Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ας πιστεύει ο καθενας ό τι τον βόλευει, εμενα γιατι να με απασχολει; Ειδικά όσο δεν επιδιώκει την πλύση εγκεφάλου και τον προσηλυτισμο των αλλων. Αν και προσωπικά έχω μια προκατάληψη απέναντι στους ενθεους, ίσως επειδή στη ζωή μου έχω δει πολύ σαπιλα ανάμεσα σε άτομα θρηκα και ενάρετα στη θεωρία έστω. Αλλά και γιατί υπάρχει διαχρονικά μια τάση στο όνομα μιας αφηρημενης πίστης γενικά να διαπραττονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα, και να εκλογικευονται και χειρότερα να συγχωρούνται. Κάτι ανέκαθεν προσωικα με ξενίζε στην ιδέα της ανιδιοτελούς συγχώρεσης. Καταλαβαίνω οτι μπορεί να συμφέρει ωστόσο.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Εβανς θα διαφωνήσω. Αν βασίζεις την ηθική σου μόνο από τον φόβο ότι θα σε τιμωρήσει κάποιος, τότε κάτι δεν πάει καλά.
Πολύ σωστό αυτό. Εκεί ξεκινάει και η σοβαρή κριτική στον χριστιανισμό, στον "ισμό" δηλαδή που στήθηκε πάνω στη διδασκαλία του Ιησού.

Έλεγε ο άγιος Γρηγόριος Νύσσης πως είναι αναγκαία η ανάσταση των νεκρών και για την καλή διαβίωση των ανθρώπων. Γιατί, αν ο θάνατος είναι το τέλος της ζωής, τότε ο φονιάς, ο μοιχός, ο πλεονέκτης, ο επίορκος, ο ψεύτης, ο άσπλαχνος θα γίνονται χειρότεροι, θα αυξάνονται στην κακία. Αν δεν υπάρχει ανάσταση, δεν υπάρχει κρίση. Αν δεν υπάρχει κρίση, τότε χάνεται και ο φόβος του Θεού και, φυσικά, όπου δεν σωφρονίζει ο φόβος, «εκεί χορεύει μετά της αμαρτίας ο διάβολος». :diablo: :P

Αντίστοιχα, έλεγε ο Ντοστογιέφσκι, δια στόματος του Ιβάν στους Αδερφούς Καραμαζόφ: «Αν δεν υπάρχει Θεός τότε όλα επιτρέπονται», ακόμα κι αν δεν υπάρχει, θα πρέπει να εφευρεθεί.

Αυτό είναι αισχρό για έναν λόγιο άνθρωπο. Εμείς οι άνθρωποι τι κάνουμε;

Ενώ η "Σωτηρία της Ψυχής" έχει μια φιλοσοφική και λογική βάση, "η Ανάσταση Νεκρών" μπάζει αρκετά. Δεν είναι τυχαίο ότι ενώ οι αρχαίοι Έλληνες ήταν δεκτικοί στο κήρυγμα του χριστιανισμού, όταν ο απόστολος Παύλος αναφέρθηκε στην ανάσταση νεκρών, οι Αθηναίοι άρχισαν να χλευάζουν: «ακούσαντες δε ανάστασιν νεκρών οι μεν εχλεύαζον, οι δε είπον' ακουσόμεθά σου πάλιν περί τούτου» (Πράξ. ιζ', 31-32).
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Σε τί διαφωνείς; Έχει ή δεν έχει συγκεκριμένους κανόνες μια θρησκεία; Πρέπει ή δεν πρέπει οι πιστοί να τους ακολουθούν; Αν δεν το κάνουν και βάζουν - βγάζουν κανόνες κατά το δοκούν, λέγεται αίρεση ή όχι
Σ΄ εμένα μιλάς, οπότε εγώ θα σου απαντήσω. Κι ας μην με παραθέτεις...

Όχι, δεν είναι αίρεση αυτό. Κάνεις λάθος και στο ξαναλέω. Είναι άλλο πράγμα...να πιστεύω κι άλλο πράγμα να είμαι καλός Χριστιανός, με τον τρόπο που εσύ το εννοείς. Ο τίτλος του θέματος, άλλωστε, είναι "Πιστεύετε στο Θεό ;". Δεν είναι...αν είστε ή αν θεωρείτε τον εαυτό σας καλό ή κακό Χριστιανό Ορθόδοξο. Πώς πήγε εκεί η συζήτηση δεν μπορώ να το καταλάβω...

Το δικό σου το σκεπτικό τί λέει ; Όσοι δεν ακολουθείτε τους κανόνες της εκκλησίας, δεν είστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Κατ΄ αρχήν για ποιούς κανόνες μιλάς ; Γιατί υπάρχουν πολλοί. Εννοείς...νηστεία Τετάρτη και Παρασκευή ; Εννοείς "αποχή" (παντός είδους...) κατά τη διάρκεια των μεγάλών εορτών ; Εννοείς νηστεία τη Σαρακοστή ; Είναι δυνατόν κάποιος να τα κάνει όλα αυτά κι άλλα τόσα ; Αυτό μου λες ; Κι αν δεν τα κάνει είναι αιρετικός και παύει να είναι Χριστιανός ; Είναι λάθος η λογική σου και λυπάμαι που δεν το καταλαβαίνεις...

Υπήρχε στα Εξάρχεια ένας γεροντάκι (τεράστιο μυαλό...) ο π. Ανανίας Κουστένης. Φιλούσε τα χέρια των ναρκομανών πριν μπει να λειτουργήσει. Και τους κοινωνούσε πολλές Κυριακές. Ο Αγ. Πορφύριος κοινωνούσε τις πόρνες δίπλα στην Πολυκλινική Αθηνών, χωρίς κανείς να τον πάρει είδηση. Και μιλούσε μαζί τους για ώρες ατελείωτες. Βράδια ολόκληρα...Τί λέμε τώρα ; Ποιά...εκκλησία έχετε εσείς στο μυαλό σας ; Ποιά παπαδαριά ; Αυτά που δε σας αρέσουν ; Σε αυτά έχετε μείνει ; Ό,τι ψάχνει βρίσκει ο καθένας μας. Αρκεί να το θελήσει. Αν θελήσει να βρει την "αλήθεια" θα την βρει, πάση θυσία...

Δεν ξέρω με ποιούς έχεις μιλήσει, ποιούς έχεις ακούσει (ή τί έχεις ακούσει...) ή που τα έχεις ακούσει αυτά που λες, μα μοιάζουν - σ΄ εμένα προσωπικά - άκρως δογματικά. Στα όρια της θρησκοληψίας...

Και θα σου πω και το άλλο, που πολλά γεροντάκια του Αγίου Όρους πρέσβευαν και πρεσβεύουν :΅Κάνε εσύ ό,τι μπορείς κι ό,τι δεν μπορείς άσ΄ το"...
Δεν είπα πουθενά αν κάποιος έχει ή δεν έχει θεό μέσα του. Είπα όμως ότι αν κάποιος δεν τηρεί όσο μπορεί περισσότερο τους κανόνες του ορθοδόξου χριστιανισμού δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος. Εξακολουθεί να πιστεύει προφανώς σε κάποιον θεό που έχει εφεύρει ο ίδιος στο μυαλό του, αλλά δεν είναι ο ορθόδοξος χριστιανικός θεός.
Αυτά που λες είναι αιρετικά. Όχι αυτά που λέω εγώ. Ευτυχώς που έβαλες...το όσο περισσότερο μπορεί. Γιατί σε προηγούμενα ποστ άλλα έλεγες. Πιο απόλυτα. Τώρα σαν να έβαλες λίγο νερό στο κρασί σου...

Ο λόγος του Θεού είναι αγάπη, πάνω απ΄ όλα. Και ούτε κανόνες (με χρονοδιάγραμμα...), ούτε τιμωρίες. Αυτά είναι ανθρώπων έργα...
Δε θεωρώ ότι οι νέοι πρέπει να πλησιάσουν την εκκλησία, η εκκλησία για μένα είναι μια πληγή που αιμορραγεί στην Ελλάδα και πρέπει να εξαφανιστεί. Αυτοί που πιστεύουν σε ό,τι πιστεύουν δε χρειάζονται χώρο να πιστεύουν, μπορούν να το κάνουν παντού. Για μένα η θρησκεία και η στενή σχέση με τον Έλληνα και τον ελληνισμό πρέπει να σταματήσει άμεσα. Οι νέοι ευτυχώς είναι πολύ πιο έξυπνοι από το να ακολουθούν ανεγκεφαλους κανόνες που έφτιαξαν άλλοι για αυτούς. Ξέρουν μια χαρά να σκέφτονται, να ζουν με δικούς τους κανόνες ηθικής και τάξης και να πιστεύουν όπου, όσο και όποτε θέλουν.
Άποψή σου αυτή. Ευτυχώς που δεν είσαι Υπουργός Παιδείας & Θρησκευμάτων και εύχομαι να μην γίνεις και ποτέ, Χιμέλα μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σε τί διαφωνείς; Έχει ή δεν έχει συγκεκριμένους κανόνες μια θρησκεία; Πρέπει ή δεν πρέπει οι πιστοί να τους ακολουθούν; Αν δεν το κάνουν και βάζουν - βγάζουν κανόνες κατά το δοκούν, λέγεται αίρεση ή όχι;

Δεν είπα πουθενά αν κάποιος έχει ή δεν έχει θεό μέσα του. Είπα όμως ότι αν κάποιος δεν τηρεί όσο μπορεί περισσότερο τους κανόνες του ορθοδόξου χριστιανισμού δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος. Εξακολουθεί να πιστεύει προφανώς σε κάποιον θεό που έχει εφεύρει ο ίδιος στο μυαλό του, αλλά δεν είναι ο ορθόδοξος χριστιανικός θεός.
Οι εκτός γάμου σεξουαλικές πράξεις είναι αμαρτία κατά το Χριστιανισμό. Ο λόγος που δεν πρέπει να αμαρτάνουμε είναι διότι η αμαρτία βρωμίζει την ψυχή μας και την καταστρέφει και όχι γιατί θα μας τιμωρήσει ο Θεός. Χριστιανός Ορθόδοξος είναι οποιοσδήποτε έχει βαφτισθεί και έχει πάρει το χρίσμα. Όσοι δεν θεωρούν τις προγαμιαίες σχέσεις αμαρτία δεν θεωρούνται μη ορθόδοξοι, θεωρούνται απλά σε πλάνη. Ο άνθρωπος με χαμηλή πνευματική συνειδητότητα δεν παύει να είναι χριστιανός, είναι απλά απαίδευτος και επιρρεπής.

Η ορθοδοξία με τους κανόνες της οδηγεί τον πιστό σε έναν τρόπο ζωής ο οποίος είναι ο βέλτιστος για την ψυχική του υγεία, την πορεία του ως άνθρωπος και την κοινωνία κατ'επέκταση. Τους κανόνες πρέπει να τους ακολουθούμε όχι για να θεωρούμε τους εαυτούς μας "πραγματικούς" χριστιανούς αλλά για να είμαστε εμείς καλά. Στις αρχή τους ακολουθείς λόγο φόβου τιμωρίας, όπως ένα μικρό παιδί που φοβάται την τιμωρία του δασκάλου, και όσο ακολουθείς και ασκείσαι ωριμάζεις πνευματικά και μπορείς στην συνέχεια να καταλάβεις το γιατί το "γιατί" του κανόνα, σε βιωματικό επίπεδο.

Δε θεωρώ ότι οι νέοι πρέπει να πλησιάσουν την εκκλησία, η εκκλησία για μένα είναι μια πληγή που αιμορραγεί στην Ελλάδα και πρέπει να εξαφανιστεί. Αυτοί που πιστεύουν σε ό,τι πιστεύουν δε χρειάζονται χώρο να πιστεύουν, μπορούν να το κάνουν παντού. Για μένα η θρησκεία και η στενή σχέση με τον Έλληνα και τον ελληνισμό πρέπει να σταματήσει άμεσα. Οι νέοι ευτυχώς είναι πολύ πιο έξυπνοι από το να ακολουθούν ανεγκεφαλους κανόνες που έφτιαξαν άλλοι για αυτούς. Ξέρουν μια χαρά να σκέφτονται, να ζουν με δικούς τους κανόνες ηθικής και τάξης και να πιστεύουν όπου, όσο και όποτε θέλουν.

Αυτή είναι μια αρκετά διαδεδομένη πλέον άποψη, η οποία κατά γνώμη μου βρίσκει πρόσφορο έδαφος σε ανθρώπους βαθιά πληγωμένους, με άμυνες. Δεν υφίσταται Χριστιανισμός χωρίς την εκκλησία. Η εκκλησία είναι το σώμα του Χριστού και κανένας χριστιανός δεν μπορεί να βρεθεί στον σωστό δρόμο αποκομμένος από αυτή. Η ορθόδοξη εκκλησία είναι πατερική, αυτό σημαίνει πως υφίσταται μια μεταλαμπάδευση σοφίας και ζωής από τον παλαιό (πατέρα) στον νέο. Γι αυτό και κάθε πιστός υποτάσσεται σε έναν πνευματικό ο οποίος και τον καθοδηγεί. Η ίδια η διαδικασία την υποταγής σε κάποιον ανώτερο, είναι αυτή που δημιουργεί την απαιτούμενη ταπεινοφροσύνη στον πιστό ώστε η ψυχή του και ο νους του να είναι ανοιχτοί στην χριστιανική διδασκαλία. Ο άνθρωπος που είναι αποκομμένος από την εκκλησία είναι έρμαιο την αλαζονείας του.

"Εγώ ξέρω καλύτερα από τον αμόρφωτο τραγόπαπα, που θα μου δώσει και οδηγίες"

Η αλαζονεία του μυαλού μας αντιστέκεται σθεναρά στην υποταγή. Για να μην υποταχθούμε και κοιτάξουμε τον εαυτό μας κατάματα, επικεντρωνόμαστε στις αμαρτίες και στους περιορισμούς του ιερέα. Για να μην κάνουμε ουσιαστική πρόοδο επικεντρωνόμαστε στο γεγονός ό,τι η εκκλησία είναι ένα σύνολο αμαρτωλών (πραγματικά πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς?) και απαιτούμε τελειότητα και αναμαρτησία για να ακολουθήσουμε. Οτιδήποτε δεν είναι τέλειο θα πρέπει να εξαφανιστεί για να μείνει μετά το τί? Το τίποτα.

Και οι νέοι και οι μεγαλύτεροι έχουν πλέον απομακρυνθεί από την εκκλησία. Τα εμπειρικά δεδομένα δεν δείχνουν κάποια βέβαια. Το αντίθετο μάλιστα. Η σημερινή εποχή είναι γεμάτη από νέους οι οποίοι πάσχουν από κάθε φύσεως ψυχικό νόσημα. Κατάθλιψη, απομόνωση, εθισμοί, μανιακή προσκόλληση στις απολαύσεις. Ένας νέος σήμερα ζει την ζωή του σε μια οθόνη, τρώει σκουπίδια, μολύνει συνεχώς την ψυχή του και το κορμί του, ονειρεύεται πως θα έχει την προσοχή ανδρών και γυναικών, πως θα έχει λεφτά, πως θα έχει σαρκικές απολαύσεις και καθώς τα χρόνια περνάνε το μόνο που καταφέρνει είναι να νιώθει όλο και πιο κενός μέσα του, καθώς βλέπει τις απολαύσεις να μην είναι πλέον αρκετές, ούτε ικανές να καλύψουν το πόνο.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εβανς θα διαφωνήσω. Αν βασίζεις την ηθική σου μόνο από τον φόβο ότι θα σε τιμωρήσει κάποιος, τότε κάτι δεν πάει καλά.

Είναι σημαντικό οι πράξεις των ανθρώπων να πηγάζουν από την κατανόηση των βασικών αρχών της ηθικής, όχι επειδή φοβούνται την τιμωρία.
Συμφωνώ αλλά υτη είναι η βασική ιδεολογία της δημιουργίας θρησκείας κατά τον Σωκράτη
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Πάντως η συζήτηση περί αθρησκείας έχει την πλάκα της. Πίστευε αλλά με τον τρόπο σου να βολευόμαστε όλοι. :P

Μου θυμίζει αυτό που έλεγε ο Σερβετάλης όταν είχαν κλείσει τις εκκλησίες: "Εντάξει, να πάρω την αγία κοινωνία να τη βάλω στην κατάψυξη να πίνω όποτε θέλω". :hehe:

Οι εκτός γάμου σεξουαλικές πράξεις είναι αμαρτία κατά το Χριστιανισμό. Ο λόγος που δεν πρέπει να αμαρτάνουμε είναι διότι η αμαρτία βρωμίζει την ψυχή μας και την καταστρέφει και όχι γιατί θα μας τιμωρήσει ο Θεός.

Μήπως αυτό είναι φαρισαϊσμός όμως; :hmm:Κάποιοι βάλανε άλλο έναν κανόνα "για το καλό μας" που δεν εδράζεται πουθενά.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Θέλετε αλήθειες....ή παραμύθια ; Αναρωτιέμαι...

Το άλλο που αναρωτιέμαι είναι και το εξής : Αν ερχόταν εδώ κάποιος/α και σας έλεγε ότι ακολουθεί πιστά τους κανόνες (για εσάς που τους επικαλείστε συχνά - πυκνά το λέω...) θα ήσασταν ικανοποιημένοι ;

Βρε...το θέμα δεν είναι οι κανόνες. Πάρτε το χαμπάρι. Την ψυχή σας προσέξτε !!! Τα υπόλοιπα γίνονται. Η ψυχή είναι το θέμα...
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μήπως αυτό είναι φαρισαϊσμός όμως; :hmm:Κάποιοι βάλανε άλλο έναν κανόνα "για το καλό μας" που δεν εδράζεται πουθενά.

Ο εγκλεισμός της σεξουαλικής πράξης στα πλαίσια του γάμου έχει πολλά πλεονεκτήματα, τόσο για την γυναίκα, όσο και για τον άντρα και σίγουρα για τα παιδιά τους. Είναι κομμάτι της εγκράτειας, δεν είναι φαρισαϊσμός.
 

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Έχω πολύ περίεργια να ακούσω για τα πλεονεκτήματα του σεξουαλικού εγκλεισμού.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Ο εγκλεισμός της σεξουαλικής πράξης στα πλαίσια του γάμου έχει πολλά πλεονεκτήματα, τόσο για την γυναίκα, όσο και για τον άντρα και σίγουρα για τα παιδιά τους. Είναι κομμάτι της εγκράτειας, δεν είναι φαρισαϊσμός.
Να είμαστε λίγο σοβαροί, τι "εγκλεισμός"; Ζητάς εσύ δηλαδή από τα νέα παιδιά 18χρονα, 20χρονα που βράζει το αίμα τους και η λίμπιντο πιάνει κόκκινο, να εγλειστούν σε έναν γάμο; :dash1:

Αυτό θα ήταν αληθινή αμαρτία. Αφού το σώμα για τον χριστιανό δεν είναι κάτι κακό ως δημιούργημα του Θεού, ας το ακούσουμε. Η φύση έχει φροντίσει να μειώνει τη λίμπιντο με το πέρασμα του χρόνου, σταδιακά.

Όπως έλεγε και ένας σοφός (σκηνοθέτης νομίζω): "Ευχαριστώ το γήρας, που με απάλλαξε από τη μανία του σεξ"! :P
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Να είμαστε λίγο σοβαροί, τι "εγκλεισμός"; Ζητάς εσύ δηλαδή από τα νέα παιδιά 18χρονα, 20χρονα που βράζει το αίμα τους και η λίμπιντο πιάνει κόκκινο, να εγλειστούν σε έναν γάμο; :dash1:

Αυτό θα ήταν αληθινή αμαρτία. Αφού το σώμα για τον χριστιανό δεν είναι κάτι κακό ως δημιούργημα του Θεού, ας το ακούσουμε. Η φύση έχει φροντίσει να μειώνει τη λίμπιντο με το πέρασμα του χρόνου, σταδιακά.

Όπως έλεγε και ένας σοφός (σκηνοθέτης νομίζω): "Ευχαριστώ το γήρας, που με απάλλαξε από τη μανία του σεξ"! :P
Γιατί νομίζεις πως όσο περισσότερες απολαύσεις έχεις στην ζωή τόσο καλύτερη είναι η ζωή σου?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω πολύ περίεργια να ακούσω για τα πλεονεκτήματα του σεξουαλικού εγκλεισμού.
Βίωσέ τα
 

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις πως όσο περισσότερες απολαύσεις έχεις στην ζωή τόσο καλύτερη είναι η ζωή σου?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Βίωσέ τα
Φοβάμαι ότι δεν πρόλαβα να εγκλειστω...:laugh:
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μια χαρά εγκρατης είμαι πάντως ηδη•. Δεν υποφέρουμε όλοι από εθισμό σε πορνό κτλ.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις πως όσο περισσότερες απολαύσεις έχεις στην ζωή τόσο καλύτερη είναι η ζωή σου?
Αυτό όμως που κάνεις λέγεται "νοητικό άλμα" και είναι ξεκάθαρο λογικό σφάλμα.
Αν θέλεις να συζητάς ανορθολογικά δεν είσαι στον δρόμο του Θεού (ο Άγιος Νεκτάριος το λέει αυτό).

Δεν πειράζει, ξεκίνα με το να μην ακουμπάς το πουλί σου και να κοιτάς γυναίκες.
Αμαρτάνεις τώρα και στη σκέψη και στα λόγια...
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αυτό όμως που κάνεις λέγεται "νοητικό άλμα" και είναι ξεκάθαρο λογικό σφάλμα.
Αν θέλεις να συζητάς ανορθολογικά δεν είσαι στον δρόμο του Θεού (ο Άγιος Νεκτάριος το λέει αυτό).
Ορθολογικά μιλώντας, το σώμα μας έχει ανάγκες, τις οποίες πρέπει να καλύπτουμε για να είμαστε υγιείς. Ο χριστιανισμός δεν σου λέει λοιπόν πως θα πρέπει να ζήσεις μια ζωή χωρίς επαφές, σου λέει πως αυτές οι επαφές θα πρέπει να βρίσκονται εντός ενός πλαισίου. Δεν σου λέει πως δεν πρέπει να φας, σου λέει όμως πρέπει και να νηστέψεις. Το πλαίσιο του γάμου κάνει την σεξουαλική επαφή ουσιαστικότερη και ολοκληρωμένη. Ο άνθρωπος με τον οποίο συνευρίσκεσαι είναι μοναδικός για εσένα, έχεις δώσει όρκους ζωής με αυτόν τον άνθρωπο και έχουν ενωθεί οι ψυχές σας. Δεν είναι άλλος ένας που βρήκες για να ξεδώσεις, για τον οποίο θα αδιαφορήσεις την επόμενη ημέρα, δεν είναι κάποιος στον οποίο δεν έχεις καμία υποχρέωση και τον πετάς όταν δεν σου αρέσει, ούτε ένα κομμάτι κρέας που το χρησιμοποιείς απλά για να νιώσεις ηδονή.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Να είμαστε λίγο σοβαροί, τι "εγκλεισμός"; Ζητάς εσύ δηλαδή από τα νέα παιδιά 18χρονα, 20χρονα που βράζει το αίμα τους και η λίμπιντο πιάνει κόκκινο, να εγλειστούν σε έναν γάμο; :dash1:

Αυτό θα ήταν αληθινή αμαρτία. Αφού το σώμα για τον χριστιανό δεν είναι κάτι κακό ως δημιούργημα του Θεού, ας το ακούσουμε. Η φύση έχει φροντίσει να μειώνει τη λίμπιντο με το πέρασμα του χρόνου, σταδιακά.

Όπως έλεγε και ένας σοφός (σκηνοθέτης νομίζω): "Ευχαριστώ το γήρας, που με απάλλαξε από τη μανία του σεξ"! :P
Καλά σε γάμο θα εγκλειστούν όχι στο Άγιο Όρος .

Το θέμα με το προγαμιαίο σεξ και την αμαρτία είναι αν θα έπαιρνες γουρούνι στο σακί.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,600 μηνύματα.
Ορθολογικά μιλώντας, το σώμα μας έχει ανάγκες, τις οποίες πρέπει να καλύπτουμε για να είμαστε υγιείς. Ο χριστιανισμός δεν σου λέει λοιπόν πως θα πρέπει να ζήσεις μια ζωή χωρίς επαφές, σου λέει πως αυτές οι επαφές θα πρέπει να βρίσκονται εντός ενός πλαισίου. Δεν σου λέει πως δεν πρέπει να φας, σου λέει όμως πρέπει και να νηστέψεις. Το πλαίσιο του γάμου κάνει την σεξουαλική επαφή ουσιαστικότερη και ολοκληρωμένη. Ο άνθρωπος με τον οποίο συνευρίσκεσαι είναι μοναδικός για εσένα, έχεις δώσει όρκους ζωής με αυτόν τον άνθρωπο και έχουν ενωθεί οι ψυχές σας. Δεν είναι άλλος ένας που βρήκες για να ξεδώσεις, για τον οποίο θα αδιαφορήσεις την επόμενη ημέρα, δεν είναι κάποιος στον οποίο δεν έχεις καμία υποχρέωση και τον πετάς όταν δεν σου αρέσει, ούτε ένα κομμάτι κρέας που το χρησιμοποιείς απλά για να νιώσεις ηδονή.
Σε θεωρητικό επίπεδο, σε μια ιδανική συνθήκη,μπορεί να ισχύουν όσα γράφεις .. Δεν αφορούν όμως το σύνολο των συμβιωσεων στα πλαίσια γάμου, δεδομένου πως πολλοί άνθρωποι για διαφορετικούς λόγους ο καθένας μπορεί να "εγλειστηκαν" με το λάθος άνθρωπο, μπορεί ποτέ να μην υπήρξε ουσιαστική οδός ψυχοσυναισθηματικής προσέγγισης των εμπλεκομένων. Θέλω να πω πως τα γαμήλια "δεσμά " δεν είναι εχέγγυο της βίωσης που περιγράφεις,ενώ είναι σα να ακυρώνεις οποιαδήποτε άλλη μορφή σχέσης που μπορεί (άνευ γαμήλιων όρκων) να συνέδεσε βαθύτατα κάποια άτομα.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σε θεωρητικό επίπεδο, σε μια ιδανική συνθήκη,μπορεί να ισχύουν όσα γράφεις .. Δεν αφορούν όμως το σύνολο των συμβιωσεων στα πλαίσια γάμου, δεδομένου πως πολλοί άνθρωποι για διαφορετικούς λόγους ο καθένας μπορεί να "εγλειστηκαν" με το λάθος άνθρωπο, μπορεί ποτέ να μην υπήρξε ουσιαστική οδός ψυχοσυναισθηματικής προσέγγισης των εμπλεκομένων. Θέλω να πω πως τα γαμήλια "δεσμά " δεν είναι εχέγγυο της βίωσης που περιγράφεις,ενώ είναι σα να ακυρώνεις οποιαδήποτε άλλη μορφή σχέσης που μπορεί (άνευ γαμήλιων όρκων) να συνέδεσε βαθύτατα κάποια άτομα.

Δε διαφωνώ, ο γάμος όμως δεν είναι αποκομμένος από όλα τα υπόλοιπα. Ένας άνθρωπος που θα τηρήσει την εγκράτεια, θα είναι και γενικότερα μέλος της εκκλησίας και θα τηρεί και άλλα πράγματα. Αυτός ο άνθρωπος θα αναζητήσει έναν αντίστοιχο άνθρωπο. Πόσοι από αυτούς που παντρεύτηκαν στο "λάθος" άτομο και κατέληξαν σε διαζύγιο ήταν είχαν πραγματική θέληση να ακολουθήσουν τις αρχές της εκκλησίες και αναζήτησαν και το αντίστοιχο άτομο? Τα πράγματα που καταστρέφουν τους γάμους είναι συγκεκριμένα και για όλα αυτά υπάρχει απάντηση στους εκκλησιαστικούς κανόνες. Είναι πράγματα που τα ξέρουμε αιώνες τώρα, δεν είναι καινούργια.
 

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Τα ακούω αυτα που λες, αν και δεν θεωρώ ότι χρειάζομαι μια θρησκεία για να τιθασσευει τις οποίες μου ανάγκες. Αυτό μπορώ να το κάνω και μόνος μου. Δεν βιώνουμε όλοι τη σεξουαλικότητα και τις σχέσεις με τον ίδιο τρόπο, και καλώς ή κακώς είμαι και σε μια ηλικία που δεν μου επιτρέπει να τα βλέπω τόσο ρομαντικά' αν και ειλικρινά, το θεωρώ ιδανικό να "τηρεί κανείς τους όρκους του" , αλλα εδώ η ίδια πραγματικοτητα συνήθως δείχνει το αντίθετο. Έπειτα, υπάρχουν τόσα ζευγάρια που δεν έχουν παντρευτεί κι όμως καταφέρνουν να διατηρούν πολύ δυνατότερους δεσμούς.
Και σχετικά με τη σεξουαλικότητα, είναι απλά κοντοφθαλμο να πιστεύεις ότι μια υγιήσ σεξουαλική σχέση μπορεί να υφίσταται μόνο στα πλαίσια που περιγράφεις, γαμος πχ.

Είναι βέβαια δικαίωμα σου να πιστεύεις και να ακολουθείς οποιοδηποτε υπόδειγμα σχέσεων. Εσύ βρίσκεις νόημα μέσω της θρησκειας, εγώ το βρίσκω μέσα από την ατομική επιλογή - αρκει αυτή να είναι συνειδητοποιημένη και ώριμη .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top