Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Πριν από δύο μέρες έβαλε βιντεάκι... Που διάβασες ότι εμφάνισε πρόβλημα στην καρδιά;

Δεν έκανε αυτός 140 κιλά στο παγκο. Αυτός έκανε 90 για 2 επαναλήψεις όπως έκανε και πριν 4 χρόνια. Που ανέβασε βίντεο αλλά τώρα τα χει κατεβάσει.

140 έκανε ο φίλος του ο φουσκωτός με τα τατουάζ ο οποίος είναι ολοφάνερο πως κανει χρήση αναβολικών. Δεν γίνεσαι έτσι με κοτόπουλο και κουακερ.

Στο βίντεο που ανέβασα χθες κάπου στη μέση αμα πας λέει πως πηγε σε καρδιολογο και προλαβαίνει ένα θέμα που θα προεκυπτε για αυτό λέει πως για αυτόν οι σκληροπυρηνικες προπονησεις κ το body building έχουν τελειώσει.

Τέλος πάντων δεν ξέρεις ποιος είναι τι στο γιουτιουμπ έχει πεσει πολυ χαπάκι. Κοροιδευουν το κόσμο.

Το ότι αποκτάς καρδιολογικό προβληματα με τα φάρμακα είναι σίγουρο. Το θέμα είναι να μας έλεγε τι και πως του προεκυψε όντας φυσικός.

Γιατί νομίζω ότι είναι φυσικός ο Ξανθός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε γενικές γραμμές... Εκείνο που δεν μπορουν να καταλάβουν κάποιοι είναι πως υπάρχει ένα όριο στο γυμναστήριο περα απο το οποίο ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ να παθουν ζημιά.

Το να κάνεις για χρόνια 120-150 κιλά στους παγκους δεν ειναι και το πιο υγιές. Ζοριζεται η αορτη.

Σε συνδυασμό με τα φάρμακα μπορεί άνετα να βγάλεις σοβαρό προβλημα. Πχ υπετροφρικη μυοκαρδιοπαθεια.... Ανεύρυσμα αορτής το ξέρεις ότι έχω φίλο που χει παθει ανευρθσμα στην αορτη ;

Για αυτό θα ήθελα σε αυτό το βίντεο να πει περισσοτερα ο τυπος αλλά το παει πουστικα σε στυλ ελάτε σε ιδιωτικό κανάλι να σας τα πω να με πληρωσετε. Οχι άδικα βέβαια γιατί όταν τα λες τσαμπα δεν σε σέβονται κιόλας αλλά οκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ο καθένας με τις επιλογές του @Devil, άλλοι πίνουν, καπνίζουν, κοιμούνται λίγο και έχουν διατροφή σκατα και άλλοι ακολουθούν το μονοπάτι αυτό κάνοντας για μια ζωή σωστά τα υπόλοιπα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ο καθένας με τις επιλογές του @Devil, άλλοι πίνουν, καπνίζουν, κοιμούνται λίγο και έχουν διατροφή σκατα και άλλοι ακολουθούν το μονοπάτι αυτό κάνοντας για μια ζωή σωστά τα υπόλοιπα

Και οι δυο ακραίοι είναι... Και αυτός που κάνει καθιτστικη ζωή οπως λες με χάλια ζωή κινδυνευει ανά πασα στιγμή να παθει έμφραγμα αλλά και εκείνος που παιρνει χημικά και ζοριζεται περα απο τα όρια του στο γυμναστήριο...νπορει να παθει επισης καρδιακή ανεπαρκεια. Γιατί εγώ δεν αναιρω την προσπαθεια όλων αυτών αλλά ας μη γελιόμαστε δεν θα ανεβαινες 20-30 κιλά παγκο εάν δεν επαιρνες αναβαρ ντεκα ντιαμπολιν τρενονπολον κ πως αλλιώς διάολο λέγονται. Οποτε με μυϊκό ερέθισμα 120 κιλά στο παγκο η 130 η 150 είναι δυσκολο να μην έχει διπλάσιο χέρι από το δικό μου. Οι μυς την ακουνε κ φυσικά αναπτυσσονται τα υπόλοιπα όμως δεν μπορουν να ακολουθήσουν.

Για αυτό βλέπεις ο άλλος έκοψε τένοντα ο παραλλος εμφάνισε προβλημα στη καρδια του. Ο άλλος στα νεφρά του. Δεν μπορεί ο οργανισμός πλεον να δουλευει σε τέτοιους ρυθμους απλά ο τυπος που τα παιρνει είναι ένας ψυχωτικος άνθρωπος. Δεν σέβεται τα όρια του ανθρώπινου οργανισμού.

Όποτε εμείς δεν παμε με αυτους...

Εμείς ψάχνουμε τη Χρυσή τομή.Να είσαι ας πουμε 70 χρονών να έχεις μια καλή μυϊκή υποδομή από τα νιάτα σου και να μην σ λέει ο γιατρός προσεξε στο σεξ γιατί έχεις ένα προβλημα καρδιολογικό το οποίο μπορεί να σε αφήσει επιτόπου ας πουμε.

What is the fucking point ; για να βγαίνω παραλια και να με θαυμάζουν οι άγνωστοι ;

Ε και;

Με οφελει κάπου αυτό; 😁😄
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα επανέρχομαι μετά από καιρό... δυστυχώς με τραυματισμό 😅. Έχει πάθει ποτέ κανείς τενοντιδα στον ώμο να μου πει πως μπορώ να επιταχύνω την ανάρρωση της; Έκανα μερικές φυσιοθεραπείες και καλυτερέψε πήγα 2 εβδομάδες τζιμ και ήμουν σχετικά κομπλέ αλλά με προσοχή πάντα...Ε και χθες έκανα την βλακεία να δοκιμάσω ένα σετακι έλξεις μετά από καιρό και τώρα πονάω πάλι...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Καλησπέρα επανέρχομαι μετά από καιρό... δυστυχώς με τραυματισμό 😅. Έχει πάθει ποτέ κανείς τενοντιδα στον ώμο να μου πει πως μπορώ να επιταχύνω την ανάρρωση της; Έκανα μερικές φυσιοθεραπείες και καλυτερέψε πήγα 2 εβδομάδες τζιμ και ήμουν σχετικά κομπλέ αλλά με προσοχή πάντα...Ε και χθες έκανα την βλακεία να δοκιμάσω ένα σετακι έλξεις μετά από καιρό και τώρα πονάω πάλι...

Ο Φυσικοθεραπευτής τι σου είπε ; που οφείλεται ο πόνος ;

εμενα πχ οι ενοχλήσεις στον κορακοβραχιόνιο ηταν επειδη έκανα παραπάνω προπόνηση απο αυτην που έπρεπε

overtraining -> 20set την εβδομάδα ανα μύ. Μιλάω για τους μεγάλους στηθος-πλάτη - πόδια.

Μόλις έριξα προπόνηση , οχι μόνο σταματησε να με ενοχλεί αλλα άρχισα να βλέπω και καλύτερο αποτέλεσμα πάνω μου.

Χθσινή προπόνηση πλάτης με λάστιχα (και εναν αλτήρα 18-20 κιλών) γιατι τα γυμναστήρια έχουν κλείσει :

1691571937957.jpg


12 σέτ μόνο για μένα. Εσυ που είσαι πιο αρχάριος δεν θα χρειαστείς πάνω απο 9 ! Την εβδομάδα !!!

3 ασκησεις των 3 σέτ και τέλος. Done - Finito.

Χθεσινη φώτο πριν μπώ για προπόνηση

8-8-23 - Αντιγραφή.jpg

H προηγουμενη που είχα ανεβάσει την 1/7

Eδώ ->


#9577 στα 88 κιλά ήμουν εκει... τωρα ειμαι 87 just.


Δεν χρειάζονται πολλά - αν αυτά που κάνεις τα κάνεις ΣΩΣΤΑ και πετυχαίνεις καλό muscle mind - connection.

3 προπονήσεις την εβδομάδα απο 1-2 ωρες το πολύ. Έχουμε και άλλες δουλειές να κάνουμε. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Φώτο με progress βαζω πάντα πλεον σε spoiler αφενος γιατι δεν εχω και κάνα λόγο να κάνω στριπτίζ στο στέκι αφετέρου όμως και όταν μιλάμε για προγραμματα θεωρω οτι ναί μια φωτο ειναι "υποχρεωτική" να δούμε τι δουλεύει πάνω μας κ να το σχολιασουμε. Μπορεί για παράδειγμα να θές να βάλεις μύς σε ενα συγκεκριμένο σημείο του στηθους πχ άνω μοίρα και οι ασκησεις που κάνεις να μην σε βοηθούν. Αν δεν κρατάς αρχείο με φωτογραφίες δεν μπορείς να βλέπεις τη προοδο σου. Απλό.

Απο εκει και πέρα , το γεγονός οτι ο πόνος εμφανίζεται όταν κάνεις τις έλξεις σημαινει ότι το σώμα σου δεν αντέχει τις έλξεις. Οι τραυματισμοί προέρχονται συνηθως απο 2 τακτικές η 1 ειναι να κάνεις 500 σέτ ανα βδομάδα και να κουράζεις τσάμπα κ βερεσέ το σώμα σου κ η άλλη είναι να δινεις περισσότερη τάση στον μυ απο αυτη που μπορεί να διαχειριστεί.

Νομιζω οι έλξεις ειναι η χειρότερη άσκηση βασικα , απο τις καλύτερες ειναι αλλα ειναι η χειρότερη επιλογή για κάποιον που ξεκινάει να γυμνάζεται τώρα.

Και αυτο ειχα πεί και παλαιότερα σε ένα μέλος που με ειχε ρωτήσει απο εδώ. Οχι ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΞΕΙΣ εάν δεν έχεις κλεισει 1-2 χρονια στο γυμναστηριο.

Έλξεις σημαινει 100% του βάρους σου οτι σηκώνεις.... δε γινεται να μη μπορεί κάποιος να βγάλει 10-20 push ups στα οποια πιέζεις - σηκωνεις το 65% του βάρους σου και μετά να πάς στις έλξεις που σηκώνεις το 100%.

Εάν δεν έχεις κάποια αλλη επιλογή στο σπιτι , βάλε λάστιχο και κάνε banded supported pull ups βγάλε 12 επι 4 σέτ και μετά σκέφτεσαι να το βγάλεις κ να κάνεις κανονικές ή πηγαινε γυμναστήριο και κάνε μηχανήματα στα οποία δεν πονάς.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Από κόπωση βγήκε από ότι κατάλαβα γιατί προσέχω φουλ τεχνικές...δεν είμαι τόσο αρχάριος έλξεις σκέψου βγάζω 3 *10 το βάρος μου. (Πριν τον τραυματισμό) Τώρα κάνω κάτι παρόμοιο που κάνεις εσύ μια φορά την εβδομάδα τον κάθε μυ περίπου απλά στην πλάτη κάνω 15 σετ όχι 12 . Στις άλλες κάνω λιγότερα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Από κόπωση βγήκε από ότι κατάλαβα γιατί προσέχω φουλ τεχνικές...δεν είμαι τόσο αρχάριος έλξεις σκέψου βγάζω 3 *10 το βάρος μου. (Πριν τον τραυματισμό) Τώρα κάνω κάτι παρόμοιο που κάνεις εσύ μια φορά την εβδομάδα τον κάθε μυ περίπου απλά στην πλάτη κάνω 15 σετ όχι 12 . Στις άλλες κάνω λιγότερα.

Μια φορά την εβδομάδα είναι αρκετό.

Περιμένω να δω πως θα δείχνω στα 80 κιλά με αυτό το προγραμμα. Θέλω να στεγνώσω τελείως στη κοιλιά αλλιώς δεν κάνουμε δουλειά. Τώρα είμαι 87.

Θα το κάνω σιγά θα μ παρει κανα εξάμηνο.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Χθεσινή προπόνηση πλάτης :

1. Bent over row σε Σμίθ

Επειδή η κλασσική άσκηση της κωπηλατικής με μπάρα σε κουράζει περισσότερο για πολλους λόγους παρά απο την απομόνωση της πλάτης πλέον την εχω αντικαταστήσει στο σμίθ.

60 κιλά για 11
50 κιλά για 11
50 κιλά για 11


2. Pull down σε μηχάνημα
50 κιλά για 12
45 κιλά για 12
45 κιλά για 12
40 κιλά για 12

3. Row μηχάνημα
35 κιλά σε κάθε χέρι για 13
το ίδιο για 11
32.5 κιλά για 10

+2 σέτ για τη πίσω μοιρα των ώμων σε τροχαλία και τέλος η πλάτη. 12 σέτ σύνολο.

Αλλα 4 σέτ κοιλιακων σε μηχάνημα - διατασεις και δρόμο.

Χρονος προπόνησης μαζι με τα διαλλειματα 1 ωρα και 10 λεπτά.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γλυκές καλησπέρες :morning1:

Έλεγα να μοιραστούμε μαγειρικά σκεύη ή ο,τι άλλο βοηθητικό στην παρασκευή bodybuilding’s meal, το οποιο και σας βόλεψε και χρησιμοποιείτε πολύ κι έβγαλε τα λεφτά του :prettyplz:

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως έχω καταβολευτεί την grillιερά από την tefal. Αφήνει την «ψητή» αίσθηση, μαγειρεύει γρήγορα και ομοιόμορφα το κοτόπουλο, ενώ κάνω σ αυτήν και λαχανικά. Χωράει 2-3 γεύματα για οσους δεν θέλουν να μαγειρεύουν ένα γεύμα την φορά.

Άλλο διαμαντάκι που δεν αποχωρίζομαι ποτε: ο ατμομάγειρας μου. Ειναι της moulimex, την οποια λατρεύω και σαν εταιρεία παρεπιπτόντως, έχει 4 διαφορετικά επίπεδα και με βγάζει από την άχαρη και χρονοβόρα διαδικασία του να βράζω σε 3 κατσαρολάκια 500 πράγματα. Τον χρησιμοποιώ για ρύζι, λαχανικά, πλιγούρι, κινόα και γλυκοπατάτες κατά βάση.

Τέλος, θα ολοκληρώσω την τριάδα με ένα μικρο μεν, θαυματουργό δε σκεύος: τον βραστήρα. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη όλες εκείνες τις ημέρες που δεν θέλω να περιμένω, ώστε να βράσω το νερό. Βράσιμο μακαρονιών, παρασκευή ποριτζ βρώμης, ρυζάλευρου κτλ γίνονται παιχνιδάκι.

ΥΓ: προτείνετε μου και κάποιο φοβερό αντικολλητικό τηγάνι, είμαι σε αναζήτηση/ανανέωση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πόσες επαναλήψεις και σετ κάνετε όταν χρησιμοποιείτε μπάρα ; :)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γλυκές καλησπέρες :morning1:

Έλεγα να μοιραστούμε μαγειρικά σκεύη ή ο,τι άλλο βοηθητικό στην παρασκευή bodybuilding’s meal, το οποιο και σας βόλεψε και χρησιμοποιείτε πολύ κι έβγαλε τα λεφτά του :prettyplz:

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως έχω καταβολευτεί την grillιερά από την tefal. Αφήνει την «ψητή» αίσθηση, μαγειρεύει γρήγορα και ομοιόμορφα το κοτόπουλο, ενώ κάνω σ αυτήν και λαχανικά. Χωράει 2-3 γεύματα για οσους δεν θέλουν να μαγειρεύουν ένα γεύμα την φορά.

Άλλο διαμαντάκι που δεν αποχωρίζομαι ποτε: ο ατμομάγειρας μου. Ειναι της moulimex, την οποια λατρεύω και σαν εταιρεία παρεπιπτόντως, έχει 4 διαφορετικά επίπεδα και με βγάζει από την άχαρη και χρονοβόρα διαδικασία του να βράζω σε 3 κατσαρολάκια 500 πράγματα. Τον χρησιμοποιώ για ρύζι, λαχανικά, πλιγούρι, κινόα και γλυκοπατάτες κατά βάση.

Τέλος, θα ολοκληρώσω την τριάδα με ένα μικρο μεν, θαυματουργό δε σκεύος: τον βραστήρα. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη όλες εκείνες τις ημέρες που δεν θέλω να περιμένω, ώστε να βράσω το νερό. Βράσιμο μακαρονιών, παρασκευή ποριτζ βρώμης, ρυζάλευρου κτλ γίνονται παιχνιδάκι.

ΥΓ: προτείνετε μου και κάποιο φοβερό αντικολλητικό τηγάνι, είμαι σε αναζήτηση/ανανέωση
Εγώ χρησιμοποιώ 2 τύπους αντικολλητικα, ένα από χυτοσίδηρο και ένα carbon steel. Θέλουν λίγη δουλειά (να κάψεις το λάδι για να δημιουργηθεί η επίστρωση), αλλά είναι αθανατα. Βάζεις και μαχαίρι μέσα και δεν σε νοιάζει η επίστρωση.

Ξεκίνησα χθες γυμναστήριο πάλι και θα συνεχίσω για 1-1.5 μήνα εδώ και μετά θα συνεχίσω πάλι Ελλάδα για ένα 6μηνο. Χαλαρά αυτή τη βδομάδα γιατί είχα να γυμναστω 2 μήνες.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Να ρωτήσω, είναι δυνατόν να χάσω την πρόοδο 6 μηνών με 2 μήνες αδράνειας; Αναγκάστηκα να ρίξω πολλά κιλά, δεν έβγαιναν οι ασκήσεις ακόμα και στα μηχανήματα. Ίσως φταίει το jetlag;
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Squat; 3 σετ x 6-8
Γενικά για όλες τις ασκήσεις!
Έχω πάρει μπάρα και δίσκους βαρών στο σπίτι και χθες εκανα πρώτη φορά 3 σετ αλλά το κάθε ένα από τρεις φορές ... αρα 9 με 15 επαναλήψεις .. και μου φάνηκαν πολλές ! Μου πήρε πολύ ώρα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.
Σήμερα έκανα περπάτημα 3 ώρες. Στο δρόμο άδειασα τρία μπουκαλάκια νερό. Το ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Γενικά για όλες τις ασκήσεις!
Έχω πάρει μπάρα και δίσκους βαρών στο σπίτι και χθες εκανα πρώτη φορά 3 σετ αλλά το κάθε ένα από τρεις φορές ... αρα 9 με 15 επαναλήψεις .. και μου φάνηκαν πολλές ! Μου πήρε πολύ ώρα
3 επαναλήψεις σε κάθε σετ είναι πολύ λίγες, δοκίμασε μεταξύ 6-12 και 1-2 λεπτά διάλειμμα
Δηλαδή 3×8= 24 επαναλήψεις?
Οι λειτουργικές ναι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top