Ο ανεκπλήρωτος έρωτας...ξεχνιέται;

Elina_Papa

Νεοφερμένος

Η Elina_Papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Έχω κι εγώ την απορία μου: Ξεχνιέται ο ανεκπλήρωτος έρωτας; Και αν ναι, ΠΩΣ;;

Ήμουν πολύ ερωτευμένη με κάποιον, δεν έχω ξανανιώσει έτσι για κανέναν. Για διάφορους λόγους δεν προχώρησε σε σχέση. Χρόνια μετά τον συνάντησα τυχαία. Είναι παντρεμένος και εγώ το ίδιο. Έχω την αίσθηση ότι μου έχει πέσει κεραμίδα στο κεφάλι. Διαπίστωσα ότι είμαι ερωτευμένη ακόμα. Δεν θέλω να χαλάσω το σπίτι μου. Αλλά πώς να διαχειριστώ αυτό που νιώθω; Έχουμε μια αραιή επικοινωνία, υπάρχει ένα φλερτ. Εννοείται πως δεν του έχω δείξει πώς νιώθω. Αλλά με πνίγει.

Τί θα κάνατε στη θέση μου;;
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καθαρά από την δική μου εμπειρία, επειδή έχω περάσει τη φάση του ανεκπλήρωτου έρωτα και κράτησε κοντά 7 χρόνια, από την δική μου πλευρά, πιστεύω ότι είναι μια φάση επειδή δεν μπορούμε να έχουμε κάποιον για τον α ή β λόγο τον εξιδανικεύουμε, έτσι υποσυνείδητα κολλάμε με τον συγκεκριμένο πρόσωπο. Πάντως που έτυχε να συναντηθούμε παρόλο που μιλήσαμε δεν είχα άγχος ούτε μου κοβόταν η μιλιά όπως γινόταν τότε...
Από εκεί και πέρα, από την στιγμή που θα είχα κάνει την επιλογή να είμαι με κάποιον άλλο, όσο και να τον ήθελα θα είχα κόψει επικοινωνία, φλερτ και τα συναφή. Πάντα θα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, πως είχαμε την ευκαιρία να είμαστε μαζί αλλά δεν μας βγήκε...
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Τί θα κάνατε στη θέση μου;;

Αν μπορείς να το κρύψεις χωρίς επιπτώσεις... (παράμετρος 1)
Πρέπει γενικά να μπορείς μιας που φαίνεται να θες... (παράμετρος 2)
1 + 2 = επιτυχία. Μόνο έτσι. Αλλιώς μην το επιχειρήσεις.

Συνήθως οι άνδρες είμαστε (πολύ) καλύτεροι σε αυτό.
Αλλά κι εσείς μετά την ανεξαρτητοποίησή (σας), το πάτε καλύτερα από πριν.

Καλή επιτυχία...αν κι επιτυχία είναι πάντα καλή!
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Υποθέτω ότι δεν είσαι 19 ετών για να εχουν περάσει χρόνια και να είσαι παντρεμένη. Το λέω γιατί η ηλικία μας παίζει μεγάλο ρόλο στις εξιδανικεύσεις.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Ραφαέλα, ως παθούσα, όταν δεν καταφέρνεις να συνάψεις σχέση με κάποιον που ήσουν ερωτευμένη πολύ, σου μένει απωθημένο και τον εξιδανικεύεις χωρίς απαραίτητα να αξίζει. Κάποια στιγμή ξεθυμαίνει αυτό, αλλά όντως ίσως πάρει χρόνια γιατί βλέπεις ο ανεκπλήρωτος έρωτας είναι πολύ μακριά μας για να τον βαρεθούμε, να μας ξενερώσει ή να μας πληγώσει. Είναι μια φαντασίωση που μας βοηθά να δραπετεύουμε από την καθημερινότητα, πάντα τέλεια και αψεγάδιαστη.

Πιστεύω ότι πρέπει να δεις τι νιώθεις για τον άντρα σου και υπάρχει ακόμη το παράθυρο ανοιχτό για ανεκπλήρωτους έρωτες. Συνήθως όταν συμβαίνει αυτό, συμβαίνει γιατί δεν είμαστε πραγματικά ερωτευμένοι με τον άνθρωπο που είμαστε μαζί.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Έχω κι εγώ την απορία μου: Ξεχνιέται ο ανεκπλήρωτος έρωτας; Και αν ναι, ΠΩΣ;;

Ήμουν πολύ ερωτευμένη με κάποιον, δεν έχω ξανανιώσει έτσι για κανέναν. Για διάφορους λόγους δεν προχώρησε σε σχέση. Χρόνια μετά τον συνάντησα τυχαία. Είναι παντρεμένος και εγώ το ίδιο. Έχω την αίσθηση ότι μου έχει πέσει κεραμίδα στο κεφάλι. Διαπίστωσα ότι είμαι ερωτευμένη ακόμα. Δεν θέλω να χαλάσω το σπίτι μου. Αλλά πώς να διαχειριστώ αυτό που νιώθω; Έχουμε μια αραιή επικοινωνία, υπάρχει ένα φλερτ. Εννοείται πως δεν του έχω δείξει πώς νιώθω. Αλλά με πνίγει.

Τί θα κάνατε στη θέση μου;;

Μπορεί απλά να είναι ένας ενθουσιασμός/αναζωπύρωση που θα περάσει. Πάει καιρός που ξανα-ιδωθήκατε; Υπάρχουν και παιδιά στη μέση, αν επιτρέπεται, γιατί και τότε αλλάζει το πράγμα πολύ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Έχω κι εγώ την απορία μου: Ξεχνιέται ο ανεκπλήρωτος έρωτας; Και αν ναι, ΠΩΣ;;

Ήμουν πολύ ερωτευμένη με κάποιον, δεν έχω ξανανιώσει έτσι για κανέναν. Για διάφορους λόγους δεν προχώρησε σε σχέση. Χρόνια μετά τον συνάντησα τυχαία. Είναι παντρεμένος και εγώ το ίδιο. Έχω την αίσθηση ότι μου έχει πέσει κεραμίδα στο κεφάλι. Διαπίστωσα ότι είμαι ερωτευμένη ακόμα. Δεν θέλω να χαλάσω το σπίτι μου. Αλλά πώς να διαχειριστώ αυτό που νιώθω; Έχουμε μια αραιή επικοινωνία, υπάρχει ένα φλερτ. Εννοείται πως δεν του έχω δείξει πώς νιώθω. Αλλά με πνίγει.

Τί θα κάνατε στη θέση μου;;

Ποιος έρωτας; με κάποιον που δεν έχετε κάνει κάν σέξ ποτέ;;;;

νομιζω οτι ειμαι σε θρέντ του Γυμνασίου. :P
 

Elina_Papa

Νεοφερμένος

Η Elina_Papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Από εκεί και πέρα, από την στιγμή που θα είχα κάνει την επιλογή να είμαι με κάποιον άλλο, όσο και να τον ήθελα θα είχα κόψει επικοινωνία, φλερτ και τα συναφή. Πάντα θα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, πως είχαμε την ευκαιρία να είμαστε μαζί αλλά δεν μας βγήκε...

Ξέρω πως δεν πρέπει να επικοινωνώ και με στενοχωρεί, όμως θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα αν δεν ήθελα, αν τον έβλεπα και δεν με ένοιαζε και τόσο, όπως είπες κι εσύ. Καταλαβαίνεις τί εννοώ; Εμένα μου κόπηκαν τα πόδια. Και όλο αυτόν τον καιρό, σκεφτόμουν πως θα νιώσω αν κάποτε τον συναντήσω και να που συνέβη και ένιωσα ότι θα σπάσει η καρδιά μου.

Αν μπορείς να το κρύψεις χωρίς επιπτώσεις... (παράμετρος 1)
Πρέπει γενικά να μπορείς μιας που φαίνεται να θες... (παράμετρος 2)
1 + 2 = επιτυχία. Μόνο έτσι. Αλλιώς μην το επιχειρήσεις.

Γιατί πράγμα μιλάς ακριβώς; Με μπέρδεψες λίγο! Προσπαθώ να κρύψω ότι είμαι ερωτευμένη μαζί του, δεν υπάρχει σχέση ή κάτι άλλο αν εννοείς αυτό...

Υποθέτω ότι δεν είσαι 19 ετών για να εχουν περάσει χρόνια και να είσαι παντρεμένη. Το λέω γιατί η ηλικία μας παίζει μεγάλο ρόλο στις εξιδανικεύσεις.

10 χρόνια έχουν περάσει. Το σκέφτηκα ότι μπορεί να τον έχω εξιδανικεύσει ή να είναι απωθημένο...δε νιώθω όμως έτσι... νομίζω πως είμαι ακόμα ερωτευμένη, είμαι σχεδόν σίγουρη πως συμβαίνει αυτό δυστυχώς...

Μπορεί απλά να είναι ένας ενθουσιασμός/αναζωπύρωση που θα περάσει. Πάει καιρός που ξανα-ιδωθήκατε; Υπάρχουν και παιδιά στη μέση, αν επιτρέπεται, γιατί και τότε αλλάζει το πράγμα πολύ.

Μακάρι να περάσει αλλά στη σκέψη και μόνο ότι πρέπει να μην τον σκέφτομαι και να μη θέλω να τον ακούσω, να μη θέλω να τον δω κλπ...έχω εξαντληθεί! Πάνε κάποιοι μήνες... Εκείνος απέκτησε πρόσφατα παιδάκι, εγώ όχι...
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ξέρω πως δεν πρέπει να επικοινωνώ και με στενοχωρεί, όμως θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα αν δεν ήθελα, αν τον έβλεπα και δεν με ένοιαζε και τόσο, όπως είπες κι εσύ. Καταλαβαίνεις τί εννοώ; Εμένα μου κόπηκαν τα πόδια. Και όλο αυτόν τον καιρό, σκεφτόμουν πως θα νιώσω αν κάποτε τον συναντήσω και να που συνέβη και ένιωσα ότι θα σπάσει η καρδιά μου.

Είσαι σίγουρη πως είναι έρωτας και όχι ίσως απωθημένο; Να σου έχει μείνει ένα γιατί που δεν προχώρησε; Έχεις σκεφτεί πως εάν ήσασταν μαζί και δεν έβγαινε κάτι ίσως να μην ένιωθες έτσι;
 

Elina_Papa

Νεοφερμένος

Η Elina_Papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
@Ραφαέλα33847

Ναι, συνέχεια σκέφτομαι πως μπορεί να είναι κάτι σαν απωθημένο... Σίγουρα θα ήταν αλλιώς αν το είχαμε ζήσει... Και πως να ξεχωρίσω τι είναι; Θέλω σαν τρελή να τον ξαναδώ, θέλω να τον ακούσω, να του μιλήσω, να τον αγγίξω, ζηλεύω πολύ και πονάω.. Ειλικρινά, δεν ξέρω...
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Άρα Ελίνα μου με τον άντρα σου δεν είσαι ερωτευμένη. Γιατί θες να συνεχίσεις να είσαι στο γάμο σου;

Ο ανεκπλήρωτος έρωτας σου έχει δώσει κάποιο δικαίωμα να ελπίζεις για σύναψη σχέσης; Αν απλώς σε φλερτάρει πότε πότε μέσω μηνυμάτων δε σημαίνει ότι νιώθει απαραίτητα κάτι σημαντικό για σένα. Ειδικά εφόσον απέκτησε πρόσφατα παιδάκι, σημαίνει μάλλον ότι τα παει καλά με τη σύζυγό του.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τη @Lady M
Όταν είσαι με τον άνθρωπο σου, σώμα και μυαλό κυριεύεται μόνο από αυτόν. Δεν σου αφήνει περιθώριο να σκεφτείς άλλον γιατί πολύ απλά είσαι ευτυχισμένη και ολοκληρωμένη
Τώρα αν σέβεσαι λίγο τον εαυτό σου, κάνε την καρδιά σου πέτρα και αποστασιοποιήσου. Είναι κρίμα να χαλάς την ψυχική σου ηρεμία για κάποιον που στο κάτω-κάτω μπορεί να παίζει αν έχει καταλάβει οτι σου αρέσει ή από την θετική όψη του νομίσματος, που δεν την πολύ πιστεύω, απλά να σε έχει στη ζωή του για να μαθαίνει νέα σου επειδή σε θεωρεί φίλη του
 

Elina_Papa

Νεοφερμένος

Η Elina_Papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Άρα Ελίνα μου με τον άντρα σου δεν είσαι ερωτευμένη. Γιατί θες να συνεχίσεις να είσαι στο γάμο σου;

Ο ανεκπλήρωτος έρωτας σου έχει δώσει κάποιο δικαίωμα να ελπίζεις για σύναψη σχέσης; Αν απλώς σε φλερτάρει πότε πότε μέσω μηνυμάτων δε σημαίνει ότι νιώθει απαραίτητα κάτι σημαντικό για σένα. Ειδικά εφόσον απέκτησε πρόσφατα παιδάκι, σημαίνει μάλλον ότι τα παει καλά με τη σύζυγό του.

Δεν είμαι ερωτευμένη, αυτό είναι αλήθεια. Θα έλεγα ότι είναι ο καλύτερος φίλος για μένα και θέλω να συνεχίσω γατί περνάω όμορφα μαζί του και επίσης, γιατί με αυτόν που είμαι ερωτευμένη, όπως φαίνεται, δεν θα μπορέσω ποτέ να είμαι μαζί του. Αν ήταν να συμβεί, θα είχε γίνει.

Δεν μου έχει δώσει δικαίωμα για σύναψη σχέσης. Κάποιες φορές το φλερτ είναι πιο έντονο και πάει στο σεξουαλικό. Σίγουρα δεν νιώθει κάτι σημαντικό.

Συμφωνώ απόλυτα με τη @Lady M
Όταν είσαι με τον άνθρωπο σου, σώμα και μυαλό κυριεύεται μόνο από αυτόν. Δεν σου αφήνει περιθώριο να σκεφτείς άλλον γιατί πολύ απλά είσαι ευτυχισμένη και ολοκληρωμένη
Τώρα αν σέβεσαι λίγο τον εαυτό σου, κάνε την καρδιά σου πέτρα και αποστασιοποιήσου. Είναι κρίμα να χαλάς την ψυχική σου ηρεμία για κάποιον που στο κάτω-κάτω μπορεί να παίζει αν έχει καταλάβει οτι σου αρέσει ή από την θετική όψη του νομίσματος, που δεν την πολύ πιστεύω, απλά να σε έχει στη ζωή του για να μαθαίνει νέα σου επειδή σε θεωρεί φίλη του

Συμφωνώ μαζί σου, όμως δεν είμαι ευτυχισμένη πια...
Φίλη του δεν με θεωρεί. Το να παίζει μάλλον είναι το πιθανότερο και το χειρότερο για μένα...
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Χμμ.. και πώς σκέφτεσαι να συνεχίσεις; Πόσο χρονών είσαι; Θες να κάνεις οικογένεια με τον άντρα σου που τον θεωρείς καλό άνθρωπο, αλλά δεν τον αγαπάς ερωτικά; Δεν θα σου λείπει πάντα κάτι;

Άσχετα αν δεν θα το λάβεις από τον ανεκπλήρωτο έρωτα. Κάποια στιγμή μπορεί να το αποζητήσεις αλλού.
 

Elina_Papa

Νεοφερμένος

Η Elina_Papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χμμ.. και πώς σκέφτεσαι να συνεχίσεις; Πόσο χρονών είσαι; Θες να κάνεις οικογένεια με τον άντρα σου που τον θεωρείς καλό άνθρωπο, αλλά δεν τον αγαπάς ερωτικά; Δεν θα σου λείπει πάντα κάτι;

Άσχετα αν δεν θα το λάβεις από τον ανεκπλήρωτο έρωτα. Κάποια στιγμή μπορεί να το αποζητήσεις αλλού.

Είμαι 30. Θέλω πολύ να κάνω οικογένεια με τον άντρα μου!

Από τη μία σκέφτομαι πως (αν και ανέντιμο) θα ήθελα να το ζήσω κατά κάποιο τρόπο μαζί του, παράλληλα, μήπως και λυτρωθώ... Θέλω να λυτρωθώ...
Από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνουν πολύ χειρότερα τα πράγματα και αυτό με φοβίζει. Επιπλέον, δεν είμαι καθόλου σίγουρη για τις δικές του προθέσεις...

Ξέρω πως πρέπει να αποστασιοποιηθώ και μπορώ να το κάνω αν το αποφασίσω. Αλλά πως θα σταματήσω να νιώθω; Αισθάνομαι ότι δεν πρόκειται να ερωτευτώ ποτέ ξανά, πως έχω κλείσει, έχω μπλοκάρει. Ουφ!

Έχεις νιώσει κάτι παρόμοιο;
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Ναι έχω αισθανθεί ότι δεν θα ερωτευτώ ποτέ ξανά για ένα αντίστοιχο κόλλημα που είχα κι εγώ, μέχρι που κάποια στιγμή (μετά από πάρα πολύ καιρό) απομυθοποιήθηκε όλο αυτό που είχα πλάσει στο μυαλό μου για εκείνον τον άνθρωπο. Δεν ξέρω να σου πω τον τρόπο. Σε μένα έγινε από μόνο του. Κατάφερα να δω ότι αυτός ο άνθρωπος ναι μεν έχει αρκετά στοιχεία που με έκαναν να τον ερωτευτώ, αλλά έχει άλλα τόσα που δεν μου ταιριάζουν. Επίσης είναι μάταιο να επιμένεις να θέλεις κάποιον που σε βλέπει σαν αναπληρωματική, σαν παιχνιδάκι.

Τώρα εσύ πέρα από το συναίσθημά σου, είσαι και παντρεμένη.. Άρα σκέφτεσαι να κάνεις κάτι μαζί του μήπως σου περάσει. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να κολλήσεις χειρότερα βέβαια. Αυτή η επιλογή σε κάνει την "κακιά" της υπόθεσης, καθώς θα απατήσεις τον άντρα σου. Έχεις σκεφτεί πώς θα νιώθεις μετά απέναντί του;

Εμένα με προβληματίζει η λογική του να κάνεις οικογένεια με έναν άνθρωπο που δεν είσαι ερωτευμένη.
Έχουν γράψει κι άλλες κοπέλες αντίστοιχες ιστορίες εδω. Άρα φαίνεται ότι είναι συχνό φαινόμενο να γίνονται συμβατικοί γάμοι για τη δημιουργία οικογένειας. Κι ο έρωτας αναζητιέται εκτός σπιτιού... Δεν σε κρίνω, απλώς προβληματίζομαι γιατί συμβαίνει αυτό. Ή είναι δυσεύρετος ο έρωτας κι απλά κάνουμε μια επιλογή σύμβασης για να μην είμαστε μόνοι ή αυτός που αγαπάμε δεν είναι διαθέσιμος, αρα τον υποκαθιστούμε με έναν άλλο- πάλι δηλαδή σύμβαση. Τέσπα, αυτό είναι μεγάλο θέμα!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπήρξε πρόσφατα εδώ ένα παρόμοιο θέμα https://www.e-steki.gr/threads/Πολύ-μπερδεμένο.182695/#post-4550195.
Τα είπαν οι άλλοι, τα είπα κι εγώ.
΄Εχω πει και άλλες φορές τις απόψεις μου!
Τι να ξαναπώ;
΄Οτι πριν διαλέξουμε τον άνθρωπο της ζωής μας πρέπει να ξέρουμε ήδη τι ζητάμε εμείς από αυτόν;
΄Οτι δεν βασιζόμαστε σε ενθουσιασμούς αλλά πρέπει να γνωρίσουμε τον άλλον πολύ καλά πριν προβούμε σε σοβαρές αποφάσεις;
΄Οτι δεν πρέπει να προδίδουμε τα βασικά "θέλω" μας επειδή θα μας γυρίσει μπούμερανγκ;
΄Οτι ο άνθρωπος που επιλέγουμε πρέπει να είναι στην ίδια φάση ζωής που είμαστε κι εμείς ώστε να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε;
΄Οτι δίνουμε χρόνο στη σχέση να δοκιμαστεί;
΄Οτι δεν παίρνουμε στον λαιμό μας ανυποψίαστους ανθρώπους επειδή εμείς δεν έχουμε τακτοποιήσει μέσα μας τα απωθημένα του παρελθόντος;
΄Οτι πρέπει να χτυπήσει η καρδούλα μας γι΄αυτόν τον άνθρωπο;
Επειδή αν έχει χτυπήσει, δεν υπάρχει βρε παιδιά ανεκπλήρωτος έρωτας! Πλήρως εκπληρωμένος υπάρχει και αποτυπώνεται στο πρόσωπο του ανθρώπου που διαλέξαμε!΄Ολα τα προηγούμενα είναι μέρος του παρελθόντος μας και τα θυμόμαστε με θετικό ή αρνητικό πρόσημο όπως και τα υπόλοιπα γεγονότα.
Ε, ας μην τα ξαναπώ λοιπόν επειδή δεν θέλω να προκαλέσω σχόλια του τύπου η "συντηρητική", η "ασυμβίβαστη", η "αλάνθαστη", η "κριτής", η "έξυπνη" κτλ κτλ συναφή με την αρνητική πάντα έννοια!
΄Εχω ζοριστεί κι εγώ όπως και όλοι μας όμως αποφάσισα για το δικό μου καλό να ψάξω να βρω τι ακριβώς είναι αυτό που θέλω και πώς να το αναγνωρίζω όταν το βρίσκω.
Και από ο,τι φαίνεται όλο αυτό το ταξίδι της αυτογνωσίας, σε καλό μου βγήκε! ;)
Συνιστώ σε όλους σας να το κάνετε πριν πάρετε σημαντικές αποφάσεις που εμπλέκουν και άλλα άτομα!
Αυτά...
:bye2::bye2::bye2:
 

Drama_queen

Νεοφερμένος

Η Drama_queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είμαι 30. Θέλω πολύ να κάνω οικογένεια με τον άντρα μου!

Από τη μία σκέφτομαι πως (αν και ανέντιμο) θα ήθελα να το ζήσω κατά κάποιο τρόπο μαζί του, παράλληλα, μήπως και λυτρωθώ... Θέλω να λυτρωθώ...
Από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνουν πολύ χειρότερα τα πράγματα και αυτό με φοβίζει. Επιπλέον, δεν είμαι καθόλου σίγουρη για τις δικές του προθέσεις...

Ξέρω πως πρέπει να αποστασιοποιηθώ και μπορώ να το κάνω αν το αποφασίσω. Αλλά πως θα σταματήσω να νιώθω; Αισθάνομαι ότι δεν πρόκειται να ερωτευτώ ποτέ ξανά, πως έχω κλείσει, έχω μπλοκάρει. Ουφ!

Έχεις νιώσει κάτι παρόμοιο;
Απίστευτο το πόσο μοιάζουν οι ιστορίες μας. Δες το ποστ μου και θα καταλάβεις. Καλά μας ξεμπερδεματα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαλύτερα να έχεις τύψεις παρά απωθημένα λεέι ένα ρητό. Κοίτα θα το διαφοροποιήσω λίγο και θασ ου πω ότι πριν 3 μήνες είδα τη πρώτη κοπέλα που ολοκλήρωσα στο ΜΕΤΡΟ, και εκεί να δεις πως χτυπούσαν όλα μέσα μας σε ρυθμούς πάρκινσον, σε σημείο που αν κατέβεις στη στάση που θες, να σε πιάνει κρύος ιδρώτας, να κάθεσαι στα καθίσματα του Σταθμού, λίγο να ηρεμήσεις και να καταλάβεις τι συνέβη. Περνάνε όλες οι στιγμές που είχατε ζήσει.

Στο θέμα σου τώρα. Όλοι έχουμε ανεκπλήρωτοι έρωτες. Το θέμα είναι να τα βρίσκουμε με τον εαυτό μας και να τελειώνει το θέμα. Εκτός αν τα μυαλά σας κάηκαν όπου εκεί καλή υπομονή....
 

ZENEVIEV

Νεοφερμένος

Η ZENEVIEV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ανεκπλήρωτοι έρωτες…..

Ξέρεις τι σκέφτομαι? Όλοι ψάχνουμε τον έρωτα από ανάγκη για ολοκλήρωση. Και ακόμη και όταν τον βρούμε σπάνια αυτός θα διατηρηθεί.

Ο έρωτας θα γίνει αγάπη και σε κάποιους θα κρατήσει πιο πολύ και το κόμματί το ερωτικό, σε κάποιους θα φτάσει σε αγάπη και θα καταλήξει σε απλά φιλικό.

Τι είναι όμως αυτό που πραγματικά ψάχνουμε σε αυτη την ζωή Τον μεγάλο έρωτα? Πες ότι τον βρήκες και τον έζησες με ένα άνθρωπο στα άκρα. Όταν τελειώσει μετά τι μένει?

Ψάξε τι πραγματικά έχεις ανάγκη για αν είσαι ευτυχισμένη. Άν στον άνθρωπο που είσαι τώρα βρήκες όσα χρειαζόσουν τότε θα έπρεπε να είσαι ευτυχισμένη με αυτά. Μην ψάχνεις το τρελό παροδικό συναίσθημα που θα χαθεί ούτως η αλλιώς. Στην αναζήτηση σου για τον έρωτα δεν ξέρεις τι θα βρεις και αν τελικά απογοητευτής και χάσης και τον σύντροφο σου.

Ξέρω το συναίσθημα στο οποίο αναφέρεσαι πρόσεχε όμως μην καείς χωρίς λόγο. Και ειδικά στην περίπτωση σου που υπάρχουν και γάμοι. Και εκείνος έχει και ένα παιδί. Που πιστεύεις ότι θα καταλήξει? Ακόμη και να κάνεις κάτι παράλληλα και να εξελιχθεί στον μεγάλο σου έρωτα, εκείνος πιστεύεις θα αφήσει την ζωή του, το παιδί του που μόλις απέκτησε? Μήπως τελικά καταλήξεις μόνη και πολύ απογοητευμένη? Και αυτό για πιο σκοπό? Για κάποιες στιγμές που θα πάρεις αυτά που θεωρείς ότι θα ήθελες να είχες ζήσει μαζί του?

Σκέψου πολύ καλά αν αξίζει την προσπάθεια και αν αξίζει .Ακόμη και η καλύτερη εκδοχή του σεναρίου να κάνει κάτι , δεν φαίνεται να είναι καλή για σένα.

Πιστεύω ότι όντος εξιδανίκευσες το άτομο και σου έμεινε ως εμμονή γιατί δεν έκανε τον κύκλο του. Δώσε χρόνο και θα περάσει. Θα ήταν καλύτερα να κόψεις κάθε επικοινωνία όσο και αν σε πονά. Επίσης ίσως το κάνεις γιατί δεν είσαι ευτυχισμένη με τον σύντροφο σου και αναζητάς κάτι άλλο και αυτό του άτομο σου είναι πιο οικείο. Ίσως είναι η ανάγκη σου να νιώσεις ζωντανή. ΑΝ είναι αυτό τότε κάντο με τον σωστό άνθρωπο και τρόπο.

Από την άλλη λες θες οικογένεια με τον άνθρωπο που είσαι. Αν πιστεύεις ότι αυτός είναι καλός για αν προχωρήσεις σε αυτό το βήμα τότε γιατί ψάχνεις συμπλήρωση από αλλού/ Αν δεν είσαι ευτυχισμένη γιατί να προχωρήσεις σε παιδιά? Για να πληγωθούν και άλλα άτομα όταν τελικά χωρίσεις?
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ο ανεκπλήρωτος έρωτάς μου παντρεύτηκε έναν 10 χρόνια μεγαλύτερο και περιμένει το παιδί του.
Εκεί να δεις τι καλά το ξεπερνάς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top