Υγιεινή διατροφή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Λοιπον χθές προτεινα στην @Zilda μπιφτεκια κοτοπουλου αλλα σημερα που τα έφαγα το μεσημερι ειδα οτι έβγαλαν αρκετο λιπος ενω η μανα μου ειπε οτι τα έψησε οταν ημουν στη δουλεια βάζοντας ελάχιστο λάδι αυτα φαινοντουσαν λές και ειχανε αρκετό λάδι μέσα. Καλυτερα φιλετο στηθος. Τα μπιφτέκια πρέπει να τα ζυμώνεις μονος σου να ξέρεις τι βάζεις μεσα. Αν και θα ρωτησω τον κρεοπωλη μολις ξαναπεράσω.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
τοτε γιατι υπαρχει κοσμος με χαμηλοτερες και υψηλοτερες τιμες tsh, t3 ,t4?

και δεν διαφωνω οτι η πλειοψηφια κυμαινεται σε φυσιολογικες τιμες αλλα και παλι δεν μπορεις να πεις οτι δεν υπαρχουν ατομα με ταση στον υπερθυροειδισμο ( και το αντιστροφο οκ ασχετα που εχει γινει δικαιολογια καραμελα)

Αυτοί σίγουρα δεν είμαστε τυχεροί.

Οι παθήσεις/δυσλειτουργίες του θυρεοειδούς αδένα είναι κάτι παραπάνω από το "τρώω και δεν παχαίνω" (ή "δεν τρώω και παχαίνω").
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Αυτοί σίγουρα δεν είμαστε τυχεροί.

Οι παθήσεις/δυσλειτουργίες του θυρεοειδούς αδένα είναι κάτι παραπάνω από το "τρώω και δεν παχαίνω" (ή "δεν τρώω και παχαίνω").
καλα ναι προφανως το εφερα ως παραδειγμα για να πω οτι δεν εχουν ολοι τον ιδιο μεταβολισμο και δεν ειναι ολα θεμα διατροφης και γυμναστικης παιζουν κ αλλοι παραγοντες
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Ολο γενικοτητες διαβαζω τελευταια για να καταληξουμε στο συμπερασμα "Δεν ειναι ολα θέμα διατροφης και γυμναστικής" λες και αυτος που έχει εναν παραγοντα οπως την κληρονομικοτητα αν κάτσει στον καναπε και μασάει ολη τη μέρα πατατακια και ντελιβερυ θα πάει καλυτερα με το να έπαιρνε τον πωπω του να πάει να τρέξει λιγο.

ψαχτειτε βρε πριν γράψετε κατι :P
έχουμε πιασει απο χθες την βοτανολογια , την χημεια τροφιμων , και τωρα την ενδοκρινολογια με τις εξετασεις αιματος. Αραγε εκεινος που διαβαζει το θρεντ θα διαβασει κάτι συγκεκριμενο να κάνει;


o @hack3r αν και αποφευγει πολυ επιδεξια να βάλει φωτο να θαυμασουμε την προοδο του ή να ακολουθουσμε το προγραμμαται του με τα γευματα των 2000 θερμιδων εφαπαξ :D εγραψε τουλαχιστον κάτι σωστο. Οποιος δεν τρωει και λιγο πρωτεϊνη και τρωει οτι να ναι υποθερμιδικα θα έχει ενα σωμα ζελέ. Οταν τρως οτι να ναι οτι να ναι θα ειναι και το κορμάκι σου.


Τις προάλλες μιλουσα με εναν τύπο ο οποιος έπαθε εμφραγμα στα 47 του και επέζησε επειδη ετρωγε και μερικα σωστα πράγματα και ετρεχε σχεδον καθε μερα. Αλλα βεβαια ειχε κληρονομικοτητα και καπνιζε κιολας 10 τσιγαρα την ημερα. Αν λοιπον αυτος διαβαζε αυτα τα μηνυματα εδω που βριθουν ..... σιγουριάς θα έλεγε ελα μωρε δεν πειραζει τωρα που να πηγαινω να τρεχω άραξε στο καφενειο .... να πιουμε τα ουζάκια μας να φαμε και τις προτηγανισμενες πατατες με τις τηγανιες και τα λουκάνικα που να τρεχεις τωρα να ιδρώνεις και να γυμναζεσαι. Κουάκερ ;;;; Ποιος θα φάει κουακερ... αυτα ειναι αηδιες τωρα ... για τους φουσκωτους :loltooth:


Και τωρα βεβαια δεν θα ζουσε. Και θα αφηνε και τα 2 παιδάκια του ορφανα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
https://tinypic.com/view.php?pic=ic24h0&s=9#.XN11CdhS_IU

σημερα τελικά ... ειπα να φάω καρμπονάρα :D EEee; τοσες μέρες διατροφη. Στερηθηκε ο καημένος! Στερηθηκε τις χαρές ... της ζωής! Βεβαια ζητω συγγνωμη γιατι το κινητο μου πρέπει να αλλαξει. Δεν βγάζει πλεον καθολου καθαρες φωτο.

Καρμπονάρα λοιπον .... Καλα δεν ειναι; :D Πάμε να δουμε και την συνταγή :

-Μακαρονια (Ζωγραφος) με σογιάλευρο πολυ ελαφρυα βρασμενα με λιγο σάλτσα και κρεμυδι (το λαδι μπηκε στο τέλος φυσικά)
-2 αυγά βρασμένα.
- Πιπεράκι - αλατάκι - κρεμυδάκι (στη σάλτσα) η οποια έβραζε μαζι με τα μακαρονια... σας ειπα πεινάω σαν λυκος δεν έχω πολυτέλειες για μάστερ σέφ.
- Τυρι (καδοτυρι) κρεμώδες με 11% λιπαρά (σαν το fina)
- 1 φέτα ψιλοκομένη κοτοπουλο εν ελλάδι.

Και έτοιμη η καρμπονάρα :D

Πάμε να δουμε τωρα διατροφική αξια του συγκεκριμενου πιάτου.

Λοιπον ... έβρασα το μισο πακέτο ... για βράδυ δεν θα φάω εννοειται μακαρονια έφαγα τωρα τα μισα περιπου οποτε ας πουμε 100γρ μακαρονια. 30γρ καδοτυρι (με το μάτι) , 1 φέτα κοτοπουλο , 20γρ λαδάκι , και 2 αυγά 150γρ.

Θερμιδες : 780
Πρωτεϊνη : 46gr
Yδατάνθρακες : 80gr
Λιπαρά : 25gr

Άραγε έχουν πολλες καρμπονάρες τοσο πολύ πρωτεϊνη;;; :loltooth:

πάω το απογευμα γυμναστηριο να την κάψω γιατι ηδη νιώθω τύψεις! Χαλάλι γιατι ηταν φανταστική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Tυχερος απο ποια άποψη ειμαι... εγω μπορει να θέλω να βάλω 5 μυικα κιλά και να γεμισω στηθος και ώμους ωστε να φαινεται η διαφορά ανω και κάτω κορμου. Το λεγομενο τριγωνο. Αρα αν θέλω να πάρω και δεν παιρνω δεν ειμαι καθολου τυχερος.

Οταν θές να πάρεις πρέπει να τρως περισσοτερο απο οσο καις.
Οταν θές να χάσεις πρέπει να καις περισσοτερο απο οσο τρως.
ΑΥΤΑ βεβαια ειναι υπολογισμοι με ζυγαριές και θερμιδες δεν ειναι απλη υποθεση του στυλ α εκοψα απλα το βραδινο ναι το εκοψες και τι τρως. Μηπως τρως τους μυς που ηδη έχεις και ουσιαστικα χάνεις κιλα μυϊκης μαζας περισσοτερο απο οτι λίπους οποτε και να αδυνατησεις και πάλι θα φαινεται σαν να έχεις λιπος.

Λιπος έχουμε ολοι και θα έχουμε αλλα οταν εχεις περισσοτερο ογκο απο οτι λιπος τοτε η αναλογια αλλαζει και η διαφορά φαινεται.

Πιθανοί προφανείς λόγοι.

1) Κάνεις ό,τι να ναι στο γυμναστήριο, aka μία ώρα τρέξιμο στους διαδρόμους και μετά δικέφαλους στα μηχανήματα. Το μιάμιση ώρα δε λέει τίποτα. Τα προγράμματα που κάνουν δουλειά είναι το πολύ μια ώρα.

2) Τρως ό,τι να ναι. Υποθερμική διατροφή χωρίς πρωτεΐνες σε συνδυασμό με ό,τι να ναι άσκηση = κάψιμο μυικής μάζας, που σημαίνει μείωση του μεταβολισμού και δημιουργία λιπαρού σώματος χωρίς μύες.


Δεν υπάρχουν τυχεροί που τρώνε και δεν παχαίνουν. Υπάρχουν άτομα που έχουν διαμορφώσει σωστά το σώμα τους μέσω κάποιον συνηθειών, άτομα που τρώνε ότι να ναι και παχαίνουν και άτομα που κάνουν ότι να ναι και παιδεύονται τζάμπα όπως εσύ.

Έστω ότι δεν πάω καθόλου γυμναστήριο. Αυτά που τρώω είναι πολύ λίγα και δεν τα αυξάνω για να μην πάρω βάρος. Το minimum που μπορώ να φτάσω είναι 85 κιλά και το είχα φτάσει σε μη φυσιολογικές συνθήκες (δηλαδή σε περίοδο που πήγαινα πεζοπορίες 2 φορές το μήνα) και άλλη μια φορά στην Κύπρο που έκανα στρατό που είχε 45 βαθμούς.

Ξέρω άτομο πρώην χοντρό πολύ αθλητικό που δεν έτρωγε στη κυριολεξία τπτ και όταν αρχισε τη ποδηλασία μακρινών αποστάσεων έχασε 30 κιλά.

Αυτά δεν μου λένε τπτ. Αν εξοντωθείς στη γυμναστική όλοι χάνουμε. Το θέμα είναι ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες τι γίνεται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Έστω ότι δεν πάω καθόλου γυμναστήριο. Αυτά που τρώω είναι πολύ λίγα και δεν τα αυξάνω για να μην πάρω βάρος. Το minimum που μπορώ να φτάσω είναι 85 κιλά και το είχα φτάσει σε μη φυσιολογικές συνθήκες (δηλαδή σε περίοδο που πήγαινα πεζοπορίες 2 φορές το μήνα) και άλλη μια φορά στην Κύπρο που έκανα στρατό που είχε 45 βαθμούς.

Ξέρω άτομο πρώην χοντρό πολύ αθλητικό που δεν έτρωγε στη κυριολεξία τπτ και όταν αρχισε τη ποδηλασία μακρινών αποστάσεων έχασε 30 κιλά.

Αυτά δεν μου λένε τπτ. Αν εξοντωθείς στη γυμναστική όλοι χάνουμε. Το θέμα είναι ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες τι γίνεται.


Αυτό ήθελα να το πω από χθες αλλά ειπα μην φανώ ο κακός της παρέας.Εγω έχω φτιάξει την διατροφή με τέτοιο τρόπου που εδώ και δυο χρόνια είμαι 76 κιλά (ύψος έχω 1.77) άρα είναι οκ.Τι να το κάνω εγώ αν κάποιος κάνει 10 ώρες γυμναστήριο και δεν προσέχει την διατροφή του;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Έστω ότι δεν πάω καθόλου γυμναστήριο. Αυτά που τρώω είναι πολύ λίγα και δεν τα αυξάνω για να μην πάρω βάρος. Το minimum που μπορώ να φτάσω είναι 85 κιλά και το είχα φτάσει σε μη φυσιολογικές συνθήκες (δηλαδή σε περίοδο που πήγαινα πεζοπορίες 2 φορές το μήνα) και άλλη μια φορά στην Κύπρο που έκανα στρατό που είχε 45 βαθμούς.

Ξέρω άτομο πρώην χοντρό πολύ αθλητικό που δεν έτρωγε στη κυριολεξία τπτ και όταν αρχισε τη ποδηλασία μακρινών αποστάσεων έχασε 30 κιλά.

Αυτά δεν μου λένε τπτ. Αν εξοντωθείς στη γυμναστική όλοι χάνουμε. Το θέμα είναι ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες τι γίνεται.


Φιλε μου μπες στο myfitnesspal.com φτιαξε εναν λογαριασμο βάλε τα δεδομενα μέσα δηλαδη τι δουλειά κανεις , γραφειο ή στο τρεξιμο + τι προπονηση κανεις και με τι συχνοτητα την εβδομάδα και ποσα κιλα θές να χάσεις σε ποσο καιρο. Και μετά θα σου υπολογισει τις θερμιδες που πρέπει να παιρνεις καθημερινά. Και τα μακροστοιχεια.

Αν τωρα τρως αυτες τις θερμιδες χωρις να προσέχεις τι τρως ακριβως δηλαδη την ποιοτητα των γευμάτων τοτε απλα θα πέσεις σαν νουμερο και τιποτε αλλο. Δεν θα δεις δηλάδη κάποια διαφορά στο σωμα σου.

Ποιοτητα γευματων σημαινει να παιρνεις πρωτεϊνη 1.5-1.8γρ ανα κιλο σωματικου βάρους δηλαδ εσυ πρεπει καθημερινα αν εισαι 90 κιλά να παιρνεις 150γρ πρωτεινη περιπου. Για να μην χάσεις πολυ μυικο ιστο.

Μετά στον υδατανθρακα θα τρως ποιοτικους υδατανθρακες για να σου δινουν ενεργεια δηλαδη

μακαρονια ολικης ή με σογιαλευρο - ρυζι μπασμάτι ή μακρυκοκκο - φαγοπιρο - κινοα - κριθαράκι - γλυκοπατατα και πάει λεγοντας εχεις πάρα πολλές επιλογές.

Εγω σημερα :

1o γευμα 1 τοστ με ψωμι χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και 1 φετα φινα

2ο γευμα 100γρ κουάκερ 400γρ γιαουρτι - σταφιδες - μελι - καρυδια (το έβαλα στο πλαστικο ταπεράκι ολο αυτο μαζι και το τσάκισα!) το ανακατεψα και λιγο ηταν μουρλια.

3ο γευμα (μεσημεριανο) 100γρ μακαρονια με σογιαλευρο + τυρι κοτατζ + 40γρ κοτοπουλο εν ελαδι

4ο γευμα (πριν λιγο) 50γρ ρεβυθια - 1 παξιμαδι ολικης - 2 αυγά - 50γρ τυρι κοτατζ.

5ο γευμα (το βράδυ πριν κοιμηθω) ενα ροφημα πρωτεϊνης.

Αυτά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Φιλε μου μπες στο myfitnesspal.com φτιαξε εναν λογαριασμο βάλε τα δεδομενα μέσα δηλαδη τι δουλειά κανεις , γραφειο ή στο τρεξιμο + τι προπονηση κανεις και με τι συχνοτητα την εβδομάδα και ποσα κιλα θές να χάσεις σε ποσο καιρο. Και μετά θα σου υπολογισει τις θερμιδες που πρέπει να παιρνεις καθημερινά. Και τα μακροστοιχεια.

Αν τωρα τρως αυτες τις θερμιδες χωρις να προσέχεις τι τρως ακριβως δηλαδη την ποιοτητα των γευμάτων τοτε απλα θα πέσεις σαν νουμερο και τιποτε αλλο. Δεν θα δεις δηλάδη κάποια διαφορά στο σωμα σου.

Ποιοτητα γευματων σημαινει να παιρνεις πρωτεϊνη 1.5-1.8γρ ανα κιλο σωματικου βάρους δηλαδ εσυ πρεπει καθημερινα αν εισαι 90 κιλά να παιρνεις 150γρ πρωτεινη περιπου. Για να μην χάσεις πολυ μυικο ιστο.

Μετά στον υδατανθρακα θα τρως ποιοτικους υδατανθρακες για να σου δινουν ενεργεια δηλαδη

μακαρονια ολικης ή με σογιαλευρο - ρυζι μπασμάτι ή μακρυκοκκο - φαγοπιρο - κινοα - κριθαράκι - γλυκοπατατα και πάει λεγοντας εχεις πάρα πολλές επιλογές.

Εγω σημερα :

1o γευμα 1 τοστ με ψωμι χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και 1 φετα φινα

2ο γευμα 100γρ κουάκερ 400γρ γιαουρτι - σταφιδες - μελι - καρυδια (το έβαλα στο πλαστικο ταπεράκι ολο αυτο μαζι και το τσάκισα!) το ανακατεψα και λιγο ηταν μουρλια.

3ο γευμα (μεσημεριανο) 100γρ μακαρονια με σογιαλευρο + τυρι κοτατζ + 40γρ κοτοπουλο εν ελαδι

4ο γευμα (πριν λιγο) 50γρ ρεβυθια - 1 παξιμαδι ολικης - 2 αυγά - 50γρ τυρι κοτατζ.

5ο γευμα (το βράδυ πριν κοιμηθω) ενα ροφημα πρωτεϊνης.

Αυτά.


Εγώ συμφωνώ με το προγράμμα.Ομως θα μπορούσες να διατηρηθείς στα κιλά που είσαι χωρίς γυμναστήριο;;;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με το προγράμμα.Ομως θα μπορούσες να διατηρηθείς στα κιλά που είσαι χωρίς γυμναστήριο;;;


Nαι αμα δεν θέλεις να κτισεις το κορμι σου και βαριέσαι την γυμναστική θα μπορουσες. Ισως με 200 θερμιδες πιο κάτω.

https://www.youtube.com/watch?v=kk6oeC9B8q0

αυτος εδω ο πιτσιρικας ειναι πολυ καλος και τα λέει πολυ καλά. Καλυτερα και απο μένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Nαι αμα δεν θέλεις να κτισεις το κορμι σου και βαριέσαι την γυμναστική θα μπορουσες. Ισως με 200 θερμιδες πιο κάτω.

https://www.youtube.com/watch?v=kk6oeC9B8q0

αυτος εδω ο πιτσιρικας ειναι πολυ καλος και τα λέει πολυ καλά. Καλυτερα και απο μένα.


Το θέμα είναι μπορεί ένας ανθρωπος να ακολουθήσει το προγράμμα;Μάλλον όχι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Το θέμα είναι μπορεί ένας ανθρωπος να ακολουθήσει το προγράμμα;Μάλλον όχι.


Αν έχει θεληση να γινει φιτνεσ και να φτιάξει το σώμα του ακολουθωντας μια πιο υγιεινη και ελαφρυα καθημερινοτητα γιατι οχι.


https://www.youtube.com/watch?v=prW5cqYNnq8


άλλος ένας σωστος αθλητης. Αυτος καταρριπτει τους μυθους της @CiNeFiL περι καρκινικων πρωτεϊνων που εγραψε τις προαλλες.


Απο τα 77γρ υδατανθρακα λέει ο τύπος τα 40 ειναι ζάχαρη. Αυτο δεν ειναι σωστο προϊον ακομα και αν έχει την ταμπελα φιτνεσ πάνω. ;)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Λόγω προγράμματος.


Αυτα ειναι δικαιολογιες τα χουμε ξαναπει. Εγω σημερα στη δουλειά προλαβα και έφαγα 2 γευματα. Και 3 ακομα γευματα εχω κάνει ... στη δουλειά.

Παιρνεις μεσα στο σακιδιο το φαγητο σου.

1 μπανανα , 1 πορτοκαλι , 100γρ κουάκερ σε σακουλάκι , με σταφιδες και κανέλα , μέλι σε μικρες συσκευασιες , 1 τοστ.

Αυτα δεν χρειαζονται καν ψυγειο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αυτα ειναι δικαιολογιες τα χουμε ξαναπει. Εγω σημερα στη δουλειά προλαβα και έφαγα 2 γευματα. Και 3 ακομα γευματα εχω κάνει ... στη δουλειά.

Παιρνεις μεσα στο σακιδιο το φαγητο σου.

1 μπανανα , 1 πορτοκαλι , 100γρ κουάκερ σε σακουλάκι , με σταφιδες και κανέλα , μέλι σε μικρες συσκευασιες , 1 τοστ.

Αυτα δεν χρειαζονται καν ψυγειο.


Δεν ξέρω εξακολουθώ να το βρίσκω δύσκολο να γίνεται καθημερινά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Δεν ξέρω εξακολουθώ να το βρίσκω δύσκολο να γίνεται καθημερινά.


Φωτη αν θές να φτιάξεις το σώμα σου και να πετυχεις ενα αποτελεσμα πρέπει να έχεις ένα πλάνο.

Οπως διαβασαμε για τις πανελληνιες και για άλλες εξετάσεις με προγραμμα και μεθοδικοτητα έτσι θα κάνει κάποιος και για το σώμα του.

Θα διαβάσει και θα υπολογιζει ποσοτητες και βάρος στην ζυγαριά -επισης ο κώλος του θα γινει ταψι στην προπονηση και θα ιδρώσει. Οταν αποκτησεις μυς (σε λογικα πλαισια) δεν ειπα να γινεις Κολεμαν .... θα αυξηθει και ο μεταβολισμος σου. Γιατι οι μυς καινε περισσοτερες θερμιδες απο ενα σωμα που ειναι μεν αδυνατο αλλα δεν διαθετει μυς.

Επισης θα εισαι πιο ανάλαφρος - πιο υγιης (σε γενικες γραμμές) και πιο δραστηριιος - πιο ελκυστικος σε ορισμένες περιπτώσεις - θα φαινεσαι πιο κομψος και πιο νέος με μεγαλύτερες αντοχές στο σέξ και δεν θα έχεις πολλα πάρε δώσε με γιατρους (σε γενικές γραμμές και αν προσέχεις στην προπονηση).

Αν επιλέξεις τα παραπάνω θα θυσιάσεις τα πατατάκια - τα κρουασάν - τα σοκολατάκια - τα πιτσογυρα και άλλες τέτοιες διατροφικές σαβουρες, θα πετάξεις την μπουγατσα απο το παραθυρο και θα τρώς μια στο τοσο κάποιο απο αυτα τα σκατολοϊδια αντι για κάθε μερα.

Διαλέγεις και παιρνεις τι θέλεις να κάνεις. ;) Κάποιοι επιλέγουν τα παραπανω οφέλη κάποιοι άλλοι τα χαραμιζουν για τον καναπέ και τα πατατάκια - ουζάκια με άλλους φιλους - μεσοκοπους απο τα 30 τους που έχουν παρασυρθει απο τον τροπο ζωής τον συγκεκριμενο. It is up to you.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Φωτη αν θές να φτιάξεις το σώμα σου και να πετυχεις ενα αποτελεσμα πρέπει να έχεις ένα πλάνο.

Οπως διαβασαμε για τις πανελληνιες και για άλλες εξετάσεις με προγραμμα και μεθοδικοτητα έτσι θα κάνει κάποιος και για το σώμα του.

Θα διαβάσει και θα υπολογιζει ποσοτητες και βάρος στην ζυγαριά -επισης ο κώλος του θα γινει ταψι στην προπονηση και θα ιδρώσει. Οταν αποκτησεις μυς (σε λογικα πλαισια) δεν ειπα να γινεις Κολεμαν .... θα αυξηθει και ο μεταβολισμος σου. Γιατι οι μυς καινε περισσοτερες θερμιδες απο ενα σωμα που ειναι μεν αδυνατο αλλα δεν διαθετει μυς.

Επισης θα εισαι πιο ανάλαφρος - πιο υγιης (σε γενικες γραμμές) και πιο δραστηριιος - πιο ελκυστικος σε ορισμένες περιπτώσεις - θα φαινεσαι πιο κομψος και πιο νέος με μεγαλύτερες αντοχές στο σέξ και δεν θα έχεις πολλα πάρε δώσε με γιατρους (σε γενικές γραμμές και αν προσέχεις στην προπονηση).

Αν επιλέξεις τα παραπάνω θα θυσιάσεις τα πατατάκια - τα κρουασάν - τα σοκολατάκια - τα πιτσογυρα και άλλες τέτοιες διατροφικές σαβουρες, θα πετάξεις την μπουγατσα απο το παραθυρο και θα τρώς μια στο τοσο κάποιο απο αυτα τα σκατολοϊδια αντι για κάθε μερα.

Διαλέγεις και παιρνεις τι θέλεις να κάνεις. ;) Κάποιοι επιλέγουν τα παραπανω οφέλη κάποιοι άλλοι τα χαραμιζουν για τον καναπέ και τα πατατάκια - ουζάκια με άλλους φιλους - μεσοκοπους απο τα 30 τους που έχουν παρασυρθει απο τον τροπο ζωής τον συγκεκριμενο. It is up to you.

Για να διακωμωδήσω λίγο την κατάσταση: Άντρας χωρίς κοιλιτσα, σπίτι χωρίς μπαλκόνι. :thumbsup:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έστω ότι δεν πάω καθόλου γυμναστήριο. Αυτά που τρώω είναι πολύ λίγα και δεν τα αυξάνω για να μην πάρω βάρος. Το minimum που μπορώ να φτάσω είναι 85 κιλά και το είχα φτάσει σε μη φυσιολογικές συνθήκες (δηλαδή σε περίοδο που πήγαινα πεζοπορίες 2 φορές το μήνα) και άλλη μια φορά στην Κύπρο που έκανα στρατό που είχε 45 βαθμούς.

Ξέρω άτομο πρώην χοντρό πολύ αθλητικό που δεν έτρωγε στη κυριολεξία τπτ και όταν αρχισε τη ποδηλασία μακρινών αποστάσεων έχασε 30 κιλά.

Αυτά δεν μου λένε τπτ. Αν εξοντωθείς στη γυμναστική όλοι χάνουμε. Το θέμα είναι ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες τι γίνεται.


Πάρε ένα standing desk ώστε να είσαι όρθιος αντί καθιστός όταν κάθεσαι στο pc. Αυτό σημαίνει πως 8 με 10 ώρες τη μέρα θα καις διπλάσιες θερμίδες (η διαφορά ορθοστασίας και καρέκλας). Και μετά φάε ότι ακριβώς τρως τώρα αλλά σε ένα γεύμα τη μέρα αντί για 3-4. Σε δύο μήνες ξαναμετρήσου να δεις τη διαφορά.

Εγώ ανεβοκατεβαίνω αρκετές φορές κιλά και όταν παίρνω κάνω πάντα τα ίδια πράγματα. Καρέκλα και φαί όποτε να ναι.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Πάντως απο τοτε που ξεκινησα λιγο πιο αυστηρο προγραμμα (ετρωγα και πριν κουακερ το πρωι) δεν εχω ιχνος καουρας και φουσκώματος στο στομάχι. Αν και κλεινω 3 βδομάδες την Δευτερα χωρις να έχω βάλει γλυκο στο στομα μου ή πιτσογυρο και πεθαινω για ενα κρουασαν σοκολάτας. Παρολαυτα θα κρατηθώ μέχρι την Τριτη. Και μετά θα κανω ενα βρωμικο γευμα! Αντε 2 ενα γλυκο και ενα αλμυρο!

Σημερα εφαγα το πρωι μια μπανανα μετα 1 μεγαλο μπωλ με γιαουρτι και με κουακερ μελι και κανελα , 1 τοστ με κοτατζ και γαλοπουλα

μεσημερι (κατα τις 5 το απογευμα) 2 πιατα ρυζι και 200γρ φιλετο κοτοπουλο

και κατα τις 9 ηπια το ροφηματάκι μου

αλλα επειδη υποφέρω απο την πεινα παρα το οτι έχω βάλει πολυ περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που λές εσυ @akikos οτι τρως και δεν αδυνατιζεις ... θα πάω τωρα να πάρω και ενα ακομα γιαουρτάκι να το φάω με σταφιδες. Η μανα μου εχει ετοιμάσει πρασοπιτάκια με φετα και αλευρι ολικης τα οποια λιγουρευομαι να τα φάω αλλα οχι αποψε αυριο το πρωι θα τσιμπησω 2-3. Αντι για τοστάκι.

Αυτά. Και ενα βιντεάκι για να γελάσετε ο τυπος τα λέει χυμα και ειναι ωραιος




Στο 3-5 λεπτο δινει ρέστα! Πολυ γέλιο!
Εννοειται δεν ειμαι υπερ των φαρμάκων. Απλα αυτος το λέει χυμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top