Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Μην γινεις σαν την Σακκαρη. Πλιιιιζζζ. 🙁
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι ρε .. μας αρεσουν και τα ψωμακια, και οι μπουταρίγκες, και οι κωλαρίκοι... 🐤🐤🐤🐤🐤🐤

Ωχ τι έγινε δικέ μου... αγριεψες βλέπω !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραιος καθρέπτης btw!
Μάλλον ανέβασες μυϊκή μάζα και ίσως για αυτό τρως και περισσοτερο επειδή αυξήθηκε ο μεταβολισμός σου

Home sweet home.... στο πατρικό μου ειμαι εδώ :D
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Οι ρυζογκοφρετες και το μέλι σαν συνδυασμός είναι καλός να καταναλώνονται λίγο πριν την προπόνηση σαν σνακ; Η μετά σε συνδυασμό με πρωτεϊνη ;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Οι ρυζογκοφρετες και το μέλι σαν συνδυασμός είναι καλός να καταναλώνονται λίγο πριν την προπόνηση σαν σνακ; Η μετά σε συνδυασμό με πρωτεϊνη ;
Σα μοτίβο θα έχεις στο μυαλό σου τα εξής :

  • Πριν την προπόνηση χρειάζεσαι γεύμα πλούσιο σε υδατάνθρακα για να'χεις ενέργεια για την προπόνηση σου.
  • Μετά την προπόνηση χρειάζεσαι γεύμα πλούσιο σε πρωτεΐνη και υδατάνθρακα, πρώτον για να αναπληρώσεις το γλυκογόνο που έκαψες από το μυϊκό σου σύστημα (υδατάνθρακες), και δεύτερον για να χτίσεις μυϊκό ιστό από τα αμινοξέα που θα δημιουργηθούν από την πέψη της πρωτεΐνης.

Τα λιπαρά είναι αδιάφορο σε πιο γεύμα θα τα βάλεις, αλλά τα χρειάζεσαι κυρίως για να συνθέσεις τη χοληστερόλη, που είναι η πρόδρομη χημική ένωση για όλες σου τις ορμόνες, που σχετίζονται με τον αναβολισμό.

Τελευταίο, αλλά πολύ σημαντικό, να ενυδατώνεσαι επαρκώς.

Εδώ παραθέτω και ένα επιστημονικό άρθρο για όποιον ενδιαφέρεται για τη σύνθεση της τεστοστερόνης :


EDIT: Ας προσθέσω και μια εικόνα με τα βιοχημικά μονοπάτια, αφού τη βρήκα που τη βρήκα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Θα το ανέβαζα στο thread με τις συνταγές αλλά είναι διατροφικό οπότε λέω να το ποστάρω εδώ.
Είναι αυτή η συνταγή (την έχω ποστάρει ξανά, I know) την οποία όμως έχω φέρει στα μέτρα μου πλέον και μ' αρέσει αρκετά.
Αντί για 100 γρ αμύγδαλα έβαλα 50 γρ αλεσμένης βρώμης και 50 γρ αλεύρι ντίνκελ! Τα υπόλοια υλικά της ζύμης είναι ακριβώς ίδια.
Για topping έφτιαξα δική μου σάλτσα ντομάτας με φρέσκια ντομάτα, πιπεριά, λίγο ελαιόλαδο και μπαχαρικά. Έβαλα και μια φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών και ελάχιστο λευκό τυρί (τύπου φέτα) για την έξτρα γεύση.
Αξίζει γιατί βολεύει να μπει σε τάπερ και να φαγωθεί εκτός σπιτιού.

View attachment 88062

α, και προκαλώ την @yorkie να την φτιάξει κι αυτή επιτέλους!
Γλυκές καλημέρες :give_rose:

Ήθελα ένα εναλλακτικό πρωινό σήμερα και έτσι κατέφυγα στην συνταγή-challenge της meetme, αν και μου πήρε δυο βδομάδες να αξιωθώ να το πάρω απόφαση
Έκανα κάποιες παραλλαγές είτε ελλείψει υλικών είτε «κολλήματος» μου με κάποια υλικά.

Οπότε για να δούμε...

Για την ζύμη :
•35 γρ αλεσμένη βρώμη
•65 γρ αλεύρι αμυγδάλου
•30 γρ γιαούρτι
•2 αυγά
•σκόνη σκόρδου, κρεμμυδιού, θυμάρι, αλάτι, πιπέρι

*Σε αντικολλητικό χαρτί, απλώνεται με μαριζ/κουτάλι (κολλάει αρκετά)

Τα toppings:
Για τη σάλτσα χρησιμοποίησα 2 κουταλιές της σούπας φρέσκιας ντομάτας( λεπτοκομμένη στο μουλτι) , από πάνω έβαλα περίπου 1/4 στήθος κοτόπουλου που είχα από χθες (το έκανα μικρά μικρά κομματάκια).
Και τώρα η λυπητερή... μου είχαν τελειωσει πιπεριές, μανιτάρια κτλ και δυστυχώς έβαλα κάτι άκυρα λαχανικά που είχα 😫Έπεσε και παπρικα, θυμάρι, 2 κουταλιές της σούπας τυρί protein 2% (ήθελε άλλη 1 κουταλια, ίσως και 2 αν είστε του τυριού).

Έψησα 15 λ στους 180 στον αέρα, αλλά ο χρόνος παίζει ανάλογα με το φούρνο και το πάχος της πίτσας.

-//////////////////////////////////-


Overall μου άρεσε πολύ αλλά την επόμενη φορά θα έψηνα την βάση 10 λ μόνη της πριν βάλω τα από πάνω υλικά, επισης θα την άπλωνα ακόμη πιο λεπτή.
Έχετε υπόψιν πως η πιτσα είναι πολύ χορταστική (τουλάχιστον για μένα) αν και δεν την πολυπιάνει το μάτι σου, οπότε «κατάφερα» την μισή.

Μετά για κάτι πιο γλυκό ήπια ένα πρωτεϊνικό σμουθι με μισό σκουπ biotech USA unflavored, μπανάνα, κοκκινα φρούτα, κακάο και γάλα.

ΥΓ: ααααα εννοείται πως μπόλικη πιπεριά και μανιτάρια ειναι must για την επόμενη φορά
ΥΓ 2: merci beaucoup @meetmeinmontauk 💜
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

BAE2E903-53DE-4524-8D10-2FEB08CD7CD9.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γλυκές καλημέρες :give_rose:

Ήθελα ένα εναλλακτικό πρωινό σήμερα και έτσι κατέφυγα στην συνταγή-challenge της meetme, αν και μου πήρε δυο βδομάδες να αξιωθώ να το πάρω απόφαση
Έκανα κάποιες παραλλαγές είτε ελλείψει υλικών είτε «κολλήματος» μου με κάποια υλικά.

Οπότε για να δούμε...

Για την ζύμη :
•35 γρ αλεσμένη βρώμη
•65 γρ αλεύρι αμυγδάλου
•30 γρ γιαούρτι
•2 αυγά
•σκόνη σκόρδου, κρεμμυδιού, θυμάρι, αλάτι, πιπέρι

*Σε αντικολλητικό χαρτί, απλώνεται με μαριζ/κουτάλι (κολλάει αρκετά)

Τα toppings:
Για τη σάλτσα χρησιμοποίησα 2 κουταλιές της σούπας φρέσκιας ντομάτας( λεπτοκομμένη στο μουλτι) , από πάνω έβαλα περίπου 1/4 στήθος κοτόπουλου που είχα από χθες (το έκανα μικρά μικρά κομματάκια).
Και τώρα η λυπητερή... μου είχαν τελειωσει πιπεριές, μανιτάρια κτλ και δυστυχώς έβαλα κάτι άκυρα λαχανικά που είχα 😫Έπεσε και παπρικα, θυμάρι, 2 κουταλιές της σούπας τυρί protein 2% (ήθελε άλλη 1 κουταλια, ίσως και 2 αν είστε του τυριού).

Έψησα 15 λ στους 180 στον αέρα, αλλά ο χρόνος παίζει ανάλογα με το φούρνο και το πάχος της πίτσας.

-//////////////////////////////////-


Overall μου άρεσε πολύ αλλά την επόμενη φορά θα έψηνα την βάση 10 λ μόνη της πριν βάλω τα από πάνω υλικά, επισης θα την άπλωνα ακόμη πιο λεπτή.
Έχετε υπόψιν πως η πιτσα είναι πολύ χορταστική (τουλάχιστον για μένα) αν και δεν την πολυπιάνει το μάτι σου, οπότε «κατάφερα» την μισή.

Μετά για κάτι πιο γλυκό ήπια ένα πρωτεϊνικό σμουθι με μισό σκουπ biotech USA unflavored, μπανάνα, κοκκινα φρούτα, κακάο και γάλα.

ΥΓ: ααααα εννοείται πως μπόλικη πιπεριά και μανιτάρια ειναι must για την επόμενη φορά
ΥΓ 2: merci beaucoup @meetmeinmontauk 💜
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εύγε φίλη μου, θα δοκιμάσω την παραλλαγή σου την Τρίτη που (ίσως) κάνω ξανά την πίτσα:clapping:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
@physicscrazy δεν υπολογιζω στη πρωτεινη πηγές που ειναι φυτικές πχ τα μακαρονια που θα φαω κ μπορει να ειναι 300γρ βρασμενα δεν τα υπολογιζω κάν στα μάκρος. Ειδα το νουμερο στη ζυγαρια να ανεβαινει τις τελευταιες δυο εβδομάδες αρα ετρωγα σιγουρα πανω απο τη συντηρηση που ειμαι στις 2700 συνηθως για συντηρηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nelliel σιγουρα πηρα λίγη μάζα αλλα πολύ μικρή άνοδος... λογικο αφου δεν φορτώνω πολύ στο γυμναστηριο... σημερα εκανα δυνατη προπονηση βεβαια.... θα την ανεβάσω πιο μετά.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πρωτεϊνικές μπάρες εμπνευσμένες από την @yorkie
20211129_220932.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Σήμερα είδα μια κουρου.... Οχι πολυ μεγάλη κ δεν άντεξα... Όποτε τροποποίησα λίγο το πρωινό.

Πεθαίνω για κουρου... Έχει κάτι καλά τυροπιταδικα στην Αθήνα!!!

1ο γευμα ημέρας λοιπόν κ μια μπανάνα μαζί την οποία δεν εβαλα στη φωτο...
 

Συνημμένα

  • IMG_20211130_101719.jpg
    IMG_20211130_101719.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 94

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
@Nelliel Βρήκα μια γυμνάστρια στο ινσταγκραμ που πιστεύω θα σ' αρέσει, τσέκαρε την kdkinetics. Κάνει περίεργες και αρκετά δύσκολες ασκήσεις.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@Nelliel Βρήκα μια γυμνάστρια στο ινσταγκραμ που πιστεύω θα σ' αρέσει, τσέκαρε την kdkinetics. Κάνει περίεργες και αρκετά δύσκολες ασκήσεις.
Καλη φαινεται! Θα δοκιμασω απο βδομαδα! Ευχαριστω.
Προχθες πιαστηκα. Οχι απο βαρη. Απο ΗΙΙΤ. Περιεργα πραγματα :laugh:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
65 κουακερ
200 ασπράδι
25 σταφίδα
25 ταχίνι

Σιρόπι αγαυης το χω αφήσει στο γραφείο... Έτοιμο το πρωινο για αυριο... Εχω κ μαρμελαδιτσες από σκλαβενιτη... Πουτανιά ;;;;
 

Συνημμένα

  • IMG_20211202_224447.jpg
    IMG_20211202_224447.jpg
    1.8 MB · Εμφανίσεις: 82

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Προς το παρόν θα κοιτάξω να πάρω χαρτι proficiency στα αγγλικά γιατι θέλω να φυγω εξωτερικο αν παρουσιαστει ευκαιρια απο τη δουλειά μου.... !!!
Ξέρεις πως να μάθεις εύκολα Αγγλίας ε ?
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
Και κάπου εδώ περιμένουμε όλοι με αγωνία το κλασικό " Πιάσε γκόμενες τουρίστριες το καλοκαίρι να μάθεις αγγλικά".

Λες και στις δουλειές μας χρησιμοποιούμε ορολογία πεζοδρομίου. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top