Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Γκουχου γκουχου


Ποτε και για κανένα λόγο. -
Εν κατακλείδι. Είναι δικαίωμα του. Άσχετα αν κάνει κακό στο σώμα του. ΕΊΝΑΙ ΣΏΜΑ ΤΟΥ.
Τι λες εγώ δλδ δεν έχω δικαίωμα να λέω τους φίλους μου χοντρούς δλδ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Τι λες μαρή αχλάδω εγώ δλδ δεν έχω δικαίωμα να λέω τους φίλους μου χοντρούς δλδ;

Την τσάκισες την τύπισσα, τώρα θα έρθει και θα σου γράψει με κραγιόν στον καθρέφτη του αυτοκινήτου σου το νούμερό της και ένα φιλί από τα ζουμερά της χείλη.

Εραστή, χομπίστα, τίγρη, κάντηνα κιμά!

ΥΓ: Σε πειράζω
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Τι λες μαρή αχλάδω εγώ δλδ δεν έχω δικαίωμα να λέω τους φίλους μου χοντρούς δλδ;
Πες τους όπως θες. Τη στιγμή που σου το επιτρέπουν. Δικαίωμα τους είναι. Αν δεν σου το επιτρέπουν και εσύ το λες τότε κάπου το χάνεις εσύ με τη συμπεριφορά σου. Και εννοώ να τους λες "χοντρους" στα μούτρα τους. Υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να βοηθήσεις τον άλλον χωρις να τον χαρακτηρίσεις, καημένο μου. (για το αχλαδω, γιατί πίσω έχει η αχλάδα την ουρά)
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες τους όπως θες. Τη στιγμή που σου το επιτρέπουν. Δικαίωμα τους είναι. Αν δεν σου το επιτρέπουν και εσύ το λες τότε κάπου το χάνεις εσύ με τη συμπεριφορά σου. Και εννοώ να τους λες "χοντρους" στα μούτρα τους. Υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να βοηθήσεις τον άλλον χωρις να τον χαρακτηρίσεις, καημένο μου. (για το αχλαδω, γιατί πίσω έχει η αχλάδα την ουρά)
Ναι μαντάμ αχλάδ πριν είπα πως εγώ μπορεί να θέλω να δικάζω απόψεις ανθρώπων λόγω του βάρους του, τι πάει να πει δεν έχω δικαίωμα, ο καθένας έχει δικαίωμα να πει τον άλλο χοντρό και ο κατηγορούμενος έχει δικαίωμα να αγνοήσει τον κατηγορητή.

κάντηνα κιμά!
Δεν έχουμε πόλεμο κύριε, ηρεμήστε σας παρακαλώ!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας ξερει το πρόβλημα του, μόνο ο ιατρός είναι σωστό να εγκαλεί κάποιον για το βάρος του. Οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να θεωρηθεί μπουλινγκ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ο καθένας ξερει το πρόβλημα του, μόνο ο ιατρός είναι σωστό να εγκαλεί κάποιον για το βάρος του. Οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να θεωρηθεί μπουλινγκ

ΝΤΑΞ!

2020:

- "Μήπως να χάσεις κανα κιλό για να μην πονάς τόσο στα γόνατα;"
- Μπουλινγκ!

- Καλημέρα, σε έχω δει στην πολυκατοικία καιρό και δεν είχαμε την ευκαιρία να συστηθούμε, είμαι ο Χ, εσύ;
- Παρενόχληση.
- Χάρηκα Παρενόχληση, τι περίεργο όνομα...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θεωρητικά έχουμε το "δικαίωμα" να πούμε τα πάντα για κάποιον, αρκεί να μην είναι συκοφαντία. Πρακτικά, όμως, φαντάζομαι όλοι καταλαβαίνουμε ότι είναι αγενές να κάνεις ένα τέτοιο σχόλιο χωρίς να έχει ζητηθεί η γνώμη σου. Είναι άλλο να έχεις κάποιες απόψεις για μια κατηγορία ανθρώπων και άλλο να τις εκφέρεις αυτοβούλως και χωρίς να αναρωτηθείς καν πώς μπορεί να νιώσει ο αποδέκτης τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΝΤΑΞ!

2020:

- "Μήπως να χάσεις κανα κιλό για να μην πονάς τόσο στα γόνατα;"
- Μπουλινγκ!

- Καλημέρα, σε έχω δει στην πολυκατοικία καιρό και δεν είχαμε την ευκαιρία να συστηθούμε, είμαι ο Χ, εσύ;
- Παρενόχληση.
- Χάρηκα Παρενόχληση, τι περίεργο όνομα...
Ιατρός είσαι και μπορείς να τεκμηριώσεισ ότι ο πόνος από τα γόνατα προέρχεται από το βάρος;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ιατρός είσαι και μπορείς να τεκμηριώσεισ ότι ο πόνος από τα γόνατα προέρχεται από το βάρος;


Χάνεις το νόημα.

Εαν σε μια συζητηση 2 φιλων, ο εύσωμος ζητήσει την άποψη του πιο καλλίγραμμου, θεωρείται μπουλινγκ;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χάνεις το νόημα.

Εαν σε μια συζητηση 2 φιλων, ο εύσωμος ζητήσει την άποψη του πιο καλλίγραμμου, θεωρείται μπουλινγκ;
Δεν νομίζω ότι το ποστ αναφέρεται για συζητήσεις μεταξύ στενών φίλων, εκεί ότι θέλεις λες. Εδώ μιλάμε για απλα γνωστούς ή αγνώστους
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το ποστ αναφέρεται για συζητήσεις μεταξύ στενών φίλων, εκεί ότι θέλεις λες. Εδώ μιλάμε για απλα γνωστούς ή αγνώστους


Εαν δεν είσαι σίγουρος λοιπόν σε τι αναφέρεσαι, καλόν θα ήταν να μην γενικεύεις όλες τις περιπτώσεις πλην ιατρών ως μπουλινγκ, καθώς όπως είδαμε υπάρχουν και οι φιλικές παραινέσεις που δεν εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία.

Το καταλαβαίνω ότι ως εκκολαπτόμενος γιατρός θες να τονίσεις τη σημασία μιας σωστής διάγνωσης και την αντικειμενικότητα της άποψης του γιατρού ως επιστήμονα. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εαν δεν είσαι σίγουρος λοιπόν σε τι αναφέρεσαι, καλόν θα ήταν να μην γενικεύεις όλες τις περιπτώσεις πλην ιατρών ως μπουλινγκ, καθώς όπως είδαμε υπάρχουν και οι φιλικές παραινέσεις που δεν εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία.

Το καταλαβαίνω ότι ως εκκολαπτόμενος γιατρός θες να τονίσεις τη σημασία μιας σωστής διάγνωσης και την αντικειμενικότητα της άποψης του γιατρού ως επιστήμονα. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
Απλα θέλεις να αμφισβητήσεις τα λεγόμενα μου και για αυτό φτιάχνεις σενάρια. Ανεξαρτήτως την κατεύθυνσης μου, αυτό πιστεύω ότι είναι το σωστό(προφανώς το ποστ δεν αναφέρεται σε συμβουλές στενών φίλων γιατί σε αυτές αν παρεξηγηθείς τότε απλα δεν είστε φίλοι). Άκου να δεις επειδή το έχω ζήσει αυτό κάποτε που ήμουν 20 κιλά πάνω από το ύψος μου, μου την έσπαγε όταν ακόμα και γνωστοί μου έλεγαν χάσει κιλά είσαι χοντρός κτλ. Όταν μου το είπε ο γιατρός για λόγους υγείας δεν με πείραξε καθόλου και άκουσα την συμβουλή του
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Χάνεις το νόημα.

Εαν σε μια συζητηση 2 φιλων, ο εύσωμος ζητήσει την άποψη του πιο καλλίγραμμου, θεωρείται μπουλινγκ;
Να πω εδώ οτι το θρεντ επίτηδες χρησιμοποιεί το ρήμα εγκαλώ κι όχι παροτρύνω, συμβουλεύω κλπ. Εγκαλώ έχει αρνητική έννοια και φτάνει μέχρι το κατηγορώ, κατακρίνω. Έτσι μια διευκρίνιση. :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Απλα θέλεις να αμφισβητήσεις τα λεγόμενα μου και για αυτό φτιάχνεις σενάρια. Ανεξαρτήτως την κατεύθυνσης μου, αυτό πιστεύω ότι είναι το σωστό(προφανώς το ποστ δεν αναφέρεται σε συμβουλές στενών φίλων γιατί σε αυτές αν παρεξηγηθείς τότε απλα δεν είστε φίλοι). Άκου να δεις επειδή το έχω ζήσει αυτό κάποτε που ήμουν 20 κιλά πάνω από το ύψος μου, μου την έσπαγε όταν ακόμα και γνωστοί μου έλεγαν χάσει κιλά είσαι χοντρός κτλ. Όταν μου το είπε ο γιατρός για λόγους υγείας δεν με πείραξε καθόλου και άκουσα την συμβουλή του

Κι εμένα μου το χε πει γιατρός γιατί ήμουν 30 κιλά πάνω από το ύψος μου και με χτύπαγε στα χειρουργεία στους αστραγάλους, αλλά και στα γόνατα. Σε συνδυασμό με αγυμνασιά ήταν θάνατος.

Μόλις τα χασα, ηρέμησα αρκετά.

Κάνεις λάθος πάντως, σενάρια δεν φτιάχνω. Σου παρουσιάζω και περιπτώσεις που η παραίνεση χάριν οικειότητας εκφέρεται ως έγκληση. Και συ ο ίδιος το είπες "αν παρεξηγηθείς δεν είστε φίλοι", και συμφωνώ σε αυτό.

Κι εμένα με χάλασε όταν μου έλεγε ένας καλός φίλος μου, μου είπε "ρε μαλάκα 9 μηνών είναι το μωρό;" και μου ζούλαγε την κοιλιά.

Αλλά του είπα "ναι μωρή, σε περιμένω να το βαφτίσεις μετά την καισαρική" και μετά από κάποιο καιρό λέω "είχε δίκιο, είμαι σαν γκαστρωμένη, το λέει για το καλό μου"

(γιατί πίσω από την έγκληση ξέρω τον άνθρωπο, συν ότι έχω κάποια λογική να ξέρω πως έχω κανει μαλακία με τη διατροφή μου)


Να πω εδώ οτι το θρεντ επίτηδες χρησιμοποιεί το ρήμα εγκαλώ κι όχι παροτρύνω, συμβουλεύω κλπ. Εγκαλώ έχει αρνητική έννοια και φτάνει μέχρι το κατηγορώ, κατακρίνω. Έτσι μια διευκρίνιση. :)

Ναι το γνωρίζω.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα θέλεις να αμφισβητήσεις τα λεγόμενα μου και για αυτό φτιάχνεις σενάρια. Ανεξαρτήτως την κατεύθυνσης μου, αυτό πιστεύω ότι είναι το σωστό(προφανώς το ποστ δεν αναφέρεται σε συμβουλές στενών φίλων γιατί σε αυτές αν παρεξηγηθείς τότε απλα δεν είστε φίλοι). Άκου να δεις επειδή το έχω ζήσει αυτό κάποτε που ήμουν 20 κιλά πάνω από το ύψος μου, μου την έσπαγε όταν ακόμα και γνωστοί μου έλεγαν χάσει κιλά είσαι χοντρός κτλ. Όταν μου το είπε ο γιατρός για λόγους υγείας δεν με πείραξε καθόλου και άκουσα την συμβουλή του

Τα λόγια τους σε πείραζαν επειδή κι εσύ ο ίδιος ήξερες ότι η κατάσταση σου δεν σου άρεσε αλλά βρισκόσουν στην φάση της άρνησης και συνεπώς όταν στο λέγανε σε βγάζανε δια της βίας από το καβούκι σου και σε ανάγκαζαν να δεις την πραγματικότητα για εκείνα τα δευτερόλεπτα. Τα άλλα που λες ότι δεν σε πείραξε από τον γιατρό είναι απλά justifications που λες στον εαυτό σου για να μην αναγνωρίσεις αυτό το πράγμα. Όλοι τα έχουμε περάσει αυτά don't worry.

Ο άνθρωπος που είναι οκ με την κατάσταση του ή που την έχει αναγνωρισεί και την αλλαζει δεν επιρεαζεται συναισθηματικά από λόγια τρίτων πόσο μάλλον ατόμων για τα οποία δεν τρεφει κανένα σεβασμό.
 

dev

Νεοφερμένος

Η dev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι καποιος θα αποφασισει να παρει η να χασει κιλα επειδη του λενε οι αλλοι.
Απο προσωπικη εμπειρια παντως οταν μικροτερη ημουν πολυ αδυνατη και μου λεγαν διαφοροι, ειτε κοντινοι ειτε οχι οτι πρεπει να παρω κιλα, εκτος οτι ηταν ενοχλητικο, δεν βοηθησε. Μετα απο πολλα χρονια ηρθε μονο του ισως λογω ορμονων κοντα στα 30 και εφτασα σε πιο φυσιολογικο βαρος. Επισης αν σε 10 χρονια βαλω παραπανω κιλα απο το κανονικο παλι δεν θα ηθελα να με πρηζουν να αδυνατισω και δεν νομιζω οτι θα μπω στην διαδικασια να αλλαξω τροπο ζωης αν δεν με ενοχλει εμενα και αν δεν ειναι κατι ακραιο που να επηρεαζεται η υγεια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.

σαρό θεός!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Πετάγομαι και εγώ να πω πως ο ρατσισμός(;) απέναντι σε χοντρους δεν συγκρίνεται με αυτόν απέναντι σε λεπτους. Ο πρώτος είναι συστηματικός καθώς άτομα με παραπάνω κιλά συχνά απορριπτονται από το χώρο εργασίας λόγω της εμφάνισης τους (έχετε δει ποτέ παχύσαρκο σερβιτόρο;).
Επίσης στο τομέα της υγείας τα προβλήματα τους αγνοούνται, με πολλούς γιατρούς να τους λένε να χάσουν βάρος ενώ το πρόβλημα είναι πιο σοβαρό. Υπάρχουν πολλές μελέτες πάνω στο θεμα, κάποιες από αυτές μπορούν να βρεθούν εδώ και εδώ.
Υπάρχει δηλαδή ένα bias απέναντι στους παχύσαρκους που δεν παρατηρείται στα πιο λεπτά άτομα. Προφανώς επειδή το standard είναι το λεπτό σώμα (τουλάχιστον στις γυναικες, στους άντρες υπάρχουν και άλλα κριτήρια που θέτει η κοινωνία).
Έχουν περάσει κάποιοι μήνες αλλά μιας και έπεσα τυχαία στο θέμα δεν μπορώ να μην το σχολιάσω ...
Καμία μα καμία σχέση δεν έχει το skinny με το fat shaming.
Και αυτό μπορεί να το καταλάβει ο οποιαδήποτε είχε ή έχει (έστω και λίγα ) παραπάνω κιλά .
Φυσικά αναφέρομαι μόνο σε γυναίκες μιας και το προτυπο για τους άνδρες διαφέρει.
απλά μην λέτε ότι είναι το ίδιο ...(ή και χειρότερο, αν είναι δυνατόν )
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,442 μηνύματα.
Καμία μα καμία σχέση δεν έχει το skinny με το fat shaming.
Και αυτό μπορεί να το καταλάβει ο οποιαδήποτε είχε ή έχει (έστω και λίγα ) παραπάνω κιλά .
Σχέση έχουν μεταξύ τους :) Αλλά συμφωνώ με το ότι δεν είναι ίδιο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top