Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Linux Mint 9 here (δηλαδή Ubuntu 10.04). Κάνοντας σήμερα το κλασικό update, είχα τα εξής:

W: Failed to fetch https://packages.medibuntu.org/dists/lucid/free/binary-i386/Packages.gz 404 Not Found
W: Failed to fetch https://packages.medibuntu.org/dists/lucid/non-free/binary-i386/Packages.gz 404 Not Found
E: Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.

Έχει και άλλος πρόβλημα; Είναι δηλαδή πρόβλημα των servers ή ν' αρχίσω να ψάχνομαι; :P

Πάρτα απο άλλο repository ρε.. σιγά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο σήμερα δεν μου το χτυπάει. Τι να πεις, υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο σήμερα δεν μου το χτυπάει. Τι να πεις, υγεία.
Διορθώσαν το πακέτο.. Και προφανώς έκανες κάποιο update..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Πάρτα απο άλλο repository ρε.. σιγά

Μεγα σφαλμα αυτο. Θα σπασει η διανομη σου, ειδικα δε αν μιλαμε για ubuntu, που τα repositories τους ειναι αναρχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Μεγα σφαλμα αυτο. Θα σπασει η διανομη σου, ειδικα δε αν μιλαμε για ubuntu, που τα repositories τους ειναι αναρχα.

Γιατί;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

Δεν ισχύει αυτό που λέει.. Τα πακέτα είναι ίδια άσχετα απο που τα πέρνεις.. Έχει επιλογή στο GUI να διαλέξεις απο που θες να λαμβάνεις πακέτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό που λέει.. Τα πακέτα είναι ίδια άσχετα απο που τα πέρνεις.. Έχει επιλογή στο GUI να διαλέξεις απο που θες να λαμβάνεις πακέτα...

Εχει μεγαλη σχεση αυτο που σου λεω και ηταν ο λογος που μεταπηδησα απο το Ubuntu στο Fedora (και τωρα στο Arch linux :P).
Μερικα προγραμματα εχουν συγκεκριμενες εξαρτησεις συγκεκριμενων εκδοσεων λογισμικου.

Ας υποθεσουμε οτι εγω φτιαξω το χ προγραμμα με εξαρτηση το ψ πακετο στην ζ εκδοση και το βαλω στο επισημο αποθετηριο του ubuntu. Αν εσυ απο τη μερια σου, αντικαταστησεις το ψ πακετο και βαλεις διαφορετικη εκδοση απο αλλο αποθετηριο, αυτοματως θα σπασεις και το χ προγραμμα και δεν θα μπορει να δουλεψει. Συν το γεγονος οτι τα αποθετηρια του Ubuntu ειναι αναρχα, τοσο απο πλευρας περιεχομενου οσο κι απο πλευρας εξαρτησεων. Επι εποχης Ubuntu 8.04 μου ειχε σπασει καμποσες φορες η διανομη μετα απο update, ενω στο Arch που το εχω 1,5 χρονο δεν μου εσπασε καμια φορα (βεβαια το Arch Linux ειναι πολυ πιο προσεγμενη διανομη, αρτια δομημενα αποθετηρια, κοινως κορυφαια θα ελεγα :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Έχω κατεβάσει αυτό: ubuntu-11.04-desktop-amd64 τρέχω το Install (το wubi.exe) και κάνει κανονικά τις λήψεις του και μέχρι εκεί... Ούτε βλέπω που έχει κάνει τις λήψεις και ενώ έχει μπει στον C: φάκελος ubuntu κάνω επανεκκίνηση και έχει να τρέξω μόνο windows και όχι ubuntu.... Πάω να ξανακάνω εγκατάσταση μήπως και έκανα τπτ λάθος αλλα λέει ότι έχει ήδη εγκατεστημένο το ubuntu... Αυτό το έχω κάνει πάρα πολλές φορές αλλά τίποτα...

Τί κάνω λάθος; Τί να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
1) κατεβαζεις τα ubuntu (ειναι σε μορφη iso) 2)Το καις σε ενα αγραφι cd 3)κανεις reboot (επανεκινηση) και ξεκινας με το cd (boot το cd kai οχι τα windows ) 4)ξεκειναει μονο του το cd και εσυ απλα επιλεγεις Ελληνικα 5)σου βγαζει τρεις νομιζω επιλογες,,,εσυ επιλεγεις να εγκατασταθουν και να υπαρχουν και τα windows (δεν θυμαμαι καθολου τι λεει αλλα αμα εχεις βαλει ελληνικα τοτε θα καταλαβεις μονος σου).
τα ubuntu μπορεις να τα εκγαταστησεις στον ιδιο σκληρο με τα win (κατατμησεις) ή σε ξεχωριστο και να επιλεγεις εσυ με ποια θα ξεκινας καθε φορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
1) κατεβαζεις τα ubuntu (ειναι σε μορφη iso) 2)Το καις σε ενα αγραφι cd 3)κανεις reboot (επανεκινηση) και ξεκινας με το cd (boot το cd kai οχι τα windows ) 4)ξεκειναει μονο του το cd και εσυ απλα επιλεγεις Ελληνικα 5)σου βγαζει τρεις νομιζω επιλογες,,,εσυ επιλεγεις να εγκατασταθουν και να υπαρχουν και τα windows (δεν θυμαμαι καθολου τι λεει αλλα αμα εχεις βαλει ελληνικα τοτε θα καταλαβεις μονος σου).
τα ubuntu μπορεις να τα εκγαταστησεις στον ιδιο σκληρο με τα win (κατατμησεις) ή σε ξεχωριστο και να επιλεγεις εσυ με ποια θα ξεκινας καθε φορα...

Δεν ειναι απαραιτητο το CD, μπορει να το περασει και σε usb stick και να κανει boot απο το usb:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητο το CD, μπορει να το περασει και σε usb stick και να κανει boot απο το usb:hmm:

Εχεις δικιο απλα εμενα μου ηταν πολυ αργο το install οταν το επιχειρησα γι αυτο προτεινα cd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Έχω κατεβάσει αυτό: ubuntu-11.04-desktop-amd64 τρέχω το Install (το wubi.exe) και κάνει κανονικά τις λήψεις του και μέχρι εκεί... Ούτε βλέπω που έχει κάνει τις λήψεις και ενώ έχει μπει στον C: φάκελος ubuntu κάνω επανεκκίνηση και έχει να τρέξω μόνο windows και όχι ubuntu.... Πάω να ξανακάνω εγκατάσταση μήπως και έκανα τπτ λάθος αλλα λέει ότι έχει ήδη εγκατεστημένο το ubuntu... Αυτό το έχω κάνει πάρα πολλές φορές αλλά τίποτα...

Τί κάνω λάθος; Τί να κάνω;

Καλύτερα μην χρησιμοποιείς το wubi!! Κάνε κανονική εγκατάσταση (κρατώντας και τα παράθυρα αν τα θες) ακολουθώντας τον οδηγό της ελληνικής κοινότητας του ubuntu
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Καταρχήν με το deamon tools τρέχω το iso σαν εικονικό cd... To θέμα είναι ότι δεν θέλω να πειράξω τη BIOS.. Αλλά αφού το ubuntu είναι σαν εφαρμογή των windows θεωρούσα ότι θα γίνεται εγκατάσταση όπως οι εφαρμογές..

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.. θα δω τι θα κάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια εχω επιλεξει οταν ανοιγει ο υπολ. να μπορω να επιλεξω win7 ή ubuntu 11.04.πως μπορω να την απενεργοποιησω αυτην την επιλογη ωστε να βγαλω τον δευτερο σκληρο απο το κουτι χωρις να παθει τιποτα η εκκινηση; Αν βγαλω τον δευτερο σκληρο χωρις να εχω αλλαξει κατι, τοτε ο υπολογιστης δεν ανοιγει..Οποιος μπορει ας βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οταν ανοιγει ο υπολογιστεις μπες στο bios και δες πια boot devices εχεις, αλλαξε τα λιγο και πειραματισου να δεις αν θα ανοιξει χωρις τον σκληρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Βοηθεια.
Στα Ubuntu 11.10 πηγα και εκανα εγκατασταση . Δημιουργηθηκε προβλημα αφου μετα απο λιγο εγω εβλεπα μον τα αρχεια της επιφανειας εργασια και το φοντο. Δεν εβλεπα την αριστερη αναδυομενη εργαλιοθηκη αλλα ουτε και τα εικονηδια που βρισκονται πανω δεξια της εικονας δειχνοντας το δικτυο και την γλωσσα. Με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα. Μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να το διορθωσω ; Ισως να βοηθουσε να κανω κατι σαν το restore των windows . Οποιαδηποτε λυση τελοσπαντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
please μια βοηθεια. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για καπιων που εχει γνωσεις υπολογιστων πανω απο το μεσο ορο, και μια σχετικη εξικοιωση, αλλα δεν εχει και καμια "τρελη" ενασχοληση, θα προτινατε ubuntu για πειραματισμο η ψαξω κατευθειαν αλλες εκδοσεις για να πεσω στα βαθια να ψαχνομαι να γουσταρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Βοηθεια.
Στα Ubuntu 11.10 πηγα και εκανα εγκατασταση . Δημιουργηθηκε προβλημα αφου μετα απο λιγο εγω εβλεπα μον τα αρχεια της επιφανειας εργασια και το φοντο. Δεν εβλεπα την αριστερη αναδυομενη εργαλιοθηκη αλλα ουτε και τα εικονηδια που βρισκονται πανω δεξια της εικονας δειχνοντας το δικτυο και την γλωσσα. Με λιγα λογια δεν μπορω να κανω τιποτα. Μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να το διορθωσω ; Ισως να βοηθουσε να κανω κατι σαν το restore των windows . Οποιαδηποτε λυση τελοσπαντων.

Άνοιξε το terminal (alt+F2 και μετά γράψε terminal στο παραθυράκι που θα ανοίξει. Αν δεν μπορείς να ανοίξεις το terminal, τότε πάτα αυτά τα πλήκτρα: Ctrl+Alt+F1 (Ctrl+Alt+F7 για να βγεις)) και δοκίμασε αυτά:

sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f

αν δεν λυθεί το πρόβλημα, μπορείς να δοκιμάσεις αυτό: sudo apt-get install ubuntu-desktop

Για καπιων που εχει γνωσεις υπολογιστων πανω απο το μεσο ορο, και μια σχετικη εξικοιωση, αλλα δεν εχει και καμια "τρελη" ενασχοληση, θα προτινατε ubuntu για πειραματισμο η ψαξω κατευθειαν αλλες εκδοσεις για να πεσω στα βαθια να ψαχνομαι να γουσταρω;

ξεκίνησα με kubuntu αλλα διαπιστωσα οτι δεν ηταν και πολυ σταθερα στο laptop μου και αποφασισα να χρησιμοποιησω καποια αλλη εκδοση η οποια υποτιθεται ηταν πιο δυσκολη. Εβαλα λοιπον fedora, και το μονο που εχω να πω ειναι οτι το λατρεψα! Στο kubuntu δεν λειτουργουσαν τα Fn keys. Στο fedora ολα λειτουργουν out of the box. Δεν ξερω γιατι θεωρουν καποιοι το fedora πιο δυσκολο απο το ubuntu. Το ιδιο μου φαινονται. Γενικα ολα τα distros ειναι πανω κατω το ιδιο. Αν θελεις κατι πιο challenging, δοκιμασε να βαλεις arch :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Άνοιξε το terminal (alt+F2 και μετά γράψε terminal στο παραθυράκι που θα ανοίξει. Αν δεν μπορείς να ανοίξεις το terminal, τότε πάτα αυτά τα πλήκτρα: Ctrl+Alt+F1 (Ctrl+Alt+F7 για να βγεις)) και δοκίμασε αυτά:

sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f

αν δεν λυθεί το πρόβλημα, μπορείς να δοκιμάσεις αυτό: sudo apt-get install ubuntu-desktop



ξεκίνησα με kubuntu αλλα διαπιστωσα οτι δεν ηταν και πολυ σταθερα στο laptop μου και αποφασισα να χρησιμοποιησω καποια αλλη εκδοση η οποια υποτιθεται ηταν πιο δυσκολη. Εβαλα λοιπον fedora, και το μονο που εχω να πω ειναι οτι το λατρεψα! Στο kubuntu δεν λειτουργουσαν τα Fn keys. Στο fedora ολα λειτουργουν out of the box. Δεν ξερω γιατι θεωρουν καποιοι το fedora πιο δυσκολο απο το ubuntu. Το ιδιο μου φαινονται. Γενικα ολα τα distros ειναι πανω κατω το ιδιο. Αν θελεις κατι πιο challenging, δοκιμασε να βαλεις arch :).

Αν δεν σπουδάζεις πληροφορική σε παντρεύομαι..
Πέρα απο την πλάκα παιδιά, βαρέθηκα να βλέπω τις γυναίκες να μην ξέρουν να ανοίξουν ούτε το κουμπί του power..
+1 στην κοπέλα απο πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top