Υγιεινή διατροφή

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κυρία @Himela ;
Μια και έλεγες για σταφίδες στα γεμιστά μήπως έχεις δοκιμάσει σιμιγδαλένιο χαλβά με σταφίδες και κουκουνάρι; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Κυρία @Himela ;
Μια και έλεγες για σταφίδες στα γεμιστά μήπως έχεις δοκιμάσει σιμιγδαλένιο χαλβά με σταφίδες και κουκουνάρι; :D
Γιατί, φτιάχνεται αλλιώς ο χαλβάς; :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω στον καφε βαζω μελι ή maple syrup. Βασικα εχω σχεδον κοψει εντελως την ζαχαρη και την εχω αντικαταστησει με μελι και maple syrup. Οπου χρειαζεται ζαχαρη χρησιμοποιω καστανη, αλλα γενικα δεν καταναλωνω ζαχαρη.

Το τσαι ειναι πιο ωραιο χωρις ζαχαρη κατα την γνωμη μου. Μονο στο χαμομηλι βαζω λιγο μελι. Ξεκινηστε με αρωματικο τσαι οπως μεντα, rooibos-vanilla, chai, matcha. Αυτα ειναι πιο ωραια χωρις ζαχαρη. Το chai το συνιστω με γαλα.

Ο καφες αν πικριζει πολυ σημαινει οτι δεν εχει παρασκευαστει σωστα ή οι σποροι ηταν παραψημενοι (δηλαδη ο ιδιος ο καφες δεν ειναι καλος). Εγω παιρνω σπορους και τους αλεθω καθημερινα. Συνιστω 100% arabica. Οι σποροι πρεπει να ειναι γυαλιστεροι και να μοσχοβολανε. Μια απο τις αγαπημενες μου μαρκες που δεν πικριζει καθολου ειναι η doi chaang. Οι σποροι απο λατινικη αμερικη δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα, και αποφευγω τα blends. Προτιμω απο Ασια ή Αφρικη (Αιθιοπια, Τανζανια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μέλι, τα σιρόπια και όλες οι άλλες βλακείες δεν έχουν καμία απολύτως ουσιαστική διαφορά απ' τη ζάχαρη.

Τι, δλδ, χρησιμοποιείς μάυρη ζάχαρη που είανι ζήτημα αν είναι καλύτερο στο 1%;

Σκέτο ή στέβια.

'Ετσι θα αποφευχθεί και η άυξηση της ινσουλίνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γάλα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, υποθέτω πως ήρθε η ώρα. Είναι τόσο απλό όσο το φαντάζομαι; Βράζεις μια μικρή ποσότητα και το ρίχνεις; Επίσης, πιστεύω πώς δε θα ταιριάζει με όλα τα είδη τσαγιού.

Από τον μικρό πειραματισμό μου πάνω στο τσάι, νομίζω το γάλα πηγαίνει καλύτερα στα blends μαύρου τσαγιού, πχ το english breakfast. To συγκεκριμένο σκέτο δεν μου αρέσει, αλλά με γάλα είναι σημαντικά βελτιωμένη η γεύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το μέλι, τα σιρόπια και όλες οι άλλες βλακείες δεν έχουν καμία απολύτως ουσιαστική διαφορά απ' τη ζάχαρη.

Τι, δλδ, χρησιμοποιείς μάυρη ζάχαρη που είανι ζήτημα αν είναι καλύτερο στο 1%;

Σκέτο ή στέβια.

'Ετσι θα αποφευχθεί και η άυξηση της ινσουλίνης.


θα διαφωνησω. Το μελι ειναι πιο γλυκο και χρησιμοποιεις μικροτερη ποσοτητα. Επισης το μελι περιεχει ιχνοστοιχεια, ενζυμα, αντιοξειδωτικες και αντιμικροβακτηριδιακες ιδιοτητες, κτλ., και εχει χαμηλοτερο GI δεικτη σε σχεση με την ζαχαρη.

Το maple syrup απλα μου αρεσει γιατι εχει ξεχωριστο αρωμα και δινει ωραια γευση στον καφε.

Ειτε τρως ζαχαρη ειτε οχι, η καταναλωση πρεπει να γινεται με μετρο. Η ζαχαρη δεν εχει τοσο υψηλο GI οπως αλλες τροφες, οπως πχ η πατατα.

Οσο για την στεβια, πιστευω οτι δεν εχει μελετηθει αρκετα για να την θεωρησω ασφαλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μέλι περιέχει ελάχιστα θρεπτικά συστατικά τα οποία είναι πολύ προτιμότερο να τα πάρεις από άλλο προιόν όπως τις κυψελίδες ως συμπλήρωμα. Γι' αυτά τα ελάχιστα συστατικά θα πρέπει να φας τόσα γραμμάρια ζάχαρης τα οποία είναι άκρως ανθιυγεινά, όπως ακριβώς η κρυσταλλική ζάχαρη, είναι σα να τρως λαδομένω πιτόγυρο για τα θρεπτικά συστατικά της ντομάτας.

Η κατανάλωση ζάχαρης όπως ΚΑΘΕ άλλο ανθιυγεινό φαγητό δεν θέλει ""μέτρο"" θέλει αποφυγή. Η "μικρή" ποσότητα ζάχαρης στον καφέ/τσαι μακροπρόθεσμα θα έχει πολύ αρνητικές συνέπειες.

Είναι τραγικό να φοβάσαι τη στέβια και αντ' αυτής να καταναλώνεις το νούμερο 1 επικύνδινο και παχηντικό φαγητό του πλανήτη. Πιο πολύ υπεκφυγή είναι περισσότερο από τίποτα - μυρίζει sugar addiction που είναι τραγικά κοινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τον μικρό πειραματισμό μου πάνω στο τσάι, νομίζω το γάλα πηγαίνει καλύτερα στα blends μαύρου τσαγιού, πχ το english breakfast. To συγκεκριμένο σκέτο δεν μου αρέσει, αλλά με γάλα είναι σημαντικά βελτιωμένη η γεύση.

Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.


(θελω να πω οτι ολα πρεπει να εχουν ενα μετρο και να μην γινονται εμμονικα και ψυχαναγκαστικα ακομα και οι υποτιθεμενες καλες συνηθειες, απλα τα πολλα λογια ειναι φτωχια το ποιντ του τυπου με καλυψε και με το παραπανω)

*(επισης το γκερλς σχημα λογου ειναι τερμα unisex )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το μέλι περιέχει ελάχιστα θρεπτικά συστατικά τα οποία είναι πολύ προτιμότερο να τα πάρεις από άλλο προιόν όπως τις κυψελίδες ως συμπλήρωμα. Γι' αυτά τα ελάχιστα συστατικά θα πρέπει να φας τόσα γραμμάρια ζάχαρης τα οποία είναι άκρως ανθιυγεινά, όπως ακριβώς η κρυσταλλική ζάχαρη, είναι σα να τρως λαδομένω πιτόγυρο για τα θρεπτικά συστατικά της ντομάτας.

Η κατανάλωση ζάχαρης όπως ΚΑΘΕ άλλο ανθιυγεινό φαγητό δεν θέλει ""μέτρο"" θέλει αποφυγή. Η "μικρή" ποσότητα ζάχαρης στον καφέ/τσαι μακροπρόθεσμα θα έχει πολύ αρνητικές συνέπειες.

Είναι τραγικό να φοβάσαι τη στέβια και αντ' αυτής να καταναλώνεις το νούμερο 1 επικύνδινο και παχηντικό φαγητό του πλανήτη. Πιο πολύ υπεκφυγή είναι περισσότερο από τίποτα - μυρίζει sugar addiction που είναι τραγικά κοινό.


https://jamanetwork.com/journals/ja...285g504i6BEAZfoBK5Wf4OtDmZ0iWn84bC4rkzZUoQI3U
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γνώμες για το intermittent fasting;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εξαρταταται τι θες να πετύχεις.
Ο βασικός στόχος είναι να νιώθω πιο ανάλαφρη και να δώσω ένα έξτρα boost στον μεταβολισμό μου. Έχω ψάξει για το intermittent fasting αλλά οι απόψεις διίστανται :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο βασικός στόχος είναι να νιώθω πιο ανάλαφρη και να δώσω ένα έξτρα boost στον μεταβολισμό μου. Έχω ψάξει για το intermittent fasting αλλά οι απόψεις διίστανται :hmm:


Αυτός δεν είναι και πολύ ακριβής στόχος οπότε θα υποθέσω πως θες να χάσεις ορισμένα κιλά λίπους και ταυτόχρονα να καις περισσότερες θερμίδες χωρίς να κάνεις κάτι διαφορετικό από θέμα άσκησης.


Δεν ξέρω πόσα ξέρεις περί intermittnet fasting και fasting γενικότερα οπότε θα υποθέσω ότι δε ξέρεις τίποτα. Ως fasting θεωρείται η απουσία λήψης θερμίδων κάθε μορφής για ένα χρονικό διάστημα, μεταξύ 8 ωρών το ελάχιστο και μέχρι να πεθάνεις το μέγιστο. Για παράδειγμα αν δεν φας τίποτα για 3 μέρες έχεις κάνει μια τριήμερη νηστεία. Αντίθετα με το τι λέει η γιαγιά και η μαμά μας, αν δεν φας για τρεις μέρες δεν πρόκειται να πεθάνεις. Αντιθέτως θα αρχίσεις να έχεις αρκετά πολύ ευεργετικά οφέλη στην υγεία σου, πέρα από το γεγονός πως θα χάσεις και λίπος το οποίο είναι όφελος υγείας anyway. Η παρατεταμένη νηστεία χρησιμοποούνταν ανέκαθεν από αρκετό κόσμο για την θεραπεία πολλών νόσων σε προιατρικές περιόδους αλλά εγκαταλείφθηκε σαν μέθοδος με την εφεύρεση των μοντέρνων φαρμάκων και σήμερα έχει φτάσει να θεωρείται ως κάτι τρελό. Για παράδειγμα για έναν χοντρό το να θεραπεύσει τον διαβήτη του και τις ορμόνες του σταματώντας να τρώει για μερικές μέρες θεωρείται αδιανόητο αλλά το να είναι μια ζωή με φάρμακα και τις παρενέργειές τους θεωρείται σοφό. Αυτά ως προς το fasting.


Ο οργανισμός διατηρεί αποθηκευμένη ενέργεια στο συκώτι, τους μύες και το λίπος. Η ενέργεια του συκωτιού και των μυών είναι πολύ πιο προσβάσιμη σε σχέση με το λίπος και συνεπώς είναι αυτή που καταναλώνεται πρώτα. Μετά την κατανάλωση αυτής της ενέργειας ο οργανισμός αρχίζει να καίει το αποθηκευμένο λίπος. Ένας άνθρωπος μπορεί να ζήσει χωρίς φαγητό για όσο καιρό έχει λίπος. Όταν αυτό τελειώσει τότε αρχίζει ο κανιβαλισμός των μυών, των οργάνων κ.ο.κ. μέχρι να επέλθει ο θάνατος. Σκοπός του fasting λοιπόν είναι να εκμεταλλευτείς το λίπος σου ώστε να παρατείνεις αυτήν την περίοδο αυτοθεραπίας του οργανισμού για όσο περισσότερο μπορείς.


Το intermittent fasting τώρα είναι μια προσπάθεια να ενωματώσεις την νηστεία στην καθημερινότητα σου, καθώς όπως καταλαβαίνεις δεν είναι εφικτό να τρως για μια εβδομάδα και να μην τρως την επόμενη. Προσπαθείς λοιπόν στην καθημερινότητά σου να κρατήσεις τα γεύματά σου όσο μακρυά γίνεται το ένα από το άλλο, ώστε ο οργανιμός να μένει όσο το δυνατόν περισσότερο σε κατάσταση fasting.

Το πιο απλό πρόγραμμα είναι αυτό των 16 - 8, δηλαδή για 16 ώρες την μέρα δεν τρως τίποτα και τρως όλες τις θερμίδες σου στις υπόλοιπες 8 ώρες την μέρα. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως δεν κάνεις ή πρωινό ή βραδινό. Κατά την άποψη μου το πρόγραμμα αυτό είναι άχρηστο από άποψη αποτελεσμάτων, αλλά βοηθά πολύ σαν πρώτη εισαγωγή στο fasting, καθώς όπως καταλαβαίνεις ένα άτομο που τρώει 9 γεύματα τη μέρα θα έχει κάποια withdrawal syndromes αν αποφασίσει να κόψει τα μισά.

Εκεί που αρχίζεις να έχεις σημαντικά αποτελέσματα είναι στο 23-1. Που πρακτικά σημαίνει πως κάνεις ένα γεύμα τη μέρα. Δεν τρως δηλαδή για 23 ώρες και τρως για μία ώρα. Το σημαντικότερο όφελος του προγράμματος αυτού είναι πως κρατά το ζάχαρο συνεχώς σε σωστά επίπεδα, ενώ αν τρως 6 γεύματα τη μέρα το σάχαρο σου έχει συνεχώς σκαμπανεβάσματα και γι αυτό πεινάς συνέχεια και γι αυτό τρως συνέχεια και γι αυτό έχεις συνεχώς ινσουλίνη στα τέρματα. Το καλό επίσης του προγράμματος αυτού είναι πως είναι πολύ ευέλικτο, καθώς είνια πολύ πιο εύκολο να φας ένα γεύμα τη μέρα παρά 3 και 6 και σε προστατεύει επίσης από το να τρως άθλια σνακς και κενές θερμίδες. Το πότε θα είναι αυτό το γεύμα δεν έχει σημασία, το μόνο που έχει σημασία είναι η περίοδος της νηστείας.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα νηστείας από intemittent μέχρι fasting πολλών μερών και μόνο όφελος είδα. Δοκίμασε και δε θα χάσεις. Ξεκίνα με ένα απλό 16-8 μέχρι να συνηθίσεις καθώς αν έτρωγες συνεχώς θα πάρει κάποιες μέρες να προσαρμοστείς και μετά σταδιακά αυξάνεις τις περιόδους και προσπαθείς να προσεγγίσεις το 23-1. Μερικοί κάνουν και μεγαλύτερα προγράμματα όπως 47-1 αλλά εκεί έχεις το πρόβλημα του να συμπιέσεις θερμίδες δύο ημερών σε ένα γεύμα πράγμα μη εφικτό για τον πολύ κόσμο, ιδιαίτερα για τις γυναίκες. Ξεκίνα και θα δεις πολλά θετικά.


Αξίζει επίσης να σημειωθεί πως το intermittent fasting είναι πρόγραμμα προσαρμογής των γευμάτων και όχι δίαιτα. Αυτό σημαίνει πως οι θερμίδες ακόμη παίζουν ρόλο. Αν π.χ κάνεις 23-1 και στο ένα γεύμα σου τρως 3500 θερμίδες ενώ στην μέρα
καις 1600 προφανώς θα παχύνεις, όπως επίσης αν τρως συνεχώς σκουπίδια δεν θα έχει και πολλά οφέλη υγείας. Θα έχεις βέβαια περισσότερα από το αν έτρωγες τα ίδια σκουπίδια σε όλη τη διάρκεια της μέρας.

Επίσης το intermittent fasting δεν ειναι και τόσο καλό για χάσεις κιλά, καθώς είναι πρόγραμμα που κυρίως έχει σκοπό να είναι διατηρήσιμο. Αν θες απώλεια κιλών πας σε prolonged fasting δηλαδή 3+ μέρες χωρίς φαγητό μέχρι να χάσεις τα κιλά που θες και μετά επιστρέφεις κανονικά στο intermittent για διατήρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πέτυχα πριν λίγο καιρό στο youtube ένα βίντεο από μια παχύσαρκη γυναίκα που προσπαθούσε να χάσει κιλά. Μου τράβηξε την προσοχή γιατί είπε ότι έχει καρκίνο και χρειάζεται MRI και δε μπορεί να κάνει λόγω του ότι υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπτό βάρος. Για ένα διάστημα έκανε ένα είδος συνηθισμένης δίαιτας μετρώντας θερμίδες, ζυγίζοντας αυτά που θα έτρωγε κλπ. Πριν λίγες μέρες ξεκίνησε ένα food plan από ένα βιβλίο το οποίο βασίζεται στο fasting και το σχετίζει με τη θεραπεία διαφόρων παθήσεων. Κάνει εναλλάξ 3 γεύματα τη μέρα - fasting day κατά την οποία καταναλώνει μόνο υγρά και μια φορά μόνο είπε ότι έφαγε στήθος κοτόπουλο το βράδυ. Βλέπει μεγάλη πρόοδο από ότι λέει και βλέπει τον εαυτό της να τηρεί το πρόγραμμα αυτό μακροπρόθεσμα.
Με μεγάλη μου έκπληξη πολύς κόσμος στα σχόλια έλεγε ότι ακολουθεί κάτι παρόμοιο και γενικά την ενθάρρυναν αρκετά.
Το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον και θυμήθηκα κάμποσες φορές που βαριόμουν να μαγειρέψω (:P) και την έβγαζα ολόκληρη μέρα σχεδόν νηστική. Θυμάμαι να νιώθω ιδιαίτερα ανάλαφρη και χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ενώ τώρα αν δε φάω σε 4-5 ώρες θα πάει το στομάχι μου απέναντι. Είναι κάτι διαφορετικό από το πολλά και μικρά γεύματα και πιστεύω έχει μια κάποια βάση πλέον και θα ήθελα και γω να το δοκιμάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει το intermittent fasting όπου τρώω το τελευταίο γεύμα κατά τις 3-4 και έπειτα ξανατρωω πρωινό την επόμενη μέρα μετά τις 8. Δεν θα πω ψέμματα, τις μέρες που αργώ να γυρίσω σπίτι πεινάω και θα ήθελα να έτρωγα κάτι για βράδυ αλλά την επόμενη μέρα ξυπνάω πολλή ανάλαφρη κι αυτό είναι και που με κρατάει στο να συνεχίσω την όλη διαδικασία. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή σύντομα και το 23-1 να δω πως θα πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέτυχα πριν λίγο καιρό στο youtube ένα βίντεο από μια παχύσαρκη γυναίκα που προσπαθούσε να χάσει κιλά. Μου τράβηξε την προσοχή γιατί είπε ότι έχει καρκίνο και χρειάζεται MRI και δε μπορεί να κάνει λόγω του ότι υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπτό βάρος. Για ένα διάστημα έκανε ένα είδος συνηθισμένης δίαιτας μετρώντας θερμίδες, ζυγίζοντας αυτά που θα έτρωγε κλπ. Πριν λίγες μέρες ξεκίνησε ένα food plan από ένα βιβλίο το οποίο βασίζεται στο fasting και το σχετίζει με τη θεραπεία διαφόρων παθήσεων. Κάνει εναλλάξ 3 γεύματα τη μέρα - fasting day κατά την οποία καταναλώνει μόνο υγρά και μια φορά μόνο είπε ότι έφαγε στήθος κοτόπουλο το βράδυ. Βλέπει μεγάλη πρόοδο από ότι λέει και βλέπει τον εαυτό της να τηρεί το πρόγραμμα αυτό μακροπρόθεσμα.
Με μεγάλη μου έκπληξη πολύς κόσμος στα σχόλια έλεγε ότι ακολουθεί κάτι παρόμοιο και γενικά την ενθάρρυναν αρκετά.
Το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον και θυμήθηκα κάμποσες φορές που βαριόμουν να μαγειρέψω (:P) και την έβγαζα ολόκληρη μέρα σχεδόν νηστική. Θυμάμαι να νιώθω ιδιαίτερα ανάλαφρη και χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ενώ τώρα αν δε φάω σε 4-5 ώρες θα πάει το στομάχι μου απέναντι. Είναι κάτι διαφορετικό από το πολλά και μικρά γεύματα και πιστεύω έχει μια κάποια βάση πλέον και θα ήθελα και γω να το δοκιμάσω.


Το πρόβλημα με τις κλασσικές δίαιτες περιορισμού των θερμίδων είναι πως αναπόφευκτα κρασάρουν τον μεταβολισμό του ατόμου και συνεπώς κάποια στιγμή φτάνει να μην χάνει άλλο κιλά αν δεν κατεβάσει κι άλλο τις θερμίδες πράγμα που θα κρασάρει ακόμη πιο πολύ τον μεταβολισμό κ.ο.κ. Και μόλις η δίαιτα σταματήσει και οι θερμίδες αυξηθούν το σώμα θα τρέξει να ξαναβάλει τα κιλά. Είναι πραγματικά χαζό και τζάμπα κόπος. Μια γυναίκα π.χ. 1.60 που είναι 100 κιλά και κάνει καθιστική ζωή καίει το πολύ 1000 θερμίδες τη μέρα. Αυτή δεν πρόκειται να χάσει ποτέ βάρος με κλασσικές δίαιτες. Θα χάσει καμιά 20αρια μετά από ένα χρόνο με καμιά δίαιτα των 500 θερμίδων, θα πεινάει όλη μέρα και μετά θα τα ξαναπάρει όλα. Αν δηλαδή κρατήσει ένα χρόνο.

Με fasting αντίθετα αυτό δεν συμβαίνει καθώς η νηστεία δεν επηρεάζει τον μεταβολισμό, αντίθετα του δίνει και μια παραπάνω ώθηση. Αυτό συμβαίνει καθώς όταν έχεις να φας αρκετές μέρες ο οργανισμός θεωρεί πως βρίσκεσαι σε κατάσταση κρίσης και δεν υπάρχει φαγητό στο περιβάλλον οπότε πρέπει να σου δώσει ενέργεια για να κυνηγήσεις, να σκαρφαλώσεις σε δέντρα κ.ο.κ. ώστε να βρεις φαγητό. Αν δεν το έκανε αυτό θα πέθαινες και από βιολογικής πλευράς θα ήταν τελείως ηλίθιο να καταστρέψει τους μύες σου που θα σου σώσουν την ζωή και να κρατήσει το λίπος που η μόνη του χρήση είναι να σου δώσει ενέργεια. Με τις κλασσικές δίαιτες δεν συμβαίνει αυτό, καθώς ο οργανισμός δεν σταματάει να λαμβάνει τροφή αλλά απλά λαμβάνει λιγότερη. Αυτό εκλαμβάνεται όχι σαν κατάσταση κρίσης, δηλαδή δεν υπάρχει φαγητό πρέπει να κυνηγήσω, αλλά σαν μια κατάσταση όπου έχουμε τακτικό φαγητό απλά κάτι έχει συμβεί και έχουμε λιγότερο (είναι χειμώνας ας πούμε) οπότε είναι λογικότατο να μειώσει τις καύσεις του και να διατηρήσει το λίπος για μια μελλοντική κρίση. Τα σώματά μας είναι πάρα πολύ έξυπνα και αποτελεσματικά.

Η μεγαλύτερη νηστεία που έκανα ήταν 10 συνεχόμενες μέρες. Όταν σταμάτησα και ζυγίστηκα ήμουν -13 κιλά. 4 από αυτά ήταν διάφορα υγρά και αποθέματα γλυκόζης που τα πήρα αμέσως πίσω τις επόμενες 3-4 μέρες και τα 9 καθαρό λίπος. Από μυική μάζα είχα μηδενικό κυριολεκτικά χάσιμο.



Έχω ξεκινήσει το intermittent fasting όπου τρώω το τελευταίο γεύμα κατά τις 3-4 και έπειτα ξανατρωω πρωινό την επόμενη μέρα μετά τις 8. Δεν θα πω ψέμματα, τις μέρες που αργώ να γυρίσω σπίτι πεινάω και θα ήθελα να έτρωγα κάτι για βράδυ αλλά την επόμενη μέρα ξυπνάω πολλή ανάλαφρη κι αυτό είναι και που με κρατάει στο να συνεχίσω την όλη διαδικασία. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή σύντομα και το 23-1 να δω πως θα πάει.


Υπάρχει μια περίοδος προσαρμογής στην οποία θα πεινάς, μπορεί να έχεις ζαλάδες κτλ. Αυτά μετά από μερικές μέρες που οργανισμός θα συνηθίσει θα φύγουν. Προσωπικά το 23-1 μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο. Πλέον ο οργανισμός μου έχει συνηθίσει και η λιγούρα έρχεται πάντα στις 8 το βράδυ που είναι και η ώρα που τρώω. Όλη την υπόλοιπη μέρα έχω μηδενική πείνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η ζαχαρη δεν εχει τοσο υψηλο GI οπως αλλες τροφες, οπως πχ η πατατα.

Δεν εχει μεγαλη σημασια ο γλυκαιμικος δεικτης στις πατατες γιατι εχουν πολυ χαμηλο γλυκαιμικο φορτιο. 1 κουταλι της σουπας ζαχαρη εχει 14γρ ζαχαρη οσο μια πατατα 100γρ δηλαδη. Αν φας ενα μακαρονι δεν παθαινεις διαβητη.

Οσο για την στεβια, πιστευω οτι δεν εχει μελετηθει αρκετα για να την θεωρησω ασφαλης.

Ασφαλης ειναι, ξερεις πως το ξερουμε? Δεν υπαρχουν πτωματα. Η στεβια καταναλονεται τοσο παγκοσμιος ωστε να ειχαν προκυψει μεχρι τωρα παρενεργιες. Ειναι οπως η τρελα με την ασπαρταμη.

κατανάλωση ζάχαρης όπως ΚΑΘΕ άλλο ανθιυγεινό φαγητό δεν θέλει ""μέτρο"" θέλει αποφυγή. Η "μικρή" ποσότητα ζάχαρης στον καφέ/τσαι μακροπρόθεσμα θα έχει πολύ αρνητικές συνέπειες.

Υπερβολες. Ξερεις τι αλλο ενεχει τρομερους κινδυνους? Το να βγαινεις απο το σπιτι σου. Επισης εχε υποψη σου οτι το νουμερο ενα προγνωστικο θανατου ειναι η ζωη, κανενας δεν επιβιωσε της ζωης.

point being: αν εχεις ενα σχετα υγειες lifestyle το να φας λιγο ζαχαρη καθε μερα δεν θα σε σκοτωσει.

Για παράδειγμα για έναν χοντρό το να θεραπεύσει τον διαβήτη του και τις ορμόνες του σταματώντας να τρώει για μερικές μέρες θεωρείται αδιανόητο αλλά το να είναι μια ζωή με φάρμακα και τις παρενέργειές τους θεωρείται σοφό

Οποτε το μονο που πρεπει να κανεις για να θεραπευσεις το διαβητη ειναι να μην φας μερικες μερες? Παμε για νομπελ?

Εκεί που αρχίζεις να έχεις σημαντικά αποτελέσματα είναι στο 23-1. Που πρακτικά σημαίνει πως κάνεις ένα γεύμα τη μέρα. Δεν τρως δηλαδή για 23 ώρες και τρως για μία ώρα. Το σημαντικότερο όφελος του προγράμματος αυτού είναι πως κρατά το ζάχαρο συνεχώς σε σωστά επίπεδα, ενώ αν τρως 6 γεύματα τη μέρα το σάχαρο σου έχει συνεχώς σκαμπανεβάσματα και γι αυτό πεινάς συνέχεια και γι αυτό τρως συνέχεια και γι αυτό έχεις συνεχώς ινσουλίνη στα τέρματα. Το καλό επίσης του προγράμματος αυτού είναι πως είναι πολύ ευέλικτο, καθώς είνια πολύ πιο εύκολο να φας ένα γεύμα τη μέρα παρά 3 και 6 και σε προστατεύει επίσης από το να τρως άθλια σνακς και κενές θερμίδες. Το πότε θα είναι αυτό το γεύμα δεν έχει σημασία, το μόνο που έχει σημασία είναι η περίοδος της νηστείας.

Δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα. "Ρραταει το επιπεδο ζαχαρου σταθερο". Ολα θερμιδες ειναι αν υποθεσουμε οτι εχεις τα μικροστοιχεια σου οκ. Αν θα τις φασ σε ενα γευμα η σε 10 δεν κανει διαφορα, μακροπροθεσμα το σωμα θα προσαρμοστει και στα δυο μια χαρα.

Το πρόβλημα με τις κλασσικές δίαιτες περιορισμού των θερμίδων είναι πως αναπόφευκτα κρασάρουν τον μεταβολισμό του ατόμου και συνεπώς κάποια στιγμή φτάνει να μην χάνει άλλο κιλά αν δεν κατεβάσει κι άλλο τις θερμίδες πράγμα που θα κρασάρει ακόμη πιο πολύ τον μεταβολισμό κ.ο.κ.

Οι αλλαγες στο μεταβολισμο ειναι ασημαντες. Επιρεαζεται η ορεξη πολυ και βεβαια χανεις μυικη μαζα (που αυτο εχει επιπτωσεις στο μεταβολισμο αλλα ειναι δομικες οχι ενζυμικες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Γνώμες για το intermittent fasting;


Από τις πιο αποτελεσματικές μεθόδους απώλειας βάρους, αρκεί να αντέξεις τον πρωτο καιρο.

Πρωί-βραδι μέτρια ποσότητα φαγητου( και ο,τι θες, δεν υπάρχει περιορισμός στο τι τρως), και νηστεία για 16 ωρες . Για 5 μερες την εβδομάδα, τις άλλες 2 μπορείς να σπάσεις την νηστεία. Αλλαζει ολόκληρο τον μεταβολισμό . Δεν χανεις μυική μαζα( εκτοσ Αν είσαι 1.70 και 50 κιλα, προφανως θα λιμοκτονήσεις) αλλά καταναλώνεις τις ενδοκυτταρικες αποθήκες λίπους.Επισης, σημαντικός ειναι ο ύπνος (τουλαχ ένα 7-8 ωρο, αν γίνεται).
Τα αποτελέσματα ειναι πραγματικά θαυματουργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τις κλασσικές δίαιτες περιορισμού των θερμίδων είναι πως αναπόφευκτα κρασάρουν τον μεταβολισμό του ατόμου και συνεπώς κάποια στιγμή φτάνει να μην χάνει άλλο κιλά αν δεν κατεβάσει κι άλλο τις θερμίδες πράγμα που θα κρασάρει ακόμη πιο πολύ τον μεταβολισμό κ.ο.κ. Και μόλις η δίαιτα σταματήσει και οι θερμίδες αυξηθούν το σώμα θα τρέξει να ξαναβάλει τα κιλά. Είναι πραγματικά χαζό και τζάμπα κόπος. Μια γυναίκα π.χ. 1.60 που είναι 100 κιλά και κάνει καθιστική ζωή καίει το πολύ 1000 θερμίδες τη μέρα. Αυτή δεν πρόκειται να χάσει ποτέ βάρος με κλασσικές δίαιτες. Θα χάσει καμιά 20αρια μετά από ένα χρόνο με καμιά δίαιτα των 500 θερμίδων, θα πεινάει όλη μέρα και μετά θα τα ξαναπάρει όλα. Αν δηλαδή κρατήσει ένα χρόνο.

Με fasting αντίθετα αυτό δεν συμβαίνει καθώς η νηστεία δεν επηρεάζει τον μεταβολισμό, αντίθετα του δίνει και μια παραπάνω ώθηση. Αυτό συμβαίνει καθώς όταν έχεις να φας αρκετές μέρες ο οργανισμός θεωρεί πως βρίσκεσαι σε κατάσταση κρίσης και δεν υπάρχει φαγητό στο περιβάλλον οπότε πρέπει να σου δώσει ενέργεια για να κυνηγήσεις, να σκαρφαλώσεις σε δέντρα κ.ο.κ. ώστε να βρεις φαγητό. Αν δεν το έκανε αυτό θα πέθαινες και από βιολογικής πλευράς θα ήταν τελείως ηλίθιο να καταστρέψει τους μύες σου που θα σου σώσουν την ζωή και να κρατήσει το λίπος που η μόνη του χρήση είναι να σου δώσει ενέργεια. Με τις κλασσικές δίαιτες δεν συμβαίνει αυτό, καθώς ο οργανισμός δεν σταματάει να λαμβάνει τροφή αλλά απλά λαμβάνει λιγότερη. Αυτό εκλαμβάνεται όχι σαν κατάσταση κρίσης, δηλαδή δεν υπάρχει φαγητό πρέπει να κυνηγήσω, αλλά σαν μια κατάσταση όπου έχουμε τακτικό φαγητό απλά κάτι έχει συμβεί και έχουμε λιγότερο (είναι χειμώνας ας πούμε) οπότε είναι λογικότατο να μειώσει τις καύσεις του και να διατηρήσει το λίπος για μια μελλοντική κρίση. Τα σώματά μας είναι πάρα πολύ έξυπνα και αποτελεσματικά.

Η μεγαλύτερη νηστεία που έκανα ήταν 10 συνεχόμενες μέρες. Όταν σταμάτησα και ζυγίστηκα ήμουν -13 κιλά. 4 από αυτά ήταν διάφορα υγρά και αποθέματα γλυκόζης που τα πήρα αμέσως πίσω τις επόμενες 3-4 μέρες και τα 9 καθαρό λίπος. Από μυική μάζα είχα μηδενικό κυριολεκτικά χάσιμο.






Υπάρχει μια περίοδος προσαρμογής στην οποία θα πεινάς, μπορεί να έχεις ζαλάδες κτλ. Αυτά μετά από μερικές μέρες που οργανισμός θα συνηθίσει θα φύγουν. Προσωπικά το 23-1 μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο. Πλέον ο οργανισμός μου έχει συνηθίσει και η λιγούρα έρχεται πάντα στις 8 το βράδυ που είναι και η ώρα που τρώω. Όλη την υπόλοιπη μέρα έχω μηδενική πείνα.


Μπορείς να πεις ας πούμε σήμερα τι έφαγες? Μου φαίνεται δύσκολο να χωθούν σε ένα γεύμα τόσο ποιοτικές θερμίδες όσο και τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά. Όλη μέρα πίνεις μόνο νερό ή και καφέ/ τσάι/ χυμούς ανάλογα με τη διάθεση? Αν κάτι προκύψει και δε μπορείς να φας το βράδυ γιατί οδηγείς σε μεγάλο ταξίδι ή πρέπει να φας πιο πριν ξέρω γω τι γίνεται? Γενικά οποιαδήποτε απόκλιση από το πρόγραμμα αυτό τι επιπτώσεις έχει στο μεταβολισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top