Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εκτάσεις τετρακεφαλων

65 x 15 , 60 x 14 , 60 x 12 x 2

IMG_20240327_204833.jpg


:strong:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα συνεχίσω πρεσα ποδιων όχι επιξλινη αλλά οριζόντια στα 140 κιλά

Ήδη την έχω ακουσει στα ποδια αλλά προχωραμε.

Γενικά πειναω... Πονάω μια τρελή κατάσταση!!!
Μπηκα 1ο σετ 140 για 14 ... +1 από τη προηγουμενη.

Κοίτα να δεις... Κανεις και προοδο με λιγο υδατάνθρακα!

Δευτερο σετ 140 για 12 ***

Πάμε ρε Πανθηρα του πολεμουυυ !!!

Αααααααααα 😃
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Και εμένα αυτό είναι που με προβληματίζει.
Ίσως αν κάνω από πριν διατάσεις για εκείνο το σημείο να μη με ενοχλεί.

Ένα πονακι είναι απλά που θα φυγει αμα συνεχίσεις. Διατάσεις δε γίνονται όταν είσαι κρυα. Μετά από προπονηση γιατι ο μυς που θα υποστεί ένταση μετά πρεπει να διατείνεται αλλιώς θα έχεις βραχυνση. Σκληραίνει.

Εμένα αυτή τη στιγμή με καίνε τα ποδια μου και τα νιώθω πιασμενα παρολαυτα συνεχίζω τη προπονηση. 😉
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Δηλαδή; Θα είναι πιο επιρρεπής στους τραυματισμούς πχ;

Γενικά στο γυμναστήριο και στη γυμναστική το σώμα υπόκειται σε μικροτραυματισμούς και μετά με τη κατάλληλ διατροφη και ξεκούραση αναρρώνει και γινεται δυνατότερο.

Αρκεί οι μικροτραυματισμοι αυτοι να είναι ελεγχόμενοι και να μπορεί το σώμα να ανταποκριθεί.

Στη δική σου περίπτωση, μπορεί να μη πατάς καλά , να εχεις θέμα με τα παπούτσια ή να εχεις πλατυποδία πχ ή ανισοσκελία αυτα θα τα δεί ενας ορθοπεδικός.

Ωστόσο πρίν τον επισκεφτείς μπορεις να το δείς μόνη σου αν χρειάζεται αν πχ απλά συνεχίσεις στον ίδιο βαθμο και ελαφρώς εντονότερο κάθε φορά και τελικά περάσει τοτε όλα οκ.
Αα, και κάτι άλλο. Οι κρέμες τύπου sportgel μήπως βοηθάνε σε αυτό;

Δε το γνωρίζω. Συνηθως εβαζα counterpain οταν πονούσα... και τωρα πονάω στο αριστερό χέρι - ενας "νεος" τραυματισμος ο οποίος έγινε στο μονόζυγο , φορτίστηκε το σημείο ειχα καιρό να κάνω και την έπαθα.

Θα κατσω μια βδομαδα να κάνω το 50% αυτων που εκανα σαν deload και θα περάσει.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,879 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,879 μηνύματα.
Για δείξε συσκευασία
Είναι της ola bio θα βρεις πολλά γλυκά της στο βιολογικό στο Σύνταγμα.. εντάξει, από γεύση δεν λένε κάτι, αλλά από το τίποτα, καλά είναι για τόσο λίγες θερμίδες.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ελα τώρα εσυ εδώ έξυπνε να μου πεις κάτι που θέλω, βρες μου μια άσκηση για κοιλιακους. Πρόσεξε να γίνει πλακα η κοιλιά. Αλλά ευκολο να ναι μη σακατευτω. Κάποτε γυμναζομουν πολυ μετά τα χειρουργεία στη κοιλιά κρέμασε σε κάποια σημεία η κοιλιά μου αλλά την έχω φτάσει σε σημείο καλό τώρα νομίζω πως το σώμα θυμάται , κάνω κοιλιακους ,τώρα θέλω να γίνει πλακα. Γιατί πλακα πλακα έρχεται καλοκαίρι.🤣Αλλά όσα κι αν έχω κάνει τίποτα η κοιλιτσα κοιλιτσα. Έχεις καμια άσκηση να μου δείξεις ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Ελα τώρα εσυ εδώ έξυπνε να μου πεις κάτι που θέλω, βρες μου μια άσκηση για κοιλιακους. Πρόσεξε να γίνει πλακα η κοιλιά. Αλλά ευκολο να ναι μη σακατευτω. Κάποτε γυμναζομουν πολυ μετά τα χειρουργεία στη κοιλιά κρέμασε σε κάποια σημεία η κοιλιά μου αλλά την έχω φτάσει σε σημείο καλό τώρα νομίζω πως το σώμα θυμάται , κάνω κοιλιακους ,τώρα θέλω να γίνει πλακα. Γιατί πλακα πλακα έρχεται καλοκαίρι.🤣Αλλά όσα κι αν έχω κάνει τίποτα η κοιλιτσα κοιλιτσα. Έχεις καμια άσκηση να μου δείξεις ;
Η σανίδα είναι πολύ καλή απ' όσο ξέρω εγώ.
Τώρα, αν σε εμπνεύσουν και αυτά τσέκαρέ τα:
Λίγο υπερβολικός ο τίτλος του άρθρου, αλλά οι ασκήσεις που περιέχει είναι κλασικές και αποτελεσματικές.
Ας σου απαντήσουν και οι υπόλοιποι όμως.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Η σανίδα, όντως πολύ ωραία άσκηση και πιάνει αρκετά.
Εδώ υπάρχει ασκησιολόγιο για κοιλιακούς, χωρίς εξοπλισμό:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Κορίτσια ευχαριστώ. Θα κάτσω το βράδυ μόλις κοιμηθουν να κανω γιατί έχω κι αυτό δε με αφήνουν μαμά και μαμά. Και ότι κάνω στο γυμναστήριο... Αλλά θέλω κ στο σπίτι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Ελα τώρα εσυ εδώ έξυπνε να μου πεις κάτι που θέλω, βρες μου μια άσκηση για κοιλιακους. Πρόσεξε να γίνει πλακα η κοιλιά. Αλλά ευκολο να ναι μη σακατευτω. Κάποτε γυμναζομουν πολυ μετά τα χειρουργεία στη κοιλιά κρέμασε σε κάποια σημεία η κοιλιά μου αλλά την έχω φτάσει σε σημείο καλό τώρα νομίζω πως το σώμα θυμάται , κάνω κοιλιακους ,τώρα θέλω να γίνει πλακα. Γιατί πλακα πλακα έρχεται καλοκαίρι.🤣Αλλά όσα κι αν έχω κάνει τίποτα η κοιλιτσα κοιλιτσα. Έχεις καμια άσκηση να μου δείξεις ;

Καμάρι , έτσι δουλειά δεν γίνεται να ξέρεις ! Οι κοιλιακοί ειναι μύς ο ορθός και οι πλάγιοι και όπως όλα στο σώμα μας.... έτσι και αυτή η περιοχή υπόκεινται στους ίδιους κανόνες για να αναπτυχθεί. Δηλαδή....

1. Προπόνηση με αντιστάσεις σε ένα πρόγραμμα ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ επιβάρυνσης.
Συνεχίζεις να σηκώνεις και να προσπαθείς να προοδευσεις ακομη και όταν εισαι σε δίαιτα... ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ λές οκ δε θα πεθάνω δεν θα κατεβάσω κιλά ομως θα κανω τα ιδια με καλύτερη τεχνική. Απαραίτητα. Οπότε οι απλές ασκήσεις κοιλιακών μολις ξεπεράσουν τις 15-20 επαναλήψεις ουσιαστικά θέλεις κάτι πιο "βαρύ" για να συνεχίσεις με τη πρόοδο.

2. Αυστηρή διατροφή. Κομμένα όλα... ΦΟΥΛ καθαρή διατροφή. Για ένα διαστημα μέχρι να έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε... πως εκανες προετοιμασια για πανεπιστήμιο που είχες να βγεις στα κλάμπ 2-3 μήνες ;;;; ετσι και εδω όταν μπαίνεις τελική ευθεία. Δε θα φάς ου΄τε μέλια ούτε ψωμιά. Όλα αυτα έχουν ζάχαρη κρυμμένη τις περισσότερες φορές.

Η διατροφή ειναι σε πλαίσιο θερμιδικού ελλείματος , με στόχο το 1- βία 1.5 κιλό το μήνα για να ελαχιστοποιήσεις την απώλεια μυικής μάζας.

Οι ερευνες και η επιστήμη λένε το 0.5-1% του βάρους σου την εβδομάδα. Αν εγω ειμαι 80 κιλά... δεν πρέπει να χάνω επουδενί πάνω απο 400-800γρ την εβδομάδα.... εγω φαντασου χάνω 250γρ την εβδομάδα ειδικά στη φάση που είμαι.

3. Ξεκούραση - χρόνος ανάρρωσης - συγκεκριμένα σέτ - δομημένο πλάνο προπόνησης με σημειωματάριο και όχι οτι λάχει και ότι κάτσει.... όπως μου έλεγε χθες και ο γυμναστής "Έρχονται εδω αρχάριοι και κάθονται 3 ώρες... με το χωνί να τους ριχνεις τη τεστοστερόνη στο αιμα ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ....".

Το θέμα δεν ειναι να κάνεις μόνο κοιλιακούς και όλα τα άλλα να φλατάρουν...... και να σου λένε... ΠΩΠΩ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕΣ ΕΤΣΙ... πωπω αρρώστησες ;;;; ααα αδυνατησες πάρα πολύ και έχεις γίνει σα καχεκτικός.

Ενω όταν το πάς όπως πρέπει διατηρείς το definition :

WIN_20240328_18_10_57_Pro.jpg

Εδω είμαι στα 82 κιλά.... θέλω να καθαρίσω και άλλο τη κοιλίτσα , νομίζω στα 80 θα είμαι οκ.

Σε 2 μήνες... οχι σε 2 βδομάδες :)

Η δίαιτα δεν είναι εύκολη υπόθεση για το σώμα... εισαι σε φάση καταβολισμού. Ο οργανισμός εκτος απο λίπος θα κάψει και μύς αν δεν κάνεις αυτα που πρέπει και μετά δεν θα σ αρέσει αυτο που θα βλέπεις.... θα νομίζεις οτι έχεις κοιλίτσα.

Εννοείται οτι στη φώτο δεν έχω κάνει τίποτα.... εχω να πάω γυμναστήριο για άνω σώμα... 3 μέρες αρα οτι πρήξιμο υπήρχε έχει φύγει και ειμαι και φαγωμένος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σημερινή προπόνηση upper..
2 Χ 10 45kg + 1 X 6 + 1 X 5 50kg vertical bench press machine με plates
1 X 10 + 3 X 8 45kg lat pulldown στην τροχαλία
1 Χ 12 + 1 Χ 10 + 1 Χ 8 35kg shoulder press machine με plates
1 X 10 + 1 X 6 κάμψεις δικέφαλων με αλτήρες 8kg + 1 X 8 + 1 X 4 σφυροειδείς κάμψεις δικέφαλων με αλτήρες 8kg + 1 X 5 σφυροειδείς κάμψεις δικέφαλων με αλτήρες 9kg
3 X 8 εκτάσεις τρικέφαλων με αλτήρα 9kg
2 Χ 12 + 1 Χ 10 ροκανίσματα κοιλιακών σε επικλινή πάγκο με plate 5kg
3 X 12 εκτάσεις ραχιαίων με plate 5kg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
καλησπέρα στην ομάδα! Leg day σήμερα..
2 Χ 12 + 2 Χ 10 54kg leg extension machine
3 X 10 59kg hip adductor machine
4 X 10 30kg calf raises
4 X 10 80kg πρέσα, με έμφαση σε μηριαίους (high and wide)
3 X 10 59kg hip abductor machine
3 X 12 ροκανίσματα κοιλιακών σε επικλινή πάγκο με plate 5kg
3 X 12 εκτάσεις ραχιαίων με plate 5kg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
καλησπέρα! Upper σήμερα..
3 X 10 35kg seated row με plates
3 X 10 40kg πιέσεις οριζόντιου πάγκου με μπάρα
1 Χ 10 + 1 Χ 8 + 1 Χ 6 14kg triceps pressdown με σχοινί
1 Χ 10 + 2 Χ 8 κάμψεις δικέφαλων με μπάρα 12.5kg
1 X 6 σφυροειδείς κάμψεις δικέφαλων με αλτήρες 9kg
1 X 10 + 1 X 8 + 1 X 6 41kg pec fly machine
2 X 15 ροκανίσματα κοιλιακών σε επικλινή πάγκο
2 Χ 15 εκτάσεις ραχιαίων
--------------------------------------------------------------------------
Από βδομάδα, εστιάζω σε ώμους και πλάτη
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
καλησπέρα! Upper σήμερα..
3 X 10 35kg seated row με plates
3 X 10 40kg πιέσεις οριζόντιου πάγκου με μπάρα
1 Χ 10 + 1 Χ 8 + 1 Χ 6 14kg triceps pressdown με σχοινί
1 Χ 10 + 2 Χ 8 κάμψεις δικέφαλων με μπάρα 12.5kg
1 X 6 σφυροειδείς κάμψεις δικέφαλων με αλτήρες 9kg
1 X 10 + 1 X 8 + 1 X 6 41kg pec fly machine
2 X 15 ροκανίσματα κοιλιακών σε επικλινή πάγκο
2 Χ 15 εκτάσεις ραχιαίων
--------------------------------------------------------------------------
Από βδομάδα, εστιάζω σε ώμους και πλάτη

Εγω απο την Τεταρτη που μας πέρασε μεχρι μεθαυριο δεν προκειται να κάνω τίποτα.

Deload. Ανα 5 εβδομάδες.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Εγω απο την Τεταρτη που μας πέρασε μεχρι μεθαυριο δεν προκειται να κάνω τίποτα.

Deload. Ανα 5 εβδομάδες.
Εγώ που τις τελευταίες 2 μέρες αύξησα λίγο τις θερμίδες που τρώω, παρατήρησα διαφορά και στην ποιότητα των σετ και στη ποσότητα, όπως επίσης φαίνεται πιο καθαρά η μυϊκότητα. Προσοχή, βέβαια όχι τρώγοντας junk κλπ.. όσο γίνεται πιο καθαρή διατροφή, αλλά λίγο μεγαλύτερες μερίδες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Εγώ που τις τελευταίες 2 μέρες αύξησα λίγο τις θερμίδες που τρώω, παρατήρησα διαφορά και στην ποιότητα των σετ και στη ποσότητα, όπως επίσης φαίνεται πιο καθαρά η μυϊκότητα.

Εγω σταθερά σε κάθοδο. Θερμιδικό έλλειμα. 2 μήνες ακόμη να καθαρίσουμε τελείως τη κοιλίτσα γυρω γυρω.

82 κιλά ειμαι τώρα.

Θα επιχειρήσω στα 80. Ίσως και στα 79.

Χθεσινή :

30-4-24 αντιγραφη.jpg

εχω να κάνω προπονηση και μια βδομάδα οποτε δεν υπάρχει τίποτα σε φάση "pump" οπότε δειχνω χωρίς να κλέβω με πρηξίματα της στιγμής και πόζες :D .

ειμαι ικανοποιημένος και χαρούμενος με τον εαυτό μου σε γενικές γραμμες γιατι 3 μήνες έγινε δουλειά.

Αύριο αυτη η πειθαρχία θα επιβραβευτεί με μια πιτσάρα οποτε μείνετε συντονισμένοι !!!!

Το μόνο που με λυπεί λίγο ειναι πως....
Το χέρι μου με ενοχλει λίγο σημερα κλασσικά η βραχεια κεφαλή του δικεφαλου που γαμιέται μια ζωή. Τιποτα αλλο δε με ενοχλει... μονο αυτη η μαλακια.

Ξεκινάει απο την προσθια μοίρα του ώμου. Θα κανω μια εξεταση σε κάποια φαση να δω που βρισκομαστε εσωτερικά. Ελπιζω να μην υπάρχει εκφυλισμός του τένοντα...

*Και στο θερμιδικό έλλειμα βάζεις λίγο μύς.... λίγο όμως... αν οχι σιγουρα διατηρεις αυτους που έχεις αν το κάνεις σωστά.

Βάλε μια φώτο να σε δώ να σου πώ. Oti kai αν κανεις η προπονηση ειναι εξίσου σημαντική στο γυμναστηριο καθως δίνει το αναγκαίο ερέθισμα για να γινεις μεγαλύτερος απο αυτο που ήσουν χθές.

Και αυτο ΔΕΝ θα αλλαξει ειτε κάνεις κόψιμο είτε πλεόνασμα.... ειδικα αν προσέχεις και την πρωτεϊνη.

Εμενα μου είπε ενας γνωστός οτι χάνεις λεει και μυική μάζα... στο έλλειμα... ΠΟΥΝΤΗ η απώλεια ;;;;

οταν του έδειξα φώτο γιατι πλέον μονο με φωτο μιλάς οταν κάνεις τέτοιες συζητήσεις μου λέει οχι μια χαρά σταθερός μένεις αλλα σιγουρα δεν ανέβηκες !

χαχα όκ.

Δεν ανέβηκα... αλλα απο πέρυσι κάνω +10 κιλά παραπάνω στους πάγκους.

Με τι μύς σηκώνεις αυτα τα +10 κιλά παραπάνω ;;;; με τους περσινούς ; :D

Ενταξει δεν έκατσα να τον κοντράρω. Άποψη του. Eυτυχως τουλάχιστον που τον παρακίνησα... να μπεί στα ιδια κιλά που παιζω και εγω πάγκο και ενω έχει μεγαλύτερα χέρια απο τα δικά μου. :hehe: :hehe: :hehe:
 
Τελευταία επεξεργασία:

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
βρήκα τη παλιά μπαρα του αδερφού μου με κάτι βάρη... Περίπου 20 κιλά με το καλό. Θελω να κανω εστω και κάτι να χάσω κιλά / να βάλω μύ.

Ισως πεθάνω γιατι δεν θα το αντέξει η καρδια μού, ισως βγω νικητής.
Αμα δε ξαναακούσετε απο μένα να μην λυπάστε που έφυγα, να γελάτε που ημουν εδω :hehe:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top