Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 12 20.7%
  • Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 9 15.5%
  • Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 21 36.2%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 13 22.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 5.2%

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Από πάντα, αμέτρητα τα παραδείγματα ανθρώπων που πήγαν σε «μεγαλογιατρούς» οι οποίοι είτε γιατί βαριόντουσαν, είτε γιατί άφησαν τον ασθενή σε χέρια εκπαιδευόμενου κ.ο.κ. δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα ή/και «έκαψαν» τον/την ασθενή!
Στην εποχή (πέραν των δια στόματος συστάσεων) των ηλεκτρονικών αξιολογήσεων, ιστοσελίδων τύπου doctoranytime κ.λπ. βρίσκεις εύκολα καλούς γιατρούς για όλες τις τσέπες, δεν υπάρχουν δικαιολογίες...
Και στο φινάλε αν δε σου περισσέψει κάποια στιγμή στη ζωή σου ούτε καν 1-2 χιλιάρικα τότε μάλλον έχεις πολύ σοβαρότερα προβλήματα να λύσεις (επαγγελματικής, οικονομικής κ.λπ. φύσεως) από το να βελτιώσεις απλά κάποια πτυχή της εμφάνισής σου!

Οτιδήποτε το «φυσικό» δε συνεπάγεται αυτομάτως κάτι «καλό», «υγιεινό», «επωφελές« και τα σχετικά...απόψεις του τύπου «αυτό μας χάρισε η φύση, ας συμβιβαστούμε μ' αυτό» είναι επιεικώς για κλάματα και δεν έχουν θέση σε σύγχρονες, πολιτισμένες κοινωνίες!
Αν δηλαδή η «φύση» π.χ. «προικίσει» μια γυναίκα με τεράστιο στήθος με το οποίο δε μπορεί ούτε jogging να κάνει, πονάει συνεχώς η μέση της κ.λπ. θα πρέπει, ενώ υπάρχει η δυνατότητα να το μικρύνει, να «συμβιβαστεί» με αυτό για την υπόλοιπη ζωή της «γιατί έτσι»;
Ή μήπως αν τα μειώσει είναι οκ κι αν τ' αυξήσει δεν είναι, γιατί απλά έχουμε κόμπλεξ με την κάθε γυναίκα που έχει την οικονομική δυνατότητα, τα κότσια κ.ο.κ. να βελτιώσει την εμφάνισή της ενώ εμείς όχι;:whistle:
καμμια σχέση με ζήλεια, ή χρήμα. Η δική μου ένσταση είναι η χειρουργική επέμβαση. Αν γίνεται δίχως νάρκωση, μαχαίρι, πόνο πχ ορθοδοντικη θεραπεία, είμαι σύμφωνη
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Οτι η ανθρωπότητα στα επόμενα 50 χρόνια θα έρθει αντιμέτωπη με υπαρξιακά ερωτήματα που δεν είχε να αντιμετωπίσει ποτέ ξανά στο παρελθόν. Λίγο η τεχνητή νοημοσύνη που πλέον είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα ξεπεράσει τον άνθρωπο σε νοητικό επίπεδο και θα αναλάβει τις περισσότερες δουλειές, λίγο και οι εξελίξεις στην βιολογία με την αντιγήρανση, την κλωνοποίηση και πολλά άλλα τα οποία θα επιταχυνθούν και πρόκειται να συμβούν...ε το μέλλον είναι ξεκάθαρο πάνω κάτω για το που οδεύει, αλλά η κοινωνία ακόμα είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο και σε καμία περίπτωση δεν έχει αναπτύξει ψυχολογικά τους μηχανισμούς να ανταπεξέλθει σε τέτοιες προκλήσεις.

Και ενώ πρόκειται να αντιμετωπίσουμε τέτοια σοβαρά προβλήματα που αφορούν την ίδια μας την ύπαρξη πλέον, ακόμα δεν τα βρίσκουμε μεταξύ μας σε βασικά ζητήματα. Το ερώτημα που προκύπτει λοιπόν είναι, πόσο ξεχωριστός θα νιώθει κάποιος εαν σε ένα εργαστήριο θα μπορεί να παραχθεί μια πιο έξυπνη και πιο ωραία έκδοση σου και σε ποσότητα ;
Sorry παλικάρι μου αλλά αυτό που μόλις έγραψες είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα που 'χω διαβάσει εδώ μέσα εδώ και καιρό...μου θυμίζει τη «μελλοντολογία» στα 80s και early 90s που μέχρι τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το πολύ θα οδηγούσαμε ιπτάμενα αυτοκίνητα, θα κάναμε sex μέσω «εικονικής πραγματικότητας» κ.λπ.

Εδώ δεν ξέρουμε καλά καλά ακόμη π.χ. τι είναι αυτό που κάνει trigger τα περισσότερα αυτοάνοσα (για θεραπεία ούτε λόγος) κι υπάρχουν ακόμη ένα σωρό νεοπλάσματα που η μόνη θεραπεία που επιδέχονται είναι το...χασαπιλίκι (οπότε αν βρεθείς με κάναν τέτοιο όγκο σε ζωτικό όργανο...καλή ψυχή) κι εσύ μας λες ότι σε 50 χρόνια θα πατιέται ένα κουμπί (Από ποιον;Πως;Γιατί;!) και θα παράγονται 10 «βελτιωμένοι» Samaelηδες, έτσι για να μας βρίσκονται τις δύσκολες μέρες...οοοκ!:rolleyes:

Κι από μια συζήτηση για αισθητικές επεμβάσεις (οι περισσότερες εκ των οποίων μη/ελάχιστα επεμβατικές και ρουτίνας) το πήγατε στο «τι είναι η ζωή, τι είναι ο άνθρωπος» και λοιπά υπαρξιακά!:whatever:
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
, θα κάναμε sex μέσω «εικονικής πραγματικότητας» κ.λπ.
Αυτό σε παρακαλω είναι από τα πρώτα επιτεύγματα που κατάφερε να γίνει τελικά πραγματικότητα για πολλούς...

Και δεν κάνω καθόλου πλάκα..

Όταν πλέον ακούς πολλούς να έχουν αντικαταστήσει την πραγματική επαφή με την εικονική αντιλαμβανεσαι ότι έχει αρχίσει η μεγάλη κατρακύλα :(

Τα περισσότερα εικονικά...τι να τις κάνεις τις πλαστικές επεμβάσεις όταν πλέον ακόμα και στους προσωπικούς σου λογαριασμούς στα social έχεις βάλει το αβαταρ που ονειρεύεσαι..

Αυτό βλέπει ο άλλος αυτό " ερωτεύεται " φαντασιωνεται και με αυτό αυτο ικανοποιειται ..
Θελουμε κι άλλα για να πούμε ότι πλέον η αρχή του κακού ξεκινήσει και μάλιστα επεμβαινει και στις προσωπικές σχέσεις και όχι μονο στον εργασιακό μας χώρο;...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Sorry παλικάρι μου αλλά αυτό που μόλις έγραψες είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα που 'χω διαβάσει εδώ μέσα εδώ και καιρό...μου θυμίζει τη «μελλοντολογία» στα 80s και early 90s που μέχρι τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το πολύ θα οδηγούσαμε ιπτάμενα αυτοκίνητα, θα κάναμε sex μέσω «εικονικής πραγματικότητας» κ.λπ.

Εδώ δεν ξέρουμε καλά καλά ακόμη π.χ. τι είναι αυτό που κάνει trigger τα περισσότερα αυτοάνοσα (για θεραπεία ούτε λόγος) κι υπάρχουν ακόμη ένα σωρό νεοπλάσματα που η μόνη θεραπεία που επιδέχονται είναι το...χασαπιλίκι (οπότε αν βρεθείς με κάναν τέτοιο όγκο σε ζωτικό όργανο...καλή ψυχή) κι εσύ μας λες ότι σε 50 χρόνια θα πατιέται ένα κουμπί (Από ποιον;Πως;Γιατί;!) και θα παράγονται 10 «βελτιωμένοι» Samaelηδες, έτσι για να μας βρίσκονται τις δύσκολες μέρες...οοοκ!:rolleyes:

Κι από μια συζήτηση για αισθητικές επεμβάσεις (οι περισσότερες εκ των οποίων μη/ελάχιστα επεμβατικές και ρουτίνας) το πήγατε στο «τι είναι η ζωή, τι είναι ο άνθρωπος» και λοιπά υπαρξιακά!:whatever:
Τζακ καλό θα ήταν να μην είσαι ξερόλας.
Αυτές τις απόψεις τις έχουν στηρίξει άτομα με πολλές παραπάνω γνώσεις και ικανότητες από εμάς που είναι στο επίκεντρο των εξελίξεων. Εκτός εάν είσαι ειδικός και στην βιολογία και στην τεχνητή νοημοσύνη και δεν το ξέρουμε. Εάν δεν είσαι όμως πως μπορείς να ακυρώνεις την άποψη των ειδικών με δεκαετίες εμπειρίας σε αυτά τα πεδία για το πού πάει το πράγμα ;

Επειδή κάτι δεν βγάζει λογική σε εμάς δεν σημαίνει ότι είναι μπαρουφες.

Φιλικά πάντα.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τζακ καλό θα ήταν να μην είσαι ξερόλας.
Αυτές τις απόψεις τις έχουν στηρίξει άτομα με πολλές παραπάνω γνώσεις και ικανότητες από εμάς που είναι στο επίκεντρο των εξελίξεων. Εκτός εάν είσαι ειδικός και στην βιολογία και στην τεχνητή νοημοσύνη και δεν το ξέρουμε. Εάν δεν είσαι όμως πως μπορείς να ακυρώνεις την άποψη των ειδικών με δεκαετίες εμπειρίας σε αυτά τα πεδία για το πού πάει το πράγμα ;

Επειδή κάτι δεν βγάζει λογική σε εμάς δεν σημαίνει ότι είναι μπαρουφες.

Φιλικά πάντα.
Αρχικά, ας μη μπούμε στη διαδικασία ν' αναλύσουμε τι έχει ειπωθεί από «ειδικούς» κατά καιρούς σ' επίπεδο μελλοντολογίας (και τις μπούρδες που προανέφερα οι αντίστοιχοι «ειδικοί» του τότε τις εξέφραζαν) και σε πόσα από αυτά έχουν πέσει μέσα γιατί θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι!

Έπειτα, η ουσία αυτού του έγραψες (=ότι όλες αυτές οι εξελίξεις θα επηρεάσουν δραστικά τις ζωές μας και μάλιστα σε λιγότερο από ένα ανθρώπινο lifespan) δε βγάζει λογική γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι λογικό...όταν π.χ. η πλειοψηφία των ανθρώπων πάνω στον πλανήτη μοχθεί για να εξασφαλίσει ένα πιάτο φαΐ, είναι παράλογο να θεωρούμε π.χ. ότι η κλωνοποίηση θα επηρεάσει τις ζωές μας...με ποιο τρόπο;!
Ποιος θα μας κλωνοποιήσει εμάς, με τι λεφτά και για ποιο λόγο;!
Το πολύ πολύ να κλωνοποιηθεί κάνας πλανητάρχης, κάνας Ρώσος πρόεδρος κ.ο.κ. για να τους έχουν για cannon fodder...και λοιπόν;
καμμια σχέση με ζήλεια, ή χρήμα. Η δική μου ένσταση είναι η χειρουργική επέμβαση. Αν γίνεται δίχως νάρκωση, μαχαίρι, πόνο πχ ορθοδοντικη θεραπεία, είμαι σύμφωνη
Η δική σου μπορεί να είναι αυτή...για την «ένσταση» (ή αλλιώς «να 'τανε η ζήλια ψώρα») των υπολοίπων βάζεις το χέρι σου στη φωτιά;:rolleyes:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Αρχικά, ας μη μπούμε στη διαδικασία ν' αναλύσουμε τι έχει ειπωθεί από «ειδικούς» κατά καιρούς σ' επίπεδο μελλοντολογίας (και τις μπούρδες που προανέφερα οι αντίστοιχοι «ειδικοί» του τότε τις εξέφραζαν) και σε πόσα από αυτά έχουν πέσει μέσα γιατί θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι!
Δεν έχουν πέσει έξω τόσο πολύ. Τα haptics είναι ένας κλάδος που εξελίσσεται ακόμα. Δεν είναι στην σφαίρα του φανταστικού λοιπόν. Απλώς δεν έχει προχωρήσει τόσο πολύ ακόμα όσο φανταζόταν ο κόσμος παλιότερα.
Έπειτα, η ουσία αυτού του έγραψες (=ότι όλες αυτές οι εξελίξεις θα επηρεάσουν δραστικά τις ζωές μας και μάλιστα σε λιγότερο από ένα ανθρώπινο lifespan) δε βγάζει λογική γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι λογικό...όταν π.χ. η πλειοψηφία των ανθρώπων πάνω στον πλανήτη μοχθεί για να εξασφαλίσει ένα πιάτο φαΐ, είναι παράλογο να θεωρούμε π.χ. ότι η κλωνοποίηση θα επηρεάσει τις ζωές μας...με ποιο τρόπο;!
Ποιος θα μας κλωνοποιήσει εμάς, με τι λεφτά και για ποιο λόγο;!
Κάποιος που γεννήθηκε το 1940 δεν έχει δει τα πάντα να αλλάζουν μέσα σε ένα lifespan όμως ; Εδώ εγώ θυμάμαι τεράστια διαφορά μεταξύ 2008 και 2023. Φαντάζομαι για κάποιον του 1940.

Δεν σου λέω για την κλωνοποίηση, αστην έξω προς το παρών, πάμε στα πιο απλά. Τα υπόλοιπα ήδη τα βλέπουμε από τώρα. Το chatGPT κυκλοφόρησε πριν έναν χρόνο σχεδόν και μέσα σε αυτό το διάστημα, μόνο μέσα σε ένα χρόνο, είχαμε έκρηξη ενδιαφέροντος. Υπάρχει ξεκάθαρο exponential growth.
Το πολύ πολύ να κλωνοποιηθεί κάνας πλανητάρχης, κάνας Ρώσος πρόεδρος κ.ο.κ. για να τους έχουν για cannon fodder...και λοιπόν;
Ακόμα και μόνο αυτοί να κλωνοποιουνταν βέβαια θα ήταν πρόβλημα. Όχι οτι περίμεναν την κλωνοποίηση για να βρουν τρόπο να κάνουν κουμάντο και αφού πεθάνουν(κατά κάποιον τρόπο πάντα), αλλά κατάλαβες τι εννοώ.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Η δική σου μπορεί να είναι αυτή...για την «ένσταση» (ή αλλιώς «να 'τανε η ζήλια ψώρα») των υπολοίπων βάζεις το χέρι σου στη φωτιά;:rolleyes:
χμμμ, όχι, αλλά ετσι πιστεύω, χωρίς φωτιά :girl_angel:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ στην τηλεόραση, για το πρότυπο ομορφιάς στη λατινική αμερική. Εκεί να δείτε μόδες. Στα διεθνή καλλιστεία, ανάμεσα στις πέντε <<ομορφότερες>> γυναίκες είναι πάντα Νικαραγουανή και κάποιες ακόμη λατινοαμερικάνες.
Στη Νικαραγουα, συγκεκριμένα, όνειρο κάθε γυναίκας είναι να είναι <<κούκλα>>, κατά τα πρότυπά τους. Από μικρές οι οικογένειες επενδύουν μεγάλα ποσά, σαν <<προίκα>> της κόρης, σε επεμβάσεις, ή αναίμακτες μεθόδους, για βλεφαρίδες, για βλέφαρα, για χείλη, για ένα σωρό τέτοια. ¨Οι κοπέλες, γυμνάζονται για να έχουν ωραίο σώμα (εδώ άριστα κάνουν). Το σκεπτικό είναι, πως οι όμορφες θα πετύχουν και στη ζωή τους, είτε με ένα καλό επάγγελμα, είτε με έναν καλό γάμο. ¨Ολες οι λατινοαμερικάνικες χώρες έρχονται πολύ μπροστά στατιστικά σε πλαστικές. :-*
Εμείς οι ευρωπαίες έχουμε απλούστατα άλλα προβλήματα. Μόνο αν κάτι μας δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα, μεγαλύτερο απ το πρόβλημα της επέμβασης, των εξόδων κλπ, τότε θα πάμε να το διορθώσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ στην τηλεόραση, για το πρότυπο ομορφιάς στη λατινική αμερική. Εκεί να δείτε μόδες. Στα διεθνή καλλιστεία, ανάμεσα στις πέντε <<ομορφότερες>> γυναίκες είναι πάντα Νικαραγουανή και κάποιες ακόμη λατινοαμερικάνες.
Στη Νικαραγουα, συγκεκριμένα, όνειρο κάθε γυναίκας είναι να είναι <<κούκλα>>, κατά τα πρότυπά τους. Από μικρές οι οικογένειες επενδύουν μεγάλα ποσά, σαν <<προίκα>> της κόρης, σε επεμβάσεις, ή αναίμακτες μεθόδους, για βλεφαρίδες, για βλέφαρα, για χείλη, για ένα σωρό τέτοια. ¨Οι κοπέλες, γυμνάζονται για να έχουν ωραίο σώμα (εδώ άριστα κάνουν). Το σκεπτικό είναι, πως οι όμορφες θα πετύχουν και στη ζωή τους, είτε με ένα καλό επάγγελμα, είτε με έναν καλό γάμο. ¨Ολες οι λατινοαμερικάνικες χώρες έρχονται πολύ μπροστά στατιστικά σε πλαστικές. :-*
Εμείς οι ευρωπαίες έχουμε απλούστατα άλλα προβλήματα. Μόνο αν κάτι μας δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα, μεγαλύτερο απ το πρόβλημα της επέμβασης, των εξόδων κλπ, τότε θα πάμε να το διορθώσουμε.
Οι Λατινοαμερικάνες είναι 100 φορές πιο gold diggers από Ρωσίδες Ουκρανές κ.λπ. λογικό μου φαίνεται...
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Άσχετο, αλλά γνωρίζω Ρωσίδα που ζει κάποιον αυτή τη στιγμή, πρώην δεσμό της...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
66470245_148389143011465_8581798059925569536_n.jpg
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και όχι, το να είναι π.χ. μια γυναίκα με στήθος μικρότερο απ' το δικό σου, με οπίσθια ανύπαρκτα που όταν φορά παντελόνι κάνει δύο γούβες κάτω από τη μέση, με το άνω χείλος να μη φαίνεται (σε κάποιες γυναίκες ούτε καν με τη χρήση κραγιόν) κ.α. δεν είναι θέμα «καλών/κακών προτύπων», είναι αντικειμενικά αντιαισθητικό και σε κάποιες περιπτώσεις κι επικίνδυνο για την υγεία αν αφεθεί στην τύχη του (π.χ. ένας σπίλος που μπορεί να εξελιχθεί σε κακοήθεια)...
Καιρό τώρα βλέπω πως υποτιμάς πάρα πολύ τη γυναίκα, αλλά λέω άσε τον ρε Γιώτα, μπορεί να περνάει φασούλα ο άνθρωπος. Αλλά νομίζω το έχεις παρακάνει σε βαθμό που δε χρειάζεται.

Σε ένα θέμα το οποίο τώρα δε θυμάμαι ποιο στο καλό ήταν αποκαλούσες τις παχουλές γυναίκες φάλαινες. Άντε να μη μιλήσουμε μια. Κάποια άλλη στιγμή νομίζω πρέπει να είχες αναφέρει κοπέλα με σπυριά την οποία και σχολίαζες άσχημα. Άντε να μη μιλήσουμε και εκεί, να το κλείσουμε το στόμα μας για να κρατήσουμε τη διαγωγή μας.

Αλλά τώρα φίλε μου, το έχεις -με το συμπάθιο- παραγαμήσει. Το ότι εσένα κάτι σου φαίνεται αντιαισθητικό είναι καθαρά δικαίωμα σου. Το να προσβάλλεις γυναίκες όμως με το χ,ψ αισθητικό πρόβλημα (που για όνομα του θεού, από πότε το να μην έχεις πολύ στήθος είναι πρόβλημα;;; ), είναι προβληματική συμπεριφορά και πρέπει κάτι να κάνεις για αυτό άμεσα. Ας μη σχολιάσω το "μπορεί να αποκτήσουν θέμα υγείας στο μέλλον". Από τι; Από τα μικρά βυζιά/κώλο και τα μικρά χείλη;;; Όλοι οι γιατροί θα σκίσουν τα πτυχία τους στο τέλος δηλαδή. Μήπως έχεις τελειώσει γυναικολόγος/ενδοκρινολόγος/πλαστικός χειρούργος και δε μας το έχεις πει;

Τέλος πάντων, εκεί που θέλω να καταλήξω. Έχεις δικαίωμα να μη σου αρέσει κάποια γυναίκα πχ με παραπάνω κιλά (όπως και εμένα δε μου αρέσουν οι άντρες με καράφλα ή οι πολύ παχουλοί), αλλά fuck off, δε θα αποκαλώ τις γυναίκες αυτές φάλαινες, ούτε τους άντρες σαπιοκοιλιάδες. Δε ξέρεις τι σταυρό κουβαλάει ο καθένας, τι θέματα υγείας έχει, τι ορμονολογικά έχει. Λίγο σεβασμός σε αυτή την ζωή δε βλάπτει.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Καιρό τώρα βλέπω πως υποτιμάς πάρα πολύ τη γυναίκα, αλλά λέω άσε τον ρε Γιώτα, μπορεί να περνάει φασούλα ο άνθρωπος.

β)Αλλά νομίζω το έχεις παρακάνει σε βαθμό που δε χρειάζεται.

γ)Σε ένα θέμα το οποίο τώρα δε θυμάμαι ποιο στο καλό ήταν αποκαλούσες τις παχουλές γυναίκες φάλαινες. Άντε να μη μιλήσουμε μια. Κάποια άλλη στιγμή νομίζω πρέπει να είχες αναφέρει κοπέλα με σπυριά την οποία και σχολίαζες άσχημα. Άντε να μη μιλήσουμε και εκεί, να το κλείσουμε το στόμα μας για να κρατήσουμε τη διαγωγή μας.

δ)Αλλά τώρα φίλε μου, το έχεις -με το συμπάθιο- παραγαμήσει. Το ότι εσένα κάτι σου φαίνεται αντιαισθητικό είναι καθαρά δικαίωμα σου. Το να προσβάλλεις γυναίκες όμως με το χ,ψ αισθητικό πρόβλημα (που για όνομα του θεού, από πότε το να μην έχεις πολύ στήθος είναι πρόβλημα;;; ), είναι προβληματική συμπεριφορά και πρέπει κάτι να κάνεις για αυτό άμεσα.

ε)Ας μη σχολιάσω το "μπορεί να αποκτήσουν θέμα υγείας στο μέλλον". Από τι; Από τα μικρά βυζιά/κώλο και τα μικρά χείλη;;; Όλοι οι γιατροί θα σκίσουν τα πτυχία τους στο τέλος δηλαδή. Μήπως έχεις τελειώσει γυναικολόγος/ενδοκρινολόγος/πλαστικός χειρούργος και δε μας το έχεις πει;

στ)Τέλος πάντων, εκεί που θέλω να καταλήξω. Έχεις δικαίωμα να μη σου αρέσει κάποια γυναίκα πχ με παραπάνω κιλά (όπως και εμένα δε μου αρέσουν οι άντρες με καράφλα ή οι πολύ παχουλοί), αλλά fuck off, δε θα αποκαλώ τις γυναίκες αυτές φάλαινες, ούτε τους άντρες σαπιοκοιλιάδες. Δε ξέρεις τι σταυρό κουβαλάει ο καθένας, τι θέματα υγείας έχει, τι ορμονολογικά έχει. Λίγο σεβασμός σε αυτή την ζωή δε βλάπτει.
α)Ποια γυναίκα;Κατονόμασέ τη...

β)Τι έχω «παρακάνει»;

γ)Έθιξα εσένα ή κάποιο άλλο μέλος του forum;Έγραψα τίποτε υβριστικό;
Παραβίασα γενικότερα κάποιον κανόνα του forum;
Γιατί να «μιλήσεις» και τι να «πεις»;Λογοκρισία θα μου κάνεις;

δ)Δε με γνωρίζεις προσωπικά, ούτε (μπορείς να) είσαι σε θέση να κρίνεις αν «συμπεριφέρομαι προβληματικά» με οιονδήποτε τρόπο (=στην καθημερινή μου ζωή) από ένα γενικό post σ' ένα forum που ο καθένας γράφει πίσω απ' την ανωνυμία του (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) και που τυχαίνει να περιλαμβάνει «κακά λογάκια» που για τον Α ή Β λόγο εσένα σου «χτύπησαν φλέβα»...αυτός που σίγουρα συμπεριφέρεται «προβληματικά» από τους δύο μας είσαι εσύ που (πέρα από την ψύχωση που φαίνεται πως έχεις για να θυμάσαι γραπτά μου με τόση λεπτομέρεια) μου επιτίθεσαι κατ' αυτό τον τρόπο από το πουθενά...τελεία!
Από εκεί και πέρα κάποια πράγματα είναι «γούστα» και κάποια άλλα, είτε σ' αρέσει είτε όχι, είναι αντικειμενικά όμορφα ή αντικειμενικά άσχημα (π.χ. το να μην έχει μια γυναίκα καθόλου ή σχεδόν καθόλου στήθος ή/και οπίσθια)...

ε)Έγραψα αυτό:
...είναι αντικειμενικά αντιαισθητικό και σε κάποιες περιπτώσεις κι επικίνδυνο για την υγεία αν αφεθεί στην τύχη του (π.χ. ένας σπίλος που μπορεί να εξελιχθεί σε κακοήθεια)...
Αλλά προφανώς πάνω στη «φούρια» σου να γράψεις αυτό το απίστευτο κατεβατό σου διέφυγε!:rolleyes:

στ)Εσύ τι «σταυρό» κουβαλάς και θίγεσαι τόσο πολύ και μόνο που διαβάζεις «υποτιμητικά» σχόλια που δε σ' αφορούν καν;:whistle:
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Θα προτιμούσα όλες οι γυναίκες να ήταν άβαφτες, να στο πω έτσι. Δε θεωρώ οτι η όποιου τύπου εξωτερική ομορφιά είναι κάτι που πρέπει κατ' ανάγκη να ακολουθούμε. Δηλαδή τώρα βλέπεις γυναίκες της δεκαετίας του 1980 και λες, πώς ήταν έτσι; Δε βάφονταν, δεν πρόσεχαν τί φοράνε, τα μαλλιά αφάνα. Τότε όμως δεν το έλεγε κανείς αυτό γιατί ήταν η νόρμα. Σύμφωνα με τα σημερινά (υπερβολικά) πρότυπα, οι γυναίκες του '80 ήταν λέτσοι.
επειδή ήμουν κοπέλα της δεκαετίας του ΄80 (65 γεννημένη), δεν ήμασταν καθόλου άβαφες και απεριποίητες. Η μόδα ήταν, να είναι το μαγιγιάζ λιτό και να φαίνεσαι σαν άβαφη. Αυτό προϋποθέτει πολλή τέχνη. Κάθονταν οι κοπέλες ώρες στον καθρέφτη, για να φανεί πως δεν κάθησαν καθόλου: Όπως πχ το μακιγιάζ της νύφης.
Το έλεγαν το στυλ αυτό <επιπελώς ατιμέλητο>.
Το μαλλί ήταν της μόδας να είναι κατσαρό. Το έκαναν περμανάντ και το φούσκωναν με διάφορα σπρέι, αφρούς κλπ.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
επειδή ήμουν κοπέλα της δεκαετίας του ΄80 (65 γεννημένη), δεν ήμασταν καθόλου άβαφες και απεριποίητες. Η μόδα ήταν, να είναι το μαγιγιάζ λιτό και να φαίνεσαι σαν άβαφη. Αυτό προϋποθέτει πολλή τέχνη. Κάθονταν οι κοπέλες ώρες στον καθρέφτη, για να φανεί πως δεν κάθησαν καθόλου: Όπως πχ το μακιγιάζ της νύφης.
Το έλεγαν το στυλ αυτό <επιπελώς ατιμέλητο>.
Το μαλλί ήταν της μόδας να είναι κατσαρό. Το έκαναν περμανάντ και το φούσκωναν με διάφορα σπρέι, αφρούς κλπ.
Ειναι της μόδας και τώρα αυτό το μακιγιάζ, η νέα γενιά το λέει "no make up, make up" ή "clean girl make up"
Τώρα ξανά αλλάζει μόδα και γυρνάμε πάλι στο βαρύ σιγα σιγα δυστυχώς, αλλά προσωπικά εμένα ήταν το αγαπημένο μου αυτό το καθαρό, υγιές πρόσωπο.

Μου αρέσει πολύ το μακιγιάζ που απλά αναδεικνύει όμορφα τα χαρακτηριστικά μας χωρίς υπερβολές.

Όπως και τα μακριά νύχια.. Παναγία μου.
Όμορφα νυχάκια με ωραία χρώματα, οχι αυτές οι δαγκανες που σκέφτομαι τι βρωμιά κουβαλούν μέσα τους όταν τα βλέπω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top