Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.
Πόσο dating να κάνει κάποιος και με πόσους/ες να πάει, όλα έχουν κάποιο όριο.
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που έχει ως αυτοσκοπό στην ζωή του το dating μέχρι τα γεράματα, είτε είναι άνδρας είτε γυναίκα. Εκεί οδηγεί ο νεοφεμινισμός. Στον ανταγωνισμό των φύλων και σε έναν κόσμο όχι οικογενειών αλλά οικονομικών μονάδων, όπου αυτοσκοπός ζωής θα είναι το dating η κατανάλωση και η δουλειά χωρίς εμπόδια παιδιά.


Το δικό μου life goal ως white male χριστιανός συντηρητικός πατριάρχης (pure evil δλδ)είναι μετακόμιση σε χωριό κοντά στην φύση, σε σπίτι με αυλή και κήπο, κάνα δυο ακόμα παιδιά, και να απολαμβάνω τις χαρές του simple life μακριά από την woke παρακμή.
Και γιατί να σεβαστεί κάποιος αυτό που θες εσύ όταν δε σέβεσαι εσύ αυτό που θέλουν οι άλλοι;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,849 μηνύματα.
μετακόμιση σε χωριό κοντά στην φύση, σε σπίτι με αυλή και κήπο, κάνα δυο ακόμα παιδιά, και να απολαμβάνω τις χαρές του simple life μακριά από την woke παρακμή.
Αν αντί για σπίτι βάλεις τίμια παράγκα έπιασες το όνειρο μου :vroum: :vroum: :whistle:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,624 μηνύματα.
Πόσο dating να κάνει κάποιος και με πόσους/ες να πάει, όλα έχουν κάποιο όριο.
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που έχει ως αυτοσκοπό στην ζωή του το dating μέχρι τα γεράματα, είτε είναι άνδρας είτε γυναίκα. Εκεί οδηγεί ο νεοφεμινισμός. Στον ανταγωνισμό των φύλων και σε έναν κόσμο όχι οικογενειών αλλά οικονομικών μονάδων, όπου αυτοσκοπός ζωής θα είναι το dating η κατανάλωση και η δουλειά χωρίς εμπόδια παιδιά.


Το δικό μου life goal ως white male χριστιανός συντηρητικός πατριάρχης (pure evil δλδ)είναι μετακόμιση σε χωριό κοντά στην φύση, σε σπίτι με αυλή και κήπο, κάνα δυο ακόμα παιδιά, και να απολαμβάνω τις χαρές του simple life μακριά από την woke παρακμή.
Και να ήθελε δε θα μπορούσε να το κάνει κάποιος αυτό ως τρόπο ζωής μέχρι τα γεράματα πρώτον ( για όλα επέρχεται αργά ή γρήγορα ο κορεσμός και η σωματική φθορά) και δεύτερον δεν έχουν όλοι τις ίδιες προσδοκίες / αξίες, όποτε καθόσον αφορά μόνο τη δική τους ζωή και δεν παίρνουν στο λαιμό τους άλλους ( πχ συντρόφους / παιδιά.. Γιατί κακά τα ψέμματα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κατάλληλοι και ώριμοι για δημιουργία οικογένειας) ουδόλως θα έπρεπε να μας απασχολεί.. Και ας σταματήσουμε πια να τα συνδέουμε όλα με το νεοφεμινισμο
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλουν τον άντρα με επιλογές ναι. Τον μύλο που τα αλέθει όλα όμως (που ειναι κατι διαφορετικό) τον φοβούνται και όχι για καλό λόγο.

Σου λέει να παω να μπλέξω μ αυτόν, τι παράσημο θα μου κολλήσει; Ή γιατί δεν στέριωσε με καμία, τι κουσούρι έχει;

"Αλήτης για όλες, αγγελούδι για σένα", aka ο Κυνηγήσιμος που έχει γίνει ηδη preselected από κάποιες καλές <--- αυτον θέλουν τον "εγω θα τον στρώσω" που δεν στρώνει.

όχι

"Α πούσι, μπαμ με τα μουτρα πέσιμο, κοντές ψηλές, ξανθές μελαχρινές όλες καλές" aka Χαριτωδιπλωμένος που κανει οτι δεν στρώνει αλλά στο τέλος θα στρώσει για να μη του φυγει η άλλη.


Ακόμα και η χειρότερη να είναι, η πιο έκλυτου βίου, τον πρώτο θα προτιμήσει. Περιστασιακά ο δεύτερος πηδάει, γι αυτό και έχει και τα νούμερα, αλλά ουσιαστικά it's a numbers game.

Το μεντάλιτυ το καταλαβαινεις τη διαφορά τους στην απόρριψη. Ο πρώτος είναι κουλ. Ο δεύτερος θυμώνει αν τον απορρίψεις, γίνεται κακιοπούτσης και δεν τον ενδιαφέρει να κανει και τη δουλειά για να το διορθώσει γιατι ξερει οτι έχει τα numbers.

Τα νούμερα δε μου λένε κατι, μπορει να έχεις 5 και να είσαι αστέρης, μπορεί να έχεις 100 και να είσαι τίγκα ηλίθιος. Το θεμα ειναι πως αποκτάς τις εμπειρίες και τι σου μένει από αυτές, αν σε διαμορφώνουν σαν άνθρωπο ή αν πέρασαν και δεν ακούμπησαν. Και αυτό είναι που σου δινει και το στάτους, αλλά και την εξάλειψη του neediness, η ποιότητα της εμπειρίας τι διδάχτηκες, όχι μονο η πληθώρα.
Ναι κοιταξε αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι πως χρειαζονται και τα 2. Και ποιοτητα και ποσοτητα. Ο ανταγωνισμος οσο παει εκτοξευεται. 5 δεν ειναι σοβαρο νουμερο, κανενας αντρας με επιλογες δε θα παει μονο με τοσες.

Η ειρωνεία είναι ότι οι άντρες που έχουν πολλές γυναίκες δεν αντιλαμβάνονται ότι τις έχουν ακριβώς εξαιτίας του φεμινισμού. Για να κάναν τέτοιες μαγκιές το 2030 ξέρω γω και θα σου πω αν θα τους έμενε τσουτσούνι να καμαρώνουν.
Σε διαβεβαιω πως ολοι το καταλαβαινουν, καθως βλεπουν την παρακμη των θυληκων απο πρωτο χερι και σε μεγαλη ποσοτητα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στον πραγματικό κόσμο , έχουμε δει ότι δεν είναι κάποιου είδους επίτευγμα για κάποιον το να έχει πάει με πολλές γιατί δεν χρειάζεται να πληροί κάποιες προδιαγραφές( να έχει "στάτους", κύρος κλπ) και όλα αυτά που κάτι πανιβλακες στο τικ τοκ λένε . Μπορεί να είναι πιο δύσκολο για έναν άντρα απ' ότι για μια γυναίκα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι "high value man" για να παει με πολλές και το έχω δει στην πραγματική ζωή αυτό . Χαζοί , κοινωνικά αδέξιοι , χωρίς καλό χαρακτήρα που δεν ξέρουν να φερθούν σωστά να έχουν πάει με πολλές . Και το αντίστοιχο για τις γυναίκες, έχω δει πολλές μη συμβατικά όμορφες κοπέλες (και με αρκετά παραπάνω κιλά ) που είναι με αυτό που εσείς αποκαλείτε "high value man" .
Δεν ορίζουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο τον ποιοτικό σύντροφό ούτε έχουμε τα ίδια κριτήρια/ προτιμήσεις.
Ποσους αντρες ξερεις με επιλογες; Και δεν εννοω πατσαβουρες.

Ακριβως 0.

Η ελλειψη real life experience που εχεις δεν κρυβεται ευκολα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί να έχει επιλογές αλλά να μην πηγαίνει .
Προσπαθησε να μην ξεφευγεις εκτος θεματος
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Ναι κοιταξε αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι πως χρειαζονται και τα 2. Και ποιοτητα και ποσοτητα. Ο ανταγωνισμος οσο παει εκτοξευεται. 5 δεν ειναι σοβαρο νουμερο, κανενας αντρας με επιλογες δε θα παει μονο με τοσες.
Δεν έχει να κάνει με το αν ειναι 5 το νούμερο ή 10 ή 30, μην κολλάς. Έχει να κάνει με το τι έμαθες απ οσες κι αν πήγες.

Και στην τελική αν εγω έχω πάει με 100 κι ο μέσος αρσενικός έχει πάει με 200 και έχω τρελό ανταγωνισμό, γιατί με νοιάζει;

Ανταγωνισμό έχω από τη μέρα που γεννήθηκα, έχω ενα σωρο καλά κι ενα σωρο στραβά επάνω μου, έτσι είναι ανέκαθεν ζόρικη η ζωή. Και τι σημαίνει αυτό;

Πρώτον νιωθω καλά μέσα σε ανταγωνισμό (αν τυχει και βρεθώ), μου έχω εμπιστοσύνη.

Δεύτερον, πολλές φορές εξαρτάται και τι ανταγωνισμός είναι αυτός για τον οποίο συζητάμε. Υπάρχουν ανταγωνισμοί που δεν με ενδιαφέρουν (πχ ποιος θα κερδίσει τη Μαιρούλα, ποιος θα παντρευτεί πιο γρήγορα, ποιος θα πάρει πιο όμορφη γυναίκα). Άμα μου πεις είμαστε 2 άτομα κι οποιος γράψει πιο γρήγορα το ποστ κερδίζει 1 εκατομμύριο Ευρω, ναι αυτός ο ανταγωνισμός με ενδιαφέρει.

Τρίτον, υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα, δεν ειμαστε δέντρα να ζουμε σε ένα μέρος που δεν λειτουργεί για εμάς. Το καταλαβαίνεις οτι υπάρχουν 3 δις γυναίκες ανα πάσα στιγμή στον πλανήτη εκ των οποίων δεν θα βγεις ραντεβου ούτε με 500 από αυτές στη ζωή σου;

Οπότε να ανταγωνιστώ με ποιόν; Όλοι μπορούμε να κερδίσουμε, αν θέλουμε.

Ο μόνος -πραγματικός- ανταγωνισμός είναι με τον εαυτό σου, εγω πχ θέλω να γυμναστώ και να ριξω τα λίπη. Δεν μπορώ να έχω μια απαίτηση απο μια ποιοτική γυναίκα να με κοιταξει όταν είμαι σαν τον jabba the hut, όχι οτι δεν γίνεται αλλά γιατί να μην βοηθήσω τις πιθανότητές μου με το να ειναι πρώτα εγω καλύτερος (1ον) και γιατι να μη το κάνω πρώτα για μένα (2ον).

Το τι κάνουν οι άλλοι άντρες, δε με πολυαφορά πια.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.
Σε διαβεβαιω πως ολοι το καταλαβαινουν, καθως βλεπουν την παρακμη των θυληκων απο πρωτο χερι και σε μεγαλη ποσοτητα.
Τότε ας μείνουν να κάνουν παρέα με το χέρι τους. Μια ιδέα είναι όλα. ;)
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει να κάνει με το αν ειναι 5 το νούμερο ή 10 ή 30, μην κολλάς. Έχει να κάνει με το τι έμαθες απ οσες κι αν πήγες.

Και στην τελική αν εγω έχω πάει με 100 κι ο μέσος αρσενικός έχει πάει με 200 και έχω τρελό ανταγωνισμό, γιατί με νοιάζει;

Ανταγωνισμό έχω από τη μέρα που γεννήθηκα, έχω ενα σωρο καλά κι ενα σωρο στραβά επάνω μου, έτσι είναι ανέκαθεν ζόρικη η ζωή. Και τι σημαίνει αυτό;

Πρώτον νιωθω καλά μέσα σε ανταγωνισμό (αν τυχει και βρεθώ), μου έχω εμπιστοσύνη.

Δεύτερον, πολλές φορές εξαρτάται και τι ανταγωνισμός είναι αυτός για τον οποίο συζητάμε. Υπάρχουν ανταγωνισμοί που δεν με ενδιαφέρουν (πχ ποιος θα κερδίσει τη Μαιρούλα, ποιος θα παντρευτεί πιο γρήγορα, ποιος θα πάρει πιο όμορφη γυναίκα). Άμα μου πεις είμαστε 2 άτομα κι οποιος γράψει πιο γρήγορα το ποστ κερδίζει 1 εκατομμύριο Ευρω, ναι αυτός ο ανταγωνισμός με ενδιαφέρει.

Τρίτον, υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα, δεν ειμαστε δέντρα να ζουμε σε ένα μέρος που δεν λειτουργεί για εμάς. Το καταλαβαίνεις οτι υπάρχουν 3 δις γυναίκες ανα πάσα στιγμή στον πλανήτη εκ των οποίων δεν θα βγεις ραντεβου ούτε με 500 από αυτές στη ζωή σου;

Οπότε να ανταγωνιστώ με ποιόν; Όλοι μπορούμε να κερδίσουμε, αν θέλουμε.

Ο μόνος -πραγματικός- ανταγωνισμός είναι με τον εαυτό σου, εγω πχ θέλω να γυμναστώ και να ριξω τα λίπη. Δεν μπορώ να έχω μια απαίτηση απο μια ποιοτική γυναίκα να με κοιταξει όταν είμαι σαν τον jabba the hut, όχι οτι δεν γίνεται αλλά γιατί να μην βοηθήσω τις πιθανότητές μου με το να ειναι πρώτα εγω καλύτερος (1ον) και γιατι να μη το κάνω πρώτα για μένα (2ον).

Το τι κάνουν οι άλλοι άντρες, δε με πολυαφορά πια.
Ναι απλως αυτο που λες εχει νοημα μονο αν δε σε νοιαζουν καθολου οι σχεσεις με τις γυναικες.

Ο,τι γυναικα και να θες, ακομα και να ναι 150 κιλα βαρος και 150 κιλα ανασφαλειες εχεις ανταγωνισμο. Βεβαια για να θες τετοια εξ αρχης, προφανως εχει παιχτει απειρη εκλογικευση και παρηγορημα για να νομιζεις πως αυτο ειναι το γουστο σου.

Δε θα μιλαει μονο με σενα, σε κοινωνια ζουμε. Ποσο μαλλον ρεαλιστικα θα πρεπει να σε επιλεξει μεταξυ πολλων αλλων και αυτος ο ανταγωνισμος ειναι απολυτα υπαρκτος και σημαντικος στη ζωη σου.

Ε, προφανως, ο ανταγωνισμος εχει αυξηθει για 2 λογους. Πρωτον γιατι η μονογαμια οσο παει χανει εδαφος και το ινσταγκραμ εχει αλλαξει το σκηνικο και δευτερον γιατι ο φεμιναζισμος οσο παει μειωνει την ποιοτητα των γυναικων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τότε ας μείνουν να κάνουν παρέα με το χέρι τους. Μια ιδέα είναι όλα. ;)
Γιατι να μεινουν με το χερι τους, ενω μπορουν να τις εναλασσουν μεχρι να βρεθει και καμια ποιοτικη να κανουν σχεση;

Το 90% ασχολειται με την χερουκλα του, μεχρι να βρει καποιο μπαζακι, που οι ιδιοι αν επρεπε να το παραδεχθουν θα εβαζαν 5-6/10 σε εμφανιση και χαρακτηρα. Το σκεφτηκες αυτο ή δε συναδει με τις ατεσταριστες θεωριες σου;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.
Γιατι να μεινουν με το χερι τους, ενω μπορουν να τις εναλασσουν μεχρι να βρεθει και καμια ποιοτικη να κανουν σχεση;

Το 90% ασχολειται με την χερουκλα του, μεχρι να βρει καποιο μπαζακι, που οι ιδιοι αν επρεπε να το παραδεχθουν θα εβαζαν 5-6/10 σε εμφανιση και χαρακτηρα. Το σκεφτηκες αυτο ή δε συναδει με τις ατεσταριστες θεωριες σου;
Όλα τα σκέφτομαι, απλά μου αρέσει να σε αφήνω να ξεδιπλώνεις κι άλλο με τέτοια μαεστρία τις απόψεις σου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Ναι απλως αυτο που λες εχει νοημα μονο αν δε σε νοιαζουν καθολου οι σχεσεις με τις γυναικες.

Ο,τι γυναικα και να θες, ακομα και να ναι 150 κιλα βαρος και 150 κιλα ανασφαλειες εχεις ανταγωνισμο. Βεβαια για να θες τετοια εξ αρχης, προφανως εχει παιχτει απειρη εκλογικευση και παρηγορημα για να νομιζεις πως αυτο ειναι το γουστο σου.

Δε θα μιλαει μονο με σενα, σε κοινωνια ζουμε. Ποσο μαλλον ρεαλιστικα θα πρεπει να σε επιλεξει μεταξυ πολλων αλλων και αυτος ο ανταγωνισμος ειναι απολυτα υπαρκτος και σημαντικος στη ζωη σου.

Ε, προφανως, ο ανταγωνισμος εχει αυξηθει για 2 λογους. Πρωτον γιατι η μονογαμια οσο παει χανει εδαφος και το ινσταγκραμ εχει αλλαξει το σκηνικο και δευτερον γιατι ο φεμιναζισμος οσο παει μειωνει την ποιοτητα των γυναικων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιατι να μεινουν με το χερι τους, ενω μπορουν να τις εναλασσουν μεχρι να βρεθει και καμια ποιοτικη να κανουν σχεση;

Το 90% ασχολειται με την χερουκλα του, μεχρι να βρει καποιο μπαζακι, που οι ιδιοι αν επρεπε να το παραδεχθουν θα εβαζαν 5-6/10 σε εμφανιση και χαρακτηρα. Το σκεφτηκες αυτο ή δε συναδει με τις ατεσταριστες θεωριες σου;

Εγω πάντως βλέπω ότι όσο προχωράει ο καιρός, τόσο πιο εύκολο γίνεται να τις ρίξεις, σα να κλέβω εκκλησία νιώθω. Για να τις πας μέχρι σχέση εννοώ.

Γιατί αν νομίζεις ότι η παρακμή άγγιξε μόνο τις γυναίκες και δεν έχουμε γεμίσει και άντρες χωρίς να ξέρουν τι να κάνουν, κάνεις λάθος. Είναι σα να παίζω μπάλα μόνος μου με τόσους παράξενους τριγύρω που το παίζουν γαμάτοι.

Το μόνο που είναι δύσκολο, είναι να βρεις άνθρωπο με τις αξίες που θες για το στήσιμο σπιτιού (για γάμο), εκεί το χω παρει απόφαση οτι ΙΣΩΣ δε θα βρω αυτό που θέλω και κατα πάσα πιθανότητα θα μείνω μόνος.

Και απο το να ειμαι με το λάθος άνθρωπο προσπαθώντας με το ζόρι να κάνω χωριό για γάμο, καλύτερα μόνος.

Γιατί ακόμα και το "χωρίς γυναίκα" δε με ενοχλεί, έχω μάθει να περνάω καποια διαστηματα και μονος.

Το να περάσω τη ζωή χωρίς να έχω κάνει παιδι, αυτο ναι, με πειράζει. Αυτό είναι και απο τα λίγα θέματα που κάνουν τζιζ αμα μου τα ανοίξεις, με βλέπεις και κουμπώνομαι.

Οι φίλοι μου το εκλογίκευσαν μέχρι αηδίας και παντρευτηκαν (και οι δυο που έχω στο μυαλό μου), κυρίες οι οποίες εντάξει το γούστο εξωτερικά υποκειμενικό δε θα κρίνω, αντικειμενικά όμως με πολύ στραβό χαρακτήρα. Εγω δε θα τις παντρευόμουν ούτε υπο απειλή κρεμάλας.

Εκείνοι είναι και οι δυο στη φάση "μου πλένει, μου σκουπίζει, μου κάνει έρωτα, άρα παντρευτήκαμε για να μην πεθανω μονος". (παραδοχή κι απο τους δυο). Το βλέπω ΓΕΛΟΙΟ αυτό.

Εγω που σκουπιζω, πλένω, μαγειρεύω, φέρνω ένα σπίτι βόλτα μόνος μου με τη μισή τους αντοχή, διαλέγω γυναίκα με άλλα κριτήρια.

ΑΝ παντρευτώ ποτέ, θα παντρευτώ αυτή που θα γουστάρω να βλέπω το χαμόγελό της όταν ξυπνάω κάθε πρωί (δηλαδη θηλυκή, ευχάριστη), που θα μαγειρεύουμε μαζί και θα γίνεται η κουζίνα σκατά από τις γκάφες μας (παιχνιδιάρα, ευχάριστη, όχι κομπλεξική), που θα βλέπουμε σειρές αγκαλιά (κοινά γούστα) και κυρίως θα είμαστε το ίδιο ήρεμοι και θα έχουμε τις ίδιες αξίες για τα μελλοντικά παιδιά μας. (κοινές αξίες και αντιδράσεις)



Αυτο που κάνανε οι άλλοι που παντρεύτηκαν τον Μήτσο τον Τραμπάκουλα με το τσιγάρο στο στόμα και τη συμπεριφορά "απο Ταμπούρια μεριά" για να χουν καποιον σα τη μαμά τους να τους ξεσκατίζει, εγω το βλέπω ως αδυναμία. Συμβιβάστηκαν, ξέπεσαν, βολεύτηκαν.

Και όλοι έχουν μικροαστικές κατινιές, αυτα τα "μεγαλώσαμε τωρα, δεν ακούω πια την μουσική που ακούγαμε πριν 5 χρονια, αυτα ειναι για παιδιά" ή ντύνονται σαν παππούδες και αφήνονται και οι ίδιοι, ή αρχίζουν τα νεοπλουτα, μαλακίες που ουτε να περιγράψω δεν θέλω.


Όλα αυτά δείχνουν και αντρική παρακμή, παράλληλα από την κριτική μας στις γυναίκες, την οποία δεν συζητάμε στους κύκλους μας.

Κι εσυ ο ίδιος το λες, παίζουν 90% το πουλί τους μέχρι να συμβιβαστούν με μια αλίμονη. Είναι αυτο ποιοτικό αρσενικό;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω πάντως βλέπω ότι όσο προχωράει ο καιρός, τόσο πιο εύκολο γίνεται να τις ρίξεις, σα να κλέβω εκκλησία νιώθω. Για να τις πας μέχρι σχέση εννοώ.

Γιατί αν νομίζεις ότι η παρακμή άγγιξε μόνο τις γυναίκες και δεν έχουμε γεμίσει και άντρες χωρίς να ξέρουν τι να κάνουν, κάνεις λάθος. Είναι σα να παίζω μπάλα μόνος μου με τόσους παράξενους τριγύρω που το παίζουν γαμάτοι.

Το μόνο που είναι δύσκολο, είναι να βρεις άνθρωπο με τις αξίες που θες για το στήσιμο σπιτιού (για γάμο), εκεί το χω παρει απόφαση οτι ΙΣΩΣ δε θα βρω αυτό που θέλω και κατα πάσα πιθανότητα θα μείνω μόνος.

Και απο το να ειμαι με το λάθος άνθρωπο προσπαθώντας με το ζόρι να κάνω χωριό για γάμο, καλύτερα μόνος.

Γιατί ακόμα και το "χωρίς γυναίκα" δε με ενοχλεί, έχω μάθει να περνάω καποια διαστηματα και μονος.

Το να περάσω τη ζωή χωρίς να έχω κάνει παιδι, αυτο ναι, με πειράζει. Αυτό είναι και απο τα λίγα θέματα που κάνουν τζιζ αμα μου τα ανοίξεις, με βλέπεις και κουμπώνομαι.

Οι φίλοι μου το εκλογίκευσαν μέχρι αηδίας και παντρευτηκαν (και οι δυο που έχω στο μυαλό μου), κυρίες οι οποίες εντάξει το γούστο εξωτερικά υποκειμενικό δε θα κρίνω, αντικειμενικά όμως με πολύ στραβό χαρακτήρα. Εγω δε θα τις παντρευόμουν ούτε υπο απειλή κρεμάλας.

Εκείνοι είναι και οι δυο στη φάση "μου πλένει, μου σκουπίζει, μου κάνει έρωτα, άρα παντρευτήκαμε για να μην πεθανω μονος". (παραδοχή κι απο τους δυο). Το βλέπω ΓΕΛΟΙΟ αυτό.

Εγω που σκουπιζω, πλένω, μαγειρεύω, φέρνω ένα σπίτι βόλτα μόνος μου με τη μισή τους αντοχή, διαλέγω γυναίκα με άλλα κριτήρια.

ΑΝ παντρευτώ ποτέ, θα παντρευτώ αυτή που θα γουστάρω να βλέπω το χαμόγελό της όταν ξυπνάω κάθε πρωί, που θα μαγειρεύουμε μαζί και θα γίνεται η κουζίνα σκατά από τις γκάφες μας, που θα βλέπουμε σειρές αγκαλιά και κυρίως θα είμαστε το ίδιο ήρεμοι και θα έχουμε τις ίδιες αξίες για τα μελλοντικά παιδιά μας.



Αυτο που κάνανε οι άλλοι που παντρεύτηκαν τον Μήτσο τον Τραμπάκουλα με το τσιγάρο στο στόμα και τη συμπεριφορά "απο Ταμπούρια μεριά" για να χουν καποιον σα τη μαμά τους να τους ξεσκατίζει, εγω το βλέπω ως αδυναμία. Συμβιβάστηκαν, ξέπεσαν, βολεύτηκαν.

Και όλοι έχουν μικροαστικές κατινιές, αυτα τα "μεγαλώσαμε τωρα, δεν ακούω πια την μουσική που ακούγαμε πριν 5 χρονια, αυτα ειναι για παιδιά" ή ντύνονται σαν παππούδες και αφήνονται και οι ίδιοι, ή αρχίζουν τα νεοπλουτα, μαλακίες που ουτε να περιγράψω δεν θέλω.


Όλα αυτά δείχνουν και αντρική παρακμή, παράλληλα από την κριτική μας στις γυναίκες, την οποία δεν συζητάμε στους κύκλους μας.

Κι εσυ ο ίδιος το λες, παίζουν 90% το πουλί τους μέχρι να συμβιβαστούν με μια αλίμονη. Είναι αυτο ποιοτικό αρσενικό;
Οχι δεν αντιλεγω καθολου πως και οι αντρες εχουν παρακμασει παρα πολυ.

Απλα, ως μεμονωμενος αντρας, δε σε νοιαζει αυτο, σε νοιαζει να βρεις γυναικες.

Εαν κοιταξεις γυρω σου λοιπον, οπως νομιζω ειπες, δε βλεπεις παρα αποτυχια και μιζερια. Συνηθως το βλεπεις σε σχεσεις που ποριζονται με βαση την ισοτητα, χωρις να ξερουν καν τι εννοουν μ αυτο και καταληγει η γυναικα να μην αναλαμβανει τα θυληκα της καθηκοντα, ο αντρας τα δικα του αντιστοιχα και απλα συμβιωνουν σε μια μετροσεξουαλ μετριοτητα.

Αν, λοιπον, θες κατι παραπανω απ αυτο, πρεπει να ριξεις απειρη δουλεια. Ακομα και για να πηγαινεις με 5 εμφανισιμες γυναικες το χρονο πρεπει να εισαι πολυ πανω του μεσου ορου πλεον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο που σκουπιζουμε τα τζαμια
Bro that is sick check yourself
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,501 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μάθημα της έκθεσης είναι το πιο διάσημο για την υποκειμενική διόρθωση . Δεν έχει σημασία εάν υπάρχουν αμερόληπτοι γιατί το σίγουρο είναι ότι αρκετοί δεν θα είναι . Οπότε έστω και ένα παιδί να πέσει σε αυτές τις κατηγοριες του γάμησαν το μέλλον , γιατί ακόμα και στην μέση να προσπαθήσεις να είσαι , οποίος πέσει σε ακραίο που δεν θα δει τις απόψεις του μαθητή να συμπίπτουν ακριβώς με αυτά που περιμένουν να δουν...κλαφτα .

Έχει συμβεί στο παρελθόν για πολύ πιο απλά ζητήματα , φαντάσου για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα .
Έχεις απόλυτο δίκιο, μάλιστα οι βαθμολογίες έχουν πέσει σε σχέση με πέρυσι, παρότι το θέμα χαρακτηρίστηκε βατό, γνωστό κλπ.

Δυστυχώς οι αμερόληπτοι και προσεκτικοί βαθμολογητές δεν είναι αριθμητικά όσοι θα έπρεπε. Γνωρίζω έναν τέτοιο άνθρωπο -ο οποίος είναι μαθηματικός- και μου ανέφερε ότι υπάρχουν πολλοί κάφροι στα βαθμολογικά, οι μισοί περίπου όπως μου είπε, μη αναφερόμενος σε κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα ωστόσο. Και είναι γνωστό ότι γραπτά που κερδίζουν την εκτίμηση των βαθμολογητών, λόγω καλών γραμμάτων, επειδή δίνουν την αίσθηση ότι ο μαθητής είναι διαβασμένος, προσπάθησε πολύ κλπ πριμοδοτούνται. Αυτό μπορείτε να το καταλάβετε και από το τι έλεγαν τα ίδια τα παιδιά σχετικά με τα λάθη τους στο ischool και το τι πήραν στο τέλος, κάτι γνωστό και στην ευρύτερη κοινότητα εκπαιδευτικών που καταπιάνονται με τις πανελλαδικές.

Το να μην μπορείς να δεις πέρα από τη μύτη σου...γιατί ας πούμε ο τάδε έχει τις συγκεκριμένες απόψεις; Mήπως επειδή είναι 17-18 και έτσι του έμαθαν στο σπίτι του; Μήπως εγώ τα βλέπω μονοδιάστατα; Μήπως στο τέλος είναι θέμα αισθητικής το ποια είναι η "σωστή" απάντηση;

Όλα αυτά είναι λίγα από τα ποικίλα ερωτήματα που μπορεί να θέσει κανείς στον εαυτό του πριν διορθώσει. Τα θέτουν; Αμφιβάλλω πάρα πολύ για αυτό.

Και πέρα από τις ασάφειες που υπήρχαν στα θέματα (βλ. διαφωνίες για το δεύτερο ζητούμενο της έκθεσης και απαντήσεις στο Β) σου ζητούσαν να αξιοποιήσεις δημιουργικά τα κείμενα αναφοράς...έπρεπε δηλαδή κάπως να βάλεις τις ιδέες της συνεντευξιαζόμενης περί (νεο)φεμινισμού με έναν πολύ...πλάγιο, έμμεσο τρόπο ώστε να αποφύγεις το ρίσκο να ερεθίσεις αρνητικά κάποιον διορθωτή. Βέβαια αν το έκανες αυτό παίζει να μην καταλάβαιναν ότι το αξιοποίησες και να χάσεις μόρια...εγώ λόγου χάρη έγραψα για οργανώσεις στις οποίες θα συμμετέχουν τόσο άντρες όσο και γυναίκες και θα προωθούν την επίτευξη ισότητας και έδωσα σε όλο το κείμενο το μήνυμα του ότι μπορούν οι διαφορές να γεφυρωθούν με αφύπνιση και να πλησιάσουμε στο πρότυπο της εξίσωσης...ελπίζω να καταλάβουν την ύπαρξη της επιρροής του κειμένου 2 και να μην τους εκνεύρισα θίγοντας τα πιστεύω τους...αν και όπως πολύ ορθά το έθεσες ίσως κάτι τέτοιο να μην αρκεί για να γλιτώσεις από άτομα που τσεκουρώνουν με ιδεολογικά κίνητρα.

Από όπου και να το πιάσει κανείς είναι μάθημα παρωδία κάθε χρονιά και αδίκως καθορίζει σε τόσο μεγάλο βαθμό τα μόρια που βγάζει ο μαθητής. Όχι πως και τα άλλα μαθήματα έτσι όπως τίθενται εξετάζουν ικανοποιητικά, ίσως όμως βρίσκονται λίγο πάνω από τη βάση, τουλάχιστον τα μαθηματικά.

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να μας πουν άνθρωποι του χώρου αν κόπηκαν μόρια για διαφωνίες με τα γραφόμενα των μαθητών και αν ναι με ποια συχνότητα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λογικό νομίζω . Πρέπει να έχει τρομερή ικανότητα κάποιος για να ξεφύγει απο τις πεπατημένες , διότι εαν δεν εντυπωσιάσει εν τέλει , ενδέχεται να πετύχει ακριβώς το αντίθετο και να τον χαντακώσουν στην διόρθωση . Οπότε οι περισσότεροι προτιμάνε να πηγαίνουν απο τον λιγότερο "καινοτόμο" αλλά πιο σίγουρο δρόμο .
Μα και τα ίδια τα φροντιστήρια παροτρύνουν τους μαθητές να μην πρωτοτυπούν!

Και όχι μόνο. Για να καταλάβεις τι παίζει, η γραφή μου στις πανελλαδικές δεν έχει καμία σχέση με αυτήν εδώ, διότι μου έχει απαγορευτεί η αξιοποίηση του μακροπερίοδου λόγου και της ονοματικής σύνταξης, παραμόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις. Μου έλεγαν ότι η υπερ-χρησιμοποίηση μακροπερίοδου θα δυσκολέψει τους βαθμολογητές να διορθώσουν αφού θα...ξεχνούν τι έγραφα στις προηγούμενες περιόδους, ενώ η ονοματική γλώσσα καθιστά τον λόγο πολύ απρόσωπο, επιστημονικό, τυπικό, λόγιο κλπ ξεφεύγοντας από το επικοινωνιακό πλαίσιο...ομοίως και οι αρχαιοπρεπείς λέξεις, θεωρούνται εκτός λογικής των πανελλαδικών και η χρήση τους εκλαμβάνεται ως προσπάθεια βερμπαλιστικής αυτοεπίδειξης...έτσι έλεγαν οι φροντιστές μου τουλάχιστον.

Οπότε ακόμα και στην έκφραση απαιτούνται...συμβιβασμοί, το παράδοξο έγκειται στο ότι αυτοί είναι προς τα...κάτω.

Σε αυτό το μάθημα απλά ελπίζεις να σου κάτσει το λαχείο, ειδικά για βαθμολογίες 16+ έχοντας απαντήσει σωστά με βάση το ΙΕΠ (σχεδόν) σε όλα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.
Λολ εντάξει αυτό είναι γραφικό πλέον. Ας υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός και στα φανάρια ας παραμείνει ο Σταμάτης κι ο Γρηγόρης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,849 μηνύματα.
Η Σταμάταινα και η Γρηγόραινα.

Με τι ασχολείται ο κόσμος σήμερα..... Μετά το καλάθι του νοικοκυριού κάναμε και αυτό και λύσαμε και τα προβλήματα μας. Και γυναικοκτονίες δεν θα υπάρχουν, βιασμοί δεν θα υπάρχουν, ενδοοικογενειακή βία δεν θα υπάρχει. Χάρις σε αυτά τα, γεμάτα ουσία, έργα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Λολ εντάξει αυτό είναι γραφικό πλέον. Ας υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός και στα φανάρια ας παραμείνει ο Σταμάτης κι ο Γρηγόρης.

Οταν τα λέγαμε...

Και να ξέρεις οτι έχει φυγει και κόσμος απο εδω που ηταν των άκρων σε αυτά για αυτο δε γινονται πλεον οι παλιές φασαρίες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Εντωμεταξυ δεν ξερω και αναρρωτιέμαι κατα πόσο είναι νόμιμη κάποια τετοια αλλαγή δεδομένου οτι είναι στάνταρ οι σημάνσεις στον ΚΟΚ και θα μπορούσε ίσως να επικαλεστει ο οποιοσδήποτε, με νομικίστικα τερτίπια ότι το σήμα δεν ειναι το ενδεδειγμένο άρα ασφαλιστικά δεν υπόκειται σε καμία υποχρέωση σε περιπτωση ατυχήματος ξερω γω για παράδειγμα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,477 μηνύματα.
Μεσαιωνας ακομα.Μα τι λεω; Καλε ισοτητα εχουμε..ΔΟΙΑΔΟΣΤΑΙ.....

Χαμηλότερες αμοιβές, πληθώρα στερεοτύπων και περιορισμένη παρουσία σε θέσεις ευθύνης λαμβάνουν οι εργαζόμενες γυναίκες στην Ελλάδα, σύμφωνα με έρευνα του ΣΕΒ.

Η Ελλάδα βρίσκεται στο 53% του γενικού δείκτη ισότητας βάσει του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου για την ισότητα των φύλων

Ειδικότερα, σύμφωνα με τα όσα προκύπτουν από τη σχετική έρευνα, η οποία παρουσιάστηκε στο γενικό συμβούλιο του Συνδέσμου αναφορικά με τη θέση των γυναικών στις ελληνικές επιχειρήσεις, ο μέσος μικτός μισθός πλήρους απασχόλησης για τις γυναίκες είναι 1115 ευρώ, δηλαδή 13 % χαμηλότερος από τον αντίστοιχο μισθό των ανδρών (1284 ευρώ). Επίσης, οι μισές επιχειρήσεις (53 %) έχουν μηδενική ή πολύ περιορισμένη (έως 15 %) συμμετοχή γυναικών στο Διοικητικό Συμβούλιο ενώ μία στις δέκα επιχειρήσεις (11 %) δεν εμπιστεύεται γυναίκα επικεφαλής σε καμία διεύθυνση ή τμήμα της επιχείρησης.

Παράλληλα, 9 στις 10 επιχειρήσεις συμφωνούν ότι η ισότητα των φύλων στις επιχειρήσεις είναι πολύ σημαντική, ωστόσο περισσότερες από 8 στις 10 (83 %) δεν έχουν συγκεκριμένους στόχους ούτε παρακολουθούν συγκεκριμένους δείκτες αναφορικά με την ισότητα των φύλων. Οι γυναίκες αποτελούν το 51,7% του πληθυσμού της χώρας και το 47,67% του συνόλου των εργαζομένων (2022). Αντίθετα, στο ποσοστό ανεργίας υπερισχύουν των ανδρών σε μεγαλύτερο βαθμό, με το 64,2% των ανέργων να προέρχονται από αυτές.

Σύμφωνα με την έρευνα, η Ελλάδα βρίσκεται στο 53% του γενικού δείκτη ισότητας βάσει του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου για την ισότητα των φύλων, σε σύγκριση με το 68% του μέσου όρου στην Ε.Ε., γεγονός το οποίο συνεπάγεται μερική μόνο αξιοποίηση του ανθρώπινου κεφαλαίου της χώρας, με αρνητική επίδραση στην παραγωγικότητα και τη διεθνή ανταγωνιστικότητα των επιχειρήσεων.

«Είναι εξαιρετικά σημαντικό να στηρίξουμε τις επιχειρήσεις και να τις τροφοδοτούμε με τα κατάλληλα εργαλεία, ώστε να μπορούν να αντιληφθούν ότι το ζήτημα της ισότητας είναι παράγοντας επιβίωσης, ανάπτυξης και θεμελίωσης μιας σχέσης εμπιστοσύνης με την κοινωνία», υπογράμμισε ο πρόεδρος του ΣΕΒ, Δημήτρης Παπαλεξόπουλος. Συμπλήρωσε πως «ο δικός μας θεσμικός ρόλος είναι να δείξουμε τον δρόμο της συμπερίληψης, η οποία έχει πολλαπλά οφέλη για επιχειρήσεις, εργαζόμενες και εργαζόμενους. Ανοίγει ορίζοντες σε διαφορετικές οπτικές και δεξιότητες και προσφέρει ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα στις επιχειρήσεις που τον ακολουθούν».

Με αφορμή την έρευνα, o ΣΕΒ προγραμματίζει για το επόμενο διάστημα καμπάνια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την ενίσχυση της απασχόλησης των γυναικών και την προώθηση της ισότητας των φύλων στην εργασία, με τίτλο «Επιχείρηση Ισότητα»

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ναζοφεμινιστης και ο ΣΕΒ.Σιγουρα... για καποιους νεαντερνταλ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top