Non Binary - Ταυτότητες Φύλου

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
Δε καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε τόσο μαζί τους. Εκτός των άλλων πρόκειται για μια ομάδα που παρά την όλη βία που έχει δεχτεί δεν έχει αναζητήσει εκδίκηση και δεν επιτίθενται. Απλά να υπάρχουν θέλουν. Τι μας νοιάζει αν ενοχλούν την αισθητική σας οι άντρες με μούσια και φούστα; Τόσο επίκεντρο θεωρείτε τους εαυτούς σας για να αποφασίζουμε όλοι βάσει των κριτηρίων σας;

+1

δεν ενοχλούν καθόλου και δεν θα τους πετύχεις πουθενά, εκτός κι αν όλη μέρα είσαι μπροστά σε μια οθόνη, μπαίνεις σε συγκεκριμένα site, λόγω του ιστορικού περιήγησης το youtube και τα social σου πετάνε συνέχεια τέτοια άρθρα, κ.ο.κ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,076 μηνύματα.
+1

δεν ενοχλούν καθόλου και δεν θα τους πετύχεις πουθενά, εκτός κι αν όλη μέρα είσαι μπροστά σε μια οθόνη, μπαίνεις σε συγκεκριμένα site, λόγω του ιστορικού περιήγησης το youtube και τα social σου πετάνε συνέχεια τέτοια άρθρα, κ.ο.κ.

Ετσι ακριβώς.... βγήκα με μια τις προάλλες με ζάλισε με τους Αλβανούς και οι Αλβανοι το ενα και το αλλο και ο Ραμα που έκανε την ομιλια στο κλειστο του Γαλατσιου εκανα να της πω ρε κοπέλα μου για να σε φλερτάρω βγηκαμε τι με ενδιαφέρουν τωρα όλα αυτα ;;;; :laugh::laugh:

κάτι παρομοιο θα ειναι και όσοι έχουν κολλημα με τους non binary... λες και μας ενοχλούν πουθενά αμα θελουν να φοράνε φουστες.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
Ετσι ακριβώς.... βγήκα με μια τις προάλλες με ζάλισε με τους Αλβανούς και οι Αλβανοι το ενα και το αλλο και ο Ραμα που έκανε την ομιλια στο κλειστο του Γαλατσιου εκανα να της πω ρε κοπέλα μου για να σε φλερτάρω βγηκαμε τι με ενδιαφέρουν τωρα όλα αυτα ;;;; :laugh::laugh:

κάτι παρομοιο θα ειναι και όσοι έχουν κολλημα με τους non binary... λες και μας ενοχλούν πουθενά αμα θελουν να φοράνε φουστες.

μάλλον δεν της άρεσες και άρχισε να μιλάει περί ανέμων και υδάτων. :hmm:πολύ σπαστικό αυτό.

εγώ ακόμα και με φίλους να βγω, που έχω καιρό να δω, μ' αρέσει να μιλάμε για τα προσωπικά μας και τα υπαρξιακά μας. τα υπόλοιπα τα λέμε και στο βάιμπερ. τα λέγαμε όταν βρισκόμασταν κάθε μέρα, κάποτε.

τι ωραίο πράγμα να βρίσκεσαι με έναν άνθρωπο έξω, με μια γυναίκα. κρίμα να χαλάει με χαζές συζητήσεις.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,358 μηνύματα.
+1

δεν ενοχλούν καθόλου και δεν θα τους πετύχεις πουθενά, εκτός κι αν όλη μέρα είσαι μπροστά σε μια οθόνη, μπαίνεις σε συγκεκριμένα site, λόγω του ιστορικού περιήγησης το youtube και τα social σου πετάνε συνέχεια τέτοια άρθρα, κ.ο.κ.
Είχα κάνει το λάθος να δω στο youtube 1 - 2 βίντεο του youtuber πατέρα Νεκτάριου ή κάπως έτσι, και μετά ο αλγόριθμος τρελάθηκε και νόμιζε ότι είμαι κάνας χριστιανός κολλημένος με τετοια. Χρειαστηκε πολλά "δεν ενδιαφέρομαι", για να καθαρίσει ο πίνακας προτάσεων. 2 χρόνια καθαρος :loltooth:
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
Είχα κάνει το λάθος να δω στο youtube 1 - 2 βίντεο του youtuber πατέρα Νεκτάριου ή κάπως έτσι, και μετά ο αλγόριθμος τρελάθηκε και νόμιζε ότι είμαι κάνας χριστιανός κολλημένος με τετοια. Χρειαστηκε πολλά "δεν ενδιαφέρομαι", για να καθαρίσει ο πίνακας προτάσεων :loltooth:

εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις, απλά σβήνω όλο το ιστορικό του youtube. :beach:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,545 μηνύματα.
Μαζί σου για το συλλογικό καλό αλλά το συλλογικό περιλαμβάνει όλα τα μέλη μιας κοινωνίας και κάποια ήταν άτυχα να γεννηθούν σε ένα σώμα που δεν αισθάνονται δικό τους.
Βέβαια αυτό απο επιστημονικής και ηθικής σκοπιάς είναι περίπλοκο ζήτημα.
Θα μπορούσε κάποιος να σου πει οτι δεν είναι απαραίτητο να κάνεις το σώμα συμβατό με τον εγκέφαλο. Θα μπορούσες αντίστροφα να σκεφτείς να κάνεις τον εγκέφαλο συμβατό με το σώμα. Και στις δύο περιπτώσεις η ασυμβατότητα λύνεται, το ερώτημα είναι τι επιλέγεις και γιατί ; Ειδικά απο την στιγμή που λόγω τεχνολογίας σε 100 χρόνια απο τώρα πιθανότατα θα είναι πολύ λιγότερο risky να "πειράξεις" τον εγκέφαλο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,476 μηνύματα.
Δε καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε τόσο μαζί τους. Εκτός των άλλων πρόκειται για μια ομάδα που παρά την όλη βία που έχει δεχτεί δεν έχει αναζητήσει εκδίκηση και δεν επιτίθενται. Απλά να υπάρχουν θέλουν. Τι μας νοιάζει αν ενοχλούν την αισθητική σας οι άντρες με μούσια και φούστα; Τόσο επίκεντρο θεωρείτε τους εαυτούς σας για να αποφασίζουμε όλοι βάσει των κριτηρίων σας;
Αν και ο αδερφός Ηλίας με έχει καλύψει σε μεγάλο βαθμό, θα ήθελα να σου απαντήσω ερχόμενος από μια άλλη οπτική.

Καταρχάς θεωρω την ερώτησή σου λιγάκι απότομη στο τελευταίο σκέλος της. Κάνεις μια υπόθεση εγωισμού αναφορικά με τα υποκείμενα στα οποία αναφέρεσαι, ήτοι ότι καταβαλλόμενα υπό της νόσου του επικέντρου της προσοχής. Πιο πίσω, κάνεις ακόμα μια υπόθεση, πως όλη η αντίθεση ημών, γίνεται λόγω όχλησης στην αισθητική μας.

Καταρχάς δεν ξεκινάμε όλοι οι αντιφρονούντες τον ισοπεδωτισμό, από το ίδιο εφαλτήριο. Κάποιοι όντως στην κοινωνία, αρκούνται στο "μου χαλάει την αισθητική" ή "θα μας κάψει ο Θεος". Το αναγνωρίζω ως "επιχείρημα", πρόσεξε, δεν το δέχομαι, απλώς το αναγνωρίζω.

Από το να αναγνωρίσεις όμως ένα ακρότατο, στην συντηρητική επιχειρηματολογία, μέχρι να το καταστήσεις επικρατές, μεσολαβεί ένα λογικό άλμα, στο οποίο θεωρώ εδω πως έχεις υποπέσει.

Πάμε όμως στην άποψή μου, την οποία θα συντάξω λακωνικά, για να μη μας κουράσω όλους. Άλλωστε όλοι μας εδω πλέον γνωρίζουμε τι πρεσβεύει ο καθένας (ελπίζω).

Εαν ποτέ έκανα παιδί και μου έλεγε πως θα ήθελε να αλλάξει φύλο γιατι αισθάνεται το αντίθετο, θα σκεφτόμουν πως το παιδί μου θα βασανιζόταν μες το ίδιο του το σώμα. Καθότι το έχω αισθανθεί και για εμένα, όχι για αλλαγή φύλου αλλά για λόγους υγείας, γνωρίζω πως είναι να αισθάνεσαι παγιδευμένος σε ένα λάθος σώμα.

Το ίδιο και αν το παιδί μου ένιωθε ομοφυλόφιλο. Αυτή είναι η έκφρασή του.

Θα το συζητούσαμε, με τις όποιες προφυλάξεις για την υγεία του, τι μπορει να κανει για να εφαρμόσει τα θέλω του σωστά κλπ.

Εν πάση τη περιπτώσει, θα ήμουν δεκτικός στο να το συζητήσω και εν τέλει να το αποδεχτώ (το ξέρω πως θα το αποδεχόμουν γιατι θα ηταν παιδί μου και θέλω να ειναι καλά).

Ξεκινάω λοιπόν από το θέμα, "πως θα φερόμουν στο παιδί μου" για να το επεκτείνω ότι και εξωτερικά στους μη συγγενείς μου, θα έδειχνα την ίδια αποδοχή. Γιατί και αυτά, παιδιά του Θεου μου είναι, παιδιά κάποιων άλλων γονιών, έχουν θέλω και αισθήματα.

Πολύ ωραία λοιπόν, να τα ζήσουν όπως επιθυμουν και να ειναι καλά.


Έχουμε λοιπόν, εναν αυτοπροσδιορισμό στο σώμα, στο συναισθημα, στην έκφραση. Πρώτον, πηγάζει από εμας, αφορά εμας, μένει σε εμας. Το "μενει σε εμάς" με την έννοια ότι αν καταλάβω ότι εισαι transgender γυναικα και έχεις κρατήσει το μόριό σου χωρίς να το κόψεις και σου ζητήσω να με ξεσκίσεις 15 ωρες στη σειρά, δε θα παω να το κάνω την επόμενη μέρα βούκινο "με γάμησαν και μ' άρεσε".

Αυτη η πολύ σημαντική παράμετρος, ειναι και αυτη που διαφοροποιεί τα Thai Kathoeys (γνωστά και ως ladyboys) στην Ταιλάνδη, από τους τρανς του Δυτικού παρακμιακού πολιτισμού.

Η κοινωνία τους αποδέχεται, τους προστατεύει, έχουν υψηλές θέσεις εργασιακά και όχι μόνο στον αγοραίο έρωτα, παντρευονται κλπ κλπ. Σου λέει αμα θες να πας, τόσες κλινικες υπάρχουν, πήγαινε και άλλαξε φύλο. Και καλλιστεία έχουν και απ όλα.

Αμα πας σε ένα Thai Ladyboy και το ρωτήσεις "τι είσαι;" θα σου απαντήσει "ladyboy". Δηλαδή άντρας, γυναίκα, τι; Ladyboy, θα επιμείνει. 3ο φυλο. Και θα στο πει κατευθειαν με το καλημερα, δε θα στο κρυψει.

Αυτο ειναι η μια περίπτωση, της Ταιλάνδης.
Η δευτερη περιπτωση, είναι πχ να έρθει μια οποιαδηποτε Δυτική τρανς και να σου πει, ήμουν άντρας, αλλά τωρα εγινα γυναίκα. Εν πάση περιπτώσει, ασχέτως αν μέσα του έχει ΧΧ ή ΧΥ ή ο,τι , ο άνθρωπος αναγνωρίζει την ύπαρξη ΔΥΟ φύλων και ταυτοποιείται με αυτό στο οποίο μετέβη.


Τα αφήνουμε πίσω μας όλα αυτά.

Πάμε στη Δυτική Παρακμή. Τα άφυλα, και τα cis μη cis λγβτqia++ και όλο το ακρωνυμιο που πρέπει να θυμόμαστε για να μην προσβάλλουμε, ΚΑΙ να ξέρουμε και τις διαφορές ΚΑΙ να ξέρουμε πως να το προφέρουμε ΚΑΙ να ξέρουμε να μην κανουμε gender assume ΚΑΙ τετοιες ορολογίες και νεολογισμούς ΚΑΙ ολα αυτα να μη μένουν στην ατομική σφαίρα εκφρασης και επιθυμίας...


...αλλά να παροχετευονται προς τον συλλογικό νου της κοινωνίας, μέσω εταιριών, καμπάνιας, ΜΜΕ, εκπομπών θεάματος, καταναλωτικών προιόντων, και από πίσω μια κορποραία χούντα, διότι περί χούντας πρόκειται, χρηματοοικονομικών ομίλων οι οποίοι προωθούν αυτη την ατζέντα και έχουν στο χέρι τους όλους αυτούς τους οργανισμούς και την κουλτουρα και έχουν γινει κράτος εν κράτει.


Άρα, το να ισχυριστείς ότι όλο αυτό γίνεται γιατι στους 100 απο τους 100 αντιφρονουντες συντηρητικούς, δεν αρέσει η γυναικα με πέος, αυτο ειναι μια γενίκευση που απλοποιεί καταχρηστικά τα ανωτέρω και μετουσιώνει την αναλυτική αυτή λογική ή και την πιθανότητα ο απέναντί σου να το κατέχει σε καποιο βαθμό, σε μια αταβιστικού τυπου αφοριστική προκατάληψη ότι "α ειστε πολύ εγωκεντρικοι ή χριστιανοταλιμπαν".

Αυτοί έχουν δεχτει ρατσισμό, οι τρανς. Ναι, απο κάποιους, όχι απο όλους.
Αυτοί θέλουν να υπάρχουν. Ναι, ας υπάρχουν.

"Γιατί ασχολείστε; Τι σας χαλάει;"

Όλη η ατζέντα που σου εξηγησα πιο πάνω.

Μπορω ΕΑΝ το επιλέξω να παω κάποτε με τρανς και να το ευχαριστηθώ, (και εκεινη την ωρα θα αποδεχτώ ότι ειμαι bi ή οτιδήποτε και θα ειναι ΜΟΝΟ δικο μου θέμα) δε θα σου επιτρέψω όμως σε καμία περίπτωση να μου υποδείξεις μέσω όλων αυτών των καναλιών ελέγχου τι θα σκέφτομαι.

Το θεμα δεν ειναι οτι αντιστεκόμαστε στα άτομα αυτα και στις επιθυμίες τους. Ουδόλως.

Αντιστεκόμαστε στην ιδεολογική κορποραία ισοπεδωτική Δυτική χούντα του όλα ειναι ένας αχταρμάς.

Ναι μπορεί κάποιοι να ενδίδουμε στην αμαρτία, αλλά είναι δική μας αμαρτία προσωπική και θα δώσουμε λόγο στο Θεο μας μετα το θάνατό μας. Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι υπάρχουν δυο φύλα, άντρας και γυναίκα, και οτιδήποτε άλλο είναι χέρι ανθρώπου και βούληση ανθρώπου.


Ελπίζω να σου ξεκαθάρισα λίγο τις όποιες απορίες σου για τη δική μας μεριά.
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,103 μηνύματα.
Η ατζέντα αυτή είναι και δεν θα αλλάξει, επειδή μας ενοχλεί η προώθηση της σε συλλογικό επίπεδο. Έχουμε όμως την επιλογή της αδιαφορίας παρακολούθησης οποίων προγραμμάτων, θεαμάτων, ανάγνωσμα των κλπ την προωθούν.

Αν κάτι δε συνάδει με το αξιακο μας σύστημα, δε χρειάζεται να ασχολούμαστε με οποιοδήποτε τρόπο με αυτό.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Η ατζέντα αυτή είναι και δεν θα αλλάξει, επειδή μας ενοχλεί η προώθηση της σε συλλογικό επίπεδο. Έχουμε όμως την επιλογή της αδιαφορίας παρακολούθησης οποίων προγραμμάτων, θεαμάτων, ανάγνωσμα των κλπ την προωθούν.

Αν κάτι δε συνάδει με το αξιακο μας σύστημα, δε χρειάζεται να ασχολούμαστε με οποιοδήποτε τρόπο με αυτό.
Ειναι αδικο ομως για τα ιδια ατομα της ΛΟΑΤΚΙ κοινοτητας να πεφτουν θυμα της προπαγανδας και ατζεντας που πρωθουν τα μιντια,το συστημα και οι μεγαλες πολυεθνικες εταιρειες.
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,103 μηνύματα.
Σαφέστατα γιατί
Ειναι αδικο ομως για τα ιδια ατομα της ΛΟΑΤΚΙ κοινοτητας να πεφτουν θυμα της προπαγανδας και ατζεντας που πρωθουν τα μιντια,το συστημα και οι μεγαλες πολυεθνικες εταιρειες.
Σαφέστατα, γιατί υπάρχουν άτομα της κοινότητας που ζουν τη ζωή τους αξιοπρεπώς,χωρίς να κάνουν πάταγο με επιδειξιομανια και κραυγαλέα προώθηση της διαφορετικότητας τους.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,476 μηνύματα.
Η ατζέντα αυτή είναι και δεν θα αλλάξει, επειδή μας ενοχλεί η προώθηση της σε συλλογικό επίπεδο. Έχουμε όμως την επιλογή της αδιαφορίας παρακολούθησης οποίων προγραμμάτων, θεαμάτων, ανάγνωσμα των κλπ την προωθούν.

Αν κάτι δε συνάδει με το αξιακο μας σύστημα, δε χρειάζεται να ασχολούμαστε με οποιοδήποτε τρόπο με αυτό.
Λογική ότι αν μπει ο κλέφτης στο σπίτι σας, κάντε οτι κοιμάστε;

Και οι βιαστές και οι μαχαιροβγάλτες που ήρθαν απο την ανατολασία και έχουν κανει την Αθηνα και τη Θεσσαλονίκη γκέτο, μέρος ατζέντας είναι για επικράτηση στην ευρώπη και σβήσιμο του ευρωπαίου ανθρώπου από το χάρτη.

Βγες λοιπόν μια βόλτα, κι αν σε βλάψουν, μην κλάψεις, μην φωνάξεις, μη διαμαρτυρηθείς, άστο απλά να γλιστρήσει μέσα σου βαθιά, μαχαίρι είτε τίποτε άλλο.

Απλά κάνε ότι δεν βλέπεις. Θα περάσει. Η ατζέντα τους αυτή ειναι και δε θα αλλάξει, η λαθρομεταναστευση εγκληματιών και μη, ειναι κερδοφόρα και θα συνεχιστεί.

(προφανως δεν το εννοώ, εκφράζομαι στην υπερβολή για να καταλαβεις το ατοπο του επιχειρήματός σου)


Μα θα μου πεις, άνθρωπέ μου πας καλά, συγκρίνεις δυο ανόμοια πράγματα. Μπορεί. Όμως το ένα ειναι επικράτηση δια σωματικής βιας και το άλλο επικράτηση δια ιδεολογικής βιας.

Και επειδή εξυπηρετεί τις δικές σου ιδεολογικές αντιλήψεις πιθανότατα, παροτρύνεις τους υπολοιπους εμας να το αγνοήσουμε.


Αμα σε βλάψει όμως ένας άντρας, Έλληνας ή ξένος, νύχτα στη Ναυαρίνου, εκεί να σε δω, θα αγνοήσεις;


Μην παροτρυνεις τους άλλους να αγνοήσουν αυτά στα οποία αντιστέκονται, αν θέλεις και μεις όταν έρθει η κακια η ώρα (χτυπα ξυλο) να μην αγνοήσουμε ποτέ αυτά στα οποία δικαιως αντιστέκεσαι ως γυναίκα.

Θα κάνουμε εμείς ότι δεν βλέπουμε όλο αυτο τον ιδεολογικό πόλεμο, θα κάτσουμε στην άκρη σιωπηλοι και μετα ετσι δε θα μεινει κανενας να τους πάει κόντρα.


Υποτίθεται οτι κάποτε η αριστερά ήταν ο φάρος αντίστασης σε κάθε τι απολυταρχικό. Τώρα έχουν γινει τα ιδεολογικά "ναιναίκια" των κορποραίων και της κορποραιας χούντας.

Αγαπάτε οι ακροαριστεροι το ακραιο Ισλάμ, αγαπάτε άφυλο λευκο ευρωπαίο, κι οι απο πανω οι καπιταλιστές γιγαντώνονται, κερδοφορούν και γίνονται παγκόσμια χούντα.
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,103 μηνύματα.
Λογική ότι αν μπει ο κλέφτης στο σπίτι σας, κάντε οτι κοιμάστε;

Και οι βιαστές και οι μαχαιροβγάλτες που ήρθαν απο την ανατολασία και έχουν κανει την Αθηνα και τη Θεσσαλονίκη γκέτο, μέρος ατζέντας είναι για επικράτηση στην ευρώπη και σβήσιμο του ευρωπαίου ανθρώπου από το χάρτη.

Βγες λοιπόν μια βόλτα, κι αν σε βλάψουν, μην κλάψεις, μην φωνάξεις, μη διαμαρτυρηθείς, άστο απλά να γλιστρήσει μέσα σου βαθιά, μαχαίρι είτε τίποτε άλλο.

Απλά κάνε ότι δεν βλέπεις. Θα περάσει. Η ατζέντα τους αυτή ειναι και δε θα αλλάξει, η λαθρομεταναστευση εγκληματιών και μη, ειναι κερδοφόρα και θα συνεχιστεί.


Μα θα μου πεις, άνθρωπέ μου πας καλά, συγκρίνεις δυο ανόμοια πράγματα. Μπορεί. Όμως το ένα ειναι επικράτηση δια σωματικής βιας και το άλλο επικράτηση δια ιδεολογικής βιας.

Και επειδή εξυπηρετεί τις δικές σου ιδεολογικές αντιλήψεις πιθανότατα, παροτρύνεις τους υπολοιπους εμας να το αγνοήσουμε.


Αμα σε βλάψει όμως ένας άντρας, Έλληνας ή ξένος, νύχτα στη Ναυαρίνου, εκεί να σε δω, θα αγνοήσεις;


Μην παροτρυνεις τους άλλους να αγνοήσουν αυτά στα οποία αντιστέκονται, αν θέλεις και μεις όταν έρθει η κακια η ώρα (χτυπα ξυλο) να μην αγνοήσουμε ποτέ αυτά στα οποία δικαιως αντιστέκεσαι ως γυναίκα.


Υποτίθεται οτι κάποτε η αριστερά ήταν ο φάρος αντίστασης σε κάθε τι απολυταρχικό. Τώρα έχουν γινει τα ιδεολογικά "ναιναίκια" των κορποραίων και της κορποραιας χούντας.

Αγαπάτε οι ακροαριστεροι το ακραιο Ισλάμ, αγαπάτε άφυλο λευκο ευρωπαίο, κι οι απο πανω οι καπιταλιστές γιγαντώνονται, κερδοφορούν και γίνονται παγκόσμια χούντα.
Μίλησε κανείς για λαθρομετανάστες και λοιπούς μουσουλμάνους που εισήλθαν στη χώρα;
Το θρεντ για τη σεξουαλική διαφορετικοτητα κάνει λόγο.. Και σε αυτό απάντησα .. Αν με ενοχλεί πχ το non binary άτομο,διαλέγω να μην έρθω σε επαφή με το θέμα, την εικόνα ή ο, τι άλλο προωθει την συγκεκριμένη ατζέντα.
Δε νιώθω απειλή σε προσωπικό επίπεδο για να στο πω και αλλιώς από έναν άνθρωπο με άλλη προτίμηση σε τέτοια θέματα .
Όπως δε ν δέχομαι υποδείξεις αυταρχικου τύπου στο πως θα ζήσω τη ζωή μου, έτσι δε μπορώ να υποδείξω σε κανένα τις επιλογές που θα κάνει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,476 μηνύματα.
Μίλησε κανείς για λαθρομετανάστες και λοιπούς μουσουλμάνους που εισήλθαν στη χώρα;
Το θρεντ για τη σεξουαλική διαφορετικοτητα κάνει λόγο.. Και σε αυτό απάντησα .. Αν με ενοχλεί πχ ο non binary , διαλέγω να μην έρθω σε επαφή με το θέμα, την εικόνα ή ο, τι άλλο προωθει την συγκεκριμένη ατζέντα.
Δε νιώθω απειλή σε προσωπικό επίπεδο για να στο πω και αλλιώς από έναν άνθρωπο με άλλη προτίμηση σε τέτοια θέματα .
Γιατί, εγω τι είπα στο πρώτο απο τα δυο σημερινα μου ποστ; Ότι αισθανομαι απειλή από εναν αλλο άνθρωπο ατομικώς σε τετοια θέματα;

Τα διαβάζεις προσεκτικά τα ποστς μας;

Καταλαβαίνεις τι γράφουμε και τι μας ενοχλεί; Καταλαβαίνεις τι μας προτείνεις να πράξουμε;

Σου εξηγώ (οχι εσένα, γενικα) ότι ειναι θεσμική η απειλή ιδεολογικά και σε καμία περίπτωση ατομική (είπαμε, σεβόμαστε, δεχόμαστε) κι εσυ μας το επιστρέφεις πάλι σε ατομικό επίπεδο αποδοχής και λες "αγνοήστε, μην ασχολείστε".
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,103 μηνύματα.
Γιατί, εγω τι είπα στο πρώτο απο τα δυο σημερινα μου ποστ; Ότι αισθανομαι απειλή από εναν αλλο άνθρωπο ατομικώς σε τετοια θέματα;

Τα διαβάζεις προσεκτικά τα ποστς μας;

Καταλαβαίνεις τι γράφουμε και τι μας ενοχλεί; Καταλαβαίνεις τι μας προτείνεις να πράξουμε;

Σου εξηγώ (οχι εσένα, γενικα) ότι ειναι θεσμική η απειλή ιδεολογικά και σε καμία περίπτωση ατομική (είπαμε, σεβόμαστε, δεχόμαστε) κι εσυ μας το επιστρέφεις πάλι σε ατομικό επίπεδο αποδοχής και λες "αγνοήστε, μην ασχολείστε".
Μια χαρά καταλαβαίνω και διάβασα το προηγούμενο σου ποστ. Σε προσωπικό επίπεδο σου λέω πως ιδεολογικά δε θα μου αλλάξει η ατζέντα την καθημερινότητα μου. Και για να έχουμε κ αλο ρωτημα πέραν της μέσω πληκτρολογίου αντίδρασης στην ατζέντα.. Στην πράξη πως θα εμποδίσεις την εφαρμογή της .. ;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
. Και για να έχουμε κ αλο ρωτημα πέραν της μέσω πληκτρολογίου αντίδρασης στην ατζέντα.. Στην πράξη πως θα εμποδίσεις την εφαρμογή της ..
Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα. Η ιστορια εχει δειξει οτι καθε πολιτικη ατζεντα που θελει να περαστει στο λαο με τροπο φασιστικο στο τελος αποτυγχανει απο μονη της.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,476 μηνύματα.
Μια χαρά καταλαβαίνω και διάβασα το προηγούμενο σου ποστ. Σε προσωπικό επίπεδο σου λέω πως ιδεολογικά δε θα μου αλλάξει η ατζέντα την καθημερινότητα μου.
Συγγνώμη εκ των προτέρων Γλάυκη μου αν σε στενοχωρώ μ αυτα που λεω, αλλα εγω αυτή την άποψη την εισπράττω ως αφέλεια.

Αν πιστευεις οτι η συστηματοποιημένη θεσμική κορποραία ιδεολογική χουντοποίηση της Δύσης δεν θα σου αλλάξει την καθημερινότητα, δυο ειναι τα τινά:

1. Ειτε ανήκεις στην ατζέντα και ωφελείσαι σοβαρά (που δεν ισχυει αυτό)
2. Ειτε εκφράζεις αφελή άποψη (που αυτο πιστευω)

Όταν ο κόσμος έχει εισέλθει σε έναν σιωπηλό Γ' Παγκόσμιο, και οι ίδιοι χρηματοπιστωτικοί όμιλοι που έχουν κάνει φύλλο και φτερό την Ουκρανία εκμεταλλευόμενοι τον πόλεμο για να αγοράσουν μπιρ παρά τις τεράστιες εκτάσεις που ειναι ο σιτοβολώνας του πλανήτη, ταυτόχρονα σε κάνουν δια πλύσεως εγκεφάλου να αγνοείς ότι το πρόβλημά σου ειναι χαμηλοτερα στην πυραμίδα του Maslow (επιβίωση, διατροφή, στέγαση), και σου πουλάνε ανησυχίες που ανήκουν στην κορυφη της πυραμίδας (κοινωνικοιδεολογικες αναγκες)...


...ε το λες και λιγο εκ του πονηρου και οτι παμε κατα διαόλου. Εδω ο κωλος μας καίγεται κι εμείς χτενίζουμε το καταϊφι με το συμπάθειο αγάπη μου.


Και για να έχουμε κ αλο ρωτημα πέραν της μέσω πληκτρολογίου αντίδρασης στην ατζέντα.. Στην πράξη πως θα εμποδίσεις την εφαρμογή της .. ;
Απλό. Θα γυρίσει όλη η Ευρωπη στην ακροδεξιά ως υπεραντίδραση και μετά θα κλαίμε όλοι μαζί.

Άσε τι θα κάνω εγω και τι πιστευω ως άτομο απο μόνος μου. Σου λεω πως θα αντιδράσει η μάζα.

Και ξέρεις τι θα πρέπει να κανεις εσυ; Να το αγνοήσεις, να μην ασχοληθείς με αυτό. Θα περάσει.
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Πάμε όμως στην άποψή μου, την οποία θα συντάξω λακωνικά
received_481917059753502.jpeg

Λιγομίλητος σήμερα, γιατί;

Για να καταλάβω, το θέμα είναι μόνο στη ποσότητα των φύλων; Αν σας έλεγαν ότι Οκ, έχετε δίκιο, είναι μόνο 2, θα κρατησουμε τα ο/του, αλλά θα ντυνόμαστε σα γυναίκες και θα πηγαίνουμε με άντρες, θα τους αποδεχοσασταν πλήρως; Γιατί αυτό που κατάλαβα είναι ότι σε ενοχλούν έτσι κι αλλιώς που προβάλλονται, θα προτιμούσες να μη τους βλέπεις καθόλου γιατί το θεωρείς προώθηση ατζέντας για αποπροσανατολισμο από τα κοινά κλπ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,476 μηνύματα.
View attachment 133030
Λιγομίλητος σήμερα, γιατί;
Σε είδα και ειπα να εκμεταλλευτω την ευκαιρία. Can you blame me?

Για να καταλάβω, το θέμα είναι μόνο στη ποσότητα των φύλων;
Όχι. Το ζήτημα ειναι στην προσαρμογή της δυικότητας της ύπαρξης των φύλων ως μέσο επιβολής ιδεολογικής κατήχησης. Η άρνηση του δυισμού ειναι ενα εκ των συμπτωμάτων. Το πρόβλημα έγκειται στην επιβολή του φέρεσθαι και σκέφτεσθαι από θεσμικούς παίχτες που ουδεμία σχέση θα έπρεπε να έχουν με αυτά.

Τι δουλειά έχει για παράδειγμα η Μπλακροκ να επενδύει μόνο σε πολυεθνικές που εφαρμοζουν εταιρική διακυβερνηση ΛΟΑΤΚΙ και πράσινη οικολογία, ειδάλλως κάλλιστα αποσυρει την επένδυση και τις γκρεμίζει μέσα σε μια νύχτα.

Απο πότε κυριο μέλημα της Βόνταφον για παράδειγμα τυχαια εταιρία σου λεω, είναι το public relations με το να μας δειχνει πόσο inclusive ειναι; Το κύριο μέλημά της θα έπρεπε να ειναι η σωστή παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών. Ή η Gillette ξυριστικών προιόντων, όχι να μιλάει για τοξική αρρενωπότητα και να κάνει κατήχηση στις διαφημίσεις της.


Αν σας έλεγαν ότι Οκ, έχετε δίκιο, είναι μόνο 2, θα κρατησουμε τα ο/του, αλλά θα ντυνόμαστε σα γυναίκες και θα πηγαίνουμε με άντρες, θα τους αποδεχοσασταν πλήρως; Γιατί αυτό που κατάλαβα είναι ότι σε ενοχλούν έτσι κι αλλιώς που προβάλλονται, θα προτιμούσες να μη τους βλέπεις καθόλου γιατί το θεωρείς προώθηση ατζέντας για αποπροσανατολισμο από τα κοινά κλπ
Οχι δεν με ενοχλεί. Μάλιστα όνειρό μου ειναι να ζήσω τα ύστερα χρόνια μου στην Ταιλάνδη όπου οι τρανς είναι σε περίοπτη θέση.

Ούτε το να κρατησεις δυο σωστες αντωνυμιες θα έλυνε το πρόβλημα. Το όλο mindset της κατήχησης απο ΘΕΣΜΙΚΟΥΣ παίχτες και κυβερνήσεις ειναι αυτό που μου γεννά την αντιθεση.

Το αν ο γείτονάς μου είναι crossdresser και κάνει έρωτα με τον κολλητό του, δεν ειναι του προσωπικού μου σεξουαλικού γουστου για να το εφαρμόσω εγω, αλλά δεν με ενοχλεί γιατι είναι ατομικό του δικαίωμα, ακόμα κι αν το εφαρμόσει φανερά.

Για να γινω ωμός, θα σου φέρω το εξής παράδειγμα:

Αν αυριο πρωι βγουν μονο διαφημισεις: "Ο σωστός ο άντρας ο βαρύς, γαμάει τη γυναίκα του μερα νυχτα ενω αυτη πλένει πιάτα, ο σωστος αντρας τρωει πατατάκια "Πατατάκης" για να μπορει να γαμάει"

Πάλι θα το θεωρούσα κατήχηση.

Και έχει γίνει αυτό τη δεκαετια του 1900 με ξυράφια διπλης ακμης, το ξερω απο πρώτο χέρι γιατι ειναι το χόμπι μου οι αντικες. Έβλεπες μαρκετινγκ της Gillette "για τους αντρες που δουλευουν βαριά επαγγέλματα, τα βαρια χέρια θέλουν και γερό ξυράφι τάδε".

Ποιός σας ρώτησε να μας πειτε τι είναι άντρας; Δουλειά σας ειναι να πουλάτε ξυράφια. Δηλαδή αν ενας καχεκτικος αγοράσει το ξυράφι δεν ειναι αντρας αξιος να ξυριστεί;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,853 μηνύματα.
Το ξέρω ότι δεν γεννιόμαστε με αυτά τα χαρακτηριστικά τα φύλα και ότι, για παράδειγμα, τα ρούχα που φοράμε είναι όντως μία από τις επιταγές της κοινωνίας. Αυτό δεν σημαίνει, όμως, ότι πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε βιολογικό (αρσενικό/θηλυκό) και κοινωνικό (άντρας/γυναίκα) φύλο. Να λέμε ότι υπάρχουν κάποιες κοινωνικές νόρμες για κάθε φύλο -οι οποίες παρόλα αυτά είναι απαραίτητες για την ισορροπία στην κοινωνία- ναι, αλλά ότι υπάρχει κοινωνικό φύλο, όχι, μιας και άρρεν=άντρας, θήλυ=γυναίκα. Αυτός ο διαχωρισμός (βιολογικό/κοινωνικό) γίνεται για να μπορεί να δηλώνει ο καθείς ό,τι γουστάρει.
Το γράφεις και μόνος σου ότι υπάρχουν κοινωνικές νόρμες (ρούχα, συμπεριφορά κλπ), αυτό και μόνο είναι αρκετό για να γίνει αυτή η διάκριση.

Οι βιολογικές διαφορές είναι εκεί αλλά το πως τις νοηματοδοτεί η κάθε κοινωνία αλλάζει σε σχέση με την εποχή, τις αντιλήψεις κλπ.

Δε νομίζω ότι γίνεται για δηλώνει ο κάθε ένας ό,τι γουστάρει αλλά για λόγους ακαδημαϊκούς και συμπερίληψης. Προσωπικά δε βρίσκω κάτι κακό στο να δεχόμαστε τον awkward nerd με τα γυαλιά (λολ) ή τα λοατκι άτομα από τη στιγμή που δε βλάπτουν κανέναν.

Δηλαδή εσύ δεν κατάλαβες ότι χρησιμοποιώ την υπερβολή; Ναι, τραβηγμένο είναι, για να περιγράψει μια τραβηγμένη/ακραία κατάσταση.
Ναι, το κατάλαβα. Μάλλον αναφέρεσαι στο detransition. Υπάρχουν και αυτά και είναι πολύ δυσάρεστες περιπτώσεις αλλά στατιστικά η πλειοψηφία των τρανς ατόμων δε μετανιώνουν που ξεκίνησαν τη μετάβαση.

Είναι πολύ χειρότερο για ένα τρανς άτομο να καθυστερεί η μετάβαση για λόγους γραφειοκρατικούς και άλλους καθώς ξέρουμε ότι αυξάνεται η πιθανότητα για αυτοκτονία, εμφάνιση διαταραχών κ.α. Θέλει προσοχή και γενικά οι ειδικοί δε χορηγούν έτσι απλά θεραπεία.
Και αυτά τα κάποια άτομα κάνουν φασαρία αναλογικά πολύ μεγαλύτερη από το πόσα είναι. Και αυτά τα άτομα μπορώ να τα κατανοήσω μέχρις ένα σημείο και το να κάνεις αλλαγή φύλου μου φαίνεται πραγματικά προτιμότερο από το να φοράς, για παράδειγμα, περούκα και φούστα και να αφήνεις μούσια. Στα δικά μου μάτια το τελευταίο είναι και επιτηδευμένη πρόκληση, ό,τι και να λέτε.
Η όποια φασαρία είναι αποτέλεσμα της καταπίεσης αιώνων προς την λοατκι κοινότητα (δολοφονίες, η ομοφυλοφιλία νομικά ήταν παράνομη, ρόλος της εκκλησίας κλπ). Ναι οκ, μπορεί όντως κάποιες φορές να υπάρχουν υπερβολές (αρκεί βέβαια να ορίσουμε τι είναι υπερβολή) αλλά οι λοατκι είναι άνθρωποι, δεν είναι όλοι το ίδιο. Θα βρεις εργάτες, χαζούς, έξυπνους, μορφωμένους αμόρφωτους κλπ.

Σχετικά με τα μούσια και την περούκα, είναι θέμα προσωπικό, αφορά την αισθητική (καθαρά υποκειμενικό).

Και εμένα πχ δε μου αρέσουν οι γιαπιδες αλλά δεν τους θεωρώ πρόκληση ή διαταραγμένους.
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Σε είδα και ειπα να εκμεταλλευτω την ευκαιρία. Can you blame me?


Όχι. Το ζήτημα ειναι στην προσαρμογή της δυικότητας της ύπαρξης των φύλων ως μέσο επιβολής ιδεολογικής κατήχησης. Η άρνηση του δυισμού ειναι ενα εκ των συμπτωμάτων. Το πρόβλημα έγκειται στην επιβολή του φέρεσθαι και σκέφτεσθαι από θεσμικούς παίχτες που ουδεμία σχέση θα έπρεπε να έχουν με αυτά.

Τι δουλειά έχει για παράδειγμα η Μπλακροκ να επενδύει μόνο σε πολυεθνικές που εφαρμοζουν εταιρική διακυβερνηση ΛΟΑΤΚΙ και πράσινη οικολογία, ειδάλλως κάλλιστα αποσυρει την επένδυση και τις γκρεμίζει μέσα σε μια νύχτα.

Απο πότε κυριο μέλημα της Βόνταφον για παράδειγμα τυχαια εταιρία σου λεω, είναι το public relations με το να μας δειχνει πόσο inclusive ειναι; Το κύριο μέλημά της θα έπρεπε να ειναι η σωστή παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών. Ή η Gillette ξυριστικών προιόντων, όχι να μιλάει για τοξική αρρενωπότητα και να κάνει κατήχηση στις διαφημίσεις της.



Οχι δεν με ενοχλεί. Μάλιστα όνειρό μου ειναι να ζήσω τα ύστερα χρόνια μου στην Ταιλάνδη όπου οι τρανς είναι σε περίοπτη θέση.

Ούτε το να κρατησεις δυο σωστες αντωνυμιες θα έλυνε το πρόβλημα. Το όλο mindset της κατήχησης απο ΘΕΣΜΙΚΟΥΣ παίχτες και κυβερνήσεις ειναι αυτό που μου γεννά την αντιθεση.

Το αν ο γείτονάς μου είναι crossdresser και κάνει έρωτα με τον κολλητό του, δεν ειναι του προσωπικού μου σεξουαλικού γουστου για να το εφαρμόσω εγω, αλλά δεν με ενοχλεί γιατι είναι ατομικό του δικαίωμα, ακόμα κι αν το εφαρμόσει φανερά.

Για να γινω ωμός, θα σου φέρω το εξής παράδειγμα:

Αν αυριο πρωι βγουν μονο διαφημισεις: "Ο σωστός ο άντρας ο βαρύς, γαμάει τη γυναίκα του μερα νυχτα ενω αυτη πλένει πιάτα, ο σωστος αντρας τρωει πατατάκια "Πατατάκης" για να μπορει να γαμάει"

Πάλι θα το θεωρούσα κατήχηση.

Και έχει γίνει αυτό τη δεκαετια του 1900 με ξυράφια διπλης ακμης, το ξερω απο πρώτο χέρι γιατι ειναι το χόμπι μου οι αντικες. Έβλεπες μαρκετινγκ της Gillette "για τους αντρες που δουλευουν βαριά επαγγέλματα, τα βαρια χέρια θέλουν και γερό ξυράφι τάδε".

Ποιός σας ρώτησε να μας πειτε τι είναι άντρας; Δουλειά σας ειναι να πουλάτε ξυράφια. Δηλαδή αν ενας καχεκτικος αγοράσει το ξυράφι δεν ειναι αντρας αξιος να ξυριστεί;
Οκ, κατάλαβα και εν μέρει συμφωνώ αλλά δε πιστεύω ότι θα καταφέρει ποτέ ο κόσμος να λειτουργήσει εντελώς αποστειρωμενα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top