Πατάτες φούρνου με κρέμα γάλακτος, μανιτάρια και κόκκινο κρασί

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.


(η φωτογραφία είναι όντως δική μου, χτες την έβγαλα :D)

Υλικά (για 2 μερίδες σαν την παραπάνω)
  • Μερικές πατάτες
  • Κρέμα γάλακτος (εγώ είχα βάλει 500ml αλλά όπως βλέπετε βγήκε πολλή η σάλτσα)
  • 1 κονσέρβα μανιτάρια
  • Κόκκινο ξηρό κρασί (και λευκό ταιριάζει)
  • 1 φακελάκι μανιταρόσουπα (για 1 μερίδα, όχι τα μεγάλα) ή εναλλακτικά Νοστιμιά της Maggie
  • Λάδι
  • Βούτυρο

Εκτέλεση
  1. Ψήνουμε τις πατάτες, όπως λέει εδώ
  2. Ξεπλένουμε και στραγγίζουμε τα μανιτάρια σε σουρωτήρι
  3. Όταν οι πατάτες ήδη ψήνονται για κανένα μισάωρο, βάζουμε λίγο βούτυρο και αφότου κάψει λίγο, τα μανιτάρια
  4. Τα σωτάρουμε μέχρι να φύγουν τα περισσότερα υγρά
  5. Σβήνουμε τα μανιτάρια με το κρασί
  6. Προσθέτουμε την κρέμα γάλακτος, τη μανιταρόσουπα (αφότου αφαιρέσουμε τυχόν κρουτόν) και λίγο αλάτι
  7. Ανακατεύουμε τακτικά μέχρι να πήξει η σάλτσα
  8. Όταν γίνουν οι πατάτες, τις ανοίγουμε στη μέση και περιχύνουμε με τη σάλτσα

Enjoy :)

ΥΓ: Για όποιον αναρωτιέται τι χρησιμεύει η μανιταρόσουπα (ή η Νοστιμιά της Maggie): Δεν είναι απαραίτητα, απλά λόγω των ενισχυτικών γεύσης που περιέχουν, δίνουν ένα added boost στη γεύση (και περιέχουν και διάφορα καρικεύματα που το κάνουν πιο νόστιμο). Αν θέλετε να το κάνετε πιο υγιεινό, μην τα συμπεριλάβετε και βάλτε απλά περισσότερο αλάτι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λια με κολάζεις!:P

Εγω θα προτεινα και λιγο τριμμένο κιτρινο τυρί απο πανω (κασέρι για τους Βορειοελλαδιτες) για να δωσει και μια πιο εντονη -πλην παχυντικη- γευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λια με κολάζεις!:P

Εγω θα προτεινα και λιγο τριμμένο κιτρινο τυρί απο πανω (κασέρι για τους Βορειοελλαδιτες) για να δωσει και μια πιο εντονη -πλην παχυντικη- γευση.
Όταν βάζω τυρί, προτιμώ να το βάζω μαζί με τη σάλτσα ώστε να λιώσει και να γίνει ένα με αυτή.
Good point πάντως :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μια συμβουλή για την πατάτα. Τυλιγμένη σε αλουμινόχαρτο ειδικο για φούρνο μυκροκυμάτων, γίνεται πιο γρήγορα και ψήνεται εντελώς στο κέντρο. Ψηνεται επίσης στο φούρνο με τον ίδιο τρόπο.
Για το σερβίρισμα έτσι όπως η πατάτα είναι πλέον ψημένη και μαλακή, την πιέζουμε με την παλάμη ελαφρά πρός τα κάτω έτσι όπως η πανω της πλευρά να γίνει επίπεδη. Εκεί κόβουμε με το μαχαίρι το αλουμινόχαρτο κατα μήκος και ύστερα πιέζουμε την πατάτα απο τις δύο άκρες απο όπου κόψαμε. Με τον τρόπο αυτό η πατάτα ανοίγει το εσωτερικο της σαν μια βαρκούλα, έτοιμη να δεχτεί το ντρέσιγκ. (χωρίς να σπάσει στα πλάγια όπως στην φωτο σου Λία). Επίσης το άνοιγμα αυτό συγκρατεί το ντρέσιγκ μέσα στην πατάτα.

Αγαπημένο και εύκολο ντρέσιγκ για πατάτα, και επίσης πολύ υγιεινό και διαιτητικό όσο και απλό είναι το στραγγιστό γιαούρτι με ψιλοκομένο άνιθο (όχι πολυ γιατι θα υπερισχύσει) . Δεον σε κάθε περίπτωση να αλατίζετε την πατάτα στο άνοιγμα της σκέτη, πρίν ρίξετε το όποιο ντρέσιγκ. Με το γιαούρτι θέλει λιγότερο αλάτι απ'ότι με άλλα ντρέσιγκ.

Η μανιταροσουπα όντως θα δώσει πιο δυνατή αλλά "χημική" γεύση. Μπορει να επιτευχθεί πιο δυνατή γεύση, χωρίς τη χρήση της, αν το τσιγάρισμα των μανιταριών γινει λίγο πιο έντονο με αποτέλεσμα να "πιουν" καλυτερα το κρασύ στο σβήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μια συμβουλή για την πατάτα. Τυλιγμένη σε αλουμινόχαρτο ειδικο για φούρνο μυκροκυμάτων, γίνεται πιο γρήγορα και ψήνεται εντελώς στο κέντρο. Ψηνεται επίσης στο φούρνο με τον ίδιο τρόπο.
Με το αλουμινόχαρτο νομίζω είναι ο κλασσικός τρόπος, αλλά δεν γίνεται εξίσου τραγανή η κρούστα. ;)

Αγαπημένο και εύκολο ντρέσιγκ για πατάτα, και επίσης πολύ υγιεινό και διαιτητικό όσο και απλό είναι το στραγγιστό γιαούρτι με ψιλοκομένο άνιθο (όχι πολυ γιατι θα υπερισχύσει) .
Αυτό ακούγεται όντως ενδιαφέρον!

Η μανιταροσουπα όντως θα δώσει πιο δυνατή αλλά "χημική" γεύση. Μπορει να επιτευχθεί πιο δυνατή γεύση, χωρίς τη χρήση της, αν το τσιγάρισμα των μανιταριών γινει λίγο πιο έντονο με αποτέλεσμα να "πιουν" καλυτερα το κρασί στο σβήσιμο.
Εγώ τα κάνω και τα 2 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πατατα σε φουρνο μικροκυματων τυλιγμενη σε αλουμινοχαρτο εβγαζε σπιθες και αρχισε να βγαζει καπνους απο το αλουμινοχαρτο.
Δεν θα το ξαναδοκιμαζα.Σε απλο φουρνο με αλουμινοχαρτο ναι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πατατα σε φουρνο μικροκυματων τυλιγμενη σε αλουμινοχαρτο εβγαζε σπιθες και αρχισε να βγαζει καπνους απο το αλουμινοχαρτο.
Δεν θα το ξαναδοκιμαζα.Σε απλο φουρνο με αλουμινοχαρτο ναι!;)
ΠΟΤΕ αλουμινόχαρτο σε microwave!! Αναφερόμασταν σε κανονικό φούρνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eιδα το
Τυλιγμένη σε αλουμινόχαρτο ειδικο για φούρνο μυκροκυμάτων
και το "ειδικο" το παρεκαμψα!:P

Ναι αυτο ακριβως!Γιατι μπορει μεχρι και να εκραγει ο φουρνος μικροκυματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Είναι ενα σαν χαλκινο κατασκεύασμα, ειδικο για φούρνο μυκροκυμάτων. Το "αλουμινόχαρτο" σ'αυτή τη περίπτωση χρησιμεύει όχι για την θερμοκρασία αλλα για το σερβίρισμα, ώστε να μήν ανοίξει η πατάτα κα να συγκρατήσει το ντρέσιγκ. Επίσης καλό είναι το ντρέσιγκ να βρίσκεται στο τραπέζι σε μια σαλτσιέρα, και να προστίθεται ολοένα όσο τρώμε. Η πατάτα καλύτερο να τρώγεται με το κουτάλι του γλυκού.

Εγώ τα κάνω και τα 2 :P (Σ.Σ. και μανιταρόσουπα και έντονο τσιγάρισμα)

Ενα φεγγάρι που ήμουνα απελπιστικά φτωχός, και δεν ήξερα ακόμη να μαγειρεύω πολλα φαγητά, για να μήν με πάρει απο κάτω και μιζεριάσω, αφ ενός, κι αφετέρου για να τρέφομαι "υγιεινά" (έτσι νομιζα τρομάρα μου) τα βράδια μετά απο 16 ώρες δουλειάς κάθε μέρα, έπινα σουπα. Σκέτη αριστοκρατία μιλάμε. Και φυσικά επειδή δεν ήξερα ούτε είχα το χρόνο για να φτιάξω κανονική σουπα, έφτιαχνα στιγμιαίες σουπες Κνορ. Αυτό κράτησε 8 μήνες. Από τότε δεν έχω ξαναφάει σούπα στιγμής :(:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
χθες εψησα στον ξυλοφουρνο που εχτισα με τον πατερα μου..το πρωτο φαι,,συγκεκριμενα ολοκληρο κοτοπουλο με πατατες...

καλα ,μιλαμε για άααληηη γευσηηη...
ουτε συγκριση...
πωπωω..τι χανουμε τοσοι ανθρωποι οταν ψηνουμε σε ηλεκτρικο φουρνο τοσα χρονια..τι γευση χανουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
χθες εψησα στον ξυλοφουρνο που εχτισα με τον πατερα μου..το πρωτο φαι,,συγκεκριμενα ολοκληρο κοτοπουλο με πατατες... καλα ,μιλαμε για άααληηη γευσηηη... ουτε συγκριση... πωπωω..τι χανουμε τοσοι ανθρωποι οταν ψηνουμε σε ηλεκτρικο φουρνο τοσα χρονια..τι γευση χανουμε..

Εμείς το χειμώνα, ψήσαμε γουρουνάκι ολόκληρο στον ξυλόφουρνο που έχουν οι πρώτοι φίλοι μας που φτιάξαμε εδώ. Μιλάμε αυτή η τσίκνα στη γεύση είναι πολύ ισχυρό πρόσθετο. Το ίδιο παρατηρω στα κεμπάπ όταν τα ψήνω στα κάρβουνα, απ'ότι στο γκρίλ. Νομίζω πάντως ότι διάβασα κάπου ότι η αναθύμιαση απο το καμένο ξύλο ή κάρβουνο είναι μέν πολύ ευχάριστη στη γεύση όμως θεωρείται ανθυγιεινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τριχες..τοσες χιλιετιες με ξυλα εψηνε ο ανθρωπος..και οι καρκινοι δεν υπηρχαν... τουλαχιστον οσο ειναι παντου σημερα..

εδω τρωμε καθε μερα χημικα απο παντου..και μας νοιαζει η σταχτη και το καμμενο ξυλο?


Εμείς το χειμώνα, ψήσαμε γουρουνάκι ολόκληρο στον ξυλόφουρνο που έχουν οι πρώτοι φίλοι μας που φτιάξαμε εδώ.

θες να συζητησουμε για μυστικα για ψησιματα?;)
εμεις μολις τον καναμε..κουραστηκαμε αλλα αξιζε..
για να καταλαβεις..στις 8 η ωρα το απογευμα πυρωσε με λιγα κλαδια και φυλλα και την αλλη μερα στις 8 το πρωι ειχε ακομη θαλπωρη ο φουρνος...:eek:

να φτιαξουμε νεο θεμα για ξυλοφουρνους?
θα εχει ενδιαφερον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
τελεια συνταγη! Θα την δοκιμασω! Λεω να προσθεσω και λιγο bacon ισως και λιγο θυμαρι και ασπρο πιπερι και να αφαιρεσω την μανιταροσουπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πατάτες στο αλουμινόχαρτο σε τζάκι ή ψυσταριά (μέσα στην θράκα) και μετά προσθέστε ότι άλλο θέλετε μέσα στην ψημμένη και ελαφρώς σκασμένη πατάτα. Το αποτέλεσμα είναι σκέτη γευστική κόλαση...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο αλλα θα το επιχειρησω καποια στιγμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μου ανοίξατε την όρεξη πρωινιάτικα!!!!
Η αγαπημένη μου συνταγή για πατάτες είναι η γκρατινέ!!!
Θα βρω την συνταγή και θα την ποστάρω σύντομα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Μου ανοίξατε την όρεξη πρωινιάτικα!!!!
Η αγαπημένη μου συνταγή για πατάτες είναι η γκρατινέ!!!
Θα βρω την συνταγή και θα την ποστάρω σύντομα!:)
εγω σημερα εφαγα φασολακια με πατατες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top