Υγιεινή διατροφή

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
To ιχθυέλαιο σαν συμπλήρωμα τι γεύση έχει ; τρώγεται ;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πού βρίσκεις πελαγίσια ρε Μαργαρίτα και πόσο την αγοράζεις; :eek:
Η αληθεια ειναι οτι είναι τσιμπημένη η τιμή της αλλά όταν μιλάμε για διατροφή και περιλαμβάνει ψάρι δεν συνεπάγεται με ιχθυτροφειου και δυστυχώς ούτε κατεψυγμένα ..
Όπως είναι και ο σολομός άλλωστε..ποτέ ιχθυοτροφειου ..

Ζω σε ευλογημένο τόπο και όταν έχεις ένα άντρα που έχει τρέλα με σκάφη και καλά ψαρέματα τρως και πολύ καλά ψάρια ,ειδικά τα καλοκαίρια στα νησιά ,μόνο ψαράκι ;)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
To ιχθυέλαιο σαν συμπλήρωμα τι γεύση έχει ; τρώγεται ;

Εδώ παλεύεις να φας ένα φιλέτο που είναι σαν κοτόπουλο και θες να πιεις και ιχθυέλαιο; Πάρε καμάρι μου σε μορφή κάψουλας και μη βασανίζεσαι
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To ιχθυέλαιο σαν συμπλήρωμα τι γεύση έχει ; τρώγεται ;
Με πολύ μεγάλη προσπάθεια και έτσι και εχεις θεμα με το στομάχι άστο καλύτερο..

Έχω δοκιμάσει ότι μορφή υπάρχει στα παιδιά αλλά πλήρης αποτυχία ,ειναι αηδία πραγματικά..
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Ποια θεωρείτε γευστικά ψάρια ;

συναγρίδα ψητή είναι ίσως ό,τι πιο ιδιαίτερο έχω φάει.

μετά σε ιδιαιτερότητα και θαλασσινό, είναι οι καραβίδες ψητές.

αλλά συμβιβάζομαι και με γάβρο τηγανητό, σαρδέλα ψητή, παλαμίδα φέτα ψητή, φρέσκα μπακαλιαράκια και γλώσσες τηγανιτές, καλαμαράκια, σουπιές, χταπόδια, κοτσομούρες, φρέσκο βακαλάο σούπα, ροφό, μουρμούρες, σαργούς κλπ.

πέρα από κονσέρβα δεν έχω φάει ποτέ τόνο ρε γμτ, όπως το κάνουν οι Γιαπωνέζοι. είναι ολόκληρη επιστήμη ο τόνος:



:eek:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
συναγρίδα ψητή είναι ίσως ό,τι πιο ιδιαίτερο έχω φάει.

μετά σε ιδιαιτερότητα και θαλασσινό, είναι οι καραβίδες ψητές.

αλλά συμβιβάζομαι και με γάβρο τηγανητό, σαρδέλα ψητή, παλαμίδα φέτα ψητή, φρέσκα μπακαλιαράκια και γλώσσες τηγανιτές, καλαμαράκια, σουπιές, χταπόδια, κοτσομούρες, φρέσκο βακαλάο σούπα, μουρμούρες, σαργούς κλπ.

πέρα από κονσέρβα δεν έχω φάει ποτέ τόνο ρε γμτ, όπως το κάνουν οι Γιαπωνέζοι. είναι ολόκληρη επιστήμη ο τόνος:



:eek:

Κάποτε παίρναμε στο σπίτι φιλέτο τόνου και το κάναμε ψητό, δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Πολύ βαρύ, κάτι ανάμεσα σε ψάρι και κρέας.

Τώρα που είπες καραβίδες, αστακός παιδιά. Έχουμε έναν οικογενειακό φίλο που ψαρεύει αστακούς (έχει χρόνια βέβαια να μας κάνει το τραπέζι - δυστυχώς) και είναι ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟΙ. Γλυκός, αφράτος, απλά υπέροχος, πολύ κρίμα που είναι τόσο ακριβός.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Κάποτε παίρναμε στο σπίτι φιλέτο τόνου και το κάναμε ψητό, δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Πολύ βαρύ, κάτι ανάμεσα σε ψάρι και κρέας.

Τώρα που είπες καραβίδες, αστακός παιδιά. Έχουμε έναν οικογενειακό φίλο που ψαρεύει αστακούς (έχει χρόνια βέβαια να μας κάνει το τραπέζι - δυστυχώς) και είναι ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟΙ. Γλυκός, αφράτος, απλά υπέροχος, πολύ κρίμα που είναι τόσο ακριβός.

ο αστακός έχει το όνομα, αλλά οι καραβίδες (μεγάλες ψητές) είναι πιο ωραίες. πανάκριβα σπορ και τα δύο.

ο δε τόνος είναι επιστήμη. πρέπει να είναι ο μπλε, και πρέπει να σου φιλετάρουν συγκεκριμένα κομμάτια του.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
ο αστακός έχει το όνομα, αλλά οι καραβίδες (μεγάλες ψητές) είναι πιο ωραίες. πανάκριβα σπορ και τα δύο.

Η καραβίδα είναι το μοναδικό θαλασσινό που δε μ' αρέσει ιδιαίτερα... 😅 Τρώω στην κυριολεξία όλα τα υπόλοιπα, όλα μα όλα.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Η καραβίδα είναι το μοναδικό θαλασσινό που δε μ' αρέσει ιδιαίτερα... 😅 Τρώω στην κυριολεξία όλα τα υπόλοιπα, όλα μα όλα.

ψέματα λες! αν σου αρέσει ο αστακός, θα σ αρέσει και η καραβίδα! :banned:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Θα σε λιθοβολούσα αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το αίσθημα που περιγράφεις γιατί ακριβώς έτσι είμαι με την ωμή ντομάτα. Ακριβώς όμως.

(σελυπαμαιthoγιατιταψαρακιαειναιyummyyummy)
Αχχαχαχαχ μένουν ακόμη ως υποψήφιοι ο @Zukov και η @Πουπουλίνα , αλλά πιστεύω θα μου την χαρίσουν :hehe:


αλλά οι καραβίδες (μεγάλες ψητές) είναι πιο ωραίες.

Χμμ νομίζω μόνο γαρίδες έχω φάει..
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αστακοί καβούρια που δεν ψοφάνε κιόλας θα πρέπει να είναι λίγο βασανιστήριο να τα ψήνεις, να τους βγάζεις τα πόδια ή να τα ψήνεις ζωντανά δεν ξέρω πως ακριβώς τα μαγειρεύουν :jumpy:
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
αύριο θα κάνω κοκκινόψαρο. θα ανεβάσω φώτο. ντρέπομαι λίγο, αλλά θα ανεβάσω. το έχω στην απόψυξη τώρα. τίμιο ψαράκι για σούπα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αστακοί καβούρια που δεν ψοφάνε κιόλας θα πρέπει να είναι λίγο βασανιστήριο να τα ψήνεις, να τους βγάζεις τα πόδια ή να τα ψήνεις ζωντανά δεν ξέρω πως ακριβώς τα μαγειρεύουν :jumpy:

έχει κάτι ωραία βίντεο στο youtube με ασιάτες και πως τα μαγειρεύουν/τεμαχίζουν/τρώνε ζωντανά, ψάρια και θαλασσινά. :look:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
αύριο θα κάνω κοκκινόψαρο. θα ανεβάσω φώτο. ντρέπομαι λίγο, αλλά θα ανεβάσω. το έχω στην απόψυξη τώρα. τίμιο ψαράκι για σούπα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Εσύ το κάνεις όπως είπε η αγάπη ;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
Εσύ το κάνεις όπως είπε η αγάπη ;

το καθαρίζω από λέπια και λίγο την κοιλιά εσωτερικά που έχει κάτι μεμβράνες περίεργες.

βράζω πρώτα πατάτες, καρότα, κρεμμύδι και σέλινο.

και το ψάρι το βάζω στην κορυφή αυτών προς το τέλος με ελαφρώς ανοιχτό καπάκι να μην μυρίσει ψαρίλα.

(αυτό με το "δυχτάκι" είναι το ιδανικό, αλλά δεν έχω.)
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα με λιθοβολήσετε ορισμένοι αλλά....

Κάνω εμετό και μόνο στην μυρωδιά των ψαριών. Εξαίρεση ο τόνος Αλοννήσου, ο καπνιστός. Κατά τα άλλα δεν αγγίζω ψάρια, απεχθάνομαι ακόμη και να τα τρώνε οι διπλανοί μου. Έχω προσπαθήσει να φάω σε ταβέρνες και μια φορά σε καλό εστιατόριο κτλ που για τους λάτρεις θεωρείται τοπ (βαρούλκο). Ε μια μπουκιά τσιλιβιθρα έτρωγα (δεν μ αρέσει τίποτα, οποιο ψάρι σε οποια μορφή) και πάσαρα όλο το πιάτο αλλου. Ειλικρινά μου ερχόταν αναγούλα. Οριακά να φτύσω τη μπουκιά σε χαρτοπετσέτα (πραγμα που δεν έκανα σφίγγοντας τα δόντια μόνο και μόνο για να μην αηδιασω τους δίπλα).

Ωστόσο, τρώω μαλάκια με αγαπημένο το χταποδάκι😋

ΥΓ:τελείωσε η γκρινια μου :upside:
Εντάξει αν πας εξωτερικό δε θα περάσεις άσχημα!
Το χταπόδι σε απαλλάσσει απ'όλες τις αμαρτίες, μικρή είχα τέτοιο κόλλημα με το χταπόδι που θυμάμαι νά πηγαίνουμε σε τύπου κυριλέ μπαράκι στον Άλιμο με τους γονείς μου που είχε και φαγητό καί αντί για πορτοκαλάδα να παραγγέλνω με απόλυτη φυσικότητα ένα πλοκάμι χταπόδι. Ήμουν 7!

Ας πω κάτι για υγιεινή διατροφή, σήμερα πήρα ατομικά ψωμάκια ολικής άλεσης, τα έβαλα στην κατάψυξη, εψησα καί ένα ταψί πιπεριές πολύχρωμες Με γλυκοκαυτερη σάλτσα. Ελπίζω να είναι ωραία εναλλακτική Με λίγη σαλάτα καί τυρί ..
Πωωωωωωωωω καί μία ψαρόσουπα με κοκινοψαρο ωωωωωωωω ρε φίλε! Που είσαι μαμά :( όχι ότι δε ξέρω να κάνω καμιά σούπα αλλά σαν τη μαμά...

Οκ ίσως να πρέπει να βάλω κι εγώ φρένο στη γκρίνια καί στη λιγουμαρα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
To ιχθυέλαιο σαν συμπλήρωμα τι γεύση έχει ; τρώγεται ;
Σου συνιστώ αυτό το μουρουνέλαιο που περιέχει μόνο μουρουνέλαιο σε αντίθεση με τα mollers που διαφημίζονται αλλά κρύβουν ότι έχουν περισσότερο ιχθυελαιο. Δύο κάψουλες τη μέρα παίρνεις.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το καθαρίζω από λέπια και λίγο την κοιλιά εσωτερικά που έχει κάτι μεμβράνες περίεργες.

βράζω πρώτα πατάτες, καρότα, κρεμμύδι και σέλινο.

και το ψάρι το βάζω στην κορυφή αυτών προς το τέλος με ελαφρώς ανοιχτό καπάκι να μην μυρίσει ψαρίλα.

(αυτό με το "δυχτάκι" είναι το ιδανικό, αλλά δεν έχω.)
Στο πρώτο γάμο που θα δεις μπες και πάρε μπομπονιέρα, το τούλι κάνει την ίδια ακριβώς δουλίτσα 😜
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σου συνιστώ αυτό το μουρουνέλαιο που περιέχει μόνο μουρουνέλαιο σε αντίθεση με τα mollers που διαφημίζονται αλλά κρύβουν ότι έχουν περισσότερο ιχθυελαιο. Δύο κάψουλες τη μέρα παίρνεις.

Και γιατί είναι κακό να έχουν περισσότερο ιχθυέλαιο; Δεν το κρύβουν, το γράφουν πάνω πάνω και μάλιστα έχουν και λίγο έλαιο από ανταρκτικο κριλλ (μια μικροσκοπική γαριδουλα που τρώνε οι φάλαινες)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Και γιατί είναι κακό να έχουν περισσότερο ιχθυέλαιο; Δεν το κρύβουν, το γράφουν πάνω πάνω και μάλιστα έχουν και λίγο έλαιο από ανταρκτικο κριλλ (μια μικροσκοπική γαριδουλα που τρώνε οι φάλαινες)
Γιατί το πουλάνε ως μουρουνέλαιο.
Το Möller’s Forte σε κάψουλες είναι συμπυκνωμένο ιχθυέλαιο και μουρουνέλαιο σε αναλογία 3:1
Είναι απλά παραπλανητικό, ψέμα και θα έπρεπε να μην το αγοράζει κανείς αλλά και να γίνει καταγγελία για αυτό.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γιατί το πουλάνε ως μουρουνέλαιο.

Είναι απλά παραπλανητικό, ψέμα και θα έπρεπε να μην το αγοράζει κανείς αλλά και να γίνει καταγγελία για αυτό.

Α νόμιζα μιλούσες γενικότερα για συμπλήρωμα, γιατί εγώ πχ που είχα πάρει αυτό τα γράφει καθαρά, μόνο για το κριλλ δε λέει στη μπροστινή ετικέτα αλλά είναι σε πολύ μικρή συγκέντρωση.
Screenshot_1.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει αν πας εξωτερικό δε θα περάσεις άσχημα!
Το χταπόδι σε απαλλάσσει απ'όλες τις αμαρτίες, μικρή είχα τέτοιο κόλλημα με το χταπόδι που θυμάμαι νά πηγαίνουμε σε τύπου κυριλέ μπαράκι στον Άλιμο με τους γονείς μου που είχε και φαγητό καί αντί για πορτοκαλάδα να παραγγέλνω με απόλυτη φυσικότητα ένα πλοκάμι χταπόδι. Ήμουν 7!

Ας πω κάτι για υγιεινή διατροφή, σήμερα πήρα ατομικά ψωμάκια ολικής άλεσης, τα έβαλα στην κατάψυξη, εψησα καί ένα ταψί πιπεριές πολύχρωμες Με γλυκοκαυτερη σάλτσα. Ελπίζω να είναι ωραία εναλλακτική Με λίγη σαλάτα καί τυρί ..
Πωωωωωωωωω καί μία ψαρόσουπα με κοκινοψαρο ωωωωωωωω ρε φίλε! Που είσαι μαμά :( όχι ότι δε ξέρω να κάνω καμιά σούπα αλλά σαν τη μαμά...

Οκ ίσως να πρέπει να βάλω κι εγώ φρένο στη γκρίνια καί στη λιγουμαρα

Αν σε παρηγορεί, η δικιά μου μάνα από τότε που έμαθα να μαγειρεύω (κάπου στα 15) με έχρισε μαγείρισσα του σπιτιού και κάπως έτσι τρώω μαμαδίστικο φαγητό του Αγίου Ποτέ ανήμερα :) Έχουμε και τον πατέρα μου που κάνει σαν 8χρονο με το φαγητό και κάπως έτσι υπήρχε περίοδος που επειδή είχα και χρόνο έφτιαχνα 3 διαφορετικά φαγητά τη μέρα :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top