Υγιεινή διατροφή

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εγώ έχω θέμα με το νερό . Πίνω ούτε μισό λίτρο την ημέρα .
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εγώ έχω θέμα με το νερό . Πίνω ούτε μισό λίτρο την ημέρα .
Εχεις δοκιμασει να του δινεις γευση;
Με λεμονι πχ.
Βαζε και υπενθυμιση (ναι, ξερω ακουγεται καπως), αλλα ειναι βασικο το νερο και ασχετα την υγιεινη διατροφη.
Επισης, μετρα το σε καποιο παγουρι/θερμος και βαζε στοχο να τελειωνεις δυο τετοια
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εχεις δοκιμασει να του δινεις γευση;
Με λεμονι πχ.
Βαζε και υπενθυμιση (ναι, ξερω ακουγεται καπως), αλλα ειναι βασικο το νερο και ασχετα την υγιεινη διατροφη.
Επισης, μετρα το σε καποιο παγουρι/θερμος και βαζε στοχο να τελειωνεις δυο τετοια
Το έχω κάνει αλλα με ενοχλεί που πρέπει συνέχεια να πηγαίνω στο μπάνιο .
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Εγώ έχω θέμα με το νερό . Πίνω ούτε μισό λίτρο την ημέρα .
Είναι ένα θέμα αυτό αλλά και το άλλο άκρο η υπερβολική κατανάλωση δηλαδή νερού δεν είναι απόλυτα υγιεινή. Αφενός μπορεί να σημαίνει παρουσία διαβήτη αφετέρου ξεπλένει τις βιταμίνες του σώματος πιο γρήγορα από την απορρόφησή τους.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το έχω κάνει αλλα με ενοχλεί που πρέπει συνέχεια να πηγαίνω στο μπάνιο .
Μα να τα αποβάλλεις είναι το φυσιολογικό.
Όσο στερείς νερό από τον οργανισμό σου επιβαρύνεις τα νεφρά,με όλα τα αποτελέσματα που ξέρουμε από άμμο μέχρι λίθους. Και φυσικά αφυδάτωση το πιο σημαντικό.
Δες εδώ πόσο πρέπει να πίνεις

Επίσης εγώ τι έκανα. Έβαζα στο μπουκάλι ένα φακελάκι χαμομήλι ή τσάι και το επινα.
Κι έτσι πίνεις και νερό. Χωρίς να το βράσεις σε θερμοκρασία δωματίου όπως έχεις το μπουκάλι και πίνεται.
Συν όσα σου έγραψαν οι παραπάνω.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μα να τα αποβάλλεις είναι το φυσιολογικό.
Όσο στερείς νερό από τον οργανισμό σου επιβαρύνεις τα νεφρά,με όλα τα αποτελέσματα που ξέρουμε από άμμο μέχρι λίθους. Και φυσικά αφυδάτωση το πιο σημαντικό.
Δες εδώ πόσο πρέπει να πίνεις

Επίσης εγώ τι έκανα. Έβαζα στο μπουκάλι ένα φακελάκι χαμομήλι ή τσάι και το επινα.
Κι έτσι πίνεις και νερό. Χωρίς να το βράσεις σε θερμοκρασία δωματίου όπως έχεις το μπουκάλι και πίνεται.
Συν όσα σου έγραψαν οι παραπάνω.
Ναι καλέ απλά είναι ενοχλητικο όλη την ώρα. Την αλλη φορά με είχε πιάσει στο αμάξι αχαχα
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι καλέ απλά είναι ενοχλητικο όλη την ώρα. Την αλλη φορά με είχε πιάσει στο αμάξι αχαχα
Έχεις δίκιο θα υπολογίσεις να το πίνεις όταν επιστρέφεις σπίτι οπότε εκεί θα έχεις σίγουρο το πεδίο.
Όταν είσαι έξω κλπ το καταλαβαίνω είναι τέρμα άβολο να ψάχνεις τα καφέ παιδιά έχετε? :D Και να πρέπει να αγορασεις κιόλας κάτι για να πάρεις πάσο.
Όταν επιστρέφεις ή όταν είσαι σπίτι πίνεις περισσότερο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Έχεις δίκιο θα υπολογίσεις να το πίνεις όταν επιστρέφεις σπίτι οπότε εκεί θα έχεις σίγουρο το πεδίο.
Όταν είσαι έξω κλπ το καταλαβαίνω είναι τέρμα άβολο να ψάχνεις τα καφέ παιδιά έχετε? :D Και να πρέπει να αγορασεις κιόλας κάτι για να πάρεις πάσο.
Όταν επιστρέφεις ή όταν είσαι σπίτι πίνεις περισσότερο.
Θα προσπαθήσω 🤣 ευχαριστώ πολύ 😊❤️
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρωμόγυρο χοιρινό με τυροκαυτερή
1642189498960.png


Υλικά:
  • Γύρος χοιρινός
  • Πατάτες τηγανιτές
  • Μουστάρδα
  • Κέτσαπ
  • Ντομάτα
  • Κρεμμύδι (πολύ)
  • Τυροκαυτερή
Παρασκευή: Αρχικά, δεν το κάνουμε μόνοι μας. Επιλέγουμε γυράδικο της αρεσκείας μας, το ιδανικό είναι να πληροί όσο γίνεται λιγότερες προϋποθέσεις υγιεινής (όχι γάντια στο τύλιγμα, ιδρωμένος κόφτης γύρου κλπ). Επίσης, αν είναι εφικτό, να βρούμε μαγαζί που αλλάζει όσο λιγότερο συχνά γίνεται το λάδι, πατάτες εννοείται προτηγανισμένες και, προπάντων, ζητάμε έξτρα λαδωμένη πίτα.

Καλή σας όρεξη!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Βρωμόγυρο χοιρινό με τυροκαυτερή
View attachment 93280

Υλικά:
  • Γύρος χοιρινός
  • Πατάτες τηγανιτές
  • Μουστάρδα
  • Κέτσαπ
  • Ντομάτα
  • Κρεμμύδι (πολύ)
  • Τυροκαυτερή
Παρασκευή: Αρχικά, δεν το κάνουμε μόνοι μας. Επιλέγουμε γυράδικο της αρεσκείας μας, το ιδανικό είναι να πληροί όσο γίνεται λιγότερες προϋποθέσεις υγιεινής (όχι γάντια στο τύλιγμα, ιδρωμένος κόφτης γύρου κλπ). Επίσης, αν είναι εφικτό, να βρούμε μαγαζί που αλλάζει όσο λιγότερο συχνά γίνεται το λάδι, πατάτες εννοείται προτηγανισμένες και, προπάντων, ζητάμε έξτρα λαδωμένη πίτα.

Καλή σας όρεξη!
Τόσος σαδισμός πια ?!!!!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,361 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Είπα να φάω καμία δυο φρυγανιές με γιαούρτι και καμία ελιά για βραδινό αλλά μάλλον θα πεταχτω στο διπλανό γυράδικο. Ήμαρτον πχια!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Λίγος σεβασμός σε εμάς που και να τα μυρίσουμε αυτά ανεβαίνει η ζυγαριά 😢
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Βρωμόγυρο χοιρινό με τυροκαυτερή
View attachment 93280

Υλικά:
  • Γύρος χοιρινός
  • Πατάτες τηγανιτές
  • Μουστάρδα
  • Κέτσαπ
  • Ντομάτα
  • Κρεμμύδι (πολύ)
  • Τυροκαυτερή
Παρασκευή: Αρχικά, δεν το κάνουμε μόνοι μας. Επιλέγουμε γυράδικο της αρεσκείας μας, το ιδανικό είναι να πληροί όσο γίνεται λιγότερες προϋποθέσεις υγιεινής (όχι γάντια στο τύλιγμα, ιδρωμένος κόφτης γύρου κλπ). Επίσης, αν είναι εφικτό, να βρούμε μαγαζί που αλλάζει όσο λιγότερο συχνά γίνεται το λάδι, πατάτες εννοείται προτηγανισμένες και, προπάντων, ζητάμε έξτρα λαδωμένη πίτα.

Καλή σας όρεξη!
Ηλία, Ηλία... με την άδεια σου θα προσθέσω ένα συστατικό ακόμα, χμμμ... μάλλον θα σου το στείλω σε π.μ. Και αυτό γιατι το λογόκρινα στο φτερό. Μόλις μου πέρασε απο το μυαλό και τέλος.
Είπα να φάω καμία δυο φρυγανιές με γιαούρτι και καμία ελιά για βραδινό αλλά μάλλον θα πεταχτω στο διπλανό γυράδικο. Ήμαρτον πχια!
Κι εσύ Βασίλη...ρώτησε τον Ηλία...χμμμ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Οι σουβλακόπιτες στη λαδόκολα με τη γέμιση της αρεσκείας σας μπορούν να προσφέρουν ένα ολοκληρωμένο γεύμα ακόμα και για χορτοφάγους. Κατά προτίμηση καλαμποκιού γιατί το καλαμποκάλευρο δεν περιέχει γλουτένη και δεν προκαλεί φουσκώματα. Υπολείπεται βέβαια σε ασβέστιο σε σχέση με το σταρένιο αλλά ασβέστιο παίρνεις και με άλλους τρόπους.
:P Υποθέτω δεν το έχεις ψάξει πολύ και λες σκόρπια τιπς. Η πίτα καλαμποκιού φτιάχνεται και από αλεύρι καλαμποκιού και από κανονικό(καθώς δε βγαίνει το ζυμάρι αλλιώς). Επίσης το καλαμπόκι δε χωνεύεται και προκαλεί φλεγμονή(φουσκώματα) σε πάρα πολύ περισσότερους ανθρώπους απ' ότι το κανονικό σιτάρι.

Το 4) και άλλα που λες είναι σωστότατα, αλλά θα πρότεινα να μελετήσεις από κάπου πιο συγκεντρωμένα και αξιόπιστα...
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
:P Υποθέτω δεν το έχεις ψάξει πολύ και λες σκόρπια τιπς. Η πίτα καλαμποκιού φτιάχνεται και από αλεύρι καλαμποκιού και από κανονικό(καθώς δε βγαίνει το ζυμάρι αλλιώς). Επίσης το καλαμπόκι δε χωνεύεται και προκαλεί φλεγμονή(φουσκώματα) σε πάρα πολύ περισσότερους ανθρώπους απ' ότι το κανονικό σιτάρι.

Το 4) και άλλα που λες είναι σωστότατα, αλλά θα πρότεινα να μελετήσεις από κάπου πιο συγκεντρωμένα και αξιόπιστα...
Τα tips μου είναι εμπειρικά, εντάξει, έπιασα 9/10; Καλό σκορ δεν είναι; :P

Thanks, δεν ήξερα ότι βάζουν και σιτάλευρο και τα αναμιγνύουν. Πάντως αναφέρθηκα στη γλουτένη που αποδεδειγμένα έχει το σιτάρι και όχι το καλαμπόκι. Μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε πείσει:
1642194721686.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top