Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Τι εννοείς ?

Πολλοι επικαλουντε το κορανι ως ¨δικαιολγια ¨για τις εγκληματικές τους πραξεις ..

Εχει ψαξει ομως πραγματικα κανενας τι λεει το κορανι και πως κατι τετοιο το καταδικαζει ?

Οχι βεβαια γιατι απλα ετσι θελουν να πιστευουν, οπως ακριβως και για οποιαδηποτε αλλη θρησκεια που χρησιμοποιειται τελειως παραποιημενη ;)
Και βέβαια .
Ορίστε μερικά αποσπάσματα από το κοράνι .ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2ο – Η ΑΓΕΛΑΔΑ

187. “Σκοτώστε τους εχθρούς σας παντού όπου τους βρίσκετε. Διώξτε τους από το φως απ’ όπου σας έδιωξαν. Ο κίνδυνος ν’ αλλάξετε θρησκεία είναι χειρότερος απ’ το φόνο”.
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 8Ο – ΤΑ ΛΑΦΥΡΑ – ΜΕΔΙΝΑ

« Πολεμήστε τους ώσπου να μην υπάρχει πια σχίσμα κι ώσπου να θριαμβεύσει παγκόσμια η ιερή θρησκεία (το Ισλάμ). Αν ασπασθούν την πίστη μας, ο Αλλάχ θα είναι μάρτυρας της πράξης τους».
Να πολεμάτε εκείνους που δεν πιστεύουν στον Αλλάχ και στην έσχατη ημέρα, που δεν απαγορεύουν εκείνα που έχουν απαγορεύσει ο Αλλάχ και ο προφήτης του και που δεν κηρύττουν την αληθινή θρησκεία (δηλ. το Ισλάμ). Να τους χτυπάτε ώσπου να πληρώσουν το φόρο με τα ίδια τους τα χέρια και να υποταχτούν».
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ μιλάω γενικότερα για θρησκείες, οπότε ναι εμπεριέχει και το ισλάμ. Αλλά και ο χριστιανισμός έχει χωρία που παραπέμπουν σε βία (Κατά Ματθαίον 10:34 Μη νομίσετε πως ήρθα για να επιβάλω αναγκαστική ομόνοια μεταξύ των ανθρώπων. Δεν ήρθα να φέρω τέτοια ομόνοια αλλά διαίρεση.) Ακόμα και αν η Βίβλος μιλάει για ειρήνη και αγάπη, πρέπει να σκεφτείς ότι πολλά άτομα, μιλώντας για παλαιότερες εποχές, ήταν αγράμματοι και ακολουθούσαν τις διδαχές του εκάστοτε αρχηγού και όχι της Βίβλου. Ας μην αρχίσω για την παλαία διαθήκη με τους λιθοβολισμούς... Υποτίθεται οι παλιοί νόμοι ακυρώνονται με τον ερχομό του Ιησού.
Γι αυτό και όλοι οι πατέρες συμβουλεύουν να διαβάζουμε την ΚΑΙΝΗ διαθήκη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μη νομίσετε πως ήρθα για να επιβάλω αναγκαστική ομόνοια μεταξύ των ανθρώπων. Δεν ήρθα να φέρω τέτοια ομόνοια αλλά διαίρεση.)
Ναι το γνωρίζω . Έχει και παρακάτω ας μην απομονώνουμε μια φράση .
Σε καμία περίπτωση δεν προωθεί τη βια . Δεν συγκρίνεται με αυτά που λέει το κοράνι .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Τα αποσπάσματα από το κοράνι θέλουν και μια πηγή αρχικά. Δεύτερον, η μετάφραση και η ερμηνεία από το κοράνι ή τη βίβλο ή οποιοδήποτε βιβλίο που διδάσκει μια θρησκεία έχει χιλιάδες ερμηνείες και συμπεράσματα. Ας μην μένουμε σε αυτά σαν θέσφατα. Δεν υποστηρίζω τί λέει, δεν ξέρω καν, απλά μια διευκρίνιση κάνω.

Ο θεός του καθενός είναι μέσα του και αν αξίζει να υπάρχει θεός πρέπει να διδάσκει την αγάπη. Τα υπόλοιπα είναι φανφάρες για να βγάζουν λεφτά κάποιοι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Τα αποσπάσματα από το κοράνι θέλουν και μια πηγή αρχικά. Δεύτερον, η μετάφραση και η ερμηνεία από το κοράνι ή τη βίβλο ή οποιοδήποτε βιβλίο που διδάσκει μια θρησκεία έχει χιλιάδες ερμηνείες και συμπεράσματα
Πολυ σωστο και μην ξεχναμε οτι δεν δινουν ολοι την ιδια ερμηνεια σε ολα αυτα που γραφονται ειτε στην βιβλο ειτε στο Κορανι.Ειδικα στον μουσουλμανισμο εχουμε παρα πολλες ερμηνειες διαφορετικες οπως και ''αιρεσεις''.
Ο καθενας αναλογα με το τι θελει να δειξει παιρνει τα αναλογα.
Μην πουμε δε για την παρερμηνεια των ''χριστιανων'' επανω στο Κορανι.Βγαζουν ματι.


ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ λεω εγω.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και βέβαια .
Ορίστε μερικά αποσπάσματα από το κοράνι .ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2ο – Η ΑΓΕΛΑΔΑ

187. “Σκοτώστε τους εχθρούς σας παντού όπου τους βρίσκετε. Διώξτε τους από το φως απ’ όπου σας έδιωξαν. Ο κίνδυνος ν’ αλλάξετε θρησκεία είναι χειρότερος απ’ το φόνο”.
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 8Ο – ΤΑ ΛΑΦΥΡΑ – ΜΕΔΙΝΑ

« Πολεμήστε τους ώσπου να μην υπάρχει πια σχίσμα κι ώσπου να θριαμβεύσει παγκόσμια η ιερή θρησκεία (το Ισλάμ). Αν ασπασθούν την πίστη μας, ο Αλλάχ θα είναι μάρτυρας της πράξης τους».
Να πολεμάτε εκείνους που δεν πιστεύουν στον Αλλάχ και στην έσχατη ημέρα, που δεν απαγορεύουν εκείνα που έχουν απαγορεύσει ο Αλλάχ και ο προφήτης του και που δεν κηρύττουν την αληθινή θρησκεία (δηλ. το Ισλάμ). Να τους χτυπάτε ώσπου να πληρώσουν το φόρο με τα ίδια τους τα χέρια και να υποταχτούν».
Είχα δει πριν αρκετά χρόνια ένα ντοκιμαντέρ για την ιστορία των τζιχαντιστων αλλά και μαρτυρίες ανθρώπων όπου τελευταία στιγμή κατάφεραν και ξέφυγαν από όλο αυτό..

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Χιμελα ..
Ο καθένας λαμβάνει το κοράνι και το μεταφράζει όπως θέλει.
Ποια η πηγή της μετάφρασης αυτής που παρέθεσες?

Το πραγματικό κοράνι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μιλά για θάνατο.
Αν ακούσεις την πραγματική μετάφραση θα λες ότι σε πολλά σημεία του δεν διαφέρει από αυτά που λέει το δικό μας ευαγγέλιο...

Σκέψου ότι κυκλοφορεί μετάφραση σαν αυτή που έβαλες και δινόταν τότε στους τζιχαντιστες παράλληλα με ναρκωτικές ουσίες ώστε να τους προετοιμάζουν για τις επιθέσεις αυτοκτονίας..

Όλες τους οι βιαιες πράξεις γίνονταν στο όνομα του Αλαχ και όλοι είχαν μεταφρασμένα αποσπάσματα από το κοράνι που υποστήριζαν οποιαδήποτε μορφή αφαιρεσης της ζωής των άπιστων όπως τους έλεγαν..

Δεν ήταν μόνο οι επιθέσεις αυτοκτονίας "επιτρεπόταν " βάση αυτού, ήταν αποδεκτοί και οι αποκεφαλισμοι ή τα φρικτά βασανιστήρια στο όνομα αυτού εφόσον όσα πιο πολλά άτομα έπαιρνες την ζωή τόσο πιο άξιος πρεσβευτής ήσουν...

Μην πάμε μακρυά πόσα μεταφρασμένα βιβλία της δικής εκκλησίας κυκλοφορουν από τους Μάρτυρες του Ιεχωβά ή τους Ευγγελιστες η οποιαδήποτε άλλη αίρεση που παραπλανουν τον κόσμο στρεφοντας τον ενάντια στον χριστιανισμό με στόχο τον προσηλυτισμο στα δικά τους δόγματα 😉
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι μόνο πιστεύω αλλά πιστεύω πως ο βασικός στόχος των μεγαλύτερων φιλοσόφων που έχει γνωρίσει το σύμπαν ήταν και είναι να φθάσουν αυτοί στη θέωση. Τι ξέρουμε για τους θεούς; Ενας θεός είναι omniscient (παντογνώστης), omnipotent( παντοδύναμος), και omnipresent (πανταχού παρών). Το χρήμα δεν παίζει κανένα ρόλο σε όλο αυτό και το πολύ χρήμα είναι μόνο για την πολυτέλεια, τις πολυτέλειες.

Και omnibenevolent (supremely good) ξέχασα να πω.
 

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πιστεύω ναι αλλά δεν είμαι υπέρ της νηστείας και δεν πιστεύω ότι δείχνεις την πίστη σου με αυτόν τον τρόπο. Νηστεία πιστεύω πρέπει να γίνεται από τις κακές πράξεις και όχι από τα φαγητά.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Οχι μόνο πιστεύω αλλά πιστεύω πως ο βασικός στόχος των μεγαλύτερων φιλοσόφων που έχει γνωρίσει το σύμπαν ήταν και είναι να φθάσουν αυτοί στη θέωση. Τι ξέρουμε για τους θεούς; Ενας θεός είναι omniscient (παντογνώστης), omnipotent( παντοδύναμος), και omnipresent (πανταχού παρών). Το χρήμα δεν παίζει κανένα ρόλο σε όλο αυτό και το πολύ χρήμα είναι μόνο για την πολυτέλεια, τις πολυτέλειες.

Και omnibenevolent (supremely good) ξέχασα να πω.
παντογνωστης: Ξερει τι θα κανει αυριο? Αν ξερει μπορει να το αλλαξει?

παντοδυναμος: Μπορει να φτιαξει μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει?

παναγθος ειναι το benevolent: Αν ειναι παναγαθος γιατι υπαρχει κακο στο κοσμο?

Πιστεύω ναι αλλά δεν είμαι υπέρ της νηστείας και δεν πιστεύω ότι δείχνεις την πίστη σου με αυτόν τον τρόπο. Νηστεία πιστεύω πρέπει να γίνεται από τις κακές πράξεις και όχι από τα φαγητά.

Αρα εισαι αιρετικος και πρεπει να σε λιθοβολησουν
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Όχι, αλλά κατανοώ την ανάγκη των άλλων να πιστεύουν.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αρα εισαι αιρετικος και πρεπει να σε λιθοβολησουν
Διάλεξες και λιθοβολισμό. Το μαρτύριο απ΄ το οποίο "πήγε" και ο Άγιος Στέφανος (ο πρώτος "μάρτυρας"...)...

Πάντως, απορίας άξιον. Γιατί κάποιοι απ΄ αυτούς που δεν πιστεύουν είναι τόσο προκλητικοί ; Υπάρχει κάποιος, ιδιαίτερος, λόγος ή κουβέντα να γίνεται ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Πάντως, απορίας άξιον. Γιατί κάποιοι απ΄ αυτούς που δεν πιστεύουν είναι τόσο προκλητικοί ; Υπάρχει κάποιος, ιδιαίτερος, λόγος ή κουβέντα να γίνεται ;
Γενικά δεν ξέρω , αλλά συγκεκριμένα τώρα , είναι στο αίμα του Έλληνα να νιώθει ιδιαίτερος και όλοι οι άλλοι να είναι πρόβατα και χαζοί .
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
Αν υπάρχει Θεός, μου οφείλει μια συγνώμη για όσα εχω τραβήξει.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αν υπάρχει Θεός, μου οφείλει μια συγνώμη για όσα εχω τραβήξει.
Το λες αυτό και είσαι μονάδα. Τι να πει και ο φουκαράς ο Εβραίος που λόγω εθνικότητας βρέθηκε ξαφνικά στον τοίχο ενός Άουσβιτς να γράφει: "Αν υπάρχει θεός θα πρέπει να παρακαλέσει για να τον συγχωρήσω".

Για να θυμόμαστε ποιος κάνει τι...

1691096136551.png


1691096135316.png
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,398 μηνύματα.
Εγώ πάντως πείστηκα για την ύπαρξη του πολλάκις, με κορυφαία τη φορά που από θεϊκή πρόνοια πριν πολλα χρονια δεν υπήρξα θύμα οικογενειακού τροχαίου ( σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους)
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ πάντως πείστηκα για την ύπαρξη του πολλάκις, με κορυφαία τη φορά που από θεϊκή πρόνοια πριν πολλα χρονια δεν υπήρξα θύμα οικογενειακού τροχαίου ( σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους)
τι εννοείς?
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,398 μηνύματα.
τι εννοείς?
Εννοώ πως από μια σειρά φαινομενικά τυχαίων συμβάντων, αλλά από απόσταση χρόνου πια καθόλου τυχαίων, δεν επιβιβάστηκα, όπως θα έκανα, στο αυτοκίνητο. Την εποχή εκείνη μόνο μέσω πίστης κατάφερα να διαχειριστώ τη διπλή απώλεια και πολλά αλλά προβλήματα σοβαρά που δεν είναι της παρουσης.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εννοώ πως από μια σειρά φαινομενικά τυχαίων συμβάντων, αλλά από απόσταση χρόνου πια καθόλου τυχαίων, δεν επιβιβάστηκα, όπως θα έκανα, στο αυτοκίνητο. Την εποχή εκείνη μόνο μέσω πίστης κατάφερα να διαχειριστώ τη διπλή απώλεια και πολλά αλλά προβλήματα σοβαρά που δεν είναι της παρουσης.
Κατά πρώτον λυπάμαι. Πολύ. Για ό,τι - φαίνεται ότι - τράβηξες...

Κατά δεύτερον, όπως κι εσύ, έτσι κι εγώ πείστηκα πάρα πολλές φορές για την ύπαρξη του (μπήκα στον πειρασμό να γράψω κεφαλαίο το Τ - όπως αρμόζει - αλλά δε θα το κάνω για ευνόητους λόγους...). Θα πω, εν τάχει, ότι όποτε τον αναζήτησα ήταν εκεί. Μα όποτε...Αλλά άλλαξα κι εγώ (ύστερα από ένα πολύ μεγάλο "χαστούκι" που έφαγα...). Άφησα "την πόρτα μου ανοιχτή" (αυτή της καρδιάς...). Και εκεί τον βρήκα. Όχι μια, όχι δυο, αλλά χίλιες δυο...

Δε θα πω κι εγώ περισσότερα. Ούτε να πείσω κάποιον θέλω, ούτε να προκαλέσω με αυτά που γράφω και που δεν εξηγούνται με λόγια (και με τη λογική...). Παρά μόνο αν τα νιώσεις, αν τα βιώσεις...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά δεν ξέρω , αλλά συγκεκριμένα τώρα , είναι στο αίμα του Έλληνα να νιώθει ιδιαίτερος και όλοι οι άλλοι να είναι πρόβατα και χαζοί .
Κατανοητό. Κάπου εκεί πήγε και το δικό μου το μυαλό και ρώτησα. Και επιβεβαίωσες τη σκέψη μου. Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Διάλεξες και λιθοβολισμό. Το μαρτύριο απ΄ το οποίο "πήγε" και ο Άγιος Στέφανος (ο πρώτος "μάρτυρας"...)...

Πάντως, απορίας άξιον. Γιατί κάποιοι απ΄ αυτούς που δεν πιστεύουν είναι τόσο προκλητικοί ; Υπάρχει κάποιος, ιδιαίτερος, λόγος ή κουβέντα να γίνεται ;
Λευιτικο 24:16
¨Αυτός που θα βλαστημήσει το όνομα του Κυρίου, πρέπει οπωσδήποτε να θανατωθεί· ολόκληρη η κοινότητα θα τον λιθοβολήσει, είτε είναι ξένος είτε Ισραηλίτης. Αφού βλαστήμησε το όνομα του Κυρίου πρέπει να θανατωθεί"

Εξοδος 22:20
"Αυτος που θα θυσιασει σε οποιοδηποτε αλλο θεο εκτος απο τον Κυριο θα εξολοθρευτει"

Αριθμοι 25:3-5
Ο Κύριος οργίστηκε πάρα πολύ που ο λαός Ισραήλ πήρε μέρος στη λατρεία του Βάαλ-Φεγώρ και είπε στο Μωυσή: «Πιάσε όλους τους αρχηγούς του λαού και θανάτωσέ τους για μένα απέναντι στον ήλιο. Έτσι θα πάψει ο καταστροφικός θυμός μου εναντίον του λαού». Τότε είπε ο Μωυσής στους δικαστές του Ισραήλ: «Καθένας από σας να θανατώσετε όσους από τους ανθρώπους σας πήραν μέρος στη λατρεία του Βάαλ-Φεγώρ».

Θελεις και αλλα? Εχει ΠΟΛΛΑ ακομα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Θελεις και αλλα? Εχει ΠΟΛΛΑ ακομα.
Όχι, δε θέλω άλλα. Και ο λόγος είναι ότι ό,τι και να (σου) πω την απόφασή σου την έχεις πάρει. Και καλά κάνεις. Η πρόκληση μ΄ ενοχλεί. Αυτό μόνο...

Αν "κοιτάς" μόνο τις λέξεις ένα δίκιο το ΄χεις. Αν μπορούσες να δεις...πέρα απ΄ τις λέξεις, θα ΄βλεπες κι άλλα. Πολλά...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,398 μηνύματα.
Λευιτικο 24:16
¨Αυτός που θα βλαστημήσει το όνομα του Κυρίου, πρέπει οπωσδήποτε να θανατωθεί· ολόκληρη η κοινότητα θα τον λιθοβολήσει, είτε είναι ξένος είτε Ισραηλίτης. Αφού βλαστήμησε το όνομα του Κυρίου πρέπει να θανατωθεί"

Εξοδος 22:20
"Αυτος που θα θυσιασει σε οποιοδηποτε αλλο θεο εκτος απο τον Κυριο θα εξολοθρευτει"

Αριθμοι 25:3-5
Ο Κύριος οργίστηκε πάρα πολύ που ο λαός Ισραήλ πήρε μέρος στη λατρεία του Βάαλ-Φεγώρ και είπε στο Μωυσή: «Πιάσε όλους τους αρχηγούς του λαού και θανάτωσέ τους για μένα απέναντι στον ήλιο. Έτσι θα πάψει ο καταστροφικός θυμός μου εναντίον του λαού». Τότε είπε ο Μωυσής στους δικαστές του Ισραήλ: «Καθένας από σας να θανατώσετε όσους από τους ανθρώπους σας πήραν μέρος στη λατρεία του Βάαλ-Φεγώρ».

Θελεις και αλλα? Εχει ΠΟΛΛΑ ακομα.
Ο Θεός ,όπως παρουσιάζεται στις παραπάνω αναφορές είναι εκδικητικός, μνησίκακος, βάρβαρος, και με ανθρωπόμορφη μανία εξολόθρευσης του " αντιπάλου"... Απέχει έτη φωτός από την αγάπη και την πραότητα ☹️
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ο Θεός ,όπως παρουσιάζεται στις παραπάνω αναφορές είναι εκδικητικός, μνησίκακος, βάρβαρος, και με ανθρωπόμορφη μανία εξολόθρευσης του " αντιπάλου"... Απέχει έτη φωτός από την αγάπη και την πραότητα ☹️
Μη χάνεις τα λόγια σου. Και το εννοώ. Όταν έρθει...η ώρα κάποιου μπορεί και ν΄ αλλάξει γνώμη. Μέχρι τότε...

Σάμπως αν φαντάζεται το Θεό όπως θέλει ο καθένας...θ΄ αλλάξει κάτι ; Ας τον φαντάζεται όπως επιθυμεί. Τύραννος ; Τύραννος...Εκδικητικός ; Εκδικητικός...Θεός Αγάπης ; Θεός Αγάπης...

Απ΄ όλα έχει ο μπαχτσές. Διαλέγει ο καθένας και παίρνει αυτό που του ταιριάζει. Κι αν του ταιριάζει, έτσι ; Δεν είναι με το ζόρι...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top