Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Δεν έχω βρει ποτέ αλεύρι βρώμης. Επίσης μου φαίνεται και περιττό γιατί μπορείς απλά να το αλεσεις στο μουλτι αντί να δώσεις ένα νεφρό για να αγοράσεις το έτοιμο.
Η γεύση βγήκε πολύ καλή, προφανώς το ζυμάρι δεν συγκρίνεται με αυτό της κλασσικής πίτσας αλλά ήταν ένα πολύ decent αποτέλεσμα.

Ε καλα εννοειται.... 1 φορά το μηνα θα τρωμε και πίτσα κανονικη με αλευρι , πεπερονι , σπεσιαλ ΑΝΤΡΙΚΑ και ΒΡΩΜΙΚΑ οπως πρεπει ! :D

Παντως μεταξυ μας τελευταια δεν μου αρεσουν τοσο οσο παλια οι πιτσες με τα αλαντικα πιο πολυ γουσταρω τις χωριατικες με λαχανικα. Εχω εδω μια ταβερνα κάνει κάτι πιτσες χωριάτικες τρέλα.

Τυροπιτα μου χει λειψει πολυ θα πάω να παρω καμια κατεψυγμενη τις γιορτες να τη ψησω και να βάλω με κοτοπουλο και χουμους να φάω. Και μια κοκα κολα λαιτ διπλα δεν θελω κάτι αλλο. Ισως κ λιγη μουσταρδα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Το θρέντ 100αρισε .... σε λιγο παραπάνω απο μισο χρόνο με 200 μελη και εκατοντάδες επισκέπτες μέσα σε 60 ημέρες !!!

Τα αντιστοιχα θρέντ παιχνιδιων οπως το Ρώτα με να σε ρωτώ χρειάστηκε πάνω απο 2 χρονια για να φτάσει 100 σελιδες. Ειχε έναρξη 16/12/2005 και 100αρισε στις 24/08/2008. Αυτο φυσικα ειναι και μια καλή απάντηση σε οσους μας ειπαν τις προηγουμενες μέρες οτι καταστρέφουμε τα θρέντ. Εγω πάντα μιλάω με σοβαρα δεδομένα και οχι με λόγια του αέρα και υποκειμενικές εικασίες.

Χαιρομαι γιατι ειναι ενα απο τα καλύτερα θρέντ αν οχι το καλύτερο στο στέκι. Ενα συνεχές θρέντ που σκοπο έχει να κανει τον καθε εναν απο εμάς καλυτερο απο οτι ηταν χθές ! Βάζουμε τη διατροφη μας , τη προπονηση, τη προοδο, θέτουμε προσωπικά challenge ανταλλάσσουμε απόψεις για κάτι που δεν ειχαμε κάνει μέχρι χθές και σπάζοντας τα προσωπικά όρια που έχει ο καθενας μας στο μυαλο του.

Ειτε ειναι 20.... ειτε ειναι 30...40-50...70 χρονων ! Το φιτνεσ δεν εχει ηλικια δεν έχει όρια.

Εκτος αυτου το συγκεκριμενο θρέντ έχει ενα πολυ καλο κλιμα - πολύ καλύτερο απο άλλα θρέντ σε άλλα φορουμ στα οποια σκοτώνονται ! Κυριολεκτικα... ο ενας παρεξηγιεται με τον άλλον. Για το ποιος έχει την καλυτερη αποψη. Στο τέλος τα θρεντ ερημωνουν διοτι οι θαμώνες εχουν παρεξηγηθει ολοι μεταξυ τους και αυτη η ωραια παρέα που υπήρχε η οποια δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ σημειο ανταγωνισμου και αντιπαράθεσης... δηλαδη να ανταγωνιστω την Νέλλη ή τον Άλκης Κ. για ποιο λογο ; θα μου φάνε τη θέση στο Μιστερ Ολυμπια ;

Εδω δεν ειμαστε ετσι εδω μας ενδιαφερει η προσωπικη σωματική προοδος και οχι οι άλλες μλκιες.

Άντε και καλα .... 200! Πριν τον Ιουνιο. Για να βγουμε κορμαρες στη παραλια. :D

Σημερινη προπονηση

30 λεπτα αερόβιο (νηστικος)

έσπασα και το Intermediate challenge του strength standards για τα crunches θελει 53 επαναληψεις (συνεχομενες) εκανα 58.

Αντε ευχομαι το ιδιο και στις κάμψεις - έλξεις συντομα !

58 λοιπον συνεχομενα και αλλα 3 σετ των 15 κοιλιακους με περιστροφες εναλλαξ με γονατα στο προσωπο.

100 ραχιαιους και τέλος. Μεσημέρι φαγάκι 150γρ μπιφτεκι - 200 πατατα - 15 μλ λάδι λιγη μουσταρδα.

Πάμε δυνατα !!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτο φυσικα ειναι και μια καλή απάντηση σε οσους μας ειπαν τις προηγουμενες μέρες οτι καταστρέφουμε τα θρέντ.
Κοίταξε ήμουν λίγο απότομη, προσπάθησα να το σώσω την επόμενη μέρα αλλά δεν τα κατάφερα. Το παιχνίδι είχε κανόνες όπως όλα τα παιχνίδια . Όλα τα ποστ σου σβήστηκαν γιατί όλα ήταν εκτός παιχνιδιού σε συγκριτικά μεγαλύτερο βαθμό με τους υπόλοιπους . Ναι κάποιοι δεν μπορούσαν να παίξουν, κάποιες ερωτήσεις θάβονταν, δεν ήταν σωστό αυτό .Δεν είπαμε κάτι παράλογο και δεν κατάλαβα όλη αυτή την έκρηξη προς το πρόσωπό μου γενικότερα . Τέλος πάντων δεν θα το κρατήσουμε και μανιάτικο , εκτός αν το θέλεις εσύ, οπότε πάω πάσο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Κοίταξε ήμουν λίγο απότομη, προσπάθησα να το σώσω την επόμενη μέρα αλλά δεν τα κατάφερα. Το παιχνίδι είχε κανόνες όπως όλα τα παιχνίδια . Όλα τα ποστ σου σβήστηκαν γιατί όλα ήταν εκτός παιχνιδιού σε συγκριτικά μεγαλύτερο βαθμό με τους υπόλοιπους . Ναι κάποιοι δεν μπορούσαν να παίξουν, κάποιες ερωτήσεις θάβονταν, δεν ήταν σωστό αυτό .Δεν είπαμε κάτι παράλογο και δεν κατάλαβα όλη αυτή την έκρηξη προς το πρόσωπό μου γενικότερα . Τέλος πάντων δεν θα το κρατήσουμε και μανιάτικο , εκτός αν το θέλεις εσύ, οπότε πάω πάσο.

Μανιάτικο δεν θα το κρατήσουμε γιατι δεν έκανες και κάτι σοβαρο απλα η αντιδραση μου φανηκε υπερβολική. Επειδη βγηκα 1-2 μηνυματα οφφ τοπικ. Αλλα οκ έληξε. Μονο μια ερώτηση... γιατι εγω σε αυτο το θρεντ τουλάχιστον δεν εχω προβλημα αμα 2-3 μηνυματα βγουν οφφ δεν θα κανω και σα το τρελό !

Εσενα αμα σε προσέβαλε κάποιος στο παρελθόν , πχ σου έλεγε κάτι άσχημο και έβλεπες κάποιον αλλον απο εδώ να τον εξυμνει και να λεει πωπω τι γαματος τυπος ειναι αυτος κτλπ... πως θα σου φαινοταν ; θα σου άρεσε; μαλλον οχι. Αρα αυτος ειναι κ ο λογος που μπορει να βλέπεις κάποιες "ανεξηγητες" απαντησεις. Και να μην δέχομαι υποδειξεις απο κάποιους-κάποιες. Οταν δεν έχεις κριση να διακρινεις έναν κακό άνθρωπο ή εστω δεν σε ενδιαφέρει αρκει να βολευτεις εσύ δεν μπορεις να κάνεις μαθηματα σε μένα. Αυτη ειναι η γενικη μου κοσμοθεωρια. Γενικά. Και το κλεινω εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μανιάτικο δεν θα το κρατήσουμε γιατι δεν έκανες και κάτι σοβαρο απλα η αντιδραση μου φανηκε υπερβολική. Επειδη βγηκα 1-2 μηνυματα οφφ τοπικ. Αλλα οκ έληξε. Μονο μια ερώτηση... γιατι εγω σε αυτο το θρεντ τουλάχιστον δεν εχω προβλημα αμα 2-3 μηνυματα βγουν οφφ δεν θα κανω και σα το τρελό !

Εσενα αμα σε προσέβαλε κάποιος στο παρελθόν , πχ σου έλεγε κάτι άσχημο και έβλεπες κάποιον αλλον απο εδώ να τον εξυμνει και να λεει πωπω τι γαματος τυπος ειναι αυτος κτλπ... πως θα σου φαινοταν ; θα σου άρεσε; μαλλον οχι. Αρα αυτος ειναι κ ο λογος που μπορει να βλέπεις κάποιες "ανεξηγητες" απαντησεις.
Μαν μεταξύ μας τώρα, τι λίγο οφφ. Είσαι ο τύπος που πας για καφέ κατεβάζετε επιτραπέζιο, έχουν πειράζει δύο ώρες και ακόμα παίζεις λάθος και όλοι θέλουν να σου ρίξουν σύννεφο αλλά έχεις 37εκ μπράτσο :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Μαν μεταξύ μας τώρα, τι λίγο οφφ. Είσαι ο τύπος που πας για καφέ κατεβάζετε επιτραπέζιο, έχουν πειράζει δύο ώρες και ακόμα παίζεις λάθος και όλοι θέλουν να σου ρίξουν σύννεφο αλλά έχεις 37εκ μπράτσο :P

Ναι εντάξει χακερονι μου αλλα και σενα σε κυνηγησαν οτι βγήκες οφφ ή θυμαμαι λάθος ; :P

τεσπα απο προπονηση πές μας τι κάνεις αυτες τις μέρες και ασε τα αλλα.

ΥΓ Ξεφύγαμε απο το 37... ανεβαινουμε. οχι πολύ , αλλα ανεβαινουμε.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μανιάτικο δεν θα το κρατήσουμε γιατι δεν έκανες και κάτι σοβαρο απλα η αντιδραση μου φανηκε υπερβολική. Επειδη βγηκα 1-2 μηνυματα οφφ τοπικ. Αλλα οκ έληξε. Μονο μια ερώτηση... γιατι εγω σε αυτο το θρεντ τουλάχιστον δεν εχω προβλημα αμα 2-3 μηνυματα βγουν οφφ δεν θα κανω και σα το τρελό !

Εσενα αμα σε προσέβαλε κάποιος στο παρελθόν , πχ σου έλεγε κάτι άσχημο και έβλεπες κάποιον αλλον απο εδώ να τον εξυμνει και να λεει πωπω τι γαματος τυπος ειναι αυτος κτλπ... πως θα σου φαινοταν ; θα σου άρεσε; μαλλον οχι. Αρα αυτος ειναι κ ο λογος που μπορει να βλέπεις κάποιες "ανεξηγητες" απαντησεις. Και να μην δέχομαι υποδειξεις απο κάποιους-κάποιες. Οταν δεν έχεις κριση να διακρινεις έναν κακό άνθρωπο ή εστω δεν σε ενδιαφέρει αρκει να βολευτεις εσύ δεν μπορεις να κάνεις μαθηματα σε μένα. Αυτη ειναι η γενικη μου κοσμοθεωρια. Γενικά. Και το κλεινω εδώ.
Δεν κατάλαβα τίποτα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τίποτα...

Απλα σου λεω οτι δεν θα έβλεπα με καλο μάτι κάποιον ή κάποια που καλοπιάνεται με κάποιον / κάποια για τους οποιους εχω σοβαρες ενδειξεις οτι δεν ειναι καλά άτομα. Γενικα ;)

Εσυ μπορει να βλέπεις μια αντιδραση και να θεωρεις οτι ειναι υπερβολικη και αμυντικη αλλα να μην ξέρεις το παρελθοντικο background. Εγω πάντα ειμαι κύριος και δεν παριστάνω τον ψευτομαγκα. Αμα χρειαστει να κάνω μια κινηση θα την κάνω. Και ο άλλος δεν θα καταλαβει απο που του ήρθε! Δεν μ αρεσει η πολεμική αλλα το "αναγκαίον ανάγκη". Τεσπα αρκετα με αυτα τα περιεργα :P

Αυριο ή μεθαυριο... προπονηση PUSH ...θα δοκιμασω 12-15 επαναληψεις στα push ups με 10 κιλα φορτίο στη πλάτη.

Το challenge συνεχιζει... το Intermediate level θα καταριφθει οταν πιάσω τα 32 push ups με 7-10 κιλα φορτιο στη πλάτη ή τα 39 χωρις κανενα φορτίο !

Μολις ανοιξουν τα γυμναστηρια θα ξαναθυμηθουμε και τα άλλα challenge πχ την 100αρα στις άρσεις... αν και αυτα απο του χρονου θέλω να ξεκουράσω το σωμα μου το καλοκαίρι. (Οχι να τρωω σαβουρες). Απλα πιο χαλαρη προπονηση. Και να κοιτάξω με φυσικοθεραπείες και εναν παλαιοτερο τραυματισμο στον βραχιονο κερκιδικο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα σου λεω οτι δεν θα έβλεπα με καλο μάτι κάποιον ή κάποια που καλοπιάνεται με κάποιον / κάποια για τους οποιους εχω σοβαρες ενδειξεις οτι δεν ειναι καλά άτομα. Γενικα ;)

Εσυ μπορει να βλέπεις μια αντιδραση και να θεωρεις οτι ειναι υπερβολικη και αμυντικη αλλα να μην ξέρεις το παρελθοντικο background. Εγω πάντα ειμαι κύριος και δεν παριστάνω τον ψευτομαγκα. Αμα χρειαστει να κάνω μια κινηση θα την κάνω. Και ο άλλος δεν θα καταλαβει απο που του ήρθε! Δεν μ αρεσει η πολεμική αλλα το "αναγκαίον ανάγκη". Τεσπα αρκετα με αυτα τα περιεργα :P

Αυριο ή μεθαυριο... προπονηση PUSH ...θα δοκιμασω 12-15 επαναληψεις στα push ups με 10 κιλα φορτίο στη πλάτη.

Το challenge συνεχιζει... το Intermediate level θα καταριφθει οταν πιάσω τα 32 push ups με 7-10 κιλα φορτιο στη πλάτη ή τα 39 χωρις κανενα φορτίο !

Μολις ανοιξουν τα γυμναστηρια θα ξαναθυμηθουμε και τα άλλα challenge πχ την 100αρα στις άρσεις... αν και αυτα απο του χρονου θέλω να ξεκουράσω το σωμα μου το καλοκαίρι. (Οχι να τρωω σαβουρες). Απλα πιο χαλαρη προπονηση.

Ναι εντάξει χακερονι μου αλλα και σενα σε κυνηγησαν οτι βγήκες οφφ ή θυμαμαι λάθος ; :P

τεσπα απο προπονηση πές μας τι κάνεις αυτες τις μέρες και ασε τα αλλα.

ΥΓ Ξεφύγαμε απο το 37... ανεβαινουμε. οχι πολύ , αλλα ανεβαινουμε.

Εμένα πάντα μαρεσε να με κυνηγάνε ρε. Στο σχολείο πάντα τον κλέφτη έπαιζα.


Συνεχίζω με τις νηστειες εγώ. Κάνω 3 μερες πλήρη αποχή και μετά ένα μεγάλο γεύμα. Ζυγαριά δεν έχω άλλα από ρούχα και καθρέφτη σίγουρα έχω χάσει 8-9 κιλά μέχρι στιγμής.

Από προπόνηση η βασική είναι ένα καθημερινό hiking σε βουνό, το οποίο ειναι αρκετά δύσκολο γιατί δεν τρώω καθόλου υδατάνθρακες. Σπίτι μετά κάνω με λάστιχα μια ολική προπόνηση άνω σώματος. Κάτω σώμα δεν κάνω γιατί το λιώνω στο βουνο κάθε μέρα έτσι κι αλλιώς. Η ένταση δεν είναι μεγάλη, προς το παρόν έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κάνω πολλά λόγο της νηστείας οπότε αφοσιωνομαι στο μάθω καλα τις ασκήσεις και τη σωστή εκτέλεση τους.

Μόλις στεγνωσω εντελώς και αρχίσω να τρωω κάθε μέρα θα αρχίσει και η εντατική προπόνηση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Εμένα πάντα μαρεσε να με κυνηγάνε ρε. Στο σχολείο πάντα τον κλέφτη έπαιζα.


Συνεχίζω με τις νηστειες εγώ. Κάνω 3 μερες πλήρη αποχή και μετά ένα μεγάλο γεύμα. Ζυγαριά δεν έχω άλλα από ρούχα και καθρέφτη σίγουρα έχω χάσει 8-9 κιλά μέχρι στιγμής.

Από προπόνηση η βασική είναι ένα καθημερινό hiking σε βουνό, το οποίο ειναι αρκετά δύσκολο γιατί δεν τρώω καθόλου υδατάνθρακες. Σπίτι μετά κάνω με λάστιχα μια ολική προπόνηση άνω σώματος. Κάτω σώμα δεν κάνω γιατί το λιώνω στο βουνο κάθε μέρα έτσι κι αλλιώς. Η ένταση δεν είναι μεγάλη, προς το παρόν έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κάνω πολλά λόγο της νηστείας οπότε αφοσιωνομαι στο μάθω καλα τις ασκήσεις και τη σωστή εκτέλεση τους.

Μόλις στεγνωσω εντελώς και αρχίσω να τρωω κάθε μέρα θα αρχίσει και η εντατική προπόνηση.

8-9 κιλά ;;; μα εγω δεν σε θυμαμαι χοντρό. Σε ποσο καιρο τα έχασες ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
8-9 κιλά ;;; μα εγω δεν σε θυμαμαι χοντρό. Σε ποσο καιρο τα έχασες ;

Πήρα κιλά τον τελευταίο χρόνο που το άφησα τελείως και έτρωγα σκατα και δεν κινουμουν, δούλευα όλη μέρα στο pc.

Πρέπει να έχω μιάμιση βδομάδα τώρα που ξεκίνησα. Καλά δεν ξέρω άμα είναι 8 εικάζω. Την διαφορά θα την δω τον Γενάρη που θα ζυγίσω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Πήρα κιλά τον τελευταίο χρόνο που το άφησα τελείως και έτρωγα σκατα και δεν κινουμουν, δούλευα όλη μέρα στο pc.

Πρέπει να έχω μιάμιση βδομάδα τώρα που ξεκίνησα. Καλά δεν ξέρω άμα είναι 8 εικάζω. Την διαφορά θα την δω τον Γενάρη που θα ζυγίσω.

Τι να σου πω φίλε... εσυ θα ξέρεις καλύτερα. Αν θες καμια γνωμη και ξέρουμε - εδώ ειμαστε.

Εγω εχω τρέλα πλεον με τη προπονηση και τη διατροφη. Δε προκειται να τα αφησω ποτέ. Ελπιζω μονο η μελλοντικη γυναικα μου να με ανεχτει ! Εχω ιδιαιτερη καθημερινοτητα.

Θα μου πεις ποτε θα σταματησεις... ποτε ειναι η απάντηση. Το τελευταιο καιρο έχω μάθε αρκετα πράγματα τα οποια πιστεψε με δεν ξέρουν ουτε οι γυμναστες επειδη απλα δεν ψάχνονται.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Με πέθανε η 5η βδομάδα και πλέον έχω άλλη μια και τέλος. Θα κάνω 1 βδομάδα διάλειμμα να ηρεμήσουν οι μύες μου και θα αφοσιωθώ στην αεροβική και μετά θα ξεκινήσω το πρόγραμμα που έκανα τον Σεπτέμβριο αλλά θα αυξήσω το επίπεδο δυσκολίας με περισσότερα βαρακια, λάστιχα ή γυρους. Έχω ακόμα 2 προγραμματα τα οποία δεν έχω κάνει ποτέ αλλά μόνο που τα βλέπω και τρομάζω. Είναι δύσκολα και δεν νιώθω έτοιμη. Προτιμώ να αργήσω να τα ξεκινήσω παρά να τσιμπησω τραυματισμό.
Χθες εκανα:
8 ασκησεις (καθίσματα με βαράκι στο κάθε χέρι, καθίσματα με βαριά μπαλα στον ώμο, Bulgarian squats, goblet καθίσματα, burpees με βαριά μπάλα που πετάς στο πάτωμα, step ups με squat jumps, curtsy lunge με βαρακι, deadlifts). 4 γύρους. Ξεκίνησα με 90 δευτερόλεπτα και 20" διάλειμμα στον 1ο γύρο, 60 στον 2ο, 30 στον 3ο και 90 στον τελευταίο. Πέθανα. Δεν θα μπορώ να κάτσω το πρωί.
Στον σφυγμο μου άρχισα να βλέπω βελτιωση. Είναι τώρα μερικές ημέρες που στον ύπνο και όταν ξαπλώνω μου πέφτει κάτω από 60. Κατώτατος μέχρι τώρα είναι το 54.
Διαπίστωσα επίσης ότι είτε ανήκω στην κατηγορία newbie gains είτε βάζω εύκολα μύες. Έχω χάσει παρά πολύ λίπος και παράλληλα έχω βάλει μεγάλη μυϊκή μάζα. Βλέπω γραμμώσεις σε κοιλιακούς (πλάγια), γαμπες, μπούτια, χέρια. Πιστεύω είμαι στο 20% λίπος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Με πέθανε η 5η βδομάδα και πλέον έχω άλλη μια και τέλος. Θα κάνω 1 βδομάδα διάλειμμα να ηρεμήσουν οι μύες μου και θα αφοσιωθώ στην αεροβική και μετά θα ξεκινήσω το πρόγραμμα που έκανα τον Σεπτέμβριο αλλά θα αυξήσω το επίπεδο δυσκολίας με περισσότερα βαρακια, λάστιχα ή γυρους. Έχω ακόμα 2 προγραμματα τα οποία δεν έχω κάνει ποτέ αλλά μόνο που τα βλέπω και τρομάζω. Είναι δύσκολα και δεν νιώθω έτοιμη. Προτιμώ να αργήσω να τα ξεκινήσω παρά να τσιμπησω τραυματισμό.
Χθες εκανα:
8 ασκησεις (καθίσματα με βαράκι στο κάθε χέρι, καθίσματα με βαριά μπαλα στον ώμο, Bulgarian squats, goblet καθίσματα, burpees με βαριά μπάλα που πετάς στο πάτωμα, step ups με squat jumps, curtsy lunge με βαρακι, deadlifts). 4 γύρους. Ξεκίνησα με 90 δευτερόλεπτα και 20" διάλειμμα στον 1ο γύρο, 60 στον 2ο, 30 στον 3ο και 90 στον τελευταίο. Πέθανα. Δεν θα μπορώ να κάτσω το πρωί.
Στον σφυγμο μου άρχισα να βλέπω βελτιωση. Είναι τώρα μερικές ημέρες που στον ύπνο και όταν ξαπλώνω μου πέφτει κάτω από 60. Κατώτατος μέχρι τώρα είναι το 54.
Διαπίστωσα επίσης ότι είτε ανήκω στην κατηγορία newbie gains είτε βάζω εύκολα μύες. Έχω χάσει παρά πολύ λίπος και παράλληλα έχω βάλει μεγάλη μυϊκή μάζα. Βλέπω γραμμώσεις σε κοιλιακούς (πλάγια), γαμπες, μπούτια, χέρια. Πιστεύω είμαι στο 20% λίπος.
Νέλλη οσο το δουλευεις - δουλεύει. Απλα απο ενα σημειο κ μετά αν θέλει κάποιος το κάτι παραπανω προφανως και πρέπει να κάνει κάτι παραπανω.

Εννοειται οτι τα πρώτα 2-3 χρονια στο γυμναστηριο ειναι τα χρονια στα οποια κάποιος θα δει τις πιο θεαματικές αλλαγές με την προυποθεση οτι τα κάνει όλα σωστά....

ύπνος - προπονηση - διατροφή.

Απο εκει και πέρα οι αλλαγες θα ειναι πιο αργές κάθε χρόνο. Στο τέλος θα φτάσεις σε ενα πλατό μετα απο 5-6 χρονια γυμναστικής και διατροφης (νομιζω) ειναι το γενετικο σου όριο. Πχ πάρε παράδειγμα τον JROCKY


Δές τον στο 55ο λεπτο πως έχει γινει.... ανάπτυξη στο στήθος , στη πλάτη (πολυ μεγάλη) στα χέρια εννοειται... το χέρι του έχει φτασει 43 εκατοστά... το δικο μου ειναι κοντα στα 38.

Νομιζω οτι αυτος ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει αλλο περιθώρειο για αλλαγή προς τα πάνω.... χωρις αναβολικές ουσιες.

Φυσικος αποκλειεται να φτάσει να σηκωνει 300 κιλά στις άρσεις που θέλει αυτος να φτάσει.

μέχρι 200 και πάλι οχι όλοι. Το να πιάσεις τα 200 κιλα στο ντεντ-λιφτ και τα 130 κιλα στον πάγκο ειναι νούμερα τα οποια προυποθέτουν εκτος απο σκληρη προπονηση και μια γενετική κλίση. Εισσαι δηλαδη ηδη δυνατος γενετικά και απλα με σκληρη προπονηση κ διατροφη - υπνο το έφτασες στο τέρμα.

Νομιζω κάπου εδω θα έπρεπε να εχει σταματησει και να κάνει συντήρηση.

Για μένα ενα πολύ respectable νούμερο (για άντρες) ειναι το βάρος σου * 1,25 στον πάγκο

το βάρος σου επι 1.5 στις άρσεις. (Στο strength standards ειναι περιπου επι 1,8 για το Intermediate level)

και επισης 1,25 * το βάρος σου σε κάθισμα με μπάρα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Νέλλη οσο το δουλευεις - δουλεύει. Απλα απο ενα σημειο κ μετά αν θέλει κάποιος το κάτι παραπανω προφανως και πρέπει να κάνει κάτι παραπανω.

Εννοειται οτι τα πρώτα 2-3 χρονια στο γυμναστηριο ειναι τα χρονια στα οποια κάποιος θα δει τις πιο θεαματικές αλλαγές με την προυποθεση οτι τα κάνει όλα σωστά....

ύπνος - προπονηση - διατροφή.

Απο εκει και πέρα οι αλλαγες θα ειναι πιο αργές κάθε χρόνο. Στο τέλος θα φτάσεις σε ενα πλατό μετα απο 5-6 χρονια γυμναστικής και διατροφης (νομιζω) ειναι το γενετικο σου όριο. Πχ πάρε παράδειγμα τον JROCKY


Δές τον στο 55ο λεπτο πως έχει γινει.... ανάπτυξη στο στήθος , στη πλάτη (πολυ μεγάλη) στα χέρια εννοειται... το χέρι του έχει φτασει 43 εκατοστά... το δικο μου ειναι κοντα στα 38.

Νομιζω οτι αυτος ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει αλλο περιθώρειο για αλλαγή προς τα πάνω.... χωρις αναβολικές ουσιες.

Φυσικος αποκλειεται να φτάσει να σηκωνει 300 κιλά στις άρσεις που θέλει αυτος να φτάσει.

μέχρι 200 και πάλι οχι όλοι. Το να πιάσεις τα 200 κιλα στο ντεντ-λιφτ και τα 130 κιλα στον πάγκο ειναι νούμερα τα οποια προυποθέτουν εκτος απο σκληρη προπονηση και μια γενετική κλίση. Εισσαι δηλαδη ηδη δυνατος γενετικά και απλα με σκληρη προπονηση κ διατροφη - υπνο το έφτασες στο τέρμα.

Νομιζω κάπου εδω θα έπρεπε να εχει σταματησει και να κάνει συντήρηση.

Για μένα ενα πολύ respectable νούμερο (για άντρες) ειναι το βάρος σου * 1,25 στον πάγκο

το βάρος σου επι 1.5 στις άρσεις. (Στο strength standards ειναι περιπου επι 1,8 για το Intermediate level)

και επισης 1,25 * το βάρος σου σε κάθισμα με μπάρα.
Ο φίλος αυτού ο Παναγιώτης ραφαηλ ακούγεται από πολλούς ότι δεν είναι φυσικός αλλά εμένα δεν μου φαίνεται να παίρνει κάτι. Πιο πολύ θα έλεγα ότι έχει καλά γονίδια. Εσύ τι βλέπεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Ο φίλος αυτού ο Παναγιώτης ραφαηλ ακούγεται από πολλούς ότι δεν είναι φυσικός αλλά εμένα δεν μου φαίνεται να παίρνει κάτι. Πιο πολύ θα έλεγα ότι έχει καλά γονίδια. Εσύ τι βλέπεις.
Δεν ειμαι σίγουρος αλλα σε κάποια φωτο οι ώμοι μου φάνηκαν πολυ περιεργα μπαλαρισμένοι. Κοιταξε να δεις δεν ξέρω για τον συγκεκριμενο... το μονο που ξέρω οτι κάνει ΧΑΛΙΑ διατροφη.

Τσοκο ποπς, ψωμιά , κυπριακες πιτες , μερεντες και δινει και συμβουλες διατροφης - γελοιοτητες. τα βλέπει και εκεινο το βλήμα ο πιτσιρικας ο ελευθεριαδης κ πάει κ τα αντιγράφει.

Αλλα να ξέρεις οτι μερικοι απο αυτους που βλέπουμε ενα γουινστρολάκι το χουνε τσιμπήσει. Ο DanteKK ειχε πει πως ειχε πάρει γουίνστρολ.

Εννοειται οτι ειμαι κατά ολων αυτων.... κλέψιμο ειναι φίλε. Γεμισαν ολα τα γυμναστηρια με άχρηστα ψώνια που το μονο που τους νοιάζει ειναι η εικόνα.

Η εικονα αφενος στο σώμα και αφετερου στα βιντεο στο ινσταγκραμ... το κόμπλεξ με τα κιλά. Βλέπεις τωρα τον αλλο το πιτσιρικα 67 κιλά ανθρωπος κ πάει να μου κάνει κάθισμα με 120 κιλά. Καλο παιδι λένε... τι καλο παιδι... αυτος ειναι τέρμα ανταγωνιστικος και εγωιστης. Μπακαλιαρος κ ανεβαζει βιντεο να μας πει πως θα παρουμε όγκο και μάζα. Γελοίος.

Γενικα θέλει προσοχη ποιους παρακολουθεις στο γιουτιουμπ. Εχει γεμισει τσίρκα εκει μέσα αρκετά.

Τις προάλλες ηταν στο γυμναστηριο ένας πιτσιρικος στη πρέσα ειχε βάλει 140 κιλά.... το ποδι του (το μισο απο το δικο μου) εγω επαιζα με 120 αυτος ηθελε 140. Καλα κανουν αφου δεν ερχεται ενας γυμναστης να ξεσκαρτάρει κοσμο.

Οποιος δεν ακολουθει υποδειξεις απο γνώστες απλα πάει σπιτι του ή σε αλλο γυμναστηριο. Εγω αν ειχα γυμναστηριο θα ειχα διώξει αρκετή σαβούρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Πολυ δυνατή προπόνηση PUSH σήμερα.... εκανα κάμψεις με έξτρα βάρος 10 κιλά

3 σέτ 12 , 15 και 14 εννοειται οτι ειχα αλλες 4-5 ασκησεις για στηθος και ώμους στο προγραμμα.

τη προηγουμενη φορά ειχα κάνει με 7 κιλά 12-14 επαναληψεις !

Πάμε πολύ καλά.

Στις κάμψεις να θυμάστε αγκώνες μέσα , ώμοι πισω οταν πέφτουμε... τους χαλαρώνουμε στο ανέβασμα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χθες έκανα deadlifts με 7αρια βαρακια στο κάθε χέρι και σήμερα είμαι τέρμα πιασμένη 🤣 Δεν χρειάζεται πολλά κιλά. Τα έκανα αργά αργά. Την επόμενη φορά ίσως προσθέσω και λαστιχα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,542 μηνύματα.
Χθες έκανα deadlifts με 7αρια βαρακια στο κάθε χέρι και σήμερα είμαι τέρμα πιασμένη 🤣 Δεν χρειάζεται πολλά κιλά. Τα έκανα αργά αργά. Την επόμενη φορά ίσως προσθέσω και λαστιχα

Σκέφτομαι να παρω γιλέκο για τις καμψεις να βαζω βάρη. Αν και θα ξανά δοκιμάσω με το λάστιχο γιατί είδα έναν που το γυρισε σε ένα βίντεο και κατάφερε να το βάλει πίσω από τη πλατη κ να κάνει.

Χθες είδα ότι θα έκανα τρομερή κωπηλατικη με 2 αλτηρες 10 κιλών. Θα είχα ίσως καλυτερη ενεργοποίηση. Αν και τα λάστιχα κάνουν δουλειά... Αυριο θα κάνω προπονηση ποδιων σίγουρα.

Καθίσματα κ προβολες. Τιποτε άλλο. Στο κάθισμα θα δοκιμάσω να κατέβω λίγο κάτω από τον παραλληλο γιατί μου δωσανε κάτι έρευνες στις οποίες όταν είσαι σε γωνία 90 μοίρες η επιβάρυνση που δέχεται το γόνατο είναι η μέγιστη οπότε δεν το θέλουμε αυτό.

Σε αλλά νέα θα ανεβάσω ειδικό τουτοριαλ για καμψεις αλλά δεν ξέρω αν πρεπει να το χωρισω σε άλλο θρεντ για να μείνει.

Εννοείται πως οποιος έχει διαφωνίες στο οτιδήποτε μπαίνει κ τις παραθετει... Σοβαρά επιχειρήματα όμως κ οχι ανουσιες και αστηρικτες μομφές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top