Κρίνετε κάποιον με βάση τον αριθμό προηγούμενων συντρόφων του/της;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Δηλαδή εάν κάποιος είναι 40. Είχε κανα δυο τρεις περιπέτειες μέχρι 25 ας πούμε. Έπειτα κάνει σοβαρή σχέση 5 χρόνια. Χωρίζει, είναι 30. Μετά από κανα χρόνο/ εξάμηνο κάνει άλλη σχέση κι αυτή 3-4 χρόνια. Χωρίζει , είναι 35 . Μετά από κάποιο καιρό κάνει σχέση ξανά , κι έπειτα από δύο χρόνια συζούν. Είναι 38 όταν αρχίζει να συζεί. Φτάνοντας στα 40 έχει ακόμη την ίδια σχέση (4 χρόνια) και 2 χρόνια συγκατοίκησης.

Έχουμε έναν 35αρη. Μέχρι τα 28 του το γλένταγε. Κι έπειτα κάνει σχέση 1.5 χρόνο. Χωρίζει κι είναι 30. Το γλεντάει ξανά και μετά από κανά χρόνο ξανα σχέση , αυτήν τη φορά 3 χρόνια. Χωρίζει ,το γλεντάει και φτάνει 35.

Με τη λογική αυτή, ο 35αρης έχει ζήσει χ 2 ζωές, άρα σε σχέση με τον 40αρη είναι πολύ πιο ώριμος.

Κι η τρίτη περίπτωση. Ένας που μέχρι τα 30 του χρόνια έχει πάρει όλη την Αθήνα ( που λέει ο λόγος). Ε αυτός με αυτήν τη λογική θα είναι γκουρού των σχέσεων ..

ΕΕΕ???

Ναι κατα τη γνωμη μου οσα περισσοτερα εχει ζησει κάποιος τοση περισσοτερη εμπειρια έχει. Και μπορει να μανατζάρει κάποιον σοβαρά. Ωριμος δεν σημαινει για ολους γαμος. Καποιοι καλο ειναι να μη παντρευτουν ποτέ γιατι απλα ειναι ... οχι για γάμο. Απλά.

Ειναι οπως και στο γυμναστηριο ενας 25αρης πιτσιρικας μπορει να πει εγω εχω φτιαξει σωμα αρα μπορω να γινω προπονητης αλλα αυτο ειναι παρακινδυνευμενο να ακουσεις έναν τέτοιον γιατι ακομη ειναι πιτσιρικας δεν εχει ζησει ακομη πολλα δεν ξέρει πως να αναρρώσει μετα απο τραυματισμους κτλπ κτλπ. Καλυτερα εναν 40αρη που χει περάσει μια ηλικια κ εχει φάει και μερικά χαστούκια και ξέρει πως θα διαχειριστει τη κριση. Στα 25 οτι μαλακια και να κανεις δεν έχεις σοβαρούς τραυματισμους στα 35+ που αρχιζει να μειωνεται το κολαγονο πχ το σωμα δεν συγχωρει. Εκει θα φανει ο καλος καπετάνιος.

Σκληρο αλλα αλήθεια. Καθενας κάνει τις επιλογές του. Μην μας βγαινουν τωρα και οι παντρεμενοι απο τα 22-25 με τη πρωτη τους σοβαροι και εμπειροι. Γελάει ο κοσμος.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ναι κατα τη γνωμη μου οσα περισσοτερα εχει ζησει κάποιος τοση περισσοτερη εμπειρια έχει. Και μπορει να μανατζάρει κάποιον σοβαρά. Ωριμος δεν σημαινει για ολους γαμος. Καποιοι καλο ειναι να μη παντρευτουν ποτέ γιατι απλα ειναι ... οχι για γάμο. Απλά.

Ειναι οπως και στο γυμναστηριο ενας 25αρης πιτσιρικας μπορει να πει εγω εχω φτιαξει σωμα αρα μπορω να γινω προπονητης αλλα αυτο ειναι παρακινδυνευμενο να ακουσεις έναν τέτοιον γιατι ακομη ειναι πιτσιρικας δεν εχει ζησει ακομη πολλα δεν ξέρει πως να αναρρώσει μετα απο τραυματισμους κτλπ κτλπ. Καλυτερα εναν 40αρη που χει περάσει μια ηλικια κ εχει φάει και μερικά χαστούκια και ξέρει πως θα διαχειριστει τη κριση. Στα 25 οτι μαλακια και να κανεις δεν έχεις σοβαρούς τραυματισμους στα 35+ που αρχιζει να μειωνεται το κολαγονο πχ το σωμα δεν συγχωρει. Εκει θα φανει ο καλος καπετάνιος.

Σκληρο αλλα αλήθεια. Καθενας κάνει τις επιλογές του. Μην μας βγαινουν τωρα και οι παντρεμενοι απο τα 22-25 με τη πρωτη τους σοβαροι και εμπειροι. Γελάει ο κοσμος.
Δεν έγινε λόγος για γάμο , ούτε για 25αρηδες που έχουν εμπειρία.

Άλλο ήταν το point μου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ναι κατα τη γνωμη μου οσα περισσοτερα εχει ζησει κάποιος τοση περισσοτερη εμπειρια έχει. Και μπορει να μανατζάρει κάποιον σοβαρά. Ωριμος δεν σημαινει για ολους γαμος. Καποιοι καλο ειναι να μη παντρευτουν ποτέ γιατι απλα ειναι ... οχι για γάμο. Απλά.

Ειναι οπως και στο γυμναστηριο ενας 25αρης πιτσιρικας μπορει να πει εγω εχω φτιαξει σωμα αρα μπορω να γινω προπονητης αλλα αυτο ειναι παρακινδυνευμενο να ακουσεις έναν τέτοιον γιατι ακομη ειναι πιτσιρικας δεν εχει ζησει ακομη πολλα δεν ξέρει πως να αναρρώσει μετα απο τραυματισμους κτλπ κτλπ. Καλυτερα εναν 40αρη που χει περάσει μια ηλικια κ εχει φάει και μερικά χαστούκια και ξέρει πως θα διαχειριστει τη κριση. Στα 25 οτι μαλακια και να κανεις δεν έχεις σοβαρούς τραυματισμους στα 35+ που αρχιζει να μειωνεται το κολαγονο πχ το σωμα δεν συγχωρει. Εκει θα φανει ο καλος καπετάνιος.

Σκληρο αλλα αλήθεια. Καθενας κάνει τις επιλογές του. Μην μας βγαινουν τωρα και οι παντρεμενοι απο τα 22-25 με τη πρωτη τους σοβαροι και εμπειροι. Γελάει ο κοσμος.
Ντεβιλ έχεις συνδέσει την ηλικία με τις εμπειρίες. Ενας 35ρης σε καμία περίπτωση δεν είναι σίγουρο ότι έχει περισσότερη εμπειρία σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής απ'ότι ένας 25ρης ή ενας 27ρης κοκ. Ουτε στη γυμναστική, ούτε στις γκόμενες ούτε στο σεξ. Ολα έχουν να κάνουν με το τι έχεις ζήσει. In fact, πολλοί πλεον στα 27 τους έχουν κάνει περισσότερα πράγματα από άλλους στα 37 simply because γεννήθηκαν σε άλλη εποχή που ευνοούσε αυτές τις καταστάσεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ντεβιλ έχεις συνδέσει την ηλικία με τις εμπειρίες. Ενας 35ρης σε καμία περίπτωση δεν είναι σίγουρο ότι έχει περισσότερη εμπειρία σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής απ'ότι ένας 25ρης ή ενας 27ρης κοκ. Ουτε στη γυμναστική, ούτε στις γκόμενες ούτε στο σεξ. Ολα έχουν να κάνουν με το τι έχεις ζήσει. In fact, πολλοί πλεον στα 27 τους έχουν κάνει περισσότερα πράγματα από άλλους στα 37 simply because γεννήθηκαν σε άλλη εποχή που ευνοούσε αυτές τις καταστάσεις.

Προφανως και την έχω συνδέσει γιατι για να ζησεις κάποια πράγματα εκτος απο δραστηριος που πρέπει να εισαι οπως έγραψες , απαιτει και χρόνο !

Πχ ενας δραστηριος 25αρης οσο και να θέλει δεν εχει την εμπειρια του δραστηριου 40αρη διοτι ο δευτερος μπορει να εχει πχ και την εμπειρια μιας συγκατοικισης , ενος διαζυγιου ή ενος γαμου σε εξελιξη κτλπ κτλπ

στη δε γυμναστικη ενας 25αρης δεν εχει την εμπειρια ενος 35αρη γιατι πολύ απλά δεν ειναι σε αυτη την ηλικια να εχει δει πως αντιδρά πλεον το σώμα του στην άσκηση και να προσαρμοζεται κατάλληλα.... βγαινει ενας πιτσιρικάς στο Νετ σου λεει ειμαι 25 αου αου εχω φτιάξει σωμα στειλε να σε αναλάβω...

να αναλάβεις ποιον; εναν 35αρη ο οποιος μπορει να πάσχει πχ απο παθησεις των αρθ΄ρωσεων;
και πως θα τον γυμνασεις εσυ που δεν εχεις εμπειρια απο τραυματισμους; τον ρωτησε ακομη ενας που εχει χονδροπαθεια στα γονατα πως να γυμνάσει το σώμα του ως προς τα ποδια.... ακομη να πάρει απάντηση.

ΓΙΑΤΙ προφανως ο πιτσιρικος δεν εχει εμπειρια σε αυτό. Ειναι ακομη στη φάση πάω και σηκωνω αλογιστα στο γυμναστηριο χωρις καμια επιπτωση... ακομη ειμαι στη δεκατια των 20 αντέχω. Και αυτος τωρα σου διαφημιζεται σαν προπονητης - προσωπικος γυμναστης.

Κάποια πράγματα έρχονται με τα χρονια φιλος. Σορρυ. Οι πιτσιρικάδες βεβαια αυτο δεν το ΄δεχονται επειδη κάποιοι ασχετα τι λενε έχουν τρελο εγωισμο αλλα δικο τους προβλημα. Αυτο ειναι και δεν αλλάζει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να αναλάβεις ποιον; εναν 35αρη ο οποιος μπορει να πάσχει πχ απο παθησεις των αρθ΄ρωσεων;
και πως θα τον γυμνασεις εσυ που δεν εχεις εμπειρια απο τραυματισμους; τον ρωτησε ακομη ενας που εχει χονδροπαθεια στα γονατα πως να γυμνάσει το σώμα του ως προς τα ποδια.... ακομη να πάρει απάντηση.

Προφανώς, καθώς όλοι ξέρουμε ότι αν έχεις καρκίνο σε πας σε οποιοδήποτε ογκολόγο ψάχνεις ογκολόγο που έχει κι αυτός καρκίνο.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Προφανως και την έχω συνδέσει γιατι για να ζησεις κάποια πράγματα εκτος απο δραστηριος που πρέπει να εισαι οπως έγραψες , απαιτει και χρόνο !

Πχ ενας δραστηριος 25αρης οσο και να θέλει δεν εχει την εμπειρια του δραστηριου 40αρη διοτι ο δευτερος μπορει να εχει πχ και την εμπειρια μιας συγκατοικισης , ενος διαζυγιου ή ενος γαμου σε εξελιξη κτλπ κτλπ

στη δε γυμναστικη ενας 25αρης δεν εχει την εμπειρια ενος 35αρη γιατι πολύ απλά δεν ειναι σε αυτη την ηλικια να εχει δει πως αντιδρά πλεον το σώμα του στην άσκηση και να προσαρμοζεται κατάλληλα.... βγαινει ενας πιτσιρικάς στο Νετ σου λεει ειμαι 25 αου αου εχω φτιάξει σωμα στειλε να σε αναλάβω...

να αναλάβεις ποιον; εναν 35αρη ο οποιος μπορει να πάσχει πχ απο παθησεις των αρθ΄ρωσεων;
και πως θα τον γυμνασεις εσυ που δεν εχεις εμπειρια απο τραυματισμους; τον ρωτησε ακομη ενας που εχει χονδροπαθεια στα γονατα πως να γυμνάσει το σώμα του ως προς τα ποδια.... ακομη να πάρει απάντηση.

ΓΙΑΤΙ προφανως ο πιτσιρικος δεν εχει εμπειρια σε αυτό. Ειναι ακομη στη φάση πάω και σηκωνω αλογιστα στο γυμναστηριο χωρις καμια επιπτωση... ακομη ειμαι στη δεκατια των 20 αντέχω. Και αυτος τωρα σου διαφημιζεται σαν προπονητης - προσωπικος γυμναστης.

Κάποια πράγματα έρχονται με τα χρονια φιλος. Σορρυ. Οι πιτσιρικάδες βεβαια αυτο δεν το ΄δεχονται επειδη κάποιοι ασχετα τι λενε έχουν τρελο εγωισμο αλλα δικο τους προβλημα. Αυτο ειναι και δεν αλλάζει.
Mα στο ιντερνετ δεν θα βγω εγω να σου φτιαξω προγραμμα αλλα αυτος που εχει σπουδασει σε γυμναστικη ακαδημια, εχει κανει σεμιναρια , ήταν χρόνια αθλητής κοκ. Το πρόβλημα του εγωισμού το έχουν μάλλον οι 40ρηδες παρά οι 25ρηδες.

Καποια πράγματα έρχονται με τα χρόνια ή με τις εμπειρίες φίλος. Και ο 26χρονος που έχει ταξιδέψει σε 15 χώρες, έχει σπουδάσει στο εξωτερικό συγκατοικόντας με ανθρώπους από όλα τα μήκη και πλάτη της γης, ο οποίος έχει πάει τόσο με ελληνίδες όσο και με Ισπανίδες/Ιταλίδες/Ινδές/Βραζιλιάνες, έχει δουλέψει σε πολύ competitive environments κοκ, παρόλο που στερείται ηλικίας δεν στερείται εμπειριών και ωριμότητας. Οπότε ναι όλα αυτά ένας μέσος άνθρωπος μπορεί να τα καταφέρει μέχρι τα 40 του όπως μπορεί να τα καταφέρει κι ένας πολύ δραστήριος νέος (μακάρι να ήμουν εγώ αυτός που μόλις περιέγραψα)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Mα στο ιντερνετ δεν θα βγω εγω να σου φτιαξω προγραμμα αλλα αυτος που εχει σπουδασει σε γυμναστικη ακαδημια, εχει κανει σεμιναρια , ήταν χρόνια αθλητής κοκ. Το πρόβλημα του εγωισμού το έχουν μάλλον οι 40ρηδες παρά οι 25ρηδες.

Καποια πράγματα έρχονται με τα χρόνια ή με τις εμπειρίες φίλος. Και ο 26χρονος που έχει ταξιδέψει σε 15 χώρες, έχει σπουδάσει στο εξωτερικό συγκατοικόντας με ανθρώπους από όλα τα μήκη και πλάτη της γης, ο οποίος έχει πάει τόσο με ελληνίδες όσο και με Ισπανίδες/Ιταλίδες/Ινδές/Βραζιλιάνες, έχει δουλέψει σε πολύ competitive environments κοκ, παρόλο που στερείται ηλικίας δεν στερείται εμπειριών και ωριμότητας. Οπότε ναι όλα αυτά ένας μέσος άνθρωπος μπορεί να τα καταφέρει μέχρι τα 40 του όπως μπορεί να τα καταφέρει κι ένας πολύ δραστήριος νέος (μακάρι να ήμουν εγώ αυτός που μόλις περιέγραψα)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως εγω επειδη εχω παρακολουθησει αρκετα ελληνικο φιτνεσ γιουτιούμπ έχω να σου πω το εξής....

δεν εχω δει κανεναν... ΚΑΝΕΝΑΝ ομως κάτω των 30 να σου λέει οτι μπορεις να κάνεις τεχνική προπονηση με λιγα κιλά , ολοι πλακώνονται στα φορτια. Πράγμα που εμενα με οδηγει στο συμπερασμα οτι τουλαχιστον σε αυτο το τομέα δεν εχουν ακομη την ωριμοτητα να δουν το νομισμα και απο την άλλη οψη. Οποτε ειτε εχουν τελειωσει γυμναστικη ακαδημια ειτε οχι οι συμβουλές τους δεν θα ειναι πληρεις για μένα... για εναν συνομιληκο οκ. Αλλα και στα άλλα τωρα αλλο ν πηγαινεις ταξιδάκια αναψυχης με το εράσμους και άλλο να συντηρεις δικο σου σπιτι δικο σου αμαξι να εχεις δουλειά και να εισαι οικονομικα ανεξάρτητος , να πληρώνεις ολους τους λογαριασμους απο τη τσέπη σου. Απο εκει κ επειτα ερχεται και η συγκατοικιση αλλα κ περισσοτερες διαφορετικές εμπειριες.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ κρίνω τους άλλους άντρες με βάση το πόσες γυναίκες έχουν ρίξει, αν βρω κάποιον που κλέβει καρδιές με γοργούς ρυθμούς κάνω ό,τι μπορώ για να μάθω απ' αυτόν!
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Mα στο ιντερνετ δεν θα βγω εγω να σου φτιαξω προγραμμα αλλα αυτος που εχει σπουδασει σε γυμναστικη ακαδημια, εχει κανει σεμιναρια , ήταν χρόνια αθλητής κοκ. Το πρόβλημα του εγωισμού το έχουν μάλλον οι 40ρηδες παρά οι 25ρηδες.

Καποια πράγματα έρχονται με τα χρόνια ή με τις εμπειρίες φίλος. Και ο 26χρονος που έχει ταξιδέψει σε 15 χώρες, έχει σπουδάσει στο εξωτερικό συγκατοικόντας με ανθρώπους από όλα τα μήκη και πλάτη της γης, ο οποίος έχει πάει τόσο με ελληνίδες όσο και με Ισπανίδες/Ιταλίδες/Ινδές/Βραζιλιάνες, έχει δουλέψει σε πολύ competitive environments κοκ, παρόλο που στερείται ηλικίας δεν στερείται εμπειριών και ωριμότητας. Οπότε ναι όλα αυτά ένας μέσος άνθρωπος μπορεί να τα καταφέρει μέχρι τα 40 του όπως μπορεί να τα καταφέρει κι ένας πολύ δραστήριος νέος (μακάρι να ήμουν εγώ αυτός που μόλις περιέγραψα)
Εξήησέ μου πώς ένας 26 χρονος έχει προλάβει να:
να ταξιδέψει σε 15 χώρες
να δουλέψει
να συγκατοικήσει με διάφορους
να έχει πάει με ελληνίδες /ισπανίδες/ιταλίδες/ινδές/βραζιλιάνες

Μόλις στα 26 του χρόνια.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εξήησέ μου πώς ένας 26 χρονος έχει προλάβει να:
να ταξιδέψει σε 15 χώρες
να δουλέψει
να συγκατοικήσει με διάφορους
να έχει πάει με ελληνίδες /ισπανίδες/ιταλίδες/ινδές/βραζιλιάνες

Μόλις στα 26 του χρόνια.
Δεν έχω ταξιδέψει σε 15 χώρες (αλλά σε 7), κι έχω κάνει τα υπόλοιπα εκτός από Βραζιλιάνες, και Ιταλίδες που δυστυχώς δεν ολοκλήρωσα το έργο αλλά έγινε καλή κατάσταση. Εχω συγκατοικήσει με Ινδή, με Γερμανίδα, με Αργεντίνο και με ζευγάρι απ την Χιλή, σε διαφορετικές περιόδους. Επίσης έχω δουλέψει σε μεγάλο οργανισμό (τράπεζα) του εξωτερικού.

Κι αν και τον τελευταίο καιρό (5 μήνες περίπου) περνάω μια δύσκολη φάση ήδη το επόμενο μεγάλο βήμα (μετάβαση για μόνιμα στο εξωτερικό) είναι πλέον γεγονός!!

Και δεν είμαι και 26. Σε έπεισα?
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Δεν έχω ταξιδέψει σε 15 χώρες (αλλά σε 7), κι έχω κάνει τα υπόλοιπα εκτός από Βραζιλιάνες, και Ιταλίδες που δυστυχώς δεν ολοκλήρωσα το έργο αλλά έγινε καλή κατάσταση. Εχω συγκατοικήσει με Ινδή, με Γερμανίδα, με Αργεντίνο και με ζευγάρι απ την Χιλή, σε διαφορετικές περιόδους. Επίσης έχω δουλέψει σε μεγάλο οργανισμό (τράπεζα) του εξωτερικού.

Κι αν και τον τελευταίο καιρό (5 μήνες περίπου) περνάω μια δύσκολη φάση ήδη το επόμενο μεγάλο βήμα (μετάβαση για μόνιμα στο εξωτερικό) είναι πλέον γεγονός!!

Και δεν είμαι και 26. Σε έπεισα?


Ναι αλλά για να κάνω και το συνηγορο του διαβόλου, δεν είναι η τυπική ζωή του 26χρονου όπως τη θυμάμαι στη δική μου γενιά και στο δικό μου κύκλο. Αλλοι κυκλοι μπορεί να ήταν άλλης κουλτούρας, αυτό δεν το ξέρω.

Και επειδή Ινδούς, Γερμανούς και Χιλιανούς δεν βρίσκεις -τυπικά- στην Ελλάδα για συγκατοίκηση, ούτε σε παίρνουν σε τράπεζα του εξωτερικού με το που τελειώνεις την ΑΣΟΕΕ, θα τολμήσω να κάνω μια υπόθεση και εαν είμαι λάθος διόρθωσέ με.

Προφανώς έχεις κάνει ένα φεγγάρι σπουδή έξω. Και για να γίνει σπουδή έξω, πρέπει να συμβαίνουν 3 τινά:

Ή να είσαι πολύ τυχερός ή επιμελής φοιτητής και να πιάσεις μια υποτροφία για μεταπτυχιακό.
Ή να κάνεις εράσμους ενα εξάμηνο και να κάνεις επαφές-ψάξιμο μετά και να χωθείς κάπου έξω
Ή να παίζει χρήμα από την οικογένεια /ακόμα και δόντι.

Εχω φίλο σε επίσης πολύ μεγάλο χρηματοπιστωτικό οργανισμό στο Λουξεμβούργο αλλά τα σκασε για μεταπτυχιακό εξωτερικού και παρόλαυτά ψαχνόταν μετά για καιρό ο άνθρωπος και έκανε και stage προγραμμα για να ξεκινήσει. Αμα πάω εγω με το πτυχιο της ΑΣΟΕΕ στο Λουξεμβούργο ούτε μπιφτέκια στα μακντόναλντς δεν θα φλιπάρω.

Θέλω να καταλήξω στο εξής. Σϊγουρα τα χεις κάνει όλα αυτά, εγω τα δέχομαι αυτά που λες, δε θα αμφιβάλλω καθόλου. Και μπράβο σου που τα έκανες, πόσο μάλλον νωρίς.

Όμως οι λεπτομέρειες της ζωής του καθενός είναι πολύ ιδιαίτερες και ποτέ δεν ξέρεις -και δε θα σου πει και κανείς- από ποιό σωσίβιο πιάστηκε ή ποια τύχη του χαμογέλασε, ή πόσο έλιωσε τον κώλο του στο διάβασμα για να τα πετύχει όλα αυτά.

Αυτό που βλέπουμε είναι μόνο τα αποτελέσματα των επιλογών σου ή των συγκυριών της δικής σου ζωής σε ένα ποστ. Δεν είναι ο κανόνας για έναν 26χρονο. Όπως δεν είναι και ο κανόνας για έναν 36άρη στη θέση μου να ζει ότι ζω εγω, δε σημαίνει ότι επειδή ζω εγω έτσι, δεν μπορούν να ζουν άλλοι αλλιώς.

Με καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω;
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Κατάλαβα τι θες να πεις. Και ναι σπούδασα στο εξωτερικό για ένα διάστημα (μεταπτυχιακό) και τώρα θα ξαναπάω. Δεν ξέρω αν είναι η εξαίρεση, καθώς στον κύκλο μου έχω άτομα που έχουν κάνει παραπάνω απο μένα, απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η ηλικία παίζει ρόλο ως ένα βαθμό, προς απάντηση στη ''διαφωνία'' που είχαμε με τον φιλο devil.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατάλαβα τι θες να πεις. Και ναι σπούδασα στο εξωτερικό για ένα διάστημα (μεταπτυχιακό) και τώρα θα ξαναπάω. Δεν ξέρω αν είναι η εξαίρεση, καθώς στον κύκλο μου έχω άτομα που έχουν κάνει παραπάνω απο μένα, απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η ηλικία παίζει ρόλο ως ένα βαθμό, προς απάντηση στη ''διαφωνία'' που είχαμε με τον φιλο devil.

Εγώ είχα φίλο στο στρατό 23 ήταν τότε, που κάθε χρόνο από τα 18 έκανε σεξοτουρισμό. Έχει γυρίσει όλα τα μπουρδέλα Ευρώπης και Ασίας, τώρα μάλλον και Λατινικής αμερικής., οπότε ναι, η ηλικία δεν παίζει σημαντικό ρόλο, ειδικά γι αυτά που είπες τα οποία (no offense) αλλά δεν θεωρώ και το σημαντικά ή δύσκολα να γίνουν, ειδικά σήμερα. Πέραν από αυτά που είπε ο Valder με τα οποία συμφωνώ, ας μην ξεχνάμε πως οι άνθρωποι δεν έχουν ίδιες προτεραιότητες και στόχους και συνήθως την "επιτυχία" την κρίνουμε με τα δικά μας κριτήρια, οπότε για εσένα ίσως ο φίλος μου είναι επιτυχημένος, ενώ για εμένα δεν είναι. Πέραν λοιπόν από το τι μπορεί να κάνει ο καθένας παίζει μεγάλο ρόλο και το τι κυνηγάει.

Το μόνο σίγουρο είναι πως ο 35αρης έχει ζήσει 10 χρόνια περισσότερο από τον 25αρη και άρα έχει πιο πολλή εμπειρία ζωής. Σε ποιους τομείς της ζωής είναι αυτή η εμπειρία είναι άλλο θέμα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή εάν κάποιος είναι 40. Είχε κανα δυο τρεις περιπέτειες μέχρι 25 ας πούμε. Έπειτα κάνει σοβαρή σχέση 5 χρόνια. Χωρίζει, είναι 30. Μετά από κανα χρόνο/ εξάμηνο κάνει άλλη σχέση κι αυτή 3-4 χρόνια. Χωρίζει , είναι 35 . Μετά από κάποιο καιρό κάνει σχέση ξανά , κι έπειτα από δύο χρόνια συζούν. Είναι 38 όταν αρχίζει να συζεί. Φτάνοντας στα 40 έχει ακόμη την ίδια σχέση (4 χρόνια) και 2 χρόνια συγκατοίκησης.

Έχουμε έναν 35αρη. Μέχρι τα 28 του το γλένταγε. Κι έπειτα κάνει σχέση 1.5 χρόνο. Χωρίζει κι είναι 30. Το γλεντάει ξανά και μετά από κανά χρόνο ξανα σχέση , αυτήν τη φορά 3 χρόνια. Χωρίζει ,το γλεντάει και φτάνει 35.

Με τη λογική αυτή, ο 35αρης έχει ζήσει χ 2 ζωές, άρα σε σχέση με τον 40αρη είναι πολύ πιο ώριμος.

Κι η τρίτη περίπτωση. Ένας που μέχρι τα 30 του χρόνια έχει πάρει όλη την Αθήνα ( που λέει ο λόγος). Ε αυτός με αυτήν τη λογική θα είναι γκουρού των σχέσεων ..

ΕΕΕ???
Ναι τα συνουσιασματα ωριμάζουν τον άνθρωπο. Ο σπαλιαρας τότε είναι σοφός μοναχός σαολιν
Ηρεμήστε παιδάκια. Εχετε αναγάγει το σεξ σε υπέρτατο στόχο της ζωής σας. Σας έχω νέα. Θα πετύχετε να κάνετε ότι και ένας πίθηκος. Το θέμα είναι ο υπέρτατος στόχος να είναι η γνώση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν έχω ταξιδέψει σε 15 χώρες (αλλά σε 7), κι έχω κάνει τα υπόλοιπα εκτός από Βραζιλιάνες, και Ιταλίδες που δυστυχώς δεν ολοκλήρωσα το έργο αλλά έγινε καλή κατάσταση. Εχω συγκατοικήσει με Ινδή, με Γερμανίδα, με Αργεντίνο και με ζευγάρι απ την Χιλή, σε διαφορετικές περιόδους. Επίσης έχω δουλέψει σε μεγάλο οργανισμό (τράπεζα) του εξωτερικού.

Κι αν και τον τελευταίο καιρό (5 μήνες περίπου) περνάω μια δύσκολη φάση ήδη το επόμενο μεγάλο βήμα (μετάβαση για μόνιμα στο εξωτερικό) είναι πλέον γεγονός!!

Και δεν είμαι και 26. Σε έπεισα?

Η περίπτωση που περιγράφεις αποτελεί εξαίρεση.

Η αρχική μου απορία είναι για ποιο λόγο συγκατοικουσες με γυναίκες? Αν βρισκόσουν σε εστία, κανονικά από ότι γνωρίζω θα σε εβαζαν να συγκατοικησεις με άτομα του ιδίου φύλου. Τώρα, αν είχες δικό σου σπίτι, πάλι το βρίσκω περίεργο γυναίκες να θέλουν να συγκατοικησουν με άντρες.

Απο την άλλη, αφού έχεις πάει με όσες πηγες διαφορετικής εθνοτητας, νιώθεις ας πούμε ότι κατάλαβες τις γυναίκες? Οτι έχεις την εμπειρία ζωής μιας ζωής?

Το όλο νόημα της αρχικής μου δημοσίευσης ήταν ότι δεν παίζει ρόλο ο αριθμός αλλά οι καταστάσεις. Δεν προσπαθώ να ακυρώσω τα λεγόμενα σου, απλά για έναν μέσο 26χρονο, ας πούμε μετρίου εμφανίσεως, ο οποίος σπουδαζει και δουλεύει παράλληλα (δεν τα παίρνει απο τους δικούς του), τελειώνει γύρω στα 24-25 τις σπουδές του, δεν είναι όλα τόσο εύκολα.

Ούτε μου λέει κάτι αν κάποιος έχει πάρει με τη σειρά γυναίκες από όλο τον κόσμο.

Μυρίζομαι την εμπειρία και την ωριμότητα ζως από χιλιόμετρα μακριά, δε χρειάζεται να μου μιλήσει κάποιος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι τα συνουσιασματα ωριμάζουν τον άνθρωπο. Ο σπαλιαρας τότε είναι σοφός μοναχός σαολιν
Ηρεμήστε παιδάκια. Εχετε αναγάγει το σεξ σε υπέρτατο στόχο της ζωής σας. Σας έχω νέα. Θα πετύχετε να κάνετε ότι και ένας πίθηκος. Το θέμα είναι ο υπέρτατος στόχος να είναι η γνώση.
Αυτό ήταν το point μου, ότι δεν ωριμάζουν τον άνθρωπο οι αριθμοί χωρίς την ύπαρξη ουσίας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Η περίπτωση που περιγράφεις αποτελεί εξαίρεση.

Η αρχική μου απορία είναι για ποιο λόγο συγκατοικουσες με γυναίκες? Αν βρισκόσουν σε εστία, κανονικά από ότι γνωρίζω θα σε εβαζαν να συγκατοικησεις με άτομα του ιδίου φύλου. Τώρα, αν είχες δικό σου σπίτι, πάλι το βρίσκω περίεργο γυναίκες να θέλουν να συγκατοικησουν με άντρες.

Mπορει να ειναι παιδαράς Ο φιλος μας. :D
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό ήταν το point μου, ότι δεν ωριμάζουν τον άνθρωπο οι αριθμοί χωρίς την ύπαρξη ουσίας.
Σγχωρα με διαβασα συντομα τα προηγουμενα μηνυματα, οι αριθμοί στον άντρα του μαθαίνουν πολλά πράγματα, όχι όμως τα ίδια που του μαθαίνει η σχέση. Μαθαίνει π.χ. να κρίνει θηλυκά με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια, καθώς είχε πολύ μεγαλύτερο δίγμα. Είναι ικανός άμεσα δλδ να κρίνει ποια είναι καλή κοπέλα, ποια ελαφρών ηθών, ποια έχει ψυχολογικά στο θεό και ποια το παίζει γαλλικά&πιάνο αλλά έχει και "κρυφή" ζωή. Επίσης, μπορεί να καταλάβει πολύ καλύτερα πότε η κοπέλα του ή η κοπέλα κάποιου άλλου απατάει ή ακόμα για το αν είναι ικανή για να απατήσει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σγχωρα με διαβασα συντομα τα προηγουμενα μηνυματα, οι αριθμοί στον άντρα του μαθαίνουν πολλά πράγματα, όχι όμως τα ίδια που του μαθαίνει η σχέση. Μαθαίνει π.χ. να κρίνει θηλυκά με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια, καθώς είχε πολύ μεγαλύτερο δίγμα. Είναι ικανός άμεσα δλδ να κρίνει ποια είναι καλή κοπέλα, ποια ελαφρών ηθών, ποια έχει ψυχολογικά στο θεό και ποια το παίζει γαλλικά&πιάνο αλλά έχει και "κρυφή" ζωή. Επίσης, μπορεί να καταλάβει πολύ καλύτερα πότε η κοπέλα του ή η κοπέλα κάποιου άλλου απατάει ή ακόμα για το αν είναι ικανή για να απατήσει.


΄Ενας άντρας με φαρμακερό δήγμα σε μεγάλο δείγμα γυναικών, δεν είναι ικανός να καταλάβει τίποτα απ΄ όσα λες.
Απλά επειδή δεν τον ενδιαφέρει!
΄Αλλος είναι ο λόγος που βρίσκεται μαζί τους!
Αυτά που λες τα μαθαίνει από την εμπειρία του σε σχέσεις, από τις εμπειρίες φίλων του που εμπιστεύεται και από την φιλική επαφή του με το άλλο φύλο σε σημείο που τον θεωρούν κολλητό τους και του εξομολογούνται τα εσώψυχά τους!
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ενας άντρας με φαρμακερό δήγμα σε μεγάλο δείγμα γυναικών, δεν είναι ικανός να καταλάβει τίποτα απ΄ όσα λες.
Απλά επειδή δεν τον ενδιαφέρει!
΄Αλλος είναι ο λόγος που βρίσκεται μαζί τους!
Αυτά που λες τα μαθαίνει από την εμπειρία του σε σχέσεις, από τις εμπειρίες φίλων του που εμπιστεύεται και από την φιλική επαφή του με το άλλο φύλο σε σημείο που τον θεωρούν κολλητό τους και του εξομολογούνται τα εσώψυχά τους!
Ναι βρε λενώ, όμως όταν ένας άντρας μαθαίνει "post facto" πως οι κοπέλες που πήγε έχουν αγόρι το οποίο το και δουλεύουνε κανονικότατα όπως καταλαβαίνεις, αυτό αν δεν είναι βιωματική γνώση τότε τι είναι; Ο γυναικάς επίσης συναντά πάρα πολλές κοπέλες που τον φλερτάρουν κανονικότατα κρυφά ή στα social media, ενώ ο γκόμενος τους δεν έχει καταλάβει τίποτα. Αυτά είναι λίγα απ' τα πάρα πολλά παραδείγματα που οι εμπειρίες του γυναικά του επιτρέπουν ανώτερο επίπεδο κατανόησης και εκτίμησης πολλών πτυχών του άλλου φύλου.

Οι άντρες που κάνουν απλά μεγάλες σχέσεις, πέραν του ότι πολύ συχνά απατόνται καθώς δεν έχουν τη μύτη της γυναίκας, δεν μαθαίνουν και πάρα πολλά άλλα πράγματα που θα τους οφελούσαν στις σχέσεις τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top