Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
(σχεδόν) το ίδιο είναι
ποια ειναι η διαφορα?

Κανελόνια ογκρατέν με κιμά και φρέσκο τυρί κρέμα PHILADELPHIA
Σύμπτωση ε? Τώρα ψήνω κανελόνια. Μόνο που εγώ έβαλα από πάνω το κλασικό μπεσαμελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
κανελόνια εεεεεε;; τα λατρεύωωω.αλλά μου βγαίνουνε με πολύ ζουμί να κολυμπάει - από την κόκκινη σάλτσα και τον κιμά:beating:.Πάντως ποτέ δεν θα ξεχάσω την στιγμή που έφαγα στην Ιταλία σε εστιατόριο:yes:..θα κάνω την συνταγή ακριβώς όπως την λες και άμα πετύχει:strong::vroum::loltooth::flowers::clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
κανελόνια εεεεεε;; τα λατρεύωωω.αλλά μου βγαίνουνε με πολύ ζουμί να κολυμπάει - από την κόκκινη σάλτσα και τον κιμά:beating:.Πάντως ποτέ δεν θα ξεχάσω την στιγμή που έφαγα στην Ιταλία σε εστιατόριο:yes:..θα κάνω την συνταγή ακριβώς όπως την λες και άμα πετύχει:strong::vroum::loltooth::flowers::clapping:
Δυο λύσεις έχει: είτε βάζεις λιγότερο νερό στην αρχή (απ'ότι βάζεις συνήθως), είτε αφήνεις να ψήνεται ο κιμάς μέχρι να εξατμιστεί το νερό σχεδόν τελείως. Πρέπει να μένει δηλαδή μια σάλτσα κάπως… πηχτή να τη πω? δεμένη? Anyway, κατάλαβες…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
ποια ειναι η διαφορα?


Απλώς ο τρόπος που το στραγγίζουν αλλάζει. Το γιαούρτι σακούλας θεωρείται πιο παραδοσιακό προϊόν. Έχει βέβαια πιο έντονη ξινή γεύση από αυτό του super-market.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ξέρει κανείς καμια καλή συνταγή για ρεβύθια;:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Καλά ρεβύθια δεν είχα βάλει στο στόμα μου 24 χρόνια, επειδή με αηδίαζε η μυρωδιά και η εμφάνισή τους. Δοκίμασα πριν κανά μήνα και από τότε τα κατεβάζω 2-2 τα πιάτα!:D

Δεν έχω φτιάξει ποτέ, αλλά δε νομίζω να θέλουν κάτι παραπάνω από ένα καλό βράσιμο, ένα μούλιασμα την προηγούμενη μέρα και πολύ λεμόνι στο πιάτο!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Γιατί άλλοι λένε για κρεμμύδια, άλλοι για καρότα... Θέλω να μην μου βγουν σούπα, αλλά χυλός;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γιατί άλλοι λένε για κρεμμύδια, άλλοι για καρότα... Θέλω να μην μου βγουν σούπα, αλλά χυλός;)
α οκ εσύ θες να τα κάνεις φασολάδα:P
Εγώ δεν το τρωγα επειδή ήταν ένα γλιστερό πράμα (χυλός) με ξεφλουδισμένα ρεβύθια.
Από τότε που μου τα φτιαξαν σούπα ξετρελάθηκα!

Δεν ξέρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ξέρει κανείς καμια καλή συνταγή για ρεβύθια;:look:

Καταρχας Ντραμ, εαν θες να μαγειρεψεις ρεβυθια τωρα, ξεχασε το!:whistle:
Τα βαζουν σε νερο απο βραδυς συνηθως, υπολογισε τελος παντων κανα 12ωρο!:P
Αν θες να σου πω παρ' αυτα πως μαγειρευονται, πε μου:P

Υ.γ γκερλες, το ποσο σουπα ή οχι θα γινουν, εξαρταται απο το νερο που θα βαλεις:P
Παντως κι εμενα μου αρεσουν σα χυλος...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Τα έβαλα σε νερό! :D από χθες το απόγευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τα έβαλα σε νερό! :D από χθες το απόγευμα

Α, ωραια...
Λεπον, τα στραγγιζεις, προσθετεις μαγειρικη σοδα (γυρω στη μια κουταλια της σουπας), τα ανακατευεις και τα αφηνεις για κανα μισαωρο με μια ωρα. Μετα τα πλενεις, τα βαζεις σε μια κατσαρολα με νερο και αφου αρχισει να βραζει, αφαιρεις τους αφρους.

Προσθετεις ενα κρεμμυδι σε λεπτες φετες κομμενο, αλατι, πιπερι, μια κουπα τσαγιου ελαιολαδο και τα αφηνεις να βρασουν. Οταν βρασουν καλα και εχουν μαλακωσει ριχνεις και μια κουπα ρυζι.

Εν τω μεταξυ ριχνεις μια κουταλια της σουπας αλευρι μεσα σε χυμο ενος λεμονιου, το ανακατευεις και επειτα το ριχνεις μεσα στην κατσαρολα, λιγο πριν το κατεβασεις απο τη φωτια...

Παιρνουν μια βραση και ειναι ετοιμα!:)

τιπ: εαν δεν εχεις προβλημα με το πιπερι, οταν θα τα σερβιρεις, ριξε λιγο απο πανω, θα με θυμηθεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.

Οταν βρασουν καλα και εχουν μαλακωσει ριχνεις και μια κουπα ρυζι.
Πως φαίνεται η σωστή Ευβοιώτισσα (αν και κανονικά τα ρεβύθια θέλουν μανέστρα και όχι ρύζι). Πες μου ότι φτιάχνεις και φασουλόρυζο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πως φαίνεται η σωστή Ευβοιώτισσα (αν και κανονικά τα ρεβύθια θέλουν μανέστρα και όχι ρύζι). Πες μου ότι φτιάχνεις και φασουλόρυζο!

Οχι βρε:P Δε νομιζω κιολας να εχω φαει και ποτε!!!:P
Περιοριζομαι σε γιγαντες, φασολαδα(την οποια δεν τρωω:redface:) και λατρευω τα μαυροματικα φασολια σαλατα με κρεμμυδακι, λιγο ελαιολαδο και μπολικο λεμονι!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αφού δεν τρως τη φασολάδα άκου τι θα κάνεις για να τη λατρέψεις.
Τη φτιάχνεις κανονικά, σαν σούπα και μετά ρίχνεις μέσα ρύζι, τόσο ώστε τελικά να πιει όλο το ζουμί της φασολάδας και να γίνει ένα...στέρεο ας πούμε φαγητό. Ρίχνεις ΠΟΛΥ πιπέρι και ΠΟΛΥ λεμόνι και καλή όρεξη.
(Εγώ που δεν ακουμπάω φασολάδα μπορώ να φάω κιλά φασουλόρυζο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
ξέρει κανείς να μου πει, πώς γίνεται ζύμη για πίτσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν εχω φτιαξει ποτε, αλλα αυτη η συνταγη δεν ειναι κακη:

  • 1 φακελάκι ξηρή μαγιά
  • 1 φλυτζ. χλιαρό νερό
  • 1 κ.γ. ζάχαρη
  • 4 φλυτζ. αλεύρι
  • 1/2 κ.γ. αλάτι
  • 1/2 φλυτζ. ελαιόλαδο

  1. Σε ένα μικρό μπολάκι ανακατεύουμε τη μαγιά, τη ζάχαρη και 4 κ.σ. από το φλυτζ.νερό. Ανακατεύουμε μέχρι να διαλυθεί η μαγιά και το αφήνουμε σε ζεστό μέρος να φουσκώσει.
  2. Σε ένα μεγάλο μπολ ανακατεύουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά μαζί με τη φουσκωμένη μαγιά. Ζυμώνουμε καλά μέχρι να ξεκολλάει η ζύμη από το μπολ.
  3. Την πλάθουμε σε μια μπάλα την αλείφουμε με λίγο λάδι, την καλύπτουμε με μεμβράνη και τη βάζουμε σε ζεστό μέρος να φουσκώσει.
  4. Όση ώρα περιμένουμε μπορούμε να ετοιμάσουμε τα υλικά που θα βάλουμε από πάνω.
  5. Όταν φουσκώσει,την ζυμώνουμε λίγο και την χωρίζουμε σε δύο μέρη. Μπορούμε να φτιάξουμε δύο πίτσες. Τους δίνουμε το σχήμα που θέλουμε, βάζουμε τα υλικά και ψήνουμε πάνω σε λαδόκολλα μέχρι να ροδίσει το τυρί και η άκρη της πίτσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Prime για τη ζύμη της πίτσας μπορείς να ζητήσεις μαγιά από το φούρνο σου και να μην πάρεις σε σκόνη από το super market.
Είναι πολύ καλύτερη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ναι, όμως το θεματάκι με την μαγιά θέλει λίγη προσοχή!! Αυτή που θα πάρεις από το φούρνο είναι φρέσκια μαγιά ενώ η άλλη στο φακελάκι ξηρή. Η ξηρή είναι πιο ''δυνατή'' από την φρέσκια. Η διαφορά τους είναι στο οτι αν βάλεις ξηρή, το μίγμα θα χρειαστεί λιγότερη ''ξεκούραση'' για να φουσκώσει απ' ότι με την φρέσκια. Και βέβαια, δεν μπορείς να αντικαταστήσεις την φρέσκια σε μια συνταγή που θέλει ξηρή -και το ανάποδο- γιατί υπάρχουν άλλες αναλογίες, χρόνοι προετοπιμασίας,κλπ! :)

Ο μπαμπάς μου κάνει ένα σούπερ ζυμάρι για πίτσα. Αν τον βρω στο τηλέφωνο έγκαιρα, θα ποστάρω την συνταγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ναι, όμως το θεματάκι με την μαγιά θέλει λίγη προσοχή!! Αυτή που θα πάρεις από το φούρνο είναι φρέσκια μαγιά ενώ η άλλη στο φακελάκι ξηρή. Η ξηρή είναι πιο ''δυνατή'' από την φρέσκια. Η διαφορά τους είναι στο οτι αν βάλεις ξηρή, το μίγμα θα χρειαστεί λιγότερη ''ξεκούραση'' για να φουσκώσει απ' ότι με την φρέσκια. Και βέβαια, δεν μπορείς να αντικαταστήσεις την φρέσκια σε μια συνταγή που θέλει ξηρή -και το ανάποδο- γιατί υπάρχουν άλλες αναλογίες, χρόνοι προετοπιμασίας,κλπ! :)

Ο μπαμπάς μου κάνει ένα σούπερ ζυμάρι για πίτσα. Αν τον βρω στο τηλέφωνο έγκαιρα, θα ποστάρω την συνταγή...

Σιγά την προσοχή βρε μάρα, φαΐ είναι θα φαγωθεί.:P

prime τη θες αφράτη και φουσκωτή ή πιο λεπτή;

Πάντως εγώ όταν έχω διάθεση για σπιτική πίτσα κάνω το εξής:

  • ζεσταίνω 1 φλυτζάνι του τσαγιού νερό
  • ρίχνω σε αυτό τη μαγιά και ανακατεύω
  • τα ρίχνω στο αλεύρι (2 1/2 φλυτζάνια)
  • βάζω και 2 σφηνοπότηρα τσίπουρο ή ούζο
  • (πίνω ένα σφηνοπότηρο η ίδια:P)
  • τα ζυμώνω και όπως τα χω μες το μπολ
  • Σκεπάζω με μια πετσετούλα και το βάζω στο φούρνο στους 50 βαθμούς να κάτσει 5-10 λεπτά
  • Βάζω λάδι στο ταψί και απλώνω τη ζύμη πάνω του.
Γλιτώνεις με το ούζο ή το τσίπουρο το μισό φλυτζάνι λάδι που είπε η Νεράιδα πιο πάνω και βγαίνει πιο τραγανή, αλλά και μυρωδάτη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ:
Σιγά την προσοχή βρε μάρα, φαΐ είναι θα φαγωθεί.:P

Χα!! Έπρεπε να δεις τα τσουρέκια μου τότε...που ενώ η συνταγή έλεγε ξηρή μαγιά, έβαλα φρέσκια...:P:P...φούσκωσαν ανισόπεδα και έμοιαζαν με διαστημόπλοια!! Αλλά από γεύση σκίζανε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top