Φωτογραφίες Αγαπημένων Φαγητών

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ πέρα θα βάζουμε φωτογραφίες φαγητών που μας αρέσουν ή που δεν έχουμε δοκιμάσει, αλλά τα είδαμε και μας φάνηκαν ωραία.

Bon Appétit! :clapping:

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,873 μηνύματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,873 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Νομίζω το αγαπημένο μου γεύμα τελικά είναι το πρωινό :inlove:

 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Νομίζω το αγαπημένο μου γεύμα τελικά είναι το πρωινό :inlove:


φράουλα με αυγό με γιαούρτι με bacon... με καφέ; :cold: αυτό δεν είναι πρωινό προετοιμασία για κολονοσκόπηση είναι


ας συνεισφέρουμε κι εμείς

tikka masala anyone? :redface:

 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω το αγαπημένο μου γεύμα τελικά είναι το πρωινό :inlove:

Προσωπικά δεν τρώω πρωινό εκτός αν γουρουνιάζω, πάντως μ' αρέσει πολύ το english breakfast γιατί το βρίσκω αρκετά μάτσο, με πολύ κρέας και το αγαπημένο μου black pudding που παράγεται από αίμα χοίρου. :redface:

Πάντως αν το croissant είναι καλό δεν συγκρίνεται με τίποτα.


tikka masala anyone?
Δεν είναι κακό, αλλά το στήθος κοτόπουλο είανι πολύ μπανάλ υλικό, δοκίμασε αν βρεις αρνί μπριάνι που μοιάζει αρκετά και μετά σε νοτιοασιατική κουζίνα υπάρχει ψάρι, συνήθως γλώσσα, με κρέμα από γάλα καρύδας και τίκα μασάλα, το οποίο είναι πολύ καλό.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Χαχαχαχα απ το ίντερνετ το βρήκα αυτό το πρωινό, μου φάνηκε όμορφο. Εγώ μόνο ομελέτα με φέτα και φρυγανιές τρώω κάθε πρωί, δεν μπορώ το γλυκό πρωινό. Επίσης είμαι λάτρης του English breakfast, fast. Αυτα τα φασολάκια με την ξινή σάλτσα είναι ό,τι καλύτερο
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
tikka masala anyone? :redface:


Ω ρε φίλε!


Και είχα πάρει ινδικό πριν κάτι κάποιο καιρό: Tikka Masala, κάτι ορεκτικά κι ένα Vindaloo, σε φάση όλα θα τα φάω όλα θα τα καταβροχθίσω. Εντωμεταξύ το Vindaloo είχε διευκρίνιση, ότι είναι πραγματικά καυτερό.

"Ανοησίες", είπα από μέσα μου. Όλοι καυτερό λένε και είναι πιπεράτο ίσα ίσα για μυξοπαρθένες. Και το πίστευα, καθότι δεν υπάρχει καυτερό που να μην είχα αντέξει. Ως τότε... Παρήγγειλα λοιπόν αυτό το σκασμό φαγητά και περίμενα.

Τρώω τα ορεκτικά, όλα κουλ. Ξεκινάω το Tikka Masala, ωπα λέω εδω είμαστε, ήρθα κι έδεσα. Ήπιο, ωραίο, χορταστικό. Σαλτσάρα.-

Και πιάνω το Vindaloo... Αμόνι και φλογοβόλο μαζί. Ο μάγκας μέσα μου έσπασε... Ήταν πραγματικά καυτερό! Δάκρυσα, γονάτισα, πήρα παραμάσχαλα το νεφρό, τη γλώσσα, ενάμισι λίτρο παγωμένο νερό επι 2 και κίνησα για το κρεβάτι. Τα λίγα μέτρα έγιναν χιλιόμετρα μέχρι να φτάσω...

Φράσεις που ξεστομίστηκαν περιελάμβαναν: "Μια μάνικα φέρτε να με σβήσω" , "αν το ξαναπάρω να μου το κάνετε κλύσμα κομμάτι κομμάτι" και "που θα χωρέσουν τώρα τα Caprice γαμώ το ... μου"

Nice memories...
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ας κάνει κάποιος ένα pinned post να μην μπαίνει μέσα όποιος κάνει δίαιτα...
Παθούσα εδώ, σε λίγο θα φάω το πισί. :P
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ω ρε φίλε!


Και είχα πάρει ινδικό πριν κάτι κάποιο καιρό: Tikka Masala, κάτι ορεκτικά κι ένα Vindaloo, σε φάση όλα θα τα φάω όλα θα τα καταβροχθίσω. Εντωμεταξύ το Vindaloo είχε διευκρίνιση, ότι είναι πραγματικά καυτερό.

"Ανοησίες", είπα από μέσα μου. Όλοι καυτερό λένε και είναι πιπεράτο ίσα ίσα για μυξοπαρθένες. Και το πίστευα, καθότι δεν υπάρχει καυτερό που να μην είχα αντέξει. Ως τότε... Παρήγγειλα λοιπόν αυτό το σκασμό φαγητά και περίμενα.

Τρώω τα ορεκτικά, όλα κουλ. Ξεκινάω το Tikka Masala, ωπα λέω εδω είμαστε, ήρθα κι έδεσα. Ήπιο, ωραίο, χορταστικό. Σαλτσάρα.-

Και πιάνω το Vindaloo... Αμόνι και φλογοβόλο μαζί. Ο μάγκας μέσα μου έσπασε... Ήταν πραγματικά καυτερό! Δάκρυσα, γονάτισα, πήρα παραμάσχαλα το νεφρό, τη γλώσσα, ενάμισι λίτρο παγωμένο νερό επι 2 και κίνησα για το κρεβάτι. Τα λίγα μέτρα έγιναν χιλιόμετρα μέχρι να φτάσω...

Φράσεις που ξεστομίστηκαν περιελάμβαναν: "Μια μάνικα φέρτε να με σβήσω" , "αν το ξαναπάρω να μου το κάνετε κλύσμα κομμάτι κομμάτι" και "που θα χωρέσουν τώρα τα Caprice γαμώ το ... μου"

Nice memories...


Εϊχα πάρει μια φορά Vindaloo τη μερίδα, απ' αυτά που κανονικά είναι για 2 άτομα και το συνοδεύεις με ρύζι, αλλά αν είσαι αρκετά μερακλής το τρως και μόνος σου. Ε αυτή ήταν η μόνη φορά που αναγκάστηκα να βάλω κάτω τον εγωισμό μου και να ζητήσω βοήθεια να αδειάσει το πιάτο :'(

Σήμερα όμως μια που το ανέφερες ξανά πήρα - αλλά σε σουβλάκι αυτή τη φορά, πιο λίγη ποσότητα - και το κατάφερα :playboy:. Αλλά ήρθα στα όρια μου σχεδόν.. Γενικά το ινδικό είναι η μόνη κουζίνα απ' όσα έχω δοκιμάσει όπου τα καυτερά τους δεν αστειεύονται... όλοι οι άλλοι είναι γατάκια μπροστά τους. Ακόμη και το "κανονικό" τους αν δεν αντέχεις το καυτερό σε πάει αίμα.

Για να κάνω και λίγη διαφήμιση μια που το πιάσαμε όποιος τύχει και περάσει από Ερμού προς τα κάτω τσιμπήστε από Naanwich ένα Naan Masala.. thank me later.


// note να δοκιμάσω και το έταιρο καυτερό τους madra chicken :cool:
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Λιτότητα αλλά όχι εκπτώσεις στην γεύση !
Ουζάκι, το must του καλοκαιριού, με τηγανιτά καλαμαράκια ατλαντικού, ώστε η γλυκιά μυρωδιά του άνισου σε συνδιασμό με την αρμύρα δημιουργεί γευστική απόλαυση και....κεφάλι :hypno:

 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μακράν το αγαπημένο μου φαγητό <3
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Απίθανο !! Τι Νο είναι το μακαρόνι όμως?
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,873 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top