Μάρκος Σεφερλής

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Προφανως το να λεμε την αποψη μας για τον σεφερλη και οτι ειναι σκουπιδι ή δεν μας αρεσει κλπ..για καποιους ειναι φιμωση.
Γελαω..Πρεπει σε ολους να αρεσει η σαβουρα.
Σορυ..ευτυχως δεν ειμαστε ολοι το ιδιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάτι τέτοιο δεν διαφέρει και πολύ από τους ταλιμπαν που διαδήλωναν έξω από το Θέατρο της Θεσσαλονίκης πριν λίγα χρόνια ενάντια στη παράσταση " η ώρα του διαόλου ".
Ασυληπτο που λες οτι δεν διαφερει η αποψη οτι ο σεφερλης ειναι σαβουρα,με το να διαδηλωνουν γραφικα ξοανα χριστιανοταλιμπαν για μαι παρασταση σατανικη.
ΕΥΓΕ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΣΟΥ!
Καλα ασχολιαστο το οτι ξερεις κανονικοτατα την θεληση οσων λενε οτι ειναι σαβουρα ο σεφερλης.
Δεν αμφεβαλλα εξαλλου ποτε για την κριτικη σου σκεψη. :jumpy: :jumpy: :jumpy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οπότε θα πρεπει να καταδικαστουν πολλοί που πατάνε πάνω σε όλους αυτους και είτε το ονομάζουμε σάτιρα ή επιθεώρηση ή κωμωδία.

Να βάλουμε στο κομμάτι αυτό και την Μουτιδου ?

Να βάλουμε τον Λαζόπουλο?

Να βάλουμε τους Ραδιο αρβύλα?

Ποια η διαφορά όλων αυτών με τον Σεφερλη?

Γιατί να βάλετε μόνο ο Σεφερλης?

Έχεις την πολυτέλεια να πατήσεις το μαγικό κουμπάκι και να αλλάξεις κανάλι...


Ναι οι παραστάσεις του ακόμα γεμίζουν από κόσμο που πάει και ξαναπάει..
Από όλες τις γενιές...
Ποιο το έγκλημα τους ότι πανε για να γελάσουν?

Ποιος ξερνάει και με ποιους ειναι καλύτερα να αναλογιστουμε..
Με αυτούς που από επιλογή τους πάνε να περάσουν καλά και να γελάσουν με ηθοποιούς που μοναδικό τους σκοπό έχουν την διασκέδαση του κόσμου ή με αυτούς που ακολουθούν τύπους σαν τους Ράδιο αρβύλα, Λαζόπουλο και Μουτιδου που έχουν άλλο σκοπό?

Γελάει ο κόσμος, ας χαλαρώσουμε λιγάκι και να αφήσουμε τα δικά μας πάλι ιδεολογικά στοιχεία εξω από αυτό.

Δυστηχως όλοι πατανε πάνω σε αυτά και εγώ δεν ειναι σύμφωνη, εδώ όμως υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ!

Αφήστε τον κόσμο να γελάσει ρε σεις ,αυτό έχουμε ανάγκη και μάλιστα ο Έλληνας έχει δείξει πολλές φορές την αλληλεγγύη όταν του την ζητήθηκε για όλες τις κοινωνικές ομάδες ...δεν ειναι ολα άσπρο μαύρο επειδή γελάει και μην ψάχνουμε πάντα τον δράκο 😉
Κανείς δεν εγκληματεί επειδή θέλει να γελάσει. Και κανείς δεν έγραψε τίποτα τέτοιο.
Το πρόβλημα με το χιούμορ του Σεφερλή είναι πως είναι κακόγουστο, εύκολο χωρίς πολλή προσπάθεια από πίσω και τρομερά παρωχημένο. Ανήκει σε άλλες δεκαετίες, σε χρόνια που δεν υπήρχε τόση ενσυναίσθηση και ευαισθητοποίηση όση τώρα.
Επίσης, ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Πράγματι, ο Σεφερλής θέλει να προκαλέσει γέλιο. Το πετυχαίνει με όλα τα παραπάνω που έγραψα και το κάνει επί πολλά χρόνια. Δηλαδή θα συγχωρήσουμε τον κακοποιητικό του λόγο απλά επειδή αποσκοπεί στην διασκέδαση;
Τα ιδεολογικά στοιχεία, όπως λες, πως γίνεται να τ' αφήσουμε απέξω; Δηλαδή κάποιος που αυτοπροσδιορίζεται πχ ως συντηρητικός δεξιός θα βάλει παύση στα πιστεύω του για να κρίνει το χιούμορ του Σεφερλή; Γιατί εγώ είχα την εντύπωση πως οι πεποιθήσεις μας μας συνοδεύουν γενικά στην καθημερινότητά μας, όχι κατά παραγγελία.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανείς δεν εγκληματεί επειδή θέλει να γελάσει. Και κανείς δεν έγραψε τίποτα τέτοιο.
Το πρόβλημα με το χιούμορ του Σεφερλή είναι πως είναι κακόγουστο, εύκολο χωρίς πολλή προσπάθεια από πίσω και τρομερά παρωχημένο. Ανήκει σε άλλες δεκαετίες, σε χρόνια που δεν υπήρχε τόση ενσυναίσθηση και ευαισθητοποίηση όση τώρα.
Επίσης, ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Πράγματι, ο Σεφερλής θέλει να προκαλέσει γέλιο. Το πετυχαίνει με όλα τα παραπάνω που έγραψα και το κάνει επί πολλά χρόνια. Δηλαδή θα συγχωρήσουμε τον κακοποιητικό του λόγο απλά επειδή αποσκοπεί στην διασκέδαση;
Τα ιδεολογικά στοιχεία, όπως λες, πως γίνεται να τ' αφήσουμε απέξω; Δηλαδή κάποιος που αυτοπροσδιορίζεται πχ ως συντηρητικός δεξιός θα βάλει παύση στα πιστεύω του για να κρίνει το χιούμορ του Σεφερλή; Γιατί εγώ είχα την εντύπωση πως οι πεποιθήσεις μας μας συνοδεύουν γενικά στην καθημερινότητά μας, όχι κατά παραγγελία.

Στην ζωή μας πρεπει να βάλουμε όρια..
Να μάθεις-μάθουμε να διαχωρίσουμε καταστάσεις.
Αν δεν μπορείς να το κάνεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, αυτό τότε αυτόματα δεν σου δίνει και το δικαίωμα να κρίνεις ένα άλλον άνθρωπο που το έχει καταφέρει..

Ο Σεφερλης έχει και άλλα στοιχεία μέσα στις παραστάσεις του, η αλήθεια είναι δεν παρακολούθησα ποτε από κοντά μόνο αποσπασματικα από την τηλεόραση..

Ο λόγος?
Ότι μπορεί να γελάω με το 40 % μιας παράστασης αλλά με το υπόλοιπο 60 % δεν μπορώ...

Με κλωτσάνε πολλά θέματα όχι μόνο στο Σεφερλη αλλά και στη Μουτιδου και στο Λαζόπουλο και γενικά σε όλους όσους λένε ότι κάνουν σάτιρα ή κωμωδία..

Οποτε επιλέγω την τηλεόραση οταν πραγμαρικα μου βγαζει γέλιο και περνάω καλά και οταν κάπου το χάνει αλλάζω κανάλι..
Αυτό είπα και πριν..

Δηλαδή θα περιμένω εγώ από την ζωή μου τον Σεφερλη και τον κάθε Σεφερλη να μου υποδείξει τόσο σοβαρά θέματα ή ότι θα με επηρεάσει?

Όποιος πιστεύει κάτι τέτοιο μάλλον υποτιμά τους άλλους ανθρώπους..

Οτι δεν αρέσει σ εμάς έχουμε τη επιλογή να μην το παρακολουθησουμε ..

Το ότι αρέσει σε κάποιον άλλον αυτό αυτόματα δεν τον κάνει χαμηλότερο νοητικό επιπέδου όπως αναφέρθηκε και αυτό εδώ μέσα..

Εκεί θα δείξουμε το επίπεδο μας άλλωστε?

Σιγά μην σκίσουμε κάνα καλσόν, σορυ για την έκφραση αλλά έλεος πραγματικά..
Είπαν κάποιοι οτι γελάνε με αυτό και αυτόματα να βγάλουμε θεματακια και για τον τρόπο που διαλέγει κάποιος απλά για να γελάσει και να χαλαρώσει κρατώντας έξω τις οποίες ιδεολογίες του..

Όρια παιδια ...μαθαίνεις που πρεπει και πως να εκφράζεις τις ιδεολογίες σου,οποίες είναι αυτές.
Δεν κλείνεις τα μάτια, απλά έχεις την επιλογή να μην τον δεις ..
Αν δεν το δεις τότε θα πάψει να υπάρχει απλά τα πράγματα.

Σκέψου τι έγινε με τους αρβύλα..
Και πάλι οι αρβύλα όμως μια χαρα παίζουν..τι πάει να πει όσοι τους βλέπουν αποδεχτηκαν την ολη ιστορία?
Μην τα ισοπεδώνουμε και τα τσουβαλοποιουμε πάλι όλα..

Άλλωστε όλοι στην πλάτη μας παίζουν..
Αυτοί πετάνε το σανο και εμείς το μασάμε..
Έγινε τόσος ντόρος..
Γιατί άλλωστε?
Τι καλύτερο marketing από κάτι τέτοιο, ανέξοδο 😉
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίμωση εννοούσα ως λύση που σίγουρα θα επιθυμούσαν πολλοί εδώ μέσα σε βάρος του Σεφερλή. Προφανώς τώρα δεν φιμώνεται, λέω τι θα ήθελαν ιδανικά μερικοί/ες. Κάτι τέτοιο δεν διαφέρει και πολύ από τους ταλιμπαν που διαδήλωναν έξω από το Θέατρο της Θεσσαλονίκης πριν λίγα χρόνια ενάντια στη παράσταση " η ώρα του διαόλου ".
Ιωάννη, μας τρολάρεις αγαπητέ μου; Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω και από το γεγονός ότι δεν μιλάς στην καθαρεύουσα :P . Συγκρίνονται τώρα η ταλιμπανέζικη επίθεση που αναφέρεις με το διαδικτυακό χέσιμο που έφαγε ο σύγχρονος Αριστοφάνης;

Όπως και να' χει, θα συμφωνήσω σε κάτι που έγραψες σε προηγούμενο ποστ. Όντως ζούμε σε μία αποστειρωμένη εποχή πολιτικής ορθότητας που προωθείται ο ισαποστακισμός και η κατ΄ επίφασιν ουδετερότητα. Εδώ γύρω μας γίνεται της τρελής, η βία και η παράνοια έχουν βαρέσει κόκκινο, καθημερινά σφάζεται κόσμος στους δρόμους και το ΕΣΡ και άλλοι θεματοφύλακες της ηθικής (χαχαχα) τρομπάρουν και βάζουν μπιπ στο «άι στο διάολο» και δεν επιτρέπουν την αναπαραγωγή σκηνών που οι ηθοποιοί καπνίζουν.

Επίσης, όσοι είμαστε και λίγο μεγαλύτεροι, λέω να θυμηθούμε την κατάσταση στην ελληνική τηλεόραση πριν καμιά εικοσαετία, όσον αφορά στη σάτιρα. Θυμάστε που κατονομάζονταν κανονικά πολιτικοί, μεγαλοπαράγοντες και μεγαλολαμόγια και τους άλλαζαν τα πετρέλαια στην κριτική; Σήμερα τα επίθετα Μαρινάκης, Σαββίδης, Κούλης και πολλοί, πολλοί άλλοι δεν αγγίζονται σε σατιρικές εκπομπές, γιατί, αν το κάνουν, το λιγότερο που έχουν να χάσουν είναι η δουλειά τους.

Και με τα παραπάνω δεν εννοώ ότι ο Σεφερλής είναι πολιτικά μη ορθός, ούτε καν, είναι απλώς ένας παρωχημένος κωμικός που πετάει ατάκες για 90's καφενείο και τη μέση ελληνίδα νοικοκυρά. Αυτά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Προφανως το να λεμε την αποψη μας για τον σεφερλη και οτι ειναι σκουπιδι ή δεν μας αρεσει κλπ..για καποιους ειναι φιμωση.
Γελαω..Πρεπει σε ολους να αρεσει η σαβουρα.
Σορυ..ευτυχως δεν ειμαστε ολοι το ιδιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ασυληπτο που λες οτι δεν διαφερει η αποψη οτι ο σεφερλης ειναι σαβουρα,με το να διαδηλωνουν γραφικα ξοανα χριστιανοταλιμπαν για μαι παρασταση σατανικη.
ΕΥΓΕ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΣΟΥ!
Καλα ασχολιαστο το οτι ξερεις κανονικοτατα την θεληση οσων λενε οτι ειναι σαβουρα ο σεφερλης.
Δεν αμφεβαλλα εξαλλου ποτε για την κριτικη σου σκεψη. :jumpy: :jumpy: :jumpy:
Ρε Πουπουλινα, ποιος σε είπε ότι είναι φίμωση το να ασκείς κριτική; Καταρχάς δεν αναφέρθηκα ονομαστικά. Αναφέρθηκα σε όσους θα ήθελαν το κράτος να του απαγορεύσει παραστάσεις κλπ. Είπα πουθενά " Πουπουλινα τον φιμώνεις ";;; Ασκείς μια αρνητική κριτική, κάνεις πολύ καλά. Καταρχάς ούτε εγώ έχω ασκήσει ακριβώς θετική κριτική για τον Σεφερλή. Δεν τον έχω και σε μεγάλη εκτίμηση για πολλούς λόγους αλλά τάσσομαι κατά του να του αποτραπεί το δικαίωμα να κάνει παραστάσεις όπως εκείνος θέλει.

Ιωάννη, μας τρολάρεις αγαπητέ μου; Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω και από το γεγονός ότι δεν μιλάς στην καθαρεύουσα :P . Συγκρίνονται τώρα η ταλιμπανέζικη επίθεση που αναφέρεις με το διαδικτυακό χέσιμο που έφαγε ο σύγχρονος Αριστοφάνης;
Ο σκοπός τους σε πολλές περιπτώσεις είναι ο ίδιος. Και οι δύο μεριές νιώθουν ότι προσβάλλονται τα πιστεύω τους και οι αντιλήψεις τους από συγκεκριμένες παραστάσεις και η μόνη τους διαφορά είναι ότι οι μεν έδειξαν και στο δρόμο αυτή την απέχθεια ενώ οι δε για την ώρα μένουν σε διαδικτυακό σχολιασμό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Ρε Πουπουλινα, ποιος σε είπε ότι είναι φίμωση το να ασκείς κριτική; Καταρχάς δεν αναφέρθηκα ονομαστικά. Αναφέρθηκα σε όσους θα ήθελαν το κράτος να του απαγορεύσει παραστάσεις κλπ. Είπα πουθενά " Πουπουλινα τον φιμώνεις ";;; Ασκείς μια αρνητική κριτική, κάνεις πολύ καλά. Καταρχάς ούτε εγώ έχω ασκήσει ακριβώς θετική κριτική για τον Σεφερλή. Δεν τον έχω και σε μεγάλη εκτίμηση για πολλούς λόγους αλλά τάσσομαι κατά του να του αποτραπεί το δικαίωμα να κάνει παραστάσεις όπως εκείνος θέλει.


Ο σκοπός τους σε πολλές περιπτώσεις είναι ο ίδιος. Και οι δύο μεριές νιώθουν ότι προσβάλλονται τα πιστεύω τους και οι αντιλήψεις τους από συγκεκριμένες παραστάσεις και η μόνη τους διαφορά είναι ότι οι μεν έδειξαν και στο δρόμο αυτή την απέχθεια ενώ οι δε για την ώρα μένουν σε διαδικτυακό σχολιασμό.
Γιαννακη μοιυ.,για πηγαινε να δεις αν ερχομαι.
Ανοιγεται ενα θεμα για το βλημα...γραφουμε την αποψη μας εδω,κανενας δεν γραφει για φιμωση ..και λες αυτο..
Αν ο καθένας ορίσει τι θεωρούμε άσχημες απόψεις που μεταδίδονται μέσω της τηλεοράσεως τότε δεν θα βγάλομεν νόημα ποτέ. Για εμένα δεν μπορεί ένα κράτος να φιμώνει κάποιον επειδή περνάει μηνύματα που δεν γίνονται αποδεκτά από κάποιο κοινό. Πρέπει όλοι και όλες να είναι ελεύθεροι/ες να διατυπώνουν τα πράγματα όπως θέλουν και είναι στη κρίση του κοινού το αν θα τους παρακολουθεί και θα τους δίνει αξία ή θα τους περιθωριοποιεί και θα κάνει σαφές ότι δεν αποδέχεται τέτοιες απόψεις. Η φίμωσις μόνο κακό θα κάνει, είναι κάτι που οι υποστηρικτές της πολιτικής ορθότητος και του social justice, που για εμένα είναι ένας Μεσαίωνας 2 και τίποτα παραπάνω, δεν καταλαβαίνουν με τίποτα.

Αν αρχίσει ο καθένας να φιμώνει αυτό που θεωρεί ότι τον θίγει τότε δεν θα μείνει τίποτα όρθιο. Για παράδειγμα, επί της ευκαιρίας βλέπω ότι είχαμε αναφορά στη σειρά Άγριες Μέλισσες. Ο τρίτος κύκλος τους για εμένα ως άνθρωπος με συγκεκριμένες ιδεολογίες, πιστεύω και ιδιότητες ( εν δυνάμει ιστορικός/φιλόλογος ) κρίνεται απαράδεκτος και αλλοιώνει την ιστορία παρουσιάζοντας και ερμηνεύοντας τα ιστορικά γεγονότα ( στρατιωτικό καθεστώς της 21 Απρίλη 1967 ) όπως εκείνο θέλει, με σκόπιμα αρνητικό και λανθασμένο τρόπο και ηρωοποιόντας και καλά αριστερούς αντιστασιακούς μαχητές. Ε ας το φιμώσουμε και αυτό.
Μιλησε κανενας για φιμωση εδω;ς Οχι σοβαρα τωρα..μιησε κανεις για φιμωση; Λεμε την αποψη αμς για το βλημα και πεταγεσαι και λες αυτο!
Και το χειροτερευεις ΄λεγοντας αυτο!
Φίμωση εννοούσα ως λύση που σίγουρα θα επιθυμούσαν πολλοί εδώ μέσα σε βάρος του Σεφερλή. Προφανώς τώρα δεν φιμώνεται, λέω τι θα ήθελαν ιδανικά μερικοί/ες. Κάτι τέτοιο δεν διαφέρει και πολύ από τους ταλιμπαν που διαδήλωναν έξω από το Θέατρο της Θεσσαλονίκης πριν λίγα χρόνια ενάντια στη παράσταση " η ώρα του διαόλου ".
Ποιος απο εδω μεσα ειπε να φιμωθει το βλημα;
Ο ΚΑΝΕΝΑΣ!
Απλα λεμε καποιοι για το επιπεδο του Σεφερλη..και παραθετεις ολα αυτα.

ΟΚ..να ξερουμε και τι λεμε ναι;

Καλα το αλλο οτι ειναι το ιδιο οι χριστιανοταλιμπαν εξω απο τα θεατρα και οσοι εδω ή εκει εξω διαδικτυακα.. εκφραζουμε αποψη για τον σεφερλη,,με ξεπερνα,αλλα δεν περιμενα κατι αλλο απο εσενα
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ, αυτό που με διαολίζει είναι που για νω τις Σέρρες του Καπουτζίδη πρέπει να κάνω εγγραφή σε αυτή τη μαλακία την πλατφόρμα του ΑΝΤ1, αλλά η Super Mummy προσφέρεται απλόχερα δωρεάν. :knife:
Θέλω να ελπίζω ότι όταν δουν ότι θα πάει άπατο το ΑΝΤ1+, θα το βάλουν από φθινόπωρο στη ροή του κανονικού προγράμματος.

Πάντως είναι τραγικό το πόσο γεροντοκρατια υπάρχει στα ΜΜΕ...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Αυτό είναι literally το "θέλουν να σταματήσει ο Σεφερλής επειδή κάνει τον κόσμο να γελάει", που ισχυρίζεται ο ίδιος ο Σεφερλής.

Ο Σεφερλής μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Ειδικά όσον αφορά το θέατρο (όσο κι αν δε μου ταιριάζει στην ίδια πρόταση με το Σεφερλή τέτοιο ΚΑΔ θα 'χει), άμα θέλει ας ανεβάσει κι ένα μονόλογο να λέει ότι ο Κούλης είναι ο καλύτερος πρωθυπουργός σο φαρ, ο Μπάμπης υπόδειγμα συντρόφου κι η Πισπιρίγκου η μάνα της χρονιάς.

Το θέατρο (όπως κι η δημοσιογραφία) είναι μέρη που αν υπάρχει λογοκρισία (μέσω οποιασδήποτε θεσμικής/κρατικής παρέμβασης δηλαδή), κάτι έχει ήδη πάει λάθος. (Εκτός αν κάτι συνδεθεί άμεσα με κάποια εγκληματική ενέργεια πια).

Το θέμα είναι αυτά τα "πονήματα" να κόβονται εκ του αποτελέσματος επειδή δεν κάνουν γκελ στο κοινό.
Το ότι (προφανώς) κάνουν προκαλεί θλίψη, όπως προκαλεί κι ότι ένας δημιουργός επιλέγει να παρουσιάσει αυτή τη σκατίλα.

Δεν είμαστε Σταμάτη θέλω να πω μανάρια μου να θέλουμε να λογοκριθεί αυτό που δε μας αρέσει.
Από 'κει και πέρα έχουμε υποθέτω το δικαίωμα να θεωρούμε σκατά κάποια κείμενα του Σεφερλή και σκατάδες αυτούς που γελούν με τα συγκεκριμένα επειδή συντονίζονται με τις απόψεις που προβάλλουν αυτά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Με το να τον συζητάμε δίνουμε στο σίχαμα αξία...

View attachment 100240
Δυστυχώς στα πλαίσια της αποστείρωσης, πολλοί θα εκμεταλλευτούν την ευαισθησία που έχει αναπτύξει ο κόσμος, για να γίνονται γνωστοί, λέγοντας κάτι τολμηρό. Ήδη είναι μέθοδος που αξιοποιεί κάθε τρασοεκπομπή. Η κοινωνία πάντα θα αποτελείται απο δύο σκέλη λοιπόν. Όσους συμφωνούν με τον Σεφερλή, και τον κάθε Σεφερλή ,και όσους διαφωνούν.

Τόσο οι πρώτοι όσο και οι δεύτεροι είναι δεδομένοι, και τους δεύτερους τους αγνοεί καθώς δεν έρχονται να τον παρακολουθήσουν, οπότε δεν του φέρνουν και λεφτά. Οπότε το να μιλάνε για αυτόν, μόνο καλό μπορεί να του κάνει.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ποιος άλλος Έλληνας κωμικός (αν υποθέσουμε ότι ο Σεφερλής ανήκει στους κωμικούς) έχει τόσες "ιδιαιτερότητες" aka σκατένιες απόψεις και εχθρούς;

Ο Σεφερλής έχει ξανακάνει τηλεόραση και κάνει και πολλά χρόνια επιθεωρήσεις. Δεν είναι πως δεν υπήρχαν παλιότερα αντιδράσεις, αλλά τώρα έρχονται όλο και περισσότερο στην επιφάνεια διότι αυτό είναι πλέον (ευτυχώς) το κλίμα της εποχής, δηλαδή υπάρχει μεγαλύτερο visibility των μειονοτήτων και ο κόσμος μπορεί να εκφράζεται και μόνος του μέσω των σόσιαλ. Άρα, το "πριν δεν σας πείραζε, τώρα γιατί σας καίει, είστε υποκριτές" δεν στέκει.

Όσο για την τραπ, είναι στο ίδιο και χειρότερο επίπεδο με Σεφερλή, γιατί υποθέτεις πως οι επικριτές του ακούνε απαραίτητα τραπ;

Και πάλι, θεωρείς ότι όλοι οι επικριτές του είναι μπουζουκόβια θηλυκά ελληνικής καταγωγής που ακούνε τραπ. Γιατί; Κι ακόμη έτσι κι αν είναι, δεν έχουν την ελευθερία να μην γελάσουν μ' ένα αστείο βιασμού;

Μόνο που και η συγγραφή και παρουσίαση τέτοιων κειμένων στο κοινό (είτε το θεατρικό είτε το τηλεοπτικό) είναι κι αυτό μια συνειδητή επιλογή και πράξη. Αυτή η πράξη, λοιπόν, του Σεφερλή να μειώνει γυναίκες, ομοφυλόφιλους, χοντρούς, κοντούς συνοδευόμενη από ένα ραστιστικό παραλλήρημα συστηματικά τι λέει γι' αυτόν;

Ποιο είναι το άλλο άκρο;
Συμφωνω στο οτι πλεον η γενια η γενικοτερα η κοινωνια ειναι ευαισθητοποιημενη σε μεγαλο βαθμο,κατι το οποιο αποπνεει μια αισθηση λυτρωσης καθως εδω και πολλα χρονια,υπηρχαν πολλες ασχημες πεποιθησεις και στερεοτυπα η και καθολου ενσυναισθηση. Ωστοσο,οπως προανεφερε και ενας φιλος η δημοκρατια ειναι δημοκρατια οχι λογοκρισια στα παντα,γιατι μετα περναμε στο αλλο ακρος και εδω ερχομαι να σου απαντησω. Το να επιβαλλω την γνωμη μου στον αλλον για το τι βρισκει αστειο και τι οχι,ειναι μια μορφη ηλεκτρονικης τυραννιας. Ουτε εγω το βρισκω αστειο,δεν το εβρισκα ομως ποτε οχι τωρα. Στο κομματι με τις μπουζοκοβιες,δεν ειπα λως ολες η ολοι ετσι ειναι,αλλα το οτι οι ανθρωποι που καταγγελουν τον Σεφερλη στην προσωπικη τους ζωη(οχι παντα εννοειται)δηλωνουν τα ακριβως αντιθετα. Αν θες να υποστηριξεις μια αποψη η μια σκεψη καντω σε ολους τους τομεις της ζωης σου και οχι να πηγαινεις με τα πληθη και να ασπαζεσαι την κοινη γνωμη. Τον καταγγελουν για σεξισμο και αν πας στα σχολια στα βιντεοκλιπ,ειναι οι ιδιες και οι ιδιοι που ακουνε ολα αυτα τα αποβρασματα και τα "κομματια τους"που οχι απλα ειναι η εννοια του σεξισμου,αλλα παρουσιαζουν υην γυναικα ως ενα σεξουαλικο παιχνιδι και τιποτα αλλο. Καταληγοντας,ειμαι της αποψης να μην ελισσεσαι αναλογα με τα πληθη,να παραμενεις πιστος στις αποψεις σου μεσα στον χρονο,στη προσωπικη σου ζωη και εξω. Επισης,να μην φοβομαστε τοσο πολυ το χιουμορ οποιοδηποτε και αν ειναι αυτο,γιατι καταληγουμε τελικα εμεις να το κανουμε ετσι,να παιρνει μια ασχημη χροια χωρις να ειναι εξαρχης. Δεν γνωριζω κατα ποσο ισχυουν,αλλα ανθρωποι οπως πχ τον Σεφερλη εχει ακουστει πολλες φορες ποσο εχει βοηθησει ευπαθεις ομαδες,σε αντιθεση για παραδειγμα με τον Πετρο Φιλιλπιδη που δεν ειχε δωσει ποτε τετοια σημαδια και ηταν παντοτε ο ανθρωπος της διπλανης πορτας,ομως αποδειχτηκε τι ψυχη ειχε
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι πιθανότερο να αρέσει ο Σεφερλής σε άτομα που ακούνε Τραπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο αναφερω. Δεν συσχετιζω σαφως το ενα με το αλλο,αλλα οταν ακους τετοιου ειδους "κομματια" που εξεφτυλιζουν την γυναικα και προαγουν εναν τροπο ζωης με γυναικες της μιας βραδιας,κοκες κτλπ δεν γινεται να σε πειραζει ο Σεφερλης. Καλως κακως ειναι και σατιρα,αστειο πως το λενε με οποιον χαζο και ηλιθιο τροπο και να το κανει. Ο αλλος ομως,αυτο που τραγουδα το υποστηριζει. Και στη τελικη,αυτο ακριβως που ανεφερε και ενας πιο πανω,ποια η διαφορα τους με ραδιο αρβυλα;λαζοπουλο;γιατι να μην τους φιμωσουν ολους;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Aκριβως.Αυτο ακριβως σε τοσα ποστ λεω.Αυτο δεν ειναι σατυρα,δεν ειναι χιουμορ.Χώρια την τελεια αταλαντωσυνη του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είμαστε Σταμάτη θέλω να πω μανάρια μου να θέλουμε να λογοκριθεί αυτό που δε μας αρέσει.
Από 'κει και πέρα έχουμε υποθέτω το δικαίωμα να θεωρούμε σκατά κάποια κείμενα του Σεφερλή και σκατάδες αυτούς που γελούν με τα συγκεκριμένα επειδή συντονίζονται με τις απόψεις που προβάλλουν αυτά.
Αη γεια σου..τα ιδια λεμε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,957 μηνύματα.
δεν τίθεται θέμα λογοκρισίας ή μη δημοκρατίας στην κριτική όσων προβάλλουν τα ΜΜΕ.
τα ΜΜΕ είναι μέσα προπαγάνδας και αποβλάκωσης, υπάρχουν άλλες σκοπιμότητες και όχι διάθεση για προβολή τέχνης.
έχουμε πόλεμο (και) με τα ΜΜΕ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιοι ειναι οι ΑΥΤΟΙ;
Σεναριογραφοι - Δημισιογραφοι - Συγγραφείς - γενικα ο,τι προσταζει η εποχη προκειμενου να ειναι στην επικαιροτητα με τον καυστικο και επικριτικο τους λογο που πολλες φορες εχει σαν αποτελεσμα την καταπατηση της ελευθερης δημιουργια και εκφρασεις ανθρωπων που δοκιμαζουν τις αντοχες τους -ικανοτητες τους στην τεχνη ή οπου αλλου θελουν ..

Αληθεια αυτους ποιους τους οριζει δημοσιους επικριτές .
Δεν εκφραζουν γνωμη μεσα σε ενα παρεακι ...Εκφραζουν γνωμη συμφωνα με τα συμφέροντα του εκαστοτε εργοδοτη τους ..στο βωμο λοιπον του χρηματος προσβαλουν οικογενειες ,αξιες και ηθικες αλλων ανθρωπων ..

Τι λιγοτερο λοιπον κανουν απο τον Σεφερλη και τον καθε Σεφερλη που λετε οτι παταει εσκεμμένα πανω σε ευαίσθητες κοινωνικες ομαδες ..

Ολοι στο ιδιο καζανι ειναι ,της τηλεθεασης ,ποιος θα φαει πρωτος προκειμενου να ανεβει το κασε του :whatever:(σορυ αλλα πραγματικα ειναι οτι πιο αντιπροσωπευτικο για ολους αυτους ,οχι για την συζήτησή μας εδω_)
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τα ΜΜΕ είναι μέσα προπαγάνδας και αποβλάκωσης, υπάρχουν άλλες σκοπιμότητες και όχι διάθεση για προβολή τέχνης.
έχουμε πόλεμο (και) με τα ΜΜΕ.
Σωστός. Γι' αυτό και ο νέος κόσμος εγκατέλειψε προ πολλού την τηλεόραση στο (τότε) πολύ πιο ανεξάρτητο και ελεύθερο ίντερνετ. Βέβαια τα τελευταία χρόνια τα social media, το youtube και πολλές άλλες πλατφόρμες με πολύ κόσμο έχουν αρχίσει αβέρτα λογοκρισία, οπότε, τι σου μένει; Ένα e-steki (και κάθε φόρουμ) να λες ελεύθερα τη γνώμη σου.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οπότε θα πρεπει να καταδικαστουν πολλοί που πατάνε πάνω σε όλους αυτους και είτε το ονομάζουμε σάτιρα ή επιθεώρηση ή κωμωδία.

Να βάλουμε στο κομμάτι αυτό και την Μουτιδου ?

Να βάλουμε τον Λαζόπουλο?

Να βάλουμε τους Ραδιο αρβύλα?

Ποια η διαφορά όλων αυτών με τον Σεφερλη?

Γιατί να βάλετε μόνο ο Σεφερλης?

Έχεις την πολυτέλεια να πατήσεις το μαγικό κουμπάκι και να αλλάξεις κανάλι...


Ναι οι παραστάσεις του ακόμα γεμίζουν από κόσμο που πάει και ξαναπάει..
Από όλες τις γενιές...
Ποιο το έγκλημα τους ότι πανε για να γελάσουν?

Ποιος ξερνάει και με ποιους ειναι καλύτερα να αναλογιστουμε..
Με αυτούς που από επιλογή τους πάνε να περάσουν καλά και να γελάσουν με ηθοποιούς που μοναδικό τους σκοπό έχουν την διασκέδαση του κόσμου ή με αυτούς που ακολουθούν τύπους σαν τους Ράδιο αρβύλα, Λαζόπουλο και Μουτιδου που έχουν άλλο σκοπό?

Γελάει ο κόσμος, ας χαλαρώσουμε λιγάκι και να αφήσουμε τα δικά μας πάλι ιδεολογικά στοιχεία εξω από αυτό.

Δυστηχως όλοι πατανε πάνω σε αυτά και εγώ δεν ειναι σύμφωνη, εδώ όμως υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ!

Αφήστε τον κόσμο να γελάσει ρε σεις ,αυτό έχουμε ανάγκη και μάλιστα ο Έλληνας έχει δείξει πολλές φορές την αλληλεγγύη όταν του την ζητήθηκε για όλες τις κοινωνικές ομάδες ...δεν ειναι ολα άσπρο μαύρο επειδή γελάει και μην ψάχνουμε πάντα τον δράκο 😉
Νωρίς μας θυμήθηκες. Νομίζω ότι μιλάς από μια φουλ προνομιακή θέση προφανώς επειδή δεν ανήκεις στις παραπάνω ομάδες που αναφέρθηκαν. Αν δεις τα παρακάτω μηνύματα μου, θα καταλάβεις ότι εγώ ανήκω σε μία από αυτές τις ομάδες που ευτυχώς γλίτωσαν τον βιασμό και έτρεχα να προλάβω να ξεφύγω. Και εν πάση περιπτώσει δε χρειάζεται ούτε να είσαι LGBTQ+ ούτε νά έχεις βιαστεί για να καταλάβεις ότι αυτό τό χιούμορ είναι προσβλητικό.Τέτοιου είδους "χιούμορ" προφανώς καταδικάζεται απ'όπου και αν προέρχεται και δε μιλάμε στην περίπτωση που γίνεται μία φορά, ο Σεφερλής είναι γνωστός εδώ καί χρόνια για το προσβλητικό του χιούμορ. Αυτό με το ότι έχω την επιλογή να μην το βλέπω μου ακούγεται μια μαλακία και μισή, με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσαν να προβάλλονται από την τηλεόραση βιασμοί ξέρω γω ή άλλο ακατάλληλο περιεχόμενο γιατί "έλα μωρέ, μπορείς να επιλέξεις να αλλάξεις κανάλι". Και προφανώς δεν είναι όλα άσπρο μαύρο, ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση εγώ δε μπορώ να δω κάτι άσπρο: είναι ένα προσβλητικό, κακό χιούμορ που το μόνο που κάνει είναι να θυμίζει μεσαίωνα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Σεναριογραφοι - Δημισιογραφοι - Συγγραφείς - γενικα ο,τι προσταζει η εποχη προκειμενου να ειναι στην επικαιροτητα με τον καυστικο και επικριτικο τους λογο που πολλες φορες εχει σαν αποτελεσμα την καταπατηση της ελευθερης δημιουργια και εκφρασεις ανθρωπων που δοκιμαζουν τις αντοχες τους -ικανοτητες τους στην τεχνη ή οπου αλλου θελουν ..

Αληθεια αυτους ποιους τους οριζει δημοσιους επικριτές .
Δεν εκφραζουν γνωμη μεσα σε ενα παρεακι ...Εκφραζουν γνωμη συμφωνα με τα συμφέροντα του εκαστοτε εργοδοτη τους ..στο βωμο λοιπον του χρηματος προσβαλουν οικογενειες ,αξιες και ηθικες αλλων ανθρωπων ..

Τι λιγοτερο λοιπον κανουν απο τον Σεφερλη και τον καθε Σεφερλη που λετε οτι παταει εσκεμμένα πανω σε ευαίσθητες κοινωνικες ομαδες ..

Ολοι στο ιδιο καζανι ειναι ,της τηλεθεασης ,ποιος θα φαει πρωτος προκειμενου να ανεβει το κασε του :whatever:(σορυ αλλα πραγματικα ειναι οτι πιο αντιπροσωπευτικο για ολους αυτους ,οχι για την συζήτησή μας εδω_)
Καταρχην ειναι παντελως ασχετα αυτα που λες για τηνΑκριτα,αλλα παμε παρακατω.

Απαντησες με την ασαφεια της απαντησης σου.
Ολοι βεβαια το πιασαμε.
Οπως και να εχει,ειναι ενδεικτικο των παρωπιδων που φορας.Κια οχι μονο εσυ βεβαια/.Δυστυχως.

Εμενα ξες,δεν με ενδιαφερει ΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ κατι,αλλα το ΤΙ ΛΕΕΙ.Και αν το τηρουσαμε ολοι αυτο,τα πραγματα στην ελλαδα θα ηταν απιστευτα καλυτερα.Βασικα αυτο ειναι ενα απο τα προβληματα που εχουμε σαν λαος.Για αυτο και παμε σκατα.
Αν ειναι σωστο ας το πει και ο πιο αντιπαθης μου κομματικος αντιπαλος ή οτι αλλο.
Δυστυχως οι περισσοτεροι δεν σκεφτονται ετσι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top