Fitness Thread!

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μια σκέψη, και πείτε μου κι εσείς την γνώμη σας, αλλά δεν βρίσκω πλέον τον λόγο να γράφω πόσα κιλά σηκώνω. Την πρόοδό μου την ξέρω, όπως και οι προπονητές μου που με καθοδηγούν, και δεν χρειάζεται να την φλεξάρω εδώ. Τις προπονήσεις τις μοιράζομαι γιατί ίσως κάποιος ενδιαφερθεί να ενσωματώσει κάποιες ασκήσεις στο δικό του πρόγραμμα ή γιατί μπορεί να έχει να κάνει και κάποια παρατήρηση που να μου είναι χρήσιμη (καλό βέβαια οι παρατηρήσεις να γίνονται από μπροστά και όχι από πίσω :happy:).

Το ίδιο νιώθω και για τις φωτογραφίες προόδου. Είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων, το σώμα μας και πως νιώθουμε γι' αυτό το ξέρουμε, αν κάποιος δεν μας πιστεύει ή δεν του αρέσουμε, ας πιει ξύδι.

Γράφοντας τα κιλά εγώ παρατήρησα εδώ ότι κάποιοι πχ αυξομειωνουν τα κιλά σε κάθε σετ, πήρα την ιδέα και την εφάρμοσα κι εγώ. Επίσης έχουν νόημα αν γράφεις εδώ σαν να είναι ημερολόγιο, οπότε με ένα search στο ιστορικό σου βλέπεις και την πρόοδό σου. Αν θες απλώς να προτείνεις ένα πρόγραμμα γυμναστικής τότε ναι, δεν έχει νόημα.

Όσο για τις φώτο, φαντάζομαι ο καθένας νιώθει διαφορετικά, οπότε δεν μπορώ να κρίνω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ρε παιδιά απλά ως αρχάριος δεν ξέρω περίπου που είναι το ταβάνι .Άμα είναι να έχω πρόοδο και στο τέλος να κοπεί κανας μυς επειδή σήκωσα 40κιλα στα χέρια ...ε άστο καλύτερα ,κάπως έτσι το εννοώ
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ρε παιδιά απλά ως αρχάριος δεν ξέρω περίπου που είναι το ταβάνι .Άμα είναι να έχω πρόοδο και στο τέλος να κοπεί κανας μυς επειδή σήκωσα 40κιλα στα χέρια ...ε άστο καλύτερα ,κάπως έτσι το εννοώ
Το ταβάνι βρε Νίκο είναι διαφορετικό για τον καθένα μας, ανεξαρτήτως επιπέδου. Ο προπονητής σου κι εσύ, μέσα από δοκιμές, θα το ορίσετε και θα δουλεύετε γύρω από αυτό μέχρι να μην είναι πια ταβάνι. Επίσης, το σώμα μας μπορεί να καταλάβει και να μας «προειδοποιήσει», αν πάμε για τραυματισμό. Συνήθως, τραυματίζονται όσοι αγνοούν αυτή την «προειδοποίηση». Και δεν αναφέρομαι σε κακή τεχνική, που αυτό από μόνο του είναι ξεχωριστό κεφάλαιο στη συζήτηση, αλλά σε φορτία/τάσεις που ξεπερνούν τις δυνατότητες μας. Ego lifting, όπως κυκλοφορεί και στο Instagram.

Stay safe. :D
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Το ταβάνι βρε Νίκο είναι διαφορετικό για τον καθένα μας, ανεξαρτήτως επιπέδου. Ο προπονητής σου κι εσύ, μέσα από δοκιμές, θα το ορίσετε και θα δουλεύετε γύρω από αυτό μέχρι να μην είναι πια ταβάνι. Επίσης, το σώμα μας μπορεί να καταλάβει και να μας «προειδοποιήσει», αν πάμε για τραυματισμό. Συνήθως, τραυματίζονται όσοι αγνοούν αυτή την «προειδοποίηση». Και δεν αναφέρομαι σε κακή τεχνική, που αυτό από μόνο του είναι ξεχωριστό κεφάλαιο στη συζήτηση, αλλά σε φορτία/τάσεις που ξεπερνούν τις δυνατότητες μας. Ego lifting, όπως κυκλοφορεί και στο Instagram.

Stay safe. :D
Π.χ εγώ ένιωσα μια μικρή ενόχληση στην μέση μετά την μέρα της προπόνησης πλάτη

Αυτό είναι προειδοποίηση; ή το σώμα αρχίζει να συνηθίζει το νέο φορτίο ?
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Αυτό είναι προειδοποίηση; ή το σώμα αρχίζει να συνηθίζει το νέο φορτίο ?
Εξαρτάται από την ενόχληση και την περιοχή. Δεν είμαι ορθοπεδικός για να σε συμβουλέψω με σιγουριά, οπότε θα σου πω τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου.
Αρχικά θα έκανα καλή αποθεραπεία με διατάσεις για τον κορμό και στοχευμένα τους ραχιαιους, μετά την προπόνηση της πλάτης. Έπειτα, 1 μέρα rest χωρίς απότομες κινήσεις που αφορούν τη μέση και μετά θα έκρινα από το πως θα ένιωθα στην επόμενη προπόνηση πλάτης. Αν δεν έχεις κάνει υπερβολές για τις δυνατότητες σου, μάλλον μιλάμε για μυικό πιάσιμο. Αλλά σου ξαναλέω, δεν είμαι ειδικός σε θέματα τραυματισμών.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Π.χ εγώ ένιωσα μια μικρή ενόχληση στην μέση μετά την μέρα της προπόνησης πλάτη

Αυτό είναι προειδοποίηση; ή το σώμα αρχίζει να συνηθίζει το νέο φορτίο ?

Το φορτίο που αντέχεις παει ανάλογα τις επαναλήψεις πχ ένα καλο φορτίο για σένα είναι εκείνο που βγάζεις 8-12 επαναλήψεις καλή τεχνική.

Από 6 και κάτω σε μεγάλες ασκήσεις πχ πάγκος ρισκάρεις. Όσο κατεβάζεις επαναλήψεις τόσο ανεβάζεις το ρίσκο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εξαρτάται από την ενόχληση και την περιοχή. Δεν είμαι ορθοπεδικός για να σε συμβουλέψω με σιγουριά, οπότε θα σου πω τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου.
Αρχικά θα έκανα καλή αποθεραπεία με διατάσεις για τον κορμό και στοχευμένα τους ραχιαιους, μετά την προπόνηση της πλάτης. Έπειτα, 1 μέρα rest χωρίς απότομες κινήσεις που αφορούν τη μέση και μετά θα έκρινα από το πως θα ένιωθα στην επόμενη προπόνηση πλάτης. Αν δεν έχεις κάνει υπερβολές για τις δυνατότητες σου, μάλλον μιλάμε για μυικό πιάσιμο. Αλλά σου ξαναλέω, δεν είμαι ειδικός σε θέματα τραυματισμών.
1637333928257.png


εκει καπως ...αλλα ηταν για μια μερα .Και σαν να εδινε 1-2 τσιμπιματακια κατω στο ιδιο ποδι

(τσιλ ρε, δεν προκειτε να σου πω ααα εσυ φταιες , απλα θελω να ακουσω γνωμη )
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το φορτίο που αντέχεις παει ανάλογα τις επαναλήψεις πχ ένα καλο φορτίο για σένα είναι εκείνο που βγάζεις 8-12 επαναλήψεις καλή τεχνική.

Από 6 και κάτω σε μεγάλες ασκήσεις πχ πάγκος ρισκάρεις. Όσο κατεβάζεις επαναλήψεις τόσο ανεβάζεις το ρίσκο.
τοσα βγαζω με το νεο φορτιο

απλα επειδη εβαλα +20κιλα λεω μηπως εκανα μαλακια
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
View attachment 88270

εκει καπως ...αλλα ηταν για μια μερα .Και σαν να εδινε 1-2 τσιμπιματακια κατω στο ιδιο ποδι

(τσιλ ρε, δεν προκειτε να σου πω ααα εσυ φταιες , απλα θελω να ακουσω γνωμη )
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


τοσα βγαζω με το νεο φορτιο

απλα επειδη εβαλα +20κιλα λεω μηπως εκανα μαλακια

Κάνε ραχιαιους ξεχωριστά μια άσκηση εκτάσεις κορμου
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Παιδια αντικαταστατη του t bar row machine μιας που μιλατε για πλατη ποιο θα βαζατε. Γενικα πρεπει να ειναι πολυ δυνατη ασκηση αλλα το γυμναστηριο μου δεν την εχει. Το ξερω οτι γινεται και ορθιος απλα δεν μου αρεσει τοσο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδια αντικαταστατη του t bar row machine μιας που μιλατε για πλατη ποιο θα βαζατε. Γενικα πρεπει να ειναι πολυ δυνατη ασκηση αλλα το γυμναστηριο μου δεν την εχει. Το ξερω οτι γινεται και ορθιος απλα δεν μου αρεσει τοσο.
Αν παρεις μια μπαρα και την κολλησεις στο τοιχο , βαζεις φουλ φορτιο απ την μια πλευρα .Και απλα περνας ενα σκηνη απο κατω και κανεις κανονικα
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Αμα εσυ στα 7 χρόνια έχεις φτάσει στα 30κγ .Εγώ στα 3 χρόνια γιατί να προσπαθήσω πιο πάνω από αυτο ; Γιατί σκέφτομαι ότι κάτι θα ξέρει που δεν παει πιο πάνω και απλά κάθεται εκεί

.Π.χ έστω ότι είσαι οδηγαρα και δεν παίρνεις με ντριφτ μια στροφή .Εγώ γιατί να το κάνω ; Ίσως είναι επικίνδυνο και κάτι θα ξέρεις

Δεν ξέρω αν με πιάνεις :P
Πιάνουμε τι λες και 3 άτομα σου λέμε πως το σκεπτικό βλέπω ποσα σηκώνει ο Σοξ ή ο οποιοσδηποτε για να μην σηκώσω τοσα γιατί έτσι πιστεύεις ότι θα προστατευτείς, ειναι παραπλανητική ανοησία και δεν παρέχει ασφαλεια.

Δηλαδή αν ο άλλος βάλει μαξ τα 30 κιλά σου εγγυάται εσένα κανεις ότι στα 20 εσυ δεν θα τραυματιστείς ;

Και τι είδους σκέψη είναι το «κάτι θα ξέρει που δεν ανεβαίνει»; Ας μην παίζουμε την κολοκυθιά. Μπορεί να σημαίνει 100 πράγματα, ένα απ αυτά είναι εθελούσια να σταματησε σε κάποια γιατί ο στόχος του αυτή την περίοδο ή και γενικά είναι ο χ, ενώ μια άλλη περίοδο μπορεί αυτό να αλλάξει.

Ε το τι βοηθάει, πως κτλ νομίζω σου ανέλυσε ο Σοξ και δεν θέλω να επαναλειφθώ γιατί τυχαίνει να συμφωνώ σε αυτό. Γενικά πάντως Νίκο, λίγη περισσότερη σκέψη από όλους όταν μιλάμε (ειδικά δημόσια) καλύτερα θα έκανε τα πράγματα. Είτε αφορούν θέματα συζήτησης περί fitness είτε όχι.
Ειμαστε δημόσιο φορουμ, μην ξεχνιόμαστε.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πιάνουμε τι λες και 3 άτομα σου λέμε πως το σκεπτικό βλέπω ποσα σηκώνει ο Σοξ ή ο οποιοσδηποτε για να μην σηκώσω τοσα γιατί έτσι πιστεύεις ότι θα προστατευτείς, ειναι παραπλανητική ανοησία και δεν παρέχει ασφαλεια.

Δηλαδή αν ο άλλος βάλει μαξ τα 30 κιλά σου εγγυάται εσένα κανεις ότι στα 20 εσυ δεν θα τραυματιστείς ;

Και τι είδους σκέψη είναι το «κάτι θα ξέρει που δεν ανεβαίνει»; Ας μην παίζουμε την κολοκυθιά. Μπορεί να σημαίνει 100 πράγματα, ένα απ αυτά είναι εθελούσια να σταματησε σε κάποια γιατί ο στόχος του αυτή την περίοδο ή και γενικά είναι ο χ, ενώ μια άλλη περίοδο μπορεί αυτό να αλλάξει.

Ε το τι βοηθάει, πως κτλ νομίζω σου ανέλυσε ο Σοξ και δεν θέλω να επαναλειφθώ γιατί τυχαίνει να συμφωνώ σε αυτό. Γενικά πάντως Νίκο, λίγη περισσότερη σκέψη από όλους όταν μιλάμε (ειδικά δημόσια) καλύτερα θα έκανε τα πράγματα. Είτε αφορούν θέματα συζήτησης περί fitness είτε όχι.
Ειμαστε δημόσιο φορουμ, μην ξεχνιόμαστε.
Μα δεν είπα κάτι .Έχω πει ότι είμαι αρχάριος .Άμα ήξερα τα πάντα δεν θα ρωτούσα κιόλας

Δεν καταλαβαίνω από πού πιανεσται αλλά οκ το κόβω
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Etsi όπως έχεις την μπάρα ,απλά περνάς ένα σκηνή κάτω απ' την μπάρα (σαν να κρατάς το t-bar) και απλά κάνεις το ίδιο
Α κατάλαβα όμως δεν είμαι πολύ ευλιγιστος και δεν με βολευει να σκύβω έτσι πολύ για αυτό προτιμώ κάτι να με στηρίζει και εγώ απλά να τραβάω
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Kαλησπερα στο θρεντ...όπως σας έχω πει βρίσκομαι εσώκλειστος σε σχολή τελικά και μερικές μέρες που έχω ελεύθερο το απόγευμα είμαι τόσο κουρασμένος που δεν έχω το κουράγιο να πάω τζιμ να κάνω μια καλή προπόνηση (1-2 μέρες την εβδομάδα) λόγω λίγου ύπνου η λίγου φαγητού μέρα παρά μέρα κάνω μερικές κάμψεις στο θάλαμο με σκοπό να ανεβάζω επαναλήψεις κάθε φορά σε κάθε σετ κάνω 4 σετάκια κανονικές κάμψεις 4 διαμάντια και μετά κάνω σανίδα 3 σετάκια καθώς και καθίσματα με το βάρος του σώματος... τις ημέρες που καταφέρνω να πάω Τζιμ λέτε να κάνω πλάτη δικεφαλα η να παίζω full body;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Kαλησπερα στο θρεντ...όπως σας έχω πει βρίσκομαι εσώκλειστος σε σχολή τελικά και μερικές μέρες που έχω ελεύθερο το απόγευμα είμαι τόσο κουρασμένος που δεν έχω το κουράγιο να πάω τζιμ να κάνω μια καλή προπόνηση (1-2 μέρες την εβδομάδα) λόγω λίγου ύπνου η λίγου φαγητού μέρα παρά μέρα κάνω μερικές κάμψεις στο θάλαμο με σκοπό να ανεβάζω επαναλήψεις κάθε φορά σε κάθε σετ κάνω 4 σετάκια κανονικές κάμψεις 4 διαμάντια και μετά κάνω σανίδα 3 σετάκια καθώς και καθίσματα με το βάρος του σώματος... τις ημέρες που καταφέρνω να πάω Τζιμ λέτε να κάνω πλάτη δικεφαλα η να παίζω full body;
Καλυτερα full body εξοικονομει περισσοτερο χρονο προκειμενου να γυμναζεις καθε μυικη ομαδα 2 φορες μεσα στη βδομαδα για καλυτερο αποτελεσμα. Αν μπορουσες 3 full body ιδανικα θα σου ελεγα εισαι κομπλε για ολη τη βδομαδα ουτε καν θα χρειαζοταν να κανεις κατι παραπανω μεσα στο θαλαμο. Τοσο αποδοτικο ειναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top