Ζωή στην επαρχία

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Σοβαρά ;;; να κάνεις τι στο Μαρούσι ; να θές να χαλαρώσεις μια Κυριακή σπίτι σου και να ακούς την οχλοβοή της Κηφισιας ;

αν δουλευεις κέντρο νοικιάζεις άνετα Ωρωπό και γύρω περιοχές ειχα βρει ενα τρομερό σπιτι με 250 ευρω το μήνα.

Με ενα αμαξάκι ανεβαινεις στο τρένο του προαστιακού και σε μιση ώρα εισαι Αθήνα άνετα κ γρηγορα (Σταθμό Λαρίσης συγκεκριμένα). Συνεπώς συνδυάζεις φύση + κεντρο αμα θές εισαι κοντά.

Η Διαδρομή που κάνεις το πρωί για να πάς στο τρενο μέσα στο δάσος δεν συγκρινεται. Και εγω Αθηνα δουλευω και πιο νότια. Πειραιά. ;)

Για μένα η Αθήνα τελείωσε. Ουτε γουσταρω τους δρομους με τη κινηση και το παρκινκ ο ενας πανω στον αλλον. Μακρυάααααα.

Εχεις και τη Χαλκίδα κοντά πάς την εκδρομουλα σου η Ερέτρια απέναντι. Χαλκουτσι - Μαρκοπολο - Αφιδνες.

Η Αθηνα ειναι υπερ εκτιμημενη πλέον.

Και το καλοκαιρι έχεις και τη θάλασσα δίπλα. Για ποιο λογο να δωσω στους Αθηναιους 500-600 ευρω το μηνα ενοικιο στο Μαρουσι επειδη έχουν το the mall κοντα ; που θα κανω μπάνιο το καλοκαιρι ; που θα βγαινω μια χαλαρη βολτα το χειμωνα ; δηλαδη τι προσφέρει η Χ περιοχή της Αθηνας που το προτάσουν και ως επιχειρημα που επηρεάζει την τιμή του ενοικιου ;;; ποια η διαφορα της ΣΜΥΡΝΗς ΑΠΟ ΤΟΝ κΟΡΥΔΑΛΛΟ ;

ΤΣΙΜΕΝΤΟ έχουν και οι 2.
Τι Ωρωπό προτείνεις σε μια νέα κοπέλα;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Ο Προαστιακός από τότε που τον πήραν στα χέρια οι Ιταλοί έχει γίνει ένα μπου******, όσοι τον χρησιμοποιούμε συχνά ξέρουμε, τα δρομολόγια έρχονται οπότε γουστάρουν, συρμοί κλείνουν και σε πετάνε σε λεωφορείο, και εννοείται το εισητηριο είναι φαρμακι. πολύ μακριά ο Ωρωπός, χωριό είναι και ολας. Δεν θα την βολεψει καθόλου
Αν η κοπέλα θα είχε οικονομική άνεση για αυτοκίνητο δεν θα είχε ανάγκη να ρωτάει που παίζουν τα ενοίκια στην Αθήνα 😂

Λογικό να μην έχεις οικονομική άνεση να πάρεις αυτοκινητο με μια δοση 150 ευρω το μήνα αφου θα τα δίνεις στα ενοίκια. Πχ εκει που λέω βρισκεις σπιτάρα με 350 το πολύ. Στην Αθηνα το ιδιο θα ήθελε 450-500.

Ουτε να με πληρώνουν δεν μένω κέντρο Αθήνα. Οχι να τους πληρώνω. :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι Ωρωπό προτείνεις σε μια νέα κοπέλα;

Δε προτεινα κάτι φίλε μου. Δε τη ξέρω την κοπελα ας ψάξει μονη της τι την βολεύει. Δε δινω συμβουλές. Ειπα τη γνωμη μου για την φρενιτιδα που επικρατεί στην Αθήνα. Λένε για καλές περιοχες.

Με ποια κριτηρια δηλαδη ; κινηση ; νεφος ; αποπνικτική ατμοσφαιρα το καλοκαιρι ;

ας μας πει κάποιος γιατι ας πούμε μια περιοχη Α ειναι καλυτερη απο την Β ενω βρισκονται στο λεκανοπέδιο ; επειδη στην Α μένουν νεόπλουτοι και έχει κ λιγο δάσος ; :)

εχω ζησει χρόνια Αθηνα και επαρχία. Πλέον εχω σφαιρικη άποψη.

Το καλοκαιρι θα θες να κανεις ένα μπανιο. Βάλε τη Βενζινη που θα φας να πάς να δροσιστεις λίγο. Γαμάτη περιοχη η Νεα Σμυρνη. Τον Αυγουστο ειναι καμίνι όμως. Και δεν εχει και θαλασσα άρα η τιμη των 400-500 ευρω για ενα ενοικιο ειναι ΠΟΛΛΑ για αυτα που προσφέρει ως εναλλακτικές. Λυπάμαι.

Ποιοτητα ζωης δεν ειναι να λιώνεις το καλοκαιρι στο καμίνι επειδη πληρώνεις ενοικιο κ δεν έχεις να πάς διακοπές. Κάνε μια αποκεντρωση και δέξου την μετακινηση με τον προαστιακό.

Δεν τα χεις ολα σε αυτη τη ζωή. επιλογές κάνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Λογικό να μην έχεις οικονομική άνεση να πάρεις αυτοκινητο με μια δοση 150 ευρω το μήνα αφου θα τα δίνεις στα ενοίκια. Πχ εκει που λέω βρισκεις σπιτάρα με 350 το πολύ. Στην Αθηνα το ιδιο θα ήθελε 450-500.

Ουτε να με πληρώνουν δεν μένω κέντρο Αθήνα. Οχι να τους πληρώνω. :D
Ξέρεις φίλε μου το αυτοκίνητο δεν είναι μόνο να το αγοράσεις. Είναι βενζίνη ένα 50€ εβδομαδιαίως+ σέρβις+ ΚΤΕΟ+ κάρτα καυσαερίων ετήσιο. Μιλάμε για λουξε πράγμα στην εποχή μας που το λίτρο βενζίνης έχει τρελή τιμή.
Πέρα από τα έξοδα αυτά θα πληρώνει και την μηνιαία κάρτα του προαστιακού.

Όλα αυτά θα περάσουν τα 600€ (με ενοίκιο στο χωριό). Πράγμα που για την κοπέλα είναι αδυνατο. Συν θα έχει πολύ ωρα στο commuting.
Για τους λάτρεις της φύσης καλύτερα να πάει κάποιος Κρυονέρι να μείνει που τουλάχιστον έχει και λεωφορείο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Παιδιά μην ακούω τώρα τέτοια και τρελαίνομαι. Ένα αμάξι ειναι κάτι πολύ βασικό σήμερα. Αν βλέπεις οτι με τη δουλειά που σου προτείνουν ΔΕΝ μπορείς να το πάρεις τουλάχιστον μέσα σε ενα ευρος τριετίας τοτε τους λές μάγκες συγγνωμη αλλα η προταση σας για δουλειά θεωρω οτι για αυτα που θα προσφέρω θα με αφήνει πλήρως στάσιμο και να είστε καλά.

Βρειτε άλλον να δουλευει 3 χρόνια για 700-800 ευρώ. Άποψη μου , εγω θέλω στη διετια άντε 3ετια να ακουμπάω το 1000αρικο σίγουρα. Με τέτοια ακριβεια και τέτοιο πληθωρισμό. Κουπόνια θα μ δινετε εκτος μισθου , καυισμα θα μ βαζετε δε ξέρω. Εγω με 700 και 10ωρο καθε μερα δε κάθομαι. Γεια χαρά.-

Και στη τελική αρκετοι και αρκετές έχουν διπλωμα κ απλά κινουνται με το αμαξι των γονιών τους το 2ο πχ. δεν ειναι κάτι. Μονο βενζινη θα βάζεις κ κανα σέρβις. Μη τα δραματοποιούμε ολα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Παιδιά μην ακούω τώρα τέτοια και τρελαίνομαι. Ένα αμάξι ειναι κάτι πολύ βασικό σήμερα. Αν βλέπεις οτι με τη δουλειά που σου προτείνουν ΔΕΝ μπορείς να το πάρεις τουλάχιστον μέσα σε ενα ευρος τριετίας τοτε τους λές μάγκες συγγνωμη αλλα η προταση σας για δουλειά θεωρω οτι για αυτα που θα προσφέρω θα με αφήνει πλήρως στάσιμο και να είστε καλά.

Βρειτε άλλον να δουλευει 3 χρόνια για 700-800 ευρώ. Άποψη μου , εγω θέλω στη διετια άντε 3ετια να ακουμπάω το 1000αρικο σίγουρα. Με τέτοια ακριβεια και τέτοιο πληθωρισμό. Κουπόνια θα μ δινετε εκτος μισθου , καυισμα θα μ βαζετε δε ξέρω. Εγω με 700 και 10ωρο καθε μερα δε κάθομαι. Γεια χαρά.-

Και στη τελική αρκετοι και αρκετές έχουν διπλωμα κ απλά κινουνται με το αμαξι των γονιών τους το 2ο πχ. δεν ειναι κάτι. Μονο βενζινη θα βάζεις κ κανα σέρβις. Μη τα δραματοποιούμε ολα.
Για εμάς κάτω των 30 ετών βλέπουμε αλλιώς με τη κατοχή ενός αυτοκίνητου, αν κάποιος δουλεύει κέντρο και μένει κέντρο ή σε σημείο με προσβαση ΜΜΜ δεν υπάρχει νοήμα να πάρει αυτοκίνητο εφόσον τα έχει όλα κοντά τους και το βρίσκουν μπελάς με το παρκάρισμα, πιο γρήγορα φθάνει με το μετρό από ότι να είναι κολλημένοι στο δρόμο, να πληρώνουν έξοδα του αυτοκίνητου για να το μετακίνουν 1 φορά τη εβδομάδα για να μην μείνει από μπαταρία. Μόνο αν μένουν μακριά ή δεν βολεύουν τα ΜΜΜ επειδή χρειάζονται αρκετές αλλαγές στα ΜΜΜ ή θέλει να το παίρνει συχνά για εκδρομή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Για εμάς κάτω των 30 ετών βλέπουμε αλλιώς με τη κατοχή ενός αυτοκίνητου, αν κάποιος δουλεύει κέντρο και μένει κέντρο ή σε σημείο με προσβαση ΜΜΜ δεν υπάρχει νοήμα να πάρει αυτοκίνητο εφόσον τα έχει όλα κοντά τους και το βρίσκουν μπελάς με το παρκάρισμα, πιο γρήγορα φθάνει με το μετρό από ότι να είναι κολλημένος στο δρόμο, να πληρώνουν έξοδα του αυτοκίνητου για να το μετακίνουν 1 φορά τη εβδομάδα για να μην μείνει από μπαταρία. Μόνο αν μένει μακριά ή δεν βολεύουν τα ΜΜΜ επειδή χρειάζονται αρκετές αλλαγές στα ΜΜΜ ή θέλει να το παίρνει συχνά για εκδρομή.

Α δηλαδή εσυ δεν θα κάνεις μια εκδρομή το χειμωνα δεν θα πάς διακοπες το καλοκαιρι θα μένεις μονιμως κοντά στο σπίτι σου για να μετακινείσαι με τα μέσα που ειναι και ως τις 12. Θα βγεις ενα βράδυ με φιλους κ θα πεις εγω δεν εχω αμάξι γυριστε με εσείς.

Δε πάει έτσι. Θα σε γυριζα μία δυο μετά θα έλεγα ας βγάλει διπλωμα να κυκλοφορησει με αμάξι.

Εν παση περιπτωση για να μην λέμε πολλά πάλι κ χάνεται το νοημα η δικη μου παρεμβαση εχει να κανει με το οτι πρέπει επιτέλους να σκεφτουμε την αποκέντρωση. Το κοστος ζωης σε τέτοια μέρη ειναι συγκριτικά μικρότερο - η αλογιστη συγκεντρωση κοσμου στα κέντρα των πόλεων συχνά ανεβάζει τις τιμές επειδη.... ΕΤΣΙ. Χωρις κανεναν λόγο. Προσωπικα η Νεα Σμυρνη που ειπατε πριν και το Μαρουσι δεν μ δινει καμια αισθηση ομορφιάς. Οποτε το επιχειρημα οτι το σπιτι ειναι πιο ακριβο στο ΜΑΡΟΥΣΙ επειδη ειναι πιο ΟΜΟΡΦΑ απο την Κυψέλη για μένα ειναι μερικώς αβάσιμο. Και τα 2 Αθηνα ειναι και τα 2 νέφος έχουν και τα 2 εχουν κινηση - οχλοβοη κτλπ κτλπ.

Και το μικροτερο κοστος ζωής θα μας βοηθησει να κάνουμε πράγματα οικονομικα που σε άλλες περιπτώσεις δεν θα μπορουσαμε πχ αγορά ενος αυτοκινητου και διευκολυνση πες οτι παθαινεις κάτι ενα βραδυ ρε αδερφε κουφια η ώρα.

Σε αυτη τη περιπτωση βεβαια θα δεχτείς οτι θα ζεις λιγο πιο μακρυά και θα εχεις λιγο περισσοτερο χρονο να πας στη δουλεια σου. Προσωπικά το δεχομαι για να ζώ σε πραγματικα ομορφο μέρος με φυση ΚΑΙ θάλασσα.

Καθενας όπως βολεύεται βεβαια. Εμενα πάντως η σκεψη να μένω κοντα στη δουλεια μου επειδη δεν θέλω ή δε βγαινω να πάρω αμαξι ή να οδηγησω γενικα ειναι τελειως προσωρινη κ αν συνεχιζεται για πανω απο 2-3 χρονια θα θεωρησω οτι το άτομο που σκέφτεται έτσι ειναι με συγχωρεις μίζερο.

Με λιγα λογια ας ανοιχτουμε κ ας σκεφτουμε κ λιγο διαφορετικά.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Σοβαρά ;;; να κάνεις τι στο Μαρούσι ; να θές να χαλαρώσεις μια Κυριακή σπίτι σου και να ακούς την οχλοβοή της Κηφισιας ;

αν δουλευεις κέντρο νοικιάζεις άνετα Ωρωπό και γύρω περιοχές ειχα βρει ενα τρομερό σπιτι με 250 ευρω το μήνα.

Με ενα αμαξάκι ανεβαινεις στο τρένο του προαστιακού και σε μιση ώρα εισαι Αθήνα άνετα κ γρηγορα (Σταθμό Λαρίσης συγκεκριμένα). Συνεπώς συνδυάζεις φύση + κεντρο αμα θές εισαι κοντά.

Η Διαδρομή που κάνεις το πρωί για να πάς στο τρενο μέσα στο δάσος δεν συγκρινεται. Και εγω Αθηνα δουλευω και πιο νότια. Πειραιά. ;)

Για μένα η Αθήνα τελείωσε. Ουτε γουσταρω τους δρομους με τη κινηση και το παρκινκ ο ενας πανω στον αλλον. Μακρυάααααα.

Εχεις και τη Χαλκίδα κοντά πάς την εκδρομουλα σου η Ερέτρια απέναντι. Χαλκουτσι - Μαρκοπολο - Αφιδνες.

Η Αθηνα ειναι υπερ εκτιμημενη πλέον.

Και το καλοκαιρι έχεις και τη θάλασσα δίπλα. Για ποιο λογο να δωσω στους Αθηναιους 500-600 ευρω το μηνα ενοικιο στο Μαρουσι επειδη έχουν το the mall κοντα ; που θα κανω μπάνιο το καλοκαιρι ; που θα βγαινω μια χαλαρη βολτα το χειμωνα ; δηλαδη τι προσφέρει η Χ περιοχή της Αθηνας που το προτάσουν και ως επιχειρημα που επηρεάζει την τιμή του ενοικιου ;;; ποια η διαφορα της ΣΜΥΡΝΗς ΑΠΟ ΤΟΝ κΟΡΥΔΑΛΛΟ ;

ΤΣΙΜΕΝΤΟ έχουν και οι 2.
Φίλε μου, περιγράφεις ακριβώς και τη δική μου ζωή μου τα τελευταία πέντε χρόνια.

Προτίμησα και εγώ να επενδύσω σε ποιότητα ζωής ακόμη και αν είναι εις βάρος της ευκολίας μου ή της τσέπης μου. Εργάζομαι στο κέντρο της Αθήνας και πηγαινοέρχομαι καθημερινά στην διαδρομή που περιγράφεις. Δεν έχω πάρει όμως ποτέ το τραίνο, δεν ξέρω καν που είναι.
Βλέπω θάλασσα και βουνό κάθε μέρα και αυτό μου δίνει περισσότερα από όσα μου παίρνει το βενζινάδικο. Είναι σαν να πηγαίνω εκδρομή καθημερινά.

Δεν μου αρέσει όμως ο Ωρωπός, μου φαίνεται πως έχει πολύ σαματά. Προτιμώ τους Αγίους Αποστόλους, μου παρέχουν όλη την ηρεμία που θέλω και έχουν ακριβώς όσα χρειάζομαι καθημερινά. Και φυσικά έχω φτιάξει το σπίτι μου όπως ακριβώς το ονειρευόμουν κάτι που δεν μπορούσα σε καμία περίπτωση να κάνω στην Αθήνα, στην οποία να σημειώσω πως έχω σπίτι, αλλά δεν έχω την παραμικρή διάθεση να μείνω.
Δυο πράγματα είναι που με μάγεψαν περισσότερο στην "εξοχή" μου! Τα δέντρα μου, που πάντα ζήλευα όποιον είχε ένα δέντρο στο σπίτι του από το οποίο μπορούσε να κόψει και να φάει καρπούς και την δυνατότητα που έχω αν μου την δώσει στις τρείς τη νύχτα να παίξω μουσική, να κουμπώσω τους ενισχυτές μου και να μην υπάρχει κανένας να ενοχλείται.

Για κάποιον φοιτητή όμως, δεν νομίζω πως θα ήταν επιθυμητός ένας τέτοιος τόπος διαμονής όταν έχει υποχρεώσεις στην Αθήνα. Πέραν από τις πρακτικές δυσκολίες όπως της μετακίνησης, είναι πιθανό όλη αυτή την ηρεμία, να την βιώσει και ως εξορία αν δεν έχει χορτάσει δεκαετίες σαματά. Νομίζω πως θα θελήσει να επενδύσει στην ευκολία και στις άπειρες επιλογές της Αθήνας.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το καλοκαίρι μου είχε γίνει πρόταση για δουλειά στην Αθήνα, στα Β. Προάστια με καθαρά 1200.
Το έψαξα αρκετά άλλα βάζοντας κάτω, παίρνοντας και 2-3 τηλέφωνα, έβγαινα οριακά.
Σπίτια καλά βρήκα μόνο στα βόρεια και σε νορμάλ τιμές για τα μάτια μου ακόμη και θρακομακεδονες. Να τονίσω σε νορμαλ τιμές, εννοώ ότι δεν διαφέρουν με της Γερμανίας.

Από εκεί και πέρα είναι γούστο και απαίτηση του καθενός το τι θα έχει το σπίτι.


Ως αρχιτέκτονας θα εργαστείς;
Στα γνωστά δύο γραφεία των Αθηνών;


Πολύ γραφικό παίζει στον σπιτογατο.
Δεν νομίζω να είμαι σε κάποιο από αυτά τα γραφεια που έχεις κατά νου :P Το οικονομικό είναι άλλη κουβέντα. Μπορώ να συμβιβαστώ με κάποια πράγματα, αλλά το κυριότερο είναι, εκτός από το ότι να μην είναι υπόγειο/ισόγειο κτλ, να μην έχει πανάρχαια κουζινα και μπάνιο με αυτά τα πολύχρωμα πλακάκια που τα βλέπω και τρομάζω :P
Α δηλαδή εσυ δεν θα κάνεις μια εκδρομή το χειμωνα δεν θα πάς διακοπες το καλοκαιρι θα μένεις μονιμως κοντά στο σπίτι σου για να μετακινείσαι με τα μέσα που ειναι και ως τις 12. Θα βγεις ενα βράδυ με φιλους κ θα πεις εγω δεν εχω αμάξι γυριστε με εσείς.

Δε πάει έτσι. Θα σε γυριζα μία δυο μετά θα έλεγα ας βγάλει διπλωμα να κυκλοφορησει με αμάξι.

Εν παση περιπτωση για να μην λέμε πολλά πάλι κ χάνεται το νοημα η δικη μου παρεμβαση εχει να κανει με το οτι πρέπει επιτέλους να σκεφτουμε την αποκέντρωση. Το κοστος ζωης σε τέτοια μέρη ειναι συγκριτικά μικρότερο - η αλογιστη συγκεντρωση κοσμου στα κέντρα των πόλεων συχνά ανεβάζει τις τιμές επειδη.... ΕΤΣΙ. Χωρις κανεναν λόγο. Προσωπικα η Νεα Σμυρνη που ειπατε πριν και το Μαρουσι δεν μ δινει καμια αισθηση ομορφιάς. Οποτε το επιχειρημα οτι το σπιτι ειναι πιο ακριβο στο ΜΑΡΟΥΣΙ επειδη ειναι πιο ΟΜΟΡΦΑ απο την Κυψέλη για μένα ειναι μερικώς αβάσιμο.

Και το μικροτερο κοστος ζωής θα μας βοηθησει να κάνουμε πράγματα οικονομικα που σε άλλες περιπτώσεις δεν θα μπορουσαμε πχ αγορά ενος αυτοκινητου και διευκολυνση πες οτι παθαινεις κάτι ενα βραδυ ρε αδερφε κουφια η ώρα.

Σε αυτη τη περιπτωση βεβαια θα δεχτείς οτι θα ζεις λιγο πιο μακρυά και θα εχεις λιγο περισσοτερο χρονο να πας στη δουλεια σου. Προσωπικά το δεχομαι για να ζώ σε πραγματικα ομορφο μέρος με φυση ΚΑΙ θάλασσα.

Καθενας όπως βολεύεται βεβαια.
Σε καταλαβαίνω, ο καθένας έχει τις εμπειριες του και τα βιώματα του. Και γι’αυτο δεν μπορούμε να επιβάλουμε σε κανέναν την άποψη μας. Την αποκέντρωση την καταλαβαίνω αν είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία και έχεις ή θες να κανεις οικογένεια. Στην παρούσα φάση που είμαι εγώ, απλά δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω άλλο στην επαρχία. Αν μου λείψει η εξοχή ή η θάλασσα, θα γυρίσω στο σπίτι μου για μερικές μέρες. Δεν είναι κάτι που το χρειάζομαι προς το παρόν και οι επιλογές που προσφέρει η Αθήνα, σε όλες τις απόψεις, σε σχέση με τις επιλογές που έχω στην πόλη μου, δεν συγκρίνονται. Λογικό όσοι έχουν ζήσει την Αθήνα να έχουν κουραστεί, αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι νέοι δεν έχουν πρόβλημα να μείνουν μερικά χρόνια εκεί.
Αυτοκινητο ίσως πάρω στο μέλλον γιατι φοβάμαι με το καλημερα σας να βγω στους δρόμους :P Θέλω να δω λίγο τις περιοχές και τα μέρη πρώτα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είμαι σε κάποιο από αυτά τα γραφεια που έχεις κατά νου :P Το οικονομικό είναι άλλη κουβέντα. Μπορώ να συμβιβαστώ με κάποια πράγματα, αλλά το κυριότερο είναι, εκτός από το ότι να μην είναι υπόγειο/ισόγειο κτλ, να μην έχει πανάρχαια κουζινα και μπάνιο με αυτά τα πολύχρωμα πλακάκια που τα βλέπω και τρομάζω :P

Σε καταλαβαίνω, ο καθένας έχει τις εμπειριες του και τα βιώματα του. Και γι’αυτο δεν μπορούμε να επιβάλουμε σε κανέναν την άποψη μας. Την αποκέντρωση την καταλαβαίνω αν είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία και έχεις ή θες να κανεις οικογένεια. Στην παρούσα φάση που είμαι εγώ, απλά δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω άλλο στην επαρχία. Αν μου λείψει η εξοχή ή η θάλασσα, θα γυρίσω στο σπίτι μου για μερικές μέρες. Δεν είναι κάτι που το χρειάζομαι προς το παρόν και οι επιλογές που προσφέρει η Αθήνα, σε όλες τις απόψεις, σε σχέση με τις επιλογές που έχω στην πόλη μου, δεν συγκρίνονται. Λογικό όσοι έχουν ζήσει την Αθήνα να έχουν κουραστεί, αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι νέοι δεν έχουν πρόβλημα να μείνουν μερικά χρόνια εκεί.
Αυτοκινητο ίσως πάρω στο μέλλον γιατι φοβάμαι με το καλημερα σας να βγω στους δρόμους :P Θέλω να δω λίγο τις περιοχές και τα μέρη πρώτα.

Ασφαλώς, δεν έχω προθεση να επιβληθώ κάθε άλλο.

Καταλαβαινω αυτο που λές και έχει λογική. Εγω με τα ενοικια στην Αθηνα έχω νεύρα. Γιατι σου λένε το επιχειρημα της καλης περιοχης - της καλυτερης μάλλον- που για μενα οπως εξηγησα έχει βάση εν μέρει κ οχι σε τόση έκταση οση το παρουσιαζουν για να δικαιολογησουν τις τιμές.

Κατα τα αλλα προσωπικά μετα απο μια εβδομάδα στη δουλειά θέλω τη Παρασκευή να βγω κ να κάνω μια βολτα κοντα στη θάλασσα να χαλαρωσω και να σκεφτω πως θα χειριστω κάποιες καταστασεις απο εβδομάδα και δεν εννοώ τον Άλιμο ή την Ποσειδώνος :P

καθένας με τις επιλογές του. Σου ευχομαι καλή αρχή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Τι Ωρωπό ρε ξεκολλάτε. Μη κάνετε τα λάθη των δικών μας που πήραν σπίτια σε χωριά έξω από τις πόλεις ( εγώ μένω σε έναν «Ωρωπό» της Θεσσαλονίκης να το πω έτσι μπακαλίστικα ) και πραγματικά υποφέρουμε όσοι έχουμε δουλειές εντός της πόλης. Δύο ( και περισσότερες ώρες ) τις τρώμε καθαρά στην όλη διαδικασία του πήγαινε έλα με τις συγκοινωνίες κάθε μέρα.

Μη κάνετε ποτέ τέτοιες ανοησίες. Σπίτι ΜΟΝΟ μέσα στη πόλη, είτε Αθήνα είτε Θεσσαλονίκη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο πανεμορφος Κορυδαλλος περα απο τις φυλακες φιλοξενει και την ιστορικοτερη ομαδα της Ελλαδος, την Προοδευτικαρα μας.
Καλός και ο Κορυδαλλός αλλά αν είναι να μείνεις στον όμορφο Περαία, την Μέκκα του ρεμπέτικου και της εργατιάς, ε διαλέγεις μέρη όπως Πασαλιμάνι, Δραπετσώνα, Τρούμπα, Καμίνια, Κοκκινιά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την αποκέντρωση την καταλαβαίνω αν είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία και έχεις ή θες να κανεις οικογένεια
ΟΧΙ. Μη καταράζεστε έτσι τα παιδιά σας όπως μας καταράστηκαν εμάς οι δικοί μας. Ιδίως εάν έχεις παιδιά ΜΟΝΟ μέσα στη πόλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
IMG_20221105_210610.jpg


Ωρωπος rules ! Σάββατο βράδυ βόλτα στη παραλιακη. Μακρυά από τη βαβούρα κ το νέφος της Αθήνας.

Ελπίζω να με φέρουν πιο κοντά να κατεβαίνω Αθήνα μια φορά το μήνα.
IMG_20221105_212551.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20221103_164513.jpg
    IMG_20221103_164513.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 34
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Τι Ωρωπό ρε ξεκολλάτε. Μη κάνετε τα λάθη των δικών μας που πήραν σπίτια σε χωριά έξω από τις πόλεις ( εγώ μένω σε έναν «Ωρωπό» της Θεσσαλονίκης να το πω έτσι μπακαλίστικα ) και πραγματικά υποφέρουμε όσοι έχουμε δουλειές εντός της πόλης. Δύο ( και περισσότερες ώρες ) τις τρώμε καθαρά στην όλη διαδικασία του πήγαινε έλα με τις συγκοινωνίες κάθε μέρα.

Μη κάνετε ποτέ τέτοιες ανοησίες. Σπίτι ΜΟΝΟ μέσα στη πόλη, είτε Αθήνα είτε Θεσσαλονίκη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλός και ο Κορυδαλλός αλλά αν είναι να μείνεις στον όμορφο Περαία, την Μέκκα του ρεμπέτικου και της εργατιάς, ε διαλέγεις μέρη όπως Πασαλιμάνι, Δραπετσώνα, Τρούμπα, Καμίνια, Κοκκινιά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΟΧΙ. Μη καταράζεστε έτσι τα παιδιά σας όπως μας καταράστηκαν εμάς οι δικοί μας. Ιδίως εάν έχεις παιδιά ΜΟΝΟ μέσα στη πόλη.
Μα αν οι γονείς έχουν σπίτι σε μια επαρχιακή πόλη, πάει να πει ότι έχουν και κάποιο επάγγελμα εκεί, είτε γραφείο είτε μαγαζί είτε επιχείρηση γενικότερα, οπότε το παιδί που θα κάνουν θα έχει έτοιμη δουλειά. Αν πάλι θέλει πόλη, πρόβλημα του, ας δουλέψει να πληρώνει ενοίκιο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Ενώ στην Αθήνα που Σάββατο βράδυ δε βρίσκεις να κάτσεις σε μαγαζί δεν κόβεις φλέβα και διασκεδάζεις και ωραία. Ο Ωρωπος είναι φυση και μπορείς να κανεις πολυ ωραια πραγματα. Και όχι μόνο ο Ωρωπός, Αφιδνες και γυρω περιοχες έχουν ωραίες ταβέρνες κατεβαίνεις Ερυθραία να πιεις ενα ποτο κτλπ π και εκεί Αποφευγω δεν θέλω πλεον πολυκοσμια κ ο ένας πανω στον άλλον. Έχει τη Χαλκίδα απέναντι να πας για εκδρομές τα Ψαχνά Ευβοίας. Μη γράφετε με περιορισμενη οπτική. Αν δεν έχετε ζήσει.

Προφανώς κ μέσα στην Αθήνα δεν συμφέρει να χεις αμάξι. Το αμάξι το χεις για καμιά εκδρομή για καμιά βόλτα πχ.

Για τον απλό λόγο πως αν κολλήσεις σε ένα φαναρι στη Κηφισίας θα φτάσεις στη δουλειά βράδυ. Σορρυ που θα το πω αλλά όπως έχει γίνει η Αθήνα με το κυκλοφοριακό προβλημα κ το νέφος ει αι χάλια όπου κ αν πας. Άποψη μου. Κ το κλείνω εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Αν δεν σ αρέσει να μη μείνεις αλλα ο Ωρωπός δεν ειναι χωριό. Ουτε ειναι τρελός όποιος μένει εκεί.

Ο Ντεβιλ έχει ζησει χρόνια την Αθήνα μετά έζησε και στην επαρχία και έχει σφαιρική άποψη. Εχω φτάσει 36 χρονων. Εχω περάσει απο ολες τις φάσεις. Παλια κ εγω έλεγα ουάου Αθηνα.

Μια και το έφερε η κουβέντα μη νομιζετε οτι η ποιότητα της εξόδου στο κέντρο θα ειναι κάτι το ουάου εκτος και αν εισαι πιτσιρικος κ σαν διασκέδαση βλέπεις το να εισαι σε ένα κλάμπ και να χοροπηδάς ώς τις 5 το πρωί με ενα ποτό στο χέρι.

Απο αυτη την άποψη ναί. Η Αθήνα προηγείται. Στη Κολοκοτρώνη καθε Σαββατο που εχει τα πιο ψαγμενα μπαράκια γινεται ΠΑΝΙΚΟΣ. ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ δεν πάς κάν με αυτα τα τράπ. Ειδικα εμενα δεν μ ταιριαζε καθολου ο κοσμος εκει απο ενα σημειο και μετά. Μπουρναζι ειναι άλλης εποχής. Παραλιακή τα ιδια φίσκα. Τα υπολοιπα κατι Κορυδαλλοι κατι Νεα Σμυρνη ειναι συνοικιακά. Μετα τις 12 έχει σπάσει η κίνηση.

Απεναντίας μέρη όπως ο Ωρωπος κ όχι μονο παρέχουν πολυ καλύτερες εναλλακτικές διασκέδασης και αναψυχης ποιοτικά μιλώντας. Προηγουμενο σαββατοκυριακο ημουν εκδρομη στην Χαλκίδα. Περασαμε πολυ καλυτερα απο το να ημουν Σαββατο βράδυ Αθηνα με ένα ποτό στο χέρι.

Απο αυτη την άποψη θα θυσιαζα να μένω Ωρωπό και να θέλω 10-20λεπτά παραπάνω (γιατι τοσο ειναι αν παιρνεις προαστιακό και κατεβαινεις κέντρο) συγκριτικά με το να έμενα Αθήνα.

Οποτε ο Ντεβιλ λέει μεν τη προσωπική του άποψη αλλα μπορει κάποιος να ανεβάσει τη ποιοτητα ζωής του αν κάτσει να τη διαβάσει σοβαρά και δεν σκεφτεί "ελα μωρε τι λεει τωρα αυτος τα δικά του."

Και μονο που έχεις τη φυση διπλα μπορεις να κάνεις ένα κάρο πράγματα. Και αμα θές ενα ποτο κατεβαινεις Αθήνα ή πεταγεσαι μέχρι Ερυθραια. Αυτό εγραψα και ειναι βάσιμο. Ζήτω η αποκέντρωση όχι αλλος συνωστισμός στις πόλεις. Αυτη ειναι η φιλοσοφια μου πλέον.

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ταβερνες στην επαρχια σε προσέχουν καλύτερα. Τρως με την ησυχια σου και απολαμβάνεις τη φύση.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Εγώ έχω εδώ και χρόνια τη νοοτροπία του Ντεβιλ και προς τα εκεί κατευθύνομαι (αν θέλει ο Θεός κι η τσέπη μας) αλλά οι επαρχιακές πόλεις έχουν κάποια αρνητικά, όπως η έλλειψη υγειονομικής περίθαλψης που είναι πολύ σημαντικό, αν πάθεις κάτι Κυριακή μεσημέρι πολύ δύσκολα θα βρεις κάποιο ιατρείο ανοιχτό, ας μην σκεφτούμε να φωνάξεις ασθενοφόρο. Πρόβλημα είναι επίσης και το όλοι είναι λίγο πολύ γνωστοί και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη αν μπλέξεις σε κάτι, πχ αν σε κοροϊδέψει ένας μάστορας ή ένας μαγαζάτορας θα το χαψεις γιατί δεν θα βρεις άκρη με καταγγελίες κλπ, θα σε έχουν στην μπούκα. Και επίσης πολύ συχνά συμβαίνει να σε θεωρούν απλά ξένο αφού είσαι "Αθηναίος" κι όχι δικός τους. Αν μπορούν να ξεπεραστούν τα παραπάνω και μπορούν να καλυφθούν οι αποστάσεις, η ζωή σαφώς είναι πολύ καλύτερη τόσο για τους ενήλικες όσο και για το μεγάλωμα των παιδιών σε επαρχιακά μέρη.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Η επιμονή του Ντέβιλ για το κέντρο, είναι από τα πιο μπούμερ πράγματα που έχω δει τελευταία. Ότι θα διαλέξει 20-25χρονο τον Ωροπό ή δεν ξέρω εγω τι (δεν ξέρω και τις περιοχές), για τη θάλασσα το σκ ή υπάρχει περίπτωση να αποκτήσει κανείς αυτοκίνητο με τον βασικό.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@Memetchi ο Ντεβιλ ως πιο μεγαλος αυτα που λεει βγαζουν νοημα, αν τα δουμε απο τη σκοπια του.

Νομιζω το ειπε και ο ιδιος οτι πιο πιτσιρικας κι αυτος γουσταρε κεντρο ιστοριες και συναφη, απλα μετα απο μια ηλικια γινονται πιο ενοχλητικα σε σχεση με αυτα που προσφερουν.

Δεν το λεω για να το παιξω δικηγορος, αλλα την αλλαγη αυτη την ειδα και στον εαυτο μου, με κουραζει υπερβολικα πλεον η μεγαλη πολη οταν γυρναω επαρχια νιωθω πιο ξεκουραστος πιο ηρεμο μυαλο.

Βεβαια υπαρχουν και τα παιδια που δεν θα αλλαζαν το χαμο του κεντρου με τιποτα οσα χρονια κι αν περασουν.

Σεβαστοτατο!!!
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
@Memetchi ο Ντεβιλ ως πιο μεγαλος αυτα που λεει βγαζουν νοημα, αν τα δουμε απο τη σκοπια του.

Νομιζω το ειπε και ο ιδιος οτι πιο πιτσιρικας κι αυτος γουσταρε κεντρο ιστοριες και συναφη, απλα μετα απο μια ηλικια γινονται πιο ενοχλητικα σε σχεση με αυτα που προσφερουν.

Δεν το λεω για να το παιξω δικηγορος, αλλα την αλλαγη αυτη την ειδα και στον εαυτο μου, με κουραζει υπερβολικα πλεον η μεγαλη πολη οταν γυρναω επαρχια νιωθω πιο ξεκουραστος πιο ηρεμο μυαλο.

Βεβαια υπαρχουν και τα παιδια που δεν θα αλλαζαν το χαμο του κεντρου με τιποτα οσα χρονια κι αν περασουν.

Σεβαστοτατο!!!
Δεν είπα το αντίθετο, αλλά 1ον για αυτό είπα μπουμπερ λογική με την οποία κάθεται και διαφωνεί σε ένα θρεντ που εξαρχής έχει τεθεί η ερώτηση απο μια νέα κοπέλα που θέλει συμβουλές. Δεύτερον καλό είναι και όταν θες να κάνεις οικογένεια να μη πάρεις τα παιδιά σου στην άλλη άκρη της γης, κρίμα και αυτά να μη μπορούν να ζήσουν σαν κανονικά παιδιά.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μα αν οι γονείς έχουν σπίτι σε μια επαρχιακή πόλη, πάει να πει ότι έχουν και κάποιο επάγγελμα εκεί, είτε γραφείο είτε μαγαζί είτε επιχείρηση γενικότερα, οπότε το παιδί που θα κάνουν θα έχει έτοιμη δουλειά. Αν πάλι θέλει πόλη, πρόβλημα του, ας δουλέψει να πληρώνει ενοίκιο.
Αυτή είναι από τις πιο "πρωτευουσιάνικες" απόψεις που έχω ακούσει, που όμως έρχεται δεύτερη στο μαργαριτάρι ενός Αθηναίου συμφοιτητή όταν ήμουν 1ο έτος που είπε: "Κρίση είχαν μόνο η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη, άντε και η Πάτρα". Omega-loool :laugh:
Αν δεν σ αρέσει να μη μείνεις αλλα ο Ωρωπός δεν ειναι χωριό. Ουτε ειναι τρελός όποιος μένει εκεί.

Ο Ντεβιλ έχει ζησει χρόνια την Αθήνα μετά έζησε και στην επαρχία και έχει σφαιρική άποψη. Εχω φτάσει 36 χρονων. Εχω περάσει απο ολες τις φάσεις. Παλια κ εγω έλεγα ουάου Αθηνα.

Μια και το έφερε η κουβέντα μη νομιζετε οτι η ποιότητα της εξόδου στο κέντρο θα ειναι κάτι το ουάου εκτος και αν εισαι πιτσιρικος κ σαν διασκέδαση βλέπεις το να εισαι σε ένα κλάμπ και να χοροπηδάς ώς τις 5 το πρωί με ενα ποτό στο χέρι.

Απο αυτη την άποψη ναί. Η Αθήνα προηγείται. Στη Κολοκοτρώνη καθε Σαββατο που εχει τα πιο ψαγμενα μπαράκια γινεται ΠΑΝΙΚΟΣ. ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ δεν πάς κάν με αυτα τα τράπ. Ειδικα εμενα δεν μ ταιριαζε καθολου ο κοσμος εκει απο ενα σημειο και μετά. Μπουρναζι ειναι άλλης εποχής. Παραλιακή τα ιδια φίσκα. Τα υπολοιπα κατι Κορυδαλλοι κατι Νεα Σμυρνη ειναι συνοικιακά. Μετα τις 12 έχει σπάσει η κίνηση.

Απεναντίας μέρη όπως ο Ωρωπος κ όχι μονο παρέχουν πολυ καλύτερες εναλλακτικές διασκέδασης και αναψυχης ποιοτικά μιλώντας. Προηγουμενο σαββατοκυριακο ημουν εκδρομη στην Χαλκίδα. Περασαμε πολυ καλυτερα απο το να ημουν Σαββατο βράδυ Αθηνα με ένα ποτό στο χέρι.

Απο αυτη την άποψη θα θυσιαζα να μένω Ωρωπό και να θέλω 10-20λεπτά παραπάνω (γιατι τοσο ειναι αν παιρνεις προαστιακό και κατεβαινεις κέντρο) συγκριτικά με το να έμενα Αθήνα.

Οποτε ο Ντεβιλ λέει μεν τη προσωπική του άποψη αλλα μπορει κάποιος να ανεβάσει τη ποιοτητα ζωής του αν κάτσει να τη διαβάσει σοβαρά και δεν σκεφτεί "ελα μωρε τι λεει τωρα αυτος τα δικά του."

Και μονο που έχεις τη φυση διπλα μπορεις να κάνεις ένα κάρο πράγματα. Και αμα θές ενα ποτο κατεβαινεις Αθήνα ή πεταγεσαι μέχρι Ερυθραια. Αυτό εγραψα και ειναι βάσιμο. Ζήτω η αποκέντρωση όχι αλλος συνωστισμός στις πόλεις. Αυτη ειναι η φιλοσοφια μου πλέον.

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ταβερνες στην επαρχια σε προσέχουν καλύτερα. Τρως με την ησυχια σου και απολαμβάνεις τη φύση.
Devil, σε βλέπω σε 10 χρόνια να αποζητας ξανά την ησυχία της Ηγουμενίτσας με τέτοια μυαλά :laugh:
__________
Εγώ θεωρώ ότι η ζωή στην Αθήνα πλέον δεν είναι η ιδανική, με τις αστρονομικές τιμές για τα ενοίκια και τα παμπάλαια σπίτια, χωρίς ίχνος ανακαίνισης.
Από οικονομικής άποψης, είναι καλύτερα για ένα επαρχειωτόπουλο να κάνει το βήμα στο εξωτερικό, παρά στην Αθήνα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Επειδή τον κατσαδιάσαμε τον Ντέβιλ,ας εξηγήσουμε λίγο παραπάνω τι εννοούμε.

Αρχικά, εννοείται και φυσικά καλά κάνει ο Ντέβιλ και ο κάθε Ντέβιλ να θέλει να μείνει εκτός του κέντρου της Αθήνας.Σιγουρα για κάποιον που δε του αρέσει η πολυκοσμία,η κυκλοφοριακή συμφόρηση,το τσιμέντο κτλ,η επιλογή διαμονής σε περιοχές εκτός των Αθηνών μοιάζει ιδανική,ειδικά αν υπάρχει και μεταφορικό μέσο.Προσωπικά πιστεύω ότι μετά από κάποια ηλικία σιγά σιγά οι περισσότεροι κλίνουν προς το να πάνε σε πιο ήσυχα μέρη,να χαλαρώσουν από τους ρυθμούς της καθημερινότητας και της ζωής που τόσο τους τρώνε την ενέργεια.

Ωστόσο,για νέα παιδιά,συνήθως δεν μπορεί να ισχύει αυτό.Ένας νέος που είναι μεταξύ 18-30, συνήθως θέλει τη πολυκοσμία.Θελει να έχει επιλογές να βγει.Θέλει να "χάνεται" λίγο στην ανωνυμία που προσφέρει μια μεγαλούπολη όπως η Αθήνα.Οπότε δυστυχώς το να πάει ένας φοιτητής σε πολύ μακρινές περιοχές απλά και μόνο για να έχει το πράσινο,σίγουρα θα του κάνει καλό στην υγεία από μια άποψη αλλά θα του προκληθεί και τεράστια ανία επειδή δε θα έχει πράγματα να κάνει.Εν κατακλείδι,καλά κάνει η κοπέλα και ψάχνει σπίτι στο κέντρο,κι εγώ αν ερχόμουν πρώτη φορά Αθήνα,θα έμενα κέντρο.Πιο πάνω προσωπικά ανέφερα πως μια πολύ καλή επιλογή είναι και ο Κορυδαλλός,επειδή ξέρω από πρώτο χέρι πως είναι.Ωστοσο για έναν άνθρωπο που δεν είναι από εδώ,σίγουρα δε θα είναι μέσα στις επιλογές του (οι περισσότεροι ακούνε Κορυδαλλό και τους έρχεται το κλασικό λαϊκό άσμα "στο κελί 33" μαζί με φυλακές που είναι ακριβώς δίπλα σε γυμνάσια και λύκεια).


Από εκεί και πέρα,η επαρχία έχει σίγουρα τα καλά της,αλλά έχει και τα κακα της.Μετα από 4,5 χρόνια στα Ιωάννινα,ενώ έχω μεγαλώσει στην Αθήνα,σίγουρα μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα Ιωάννινα ειναι φανταστικά σαν φοιτητουπολη,μπορείς να βγεις όποτε γουστάρεις και να μη φοβάσαι,οι αποστάσεις είναι μικρές,το φαγητό γαμαει,τα τσιπουραδικα δίνουν και παίρνουν,τα τοπία είναι φανταστικά.Απο την άλλη όμως οι επιλογές σου είναι φουλ περιορισμένες,μπορείς να πετυχαίνεις συνεχώς άτομα που δε θέλεις να πετύχεις στο δρόμο,και επειδή είναι γενικά μικρή πόλη σε πιάνει μια πλήξη μετά από λίγο.Με λίγα λόγια η επαρχία γαμαει αλλά για έναν νέο που έχει ζήσει και σε μεγαλύτερη πόλη δεν πολύ αντέχεται η κατάσταση μετά από ένα σημείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top