Συζήτηση για δίαιτα, διατροφή και fasting

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Έρευνα αγοράς κορίτσια μου .
Υπάρχουν πάρα πολλοί διατροφολόγο που ειδικεύονται και στο ψυχολογικό κομμάτι.
Αν όχι έχουν παράλληλες συνεργασίες.
Όπως και το αντίθετο ψυχολόγοι ειδικοί στις διατροφικές διαταραχές!

Είναι ο απολυτος συνδυασμός για εμένα γιατί η διατροφή είναι άκρως εξαρτημένη με την ψυχολογία μας, κακά τα ψέματα και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο ποιο σημαντικά αποτελέσματα θα έχουμε.

Σκοπός μας είναι όλο αυτό να γίνει ρουτίνα, συνήθεια, παιδεία πλέον ..
Προίκα που θα δώσουμε ακόμα και στα παιδιά μας όπως μου έλεγε και ο δικός μου που εγώ πλεον πήγαινα για να βάλω κιλά ;)

Σκέψου αυτό που είπες για την κόρη σου @Ariana2018 μου .Ότι βλέπει το παιδί από εσένα κάνει 😉
Nai κι αυτό προσπαθω να διορθωσω
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Καλημέρα! Έχω μια απορία..πίνοντας καθημερινά έναν καφέ κρύο συγκεκριμένα (Freddo Espresso ή Cappuccino ή φραπέ), μέτριο με μαύρη ζάχαρη μακροπρόθεσμα είναι βλαβερό; Αν πχ μου προτείνετε σιγά σιγά να στραφώ προς τον έναν σκέτο καθημερινά...
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλημέρα! Έχω μια απορία..πίνοντας καθημερινά έναν καφέ κρύο συγκεκριμένα (Freddo Espresso ή Cappuccino ή φραπέ), μέτριο με μαύρη ζάχαρη μακροπρόθεσμα είναι βλαβερό; Αν πχ μου προτείνετε σιγά σιγά να στραφώ προς τον έναν σκέτο καθημερινά...
Είναι λάθος να το κοιτάς μεμονωμένα. Η συνολική σου διατροφή είναι που παίζει ρόλο, και όχι ο ένας καφές.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Είναι λάθος να το κοιτάς μεμονωμένα. Η συνολική σου διατροφή είναι που παίζει ρόλο, και όχι ο ένας καφές.
Ναι εννοείται αυτό. Απλά επειδή γενικά ακολουθώ σωστή διατροφή, αναρωτιέμαι πόσο επηρεάζει ο καφές καθημερινά
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ναι εννοείται αυτό. Απλά επειδή γενικά ακολουθώ σωστή διατροφή, αναρωτιέμαι πόσο επηρεάζει ο καφές καθημερινά

Με αφορμή αυτό θα κάνω μια πολύ γενική παρατηρηση, που συνεχώς βλέπω τα τελευταία 5 χρόνια που ασχολούμαι με τα βάρη και το fitness.

Το «σωστή διατροφή» και γενικά το fitness είναι τόσο ευρύ για το πως νοηματοδοτεί ο καθένας και η καθεμια τις έννοιες, που έχει καταντησει ξεχυλωμένη κυλοτα 100 ετών. Και είναι θεματάκι, μιας που οι πολλαπλές ερμηνείες προκαλούν επικοινωνιακές συγχύσεις - δεν μιλάω για εδώ- αλλά γενικά.

Η ερώτηση που κάνεις είναι πολύ γενική και με ελλιπή δεδομένα. Θέλω να πω δεν ξέρουμε τι εννοείς «γενικά κάνω καλή διατροφή», ποιο είναι το πιθανό ιστορικό σου προφίλ, γιατί σε προβληματίζει η ελάχιστη αυτή ζάχαρη: μη παχύνεις, γιατί είσαι σε φάση υπερθερμιδικού ογκου σε μυϊκά κιλά, σε απλά κιλά ή σε φάση αδυνατίσματος ή τίποτα απ αυτά και απλά αναρωτιέσαι.

Είμαι της άποψης, πως το κάθε άτομο συνειδητά και όσον αφορά την διατροφή και όσον αφορά το ο,τι: από φίλους, όρια που βαζουμε σε κάποιους και τους πετάμε έξω από τη ζωή μας, το εργασιακό μας περιβάλλον και καθετί άλλο, να σκέφτεσαι ποιος είσαι και τι ζητάς. Να βλέπεις το λάθος και το σωστό, όχι μόνο απέναντι ως προς τον απέναντι, αλλά και τον εαυτό σου και την φυσική σου ροπή.
Κι αυτό, γιατί σε περίπτωση που κάτι δεν το γουστάρεις και κανεις υπομονή, απλά κάποια στιγμή θα γίνει το μπαμ και θα πεις «δεν γουστάρω το νορμαλιτε και τη μιζέρια».

Αυτό να το δεις έπειτα αποστασιοποιημένα, ώστε να μπορέσεις να βρεις την «χρυσή τομή»- η οποια είναι μεταβαλλόμενη όχι μόνο από άτομο σε άτομο, αλλά και στο ίδιο το άτομο ανά περιόδους. Δηλαδή, αν σου λειπει το «χ» και το θες, στην συγκεκριμένη περίπτωση η ζάχαρη στον καφέ σου, να συνεχίσεις να το έχεις. Άσχετα αν αυτό δεν θα σου δώσει το σώμα που θες. Το αποτέλεσμα που θες δεν χτίζεται με καταπίεση, δηλ και να χτιστεί έτσι δεν θα κρατήσει και πολύ και απλά θα επιστρέψεις σε ο,τι έκανες μαθηματικά.

Το μεγαλύτερο ψέμα που δεν λέει ένας γυμναστής και ένας διατροφολόγος είναι ότι δεν είναι όλα για όλους και ότι δεν πειράζει αυτό. Αυτό εμπειρικά έχω δει ότι βγαίνει είτε σε κόμπλεξ , δηλ κόσμο που θίγει τον ψ απέναντι με το «σώμα» ότι για να είναι έτσι θα πιέζεται, προσπαθώντας να καλύψει δικά του κενα ή το ακριβώς αντίθετο: να γίνεται εμμονή μια συγκεκριμένη εικόνα με κάθε κόστος- και κυρίως ψυχικο.

Στο δια ταύτα: Αν η ζάχαρη είναι λελογισμενη για τις ανάγκες σου ως άτομο και καταναλώνεις μηδενικά εώς λίγα συσκευασμένα προϊόντα, τότε το ένα κουταλάκι καστανής δεν είναι πρόβλημα. Φαντάσου ότι τα δυο μπισκοτάκια ή οι μπάρες που κάποιοι τα θεωρούν pure -που επουδενι κατ εμε δεν είναι- έχουν πολύ περισσότερη.

ΥΓ: επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά αυτά τα χρόνια μέσω της διαδικασίας του να χτίσω το δικό μου σώμα όπως το φανταζόμουν και μου άρεσε και τυχαίνει να είναι ένα hobby που μ εκφράζει πολύ και να έχω διαβάσει και γι αυτό, μπορείς να γράψεις πιο συγκεκριμένες απορίες (όμως με αρκετά στοιχεία για σένα και το πως είσαι και θες). Θα βοηθήσω με χαρά!
Απλά μπαίνω σπανιότατα στο φορουμ, τώρα είχα κάνει μήνες ας πούμε και ενδεχομένως να καθυστερήσω πολύ!

Υγ2: take it easy, η γυμναστική και η διατροφή είναι τρόπος ζωής, ένα τμήμα αυτής
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Συμφωνώ yorkie και καταλαβαίνω το point σου, ότι από ένα σημείο και μετά η έννοια ''σωστή/προσεγμένη'' διατροφή, αγγίζει το υποκειμενικό, όπως και κάποιες διατροφικές συνήθειες
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Wonderkid, τώρα μπήκα, με συγχωρείς. Βλέπω, όμως, πως η yorkie σου απάντησε, και τα κάλυψε και όλα.

PS. @yorkie Γεια σου, ρε φίλη. Έγραψες πάλι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Έχω κόψει ΕΝΤΕΛΩΣ την ζάχαρη και τα γλυκά εδώ και 6 μέρες και ήδη αισθάνομαι να έχω χάσει κιλά..

Τρώω μια φορά το μεσημέρι, το απόγευμα φρούτα, μετά πάλι λίγο από το μεσημεριανό και το βράδυ πάλι φρούτα και δεν πεινάω καθόλου.. 😌
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Κριμα που δεν ειναι πια εδω ο χακερ να πει κατι σχετικο με το 72ωρο φαστινγκ και οτι πινει νερο με αλατι και μαγειρικη σοδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω κόψει ΕΝΤΕΛΩΣ την ζάχαρη και τα γλυκά εδώ και 6 μέρες και ήδη αισθάνομαι να έχω χάσει κιλά..

Τρώω μια φορά το μεσημέρι, το απόγευμα φρούτα, μετά πάλι λίγο από το μεσημεριανό και το βράδυ πάλι φρούτα και δεν πεινάω καθόλου.. 😌
Ζαχαρη παντως μια φορα τρως με τα φρουτα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Κριμα που δεν ειναι πια εδω ο χακερ να πει κατι σχετικο με το 72ωρο φαστινγκ και οτι πινει νερο με αλατι και μαγειρικη σοδα.

Δεν επινε μαγειρική σόδα. Συγκεκριμενα αλάτια έπρεπε να πίνεις για να μη διωξεις χρήσιμα στοιχεια με την ούρηση.

Εγω κανω φαστινγκ, αλλα διαφορετικού τυπου.

Δευτέρα με Τριτη εκανα 24ωρο
Τρίτη - Τετάρτη έφαγα ελαφριά (για τα κυβικά μου)
Χτες έκανα 4/20 ώρες με υποθερμιδική (2 σνιτσελάκια κοτοπουλο και λίγο φέτα, μόνο)
Σήμερα πάλι 24ωρο να καθαρίσω μέσα μου, μέχρι αύριο.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Σήμερα, σηκώθηκα και περπάτησα πολύ και σχετικά γρήγορα. Και τώρα που γύρισα σπίτι ζαλίζομαι λίγο.. είναι το ζάχαρο που πέφτει, διότι έχω ήδη πολύ χαμηλό..

Γνωρίζετε κάποιο τρόφιμο που να έχει γλυκόζη αλλά όχι επεξεργασμένη και όχι γλυκά;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Εγώ εδώ και χρόνια έχω καθιερώσει την άνοιξη ένα... ας το πω fasting, δεν ξέρω, πώς λέγεται, με τους εξής κανόνες:
1.Τρώω τρόφιμα χαμηλής χοληστερίνης, λόγω του γνωστού μου θέματος. Δηλ απαγορεύω χοιρινό, αρνί, κυμάδες, αλλαντικά, τυριά, βούτυρο και σαντιγύ
2. απαγορεύω γλυκίσματα (κέικ, πάστες και όλα τα κατασκευασμένα). Επειδή δίχως τη γλυκιά γεύση δεν μπορώ, μου επιτρέπω μόνο ζάχαρη στον καφέ, μέλι και και μούσλι, τα οποία έχουν λίγη ζάχαρη. Φυσικά μου επιτρέπω αποξηραμενα φρούτα και νωπά.

Αυτή τη διατροφή κανονικά πρέπει να την κάνω όλο το χρόνο, αλλά έλα ντε που είμαι λιχουδιάρα. Έτσι την έχω επιβάλλει εδώ και χρόνια το διάστημα της μεγάλης σαρακοστής. Όχι ότι έχει κάποια σχέση με θρησκευτική νηστεία, απλά καθώς έρχεται η άνοιξη, μου είναι πιο εύκολο να αντέξω λίγη πείνα. Και κάθε χρόνο, μεσα σ αυτές τις 49 μέρες, χάνω 2 κιλά και νοιώθω πολύ ανάλαφρη, δηλ το καταλαβαίνω πως πετώ.
Έχω προσπαθήσει να το κάνω και πριν τα Χριστούγεννα, αλλά πεινάω με το κρύο. Το θέλω και το γουρουνάκι και το τυράκι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σήμερα, σηκώθηκα και περπάτησα πολύ και σχετικά γρήγορα. Και τώρα που γύρισα σπίτι ζαλίζομαι λίγο.. είναι το ζάχαρο που πέφτει, διότι έχω ήδη πολύ χαμηλό..

Γνωρίζετε κάποιο τρόφιμο που να έχει γλυκόζη αλλά όχι επεξεργασμένη και όχι γλυκά;
σταφίδες
ακατεργαστη ζαχαρη
μέλι
χυμοί.
Εγώ κάνω και χαλβά σιμιγδαλένιο, δίχως ζαχαρη, απλά στο τέλος από πάνω βάζω κανέλα και μέλι, όταν είναι ζεστός. Γίνεται σα σιρόπι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
σταφίδες
ακατεργαστη ζαχαρη
μέλι
χυμοί.
Εγώ κάνω και χαλβά σιμιγδαλένιο, δίχως ζαχαρη, απλά στο τέλος από πάνω βάζω κανέλα και μέλι, όταν είναι ζεστός. Γίνεται σα σιρόπι!
Μέλι ναι, σκέφτομαι κι εγώ να τρώω 1-2 κουταλάκια την μέρα, αν και το σιχαίνομαι🥺
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αν φας πρατίνα μετα απο φαστινγκ 72 ωρων, θα τρέχει νερό το έντερο για άλλες 72 μετά.
πράγματι!
Μετά τη νηστεία, απαγορεύεται ξαφνικά το πολύ λιπαρό φαγητό. Όχι μόνο για διάρροιες, αλλά και για χειρότερα στο πάγκρεας. Κάποτε, που νηστευαν πολύ και έπεφταν ξαφνικά με τα μούτρα στο πασχαλινό αρνί, συνέβηκαν και θάνατοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μέλι ναι, σκέφτομαι κι εγώ να τρώω 1-2 κουταλάκια την μέρα, αν και το σιχαίνομαι🥺
με το ψωμί ή με τα δημητριακά χάνεται η μυρωδιά του
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
πράγματι!
Μετά τη νηστεία, απαγορεύεται ξαφνικά το πολύ λιπαρό φαγητό. Όχι μόνο για διάρροιες, αλλά και για χειρότερα στο πάγκρεας. Κάποτε, που νηστευαν πολύ και έπεφταν ξαφνικά με τα μούτρα στο πασχαλινό αρνί, συνέβηκαν και θάνατοι.
Ετσι, ενα ντοκιμαντερ που ειχα δει με εναν παχουλούλη που εκανε- 40 μερες βεβαια εκανε εκεινος- φάστινγκ, τον ειχαν βαλει σε κατι μωρουδοτροφές, μπλεντερ, σμουθι δεν ξερω κι εγω τι πρώτα να ξαναξεκινησει το εντερο να λειτουργει.

Εγω το χω δει και σε 72 ωρες φάστινγκ πάντως, τελευταιο μαμ Τριτη μεσημερι - ΤΕ ΠΕ κενό - Παρασκευή μεσημερι μετά πάλι. Μπαμ, νερό. Ενω αμα Τεταρτη Πέμπτη φας κατι ελαφρύ, εστω και λίγο, δε στρεσσαρεσαι την Παρασκευή μετά έτσι.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,966 μηνύματα.
Η προβατίνα που λέτε είναι όνειρο πάντως. Πριν κάνα τρίμηνο ήμουν Λάρισα και φάγαμε τέσσερα άτομα 3 κιλά παϊδάκια και άλλα 3 κεμπάπ (αυτοί κεμπάπ λένε κάτι σαν αρνίσιο κοντοσούβλι.) Έχουν κρεατάρες τα τυριά, όχι αστεία.
Κρίμα που στη Μακεδονία δεν έχουμε σε τόσο μεγάλη εκτίμηση τα αμνοερίφια :(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top