσι ωστε στην επομενη αντε μεθεπομενη να ξεκλειδωνω τις δεκαρες. Μονη 90 πιστευω την εχω ζορικα και με σποτερ αλλα δεν μου αρεσουν οι μονες ρε γαμωτο δεν ξερω. Παντα 10αρες ειναι ο στοχος μου. Στο μεταξυ ειναι ενας στο γυμναστηριο που παγκο η μπαρα φαινεται να χτυπαει στο στηθος του στο κατεβασμα δηλαδη το κανει πολυ γρηγορα αλλα δεν φαινεται να ειναι λαθος. Εγω απο την αλλη στο κατεβασμα ειμαι πολυ αργος και δεν ακουμπαω καν στηθος αφηνω 1 δαχτυλο περιπου. Μου λεει αν τα κανω γρηγορα θα βγαζω πιο πολλα κιλα αλλα φοβαμαι φουλ να το κανω ετσι ακομα και με μικρα κιλα τυπου 40. Δεν ξερω πως το κανει ο τρελος και δεν φοβαται.

Εσυ εισαι γιατρος φίλε και ξέρεις ! Εννοειται οτι εσυ το κάνεις σωστά και οχι αυτός.... Το κατεβασμα δηλαδη η εκκεντρη κινηση θέλει αργα γιατι αν βαλεις μεγαλο φορτιο και κατεβάσεις αποτομα οπως έκανε ενας έξυπνος μποντι μπιλντερ ειχα βαλει το βιντεο πριν καιρο θα φάει υπερβολική φορτιση ο τενοντας που στο κατεβασμα ανοίγει (εκκεντρη κινηση) ενω στην συγκεντρη ανεβασμα μαζευεται και θα κοπει .... θα μαζευεις κοινως το στηθος σου απο το πάτωμα + 1-1.5 χρονο εκτος και πάς για χειρουργειο και συρραφή ! Κυκλοφορει πολλη ηλιθιοτητα και ψευτομαγκιά στα γυμναστηρια.... διογκωμενος εγωισμος.

Επισης δεν ξέρουν. Βασικές λεπτομέρειες και παγιδες. Ο πάγκος ειναι επισης δυσκολη άσκηση για τους ώμους οποτε αν θές να τους προστατεψεις τη περιοδο που θές να πετυχεις ενα PR εκει δουλευεις πιο κάτω στα άλλα... και εννοειται Αλκη θες και δυνατη πλάτη γιατι ειναι σταθεροποιητής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα έπαθα τενοντίτιδα στον ώμο και μου είπε ο γιατρός μου 2 εβδομάδες εκτός...Μέρα παρά μέρα πήγαινα για τρέξιμο και τώρα σκέφτομαι πως θα γεμίσω τις άλλες μέρες που δεν θα μπορώ να πηγαίνω τζιμ.Λεω να αυξήσω το αερόβιο καθώς του χρόνου θα εισαχθω σε στρατιωτική σχολή και θα χρειαστεί εκεί μέσα από ότι ακούω εσείς τι λέτε να κάνω;Θα ήθελα ιδέες καθώς ναι μεν μου αρέσει το τρέξιμο αλλά φοβάμαι μην αδυνατίσω κιόλας καθώς δεν έχω και πολλά περιθώρια να πέσω προς τα κάτω 😅😅

Εφόσον κάνεις βάρη, υποθέτω πως ο κύριος στόχος σου είναι η υπερτροφία. Μ' αυτό ως δεδομένο, βρίσκω πως είναι και λίγο υπερβολή η αερόβια τέσσερις φορές την βδομάδα, τη στιγμή που λες κι ο ίδιος πως δεν έχεις πολλά περιθώρια να πέσεις. Θα έλεγα να μείωνες την αερόβιά σου σε 2-3 φορές την βδομάδα και να μην ξεπερνάς τα 40-45 λεπτά. Κρατάς τα οφέλη τής αερόβιας και δεν υπομονομεύεις τις προσπάθειες σου στο κύριο κομμάτι που σε ενδιαφέρει. Κάνω μια εξαίρεση για την φάση που βρίσκεσαι, κυρίως για να μην λιπώσεις, ιδίως αν τρως άτσαλα και δίχως να υπολογίζεις το πόσο και τι τρως.

Κατά τ' άλλα, μπορείς να κάνεις οτιδήποτε δεν ζορίζει τον ώμο σου, ώστε να μην νιώθεις πως σκουριάζεις και θυμώνεις απ' το off, γιατί μπορεί να σε τραβήξει και λίγο περισσότερο, πχ πόδια.

Σαν φιλική συμβουλή, δες μήπως χρειαστεί να κάνεις φυσιοθεραπείες για τον ώμο σου. Το λέω γιατί δεν σημαίνει ότι θα σου το πει ο γιατρός σου. Συνήθως σου λένε ξεκούραση κι αυτό είναι. Βέβαια, δεν ξέρω την σοβαρότητα του τραυματισμού σου. Μπορεί, όντως, με μια μικρή ανάπαυλα να είσαι εντάξει.

Μόλις επανέλθεις στις προπονήσεις σου μην ξεχνάς να κάνεις καλή προθέρμανση/ αποθεραπεία και να φτιάξεις την τεχνική σου. Εννοείται πως θα μπεις σιγά σιγά στις προπονήσεις και δεν θα φορτώσεις σε κιλά που έπαιζες. Στόχος σου είναι η σταδιακή ενδυνάμωση και να φτασεις εκεί που ήσουν. Αυτό σημαίνει ότι ρίχνεις τα κιλά, ή ακόμα ότι παίζεις με λάστιχα στην αρχή.

Καλό είναι να προσέχεις πώς κοιμάσαι, για να μην επιβαρύνεις την πάσχουσα περιοχή, όσο γίνεται.

Καλή και γρήγορη ανάρρωση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
όπως λέει και η @finesse λένε ξεκουραση αλλα η ξεκουραση δεν διορθώνει το προβλημα :)

Φυσικοθεραπευτης θα σε βοηθησει κ άσκηση μέχρι το σημειο που δεν πονάς εχω διαβάσει οτι στις τενοντοπάθειες το 2-3 στα 10 ενταση ενοχλησης ειναι καλός οδηγος. Εννοειται δεν σταματάς.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
όπως λέει και η @finesse λένε ξεκουραση αλλα η ξεκουραση δεν διορθώνει το προβλημα :)

Φυσικοθεραπευτης θα σε βοηθησει κ άσκηση μέχρι το σημειο που δεν πονάς εχω διαβάσει οτι στις τενοντοπάθειες το 2-3 στα 10 ενταση ενοχλησης ειναι καλός οδηγος. Εννοειται δεν σταματάς.
Εφόσον κάνεις βάρη, υποθέτω πως ο κύριος στόχος σου είναι η υπερτροφία. Μ' αυτό ως δεδομένο, βρίσκω πως είναι και λίγο υπερβολή η αερόβια τέσσερις φορές την βδομάδα, τη στιγμή που λες κι ο ίδιος πως δεν έχεις πολλά περιθώρια να πέσεις. Θα έλεγα να μείωνες την αερόβιά σου σε 2-3 φορές την βδομάδα και να μην ξεπερνάς τα 40-45 λεπτά. Κρατάς τα οφέλη τής αερόβιας και δεν υπομονομεύεις τις προσπάθειες σου στο κύριο κομμάτι που σε ενδιαφέρει. Κάνω μια εξαίρεση για την φάση που βρίσκεσαι, κυρίως για να μην λιπώσεις, ιδίως αν τρως άτσαλα και δίχως να υπολογίζεις το πόσο και τι τρως.

Κατά τ' άλλα, μπορείς να κάνεις οτιδήποτε δεν ζορίζει τον ώμο σου, ώστε να μην νιώθεις πως σκουριάζεις και θυμώνεις απ' το off, γιατί μπορεί να σε τραβήξει και λίγο περισσότερο, πχ πόδια.

Σαν φιλική συμβουλή, δες μήπως χρειαστεί να κάνεις φυσιοθεραπείες για τον ώμο σου. Το λέω γιατί δεν σημαίνει ότι θα σου το πει ο γιατρός σου. Συνήθως σου λένε ξεκούραση κι αυτό είναι. Βέβαια, δεν ξέρω την σοβαρότητα του τραυματισμού σου. Μπορεί, όντως, με μια μικρή ανάπαυλα να είσαι εντάξει.

Μόλις επανέλθεις στις προπονήσεις σου μην ξεχνάς να κάνεις καλή προθέρμανση/ αποθεραπεία και να φτιάξεις την τεχνική σου. Εννοείται πως θα μπεις σιγά σιγά στις προπονήσεις και δεν θα φορτώσεις σε κιλά που έπαιζες. Στόχος σου είναι η σταδιακή ενδυνάμωση και να φτασεις εκεί που ήσουν. Αυτό σημαίνει ότι ρίχνεις τα κιλά, ή ακόμα ότι παίζεις με λάστιχα στην αρχή.

Καλό είναι να προσέχεις πώς κοιμάσαι, για να μην επιβαρύνεις την πάσχουσα περιοχή, όσο γίνεται.

Καλή και γρήγορη ανάρρωση.
Ναι λέω στην προκειμένη περίπτωση απλά να το τερματίσω με το καρντιο ώστε να είμαι λίγο πιο φρι στα γεύματα και να μην λιπωσω και σιγά σιγά σε κάνα 10ημερο να μπω στα βάρη...ούτως η αλλιώς το αερόβιο θα το χρειαστώ για μέσα στην σχολή τι λέτε πως σας φαίνεται σαν ιδέα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εφόσον κάνεις βάρη, υποθέτω πως ο κύριος στόχος σου είναι η υπερτροφία. Μ' αυτό ως δεδομένο, βρίσκω πως είναι και λίγο υπερβολή η αερόβια τέσσερις φορές την βδομάδα, τη στιγμή που λες κι ο ίδιος πως δεν έχεις πολλά περιθώρια να πέσεις. Θα έλεγα να μείωνες την αερόβιά σου σε 2-3 φορές την βδομάδα και να μην ξεπερνάς τα 40-45 λεπτά. Κρατάς τα οφέλη τής αερόβιας και δεν υπομονομεύεις τις προσπάθειες σου στο κύριο κομμάτι που σε ενδιαφέρει. Κάνω μια εξαίρεση για την φάση που βρίσκεσαι, κυρίως για να μην λιπώσεις, ιδίως αν τρως άτσαλα και δίχως να υπολογίζεις το πόσο και τι τρως.

Κατά τ' άλλα, μπορείς να κάνεις οτιδήποτε δεν ζορίζει τον ώμο σου, ώστε να μην νιώθεις πως σκουριάζεις και θυμώνεις απ' το off, γιατί μπορεί να σε τραβήξει και λίγο περισσότερο, πχ πόδια.

Σαν φιλική συμβουλή, δες μήπως χρειαστεί να κάνεις φυσιοθεραπείες για τον ώμο σου. Το λέω γιατί δεν σημαίνει ότι θα σου το πει ο γιατρός σου. Συνήθως σου λένε ξεκούραση κι αυτό είναι. Βέβαια, δεν ξέρω την σοβαρότητα του τραυματισμού σου. Μπορεί, όντως, με μια μικρή ανάπαυλα να είσαι εντάξει.

Μόλις επανέλθεις στις προπονήσεις σου μην ξεχνάς να κάνεις καλή προθέρμανση/ αποθεραπεία και να φτιάξεις την τεχνική σου. Εννοείται πως θα μπεις σιγά σιγά στις προπονήσεις και δεν θα φορτώσεις σε κιλά που έπαιζες. Στόχος σου είναι η σταδιακή ενδυνάμωση και να φτασεις εκεί που ήσουν. Αυτό σημαίνει ότι ρίχνεις τα κιλά, ή ακόμα ότι παίζεις με λάστιχα στην αρχή.

Καλό είναι να προσέχεις πώς κοιμάσαι, για να μην επιβαρύνεις την πάσχουσα περιοχή, όσο γίνεται.

Καλή και γρήγορη ανάρρωση.
Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου και για τις συμβουλές και για τις ευχές
 
Τελευταία επεξεργασία:

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι επικρατεί σε στρατό και στρατιωτικές σχολές, επειδή είμαι κοπέλα. Εφόσον, όμως, έχεις βάλει την γυμναστική στη ζωή σου κι είσαι fit, δεν ξέρω εάν και κατά πόσο έχει νόημα να βάλεις παραπάνω άσκηση στο πρόγραμμά σου. Φλερτάρουμε και με υπερπροπόνηση από ένα σημείο κι έπειτα αν το παρακάνουμε. Ας σε συμβουλεύσουν οι άντρες τής παρέας σ' αυτό.

Αυτό που θα σε συμβούλευα, αφήνοντας τα στρατιωτικά στην άκρη, είναι να κρατήσεις τις τέσσερις φορές την βδομάδα κι απλά ν' αυξήσεις την διάρκεια αν έπαιζες σε λιγότερη. Εννοείται ότι βλέπεις πώς πάει το πράγμα κι αναπροσαρμόζεις εάν το κρίνεις απαραίτητο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα έπαθα τενοντίτιδα στον ώμο και μου είπε ο γιατρός μου 2 εβδομάδες εκτός...Μέρα παρά μέρα πήγαινα για τρέξιμο και τώρα σκέφτομαι πως θα γεμίσω τις άλλες μέρες που δεν θα μπορώ να πηγαίνω τζιμ.Λεω να αυξήσω το αερόβιο καθώς του χρόνου θα εισαχθω σε στρατιωτική σχολή και θα χρειαστεί εκεί μέσα από ότι ακούω εσείς τι λέτε να κάνω;Θα ήθελα ιδέες καθώς ναι μεν μου αρέσει το τρέξιμο αλλά φοβάμαι μην αδυνατίσω κιόλας καθώς δεν έχω και πολλά περιθώρια να πέσω προς τα κάτω 😅😅
Συμφωνω με οσα σου ειπαν παραπανω, απλα θελω να προσθεσω οτι επειδη τραυματισες τον ωμο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις καθολου βαρη. Επικεντρωσου στα ποδια. Γυμνασε την αλλη σου πλευρα. Ερευνες εχουν δειξει οτι αν κανεις ασκησεις με βαρη στη μη τραυματισμενη πλευρα, δεν χανεις μυικη μαζα στην τραυματισμενση. Βεβαια σε 2 βδομαδες δεν θα χασεις μυικη μαζα ουτως ή αλλως. Εγω παντως θα εκανα ασκησεις τυπου curl to press με την καλη σου πλευρα. Εννοειται οτι δεν θα εκανα καμψεις και αλλες τετοιες ασκησεις που εχουν και τους 2 ωμους μεσα, αλλα δεν σου απαγορευει κανεις να κανεις πχ καθισματα.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ώπα τι είναι η τενοντίτιδα; Διπλασίασα τα κιλά στους αλτήρες και ο αριστερός ώμος νιώθει έναν πόνο. Επίσης άκουγα έναν κλακ στον δεξί ώμο (μάλλον το κόκαλο) όταν έκανα μια άσκηση για την μυική ομάδα αυτή αλλά σήμερα τον άκουσα 2-3 φορές μόνο (τις προηγούμενες φορές σε κάθε επανάληψη σχεδόν).

Σε άλλα νέα λέω να κάνω σανίδα κάθε μέρα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Ώπα τι είναι η τενοντίτιδα; Διπλασίασα τα κιλά στους αλτήρες και ο αριστερός ώμος νιώθει έναν πόνο. Επίσης άκουγα έναν κλακ στον δεξί ώμο (μάλλον το κόκαλο) όταν έκανα μια άσκηση για την μυική ομάδα αυτή αλλά σήμερα τον άκουσα 2-3 φορές μόνο (τις προηγούμενες φορές σε κάθε επανάληψη σχεδόν).

Σε άλλα νέα λέω να κάνω σανίδα κάθε μέρα.

Η τενοντίτιδα είναι η φλεγμονή στο τενοντα η οποία προερχεται από αρκετούς παραγοντες

Ελλειπες ζέσταμα.
Απουσία διατασεων μετά τη προπονηση
Απότομη αυξηση φορτίου
Μυϊκές ανισορροπίες
Υπέρ προπόνηση
Κακο προγραμμα εκγύμνασης

Αν λυγισεις τον αγκώνα σου θα δεις ένα κορδονακι που είναι ο τενοντας του Δικεφάλου βοηθάει τη κίνηση του χεριου κάμψη έκταση....

Στο κατέβασμα με βαριά κιλά αυτό το κορδονακι μπορεί να κοπεί όπως είπαμε πριν και για το τένοντα του θωρακικου... Για αυτό οι έμπειροι με τα βάρη ξέρουν τις παγιδες... Αυτή είναι μια ακόμη.

Αν νιώθεις οτι δεν αναρρωνεις σημαίνει ότι η προπονηση που κάνεις είναι too much κατέβασε κιλά.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Η τενοντίτιδα είναι η φλεγμονή στο τενοντα η οποία προερχεται από αρκετούς παραγοντες

Ελλειπες ζέσταμα.
Απουσία διατασεων μετά τη προπονηση
Απότομη αυξηση φορτίου
Μυϊκές ανισορροπίες
Υπέρ προπόνηση
Κακο προγραμμα εκγύμνασης

Αν λυγισεις τον αγκώνα σου θα δεις ένα κορδονακι που είναι ο τενοντας του Δικεφάλου βοηθάει τη κίνηση του χεριου κάμψη έκταση....

Αν νιώθεις οτι δεν αναρρωνεις σημαίνει ότι η προπονηση που κάνεις είναι too much κατέβασε κιλά.
Τα έχω όλα εκτός από την υπερ προπόνηση :D .

Πωωω και θα βαριέμαι να αλλάζω κιλά για κάθε άσκηση. Αλλά τι να κάνουμε, θα γίνει, απφφφφ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Αν βλέπεις ότι η φόρμα σου είναι σωστή στο ευρος 12-15 τότε δεν έχεις κάνενα προβλημα .... Μείνε σε αυτά τα κιλά μέχρι να συνηθίσεις κ μην κατεβάσεις. Το παν ειναι να βρουμε το σωστό σημείο τη Χρυσή τομή ουτε εγωιστικά αλλά ουτε κ χλιαρα.

Στο ίδιο ευρος επίσης μπορείς να δουλέψεις καλυτερη τεχνική... Μεγαλυτερο ευρος κ μόλις δεις ότι τα κάνεις αυτά κανα δίμηνο γιατί τόσο είναι κ παραπανω ανεβάζεις κιλά. Είναι απλό. Απλή λογική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για τους ώμους κάνετε ασκήσεις στροφικου πεταλου ; έσω έξω στροφή ;

Τα σπάει η κινοα... Μουρλια το αποψινό γευμα. Ομελέτα με κινοα κ μελιτζάνες κ γιαουρτι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210730_233939.jpg
    IMG_20210730_233939.jpg
    3.9 MB · Εμφανίσεις: 86
Τελευταία επεξεργασία:

sunsetpp

Νεοφερμένος

Η Penny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τα σπάει η κινοα... Μουρλια το αποψινό γευμα. Ομελέτα με κινοα κ μελιτζάνες κ γιαουρτι.
Και εγω δοκιμασα πρωτη φορα κινοα με κοτοπουλο αυτα τα ετοιμα του σκλαβενιτη βασικα και επαθα πλακα και πολυ ελαφρυ γευμα!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Και εγω δοκιμασα πρωτη φορα κινοα με κοτοπουλο αυτα τα ετοιμα του σκλαβενιτη βασικα και επαθα πλακα και πολυ ελαφρυ γευμα!

Πολυ καλό ναι απλα εχει ζάχαρη λιγο , το επεξεργαζονται λιγο περισσοτερο. Κατα τα αλλα ναι αν εισαι έξω πολυ τίμια λύση απο το να φας σουβλάκια με πιτα.
 

sunsetpp

Νεοφερμένος

Η Penny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ευχαριστώ Νελλάρα ! Συγχαρητηρια και σε σένα.

Και εγω την αποφαση οταν με ρωτησαν αν ενδιαφέρομαι την πηρα άμεσα.... σε 2 λεπτά.

Αυριο θα κανω όμως προπονησούλα. Αποψε εδω εχει 30 βαθμους !!!

όλα καλά. Υγεια να έχουμε να προχωράμε. Ελπιζω το θρεντ να γινει μεγαλυτερο μπηκε και η @sunsetpp τώρα κ να διασκεδάζουμε μοιράζοντας τις προπονησεις και τις εμπειριες μας. Ο Νικολιός χάθηκε...
παιδιά μια που έσκασα μυτη και εγω εδω θελω να ρωτησω καποια πραγματα!
εχω βαρη στο σπιτι μου απο το 2009 περιπου.τωρα μου φανηκαν χρησιμα με τις καραντινες! κατα καιρους εχω κανει διαφορα πραγματα με τα βαρη εχω αλλαξει ασκησεις ,εχω αλλαξει κιλα κτλ.δεν εχω φερει καποιον γυμναστη σπιτι μονο πηγαινα κικ μποξινγκ 2 μιση χρονια.απλα θελω να ρωτησω επειδη εγω ημουν καπως αδυνατη καποτε και με σωστη διατροφη πηρα μερικα κιλα.(βασικα οι αλλοι μου το λεγαν συνεχεια οτι επρεπε να παρω δεν ημουν ανορεξικη απλα ηταν και λες ειχα αναλογιες μοντελους χωρις λογο για παραδειγμα.) και ετσι απο 58 κιλα και 1.72 υψος ειμαι τωρα γυρω στα 79 με 80 κιλα αλλα δεν φαινεται τοσο τρομακτικο πανω μου γιατι καθονται ωραια τα κιλα.τωρα να ρωτησω εγω κατι τι προτεινετε για ενδυναμωση και σφιξιμο ?λιγα κιλα πολλες επαναληψεις η περισσοτερα κιλα οπως εκανα παντα και με ζορι να βγαινουν εστω λιγες? ετσι φουσκωσα εγω παντως.χαχα! οτι σχολιο θελετε ευπροσδεκτο! :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
παιδιά μια που έσκασα μυτη και εγω εδω θελω να ρωτησω καποια πραγματα!
εχω βαρη στο σπιτι μου απο το 2009 περιπου.τωρα μου φανηκαν χρησιμα με τις καραντινες! κατα καιρους εχω κανει διαφορα πραγματα με τα βαρη εχω αλλαξει ασκησεις ,εχω αλλαξει κιλα κτλ.δεν εχω φερει καποιον γυμναστη σπιτι μονο πηγαινα κικ μποξινγκ 2 μιση χρονια.απλα θελω να ρωτησω επειδη εγω ημουν καπως αδυνατη καποτε και με σωστη διατροφη πηρα μερικα κιλα.(βασικα οι αλλοι μου το λεγαν συνεχεια οτι επρεπε να παρω δεν ημουν ανορεξικη απλα ηταν και λες ειχα αναλογιες μοντελους χωρις λογο για παραδειγμα.) και ετσι απο 58 κιλα και 1.72 υψος ειμαι τωρα γυρω στα 79 με 80 κιλα αλλα δεν φαινεται τοσο τρομακτικο πανω μου γιατι καθονται ωραια τα κιλα.τωρα να ρωτησω εγω κατι τι προτεινετε για ενδυναμωση και σφιξιμο ?λιγα κιλα πολλες επαναληψεις η περισσοτερα κιλα οπως εκανα παντα και με ζορι να βγαινουν εστω λιγες? ετσι φουσκωσα εγω παντως.χαχα! οτι σχολιο θελετε ευπροσδεκτο! :)

Η συσφιξη ειναι χασιμο λιπους και κερδος σε μυικη μαζα ταυτοχρονα.

Πολλες επαναληψεις λιγοτερα κιλά Πέννυ... αυτο που ρωτας βασικά εχει να κανει με το τι ρισκο εισαι διατεθειμενη να πάρεις οι τεχνικες προπονησεις σε πολυαρθρικες με πολλα κιλά κ λιγοτερες επαναληψεις ειναι πο υψηλου ρισκου καταπονησης.

Εγω θα έλεγα να ακολουθησεις ενα 6μηνο προγραμμα να ριξεις λιγο το βάρος σου αν θέλεις.... αν σ αρεσει μενεις οπως εισαι αλλα εχω την εντυπωση οτι έχεις περιθωρειο να πάς λιγοτερα κιλά και να δειχνεις πιο γυμνασμένη. Απλα θα αφαιρεσεις το λιπος και θα κρατησεις την μυικη μαζα που έχεις η μπορεις να την αυξησεις κ λιγο περισσοτερο αναλογα και τι επιπεδο εισαι αν εισαι μυικα ανεπτυγμενη τοτε θα επιδιώξεις να κρατησεις τους μυς χάνοντας το λίπος το οποιο γινεται.
 

sunsetpp

Νεοφερμένος

Η Penny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Η συσφιξη ειναι χασιμο λιπους και κερδος σε μυικη μαζα ταυτοχρονα.

Πολλες επαναληψεις λιγοτερα κιλά Πέννυ... αυτο που ρωτας βασικά εχει να κανει με το τι ρισκο εισαι διατεθειμενη να πάρεις οι τεχνικες προπονησεις σε πολυαρθρικες με πολλα κιλά κ λιγοτερες επαναληψεις ειναι πο υψηλου ρισκου καταπονησης.

Εγω θα έλεγα να ακολουθησεις ενα 6μηνο προγραμμα να ριξεις λιγο το βάρος σου αν θέλεις.... αν σ αρεσει μενεις οπως εισαι αλλα εχω την εντυπωση οτι έχεις περιθωρειο να πάς λιγοτερα κιλά και να δειχνεις πιο γυμνασμένη. Απλα θα αφαιρεσεις το λιπος και θα κρατησεις την μυικη μαζα που έχεις η μπορεις να την αυξησεις κ λιγο περισσοτερο αναλογα και τι επιπεδο εισαι αν εισαι μυικα ανεπτυγμενη τοτε θα επιδιώξεις να κρατησεις τους μυς χάνοντας το λίπος το οποιο γινεται.
πολυ σωστα ,να αναφερω κιολας οτι καλως η κακως εχω σωματοτυπο μηλο που αν και γυναικα ειναι αντρικος τυπος αυτος σε γενικες γραμμες. εχω ωραια και λεπτα ποδια και χερια που σφιγγουν σωστα χωρις περιττά κιλα αλλα πασχω στο θεμα της περιφερειας γυρω απο τη κοιλια δηλ που ευτυχως το παλευω τωρα ,ειδικα το καλοκαιρι με την πιο ελαφρια διατροφη κιολας μια χαρα.ναι ετσι εχω ψαξει και εγω πως ειναι το σωστο λιγο λιγοτερα κιλα περισσοτερες επαναληψεις και απο αρχες καλοκαιριου ετσι ειχα ξεκινησει αλλα ηθελα να ρωτησω κιολας!
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
και ετσι απο 58 κιλα και 1.72 υψος ειμαι τωρα γυρω στα 79 με 80
Μην κολλάς τόσο στους αριθμούς όσο να κοιτας καθρέφτη..
Αλλά σε αυτή τη φάση βοηθα να κοιτας ζυγαριά κυρίως, αν θες να χάσεις βάρος, ώστε να σε ενθαρρύνει η διαφορα που βλέπεις στα νούμερα και στην αρχή δεν θα ναι εμφανής στον καθρέφτη.
τωρα να ρωτησω εγω κατι τι προτεινετε για ενδυναμωση και σφιξιμο ?λιγα κιλα πολλες επαναληψεις η περισσοτερα κιλα οπως εκανα παντα και με ζορι να βγαινουν εστω λιγες?
θες ενδυνάμωση και σφίξιμο μόνο ή και να χάσεις βάρος και πόσο; (Βρες στόχο)
επισης έχεις τη δυνατότητα να πας σε γυμναστήριο ή σε ομαδικό ή θα κανεις μόνη σπίτι γυμναστική;
Και πόσες φορές τη βδομάδα μπορείς να ασκείσαι;

ΥΓ: είτε θες να χάσεις βάρος είτε όχι, χρειάζεσαι έναν διατροφολόγο αφού δεν έχεις ισορροπημένη διατροφή. Ειδικά αν θες να χάσεις
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Penny..... τσεκαρε λιγο Coach Greg !


Κλαιω εκει που λεει... Those are two options.... well NO THOSE ARE TWO STUPID OPTIONS ! St 2ο λεπτό που λέει για ογκους και κοψιματα μετά.
 

sunsetpp

Νεοφερμένος

Η Penny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μην κολλάς τόσο στους αριθμούς όσο να κοιτας καθρέφτη..
Αλλά σε αυτή τη φάση βοηθα να κοιτας ζυγαριά κυρίως, αν θες να χάσεις βάρος, ώστε να σε ενθαρρύνει η διαφορα που βλέπεις στα νούμερα και στην αρχή δεν θα ναι εμφανής στον καθρέφτη.

θες ενδυνάμωση και σφίξιμο μόνο ή και να χάσεις βάρος και πόσο; (Βρες στόχο)
επισης έχεις τη δυνατότητα να πας σε γυμναστήριο ή σε ομαδικό ή θα κανεις μόνη σπίτι γυμναστική;
Και πόσες φορές τη βδομάδα μπορείς να ασκείσαι;

ΥΓ: είτε θες να χάσεις βάρος είτε όχι, χρειάζεσαι έναν διατροφολόγο αφού δεν έχεις ισορροπημένη διατροφή. Ειδικά αν θες να χάσεις
ναι σωστα μαρεσει αυτο που βλεπω στο καθρεπτη και ναι εχεις δικιο! μερικες φορες βλεπω ενα νουμερο στη ζυγαρια αλλα καμια σχεση με αυτο που βλεπω εγω! βασικα θελω σφιξιμο σε μερικα σημεια οχι σε ολα! και θα ειμαι κομπλε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Penny..... τσεκαρε λιγο Coach Greg !


Κλαιω εκει που λεει... Those are two options.... well NO THOSE ARE TWO STUPID OPTIONS ! St 2ο λεπτό που λέει για ογκους και κοψιματα μετά.
α μαλιστα θα το δω thanks!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Penny..... τσεκαρε λιγο Coach Greg !


Κλαιω εκει που λεει... Those are two options.... well NO THOSE ARE TWO STUPID OPTIONS ! St 2ο λεπτό που λέει για ογκους και κοψιματα μετά.
εγω εντωμεταξυ κλαιω με τη φωνη του :rofl: βραδιατικα το βαλα τερμα και με ξεκουφανεεεε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπορω να ασκουμαι και 5 φορες τη βδομαδα εχω πλεον χρονο.θα θελα να κανω πολεμικες τεχνες ξανα. η καρατε η Mma,αλλα για την ωρα θα θελα γυμναστικη στο σπιτι γιατι ολο αυτο με το covid και τα μετρα μου τη σπαει λιγο.αλλα στο μελλον ποιος ξερει,
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top