Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όχι, δε θέλω άλλα. Και ο λόγος είναι ότι ό,τι και να (σου) πω την απόφασή σου την έχεις πάρει. Και καλά κάνεις. Η πρόκληση μ΄ ενοχλεί. Αυτό μόνο...

Αν "κοιτάς" μόνο τις λέξεις ένα δίκιο το ΄χεις. Αν μπορούσες να δεις...πέρα απ΄ τις λέξεις, θα ΄βλεπες κι άλλα. Πολλά...
Άρα λες ότι ο χριστος ελεγε ανοησιες οταν ειπε

«Μη νομίσετε πως ήρθα για να καταργήσω το παλαιό νόμο ή τους προφήτες. Δεν ήρθα για να τα καταργήσω, αλλά για να τα πραγματοποιήσω. Σας βεβαιώνω πως όσο υπάρχει ο κόσμος, έως τη συντέλειά του, δε θα πάψει να ισχύει ούτε ένα γιώτα ή μία οξεία από το νόμο.»

(κατά Ματθαίο 5:17-19)

Για πες ήταν ψεύτης η ανόητος ο χριστος;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,479 μηνύματα.
Άρα λες ότι ο χριστος ελεγε ανοησιες οταν ειπε

«Μη νομίσετε πως ήρθα για να καταργήσω το παλαιό νόμο ή τους προφήτες. Δεν ήρθα για να τα καταργήσω, αλλά για να τα πραγματοποιήσω. Σας βεβαιώνω πως όσο υπάρχει ο κόσμος, έως τη συντέλειά του, δε θα πάψει να ισχύει ούτε ένα γιώτα ή μία οξεία από το νόμο.»

(κατά Ματθαίο 5:17-19)

Για πες ήταν ψεύτης η ανόητος ο χριστος;
Εγώ δε σου είπα ότι λέει ανοησίες. Ξεχνάς, όμως, ότι ο λόγος του Χριστού ήταν αλληγορικός. Και εσύ...διαβάζεις μόνο αυτά που βλέπεις. Και δεν μπορείς "να δεις" πέρα απ΄ αυτά...

Έτσι δε διαβάζεται ο λόγος του. Με την καμία...
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,889 μηνύματα.
Λευιτικο 24:16
¨Αυτός που θα βλαστημήσει το όνομα του Κυρίου, πρέπει οπωσδήποτε να θανατωθεί· ολόκληρη η κοινότητα θα τον λιθοβολήσει, είτε είναι ξένος είτε Ισραηλίτης. Αφού βλαστήμησε το όνομα του Κυρίου πρέπει να θανατωθεί"

Εξοδος 22:20
"Αυτος που θα θυσιασει σε οποιοδηποτε αλλο θεο εκτος απο τον Κυριο θα εξολοθρευτει"

Αριθμοι 25:3-5
Ο Κύριος οργίστηκε πάρα πολύ που ο λαός Ισραήλ πήρε μέρος στη λατρεία του Βάαλ-Φεγώρ και είπε στο Μωυσή: «Πιάσε όλους τους αρχηγούς του λαού και θανάτωσέ τους για μένα απέναντι στον ήλιο. Έτσι θα πάψει ο καταστροφικός θυμός μου εναντίον του λαού». Τότε είπε ο Μωυσής στους δικαστές του Ισραήλ: «Καθένας από σας να θανατώσετε όσους από τους ανθρώπους σας πήραν μέρος στη λατρεία του Βάαλ-Φεγώρ».

Θελεις και αλλα? Εχει ΠΟΛΛΑ ακομα.
Υπάρχουν καλύτεροι λόγοι για να είναι κάποιος άθεος από αυτόν.

Το Λευιτικό είναι mythology. Αποδίδεται στον Μωησή ενώ είναι αποδεδειγμένο ότι γράφτηκε από διάφορους ιερείς σε ένα βάθος χρόνου. Ακόμα όμως και κυριολεκτικά να το δεις, θα πρέπει να το διαβάσεις στο σύνολό του, π.χ. :

ΛΕΥΙΤΙΚΟ: 20,2
"Αν κάποιος, είτε από τους Ισραηλίτες είτε από τους ξένους που ζουν στη χώρα σας, προσφέρει ένα παιδί του θυσία στο Μολόχ, εξάπαντος θα θανατωθεί. Ο λαός της χώρας πρέπει να τον λιθοβολήσει".

Μιλάμε για έναν λαό, νομάδα, σε μια παλιά εποχή, που θυσίαζε παιδιά στο Μολόχ! Πως περιμένεις να νουθετήσει ο Γιεχβά αυτό το λαό; Διά πυρός και σιδήρου είναι ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος...

Αυτό που δεν κατάλαβαν οι Εβραίοι είναι πως ήρθε ο Μεσσίας για να τους εξελίξει πνευματικά κι αυτοί κολλήσανε στον φαρισαϊσμό.

Ο άθεος Μπέρναρντ Ράσελ, ένας βαθειά δημοκράτης και ηθικός άνθρωπος, έλεγε για το πως μπορεί να έρθει η παγκόσμια ειρήνη: "Η μόνη λογική λύση είναι να μαζευτούν όλα τα όπλα σε ένα κράτος". Παγκόσμια δικτατορία δηλαδή. Στην αρχή θα είναι αυταρχικό αλλά μετά θα μετεξελιχθεί σε κάτι καινούργιο, όπως συνέβει και με τη ρωμαϊκή αυτοκρατορία.

Άρα λες ότι ο χριστος ελεγε ανοησιες οταν ειπε

«Μη νομίσετε πως ήρθα για να καταργήσω το παλαιό νόμο ή τους προφήτες. Δεν ήρθα για να τα καταργήσω, αλλά για να τα πραγματοποιήσω. Σας βεβαιώνω πως όσο υπάρχει ο κόσμος, έως τη συντέλειά του, δε θα πάψει να ισχύει ούτε ένα γιώτα ή μία οξεία από το νόμο.»

(κατά Ματθαίο 5:17-19)

Για πες ήταν ψεύτης η ανόητος ο χριστος;

Το "για να τα πραγματοποιήσω" δεν νομίζω ότι ισχύει, στην δική μου μετάφραση λέει "να τον εκπληρώσω". Τεράστια διαφορά. Think about it και τα ξαναλέμε (αν θες).
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ο Θεός ,όπως παρουσιάζεται στις παραπάνω αναφορές είναι εκδικητικός, μνησίκακος, βάρβαρος, και με ανθρωπόμορφη μανία εξολόθρευσης του " αντιπάλου"... Απέχει έτη φωτός από την αγάπη και την πραότητα ☹️
Η Βίβλος που λέμε στα παιδιά ότι είναι ο λόγος του θεου αυτά λέει. Βέβαια φροντίζουμε να μην τα διδάσκουμε ΟΛΑ. Πχ τους ομαδικούς βιασμούς, τις γενοκτονίες κτλ δεν τα πολύ λένε αλλά είναι εκεί μέσα.

Βεβαια ο/η κλελιαλ ξέρει καλύτερα τι πραγματικά εννοούν τα κείμενα της Βίβλου. Πρέπει να αποδεχθούμε τη δίκη του ερμηνεία.

είχε γράψει ο Ομάρ Καγιαμ στα ρουμπαγιατ του:

And do you think that unto such as you
A maggot minded, starved, fanatic crew
God have a secret that denied it me?
Well, well what matters it. Believe that too.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,479 μηνύματα.
Η Βίβλος που λέμε στα παιδιά ότι είναι ο λόγος του θεου αυτά λέει. Βέβαια φροντίζουμε να μην τα διδάσκουμε ΟΛΑ. Πχ τους ομαδικούς βιασμούς, τις γενοκτονίες κτλ δεν τα πολύ λένε αλλά είναι εκεί μέσα.
Ας τα πάρουμε, λοιπόν, από την αρχή : Η Αγία Γραφή αποτελείται από 2 μέρη. Την Παλαιά και την Καινή Διαθήκη. Ο Θεός στην Παλαιά...περιγράφεται αλλιώς, γιατί οι άνθρωποι ήταν αλλιώς. Κάτι σαν άνθρωποι των σπηλαίων...

Από την "Γένεση" (Παλαιά Διαθήκη) μέχρι την "Αποκάλυψη" (Καινή Διαθήκη), μεσολάβησαν γύρω στα 1.600 χρόνια, κατά τη διάρκεια των οποίων γράφτηκαν όλα τα βιβλία που αποτελούν την Βίβλο (αφού αυτό προτιμάς...). Και γράφτηκαν από διαφορετικούς ανθρώπους, διαφορετικής τάξης, μα και διαφορετικής ηλικίας...

Εδώ τα τραγούδια από δεκαετία σε δεκαετία αλλάζουν. Αλλάζουν οι μουσικές, οι στίχοι, τα όργανα...Για φαντάσου...16 αιώνες...

Αλλάζουν οι άνθρωποι. Δε συμφωνείς ;

Γι΄ αυτό το Θεό "τον βλέπεις" κι έτσι κι αλλιώς...

Αν θες να μελετήσεις υπάρχει, αυτό που λέμε, "ψωμί". Αρκεί να μην είσαι προκατειλημμένος. Κι εσύ είσαι. Άποψή μου αυτή.-
Βεβαια ο/η κλελιαλ ξέρει καλύτερα τι πραγματικά εννοούν τα κείμενα της Βίβλου. Πρέπει να αποδεχθούμε τη δίκη του ερμηνεία.
Τίποτα δεν ξέρει, αυτή που λες. Μαθαίνει ακόμα. Προσπαθεί, τουλάχιστον.-
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
"όσοι ερμηνευτές "επιμένουν πεισματικά στην κατά γράμμα ερμηνεία ακόμα και εικονικών, παραβολικών...ή άνθρωποπαθών διηγήσεων της Γραφής...στιγματίζονται συλλήβδην από τους ορθοδόξους Πατέρες".Αυτό σημαίνει ότι η ορθή ερμηνευτική μέθοδος θα πρέπει να βρίσκεται σε οργανική σύνδεση Αγίας Γραφής και Ιησού Χριστού και από το συγκεκριμένο παράδειγμα προκύπτει ότι "οι εκφράσεις και οι εικόνες της Αγίας Γραφής...περί Θεού φοβερού και τιμωρού είναι σωστές, όχι επειδή όντως ο Θεός οργίζεται και τιμωρεί, αλλά γιατί ο ένοχος και αμαρτωλός άνθρωπος βλέπει τον Θεό ως τιμωρό. Βλ. Γρηγορίου Νύσσης, Εις την επιγραφήν των Ψαλμών"
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
"όσοι ερμηνευτές "επιμένουν πεισματικά στην κατά γράμμα ερμηνεία ακόμα και εικονικών, παραβολικών...ή άνθρωποπαθών διηγήσεων της Γραφής...στιγματίζονται συλλήβδην από τους ορθοδόξους Πατέρες".Αυτό σημαίνει ότι η ορθή ερμηνευτική μέθοδος θα πρέπει να βρίσκεται σε οργανική σύνδεση Αγίας Γραφής και Ιησού Χριστού και από το συγκεκριμένο παράδειγμα προκύπτει ότι "οι εκφράσεις και οι εικόνες της Αγίας Γραφής...περί Θεού φοβερού και τιμωρού είναι σωστές, όχι επειδή όντως ο Θεός οργίζεται και τιμωρεί, αλλά γιατί ο ένοχος και αμαρτωλός άνθρωπος βλέπει τον Θεό ως τιμωρό. Βλ. Γρηγορίου Νύσσης, Εις την επιγραφήν των Ψαλμών"
Έχουμε 2023. Για παράδειγμα, δεν είναι αμαρτία το σεξ πριν τον γάμο ούτε θα σας τιμωρήσει κάποιος.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Προέκυψε από όλα τα παραπάνω μηνύματα κάτι τέτοιο;
Όχι. Αλλά, αμαρτία για τον χριστιανισμό είναι πάρα πολλές δραστηριότητες του ανθρώπου όπως το σεξ πριν τον γάμο.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η έννοια της αμαρτίας και της τιμωρίας μόνο πρόβλημα δημιουργεί (ενοχές κλπ).
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
Όχι. Αλλά, αμαρτία για τον χριστιανισμό είναι πάρα πολλές δραστηριότητες του ανθρώπου όπως το σεξ πριν τον γάμο.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η έννοια της αμαρτίας και της τιμωρίας μόνο πρόβλημα δημιουργεί (ενοχές κλπ).
Ίσως όλες οι δραστηριότητες που έχουν σχέση με σαρκικές απολαύσεις και υποδεικνύουν αδυναμίες χαρακτήρα και έλλειψη εγκράτειας. Τι θα όριζες ως αμαρτία;
( για μένα είναι ότι αντιβαίνει στην ηθική, όπως εσυ την αντιλαμβάνεσαι και έχει αντίκτυπο αρνητικό στον εαυτό σου και σε όσους σε συναναστρέφονται)

ἁμαρτάνω= αποτυγχάνω , αστοχώ, χάνω κάτι, πλανώμαι σε κάτι, υποπίπτω σε παράπτωμα
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,479 μηνύματα.
Όχι. Αλλά, αμαρτία για τον χριστιανισμό είναι πάρα πολλές δραστηριότητες του ανθρώπου όπως το σεξ πριν τον γάμο.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η έννοια της αμαρτίας και της τιμωρίας μόνο πρόβλημα δημιουργεί (ενοχές κλπ).
Mε αυτή τη λογική, όλοι αμαρτωλοί είμαστε...

Να το πω απλά...Επικαιροποιούνται και οι "κανόνες". Έχουν αλλάξει οι εποχές. Οπότε και η εκκλησία (παπάδες, κ.λπ.) έχει γίνει ευέλικτη. Δεν είναι άσπρο - μαύρο τα πράγματα...

Σε κάθε περίπτωση, άλλα είναι τα βασικά και εκεί πρέπει να εστιάζουμε : Να μην αδικείς, να μην κάνεις κακό στο συνάνθρωπο, να μην κατακρίνεις, κ.λπ. Εδώ είναι το νόημα...Το τί κάνουμε γύρω μας. Μπορείς να ζεις, αυτό που λέμε, ηθικά ; Να έχεις αρχές και αξίες τέτοιες που να μην κάνεις κακό ; Αυτό είναι αρκετό...

Όσον αφορά στα υπόλοιπα (εγκράτεια σε οποιαδήποτε μορφή...), ο καθένας ας κάνει ό,τι μπορεί και ό,τι θεωρεί καλύτερο για εκείνον...

Ούτε τιμωρίες, ούτε τίποτα. Εμείς πώς νιώθουμε είναι το θέμα. Έκανες / έκανα κάτι και νιώθουμε άσχημα γι΄ αυτό ; Ο Θεός δε θα μας τιμωρήσει. Έχουμε τη συνείδησή μας, να κάνει τη δουλειά...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
Επικαιροποιούνται και οι "κανόνες". Έχουν αλλάξει οι εποχές. Οπότε και η εκκλησία (παπάδες, κ.λπ.) έχει γίνει ευέλικτη. Δεν είναι άσπρο - μαύρο τα πράγματα...
Συγγνώμη που το λέω αλλά η θρησκεία για να είναι θρησκεία έχει κάποιους κανόνες και υποχρεώσεις που δεν αλλάζουν. Για να λέγεται κάποιος Χριστιανός Ορθόδοξος πρέπει να ακολουθεί ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ όλα όσα πρεσβεύει η θρησκεία αυτή. Αν απλά κόβει ράβει, αλλάζει κάποια, τα προσαρμόζει κλπ, δεν είναι πλέον ορθόδοξος χριστιανισμός, είναι κάτι άλλο.
Σε κάθε περίπτωση, άλλα είναι τα βασικά και εκεί πρέπει να εστιάζουμε : Να μην αδικείς, να μην κάνεις κακό στο συνάνθρωπο, να μην κατακρίνεις, κ.λπ. Εδώ είναι το νόημα...Το τί κάνουμε γύρω μας. Μπορείς να ζεις, αυτό που λέμε, ηθικά ; Να έχεις αρχές και αξίες τέτοιες που να μην κάνεις κακό ; Αυτό είναι αρκετό...
Συμφωνώ. Και πάλι όμως αν κάνεις κοπτοραπτική και κρατάς αυτά που σού αρέσουν και πετάς αυτά που δε σου αρέσουν δεν μπορείς να λέγεσαι χριστιανός ορθόδοξος. Αυτό που εσύ περιγράφεις είναι απλά μια στάση ζωής, να κάνω το καλό όσο μπορώ, να μην αδικώ τους γύρω μου, να φροντίζω τον συνάνθρωπο κλπ. Δεν είναι θρησκεία και σίγουρα δεν είναι χριστιανισμός όπως τον έφτιαξε ο Χριστός.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,479 μηνύματα.
Συγγνώμη που το λέω αλλά η θρησκεία για να είναι θρησκεία έχει κάποιους κανόνες και υποχρεώσεις που δεν αλλάζουν. Για να λέγεται κάποιος Χριστιανός Ορθόδοξος πρέπει να ακολουθεί ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ όλα όσα πρεσβεύει η θρησκεία αυτή. Αν απλά κόβει ράβει, αλλάζει κάποια, τα προσαρμόζει κλπ, δεν είναι πλέον ορθόδοξος χριστιανισμός, είναι κάτι άλλο.
Διαφωνώ, Χιμέλα. Κάθετα...

Ας κάνει ο καθένας ό,τι μπορεί με την ψυχή του, πρώτα. Εκεί είναι όλη η ουσία. Κι αν δεν είναι, κι αν δεν το καταλαβαίνουν κάποιοι...είναι καιρός να το κάνουν. Τί να το κάνω εγώ να νηστέψεις...και στη στροφή να κλωτσήσεις ένα γατί...Ούτε ο Θεός δε θα το ΄θελε...

Μην είστε έτσι απόλυτοι. Γιατί αυτό μόνο εμπόδιο είναι...
Συμφωνώ. Και πάλι όμως αν κάνεις κοπτοραπτική και κρατάς αυτά που σού αρέσουν και πετάς αυτά που δε σου αρέσουν δεν μπορείς να λέγεσαι χριστιανός ορθόδοξος. Αυτό που εσύ περιγράφεις είναι απλά μια στάση ζωής, να κάνω το καλό όσο μπορώ, να μην αδικώ τους γύρω μου, να φροντίζω τον συνάνθρωπο κλπ. Δεν είναι θρησκεία και σίγουρα δεν είναι χριστιανισμός όπως τον έφτιαξε ο Χριστός.
Ο Χριστός όλους τους αμαρτωλούς πλησίασε. Δεν πλησίασε τους..."εντάξει τύπους". Τους Χριστιανούς Ορθόδοξους, όπως εσύ τους εννοείς...Αυτούς τους απέφευγε, ίσα - ίσα...

Και ποιός σού είπε ότι εγώ και ο καθένας που πιστεύει...θεωρούμαστε καθώς πρέπει Χριστιανοί ; Έτσι όπως εσύ το εννοείς ; Αυτό είναι το θέμα ; Σε διαβεβαιώ πώς όχι. Αυτό είναι το φαίνεσθαι...
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Λεπτο ζητημα πολυ.
Οι θρησκειες δημιουργηθηκαν ως επι το πλειστον για να εισαι πιο δικαιος και τιμιος ανθρωπος και να πας στον εκαστοτε παραδεισο, για να μην κανουμε κτηνωδεις πραξεις που ειναι στη φυση μας.

Αν θελουμε να δουμε το πραγματικο προσωπο της ανθρωποτητας ας πουμε δεν υπαρχει θεος και θεια δικη και ουτε νομοι για μια μερα και θα δουμε ποσο κτηνοι ειμαστε, αν οχι ολοι, τοτε η πλειονοτητα σιγουρα.
Λιγο πολυ αναγκαιο κακο σε μορφη τραπεζας ειναι.

Θα ηθελα να πιστεψω, αλλα δυστυχως η κοινη λογικη, η επιστημη, ειδικοτερα η φυσικη και ας μην ειμαι ειδικος επι του θεματος, και τα ματια μου, δεν μου το επιτρεπουν πια.
Κριμα απο τη μια γιατι εχει εναν ρομαντισμο και μια ελπιδα η πιστη.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,889 μηνύματα.
Η χριστιανική θεολογία στηρίζεται ως επί το πλείστον σε 3 βασικά σημεία:

1) Την Επί Όρους ομιλία όπου αναφέρονται οι 11 μακαρισμοί (αλήθεια γιατί 11; :hmm:)
2) Τα 4 ευαγγέλια (3 συνοπτικά και 1 του κατά-Ιωάννη). Στο τελευταίο του Ιωάννη διαφαίνεται ο τριαδική φύση του θεού.
3) Οι πράξεις των αποστόλων, κυρίως αυτών του Παύλου ο οποίος δεν υπήρξε μαθητής του Ιησού.

Όλα τα υπόλοιπα είναι εκλογικεύσεις, ερμηνείες, θεοσοφίες, κλπ. τα οποία φυσικά κρύβουν μεγάλες αλήθειες αλλά και πολλές παγίδες.

Ο Χριστός δεν δίδαξε αλληγορικά. Ό,τι είπε το είπε όπως το είπε, απευθυνόμενος στο νοητικό δυναμικό της εποχής. Για να μιλήσει πιο αφαιρετικά, χρησιμοποίησε τις παραβολές τις οποίες τις εξηγούσε ο ίδιος. Σε κάποια απόκρυφα ευαγγέλια σώζονται έννοιες πιο δύσβατες, αρκετές αποκυήματα φαντασίας των γνωστικιστών, γι' αυτό δεν αναγνωρίστηκαν επίσημα.

Η Παλαιά Διαθήκη εκπληρώθηκε. Που σημαίνει το β) από το ακόλουθο:

1691578602751.png


Αυτό είναι ξεκάθαρο στη θεολογία του απόστολου Παύλου. Δεν χρειάζεται πλέον να ασχοληθεί κανείς παρά μόνο για ιστορικούς λόγους.

Οι Μακαρισμοί είναι 11. Συμβολικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι ξεπερνάει τις 10 εντολές του Μωυσή. Η Πυθαγόρεια ερμηνεία με βάση την αριθμοσοφία του αριθμού 11 είναι είναι αυτός της διαίσθησης, των ιδανικών, της έμπνευσης, της ιδιοφυΐας. Είναι ο δρόμος της φιλοσοφίας, του μυστικισμού και αποκρυφισμού. Ο αριθμός 11, έχει όλη την ενεργεία, που χρειάζεται για την εξέλιξη της ανθρωπότητας, ξεκινώντας με την προσωπική ανάπτυξη του καθενός μας.

Ο πρώτος μακαρισμός έχει στην κυριολεξία κανιβαλιστεί από αυτούς που μελετάνε επιφανειακά ή καθόλου.

"Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι. επειδή, δική τους είναι η βασιλεία των ουρανών".

Δηλαδή ο Θεός μας θέλει χαζούς; Φυσικά και όχι. Σε ποιο "πνεύμα" αναφέρεται;

Στο πνεύμα αντιλογίας. Σε ό,τι αντιτίθεται στον ευρύτερο συμπαντικό νόμου της αλήθειας (αυτό που ο Ηράκλειτος ονόμασε «Λόγο»). Στην κοπτοραπτική που αναφέρατε σε προηγούμενο post, στο θεολογικό μπίρι-μπίρι χωρίς καμία επίγνωση. Βασική αρχή των φιλοκαλιστών μοναχών: Δεν θεολογούμε, χωρίς θεό μέσα μας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
Και ποιός σού είπε ότι εγώ και ο καθένας που πιστεύει...θεωρούμαστε καθώς πρέπει Χριστιανοί ; Έτσι όπως εσύ το εννοείς ; Αυτό είναι το θέμα ; Σε διαβεβαιώ πώς όχι. Αυτό είναι το φαίνεσθαι...
Τότε δεν είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη. Είσαι απλά ένα άτομο που πιστεύεις στις διδασκαλίες του Χριστού περί καλοσύνης και αγάπης. Αν όμως αυτό το πεις σε έναν ιερέα, μεν θα χαρεί που φέρεσαι σαν καλός άνθρωπος, δε θα σε θεωρήσει όμως Χριστιανή Ορθόδοξη. Θα σε δεχτεί στην Εκκλησία, δε θα σε θεωρεί όμως οτι πιστεύεις στον Χριστιανισμό που πιστεύει εκείνος.

Μπορεί για σένα και για μένα αυτά να είναι λεπτομέρειες, αλλά η θρησκεία διέπεται από κανόνες. Δεν μπορείς να πετάς και να κρατάς ό,τι σου αρέσει, αυτό είναι αίρεση, όπως οι μάρτυρες του Ιεχωβά που έχουν κρατήσει ό,τι γουστάρουν από τη διδασκαλία του Χριστού και θέλουν να μας κάνουν να νομίζουμε οτι είναι χριστιανοί. Δεν είναι. Είναι αίρεση.

Εγώ πιστεύω στην καλοσύνη των ανθρώπων και μέσα σε αυτούς τους ανθρώπους ήταν κι ο Χριστός, οπότε εγώ πιστεύω στον Χριστό και σε αυτά που δίδαξε, καλοσύνη, αγάπη προς τον συνάνθρωπο, συγχώρεση, ευγένεια, σεβασμό κλπ και αυτά προσπαθώ να έχω στη ζωή μου, όχι πάντα με επιτυχία. Καταλαβαίνω όμως την ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν σε κάτι ανώτερο και δυνατότερο από αυτούς αλλά και να ανήκουν σε μια κοινωνική ομάδα με το ίδιο ενδιαφέρον και την ίδια πίστη παίρνοντας δύναμη ο ένας από τον άλλον.
Αυτό το έγραψα το 2009 και αυτό πιστεύω ακόμα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,479 μηνύματα.
Ακριβώς...Δε θεολογούμε χωρίς Θεό μέσα μας. Γι΄ αυτό και εγώ λέω ότι είναι πιο σημαντικό να έχουμε Θεό μέσα μας (και θεωρώ ότι όλοι έχουμε...) παρά το να υπακούμε τυφλά σε κανόνες. Όποιοι μπορούν να το κάνουν, ας το κάνουν. Και μπράβο τους. Και να το έκανα...δε θα ερχόμουν εδώ μέσα να γράψω τί και πώς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος...

Αν στα μάτια κάποιων αυτό φαίνεται κοπτοραπτική, οκ. Στην ουσία πάντα μένω. Προσπαθώ να μη χάνομαι στις πολλές αναλύσεις. Που ούτε τις ξέρω (μα τις μαθαίνω κι εγώ...) και που σε τίποτα δεν ωφελούν...

Ένα ξέρω με βεβαιότητα. Ότι οι μεγαλύτεροι αμαρτωλοί άγιασαν...Κι αυτό είναι παρήγορο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τότε δεν είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη. Είσαι απλά ένα άτομο που πιστεύεις στις διδασκαλίες του Χριστού περί καλοσύνης και αγάπης. Αν όμως αυτό το πεις σε έναν ιερέα, μεν θα χαρεί που φέρεσαι σαν καλός άνθρωπος, δε θα σε θεωρήσει όμως Χριστιανή Ορθόδοξη. Θα σε δεχτεί στην Εκκλησία, δε θα σε θεωρεί όμως οτι πιστεύεις στον Χριστιανισμό που πιστεύει εκείνος.
Τί λες, βρε Χιμέλα μου ; Ποιός στα είπε αυτά ; Αλήθεια...

Δε θα έρθω σε τέτοια αντιπαράθεση. Δεν ωφελεί. Έχουμε τελείως διαφορετικές απόψεις...

Είναι κρίμα, πάντως, να παρουσιάζετε έτσι τον Χριστιανισμό. Γιατί έτσι...κάνει "τζιζ" στα μάτια κάποιων. Και ειδικά των νέων παιδιών...

Με τέτοιες απόψεις, σαν τις δικές σου Χιμέλα, οι νέοι δυσκολεύονται να πλησιάσουν τη θρησκεία, εκκλησία, ό,τι θες. Κι εσείς θα δυσκολεύεστε, για να είμαι πιο ακριβής...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
Σε τί διαφωνείς; Έχει ή δεν έχει συγκεκριμένους κανόνες μια θρησκεία; Πρέπει ή δεν πρέπει οι πιστοί να τους ακολουθούν; Αν δεν το κάνουν και βάζουν - βγάζουν κανόνες κατά το δοκούν, λέγεται αίρεση ή όχι;

Δεν είπα πουθενά αν κάποιος έχει ή δεν έχει θεό μέσα του. Είπα όμως ότι αν κάποιος δεν τηρεί όσο μπορεί περισσότερο τους κανόνες του ορθοδόξου χριστιανισμού δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος. Εξακολουθεί να πιστεύει προφανώς σε κάποιον θεό που έχει εφεύρει ο ίδιος στο μυαλό του, αλλά δεν είναι ο ορθόδοξος χριστιανικός θεός.

Δε θεωρώ ότι οι νέοι πρέπει να πλησιάσουν την εκκλησία, η εκκλησία για μένα είναι μια πληγή που αιμορραγεί στην Ελλάδα και πρέπει να εξαφανιστεί. Αυτοί που πιστεύουν σε ό,τι πιστεύουν δε χρειάζονται χώρο να πιστεύουν, μπορούν να το κάνουν παντού. Για μένα η θρησκεία και η στενή σχέση με τον Έλληνα και τον ελληνισμό πρέπει να σταματήσει άμεσα. Οι νέοι ευτυχώς είναι πολύ πιο έξυπνοι από το να ακολουθούν ανεγκεφαλους κανόνες που έφτιαξαν άλλοι για αυτούς. Ξέρουν μια χαρά να σκέφτονται, να ζουν με δικούς τους κανόνες ηθικής και τάξης και να πιστεύουν όπου, όσο και όποτε θέλουν.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,889 μηνύματα.
Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις για το πνεύμα σου είναι να πιστεύεις ή αντίστοιχα να μην πιστεύεις, μέσα από συνθήματα.

Για παράδειγμα, λένε οι πιστοί: Χάρη στο Χριστιανισμό καταργήθηκε η δουλεία.
Κι απαντάνε οι άλλοι: χαχα (γελάνε), στην Προς Εφεσίους επιστολή λέει: "Οι δούλοι να υπακούτε στους κυρίους σας με φόβο και τρόμο." :P

Και τα δύο είναι λάθος. Φυσικά και η δουλεία δεν καταργήθηκε μόνο χάρη στον χριστιανισμό. Αυτό που έκανε ο χριστιανισμός είναι να εξισώσει δούλο και ελεύθερο στα μάτια του Θεού. Αυτό συνέβαλε θετικά μετά από πολλούς αιώνες στην οριστική - ή φαινομενική - κατάργηση της δουλείας.

Όταν απ' την άλλη διαβάζεις την Καινή Διαθήκη, καλό είναι να μην το κάνεις αποσπασματικά. Διάβασέ το όλο το κομμάτι, συνολικά, και κρίνε μετά ελεύθερα. Λέει π.χ. για τους δούλους ο απόστολος Παύλος:

"Οι δούλοι, υπακούτε στους κατά σάρκα κυρίους σας με φόβο και τρόμο, με απλότητα της καρδιάς σας, σαν στο Χριστό. όχι με οφθαλμοδουλεία, ως ανθρωπάρεσκοι, αλλά ως δούλοι Χριστού. εκπληρώνοντας το θέλημα του Θεού από ψυχής, δουλεύοντας με καλή διάθεση σαν να το κάνετε στον Κύριο, και όχι σε άνθρώπους. ξέροντας ότι κάθε ένας ό,τι καλό κάνει, αυτό θα πάρει από τον Κύριο, είτε δούλος είτε ελεύθερος."

Αλλά δεν μένει μόνο στους δούλους, πάει και στους αφέντες:

"Και οι κύριοι, τα ίδια να κάνετε σ' αυτούς, αφήνοντας την απειλή. ξέροντας ότι κι εσείς οι ίδιοι έχετε Κύριον στους ουρανούς, και σ' αυτόν δεν υπάρχει προσωποληψία."
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Λεπτο ζητημα πολυ.
Οι θρησκειες δημιουργηθηκαν ως επι το πλειστον για να εισαι πιο δικαιος και τιμιος ανθρωπος και να πας στον εκαστοτε παραδεισο, για να μην κανουμε κτηνωδεις πραξεις που ειναι στη φυση μας.

Αν θελουμε να δουμε το πραγματικο προσωπο της ανθρωποτητας ας πουμε δεν υπαρχει θεος και θεια δικη και ουτε νομοι για μια μερα και θα δουμε ποσο κτηνοι ειμαστε, αν οχι ολοι, τοτε η πλειονοτητα σιγουρα.
Λιγο πολυ αναγκαιο κακο σε μορφη τραπεζας ειναι.

Θα ηθελα να πιστεψω, αλλα δυστυχως η κοινη λογικη, η επιστημη, ειδικοτερα η φυσικη και ας μην ειμαι ειδικος επι του θεματος, και τα ματια μου, δεν μου το επιτρεπουν πια.
Κριμα απο τη μια γιατι εχει εναν ρομαντισμο και μια ελπιδα η πιστη.
Εβανς θα διαφωνήσω. Αν βασίζεις την ηθική σου μόνο από τον φόβο ότι θα σε τιμωρήσει κάποιος, τότε κάτι δεν πάει καλά.

Είναι σημαντικό οι πράξεις των ανθρώπων να πηγάζουν από την κατανόηση των βασικών αρχών της ηθικής, όχι επειδή φοβούνται την τιμωρία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top