Υγιεινή διατροφή

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
View attachment 87677
@vassilis498 μπαίνω καμικάζι να σου στείλω και αυτό γιατί σε 5 λ ξεκινώ προθέρμανση.

Με τον classic ο νες θέλει 1,5-2 κουταλάκια. Άρα μιλάμε για 180-240 mg ανά κούπα(δεν ήξερα πόσο είναι γιατί έχω να πιω 2-3 χρόνια, αλλά για χάση σου μπήκα στο σάιτ τους να τσεκάρω). Από την άλλη ένας διπλός espresso (όχι στιγμιαίος) έχει 125 mg, ενώ η ελαφριά ποικιλία στον διπλό πάει στα 90 mg.
Τι θά κάνεις; Εγώ σήμερα τό πρωί πήγα για
45 λεπτά hiit/strength στο γυμναστήριο της σχολής καί πιο μετά έχω σάλσα 45 λεπτά καί salsa intermediate αλλά ουσιαστικά είναι μπατσατα άλλα 45 . Αλλά εξαρτάται αν θά πάω καί στα δύο από τις εργασίες!
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν κάνω τέτοιους νες.

βάζω ένα κουταλάκι καφέ και νερό όσο βάζεις σε διπλό ελληνικό ή και λιγότερο.
μικρή ποσότητα, δυνατή γεύση.

βασικά με τον νες έχω χρόνιο εθισμό. αν πιω εσπρέσσο, θέλω και νες μετά.

έτσι πίνεται ο νες κανονικά, 250ml είναι μια μικρή κουπα πρακτικά και βάζεις ένα κουταλάκι του γλυκού (2-3g)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 87677
@vassilis498 μπαίνω καμικάζι να σου στείλω και αυτό γιατί σε 5 λ ξεκινώ προθέρμανση.

Με τον classic (με αυτόν κάνουμε νες) θέλεις 1,5-2 κουταλάκια. Άρα μιλάμε για 180-240 mg ανά κούπα(δεν ήξερα πόσο είναι γιατί έχω να πιω 2-3 χρόνια, αλλά για χάση σου μπήκα στο σάιτ τους να τσεκάρω). Από την άλλη ένας διπλός espresso (όχι στιγμιαίος) έχει 125 mg, ενώ η ελαφριά ποικιλία στον διπλό πάει στα 90 mg.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλά ο classic που έχει η Ελλάδα είναι λίγο πολύ ελληνική πατέντα :p τα νούμερα που παίζει η nestle παγκοσμια είναι αυτά https://contact.nestle.ca/en/article/how-much-caffeine-nescafe-coffee και το serving size τόσο ένα κουτάλι είναι κανονικά, εκεί το συγκρίνεις τώρα κι εγώ στο φραπέ 3 κουταλιές βάζω αλλά κι ο άλλος μπορεί στο freddo να τον κάνει με 4 δόσεις αυτό δεν είναι μέτρο σύγκρισης
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,996 μηνύματα.
έτσι πίνεται ο νες κανονικά, 250ml είναι μια μικρή κουπα πρακτικά και βάζεις ένα κουταλάκι του γλυκού (2-3g)

250ml είναι ένα νεροπότηρο. είναι πολύ. αν βάλω 1 κουταλάκι νες σε τόσο νερό δεν θα μου αρέσει.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Χμμ είναι σχετικό αυτό, πχ ο espresso που παίρνω που δεν είναι arabica, είναι πολύ πιο ελαφρύς σίγουρα. Από τον arabica δεν το έχω ψάξει γιατί δεν βάζω σπίτι.

Επειδη έπινα παλιά νες, σου τσιτώνει τα νεύρα σε δυο δεύτερα. Λες και πίνω τετραπλό espresso. Και μιλάμε για νορμαλ δόση, ενάμισι με δυο κουταλάκια. Είχα ταχυκαρδία φαντάσου. Τον Νταμ νταμ προφανως δεν θα τον πιάνει τόσο.

Εμένα πάντως που με πειράζει ο καφές γενικά, μόνο με νες τη βγάζω. Όλοι οι άλλοι τρέμουλο κατευθείαν, ή προβλήματα στο στομάχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τρώω μπριζόλες σαν να λέμε και για επιδόρπιο τρώω μια κονσέρβα σαρδέλες να έρθω στα ίσα μου :blink:
Αν και το χοιρινό δεν συστήνεται από κανέναν ως καλή επιλογή , στα άλλα είναι το μπέρδεμα .
View attachment 87675

Δεν είναι καλή αναλογία αυτή, η αυξημένη πρόσληψη ω6 εμποδίζει την ωφέλιμη δράση των ω3.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ πάντως σήμερα έχω πιει/φάει τα εξής μέχρι στιγμής:

3 παξιμαδακια σικαλεως με 1 τυράκι τύπου la vache qui rit και μια κούπα πράσινο τσάι

2 κομμάτια σοκολάτα μαύρη, 70% κακάο

Γύρω στα 10 κριτσινια :P

1 παστέλι μόνο με μέλι

Ένα πιάτο αρακά με πατάτες κοκκινιστό και άλλα 2 παξιμαδακια

Ένα γιαούρτι (240 g) κατσικίσιο, απ αυτά με την πέτσα

Ενα κουτάκι χυμό φρουτων

1 μπιφτέκι μοσχαρίσιο

Και τώρα ετοιμάζομαι να φάω ένα μπολ τραχανά με τυρί φέτα μέσα, αργότερα δεν ξέρω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
o arabica είναι ήδη πιο ελαφρύς σε καφεϊνη απ' το robusta απ' όσο ξέρω.

γενικά η καφεϊνη του espresso πάει ανάλογα τον καφέ από 45-70mg per shot που σιγά μη πιεις ποτέ μονό, μια κούπα nes 250ml έχει πολύ χοντρικά 65mg καφεϊνης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



το αρνί και το μοσχάρι έχει omega-3 μόνο αν έχει μεγαλώσει τρώγοντας χορτάρι, καλή τύχη να βρεις τέτοιο κρέας τίποτα βιολογικά μόνο
Είχε και αυτό.

Food List.png


Γενικά είναι μπέρδεμα, ποιο κομμάτι θα φας, τι λίπος έχει , αν το ένα παίρνει παραπάνω αντιβιοτικά, αν το άλλο κρέας έχει περισσότερα θρεπτικά συστατικά για να πεις ότι ξέρεις πως τα εντάσεις στη διατροφή σου . Για βιολογικά χλωμό .
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
καλά ο classic που έχει η Ελλάδα είναι λίγο πολύ ελληνική πατέντα :p τα νούμερα που παίζει η nestle παγκοσμια είναι αυτά https://contact.nestle.ca/en/article/how-much-caffeine-nescafe-coffee και το serving size τόσο ένα κουτάλι είναι κανονικά, εκεί το συγκρίνεις τώρα κι εγώ στο φραπέ 3 κουταλιές βάζω αλλά κι ο άλλος μπορεί στο freddo να τον κάνει με 4 δόσεις αυτό δεν είναι μέτρο σύγκρισης
Ααααα δεν θα με τρελάνεις εσυ κοκοβιε, μπορώ κι από μόνη μου :pfff:
Λοιπόν, άσε τα διπλά και τα τρίδιπλα.

Πάμε, λοιπόν, στη μονή δόση : 120mg ο nes classic, 75 mg ο κλασικός espresso (δε λέω τον στιγμιαίο αλλά τον κανονικό, αλλά και ο στιγμιαίος εκεί είναι) και αφήνω απ έξω τις ελαφριές ποικιλίες espresso που ναι πιο κάτω κτλ.

Στην Ελλάδα μένω και τον βρίσκω και γι αυτό μιλάγαμε. Τι μου κοτσαρεις τα άρθρα για το εξωτερικό και πετάς κερκίδες; Σύμφωνα με την ίδια την εταιρεία στα 120 mg είναι η δόση του. Αν εδώ έχουν ελληνική πατέντα ή δεν ξέρω τι, πως να το ξέρουμε και τι μας νοιάζει ; :whistle:

Απλώς σου δείχνω και με νούμερα τι έχω νιώσει και εμπειρικά. Άντε πες το εμπειρικό ήταν η ιδέα μου ή κάτι άλλο. Εδώ το αναφέρει και η ίδια η εταιρεία στο site της.
AFACAF25-F4B0-46E3-8FE8-088844B38308.jpeg


250ml είναι ένα νεροπότηρο. είναι πολύ. αν βάλω 1 κουταλάκι νες σε τόσο νερό δεν θα μου αρέσει.
Τον έχει πιάσει το πείσμα, άστον τώρα να χτυπάει τα κουμπάκια του.
Και σε ενάλιτρο θα μας πει ότι πίνεται μαζί με κουρκουμά :pfff:


Εμένα πάντως που με πειράζει ο καφές γενικά, μόνο με νες τη βγάζω. Όλοι οι άλλοι τρέμουλο κατευθείαν, ή προβλήματα στο στομάχι.
Χμμ μήπως έπαιρνες διπλή δόση σε espresso και ασυναίσθητα η σύγκριση ήταν με μονή Nescafé ;

Γιατί από άποψη καφεΐνης είναι περισσότερη στον nes. Ίσως να σε πειράζει το γάλα (ή κάποια συγκεκριμένα);
Ή πάλι να σε ενοχλεί ότι έξω όταν δεν καθαρίζουν καλά τις μηχανές είναι ένα θεματάκι. Μήπως τους έπινες κάτω από διαφορετικές συνθήκες ;
Ή μπορεί να ναι όντως ο καφές το θέμα, αλλά να οφείλεται στον τρόπο επεξεργασίας, στο καβουρδισμα και όχι στην περιεκτικότητα σε καφεΐνη καθαυτή. Οπότε κάποιοι να σε ενοχλούν και κάποιοι όχι.
Δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτό, αλλά θα έπαιζα με διάφορες δοκιμές. Αν σε ψήνει, το να πειραματιστείς ίσως δώσει τη λύση.

Πλέον απ έξω πίνω σε έξοδο για καφέ μονάχα. Κατά τ άλλα καθημερινα κάνω στο σπίτι για να έχω την ποικιλία που θέλω, στην ένταση την ανάλογη και με το γάλα που δεν με ενοχλεί.
Αλλα δεν με λες και φυσιολογικό άνθρωπο με 3 καφετιέρες 😂

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι θά κάνεις; Εγώ σήμερα τό πρωί πήγα για
45 λεπτά hiit/strength στο γυμναστήριο της σχολής καί πιο μετά έχω σάλσα 45 λεπτά καί salsa intermediate αλλά ουσιαστικά είναι μπατσατα άλλα 45 . Αλλά εξαρτάται αν θά πάω καί στα δύο από τις εργασίες!
Χμμμ λάτιν ε; Ενδιαφέρον !
Αμε, θα σου πω αναλυτικά, αλλά όχι εδώ γιατί με βλέπω κρεμασμένη ή στην καλύτερη μετακινημένο στα off topic το μήνυμα μου :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ααααα δεν θα με τρελάνεις εσυ κοκοβιε, μπορώ κι από μόνη μου :pfff:
Λοιπόν, άσε τα διπλά και τα τρίδιπλα.

Πάμε, λοιπόν, στη μονή δόση : 120mg ο nes classic, 75 mg ο κλασικός espresso (δε λέω τον στιγμιαίο αλλά τον κανονικό, αλλά και ο στιγμιαίος εκεί είναι) και αφήνω απ έξω τις ελαφριές ποικιλίες espresso που ναι πιο κάτω κτλ.

Στην Ελλάδα μένω και τον βρίσκω και γι αυτό μιλάγαμε. Τι μου κοτσαρεις τα άρθρα για το εξωτερικό και πετάς κερκίδες; Σύμφωνα με την ίδια την εταιρεία στα 120 mg είναι η δόση του. Αν εδώ έχουν ελληνική πατέντα ή δεν ξέρω τι, πως να το ξέρουμε και τι μας νοιάζει ; :whistle:

Απλώς σου δείχνω και με νούμερα τι έχω νιώσει και εμπειρικά. Άντε πες το εμπειρικό ήταν η ιδέα μου ή κάτι άλλο. Εδώ το αναφέρει και η ίδια η εταιρεία στο site της.
View attachment 87679

ωραία να το πούμε πιο σωστά λοιπόν :P ο nes classic που πίνουμε για το φραπέ έχει πολλή καφεϊνη. Οι στιγμιαίοι γενικά όμως, για αυτό γράφω στιγμιαίοι αρχικά δε θυμόμουν τι έχει ο νεσ συγκεκριμένα στατιστικά είχα δει, έχουν συνήθως εκεί 60-80mg per serving το οποίο με τη σειρά του είναι λιγότερο από έναν διπλό espresso. Μονό espresso δεν πίνει κανείς εκτός από τους Ιταλούς και οι μηχανές διπλούς βγάζουν 14-20g καφέ παίρνουν στην υποδοχή (τουλάχιστον οι κανονικοί όχι με κάψουλες). Μιλάμε για full επεξεργασμένο καφέ πάντα, με την κάθε εταιρεία να βάζει ό,τι θέλει δεν υπάρχει one size fits all.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,096 μηνύματα.
πέρα απ' το τυπικό της υπόθεσης πως τα συμπληρώματα δεν είναι ούτε υποκαθιστούν την ολοκληρωμένη υγιεινή διατροφή, δεν έχουμε ισχυρά στοιχεία πως αυτά τα συμπληρώματα έχουν τα ίδια οφέλη με το να τρως πραγματικά ψάρια, για την ακρίβεια υπάρχουν και μελέτες που δείχνουν πως τα συμπληρώματα DHA πχ δεν απορροφούνται με τον ίδιο τρόπο.
Ναι σύμφωνοι, αλλά εγώ ας πούμε δεν τρώω καθόλου ψάρια. Μπρος στο ολότελα δεν είναι καλό να παίρνω μουρουνέλαιο;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι σύμφωνοι, αλλά εγώ ας πούμε δεν τρώω καθόλου ψάρια. Μπρος στο ολότελα δεν είναι καλό να παίρνω μουρουνέλαιο;

ναι

Μπορείς να πάρεις και από φυτικές πηγές (καρύδια, λιναρόσπορο, chia seeds) αλλά είναι ALA και περνά επεξεργασία από τον οργανισμό οπότε δεν είναι το ίδιο optimal.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
ο nes classic που πίνουμε για το φραπέ έχει πολλή καφεϊνη.
Δεν μιλαγαμε για στιγμιαίους γενικά κοκοβιε, για nes λεγαμε εξ αρχής με τον Νταμ νταμ :pfff:


δει, έχουν συνήθως εκεί 60-80mg per serving το οποίο με τη σειρά του είναι λιγότερο από έναν διπλό espresso
Σωστά γι αυτό εξ αρχής μίλαγα για διπλή δόση. Αλλά διπλή δόση παίρνει ο Nescafé σε όλα τα μαγαζιά. Άρα, πάλι από τον nes θα λάβεις μεγαλύτερη δόση καφεΐνης από τον διπλό espresso. Στα 200-250 ml δυο κουταλάκια σου βάζουν έξω, όχι ένα:xtipao:
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Καλησπερα!
Μου φαίνεται κάπως υπερβολή να σε ανησυχούν οι δυο κρόκοι.
Ωστόσο, αν θες, συμπλήρωνε τα δυο αυγά και με έξτρα ασπράδι (και πιο χορταστικό το γεύμα και περισσότερη πρωτεΐνη που ενδεχομένως να χρειάζεσαι). Μιας που είναι ήδη παστεριωμένα καταναλώνονται και χωρίς μαγείρεμα

Προς το παρόν το απόγευμα μου είναι ένα φρούτο και μετά ένα αυγό, η δύο φρούτα αναλόγως, αλλά αυτά είναι σε καθημερινή βάση ενώ το αυγό μέρα παρά μέρα περίπου.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,996 μηνύματα.
Δεν μιλαγαμε για στιγμιαίους γενικά κοκοβιε, για nes λεγαμε εξ αρχής με τον Νταμ νταμ :pfff:



Σωστά γι αυτό εξ αρχής μίλαγα για διπλή δόση. Αλλά διπλή δόση παίρνει ο Nescafé σε όλα τα μαγαζιά. Άρα, πάλι από τον nes θα λάβεις μεγαλύτερη δόση καφεΐνης από τον διπλό espresso. Στα 200-250 ml δυο κουταλάκια σου βάζουν έξω, όχι ένα:xtipao:

τώρα με τους εσπρέσσο, τους φρέντο, τις μηχανές, τις σωστές δόσεις, τα σεμινάρια και την όλη επιστήμη και νέα κουλτούρα πάνω στον καφέ, συνήθως πίνεις καλό καφέ αν πάρεις κάποιο εσπρεσσοειδές.

τα παλιά χρόνια... με τον νες καφέ και τον φραπέ... πολλή ταλαιπωρία. 1 στους 2 φραπέδες ήταν νεροζούμι. :'(
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ααααα δεν θα με τρελάνεις εσυ κοκοβιε, μπορώ κι από μόνη μου :pfff:
Λοιπόν, άσε τα διπλά και τα τρίδιπλα.

Πάμε, λοιπόν, στη μονή δόση : 120mg ο nes classic, 75 mg ο κλασικός espresso (δε λέω τον στιγμιαίο αλλά τον κανονικό, αλλά και ο στιγμιαίος εκεί είναι) και αφήνω απ έξω τις ελαφριές ποικιλίες espresso που ναι πιο κάτω κτλ.

Στην Ελλάδα μένω και τον βρίσκω και γι αυτό μιλάγαμε. Τι μου κοτσαρεις τα άρθρα για το εξωτερικό και πετάς κερκίδες; Σύμφωνα με την ίδια την εταιρεία στα 120 mg είναι η δόση του. Αν εδώ έχουν ελληνική πατέντα ή δεν ξέρω τι, πως να το ξέρουμε και τι μας νοιάζει ; :whistle:

Απλώς σου δείχνω και με νούμερα τι έχω νιώσει και εμπειρικά. Άντε πες το εμπειρικό ήταν η ιδέα μου ή κάτι άλλο. Εδώ το αναφέρει και η ίδια η εταιρεία στο site της.
View attachment 87679


Τον έχει πιάσει το πείσμα, άστον τώρα να χτυπάει τα κουμπάκια του.
Και σε ενάλιτρο θα μας πει ότι πίνεται μαζί με κουρκουμά :pfff:



Χμμ μήπως έπαιρνες διπλή δόση σε espresso και ασυναίσθητα η σύγκριση ήταν με μονή Nescafé ;

Γιατί από άποψη καφεΐνης είναι περισσότερη στον nes. Ίσως να σε πειράζει το γάλα (ή κάποια συγκεκριμένα);
Ή πάλι να σε ενοχλεί ότι έξω όταν δεν καθαρίζουν καλά τις μηχανές είναι ένα θεματάκι. Μήπως τους έπινες κάτω από διαφορετικές συνθήκες ;
Ή μπορεί να ναι όντως ο καφές το θέμα, αλλά να οφείλεται στον τρόπο επεξεργασίας, στο καβουρδισμα και όχι στην περιεκτικότητα σε καφεΐνη καθαυτή. Οπότε κάποιοι να σε ενοχλούν και κάποιοι όχι.
Δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτό, αλλά θα έπαιζα με διάφορες δοκιμές. Αν σε ψήνει, το να πειραματιστείς ίσως δώσει τη λύση.

Πλέον απ έξω πίνω σε έξοδο για καφέ μονάχα. Κατά τ άλλα καθημερινα κάνω στο σπίτι για να έχω την ποικιλία που θέλω, στην ένταση την ανάλογη και με το γάλα που δεν με ενοχλεί.
Αλλα δεν με λες και φυσιολογικό άνθρωπο με 3 καφετιέρες 😂

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Χμμμ λάτιν ε; Ενδιαφέρον !
Αμε, θα σου πω αναλυτικά, αλλά όχι εδώ γιατί με βλέπω κρεμασμένη ή στην καλύτερη μετακινημένο στα off topic το μήνυμα μου :P
Latin ξεκίνησα πιο πολύ για να έχω κανένα ενδιαφέρον πέραν του μεταπτυχιακού και έχω να πω ότι πηγαίνει απρόσμενα καλά. Τις προάλλες πήγα σε ένα Latin party και απόρησα ότι μπορούσα να ακολουθήσω τους παρτενέρ μου, παρόλο που ειλικρινά ένα 80-90% είναι στον παρτενέρ, για εμάς είναι πιο εύκολο. Σήμερα που πήγα και σάλσα καί μπατσατα το καταχαρηκα καί Παρασκευή θα πάω ξανά σε latin party γιατί ναι, ενώ τό ξεκίνησα για πλάκα βλέπω ότι τελικά πάει καλά καί δε το περίμενα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι σύμφωνοι, αλλά εγώ ας πούμε δεν τρώω καθόλου ψάρια. Μπρος στο ολότελα δεν είναι καλό να παίρνω μουρουνέλαιο;
Πάντα οτιδήποτε από συμπλήρωμα λαμβάνουμε κάνουμε πρώτα εξετάσεις.
Το ότι αποκλείουμε τα ψάρια από την διατροφή μας δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχει άλλη πηγή ή έχουμε έλλειψη..

Να ξέρετε ακόμα και το πιο απλό συμπλήρωμα να πάρουμε αν δεν το έχουμε ουσιαστικη ανάγκη μπορεί να κάνουμε περισσότερη ζημιά από ότι καλό στον οργανισμό μας .

Όπως επίσης πότε πάνω από τρίμηνο 😉

Πάντα έχω θέμα με Β12 στον οργανισμό μου παρόλο που δεν θα αποκλείω τίποτα από την διατροφή μου.
Δυστυχώς όμως έχω θέμα με το στομάχι και χάνεται από εκεί όταν με πιάνει..
Μέχρι να το ανακαλύψω πέρασα από του κόσμου τις εξετάσεις ,μέχρι και για σκλήρυνση κατά πλάκας με εβαλαν και έκανα γιατί είχα πάρα πολλά μουδιάσματα στα άκρα και στο πρόσωπο , τρεμουλο κυρίως πάνω στην άσκηση και διάφορα άλλα χαζά που ούτε καν πήγαινε το μυαλο μου ότι είναι από εκεί.
Ακόμα και στην δική μου περίπτωση η αγωγή είναι τρίμηνη με ενδιάμεσα διαλείμματα και φυσικά πάντα η δοσολογία καθορίζεται μετά από αιματολογική έλεγχο..

Όταν έχουμε ουσιαστικές ελλείψεις το σώμα μας "μιλαει"γι αυτό δεν χρειάζεται να το φορτώνουμε από μόνοι μας ..

Τώρα για τον νες που διαβαζω τι να πω ..
Ο δικός μου γιατρός ηταν κάθετος σε αυτό τον καφέ και για το στομάχι μου και για την Β12 και γενικά για όλο το σύμπλεγμα Β .
Μόνο φιλτραρισμενο καφέ μου σύστησε 🙂
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Well, υπάρχουν vegetarians και vegans που μία χαρά λαμβάνουν ω3 λιπαρά οξέα από φυτικές πηγές ( λιναρόσπορος, τόφου κλπ) και είναι μια χαρά
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σημερινό φαγητό, προσπαθώντας να ισορροπησω το υγιεινό με το νόστιμο ☺️

IMG_20211111_195049.jpg


Φιλέτο κοτόπουλο με σάλτσα μπύρας και πουρέ πατάτας - γλυκοπατάτας! Στη σάλτσα έχω βάλει λίγο ελαιόλαδο για το σωταρισμα, ψιλοκομμένες πιπεριές (πράσινη κέρατο και κόκκινη γλυκιά), κρεμμυδάκια ξερά λευκά σε ροδέλες, 3 αποξηραμένα δαμάσκηνα σε κυβάκια, μπύρα (ξανθιά lager), μίγμα για ψητά (μοιάζει με πάπρικα), αλάτι, πιπέρι μαύρο, μισό κύβο κότας, 1/4 κύβου μανιταριών και στο τέλος προσθέτω μουστάρδα και 1 κουταλιά κοφτή μέλι. Βγηκε πααααρα πολύ νοστιμο!!
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,996 μηνύματα.
σήμερα έφαγα σαρδέλες ψητές στα κάρβουνα και χόρτα βραστά, με μόλις μισή φέτα ψωμί! :smoke:
η σαρδέλα, το ταπεινό αυτό ψάρι, είναι διατροφικό χρυσάφι! ω3, πρωτεΐνες. :smoke:
εννοείται ότι τις τρώω με τα κόκκαλα για το έξτρα ασβέστιο. :smoke:

τι θα κάνω απόψε όμως;;; σάββατο βράδυ. θέλω κάτι να πιω, κάπου να πάω. δεν δικαιούμαι μια μέρα να πιω κι εγώ;;; 1 κιλό κρασί είναι 750 θερμίδες περίπου. ε, εντάξει... είναι τόσο κακό πια;; :confused:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,501 μηνύματα.
σήμερα έφαγα σαρδέλες ψητές στα κάρβουνα και χόρτα βραστά, με μόλις μισή φέτα ψωμί! :smoke:
η σαρδέλα, το ταπεινό αυτό ψάρι, είναι διατροφικό χρυσάφι! ω3, πρωτεΐνες. :smoke:
εννοείται ότι τις τρώω με τα κόκκαλα για το έξτρα ασβέστιο. :smoke:

τι θα κάνω απόψε όμως;;; σάββατο βράδυ. θέλω κάτι να πιω, κάπου να πάω. δεν δικαιούμαι μια μέρα να πιω κι εγώ;;; 1 κιλό κρασί είναι 750 θερμίδες περίπου. ε, εντάξει... είναι τόσο κακό πια;; :confused:
1 κιλο πρεπει να πιεις ωρε;Πιες 3 ποτηρακια το πολυ.Λιγο μετρο μαναρι μου!:xtipao:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
σήμερα έφαγα σαρδέλες ψητές στα κάρβουνα και χόρτα βραστά, με μόλις μισή φέτα ψωμί! :smoke:
η σαρδέλα, το ταπεινό αυτό ψάρι, είναι διατροφικό χρυσάφι! ω3, πρωτεΐνες. :smoke:
εννοείται ότι τις τρώω με τα κόκκαλα για το έξτρα ασβέστιο. :smoke:

τι θα κάνω απόψε όμως;;; σάββατο βράδυ. θέλω κάτι να πιω, κάπου να πάω. δεν δικαιούμαι μια μέρα να πιω κι εγώ;;; 1 κιλό κρασί είναι 750 θερμίδες περίπου. ε, εντάξει... είναι τόσο κακό πια;; :confused:
Ε ναι αν δεν πιεις ένα κιλό κρασί δεν γίνεται
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,996 μηνύματα.
Ε ναι αν δεν πιεις ένα κιλό κρασί δεν γίνεται

κοίτα. πιστεύω ότι λόγω δίαιτας όλη την εβδομάδα που πέρασε, και αν δεν φάω μεζέδες και λιπαρά, και με μισό κιλό γίνεται δουλειά. θα με "πιάσει". κάτι γίνεται. :shifty:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top