Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,479 μηνύματα.
Ποιά γυναίκα είναι αυτή που θα δηλώσει στον άντρα της "εγώ δε θα δουλέψω ποτέ στη ζωή μου" ; Και μάλιστα... ποτέ ; Με τόση βεβαιότητα ; Δεν γνωρίζω πολλές. Για να είμαι ειλικρινής, καμία. Και ειδικά στην εποχή μας. Και για ποιό λόγο να το πει ; Εκτός αν πει "εγώ δε θα δουλέψω, γιατί θα ήθελα να μεγαλώσω τα παιδιά μας". Είναι τελείως διαφορετικό...Από εκεί και πέρα ναι, υπάρχουν και άντρες που το δέχονται. Όλα αυτά γίνονται ύστερα από συνεννόηση. Τα βάζουν κάτω και πράττουν ανάλογα...Ζυγιάζουν τα υπέρ και τα κατά του να μεγαλώνει ένα παιδί σε σταθμούς, γιαγιάδες κ.λπ., από το να μεγαλώνει η μητέρα του...

Σε κάθε περίπτωση, ούτε άχρηστη θεωρείται μια γυναίκα που δε δουλεύει ούτε ανίκανη. Εκτός αν η ίδια νιώθει έτσι. Αλλά δεν το πιστεύω...
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Δεν θέλω τέτοια απάντηση. Δε ρωτάω αν γίνεται. Ρωτάω αν κάποιος άντρας θα το δεχτεί. Μην κοιτάς αν γίνεται πρακτικά. Μιλάω κοινωνιολογικά: θα το δεχτεί ένας άντρας; Θα είναι οκ να το ανακοινώσει και στους γονείς του ή τους φίλους του; "η γυναίκα μου μου δήλωσε ότι δε θα δουλέψει ποτέ στη ζωή της".

Ο Βαλντερ είπε ότι θα ήθελε να δουλεύει γιατί έτσι θα νιώθει αυτή ότι προσφέρει, ότι έχει φιλοδοξίες. Αυτό σημαίνει ότι μια γυναίκα που δε δουλεύει σήμερα θεωρείται απλά μια άχρηστη ανίκανη. Πώς λοιπόν εσείς που θεωρείτε ότι ο φεμινισμός κατέστρεψε τις σχέσεις των δύο φύλων και την οικογένεια δεν το λαμβάνετε κι αυτό υπόψη;

Θα το δεχτεί ένας άντρας που έχει αυτό το mindset, όχι λόγω "παλιακών" αντιλήψεων αλλά λόγω του ότι το έχει σκεφτεί, το έχει αναλύσει στο μυαλό του και πιστεύει ότι αυτός ο τρόπος είναι ο πιο ενδεδειγμένος για να δημιουργήσει οικογένεια. Και που ασφαλώς μπορεί να υποστηρίξει οικονομικά την επιλογή του επειδή αν δεν μπορεί, ακόμα και αν το θέλει, δεν είναι εφικτό να συμβεί.

Κοινωνιολογικά, ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος, μπορεί να υποστηρίξει τα "θέλω" του. Μπορεί δηλαδή να πάει κόντρα στην τάση της εποχής και ή να αναλύσει τα επιχειρήματά του στους έχοντες διαφορετική άποψη ή απλώς και μόνο να τους απαντήσει "επειδή έτσι μου αρέσει" επειδή ειλικρινά, δεν αξίζει πάντα τον κόπο να προσπαθούμε να πείσουμε τον οποιονδήποτε για τον τρόπο που έχουμε αποφασίσει να ζήσουμε την ζωή μας.

Από την πλευρά των γυναικών τώρα, ναι υπάρχουν γυναίκες που το επιλέγουν. Και πάλι δεν μιλάω για τις γυναίκες που το επιλέγουν από τεμπελιά ή επειδή δεν έχουν τις ικανότητες ν΄ανταποκριθούν στην αγορά εργασίας. Μιλάω για τις γυναίκες που έχουν φροντίσει ν΄αποκτήσουν τα εφόδια και τις ικανότητες έτσι ώστε να μπορούν να είναι αυτάρκεις, που έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, που πιθανόν αυτό το έχουν ήδη αποδείξει δουλεύοντας για κάποια χρόνια, που ξέρουν ότι αν κάτι πάει στραβά, θα βγουν έξω στην ζωή και θα την ξεζουμίσουν. Γι΄αυτές που την δημιουργικότητα, την ικανοποίηση, την χαρά, την καταξίωση, μπορούν να τα εισπράξουν από την φροντίδα της οικογένειάς τους αντί από την δουλειά τους.

Πόσες τέτοιες περιπτώσεις ανδρών και γυναικών, υπάρχουν σήμερα; Ελάχιστες.

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να συναντηθούν ένας άντρας και μια γυναίκα μ΄αυτό το mindset; Απειροελάχιστες.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μα βρε παιδιά το ερώτημα δεν είναι controversial, δε σε ρωτάει αν πιστεύεις πχ πως οι γυναίκες αδικούνται , ώστε κάποιος να ισχυριστεί το αντίθετο... Σου ζητάει να αναφέρεις φαινόμενα παραβίασης δικαιωμάτων γυναικών( εκ προοιμίου το ζητούμενο σου λέει " Υπάρχουν" Πες ποια είναι)
σκεφτόμουν τώρα όλα όσα λες.
Λέω, σκέψου πχ ένα θέμα <ανέφερε φαινόμενα παραβίασης δικαιωμάτων των ταλιμπάν> σε κάποιο σχολείο μιας δυστοπίας. και συ φυσικά να μη βλέπεις καμία παραβίαση, αντίθετα να βλέπεις αυτούς να παραβιάζουν..... Άντε ψάξε βρες!:angel:

Στο μεταξύ, γνωρίζω μια οικογένεια με πολύ αυταρχική γυναικοκρατία. Τα παιδιά τους, περίπου 12, δε θα ξέρουν καν, τι σημαίνει ένας άντρας να φέρει αντίρρηση σε μια γυναίκα. Βέβαια μικρά είναι, μπορεί ως τα 18, να δουν και λίγο τον κόσμο, ν ακούσουν ειδήσεις, να διαβάσουν και να δουν και την άλλη όψη του νομίσματος.

Αλλά ξαναέχω μια απορία, και ξαναζητώ συγνώμη, που δε διάβασα τα κείμενα, γιατί εκεί βασίζεται προφανώς ο συλλογισμός των μαθητών: Άραγε αναφέρεται στις δυτικές κοινωνίες το θέμα; Γιατί στη δική μας, υπάρχουν ελάχιστες παραβιάσεις. Ίσως χαμηλότερο μεροκάματο, αν σκεφτώ θα βρω κάποια. Αλλά αν πιασουμε Αφρική με κλειτοριδεκτομές, Νεπάλ με μίασμα κατά τη διάρκεια της περιόδου, Αφγανιστάν με εξαναγκαστικούς γάμους κλπ θα γεμίσει η έκθεση.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
σκεφτόμουν τώρα όλα όσα λες.
Λέω, σκέψου πχ ένα θέμα <ανέφερε φαινόμενα παραβίασης δικαιωμάτων των ταλιμπάν> σε κάποιο σχολείο μιας δυστοπίας. και συ φυσικά να μη βλέπεις καμία παραβίαση, αντίθετα να βλέπεις αυτούς να παραβιάζουν..... Άντε ψάξε βρες!:angel:

Στο μεταξύ, γνωρίζω μια οικογένεια με πολύ αυταρχική γυναικοκρατία. Τα παιδιά τους, περίπου 12, δε θα ξέρουν καν, τι σημαίνει ένας άντρας να φέρει αντίρρηση σε μια γυναίκα. Βέβαια μικρά είναι, μπορεί ως τα 18, να δουν και λίγο τον κόσμο, ν ακούσουν ειδήσεις, να διαβάσουν και να δουν και την άλλη όψη του νομίσματος.

Αλλά ξαναέχω μια απορία, και ξαναζητώ συγνώμη, που δε διάβασα τα κείμενα, γιατί εκεί βασίζεται προφανώς ο συλλογισμός των μαθητών: Άραγε αναφέρεται στις δυτικές κοινωνίες το θέμα; Γιατί στη δική μας, υπάρχουν ελάχιστες παραβιάσεις. Ίσως χαμηλότερο μεροκάματο, αν σκεφτώ θα βρω κάποια. Αλλά αν πιασουμε Αφρική με κλειτοριδεκτομές, Νεπάλ με μίασμα κατά τη διάρκεια της περιόδου, Αφγανιστάν με εξαναγκαστικούς γάμους κλπ θα γεμίσει η έκθεση.
Ουσιαστικά για το δυτικό κόσμο μιλάμε, αλλά φαντάζομαι πως με μια γενική αναφορά θα μπορούσε κάποιος να θίξει πως σε άλλες περιοχές του πλανήτη η θέση της γυναίκας είναι τόσο δυσμενής που στερείται βασικά ανθρώπινα δικαιώματα πχ της μόρφωσης ή της αυτοδιάθεσης της γυναικείας της υπόστασης ή ότι ακόμη παραβιάζεται το δικαίωμα να αποφασίζει η ίδια ακόμα. και για θέματα που ρυθμίζουν τη λειτουργία του γυναικείου οργανισμού( 😡😡😡😭)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,823 μηνύματα.
Θα είναι οκ να το ανακοινώσει και στους γονείς του ή τους φίλους του; "η γυναίκα μου μου δήλωσε ότι δε θα δουλέψει ποτέ στη ζωή της".
Γιατί να αφορά τρίτους το τι κάνεις με την γυναίκα σου; :hmm:Δεν νομίζω πως πέφτει λόγος σε οικογένεια και φίλους. Οι γονείς ειδικά είναι ένα επίπονο μέρος. Αν τους αφήσεις να παρεμβαίνουν στη ζωή σου τότε μάλλον και στις δύο περιπτώσεις πάντα κάτι θα έχουν να πουν. Θα γίνω λίγο Valder που του αρέσει να κατασκευάζει σενάρια για να τεκμηριώσει τις απόψεις του :P

Γονείς γαμπρού: Περίπτωση 1: Το πουλάκι μου τσακίζεται όλη μέρα στη δουλειά για να ταΐζει αυτή την ανεπρόκοπη. Περίπτωση 2: Το πουλάκι μου δουλεύει και όταν πάει σπίτι αντί να τα έχει όλα έτοιμα να ξεκουράζεται λίγο τρέχει να κάνει δουλειές εξ αιτίας αυτής της ακαμάτρας που εργάζεται. Το πήρε από εμένα το παλληκάρι μουυυυ που του τα είχα όλα με τον δίσκο από το πρωΐ.

Φίλοι γαμπρού: Περίπτωση 1: Καλά ρε μπρο τι loser και αυτός, κάθετε στον 21ο αιώνα και δουλεύει για να συντηρεί την άλλη. Ό,τι να'ναι ρε μλκ. Περίπτωση 2: Ρε τον είδες τον Γιάννη; Φόρεσε και ποδίτσα και πλένει τα πιάτα. Τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι του φόρεσε η τύπισσα. Χαχα μα τι simp. Ευτυχώς που εμείς είμαστε ελεύθεροι σκοπευτές και δεν ψάχνουμε μόνιμες σχέσεις, δεν θα καταλήξουμε ποτέ έτσι (μπακούρια level: 100000000000).

Γονείς νύφης: Περίπτωση 1: Δούλα το κατάντησε το κοριτσάκι μου αυτός ο κερατάς, δεν το σπούδασα για να πλένει τα πιάτα αυτού του αχαΐρευτου. Περίπτωση 2: Αν είχε φροντίσει η κόρη μας να παντρευτεί κανέναν επιτυχημένο τώρα θα είχε χρόνο για τον εαυτό της και την οικογένεια αλλά με αυτόν τον ρεμπεσκέ...

Φίλες νύφης: Περίπτωση 1: Τρομερά σεξιστικό, ντροπή του που είναι τόσο φαλλοκράτης, οι γυναίκες δεν είναι για να καθαρίζουν τα πόδια των αντρών. Περίπτωση 2: Ζορίζονται πολύ, αν είχε και καμμία καλλίτερη δουλειά ο τύπος. Αμάν και αυτό το Μαράκι ρε παιδί μου, τι ήθελε αυτόν τον κουριεροντελιβερά με πτυχίο ιστορίας ενώ θυμάστε τότε που την φλέρταρε εκείνος με την BMW;;; Τώρα θα ζούσε άνετα.

Ο Βαλντερ είπε ότι θα ήθελε να δουλεύει γιατί έτσι θα νιώθει αυτή ότι προσφέρει, ότι έχει φιλοδοξίες. Αυτό σημαίνει ότι μια γυναίκα που δε δουλεύει σήμερα θεωρείται απλά μια άχρηστη ανίκανη. Πώς λοιπόν εσείς που θεωρείτε ότι ο φεμινισμός κατέστρεψε τις σχέσεις των δύο φύλων και την οικογένεια δεν το λαμβάνετε κι αυτό υπόψη;
Δεν θεωρώ πως ο φεμινισμός καταρχάς διαλύει την οικογένεια και τις σχέσεις των δύο φύλων (με εξαίρεση τους φανατικούς όπου σίγουρα δημιουργούν προβλήματα καθώς ο φανατισμός δεν είναι σε τίποτε καλός). Την οικογένεια την διαλύει ο καπιταλισμός και η αποτυχία της ως τώρα να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Η σημερινή εποχή αναδεικνύει τον ίσο διαμοιρασμό τόσο των ενδοοικογενειακών όσο και των εξωοικογενειακών εργασιών ανάμεσα στα δύο φύλα. Δεν θεωρώ κανέναν/καμμία ανίκανο/η και άχρηστο/η προσωπικά. Για εμένα το πράγμα είναι πολύ απλό: 1)Θέλει ο άντρας να κάθεται και να τον συντηρεί η γυναίκα του; Αν συμφωνούν και οι δύο και τους ικανοποιεί δεν αφορά κανέναν και θα έπρεπε να μπορούν να το κάνουν. 2)Θέλει ο άντρας να εργάζεται; Δεν έχει δικαίωμα κανένας να του πει τίποτε. 1) Θέλει η γυναίκα να συντηρείται από τον άντρα; Αν συμφωνούν δεν έχει δικαίωμα ουδείς να παρέμβει. 2)Θέλει και η γυναίκα να εργάζεται; Δεν έχει δικαίωμα κανένας να την εμποδίσει. Τόσο απλά λειτουργεί το πράγμα. Μόνον όταν και οι δύο είναι ευχαριστημένοι μπορεί να δημιουργηθεί μία οικογένεια πάνω σε υγιείς βάσεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γονείς γαμπρού: Περίπτωση 1: Το πουλάκι μου τσακίζεται όλη μέρα στη δουλειά για να ταΐζει αυτή την ανεπρόκοπη. Περίπτωση 2: Το πουλάκι μου δουλεύει και όταν πάει σπίτι αντί να τα έχει όλα έτοιμα να ξεκουράζεται λίγο τρέχει να κάνει δουλειές εξ αιτίας αυτής της ακαμάτρας που εργάζεται. Το πήρε από εμένα το παλληκάρι μουυυυ που του τα είχα όλα με τον δίσκο από το πρωΐ.

Φίλοι γαμπρού: Περίπτωση 1: Καλά ρε μπρο τι loser και αυτός, κάθετε στον 21ο αιώνα και δουλεύει για να συντηρεί την άλλη. Ό,τι να'ναι ρε μλκ. Περίπτωση 2: Ρε τον είδες τον Γιάννη; Φόρεσε και ποδίτσα και πλένει τα πιάτα. Τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι του φόρεσε η τύπισσα. Χαχα μα τι simp. Ευτυχώς που εμείς είμαστε ελεύθεροι σκοπευτές και δεν ψάχνουμε μόνιμες σχέσεις, δεν θα καταλήξουμε ποτέ έτσι (μπακούρια level: 100000000000).

Γονείς νύφης: Περίπτωση 1: Δούλα το κατάντησε το κοριτσάκι μου αυτός ο κερατάς, δεν το σπούδασα για να πλένει τα πιάτα αυτού του αχαΐρευτου. Περίπτωση 2: Αν είχε φροντίσει η κόρη μας να παντρευτεί κανέναν επιτυχημένο τώρα θα είχε χρόνο για τον εαυτό της και την οικογένεια αλλά με αυτόν τον ρεμπεσκέ...

Φίλες νύφης: Περίπτωση 1: Τρομερά σεξιστικό, ντροπή του που είναι τόσο φαλλοκράτης, οι γυναίκες δεν είναι για να καθαρίζουν τα πόδια των αντρών. Περίπτωση 2: Ζορίζονται πολύ, αν είχε και καμμία καλλίτερη δουλειά ο τύπος. Αμάν και αυτό το Μαράκι ρε παιδί μου, τι ήθελε αυτόν τον κουριεροντελιβερά με πτυχίο ιστορίας ενώ θυμάστε τότε που την φλέρταρε εκείνος με την BMW;;; Τώρα θα ζούσε άνετα.
Το ξέρω ότι είναι made up stories αλλά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι μόνο που τα διαβάζω. Που να τα ζει κανείς τώρα. Μερικοί άνθρωποι απλά ζουν για να πρήζουν τα ούμπαλα της νύφης ή του γαμπρού. Δεν κοιτάνε σχεδόν ποτέ την δουλειά τους και δεν μου κάνει εντύπωση που τα παιδιά τους δεν θέλουν ούτε να τους βλέπουν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,823 μηνύματα.
Το ξέρω ότι είναι made up stories αλλά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι μόνο που τα διαβάζω. Που να τα ζει κανείς τώρα. Μερικοί άνθρωποι απλά ζουν για να πρήζουν τα ούμπαλα της νύφης ή του γαμπρού. Δεν κοιτάνε σχεδόν ποτέ την δουλειά τους και δεν μου κάνει εντύπωση που τα παιδιά τους δεν θέλουν ούτε να τους βλέπουν.
Δεν θα έλεγα πως φταίνε τόσο αυτοί που τους τα πρήζουν όσο οι ίδιοι που τους αφήνουν. Όταν αποτυγχάνεις να θέσεις όρια και κόκκινες γραμμές στους πάντες (είτε οικογένεια είτε φίλους κλπ) αυτά θα έχεις. Το κακό πολλές φορές ξεκινάει από τα ίδια τα παιδιά που χώνουν τους γονείς τους σε ιστορίες που δεν θα έπρεπε να τους αφορούν (όπως το τι γίνεται εντός της ιδικής τους οικογενείας καλή ώρα).
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα πως φταίνε τόσο αυτοί που τους τα πρήζουν όσο οι ίδιοι που τους αφήνουν. Όταν αποτυγχάνεις να θέσεις όρια και κόκκινες γραμμές στους πάντες (είτε οικογένεια είτε φίλους κλπ) αυτά θα έχεις. Το κακό πολλές φορές ξεκινάει από τα ίδια τα παιδιά που χώνουν τους γονείς τους σε ιστορίες που δεν θα έπρεπε να τους αφορούν (όπως το τι γίνεται εντός της ιδικής τους οικογενείας καλή ώρα).
Fair enough. Φταίνε και αυτοί. Αλλά φαντάσου σε οτιδήποτε κάνεις να πιστεύουν ότι έχουν λόγο. Και ας τους το έχεις απαγορεύσει χίλιες δυο φορές. Υπάρχει και το emotional manipulation «Δεν σέβεσαι καθόλου την μανούλα σου, θέλεις να πεθάνω από την στεναχώρια μου;» και άλλα ωραία. Εκεί είτε κόβεις άμεσα επαφή, ή τα ζεις με ένα μόνιμο «Ναι, ναι, ναι έχεις δίκιο, παράτα με τώρα».
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
Εγώ λοιπόν νομίζω ότι οι άντρες που κατηγορούν τον φεμινισμό για τη διάλυση των σχέσεων και της οικογένειας πρέπει να έχουν και την πυγμή να συντηρούν μόνοι τους (ναι, ακόμα και στη σημερινή δύσκολη οικονομική κατάσταση) τη γυναίκα και τα παιδιά τους. Δεν μπορείς να λες, ο κακός φεμινισμός που μας κατέστρεψε αλλά από την άλλη δούλεψε κι εσύ γυναίκα. Όποιος θέλει τα γένια πρέπει να βρει και τα χτένια.

Τελικά όμως αυτοί που δεν θέλουν τον φεμινισμό είναι γιατί δεν γουστάρουν που οι γυναίκες έχουν αποκτήσει δικαιώματα. Ήθελαν να μπορούν να συμπεριφέρονται σαν κάφροι όπως οι παππούδες τους κι αυτές να τα ανέχονται. Αυτό είναι το bottom line. Ούτε ο καπιταλισμός ούτε το χρήμα ούτε τίποτα. Τους ενοχλεί που δεν μπορούν πια να είναι σατραπηδες και να κάνουν αυτά που γουστάρουν.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ λοιπόν νομίζω ότι οι άντρες που κατηγορούν τον φεμινισμό για τη διάλυση των σχέσεων και της οικογένειας πρέπει να έχουν και την πυγμή να συντηρούν μόνοι τους (ναι, ακόμα και στη σημερινή δύσκολη οικονομική κατάσταση) τη γυναίκα και τα παιδιά τους. Δεν μπορείς να λες, ο κακός φεμινισμός που μας κατέστρεψε αλλά από την άλλη δούλεψε κι εσύ γυναίκα. Όποιος θέλει τα γένια πρέπει να βρει και τα χτένια.

Τελικά όμως αυτοί που δεν θέλουν τον φεμινισμό είναι γιατί δεν γουστάρουν που οι γυναίκες έχουν αποκτήσει δικαιώματα. Ήθελαν να μπορούν να συμπεριφέρονται σαν κάφροι όπως οι παππούδες τους κι αυτές να τα ανέχονται. Αυτό είναι το bottom line. Ούτε ο καπιταλισμός ούτε το χρήμα ούτε τίποτα. Τους ενοχλεί που δεν μπορούν πια να είναι σατραπηδες και να κάνουν αυτά που γουστάρουν.
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί βγαίνει το συμπέρασμα ότι αν μια γυναίκα εργάζεται αυτό συνεπάγεται στην διάλυση των σχέσεων και της οικογένειας;

Στη σύγχρονη κοινωνία δεν μπορεί ένας μισθός να κρατήσει μια οικογένεια εκτός αν θες η οικογένεια να καταλήξει να είναι σαν του Χαράλαμπου στο Μαέστρο.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εγώ λοιπόν νομίζω ότι οι άντρες που κατηγορούν τον φεμινισμό για τη διάλυση των σχέσεων και της οικογένειας πρέπει να έχουν και την πυγμή να συντηρούν μόνοι τους (ναι, ακόμα και στη σημερινή δύσκολη οικονομική κατάσταση) τη γυναίκα και τα παιδιά τους. Δεν μπορείς να λες, ο κακός φεμινισμός που μας κατέστρεψε αλλά από την άλλη δούλεψε κι εσύ γυναίκα. Όποιος θέλει τα γένια πρέπει να βρει και τα χτένια.
Αυτό είναι κάτι που κάθε υπεύθυνος και σωστός άντρας που σέβεται την οικογένεια του οφείλει να προσφέρει σαν επιλογή, στην αρχή της μητρότητας όπου είναι μια ευαίσθητη και δύσκολη περίοδος για την μητέρα.
Τελικά όμως αυτοί που δεν θέλουν τον φεμινισμό είναι γιατί δεν γουστάρουν που οι γυναίκες έχουν αποκτήσει δικαιώματα. Ήθελαν να μπορούν να συμπεριφέρονται σαν κάφροι όπως οι παππούδες τους κι αυτές να τα ανέχονται. Αυτό είναι το bottom line. Ούτε ο καπιταλισμός ούτε το χρήμα ούτε τίποτα. Τους ενοχλεί που δεν μπορούν πια να είναι σατραπηδες και να κάνουν αυτά που γουστάρουν.
Αυτό είναι το δηλητήριο της προπαγάνδας του νεοφεμινισμού.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,057 μηνύματα.
Ο Βαλντερ είπε ότι θα ήθελε να δουλεύει γιατί έτσι θα νιώθει αυτή ότι προσφέρει, ότι έχει φιλοδοξίες. Αυτό σημαίνει ότι μια γυναίκα που δε δουλεύει σήμερα θεωρείται απλά μια άχρηστη ανίκανη. Πώς λοιπόν εσείς που θεωρείτε ότι ο φεμινισμός κατέστρεψε τις σχέσεις των δύο φύλων και την οικογένεια δεν το λαμβάνετε κι αυτό υπόψη;
Δεν είπα πουθενά, ούτε καν θέλησα να συμπεράνετε από το κείμενό μου, πως μια γυναίκα που δεν δουλεύει θεωρείται από την κοινωνία μια άχρηστη ανίκανη.

Είναι ένα λάθος συμπέρασμα.


Στην πρώτη πρότασή μου την: "Κι αλλιώς να το δεις, άσχετα αν εγω προτιμώ να εργάζεται και η άλλη (όχι μονο για τα λεφτά, αλλά και για να ικανοποιείται να εξελίσσεται, να κάνει αυτο που θελήσει αν το θελήσει κλπ),"

...γιατί το είπα αυτό; Ποιό ήταν το πραγματικό συμπέρασμα;

Οι περισσότερες που θα γνωρίσω, θα εργάζονται ή θα θέλουν να εργαστούν, οπότε δεν έχω κανένα λόγο να της πω "μην εργάζεσαι" αν αυτό πραγματικά θέλει εκείνη για την ικανοποίησή της και την εξέλιξή της. Και το προτιμώ τόσο για το οτι το θέλει, όσο και γιατι θα ειναι μια εξτρα υποστήριξη.

Γι αυτό πρόσθεσα μετά το οτι αν παρόλαυτα δεν είναι έτσι, αλλά προτιμήσει να μου έχει ένα σπίτι και μια οικογένεια στην εντέλεια "θα έστυβα και τις πέτρες για να έχει μια άνετη ζωή. Το μεγάλωμα των παιδιών και τα οικιακά δεν ειναι ούτε σκλαβιά, ούτε γίνεται χωρίς κόπο"
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Δεν είπα πουθενά, ούτε καν θέλησα να συμπεράνετε από το κείμενό μου, πως μια γυναίκα που δεν δουλεύει θεωρείται από την κοινωνία μια άχρηστη ανίκανη.

Είναι ένα λάθος συμπέρασμα.
Όλοι θεωρούνται σήμερα άχρηστοι και ανίκανοι απο την κοινωνία εαν δεν εργάζονται βασικά . Η γυναίκα γιατί να αποτελεί εξαίρεση ; Εφόσον φυσικά δεν την εμποδίζει κάτι όπως εγκυμοσύνη/γέννα , και στην περίπτωση που δεν είναι πλούσια ( εαν και πάλι κρίνεσαι εδώ είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα ) . Και εκτός επίσης στην περίπτωση που το έχει συμφωνήσει με τον σύντροφο της .

Κατά τα άλλα πολλές γυναίκες είναι ευαισθητοποιημένες μόνο σε οτι αφορά τον εαυτό τους . Π.χ. "η άτιμη η κοινωνία που με πιέζει να κάνω παιδιά αλλιώς θεωρούμαι άχρηστη" . Meanwhile γυρνάει και λέει άλλη μέρα η ίδια : "Οι άντρες που δεν θέλουν να πάνε στρατό είναι άχρηστοι" ( Real story αυτό ) .

Σε αυτό πιστεύω αναφέρεται λογικά και ο όρος νεοφεμινισμός που έπεσε και στην έκθεση . Σε γυναίκες δηλαδή που μόνο λόγω του φύλου τους θεωρούν οτι είναι αυτομάτως θύματα ή οτι αξίζουν καλύτερη μεταχείριση απο τους άντρες . Είναι οι επιτηδειοι που πάντα υπάρχουν και προσπαθούν να εκμεταλευτούν καταστάσεις για προσωπικό όφελος (γιατί τέτοια συμπεριφορά δεν παραπέμπει σε ισότητα ) . Οι κανονικές για ποιον λόγο να σε ενοχλήσουν ; Επειδή θέλουν να ακούγονται οι φωνές τους και να τονίζονται οι αδικίες στο πρόσωπο τους που αφορμή έχουν το φύλο τους ;

Το μόνο που κατεμέ είναι το πιο τσουχτερό απο όλα στην εποχή μας είναι ο φασισμός στην ελευθερια του λόγου με αφορμή την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων . Το cancel culture δηλαδή που ο άλλος δεν τολμάει να μιλήσει και αμέσως χαρακτηρίζεται με το παραμικρό άμεσα ως φασίστας/σεξιστής , χάνει την δουλειά του και εξωστρακίζεται κοινωνικά . Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί βγαίνει το συμπέρασμα ότι αν μια γυναίκα εργάζεται αυτό συνεπάγεται στην διάλυση των σχέσεων και της οικογένειας;
Αυτό ειπώθηκε παραπάνω, ότι ο φεμινισμός έστειλε τις γυναίκες στην εργασία και ως εκ τούτου αμέλησαν ας πούμε το ρόλο της συζύγου και μητέρας οπότε η οικογένεια διαλύθηκε καθώς και το ότι η γυναίκα δεν ανέχεται πλέον άσχημες συμπεριφορές από άντρες αφού έχει πια τα δικά της χρήματα.
Αυτό είναι κάτι που κάθε υπεύθυνος και σωστός άντρας που σέβεται την οικογένεια του οφείλει να προσφέρει σαν επιλογή, στην αρχή της μητρότητας όπου είναι μια ευαίσθητη και δύσκολη περίοδος για την μητέρα.
Για 2 χρόνια ας πούμε. Μετά;

Τα καλά του φεμινισμού τα θέλετε, τον φεμινισμό δε θέλετε.

Αν δεν ήταν ο φεμινισμός, η μόνη γυναίκα που θα κάνατε σεξουαλική σχέση θα ήταν αυτή που θα παντρευόσασταν (εκτός από τις πόρνες). Το ότι τώρα η γυναίκα είναι απελευθερωμένη και κάνει όσες σχέσεις θέλει (και κατ' επέκταση κάνετε κι εσείς πολλές σχέσεις) στον φεμινισμό οφείλεται.
Αυτό είναι το δηλητήριο της προπαγάνδας του νεοφεμινισμού.
Αρνείσαι ότι οι άντρες τα παλιά χρόνια εδερναν και κακοποιούσαν τις γυναίκες τους; Αρνείσαι την πραγματικότητα;

Δεν είπα πουθενά, ούτε καν θέλησα να συμπεράνετε από το κείμενό μου, πως μια γυναίκα που δεν δουλεύει θεωρείται από την κοινωνία μια άχρηστη ανίκανη.

Είναι ένα λάθος συμπέρασμα.
Δεκτό.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό ειπώθηκε παραπάνω, ότι ο φεμινισμός έστειλε τις γυναίκες στην εργασία και ως εκ τούτου αμέλησαν ας πούμε το ρόλο της συζύγου και μητέρας οπότε η οικογένεια διαλύθηκε καθώς και το ότι η γυναίκα δεν ανέχεται πλέον άσχημες συμπεριφορές από άντρες αφού έχει πια τα δικά της χρήματα.
Ο θεσμός της οικογένειας και οι σχέσεις βιώνουν κρίση ασχέτως του αν εργάζεται η γυναίκα. Και στο παρελθόν η γυναίκα εργαζόταν. Έχουν αλλάξει κάποιες συνθήκες αλλά οι γυναίκες εργάζονται από πάντα και εδώ και δεκαετίες θεωρείται το νορμάλ. Δεν άρχισαν να εργάζονται το 2010.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα είναι οκ να το ανακοινώσει και στους γονείς του ή τους φίλους του; "η γυναίκα μου μου δήλωσε ότι δε θα δουλέψει ποτέ στη ζωή της".
Μόνο και μόνο που η απάντηση δεν είναι προφανής, δείχνει πάρα πολλά πράγματα και για σένα και για το πως σκέφτεται ο περισσότερος κόσμος στην πλέον δυτική και θυληπρεπή Ελλάδα.

Ο άντρας που θέλει ή θα πάρει γυναίκα χωρίς να τον νοιάζει αν βγάζει ή αν έχει βγάλει λεφτά, ζητάει διαφορετικά πράγματα που η μέση γυναίκα δεν μπορεί να προσφέρει στον ίδιο βαθμό.

Πράγματα όπως να είναι προσεγμένη, θυληκή και αγνή(το πιο σημαντικό), υποστηρικτική, όμορφη(εξωτερικά), κοινωνικά έξυπνη και άλλα.

Αν έχεις μία τέτοια, τότε όλα της τα στοιχεία τα φλεξάρεις στους δικούς σου με κάθε ευκαιρία.

'Ολοι οι άντρες αυτό θέλουμε, αλλά οι ποιοτικές κοπέλες είανι ελάχιστες και το 90%+ συμβιβάζεται με τη μετριότητα και δεν τολμά προφανώς να το πει γιατί τότε θα χάσει τις ελάχιστες πιθανότητες που έχει να στεριώσει μια (φουλ μέτρια) γκόμενα και να μείνει για 6-12 μήνες ακόμα στην ξηρασία.

Οι ελληνίδες, όπως οι δυτικές και σε αντίθεση με τις σλάβες, δυσκολεύονται πάρα πολύ να καταλάβουν τι θέλουν οι άντρες.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.
Ο άντρας που θέλει ή θα πάρει γυναίκα χωρίς να τον νοιάζει αν βγάζει ή αν έχει βγάλει λεφτά, ζητάει διαφορετικά πράγματα που η μέση γυναίκα δεν μπορεί να προσφέρει στον ίδιο βαθμό.

Πράγματα όπως να είναι προσεγμένη, θυληκή και αγνή(το πιο σημαντικό), υποστηρικτική, όμορφη(εξωτερικά), κοινωνικά έξυπνη και άλλα.

Αν έχεις μία τέτοια, τότε όλα της τα στοιχεία τα φλεξάρεις στους δικούς σου με κάθε ευκαιρία.

'Ολοι οι άντρες αυτό θέλουμε,
Καλώς, εύχομαι η αδελφή σου ή η κόρη σου στο μέλλον να έχει όλα αυτά τα αγαθά ώστε να βρει άντρα να την αγοράσει και να μη χρειάζεται να δουλεύει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,069 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,479 μηνύματα.
Ανέγγιχτη βρε παιδί μου. Να μην έχει μέτρο σύγκρισης ώστε αυτά που κάνει ο ΑΝΔΡΑΣ να της φαίνονται θεϊκά.
Ααα...μάλιστα. Κάπου εκεί πήγε κι εμένα το μυαλό μου, αλλά απ΄ την άλλη δεν πίστευα κι αυτά που διαβάζω...Δεν πίστευα στα μάτια μου που λένε...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top