Συζήτηση για δίαιτα, διατροφή και fasting

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
Ε ναι τι? Συντήρηση κάνει ή όγκο. Κάποτε πρέπει να τις φας.
Ε τότε γιατί να κάνεις φαστ ?
Δεν παρακολουθούσα την συζήτηση ,αλλά νόμιζα ότι στόχος ήταν απλά να μειώσουμε τις θερμίδες
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ναι γιατί δεν ήταν αξιοπρεπή :D
Οι δύο randomized trial έρευνες είναι μη-αξιοπρεπή επιχειρήματα, αλλά η προσωπική σου εμπειρία (anecdotes, που δεν θεωρείται κάν επιστημονικό τεκμήριο) είναι; :confused:
Μιλάμε να το κάνεις αυτό εφόρου ζωής. Όχι για να αδυνατίσεις.
Τότε μιλάμε για τρόπο διατροφής και όχι δίαιτας.
Εγώ απο την αρχή κιολάς μιλούσα αποκλειστικά για δίαιτες
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι δύο randomized trial έρευνες είναι μη-αξιοπρεπή επιχειρήματα, αλλά η προσωπική σου εμπειρία (anecdotes, που δεν θεωρείται κάν επιστημονικό τεκμήριο) είναι; :confused:
Ακριβώς. Τώρα αρχίσεις να με γνωρίζεις καλύτερα.

Τότε μιλάμε για τρόπο διατροφής και όχι δίαιτας.
Εγώ απο την αρχή κιολάς μιλούσα αποκλειστικά για δίαιτες

Το ίδιο πράγμα είναι, απλά τρως λιγότερες θερμίδες. Και με fasting calorie restriction κάνεις ουσιαστικά αν θες να χάσεις βάρος, απλά δεν το κάνεις σε εβδομαδιαία βάση, όχι καθημερινή.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
2 μερες σε ολική νηστεία,
Τα κύματα πείνας της πρώτης μέρας έχουν υποχωρήσει και βγαίνουν πλέων σπάνια,
Χθες έκανα τον καλύτερο ύπνο εδώ και καιρό.
Παρατηρώ μια διαύγεια ενέργεια και όρεξη Παρ ότι δεν έχω πιει καθόλου καφέ.

-2kg με ζυγαριά με λιπομετρηση, μικρή πτώση στο ποσοστό λίπους, μικρή αύξηση σε νερό και μυϊκή μάζα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2 μερες σε ολική νηστεία,
Τα κύματα πείνας της πρώτης μέρας έχουν υποχωρήσει και βγαίνουν πλέων σπάνια,
Χθες έκανα τον καλύτερο ύπνο εδώ και καιρό.
Παρατηρώ μια διαύγεια ενέργεια και όρεξη Παρ ότι δεν έχω πιει καθόλου καφέ.

-2kg με ζυγαριά με λιπομετρηση, μικρή πτώση στο ποσοστό λίπους, μικρή αύξηση σε νερό και μυϊκή μάζα.
Τη Δευτέρα δεν άρχισες; Εγώ είμαι στη τρίτη μέρα σήμερα. - 3kg είμαι προς το παρόν. Καλά η λιπομετριση είναι τρας. Το πόσα έχασες θα το δεις όταν φας υδατανθρακα και κάνεις restore όλες τις αποθήκες γλυκόζης του οργανισμού.

Keep going man.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Δευτέρα μεσημέρι άρχισα
Σάββατο βράδυ θα σταματήσω, και εγώ με λαχανικά και φρούτα.

Ναι η λιπομετρηση ενδεικτική ειναι. Το πιο σημαντικό για μένα είναι το detox το οποίο ήδη το αισθάνομαι..
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δευτέρα μεσημέρι άρχισα
Σάββατο βράδυ θα σταματήσω, και εγώ με λαχανικά και φρούτα.

Ναι η λιπομετρηση ενδεικτική ειναι. Το πιο σημαντικό για μένα είναι το detox το οποίο ήδη το αισθάνομαι..
Δεν είναι γαματο που φεύγει κάθε φλεγμονή και κάθε χρόνος πόνος;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
Δευτέρα μεσημέρι άρχισα
Σάββατο βράδυ θα σταματήσω, και εγώ με λαχανικά και φρούτα.

Ναι η λιπομετρηση ενδεικτική ειναι. Το πιο σημαντικό για μένα είναι το detox το οποίο ήδη το αισθάνομαι..
Δεν αισθάνεσαι κούραση ?
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καθόλου κούραση, το αντίθετο!
Την πρώτη μέρα αν αντέξεις τα κύματα πείνας, θα αρχίσουν να υποχωρούν.

Επειδή ο οργανισμός ξοδεύει πολύ ενέργεια στην διαδικασία της πέψης, με το fasting αυτή επιστρέψει σε εσένα.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
Εγω δοκιμασα να κανω 48ωρο fasting και γυρω στο 18ωρο με επιασε μια ταση για εμετο και καουρα οποτε αναγκαστηκα να φαω. Δε ξερω αν εχει συμβει και σε αλλους
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω δοκιμασα να κανω 48ωρο fasting και γυρω στο 18ωρο με επιασε μια ταση για εμετο και καουρα οποτε αναγκαστηκα να φαω. Δε ξερω αν εχει συμβει και σε αλλους
Δεν μου έχει τύχει προσωπικά, αλλά δοκίμασε να ξεκινήσεις ένα σταθερό πρόγραμμα If όπως 16-8 και να το κρατήσεις μια δυο βδομάδες πρώτου επιχειρήσεις να ξανακάνεις 48ωρο.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,513 μηνύματα.
Εγω δοκιμασα να κανω 48ωρο fasting και γυρω στο 18ωρο με επιασε μια ταση για εμετο και καουρα οποτε αναγκαστηκα να φαω. Δε ξερω αν εχει συμβει και σε αλλους

Σε καμία περίπτωση μην το ξανακάνεις.

Το στομάχι παραγει καθαρη χλωρίνη, που αν δεν καταναλώνεται κατά την διάρκεια της ημέρας, επιτίθεται στο ιδιο το επιθήλιο του στομαχιού.

Κανε fasting αλλά προσπαθα τουλαχ να μην κρατάς τόσο μεγάλες χρονικές αποστάσεις και να ρίχνεις κατι στο στομάχι που Κ που( κατά προτίμηση όχι όξινα, καυτά, παγωμένα, καυτερά,γλυκά,ψητά, μαριναρισμένα ερεθιστικές ουσίες όπως καφεΐνη κλπ).
Αλλιώς θα έρθεις σε μια ηλικία οπου θα έχεις χρονιές και μη αναστρέψιμες βλάβες στο στομάχι και στον οισοφάγο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε καμία περίπτωση μην το ξανακάνεις.

Το στομάχι παραγει καθαρη χλωρίνη, που αν δεν καταναλώνεται κατά την διάρκεια της ημέρας, επιτίθεται στο ιδιο το επιθήλιο του στομαχιού.

Κανε fasting αλλά προσπαθα τουλαχ να μην κρατάς τόσο μεγάλες χρονικές αποστάσεις και να ρίχνεις κατι στο στομάχι που Κ που( κατά προτίμηση όχι όξινα, καυτά, παγωμένα, καυτερά,γλυκά,ψητά, μαριναρισμένα ερεθιστικές ουσίες όπως καφεΐνη κλπ).
Αλλιώς θα έρθεις σε μια ηλικία οπου θα έχεις χρονιές και μη αναστρέψιμες βλάβες στο στομάχι και στον οισοφάγο.
Για ποιο λόγο το στομάχι επιτίθεται στο ίδιο το στομάχι όταν δεν τρως;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,513 μηνύματα.
Για ποιο λόγο το στομάχι επιτίθεται στο ίδιο το στομάχι όταν δεν τρως;

Γιατί στο στομάχι παράγεται το HCL. Αν δεν καταναλωθεί και συσσωρευτεί, αυτομάτως επιτίθεται στο ιδιο. Υπάρχουν βεβαια μηχανισμοί άμυνας, όπως η επικάλυψη του βλεννογόνου. Όταν αυτοί ομως δεν επαρκούν, τοτε έχουμε ή την φλεγμονή(γαστρίτιδα) η σε σοβαρότερες μορφές, την εξέλκωση μέχρι και την διάτρηση, σε ακραίες περιπτώσεις.

Γι αυτο ειναι σκόπιμο να κρατάμε όχι και τόσο μεγάλες περιόδους νηστείας ή τουλαχ να πετάμε που και που κατι μεσα( όχι τπτ σκουπιδοειδες ομως).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί στο στομάχι παράγεται το HCL. Αν δεν καταναλωθεί και συσσωρευτεί, αυτομάτως επιτίθεται στο ιδιο. Υπάρχουν βεβαια μηχανισμοί άμυνας, όπως η επικάλυψη του βλεννογόνου. Όταν αυτοί ομως δεν επαρκούν, τοτε έχουμε ή την φλεγμονή(γαστρίτιδα) η σε σοβαρότερες μορφές, την εξέλκωση μέχρι και την διάτρηση, σε ακραίες περιπτώσεις.

Γι αυτο ειναι σκόπιμο να κρατάμε όχι και τόσο μεγάλες περιόδους νηστείας ή τουλαχ να πετάμε που και που κατι μεσα( όχι τπτ σκουπιδοειδες ομως).
Δηλαδή μου λες πως το στομάχι ενός ανθρώπου ο οποίος δεν έχει φάει τίποτα για δέκα μέρες παράγει την ίδια ποσότητα υδροχλωρικου οξέος με έναν άνθρωπο που κάνει πέντε γεύματα τη μέρα; Γιατί εγω ξέρω το αντίθετο, πως η παραγωγή του οξέος μειώνεται δραματικά όταν σταματάς να τρως, με την προϋπόθεση πως δεν καταναλώνεις γλυκαντικα ή μασάς τσίχλες.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,513 μηνύματα.
Δηλαδή μου λες πως το στομάχι ενός ανθρώπου ο οποίος δεν έχει φάει τίποτα για δέκα μέρες παράγει την ίδια ποσότητα υδροχλωρικου οξέος με έναν άνθρωπο που κάνει πέντε γεύματα τη μέρα; Γιατί εγω ξέρω το αντίθετο, πως η παραγωγή του οξέος μειώνεται δραματικά όταν σταματάς να τρως, με την προϋπόθεση πως δεν καταναλώνεις γλυκαντικα ή μασάς τσίχλες.

Μιλάμε για δυο διαφορετικά πράγματα τωρα.

Εξήγησα για ποιον λογο ο άλλος από πάνω είχε ναυτία και ένιωσε παλινδρόμηση. Αυτο οφείλεται στο γεγονός ότι αν δεν πέσει στο στομάχι κατι, το οξυ που αυτο το ιδιο παραγει, δεν καταναλώνεται και βλαπτει το επιθήλιο.

Τωρα, υπάρχουν καποιοι που δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα δλδ έχουν καλύτερους μηχανισμούς προστασίας και δεν εμφανίζουν τα παραπάνω ή έχουν φλεγμονή αλλά όχι συμπτωματολογία( το πρωτο σύμπτωμα μπορεί να ειναι ακομα και ο καρκίνος οισοφάγου λογω χρονιάς φλεγμονής προκληθείσα από χρονια παλινδρόμηση). Ειναι όπως όταν λεμε ο άλλος κάπνιζε 60 χρονια και πέθανε από φυσικά αιτια, ενώ κάποιος άλλος κάπνισε 10 χρονια Κ εμφάνισε καρκινο του πνεύμονα. Σε κάθε ανρθωπο τα πράγματα ειναι λιγακι διαφορετικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top