Για καλύτερο site, κόψτε τη δικτατορία!!!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

aspasiapef

Νεοφερμένος

Η aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ασχετα με το θεμα του Πετρου, για το οποιο μιλησαμε σε pm, αυτα περι ειρωνειας "καποιου" σε ποιον αναφερονται? Αν αναφερονται σε αυτον που καταλαβα σκεφτητε κατι απλο: οτι ο ανθρωπος αυτος μπαινει εδω και συμβουλευει ιατρικα ΧΩΡΙς ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ. Το να ασκει καποιος αφιλοκερδως το επαγγελμα του για μενα (τουλαχιστον) δειχνει πολλα!

Ναι Ισμήνη, καλά κατάλαβες σ'αυτόν τον κάποιο αναφερόμουν, ο οποίος συστηματικά κολλάει και ειρωνεύεται μέλη του forum. Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό και μπράβο του το να δίνει συμβουλές όπου το χρειαζόμαστε αφιλοκερδώς, αλλά αυτό του δίνει το δικαίωμα να κάνει ειρωνικά σχόλια εις βάρος κάποιον από εμάς? Εμένα προσωπικά όχι δε έχει τύχει, αλλά έχω πολλά παραδείγματα:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ναι Ισμήνη, καλά κατάλαβες σ'αυτόν τον κάποιο αναφερόμουν, ο οποίος συστηματικά κολλάει και ειρωνεύεται μέλη του forum. Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό και μπράβο του το να δίνει συμβουλές όπου το χρειαζόμαστε αφιλοκερδώς, αλλά αυτό του δίνει το δικαίωμα να κάνει ειρωνικά σχόλια εις βάρος κάποιον από εμάς? Εμένα προσωπικά όχι δε έχει τύχει, αλλά έχω πολλά παραδείγματα:down:
Εχει δωσει εξηγησεις ο ιδιος επι του θεματος "ειρωνεια". Προσωπικα δεν με ενοχλει αυτη η ειρωνεια. https://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22683
Εδω θα βρεις την απαντηση του σε ερωτημα που εγω εθεσα. Μηπως επρεπε να θιχτω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspasiapef

Νεοφερμένος

Η aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ο.Κ. Το διάβασα! Το συγκεκριμένο σχόλιο του δεν ήταν τραγικό. Για την ακρίβεια λογικό το βρήκα. Έχω διαβάσει πολύ χειρότερα. Επειδή μ'ενοχλούν, απλά όταν βλεπω κειμενο δικό του το προσπερναώ και δεν το διαβάζω. Κι ας μην έχει σχολιάσει κάτι που έχω γράψει. Πες με υπερβολική αλλά έτσι είναι. Τέτοιου είδους και ύφους σχόλια μένοχλούν αφάνταστα και δεν τα θεωρώ ηπιότερης μορφής από αυτά του Petrcat ο οποίος εκθέτη την άποψή του, ίσως λίγο έντονα αλλά, ρε παιδιά, δημοκρατία έχουμε! Από την στιγμή που δεν με προσβάλει εμένα ή κανέναν άλλο γιατί να μη λέει τη γνώμη του? Τουλάχιστον αυτά που γράφει ο Πετρος τα διαβάζω με περισσότερο ενδιαφέρον γιατί δεν τα θεωρώ κακοπροαίρετα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Μη "θυμώνετε" με το Γιάννη, μιλάει από άλλη πλευρά...

Χθες, στα Βραβεία Ωνάση, ο Καθηγητής Φυσικής κ.Νανόπουλος (βραβευμένος και αυτός) είπε στην ομιλία του:
"...η επιστήμη δεν υπακούει σε υπαγορεύσεις, προκαταλήψεις και δόγματα. Ο επιστήμων πρέπει να έχει το θάρρος να λέει τα πράγματα με τ'όνομά τους. Ο μεγάλος βιολόγος Jacques Monot έλεγε πως ο επιστήμων οφείλει να είναι σεμνός και μετριόφρων σαν άνθρωπος, όχι όμως στην ανάλυση των επιστημονικών ευρημάτων...
Εύχομαι όλες οι ανακαλύψεις να οδηγήσουν σε ένα νέο άνθρωπο που κοιτάζει τον κόσμο κατάματα, χωρίς φόβο, και όπως έλεγε και ο Albert Camus συμφιλιωμένο με το παράλογο της ύπαρξής του"

Tα παραπανω ειχε γραψει η Αθανασια εδω https://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22787&page=13

Αντιθετως εγω διαβαζω κυριως τα σχολια του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Και Πετρο ειναι λιγο υπερβολικα ολα αυτα περι "εξουσιας", "δικτατοριας", "χαφιεδων"... Ελεος ουτε στην Αντισταση να ειμαστε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ο επιστημων ( που δεν ειναι μονο ενας σ'αυτο το σαιτ αλλα τρεις τεσσερις και βαλε) πρεπει εξισου να διατηρει το πνευμα του ανοιχτο και να ακουει και τους αλλους επιστημονες αυτο ειναι επιστημη και οχι η θεοποιηση του ενος και μοναδικου.
Προσωπικα αλλα σχολια του τα εκτιμω, αλλα καθολου ιδιως δεν τον εκτιμω σε οσα ειπε σε μενα αλλα αυτο ειναι η προσωπικη μου αποψη.

Οσο για το θεμα εδω, δεν μπορω να μιλησω, μπορω ομως να πω οτι εγω μπηκα με τις καλυτερες προθεσεις στο σαιτ, το ειπα αλλωστε και εφερα μαζι μου και ανθρωπους και κειμενα και το διαφημισα κι εξω απο εδω και δεν θα ηθελα να ανακαλυψω καποια μερα οτι αυτο δεν εκτιμαται εστω κι αν καποιοι δεν συμφωνουν προσωπικα με το επαγγελμα μου η με τις αποψεις μου.

Καλο ειναι να υπαρχει ανοχη στη διαφορα κα τιμιο παιχνιδι παντου αν θελουμε να ειμαστε ολοι καλα.
Μη "θυμώνετε" με το Γιάννη, μιλάει από άλλη πλευρά...

Χθες, στα Βραβεία Ωνάση, ο Καθηγητής Φυσικής κ.Νανόπουλος (βραβευμένος και αυτός) είπε στην ομιλία του:
"...η επιστήμη δεν υπακούει σε υπαγορεύσεις, προκαταλήψεις και δόγματα. Ο επιστήμων πρέπει να έχει το θάρρος να λέει τα πράγματα με τ'όνομά τους. Ο μεγάλος βιολόγος Jacques Monot έλεγε πως ο επιστήμων οφείλει να είναι σεμνός και μετριόφρων σαν άνθρωπος, όχι όμως στην ανάλυση των επιστημονικών ευρημάτων...
Εύχομαι όλες οι ανακαλύψεις να οδηγήσουν σε ένα νέο άνθρωπο που κοιτάζει τον κόσμο κατάματα, χωρίς φόβο, και όπως έλεγε και ο Albert Camus συμφιλιωμένο με το παράλογο της ύπαρξής του"
Tα παραπανω ειχε γραψει η Αθανασια εδω https://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22787&page=13

Αντιθετως εγω διαβαζω κυριως τα σχολια του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Παραπανω εαν διαβασες yasmin θιγεται το δικο του ονομα. Δεν ξερω τι εννοεις θεοποιηση του ενος και μοναδικου.
υσ. Δεν νομιζω οτι θα τα διαβασει εδω και θα απαντησει ο ιδιος. Ισως εδω καποιος πρεπει να κανει το "καρφι". Ασχημο να σε συζητουν και να μην το ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspasiapef

Νεοφερμένος

Η aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Παραπανω εαν διαβασες yasmin θιγεται το δικο του ονομα. Δεν ξερω τι εννοεις θεοποιηση του ενος και μοναδικου.
υσ. Δεν νομιζω οτι θα τα διαβασει εδω και θα απαντησει ο ιδιος. Ισως εδω καποιος πρεπει να κανει το "καρφι". Ασχημο να σε συζητουν και να μην το ξερεις.

Δε θίγεται το όνομα του, γιατί δεν αναφέρεται κανένα όνομα! Το ότι κατάλαβες αμέσως για ποιον μιλάω σημαίνει όμως ότι έχω δίκιο και ότι είναι ο μόνος ο οποίος είναι προκλητικά εριστικός!
Πάντως αν πρέπει να γίνει κάποιος "καρφί" ας γίνει αυτός που έγινε και στην περίπτωση του Πέτρου, αν μας διαβάζει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο! Είναι κάποιοι (για να μην πω κάποιος!) οι οποίοι συστηματικά "κολλάνε" και ειρωνεύονται άλλα μέλη, όπως επίσης έχω παρατηρήσει επανειλημένα ότι τα threads από αλλού ξεκινάνε και αλλού καταλλήγουν... Εδώ θα μπορούσε να γίνει έλεγχος με μεγαλύτερη προσοχή και να μην γίνονται εξαιρέσεις επειδή κάποιος από τα μέλη μπορεί να φαίνεται χρήσιμος λόγω επαγγέλματος (καταλάβατε ποιον εννοώ ή να κάνω και κ..ά μου???):P
Oxι δεν ειναι ο μονος εριστικος (ουτε καν εριστικος). Απλως ετσι οπως το παρουσιαζεις ειναι "τι κανει ΝΙΑΟΥ ΝΙΑΟΥ στα κεραμιδια!"
Και αλλο το "καρφωμα" για τον Πετρο (για τα pm=ιδιωτικα δεδομενα) αλλο να τον ειδοποιησουμε (το γνωστο αγνωστο) για να μπορεσει κι αυτος να μας πει την αποψη του εαν θελει (σε κατι που γραφεται δημοσιως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspasiapef

Νεοφερμένος

Η aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Σε κάποιο topic που είχε θέσει η Yasmin το είχα σχολιάσει ξανά και μάλιστα είχα προτείνει να συναντηθούν να τα πούνε από κοντά μπας και σταματήσει η κόντρα! Μάλιστα είχε τοποθετηθεί και ο ίδιος. Όπως και να έχει δεν το είπα με σκοπό να μη το μάθει ούτε είμαι η μόνη που έχει παρατηρήσει αυτή την ιδιαίτερη συμπεριφορά φαντάζομαι. Αν θέλει μπορεί να απαντήσει όπως έκανε και την προηγούμενη φορά. Ίσως η Yasmin θυμάται σε ποιο topic ήταν γιατί έψαξα και δεν το βρίσκω. Yasmin help!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ismini

Νεοφερμένος

Η Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ποιο τοπικ καλε? Αφου δεν ειναι στους συνδεδεμενους χρηστες! Συνηθως απαντα στα ιατρικα. 'Οποτε τον εχω ρωτησει σε καποιο αλλο θεμα δεν το εχει δει.
Παλι ξεφυγαμε πολυ απο το θεμα του Πετρου(:confused: ΣΥΓΝΩΜΗ) και ας σταματησουμε ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota

Νεοφερμένος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θα ζηταμε απολογιες? του στιλ γιατι το ειπες πως το ειπες?νομιζω οτι η Yiasmin εχει απαντησει και κεινη και επισης η διαφωνια τους δεν ηταν προσωπικη αλλα σε σχεση με εγκυροτητα αρθρων Ας μεινουμε ομως στο θεμα που τεθηκε απο αρχης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspasiapef

Νεοφερμένος

Η aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Το βρήκα είναι https://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22962&page=5&highlight=%E2%E5%EB%EF%ED%E9%F3%EC%FC%F3. Δεν νομίζω ότι είμαστε off topic γιατί έχει να κάνει με συμπεριφορές μελών και κατά πόσο αντιμετωπίζοντε όλοι το ίδιο. Επίσης τόσο εγώ που το διάβασα όσο και η Yasmin η οποία έγραψε : "Ναι υπαρχει κοντρα γιατι ο κυριος αυτος εκφερει αποψη μη οντας ειδικος χωρις να το εχει ψαξει καν και αμφισβιτωντας την διεθνη επιστημονικη κοινοτητα που εχει βαλει την ψυχαναλυση σε πανεπιστημια θεραπευτικους φορεις και κεντρα ψυχικης υγειας. Αντι να το ψαξει ενω του λεω που επιμενει με κακοηθη τροπο να αποριπτει πραγματα που αγνοει τελειως . Σιγουρα εχει προσωπικους λογους να επιμενει ετσι τυφλα" πιστέψαμε ότι υπάρχει κόντρα από πρόθεση και Ismini δεν ήταν στα ιατρικά αλλά στη Γενική Γατοσυζήτηση στις Αναδημοσιεύσεις.

Εγώ πάντως κουράστηκα να συζητάω γι'αυτό και σταματάω εδώ!
I rest my case!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγω εξακολουθω παντως να τα βλεπω μοιρασμενα τα πραγματα αλλο αν μου ταιριαζει καποιος σαν ανθρωπος, αλλο αν θεωρω καλο καποιον καλο στο επαγγελμα του κι αλλο σαν επιστημονα. Μπορει να εκτιμω το ενα αλλα να μην μ'αρεσει το αλλο και σιγουρα κι εγω μπορει να μην αρεσω σαν ανθρωπος σε μερικους με τις αποψεις μου αλλα καλο ειναι να υπαρχει διαχωρισμος στη χρησιμοτητα του καθενος σ'αυτο το σαιτ βασει εμπειριας και επαγγελματος.
Οσο για το τι πραγματικα ειμαστε ολοι αυτο το δειχνει και η ζωη μας εξω αν ειμαστε υπευθυνοι με τα ζωα τους ανθρωπους το τι ειμαστε και το τι πιστευουν οι αλλοι για μας. Εδω δεν ειναι παρα ενα μερος της πραγματικοτητας, ενα σαιτ για τις γατουλες που αν δε προσεξουμε ολοι μπορει πανευκολα να γινει μπαχαλο και αυτο δεν θα αρεσε σε κανεναν νομιζω δεν ειναι προς οφελος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memy

Νεοφερμένος

Η memy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τελικά ο Πέτρος όντως έφυγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Χαλαρά, μην την πληρώσει ο Ιωάννης τώρα!!!!:redface: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota

Νεοφερμένος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Σαφως !σοφον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Με φώναξε κανείς; Εδώ είμαι! Για να μη λέτε ότι διαβάζω μόνο τα ιατρικά θέματα...

Η θέση μου: Συμμετέχω σε αυτό το site γιατί θεωρώ ότι έχει κάποια ποιότητα. Αν δεν είχε επίπεδο, δεν θα είχα μπει στον κόπο ούτε να το διαβάζω. Παρά τις υπερβολές, παρά τα ξεστρατίσματα, κρατάει «χαρακτήρα» και αυτό μού αρέσει.

Ο διάλογος μέσα από ένα forum έχει πολλά καλά. Πρώτα-πρώτα μπορείς να πεις τη γνώμη σου, άνετα, σε ό,τι έκταση θέλεις και όσο συχνά θέλεις (δείτε τι γίνετε στα τηλεοπτικά παράθυρα, όπου μιλάνε όλοι μαζί και κανένας δεν καταλαβαίνει τίποτα). Από την άλλη, η έλλειψη προσωπικής επαφής δυσκολεύει λίγο τα πράγματα, γιατί από τη στιγμή που δεν βλέπεις το πρόσωπο του άλλου, εύκολα παρεξηγείς τα γραφόμενα και τις προθέσεις του. Γι' αυτό καταρχήν ψυχραιμία. Όλοι μπαίνουμε στο site καλοπροαίρετα και δεν έχουμε καμία όρεξη να χαλάμε τις καρδιές μας. Κανένας δεν έχει προσωπικές διαφορές με κανέναν.

Μερικά σχόλια:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr:
Εγω εξακολουθω παντως να τα βλεπω μοιρασμενα τα πραγματα αλλο αν μου ταιριαζει καποιος σαν ανθρωπος, αλλο αν θεωρω καλο καποιον καλο στο επαγγελμα του κι αλλο σαν επιστημονα. Μπορει να εκτιμω το ενα αλλα να μην μ'αρεσει το αλλο και σιγουρα κι εγω μπορει να μην αρεσω σαν ανθρωπος σε μερικους με τις αποψεις μου αλλα καλο ειναι να υπαρχει διαχωρισμος στη χρησιμοτητα του καθενος σ'αυτο το σαιτ βασει εμπειριας και επαγγελματος.

Συμφωνώ

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef:
...όταν βλεπω κειμενο δικό του το προσπερναώ και δεν το διαβάζω...

Καλά κάνετε, αλλά αυτό δείχνει εμπάθεια.

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr:
εστω κι αν καποιοι δεν συμφωνουν προσωπικα με το επαγγελμα μου η με τις αποψεις μου...

Αγαπητή yasmin1gr, δεν έχω κάτι με τα επαγγελματικά σας δικαιώματα. Εγώ σχολίασα την επιστημονικότητα της ψυχανάλυσης. Γιατί μπερδεύετε τα πράγματα. Δεν σας έθιξα προσωπικά. Εγώ εδώ και χρόνια δέχομαι πολλές επικρίσεις και χλευασμούς (από τότε που ήμουν στο πρώτο έτος φοιτητής) για την κοινωνική προσφορά του επαγγέλματός μου. Πρέπει κάθε φορά να θίγομαι; Θα τα είχα παρατήσει προ πολλού. Όταν κάποιος μού λέει «σιγά το επάγγελμα, να ξεγεννάς αγελάδες!» με θίγει προσωπικά; Προσωπική μομφή θα ήταν: «είσαι κακός μαιευτήρας αγελάδων». Καταλαβαίνετε τη διαφορά;

Αρχική Δημοσίευση από Ismini:
Ισως εδω καποιος πρεπει να κανει το "καρφι".

Πράγματι, κάποιος το έκανε.

Αρχική Δημοσίευση από NERINA:
Και πιστεύω σε αυτό που έλεγε η γιαγιά μου "δεν έχει τόσο σημασία αυτό που λες, αλλά πως το λες".

Σοφή η γιαγιά σας, αλλά διαφωνώ. Έτσι, δίνει έμφαση στην επιφάνεια, στο «περιτύλιγμα». Υπάρχουν πολιτικοί που λένε ανούσια πράγματα, με τόσο στόμφο που σε κάνουν να νομίζεις ότι είναι πολύ σημαντικά. Και άλλοι, υποβαθμίζουν σπουδαία πράγματα (συνειδητά ή ασυναίσθητα, λόγω ανικανότητας) και τα προσπερνάμε όλοι. Ας δίνουμε περισσότερη σημασία στην ουσία, στο βαθύτερο νόημα, και όχι στην κάθε λέξη χωριστά.

Ύστερα από αυτό το post, θα διαβάζω περισσότερο το mycat. Τώρα πλέον και τα μη ιατρικά θέματα. Για να απαλλάξω και κάποιους από τον πειρασμό να γίνουν καρφιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspasiapef

Νεοφερμένος

Η aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλά κάνετε, αλλά αυτό δείχνει εμπάθεια.



Ύστερα από αυτό το post, θα διαβάζω περισσότερο το mycat. Τώρα πλέον και τα μη ιατρικά θέματα. Για να απαλλάξω και κάποιους από τον πειρασμό να γίνουν καρφιά...

Αγαπητέ μου, εμπάθεια είναι αυτό που χαρακτηρίζει τα δικά σας σχόλια, γι΄ αυτό και αποφεύγω να τα διαβάζω!!!

Μιας και αναφέρεστε σ'εμένα, πρέπει να πω ότι δεν μπήκα απλώς στον πειρασμό. Ήταν ξεκάθαρο το καρφί. Εάν σταματήσετε να ειρωνεύεστε συγκεκριμένα μέλη του forum, τότε θα μπορώ κι εγώ να διαβάσω τα σχόλία σας τα οποία, κατά άλλους, έχουν ενδιαφέρον λόγω της ιδιότητας σας, καθώς επίσης θα σταματήσω και τα "καρφια" :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef:
Αγαπητέ μου, εμπάθεια είναι αυτό που χαρακτηρίζει τα δικά σας σχόλια, γι΄ αυτό και αποφεύγω να τα διαβάζω!!!

Μιας και αναφέρεστε σ'εμένα, πρέπει να πω ότι δεν μπήκα απλώς στον πειρασμό. Ήταν ξεκάθαρο το καρφί. Εάν σταματήσετε να ειρωνεύεστε συγκεκριμένα μέλη του forum, τότε θα μπορώ κι εγώ να διαβάσω τα σχόλία σας τα οποία, κατά άλλους, έχουν ενδιαφέρον λόγω της ιδιότητας σας, καθώς επίσης θα σταματήσω και τα "καρφια" :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

1. Δεν αναφερόμουν σε εσάς, σε ό,τι αφορά το «κάρφωμα».

2. Δείξτε μου ΕΝΑ εμπαθές σχόλιό μου.

3. Η ειρωνεία -έχω ξαναπεί- είναι μέσα στο παιχνίδι του διαλόγου. Όταν κάποιος συστηματικά δεν συζητάει με επιχειρήματα, αλλά παραθέτει ασυναρτησίες, ε, τότε ας περιμένει ανάλογη αντίδραση. Όποιος δεν μπορεί να την ανεχτεί, ας μην συμμετέχει. Άλλωστε, μάλλον πρόκειται για «σωκρατική» ειρωνεία. Ποτέ δεν επιτέθηκα και δεν προσέβαλαν κανέναν προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top