Συζήτηση για δίαιτα, διατροφή και fasting

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Τρωτε μεσογειακα γιατι χανομαστε.
Εχουμε την καλυτερη και πιο υγιεινη κουζινα στον κοσμο ας το εκτιμησουμε αυτο και παραλληλα με την απολαυση ας βελτιωσουμε και την υγεια μας!
Σαν την ελληνικη ποιοτητα ΔΕΝ εχει!!!
H μεσογειακή δίαιτα είναι αποδεδειγμένα ευεργετική και σίγουρη για τον οργανισμό. Πάω να φάω ελιές με σκορδακι που θα τα αλειψω στο κριθινο παξιμαδακι μου και θα πιω ενα τσάι δεντολιβανο.

Σημείωση συντονιστή: Το θέμα προέκυψε από το θρεντ Προειδοποίηση για παχύσαρκους εφήβους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εχεις δικιο δεν ειναι μονο στην ελλαδα αυτο παγκοσμιως ο πλανητης εχει μια ροπη προς τα εκει
Δυστυχώς έτσι είναι. Εδώ είμαι τυχερή γιατί στην περιοχή μου κυριαρχεί ο τρόπος ζωής που έχει να κάνει με την φύση και τον αθλητισμό και εχουμε σχετικά μικρά ποσοστά παχυσαρκίας, αλλά στην υπόλοιπη χώρα είναι σαν μπαλόνια. Εδώ το obesity rate είναι 16% vs 25% στην Ελλάδα. Αλλά στην υπόλοιπη χώρα είναι 30%! Πολλές φορές βλέπω τον μπροστινό μου στο ταμείο και βλέπω την σαβουρα που παίρνει και αναρωτιέμαι αν αυτοί οι άνθρωποι διαβάζουν τις ετικέτες των προϊόντων που αγοράζουν.
Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι πολλοί βάζουν κιλά και απλά αγοράζουν μεγαλύτερα ρούχα αντί να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Δεν είναι μόνο η εμφάνιση, αυτό είναι το λιγότερο. Είναι θέμα υγείας. Έχω φίλους με χοληστερίνη στα 30 τους. Άλλες στα πρόθυρα διαβήτη και αντί να προσπαθήσουν να χάσουν βάρος αγνοούν το πρόβλημα ή παίρνουν φυτικά σκευάσματα νομίζοντας ότι είναι πανάκεια.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δυστυχώς έτσι είναι. Εδώ είμαι τυχερή γιατί στην περιοχή μου κυριαρχεί ο τρόπος ζωής που έχει να κάνει με την φύση και τον αθλητισμό και εχουμε σχετικά μικρά ποσοστά παχυσαρκίας, αλλά στην υπόλοιπη χώρα είναι σαν μπαλόνια. Εδώ το obesity rate είναι 16% vs 25% στην Ελλάδα. Αλλά στην υπόλοιπη χώρα είναι 30%! Πολλές φορές βλέπω τον μπροστινό μου στο ταμείο και βλέπω την σαβουρα που παίρνει και αναρωτιέμαι αν αυτοί οι άνθρωποι διαβάζουν τις ετικέτες των προϊόντων που αγοράζουν.
Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι πολλοί βάζουν κιλά και απλά αγοράζουν μεγαλύτερα ρούχα αντί να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Δεν είναι μόνο η εμφάνιση, αυτό είναι το λιγότερο. Είναι θέμα υγείας. Έχω φίλους με χοληστερίνη στα 30 τους. Άλλες στα πρόθυρα διαβήτη και αντί να προσπαθήσουν να χάσουν βάρος αγνοούν το πρόβλημα ή παίρνουν φυτικά σκευάσματα νομίζοντας ότι είναι πανάκεια.
Εδω μιας γνωστης μου το παιδι ετων 4 επαθε τερηδονα και κοντεψε να χασει τα δοντια του απο ολα αυτα τις σοκολατες και γαριδακια που το ταιζανε και το τρεχανε μετα στους γιατρους.
Εχω συναντησει ανθρωπους με βουλιμια και με ανορεξια και εχουμε γενικα τα ακρα και των ακρων σε πολλα.
Το βλεπεις απο ενα παθολογικο να πας βλεπεις οι περισσοτεροι τι εχουν .
Αφηνονται παραιτουνται δεν ξερω ειλικρινα.
Και να πω οτι ειναι αμορφωτοι και δεν βλεπουν ολα αυτα θα πω ενταξει υπαρχει αγνοια,αλλα εδω προκειται για ωθηση του ιδιου του εαυτου τους προς οτι ειναι βλαπτικο πχ βλεπω και ευκαταστατα ατομα οικονομικα που εχουν μια ανεση αυτοι να δεις τι κραιπαλες κανουν.
Και αρχιζουν και χτυπανε τα καμπανακια μετα που χτυπαει το σωμα τους δηλαδη
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η κατανάλωση σαβούρας δε σημαίνει πάντα 100 κιλά άνθρωπος. Πέρα από το ότι υπάρχει κόσμος που δεν βάζει εύκολα αν μιλάμε για παιδιά που είναι όλη την ώρα στο πόδι και τρέχουν σαν δαιμονισμένα τα καίνε κιόλας. Όχι πως είναι ότι καλύτερο να τρώνε καθημερινά πατατάκια ή να πίνουν αναψυκτικά. Το κακό με τη συνήθεια σε αυτές τις ηλικίες είναι ότι όταν ξεκινάνε να μπαίνουν τα κιλά και να μη φεύγουν δεν είναι εύκολο να αλλάξει το τροπάρι. Θεωρώ πολύ σχετικό το πόσο εγκρατής είναι ο καθένας όταν χρειαστεί να βγάλει κάτι από τη διατροφή του.

Από εκεί και πέρα όμως επειδή υπάρχουν και οι άνθρωποι με διατροφικές διαταραχές ίσως πρέπει να προσέχουμε λιγάκι τους χαρακτηρισμούς μας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,892 μηνύματα.
Μια χαρά τα λέει η @Nelliel
δυστυχως η παχυσαρκια ειναι μεγάλη μάστιγα και αυτη προέρχεται απο άσχετους γονεις με τη διατροφη γενικοτερα.

Και η Νέλλη απο οσο την έχω δει στο Fitness ειναι οντως σχετική να κρινει αν κάτι οντως γινεται και δεν ειναι σχετικό σε αντιθεση με άλλους.

Τις προαλλες ειδα στη τηλεοραση αυτη την ευτραφη κοπελα που παρουσιαζει εκπομη το πρωι στον ΑΝΤ1 ΚΑΙ ΟΣΟ ταλεντο κ να έχει εμενα δεν μ αρεσει η εμφανιση της. Τρωγανε το πρωί εκει κάτι σαβουρες... για να σου πουν μετά "Εχω διατροφικα προβληματα".

+1 απο μένα στη Νέλλη γιατι θέτει το θέμα του στη σωστη βάση. Τα υπολοιπα ειναι τα κλασσικα κλισέ ανευ ουσιας που ακούμε κατα καιρους για λογους πολιτικης ορθότητας. Κάποιος που θέλει να αλλάξει σελιδα στη ζωη του θα πρέπει να μοχθησει. Χωρις δικαιολογιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που θεωρούν τους χυμούς υγιεινούς; Θα τρελαθώ. Δώσε ένα μήλο στο παιδι αντί για ένα κουτάκι χυμό. Ακόμα και φυσικός να είναι ο χυμός έχει πάρα πολλή ζάχαρη. Το δε instagram δεν βοηθάει γιατί ποσταρουν ένα σωρό φαγητά και γλυκά με σάλτσες, σοκολάτες και deep fried λες και κάνουν ανταγωνισμό. Έχω μια φίλη που το κάνει συχνά αυτό και είναι 80 κιλά. Της έλεγα ότι όλα αυτά που τρώει έξω είναι τέρμα σαβουρα και πρέπει να τα κοψει αλλά δεν άκουγε, μέχρι που στα καλά καθούμενα στα 23 της έπαθε δισκοκοιλη. Τώρα θέλει να χάσει βάρος αλλά και πάλι δε λέει να κόψει τη σαβουρα.

Από τις φιλες/ους που έχω Ελλάδα παίζει το 80% αυτών να είναι υπέρβαροι. Σοκαρομαι που βλέπω να έχουν αφήσει έτσι τον εαυτό τους.
Την παχυσαρκία σε μεγάλο βαθμό την προκάλεσε η μόδα που ξεκίνησε στην Αμερική με τη διατροφική πυραμίδα και τη δαιμονοποίηση της φυσικής υγιεινής ευρωπαϊκής διατροφής. Ακόμα και αυτοί που σήμερα τρώνε χάλια στα φαστφουντάδικα, αν τους ρωτήσεις τι πρέπει να αλλάξουν, θα σου πουν να τρώνε λιγότερα λιπαρά και κρέας.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μια χαρά τα λέει η @Nelliel
δυστυχως η παχυσαρκια ειναι μεγάλη μάστιγα και αυτη προέρχεται απο άσχετους γονεις με τη διατροφη γενικοτερα.

Και η Νέλλη απο οσο την έχω δει στο Fitness ειναι οντως σχετική να κρινει αν κάτι οντως γινεται και δεν ειναι σχετικό σε αντιθεση με άλλους.

Τις προαλλες ειδα στη τηλεοραση αυτη την ευτραφη κοπελα που παρουσιαζει εκπομη το πρωι στον ΑΝΤ1 ΚΑΙ ΟΣΟ ταλεντο κ να έχει εμενα δεν μ αρεσει η εμφανιση της. Τρωγανε το πρωί εκει κάτι σαβουρες... για να σου πουν μετά "Εχω διατροφικα προβληματα".

+1 απο μένα στη Νέλλη γιατι θέτει το θέμα του στη σωστη βάση. Τα υπολοιπα ειναι τα κλασσικα κλισέ ανευ ουσιας που ακούμε κατα καιρους για λογους πολιτικης ορθότητας. Κάποιος που θέλει να αλλάξει σελιδα στη ζωη του θα πρέπει να μοχθησει. Χωρις δικαιολογιες.
Μα είναι σαν να είμαι καταθλιπτική και να έχω εσένα πάνω από το κεφάλι μου να μου λες επικριτικά μόχθησε και μπούρδες χωρίς να έχεις περάσει το ίδιο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,892 μηνύματα.
Μα είναι σαν να είμαι καταθλιπτική και να έχω εσένα πάνω από το κεφάλι μου να μου λες επικριτικά μόχθησε και μπούρδες χωρίς να έχεις περάσει το ίδιο.

Οι καταθληπτικοι ειναι το θέμα του θρέντ , επειδη μπηκε κάποιος και πέταει κάτι για να φανει οτι έχει άποψη πρέπει να συμπεριλάβουμε και τους καταθληπτικους ;

αυτα ειναι δουλεια των ψυχολογων οχι των γυμναστων. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε κάθε συζητηση πρέπει να παιρνουμε ως σημειο αναφοράς ολους τους ανθρωπους που έχουν κάποια πάθηση. Η Νέλλη μιλησε για αυτους ; ουτε καν, μην τσιμπάς την παγιδα που πάνε να στησουν κάποιοι για να προσβάλλουν το ήθος του ομιλητή για να τον αποδομησουν ως προσωπικοτητα. ;)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα είναι σαν να είμαι καταθλιπτική και να έχω εσένα πάνω από το κεφάλι μου να μου λες επικριτικά μόχθησε και μπούρδες χωρίς να έχεις περάσει το ίδιο.

Σωστή παρατήρηση. Θα σου πω εγώ που έχω περάσει από τη φάση παλαιότερα και μπορώ να μιλήσω εκ πείρας.

Η όλη κατάσταση της κατρακύλας ξεκινά από την παιδική ηλικία. Οι γονείς συνηθίζουν τα παιδιά σου σε τροφές τίγκα στην ζάχαρη και τον υδαταμθρακα όπως ψωμιά, μακαρόνια, μαρμελάδες, μερεντες, πορτοκαλαδες, σοκολάτες. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα παιδιά να εθιζονται σε αυτές τις τροφές ενώ παράλληλα να κατάστρέφετε η ορμονική τους ισορροπία και να γίνονται ληθαρκικα να μην θέλουν να παίξουν έξω, να κλείνονται με βίντεο γκειμς και απλά να τρώνε τα ίδια σκατα.

Αυτό μετά γίνεται τρόπο ζωής και ειναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει γιατι εχουν γαμηθει οι ορμόνες και αυτό κάποιος που δεν το έχει περάσει δεν το κατάνοει. Μετά οι διάφοροι διατροφολόγοι πάνε και τους βάζουν να κάνουν κάτι διατροφες με μαρούλια και 6 γεύματα τη μέρα για να μην πεινάνε γιατί νομίζουν ότι έτσι λύνουν το πρόβλημα,ενω δεν αντιμετωπίζουν την ουσία. Τον εθισμό στο φαγητό.

Όλοι οι χοντροί πρέπει να κάνουν fasting για πολλές μέρες έτσι ώστε να απεξαρηθουν από το φαγητό, να φτιάξουν οι ορμόνες τους και να μπορούν μετά να ακολουθήσουν μια σωστή διατροφή με κρέας και λαχανικά. Είναι ο μόνος τρόπος με ουσιαστικά αποτέλεσμα γιατι αντιμετωπίζει την ουσία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,892 μηνύματα.
Σωστή παρατήρηση. Θα σου πω εγώ που έχω περάσει από τη φάση παλαιότερα και μπορώ να μιλήσω εκ πείρας.

Η όλη κατάσταση της κατρακύλας ξεκινά από την παιδική ηλικία. Οι γονείς συνηθίζουν τα παιδιά σου σε τροφές τίγκα στην ζάχαρη και τον υδαταμθρακα όπως ψωμιά, μακαρόνια, μαρμελάδες, μερεντες, πορτοκαλαδες, σοκολάτες. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα παιδιά να εθιζονται σε αυτές τις τροφές ενώ παράλληλα να κατάστρέφετε η ορμονική τους ισορροπία και να γίνονται ληθαρκικα να μην θέλουν να παίξουν έξω, να κλείνονται με βίντεο γκειμς και απλά να τρώνε τα ίδια σκατα.

Αυτό μετά γίνεται τρόπο ζωής και ειναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει γιατι εχουν γαμηθει οι ορμόνες και αυτό κάποιος που δεν το έχει περάσει δεν το κατάνοει. Μετά οι διάφοροι διατροφολόγοι πάνε και τους βάζουν να κάνουν κάτι διατροφες με μαρούλια και 6 γεύματα τη μέρα για να μην πεινάνε γιατί νομίζουν ότι έτσι λύνουν το πρόβλημα,ενω δεν αντιμετωπίζουν την ουσία. Τον εθισμό στο φαγητό.

Όλοι οι χοντροί πρέπει να κάνουν fasting για πολλές μέρες έτσι ώστε να απεξαρηθουν από το φαγητό, να φτιάξουν οι ορμόνες τους και να μπορούν μετά να ακολουθήσουν μια σωστή διατροφή με κρέας και λαχανικά. Είναι ο μόνος τρόπος με ουσιαστικά αποτέλεσμα γιατι αντιμετωπίζει την ουσία.

τσιμπας και εσύ. Το θεμα του θρεντ δεν ειναι η παχυσαρκια που προκυπτει απο την καταθλιψη αλλα η παχυσαρκια σκέτη. πρεπει να ξεχωριζεις ποιος ειναι ο πραγματικα σχετικος απο αυτον που πετάει πυροτεχνηματα για να παραστησει τον σχετικό ;)

Επομενως εκεινος που δεν ειναι παχυσαρκος λογω καταθλιψης απλα πρεπει να αφησει τις δικαιολογιες κ να ξεκινησει ενα σοβαρο προγραμμα. Μονο σε αυτον αναφερομαστε... τις άλλες κατηγοριες δεν τις ξέρω εγω προσωπικά. Δεν μπορω να τις βοηθησω.

Μη μπλεκεσαι σε κουβεντες που πάνε να σε μπλέξουν.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τσιμπας και εσύ. Το θεμα του θρεντ δεν ειναι η παχυσαρκια που προκυπτει απο την καταθλιψη αλλα η παχυσαρκια σκέτη. πρεπει να ξεχωριζεις ποιος ειναι ο πραγματικα σχετικος απο αυτον που πετάει πυροτεχνηματα για να παραστησει τον σχετικό ;)
Δεν κατανοείς ότι η παιδική παχυσαρκία μπορεί να φέρει και κατάθλιψη μετά και ένα κάρο αλλά προβλήματα; Επίσης εγώ μίλησα για ορμόνες όχι για κατάθλιψη.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μα είναι σαν να είμαι καταθλιπτική και να έχω εσένα πάνω από το κεφάλι μου να μου λες επικριτικά μόχθησε και μπούρδες χωρίς να έχεις περάσει το ίδιο.
Ναι αλλα που κολλάει η κατάθλιψη εδώ?
Στο οτι το ατομο αδυνατει να δει το όποιο προβλημα εχει ειτε λεγεται παχυσαρκία ειτε κατάθλιψη και αδυνατει να σωθει.
Εκει εντασσω αυτο που εγραψες.
Γιατι αν εβλεπαν ολοι το προβλημα νομίζετε θα επελεγαν να ειναι μια ζωη παχυσαρκοι αν εβλεπαν τις μακροχρονιες επιπτωσεις ή τα αρνητικα της οπως και της καταθλιψης τα αρνητικα ενας καταθλιπτικος δεν τα βλεπει ακριβως γιατι οταν εισαι καπου βυθισμενος δεν βλεπεις οτι υπαρχει εξοδος θεωρείς τον εαυτο σου τελειωμενη υποθεση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,892 μηνύματα.
Δεν κατανοείς ότι η παιδική παχυσαρκία μπορεί να φέρει και κατάθλιψη μετά και ένα κάρο αλλά προβλήματα; Επίσης εγώ μίλησα για ορμόνες όχι για κατάθλιψη.

'Ακου... επειδη εγω δεν ειμαι χθεσινος να πέφτω σε παγιδες που κάθε πολιτικα ορθος πάει να μου στήσει ! Και δεν εννοω εσένα.

Δεν κατανοώ το γεγονος οτι κάποιος έχει τέτοια προβληματα και θα ρωτησει εμένα, διοτι ειναι ευλογο πως θα απευθυνθει σε εναν ψυχολογο και οχι πχ σε μενα , ψυχολογο / διατροφολογο. Επομενως οι τοποθετησεις τοσο της @Nelliel οσο και η δική μου δεν αναφέρονται σε αυτη τη κατηγορια ανθρώπων. Για να το κλείσουμε. Μην τσιμπάς τυράκια αν δεν ληξει το fasting.

Σε θέλω φουρόγατο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
'Ακου... επειδη εγω δεν ειμαι χθεσινος να πέφτω σε παγιδες που κάθε πολιτικα ορθος πάει να μου στήσει ! Και δεν εννοω εσένα.

Δεν κατανοώ το γεγονος οτι κάποιος έχει τέτοια προβληματα και θα ρωτησει εμένα, διοτι ειναι ευλογο πως θα απευθυνθει σε εναν ψυχολογο και οχι πχ σε μενα , ψυχολογο / διατροφολογο. Επομενως οι τοποθετησεις τοσο της @Nelliel οσο και η δική μου δεν αναφέρονται σε αυτη τη κατηγορια ανθρώπων. Για να το κλείσουμε. Μην τσιμπάς τυράκια αν δεν ληξει το fasting.

Σε θέλω φουρόγατο.
Δες τι εγραψα πριν.
Η καταθλιψη και η παχυσαρκια και οποιαδηποτε αλλη να το πω παθηση σημαινει οτι το ατομο βυθιζεται σε μια κατασταση απο την οποία δεν μπορει να βγει νιωθει παγιδευμενος.
Δεν ξερει πως με δικη του ενεργεια σωζεται.
Δε μιλαω για παθολογικές φαρμακευτικα υποστηριζόμενες καταστασεις εκει είναι προβλημα που δεν επιλυεται με ενα γυμναστήριο η παχυσαρκια ουτε η καταθλιψη με ενα ψυχολογο γιατι εμπεριέχονται και αλλα πραγματα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Ακου... επειδη εγω δεν ειμαι χθεσινος να πέφτω σε παγιδες που κάθε πολιτικα ορθος πάει να μου στήσει ! Και δεν εννοω εσένα.

Δεν κατανοώ το γεγονος οτι κάποιος έχει τέτοια προβληματα και θα ρωτησει εμένα, διοτι ειναι ευλογο πως θα απευθυνθει σε εναν ψυχολογο και οχι πχ σε μενα , ψυχολογο / διατροφολογο. Επομενως οι τοποθετησεις τοσο της @Nelliel οσο και η δική μου δεν αναφέρονται σε αυτη τη κατηγορια ανθρώπων. Για να το κλείσουμε. Μην τσιμπάς τυράκια αν δεν ληξει το fasting.

Σε θέλω φουρόγατο.
Εγώ δεν διαφώνησα σε κάτι που είπες. Ο χοντρος αν θέλει να χάσει κιλά θα μοχθήσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Οι περισσότεροι χοντροί δεν έχουν κατάθλιψη αλλά έχουν γαμησετα ορμόνες που αυτό τους κάνει ληθαργικους συν πόσα άλλα προβλήματα.

Αμα εσένα όπως είσαι σε τιγκαρω στα οιστρογόνα θα κόψεις από μόνος σου το gym και αρχίσεις τις σοκολάτες. Έτσι δουλεύει ο εγκέφαλος.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Οι καταθληπτικοι ειναι το θέμα του θρέντ , επειδη μπηκε κάποιος και πέταει κάτι για να φανει οτι έχει άποψη πρέπει να συμπεριλάβουμε και τους καταθληπτικους ;

αυτα ειναι δουλεια των ψυχολογων οχι των γυμναστων. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε κάθε συζητηση πρέπει να παιρνουμε ως σημειο αναφοράς ολους τους ανθρωπους που έχουν κάποια πάθηση. Η Νέλλη μιλησε για αυτους ; ουτε καν, μην τσιμπάς την παγιδα που πάνε να στησουν κάποιοι για να προσβάλλουν το ήθος του ομιλητή για να τον αποδομησουν ως προσωπικοτητα. ;)
Η παχυσαρκία ξέρουμε τι επιπτώσεις έχει δεν είναι ούτε εμβόλιο ούτε πολιτική ούτε φιλοσοφία για να διαφωνούμε. Η gate έκανε μια παρατήρηση απλώς .Εσύ διαφωνησες και αμφισβητησες κατά κάποιο τρόπο τους συνομιλητες σου εγώ δεν βλέπω και κάποιο κακό να πούμε ε παιδιά υπάρχουν και διαταραχές όταν θίγουμε και ένα φαινόμενο για να φαίνεται ότι τα διαχωρίζουμε.

Αλλά και πέρα από αυτό η ψυχολογία δεν είναι καθαρή επιστήμη και από τη μια έχουμε τους επίσημα ψυχικά πάσχοντες και από την άλλη τους χοντρούς που δεν μοχθούν . . .Οκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σωστή παρατήρηση. Θα σου πω εγώ που έχω περάσει από τη φάση παλαιότερα και μπορώ να μιλήσω εκ πείρας.

Η όλη κατάσταση της κατρακύλας ξεκινά από την παιδική ηλικία. Οι γονείς συνηθίζουν τα παιδιά σου σε τροφές τίγκα στην ζάχαρη και τον υδαταμθρακα όπως ψωμιά, μακαρόνια, μαρμελάδες, μερεντες, πορτοκαλαδες, σοκολάτες. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα παιδιά να εθιζονται σε αυτές τις τροφές ενώ παράλληλα να κατάστρέφετε η ορμονική τους ισορροπία και να γίνονται ληθαρκικα να μην θέλουν να παίξουν έξω, να κλείνονται με βίντεο γκειμς και απλά να τρώνε τα ίδια σκατα.

Αυτό μετά γίνεται τρόπο ζωής και ειναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει γιατι εχουν γαμηθει οι ορμόνες και αυτό κάποιος που δεν το έχει περάσει δεν το κατάνοει. Μετά οι διάφοροι διατροφολόγοι πάνε και τους βάζουν να κάνουν κάτι διατροφες με μαρούλια και 6 γεύματα τη μέρα για να μην πεινάνε γιατί νομίζουν ότι έτσι λύνουν το πρόβλημα,ενω δεν αντιμετωπίζουν την ουσία. Τον εθισμό στο φαγητό.

Όλοι οι χοντροί πρέπει να κάνουν fasting για πολλές μέρες έτσι ώστε να απεξαρηθουν από το φαγητό, να φτιάξουν οι ορμόνες τους και να μπορούν μετά να ακολουθήσουν μια σωστή διατροφή με κρέας και λαχανικά. Είναι ο μόνος τρόπος με ουσιαστικά αποτέλεσμα γιατι αντιμετωπίζει την ουσία.
Από όσο ξέρω τα λιποκύτταρα δεν φεύγουν με τη δίαιτα και μια φορά χοντρός πάντα χοντρός. Δεν τρώνε όλοι ψωμιά και πιτογυρα το στομάχι τους έχει φαρδυνει κιόλας και τρώνε πολυ βλέπε και επεμβάσεις στο στομάχι που κάνουν ορισμενοι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι αλλα που κολλάει η κατάθλιψη εδώ?
Στο οτι το ατομο αδυνατει να δει το όποιο προβλημα εχει ειτε λεγεται παχυσαρκία ειτε κατάθλιψη και αδυνατει να σωθει.
Εκει εντασσω αυτο που εγραψες.
Γιατι αν εβλεπαν ολοι το προβλημα νομίζετε θα επελεγαν να ειναι μια ζωη παχυσαρκοι αν εβλεπαν τις μακροχρονιες επιπτωσεις ή τα αρνητικα της οπως και της καταθλιψης τα αρνητικα ενας καταθλιπτικος δεν τα βλεπει ακριβως γιατι οταν εισαι καπου βυθισμενος δεν βλεπεις οτι υπαρχει εξοδος θεωρείς τον εαυτο σου τελειωμενη υποθεση.
Πουθενά παρομοίωση ηταν! Το βλέπει το πρόβλημα αλλά μπορεί να μην μπορεί να το λύσει να μην έχει την πειθαρχια και όλα αυτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,892 μηνύματα.
Η παχυσαρκία ξέρουμε τι επιπτώσεις έχει δεν είναι ούτε εμβόλιο ούτε πολιτική ούτε φιλοσοφία για να διαφωνούμε. Η gate έκανε μια παρατήρηση απλώς .Εσύ διαφωνησες και αμφισβητησες κατά κάποιο τρόπο τους συνομιλητες σου εγώ δεν βλέπω και κάποιο κακό να πούμε ε παιδιά υπάρχουν και διαταραχές όταν θίγουμε και ένα φαινόμενο για να φαίνεται ότι τα διαχωρίζουμε.

Αλλά και πέρα από αυτό η ψυχολογία δεν είναι καθαρή επιστήμη και από τη μια έχουμε τους επίσημα ψυχικά πάσχοντες και από την άλλη τους χοντρούς που δεν μοχθούν . . .Οκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Από όσο ξέρω τα λιποκύτταρα δεν φεύγουν με τη δίαιτα και μια φορά χοντρός πάντα χοντρός. Δεν τρώνε όλοι ψωμιά και πιτογυρα το στομάχι τους έχει φαρδυνει κιόλας και τρώνε πολυ βλέπε και επεμβάσεις στο στομάχι που κάνουν ορισμενοι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πουθενά παρομοίωση ηταν! Το βλέπει το πρόβλημα αλλά μπορεί να μην μπορεί να το λύσει να μην έχει την πειθαρχια και όλα αυτα
Δεν διαφωνώ στο ότι η παχυσαρκια είναι προβλημα που μπορεί να έχει και ψυχογενη αιτία.... Αλλά υπάρχουν παραδειγματα πολλων χοντρων που ανέλαβαν δράση κ σωματικά είναι πολυ καλυτεροι και από μένα. Πιο μυικοι εννοώντας. Γιατί δηλαδή να μην εχουμε αυτους ως σημείο αναφοράς και πρεπει μονίμως να ανακυκλώνεται... Από περυσι που θυμάμαι το ίδιο περιεχομενο; 😊

Έτσι κ αλλιώς τα άτομα που έχουν προβλημα δεν θα παρουν απο τον οποιονδήποτε κατευθυνσεις. Αυτή είναι η θέση μου σε αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη βράση κολλάει το σίδερο! Οτιδήποτε και να αντιμετωπίζει ο καθένας, το θέμα είναι να το πάρει απόφαση και να αλλάξει ρότα. Όλα τα άλλα είναι γενικούρες τύπου έκθεσης γ' λυκείου.

Δε λέω ότι η ψυχολογία δεν παίζει ρόλο (π.χ. κατάθλιψη), όμως, γιατί δεν το εξετάζουμε και ανάποδα; Αν κάποιος αρχίσει να φροντίζει τον εαυτό του, τότε και η ψυχολογία του θα βελτιωθεί. Vice versa.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
«Όλοι οι χοντροί πρέπει....»
«Οτιδήποτε και να αντιμετωπίζει ο καθένας...»
....

Η παρατήρηση που έκανε η @Nelliel για τις ανθυγιεινό τρόπο ζωής είναι ορθή σίγουρα και πρέπει να μάς προβληματίζει. Επίσης, όμως, και η τοποθέτηση της @Gate4 σχετικά με ψυχικές διαταραχές και το «καλούπι» του καθενός πρέπει να ληφθεί υπόψιν γιατί ισχύει. Ο @hack3r που ανέφερε τις ορμόνες και την επίδραση στην συμπεριφορά μας (το παράδειγμα με τις σοκολάτες και ανεβασμένες ορισμένες ορμόνες) το βλέπουμε καθημερινά και είναι σοβαρός κατασταλτικός παράγοντας για να λάβει δράση το άτομο.

Επομένως, ναι μεν στην θεωρία και να έρθουμε να αραδιάζουμε εδώ ότι «όλα είναι απλά μία απόφαση, αν θέλεις το κάνεις αν δεν θέλεις δεν» είναι το πιο εύκολο πράγμα που μπορούμε να κάνουμε, ωστόσο, υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που δυσχεραίνουν την προσπάθεια ή την εμποδίζουν.

Επιπλέον, το ότι εμείς καταφέρνουμε κάτι, δεν συνεπάγεται πως όλοι θα το καταφέρουν ή ότι πρέπει να το καταφέρουν ή πως είμαστε σε θέση να κρίνουμε με ωμό τρόπο τους υπολοίπους. ΟΧΙ δεν έχει κανείς αυτό το δικαίωμα από εμάς να κάνει κάτι τέτοιο. Ο καθένας παλεύει με τους δαίμονές του.

Είναι σοβαρό πρόβλημα στη σημερινή εποχή το junk food και η καθιστική ζωή και η παχυσαρκία. Κάθε χρόνο κοστίζουν δισεκατομμύρια ευρώ στα κράτη, οδηγούν σε θάνατο πολλούς ανθρώπους. Η παιδεία από μόνη της δεν αρκεί σίγουρα, αν η κουλτούρα μιας χώρας προωθεί το συγκεκριμένο τρόπο ζωής. Οι υποδομές ορισμένων χωρών ναι συνδράμουν στο να αθλείται κανείς (π.χ. Ολλανδία, Βέλγιο) βλέπεις να πηγαίνει ο κόσμος είτε βόλτα είτε στη δουλειά του (από τον CEO εταιρείας μέχρι τον Grade 1 υπάλληλο) με τα πόδια ή το ποδήλατο. Έχουν όμως στην κουλτούρα τους και στον τρόπο ζωής τους μαζί με την στήριξη του κράτους αυτές τις συνήθειες και δυνατότητες. Το ωράριο εργασίας πολλές φορές εμποδίζει αρκετό κόσμο από το να ασκηθεί, όταν εργάζεσαι πολλές ώρες μέσα στην ημέρα και πηγαίνεις απόγευμα/βράδυ στο σπίτι μάλλον προτιμάς να ξεκουραστείς, να κάνεις κάτι άλλο από ότι να γυμναστείς.

Για τα σχολεία ναι το ιδανικό θα ήταν, δεν ξέρω αν εφαρμόζεται, να έχει περισσότερα φρούτα-λαχανικά και τροφές με λιγότερα λιπαρά (πίτσα, donuts, τυρόπιτες κλπ). Να υπάρχουν καφεστιατόρια στα σχολεία τα δημόσια, στη θεωρία είναι τέλεια σκέψη, 10/10 θα έβαζε ο διορθωτής στην έκθεση. Στην πράξη όμως δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, για πολλαπλούς λόγους που λίγο πολύ εύκολα μπορεί κανείς να κατανοήσει. Το να απομονώνουμε ορισμένες ιδέες που ισχύουν σε μία χώρα και να προσπαθούμε να τις προβάλλουμε ως εύκολα εφαρμόσιμες σε μία άλλη χώρα είναι άτοπη κίνηση.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από όσο ξέρω τα λιποκύτταρα δεν φεύγουν με τη δίαιτα και μια φορά χοντρός πάντα χοντρός. Δεν τρώνε όλοι ψωμιά και πιτογυρα το στομάχι τους έχει φαρδυνει κιόλας και τρώνε πολυ βλέπε και επεμβάσεις στο στομάχι που κάνουν ορισμενοι
Ο αριθμός των λιποκυτταρων δεν παιζει κάποιο ρόλο. Τα λιποκυτταρα μπορεί να μην εξαφανιζονται αλλά συρρίκνωνονται όταν κάψεις το αποθηκευμενο λίπος. Και ο αριθμός των λιποκυτταρων σου απλά σου επιτρέπει να αποθηκεύεις πιο εύκολα λίπος όταν δεν προσέχεις τι τρως. Αυτά τα μια φορά χοντρός για πάντα χοντρός εινακ χαζομάρες και δικαιολογίες για να σαβουριαζουν κάποιοι. Αν ακολουθείς σωστή διατροφή και γυμνάζεσαι δεν παχαίνεις ότι θέμα και να έχεις.

Το στομάχι κλείνει απο μόνο του όταν σταματήσεις να τρως 5 κιλά τροφή τη μέρα. Δεν είναι στατικό όργανο, αλλά επίσης δεν παίζει και κανένα ρόλο το μέγεθος του. Εγώ μπορώ να φάω πάρα πολύ σ εσένα γεύμα αλλά μπορώ και να μην φάω τίποτα για μερες. Είναι θέμα θέλησης και πειθαρχίας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top