Εδώ κάνουμε δίαιτα!

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Κόψιμο γλυκά, αλκοόλ, ψωμί και από φαι τεράστιες γαβαθες σαλάτα.. Με σπόρους . Στις καραντινες είχα χασει 7 κιλά σε κανένα δίμηνο
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
πωπω ρε Γλαύκη, ακούγεται μεγάλη θλίψη αυτό
Οχι και τόσο σκέψου γευματα με ένα σωρό σπόρους πχ κάνναβης, chia ,ηλιοσπορους κλπ. Αντί για ψωμί.. Ποικιλία λαχανικών και πρωτεΐνη πχ κοτόπουλο ή τόνο μέσα
Όλα μια συνήθεια είναι
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Κόψιμο γλυκά, αλκοόλ, ψωμί και από φαι τεράστιες γαβαθες σαλάτα.. Με σπόρους . Στις καραντινες είχα χασει 7 κιλά σε κανένα δίμηνο
Δεν τρώω τίποτα από αυτά😂 μόνο λίγο ψωμί και κάνα μικρό γλυκάκι την εβδομάδα
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,505 μηνύματα.
To απόλυτο φυσιολογικό είναι μισό με ένα κιλό την βδομάδα.
Φυσικά και ο καθένας μας μπορεί να κάνει εξαντλητική δίαιτα αλλά αυτό δεν μου λέει κάτι αν τα πάρεις διπλά και τριπλά.
Ξεκινάς με την θέληση στο να πετύχεις τον στόχο σου πολύ βασικό
όχι άγχος
πολύ νερό
τρως απ όλα με μέτρο βάλε στην ζωή σου γύρη/πρόπολη/ βασιλικό πολτό/ τα ξερά σύκα τους ξηρούς καρπούς και φυσικά την άσκηση ( περπάτημα ( αν μπορείς κολυμβητήριο ή ότι άλλο θες και μπορείς)
Αν δεν αντέχεις χωρίς γλυκό μπορείς να φας ζελέ η μία σοκολάτα μικρή μία φορά την βδομάδα ( και εγώ λατρεύω τις λιχουδιές και σε καταλαβαίνω) :)

Πριν απ όλα όμως ενημερώσου και κάνε εξετάσεις .
Έχε στο νου σου οτι όσο εύκολο είναι να καταστρέψεις τον οργανισμό σου τόσο δύσκολο είναι να τον επαναφέρεις.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Γίνεται να χάσω 7-10 κιλά σε έναν μήνα; εννοώ θεωρείται φυσιολογικό;
Όχι απίθανο, αλλά δύσκολο να τα χάσεις με υγιή τρόπο σε έναν μήνα, χωρίς την συνδρομή διατροφολόγου. Δεν αρκεί απλά όχι γλυκά κτλ. Χρειάζεται υποθερμιδικη διατροφή για να εξασφαλίσεις ότι όντως μεν παίρνεις τις βιταμίνες σου αλλά ταυτοχρόνως τρως λιγότερες θερμίδες.
Αυτά πάντα αν δεν έχεις ορμονικά θέματα κτλ.
Αλλά γιατί να χάσεις 10 κιλά καλέ; Μια χαρά κουκλίτσα είσαι. Σκελετός θέλεις να μείνεις, 1.70 γυναίκα;
Πάντως οι ενδοκρινολόγοι συστήνουν μέχρι 4 κιλά να χάνεις τον μήνα, όχι παραπάνω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

To απόλυτο φυσιολογικό είναι μισό με ένα κιλό την βδομάδα.
Ο χρυσός κανόνας.
Άρα για 7 κιλά θέλεις Εριφύλη 7 εβδομάδες, για 10κιλα, 2,5 μήνες.
Αυτό για υγιή δίαιτα, χωρίς να κάνεις κάποια ζημιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Επειδή παραπάνω αναφέρθηκαν τα προϊόντα μέλισσας ως superfoods ,έχετε υπόψη πιθανές αλλεργίες ( εγώ πχ δε μπορώ να αγγίξω προπολη και με ορισμένα είδη γύρης πρηζεταιη γλώσσα μου)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Ε πήρα πήρα λίγα.🥺
Και ; Υπάρχει πιο θηλυκό από το καμπυλωτό σώμα; Αλλά όπως και να είναι, σεβαστή η επιθυμία σου, αν θες να χάσεις 10 κιλά να τα χάσεις με σωστό τρόπο, όχι σε ένα μήνα δηλαδή. Να πας και σε διατροφολόγο αν υπάρχει η δυνατότητα, έστω για να σου γράψει μια διατροφή 2-3 μηνών.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,505 μηνύματα.
Ο χρυσός κανόνας.
Άρα για 7 κιλά θέλεις Εριφύλη 7 εβδομάδες, για 10κιλα, 2,5 μήνες.
Αυτό για υγιή δίαιτα, χωρίς να κάνεις κάποια ζημιά.
Ο χρυσός κανόνας είναι ένας πριν ξεκινήσεις το οτιδήποτε
( το οποίο και έχω γράψει ).

Πριν απ όλα όμως ενημερώσου και κάνε εξετάσεις .
Έχε στο νου σου οτι όσο εύκολο είναι να καταστρέψεις τον οργανισμό σου τόσο δύσκολο είναι να τον επαναφέρεις.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Θυμήθηκα τώρα, πρώτη γυμνασίου μωρό, έκανα μια δικιά μου δίαιτα και από 55 είχα φτάσει 40 μέσα σε δύο εβδομάδες 😂 έτρωγα ΜΟΝΟ ένα καρότο την ημέρα.. εν τω μεταξύ έβαζα φαγητό αλλά το πετούσα για να με βλέπουν και να νομίζουν ότι τρώω. Η γυμνάστρια μου με είχε πάρει χαμπάρι και με έβρισε και το έκοψα (όλως περιέργως δεν τα πήρα πίσω τα κιλά 🥺)


Μην αντιγράφετε τις ανοησίες μου, απλά τις θυμάμαι και γελάω
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Θυμήθηκα τώρα, πρώτη γυμνασίου μωρό, έκανα μια δικιά μου δίαιτα και από 55 είχα φτάσει 40 μέσα σε δύο εβδομάδες 😂 έτρωγα ΜΟΝΟ ένα καρότο την ημέρα.. εν τω μεταξύ έβαζα φαγητό αλλά το πετούσα για να με βλέπουν και να νομίζουν ότι τρώω. Η γυμνάστρια μου με είχε πάρει χαμπάρι και με έβρισε και το έκοψα (όλως περιέργως δεν τα πήρα πίσω τα κιλά 🥺)


Μην αντιγράφετε τις ανοησίες μου, απλά τις θυμάμαι και γελάω
Ελπίζω να μην ξαναγυρίσεις ποτέ σε τόσο ανθυγιεινές δίαιτες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,803 μηνύματα.
Εγώ μπορώ να τα χάσω, απλά ρωτάω αν είναι υγιεινό.. Θεωρούνται πολλά για έναν μήνα;

Ότι χειρότερο είναι. θα καταβολίσεις ότι μυικη μάζα έχεις και θα παραμεινει και το λίπος.

1-2 κιλά το μήνα το πολύ + γυμναστική γιατι και λιγο να χάνεις αν δεν κάνεις γυμναστικη πάλι θα χάσεις μυική μάζα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Ότι χειρότερο είναι. θα καταβολίσεις ότι μυικη μάζα έχεις και θα παραμεινει και το λίπος.

1-2 κιλά το μήνα το πολύ + γυμναστική γιατι και λιγο να χάνεις αν δεν κάνεις γυμναστικη πάλι θα χάσεις μυική μάζα.
1 κιλό τον μήνα; τι λες καλέ;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,840 μηνύματα.
1 κιλό τον μήνα; τι λες καλέ;
3.5 έως 4 κιλά τον μήνα μπορείς να χάσεις. Μισό με ένα κιλό την εβδομάδα, αρκεί να τρως ανά τρεις ώρες, πρωινό, σνακ, μεσημεριανό, σνακ, βραδινό, κι άθληση.

Έχω χάσει 19 κιλά στο παρελθόν με διατροφολόγο κιαυτή είναι η πιο σωστή μέθοδος που προτείνουν σχεδόν όλοι. Στους σωστούς συνδυασμούς είναι η μαγκιά. Αυτά όμως θα στα πει ένας ειδικός, όχι εδώ μέσα εμείς.

Πολλοί κάνουν διαλειμματικη και τους βοηθάει. Εσύ πάντως αν θες να κάνεις την αρχη μονη σου, πρεπει να τρως σιγουρα 4-5 γεύματα την ημέρα. Ένα σωστό πρωινό, φρούτα ή ξηρούς καρπούς στα σνακ σου, μεσημεριανό μαγειρευτο χωρίς πολύ λαδι και βραδινό κάποιο γιαούρτι, σαλάτα κτλ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρα για 7 κιλά θέλεις Εριφύλη 7 εβδομάδες, για 10κιλα, 2,5 μήνες.
Αυτό για υγιή δίαιτα, χωρίς να κάνεις κάποια ζημιά.
Αυτά που είπαν η δούκισσα και @Nascentes morimur
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Γενικά εγώ προτείνω διατροφολόγο-ενδοκρινολόγο/διαβητολόγο. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που έχασαν μόνοι τους κιλά απλά κόβοντας το φαγητό, αλλά δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Για να καταλάβετε γενικά πόσο βαθύ είναι το θέμα, σε κορυφαία βιβλία Βιοχημείας το θέμα του μεταβολισμού αναλύεται σε καμια 10αριά κεφάλαια και όχι σε μια τυπική φράση, όπως "κόψε τον υδατάνθρακα".

Είμαστε στο 2024 πλέον, όχι στο 1985, ας εμπιστευτούμε την επιστήμη :P
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Επειδή χάνω πολύ εύκολα κιλά, εγώ πιστεύω ότι αν κόψω εντελώς την ζάχαρη και αρχίσω τα φρούτα, θα χάσω..
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Επειδή χάνω πολύ εύκολα κιλά, εγώ πιστεύω ότι αν κόψω εντελώς την ζάχαρη και αρχίσω τα φρούτα, θα χάσω..
Και τα φρούτα θέλουν μέτρο, δεν είναι αθώα. Μια μπανάνα έχει καμια 30αρια g υδατάνθρακα. Και κυρίως όχι σκέτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top