Manosphere - Ανδρόσφαιρα και σχετικές αντιλήψεις

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είστε και εκατομμύρια εδώ μέσα. Τρία, το πολύ τέσσερα άτομα ήσασταν/ είστε που βγαίνετε να υπερασπιστείτε με μανία τους κατατρεγμένους άνδρες και την υποτιμημένη θέση τους λόγω του φεμινισμού, που πλέον δεν τους αντιστοιχεί μία γυναίκα, όπως θα έπρεπε, και οι κακόμοιροι θα μείνουν παρθένοι. Φυσικά υπήρχαν και κάποια λαμπρά παραδείγματα που ακολουθούσαν pua όπως τους men of style. Και μερικά ακόμη λαμπρότερα που εκθείαζαν τους MGTOW.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες αλλά το να επιλέξεις να βάλεις ή να συγκρίνεις κατα καποιο τρόπο τα άτομα του φόρουμ με αυτή τη κατηγορία που συμφωνω απόλυτα με τα όσα είπε ο Ηλίας ,να ξερεις ότι κάπου εκεί στον αντίποδα αχνοφαίνεται και μια άλλη προσωπικοτητα ...

Νομίζω είστε τα δύο άκρα πλέον εδώ μέσα σαν ουδετερος παρατηρητής ...

Και εγώ πολλές φορές εδώ μέσα έχω διαβάσει φεμινοναζιστηκες αποψεις που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που αντιπροσωπεύει και το τι έργο κάνει εκεί που πρέπει.
Τι πρεπει να κάνουμε?

Κάπου εκεί στην μέση υπάρχει η ομορφιά όλων αυτών των σχέσεων και καλό θα ειναι να σταματήσετε να τα συγκρίνεται με πραγματικές και λυπάμαι που το λέω άρρωστες καταστάσεις και προσωπικότητες που χριζουν αλλου είδους βοήθεια ;)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Είχα ακούσει παλαιότερα όρους όπως alpha male, beta male...,το κίνημα red pill, αλλά ουδέποτε κάτι για τους incels.

Η συζήτηση που έγινε εδω την προηγούμενη φορά περί αυτών με ώθησε σε αναζήτηση για το ποιοι ειναι, τι πρεσβεύουν, τα χαρακτηριστικά τους κλπ. Ομολογώ σοκαρίστηκα, μιλάμε για αρρωστημένες καταστάσεις και δεν κρύβω οτι αφού απέκτησα κάποιες αλφα πληροφορίες πάνω στο θέμα μπήκα σε μια πιο βαθειά αναζήτηση(σε μέρη που "συχναζουν" αν μπορώ να το θέσω ετσι) και τότε ήταν που, ας μου επιτραπεί η εκφράση, "έφαγα φρίκη".


Y. Γ Το βίντεο που ανεβασε η meetmeinmontauk δεν το ειδα ολο, λόγω της έκτασης του, αλλα αρκέστηκα σε μερικά λεπτά. Ομως σκοπεύω να το δω κάποια στιγμή, μιας και αυτά τα λίγα λεπτά με κέρδισαν.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άχρηστες πληροφορίες θα της έλεγα εγώ όλες αυτές πραγματικά..

Δεν έχουν να προσφέρουν τιποτα απολύτως σε ανθρώπους με σταθερή και αξιοπρεπή προσωπικοτητα, καθώς δεν πρόκειται ποτέ να βρεθούν με τέτοιου είδους ανθρώπους...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Άχρηστες πληροφορίες θα της έλεγα εγώ όλες αυτές πραγματικά..

Δεν έχουν να προσφέρουν τιποτα απολύτως σε ανθρώπους με σταθερή και αξιοπρεπή προσωπικοτητα, καθώς δεν πρόκειται ποτέ να βρεθούν με τέτοιες ανθρώπους...

Οντως τι μαλακιες είναι ολες αυτές με αλφα και βετα male κτλπ δεν τις έχω διαβάσει ποτέ.

μονο τους MOS εχω ανεβάσει και αυτοι λένε καλα πράγματα. Σχετικά με το φλέρτ.

Το οποίο δεν ειναι και ιδιαιτερα δύσκολο άμα η άλλη σε γουστάρει.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα ακούσει παλαιότερα όρους όπως alpha male, beta male...,το κίνημα red pill, αλλά ουδέποτε κάτι για τους incels.

Η συζήτηση που έγινε εδω την προηγούμενη φορά περί αυτών με ώθησε σε αναζήτηση για το ποιοι ειναι, τι πρεσβεύουν, τα χαρακτηριστικά τους κλπ. Ομολογώ σοκαρίστηκα, μιλάμε για αρρωστημένες καταστάσεις και δεν κρύβω οτι αφού απέκτησα κάποιες αλφα πληροφορίες πάνω στο θέμα μπήκα σε μια πιο βαθειά αναζήτηση(σε μέρη που "συχναζουν" αν μπορώ να το θέσω ετσι) και τότε ήταν που, ας μου επιτραπεί η εκφράση, "έφαγα φρίκη".
Ομοίως, είχα σοκαριστεί όταν άρχισα να διαβάζω για το φαινόμενο των incels. Και θεωρώ ότι πρέπει να τους κλείσουν όλα τα φόρουμ (από όσο ξέρω κάποια έχουν κλείσει), μιας και είναι επικίνδυνοι τόσο για τους γύρω τους, όσο και για τον εαυτό τους. Και η αλληλεπίδραση με ομοίως σκεπτόμενους μπορεί μόνο να δυσχεράνει τα πράγματα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Άχρηστες πληροφορίες θα της έλεγα εγώ όλες αυτές πραγματικά..

Δεν έχουν να προσφέρουν τιποτα απολύτως σε ανθρώπους με σταθερή και αξιοπρεπή προσωπικοτητα, καθώς δεν πρόκειται ποτέ να βρεθούν με τέτοιες ανθρώπους...
Πρώτον, κατ με δεν υπάρχουν άχρηστες πληροφορίες. Κάθε τι που μαθαίνουμε κάτι έχει να μας προσφέρει. Στην προκειμένη περίπτωση προσωπικά γνώρισα μια άλλη πλευρά της κοινωνίας, γνώρισα τις απόψεις μιας ομάδας ανθρώπων που μέχρι χθες αγνοούσα την ύπαρξη τους.

Δευτερον,δε νομίζω να ξέρει ο καθένας μας με τι ανθρώπους συναναστρέφεται καθημερινά ή πρόκειται να συναναστραφει. Μερα παρά μέρα έρχονται στη δημοσιότητα διαφορα συμβάντα και βλέπουμε τη γειτονιά να βγαίνει και να λέει "α το καλύτερο παιδί, πέφτω απο τα σύννεφα","υπόδειγμα οικογενειάρχη" κλπ κλπ. Οπότε δε νομίζω οτι φαίνεται πάντα τι ειναι πραγματικά ο καθένας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ομοίως, είχα σοκαριστεί όταν άρχισα να διαβάζω για το φαινόμενο των incels. Και θεωρώ ότι πρέπει να τους κλείσουν όλα τα φόρουμ (από όσο ξέρω κάποια έχουν κλείσει), μιας και είναι επικίνδυνοι τόσο για τους γύρω τους, όσο και για τον εαυτό τους. Και η αλληλεπίδραση με ομοίως σκεπτόμενους μπορεί μόνο να δυσχεράνει τα πράγματα.
Συμφωνω ακράδαντα. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι, δυστυχώς, θα βρουν άλλους τρόπους επικοινωνίας, αλλα τουλάχιστον θα καταστεί πιο δυσχερής ο "προσηλυτισμος" άλλων ανθρώπων.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Δεν είστε και εκατομμύρια εδώ μέσα. Τρία, το πολύ τέσσερα άτομα ήσασταν/ είστε που βγαίνετε να υπερασπιστείτε με μανία τους κατατρεγμένους άνδρες και την υποτιμημένη θέση τους λόγω του φεμινισμού, που πλέον δεν τους αντιστοιχεί μία γυναίκα, όπως θα έπρεπε, και οι κακόμοιροι θα μείνουν παρθένοι. Φυσικά υπήρχαν και κάποια λαμπρά παραδείγματα που ακολουθούσαν pua όπως τους men of style. Και μερικά ακόμη λαμπρότερα που εκθείαζαν τους MGTOW.

Όπως και να 'χει, έχουν χρησιμοποιηθεί πολλοί όροι εδώ (incels, alpha και beta, blue, red και black pill κλπ) και έχουν ειπωθεί ιδέες που παραπέμπουν στην νοοτροπία των incels και λοιπών τέτοιων κοινοτήτων, οπότε κάποιος που θέλει να καταλάβει τι σημαίνουν όλα αυτά, μπορεί να δει το βίντεο.
Ευχαριστώ για το video, μου γεννήθηκε μια απορία. :hmm: Πριν ποστάρεις είχαν μπει άλλα #136 post, διάβασες κανένα; Μπορείς να κατεβάσεις σε torrent το ντοκιμαντέρ "Red Pill" και να το δεις - αν δεν το έχεις κάνει ήδη - για να αποκτήσεις μια σφαιρική άποψη επί του θέματος.

Κανένα από τα τρία - τέσσερα άτομα που αναφέρεσαι, τουλάχιστον αυτοί που συμμετείχαν στη συζήτηση, δεν ταυτίζεται με τους incels. Ο μισογυνισμός είναι κατακριτέος. Η μισανδρία θα έπρεπε να είναι επίσης.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτον, κατ με δεν υπάρχουν άχρηστες πληροφορίες. Κάθε τι που μαθαίνουμε κάτι έχει να μας προσφέρει. Στην προκειμένη περίπτωση προσωπικά γνώρισα μια άλλη πλευρά της κοινωνίας, γνώρισα τις απόψεις μιας ομάδας ανθρώπων που μέχρι χθες αγνοούσα την ύπαρξη τους.
Για εμένα είναι γιατί δεν μου προσφέρουν τιποτα απολύτως..
Να ήμουν επαγγελματίας ψυχικής υγείας ναι συμφωνώ να ξέρω τα πάντα περί αυτών αφού πλέον εχουν υιοθετηθεί ξενοφερτοι ορισμοί και επιβάλλεται να γνωρίζω τα πάντα περί αυτών..

Οταν λέω άχρηστη πληροφορία δεν ακυρώνω αυτούς που θέλουν να μαθαίνουν..
Προσωπικά πλέον αν είχα χρόνο και ήθελε να μαθω περισσότερα για ανθρώπινες προσωπικότητες αλλα και σχέσεις θα το έκανα για χαρακτήρες που συναναστρεφομαι ώστε να βελτιώνομαι πρακτικά στην καθημερινότητα μου μαζί τους..

Γενικά θεωρώ ότι οι γνώσεις μας επιβαλεται να εμπλουτιζονται όχι όμως σε τίποτα λιγότερο που να επηρεάζει πλέον τις δικές μας καθαρά ανθρώπινες σχέσεις και βελτίωση αυτών .
Εφόσον γνωρίζω ξεκάθαρα ότι δεν πρόκειται να προσελκυσω ποτε τέτοιους χαρακτήρες να με πλησιάσουν ούτε φυσικά θα επιδιώξω να γνωρίσω κάτι τόσο άρρωστο δεν υπάρχει λεπτό που να ξοδέψω και να χαλαστω να στο πω απλά...
Δευτερον,δε νομίζω να ξέρει ο καθένας μας με τι ανθρώπους συναναστρέφεται καθημερινά ή πρόκειται να συναναστραφει. Μερα παρά μέρα έρχονται στη δημοσιότητα διαφορα συμβάντα και βλέπουμε τη γειτονιά να βγαίνει και να λέει "α το καλύτερο παιδί, πέφτω απο τα σύννεφα","υπόδειγμα οικογενειάρχη" κλπ κλπ. Οπότε δε νομίζω οτι φαίνεται πάντα τι ειναι πραγματικά ο καθένας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Το ανέφερα και παραπάνω..
Τέτοιες ακραίες περιπτώσεις δεν τις προσεγγίζεις....
Η όλη μας στάση και συμπεριφορά δεν δίνουν περιθώρια σε κανέναν να σε πλησιάσει γι αυτό είναι καλύτερο να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας με θέματα που αποσκοπούν στην βελτίωση μας αλλά και στην ενίσχυση της αυτοάμυνας μας !

Τέλος υποστηρίζω πλέον ότι όλη αυτή η άχρηστη πληροφορία έχει επηρεάσει πάρα πολύ την νέα γενιά για τον εξής απλό λόγο..

Πολλοί διαβάζουν διάφορα, λίγοι μπορούν όμως να τα κατανοήσουν και να ερμηνεύσουν όπως πρεπει ..
Αυτό είναι και το αποτέλεσμα των ακραίων εκδηλώσεων πού βλέπουμε σήμερα ..

Όταν δεν είμαστε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο γνώσεων δεν μπορούμε να διαβάζουμε ότι μας πλασάρουν..
Το ποιο πιθανό είναι η παρανόηση αυτών..

Το έχω δει πολλές φορές ακόμα και εδώ μέσα από ανθρώπους που λένε ότι έχουν διαβασει ένα η δύο βιβλία και νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ανάλυση στους άλλους ή να τους δείξουν ότι έχουν κατανόηση μια πληροφορία ...

Κάποτε ένας πνευματικός πού του έκανα κάποιες ερωτήσεις για ένα βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου και το διάβασα, μου είπε το εξής σοφό.
Κανένας κοσμικός ακόμα και παπάς πού δεν έχει την στοιχειώδης πνευματικοτητα δεν μπορεί να διαβάσει σωστά ένα τέτοιο βιβλίο ωστε να του δώσει την σωστη ερμηνεία που πρέπει.
Καλύτερα να μην διαβάζουμε λοιπόν οτι βρίσκεται μπροστά μας, γιατί το ποιο πιθανό είναι να μας οδηγήσουν σε λάθος μονοπάτια εκτός και αν έχουμε κοντά μας ένα άνθρωπο που θα μας διδάξει την αντίστοιχη πνευματικοτητα- γνώση ώστε να είμαστε σε θέση να τα κατανοούμε..

Αυτό ισχύει και εδω :bye2:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οντως τι μαλακιες είναι ολες αυτές με αλφα και βετα male κτλπ δεν τις έχω διαβάσει ποτέ.

μονο τους MOS εχω ανεβάσει και αυτοι λένε καλα πράγματα. Σχετικά με το φλέρτ.

Το οποίο δεν ειναι και ιδιαιτερα δύσκολο άμα η άλλη σε γουστάρει.
Μαλακιες δεν είναι..
Είναι λάθος ερμηνείες και πρόσφορο εδαφος από καποιους να βγαίνουν εμμονές και απωθημένα γι αυτό και πλέον δεν ξοδεύω ούτε δευτερόλεπτο για να ενημερωθώ για τέτοιες προσωπικότητες και φυσικά να τους συγκρίνω με ανθρώπους που συνυπαρχω και δέχομαι να ανταλλάζω απόψεις..

Είναι ευκαιρίες να αντιλαμβανεσαι περισσότερο την προσωπικότητα ενός άλλου ανθρώπου..
Όλα χρειάζονται στην τελική..

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε νομίζω...

Άλλο προβάλω ένα βίντεο και ζητάω συζήτηση πανω σε αυτές τις προσωπικότητες και άλλο προβάλω ένα βίντεο για να πω στον άλλον πως είναι..

Οι χαρακτηρισμοι εδώ μέσα έχουν πάει σε άλλο επίπεδο πλέον, άρρωστο και τοξικό και κάθε φορά λέω ότι το τερματίζουν αλλά υπάρχει και άλλο πάτος σε όλο αυτό :(
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες αλλά το να επιλέξεις να βάλεις ή να συγκρίνεις κατα καποιο τρόπο τα άτομα του φόρουμ με αυτή τη κατηγορία που συμφωνω απόλυτα με τα όσα είπε ο Ηλίας ,να ξερεις ότι κάπου εκεί στον αντίποδα αχνοφαίνεται και μια άλλη προσωπικοτητα ...

Νομίζω είστε τα δύο άκρα πλέον εδώ μέσα σαν ουδετερος παρατηρητής ...

Και εγώ πολλές φορές εδώ μέσα έχω διαβάσει φεμινοναζιστηκες αποψεις που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που αντιπροσωπεύει και το τι έργο κάνει εκεί που πρέπει.
Τι πρεπει να κάνουμε?

Κάπου εκεί στην μέση υπάρχει η ομορφιά όλων αυτών των σχέσεων και καλό θα ειναι να σταματήσετε να τα συγκρίνεται με πραγματικές και λυπάμαι που το λέω άρρωστες καταστάσεις και προσωπικότητες που χριζουν αλλου είδους βοήθεια ;)
Μαργαρίτα, από την μία συμφωνείς μαζί μου από την άλλη πετάς σπόντες τις οποίες ειλικρινά δεν κατανοώ πλήρως. Δηλαδή το επιχείρημα σου ποιο είναι; Να βλέπουμε τέτοιες μισογυνιστικες ιδέες να αναπτύσσονται και να μην μιλάμε; Διότι κάποιοι τις εκφράζουν καθαρά ενώ κάποιοι τις διατυπώνουν πιο έμμεσα και ύπουλα. Και οι δεύτεροι, είναι και πιο επικίνδυνοι. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι στάση προσπαθείς να κρατήσεις.

Άχρηστες πληροφορίες θα της έλεγα εγώ όλες αυτές πραγματικά..

Δεν έχουν να προσφέρουν τιποτα απολύτως σε ανθρώπους με σταθερή και αξιοπρεπή προσωπικοτητα, καθώς δεν πρόκειται ποτέ να βρεθούν με τέτοιου είδους ανθρώπους...
Άσχετες; Δεν ζει ο καθένας στην δική του μικρή γυάλα. Αυτά εκτυλίσσονται γύρω μας καθημερινά. Και που στηρίζεις ότι ποτέ δεν θα βρεθεί στον δρόμο σου ένας τέτοιος άνθρωπος;
Επειδή κάτι δεν μας αφορά άμεσα, δεν σημαίνει πως πρέπει να κλείνουμε ματιά και αυτιά και να προσποιούμαστε πως δεν υπάρχει. Αυτοί οι άνθρωποι (incels και σια) είναι πολύ περισσότερο επικίνδυνοι από όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Τόσο για τους ίδιους όσο και για τις γυναίκες. Κι αν εν τέλει επιλέξουμε να αγνοήσουμε τι συμβαίνει γύρω μας, τουλάχιστον ας έχουμε την ευπρέπεια να μην παίρνουμε θέση για κάτι που συνειδητά επιλέγουμε να μην γνωρίζουμε.
Ευχαριστώ για το video, μου γεννήθηκε μια απορία. :hmm: Πριν ποστάρεις είχαν μπει άλλα #136 post, διάβασες κανένα; Μπορείς να κατεβάσεις σε torrent το ντοκιμαντέρ "Red Pill" και να το δεις - αν δεν το έχεις κάνει ήδη - για να αποκτήσεις μια σφαιρική άποψη επί του θέματος.

Κανένα από τα τρία - τέσσερα άτομα που αναφέρεσαι, τουλάχιστον αυτοί που συμμετείχαν στη συζήτηση, δεν ταυτίζεται με τους incels. Ο μισογυνισμός είναι κατακριτέος. Η μισανδρία θα έπρεπε να είναι επίσης.
Φυσικά και τα είχα διαβάσει, για αυτό και το αναδημοσιευσα. Όπως έγραψα εις διπλούν, υπήρχαν και υπάρχουν γενικά μέλη στο φόρουμ που εξέφραζαν τέτοιες απόψεις. Όχι απαραίτητα στο υπάρχον θέμα.

Tl;dr, δεν προσπάθησα να ψυχογραφησω κανέναν, δεν με αφορά αυτό. Το μόνο που έγραψα είναι πως, βλέποντας το βίντεο και καταλαβαίνοντας περισσότερο τι πρεσβεύουν οι incels, MGTOW, pick up artists και όλη η φάρα αυτή, συνειδητοποίησα πως τέτοιες απόψεις, αν και πιο συγκαλυμμενα, έχουν εκφραστεί και εδώ. Δεν καταλαβαίνω που είναι το λάθος σε αυτή την διατύπωση, οποίος θέλει ας μπει να διαβάσει θέματα στο φόρουμ που αφορούν τις σχέσεις γυναικών και ανδρών, τίποτα δεν είναι κρυφό. Τώρα, αν θίγονται μερικές ψυχές, που υπάρχει αντίλογος κάθε φορά που πετάγεται κάποιο φασιστοειδές ή συντηρητικό (με ο, τι αυτό περιλαμβάνει) στοιχείο να μας πει την άποψη του... Oh well.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εμένα είναι γιατί δεν μου προσφέρουν τιποτα απολύτως..
Να ήμουν επαγγελματίας ψυχικής υγείας ναι συμφωνώ να ξέρω τα πάντα περί αυτών αφού πλέον εχουν υιοθετηθεί ξενοφερτοι ορισμοί και επιβάλλεται να γνωρίζω τα πάντα περί αυτών..
Δεν είναι απλά μία έξτρα γνώση, ενδιαφέρουσα μεν, αλλά όχι σημαντική να την ξέρεις, Μαργαρίτα. Οι incels είναι μία μερίδα κόσμου των αδρών και κατ' επέκταση της κοινωνίας, που είναι (δυνητικά) επικίνδυνοι για το κοινωνικό σύνολο αλλά και για τους ίδιους, όπως έγραψα και παραπάνω. Μας αφορά όλους.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Μαλακιες δεν είναι..
Είναι λάθος ερμηνείες και πρόσφορο εδαφος από καποιους να βγαίνουν εμμονές και απωθημένα γι αυτό και πλέον δεν ξοδεύω ούτε δευτερόλεπτο για να ενημερωθώ για τέτοιες προσωπικότητες και φυσικά να τους συγκρίνω με ανθρώπους που συνυπαρχω και δέχομαι να ανταλλάζω απόψεις..

Είναι ευκαιρίες να αντιλαμβανεσαι περισσότερο την προσωπικότητα ενός άλλου ανθρώπου..
Όλα χρειάζονται στην τελική..

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε νομίζω...

Άλλο προβάλω ένα βίντεο και ζητάω συζήτηση πανω σε αυτές τις προσωπικότητες και άλλο προβάλω ένα βίντεο για να πω στον άλλον πως είναι..

Οι χαρακτηρισμοι εδώ μέσα έχουν πάει σε άλλο επίπεδο πλέον, άρρωστο και τοξικό και κάθε φορά λέω ότι το τερματίζουν αλλά υπάρχει και άλλο πάτος σε όλο αυτό :(

Αυτα ειναι για όσους θέλουν να το αναλυσουν ψυχολογικά. Εμενα δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. Καθώς δεν μπλέκω με τέτοιους και τέτοιες γενικοτερα τους θεωρω φύρες και χάσιμο χρονου.

Αυτα λέγονται μεταξυ μπακουριών που έχουν μεινει χρόνια δυσαρεστημενοι. Οι χρονια δυσαρεστημενοι ειναι μια κατηγορια απο μόνοι τους. Σε αυτο το ψυχολογικο υποβαθρο μπορει να αναπτυχθει οποιαδήποτε τρελή θεωρία υπάρχει.

Προσωπικα ειμαι εξωστρεφης δεν θα έκαναν παρέα εναν χρόνια δυσαρεστημενο τύπο καθως θα με κουραζε.
Δεν ειμαι ο ψυχολογος του... αμα θέλει

Να βγουμε για φλέρτ μόνοι μας
Να βγουμε με αναμεικτη παρεα αντρες - κοπελες κ να κανουμε ωραιο χαβαλε κ ανταλλαγη αποψεων (οπως έγινε χθες το βράδυ σε μια κρασο κατάνυξη)
Να πάμε σε κανα στριπτιτζάδικο ή κάτι παρεμφερες για να διασκεδάσουμε (εφοσον ειμαστε ελευθεροι)

ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.... πρακτικά και οχι να καθομαστε να κλαιμε τη μοίρα μας και να συζηταμε συγγνωμη μαλακίες.

ειμαι εδώ.

Τα υπολοιπα τα βαριέμαι αφόρητα.
Δεν ειμαι δυσαρεστημενος απο τις γυναικες ουτε με ενοχλουν, μια χαρα περνάω.

ΜΑΥΡΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ (Τμήμα Φλέρτ και ερωτικών σχέσεων).
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαστρεβλώνεις αυτό που έγραψα.
Ας το ξαναγράψω.



Δεν είστε και εκατομμύρια εδώ μέσα. Τρία, το πολύ τέσσερα άτομα ήσασταν/ είστε που βγαίνετε να υπερασπιστείτε με μανία τους κατατρεγμένους άνδρες και την υποτιμημένη θέση τους λόγω του φεμινισμού, που πλέον δεν τους αντιστοιχεί μία γυναίκα, όπως θα έπρεπε, και οι κακόμοιροι θα μείνουν παρθένοι. Φυσικά υπήρχαν και κάποια λαμπρά παραδείγματα που ακολουθούσαν pua όπως τους men of style. Και μερικά ακόμη λαμπρότερα που εκθείαζαν τους MGTOW.

Όπως και να 'χει, έχουν χρησιμοποιηθεί πολλοί όροι εδώ (incels, alpha και beta, blue, red και black pill κλπ) και έχουν ειπωθεί ιδέες που παραπέμπουν στην νοοτροπία των incels και λοιπών τέτοιων κοινοτήτων, οπότε κάποιος που θέλει να καταλάβει τι σημαίνουν όλα αυτά, μπορεί να δει το βίντεο.
Οπότε απλά πετάς ζαργκόν ομάδων ανθρώπων, που το μόνο κοινό που έχουν είναι να πάνε κόντρα στην προπαγάνδα που εσύ έχεις εσωτερικοποιήσει και επειδή νιώθεις απειλημένη και triggered, παρηγορείσαι με τέτοια βίντεο που σου δίνουν την ψευαίσθηση κατανόησης και σφαιρικότητας. Τι διαφορά νομίζεις έχεις από έναν φανατικό incel και black piller και δε νξέρω γω τι; :whistle:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Εντυπωσιάζομαι εξόχως από την εφαρμογή για μια ακόμη φορά εξαιρετικά εξευγενισμένων ψυχολογικών πρακτικών ώστε να ωθηθεί το θέμα στο περιθώριο ως ένας "ασφαλής λιμήν φασιστών/μισογύνηδων/λοιπών συγκεκαλυμμένων ανέραστων"

Και πολύ καλά κάνετε και έχετε φεμινιστικές απόψεις και πολύ καλά κάνετε και δεν συμμερίζεστε ακραίες απόψεις κάποιων άλλων ανδρών του εξωτερικού οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με τα δικαιώματα των αντρών ή την αναγνώριση της κατάστασης στην σκηνή των σχέσεων.

Σεβαστό απόλυτα.

Εδω γιατί αναλώνεστε με τόσο πάθος να αναμείξετε την ακρότητα με την ανδρόσφαιρα;

Εαν μπαίνετε σε ένα θέμα για να ανταλλάξετε απόψεις υγιώς με τα αρσενικά, θυμηθείτε τον εξής κανόνα, ότι δεν μπορείς να κάθεσαι σε ένα τραπέζι να γευματίζεις όταν είσαι προκατειλλημένος ότι ο μάγειρας/ισσα σερβίρει ακαθαρσίες.

Τότε γιατί είσαι σε αυτό το τραπέζι και σερβιρίζεσαι; Γιατί δεν είσαι έξω στον κόσμο να χαίρεσαι τη ζωή σου με βάση την ιδεολογία σου και να βρεις ένα από τα άλλα πολλά μη ακραία αρσενικά που θα την αποδεχτούν;

Και στην τελική αν τετοια θέματα ή φόρουμ είναι λιμένες "ακραίων", εσείς οι μορφωμένοι και επαρκώς πληροφορημένοι προφανώς, γνωρίζετε καλύτερα απ όλους ότι τον ακραίο κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς.

Το βρίσκω δύσκολο να πιστέψω ότι τόσο αξιόλογοι άνθρωποι θα αναλώνονταν σε μια τόσο μάταιη προσπάθεια αλλαγής μυαλών των ακραίων.

Εκτός αν η προσπάθεια δεν αφορά την αλλαγή των μυαλών των ακραίων...

Αλλά αυτό το ξέρουν εκείνοι που προσπαθούν για ότι προσπαθούν, όχι εγω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Εντυπωσιάζομαι εξόχως από την εφαρμογή για μια ακόμη φορά εξαιρετικά εξευγενισμένων ψυχολογικών πρακτικών ώστε να ωθηθεί το θέμα στο περιθώριο ως ένας "ασφαλής λιμήν φασιστών/μισογύνηδων/λοιπών συγκεκαλυμμένων ανέραστων"

Και πολύ καλά κάνετε και έχετε φεμινιστικές απόψεις και πολύ καλά κάνετε και δεν συμμερίζεστε ακραίες απόψεις κάποιων άλλων ανδρών του εξωτερικού οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με τα δικαιώματα των αντρών ή την αναγνώριση της κατάστασης στην σκηνή των σχέσεων.

Σεβαστό απόλυτα.

Εδω γιατί αναλώνεστε με τόσο πάθος να αναμείξετε την ακρότητα με την ανδρόσφαιρα;

Εαν μπαίνετε σε ένα θέμα για να ανταλλάξετε απόψεις υγιώς με τα αρσενικά, θυμηθείτε τον εξής κανόνα, ότι δεν μπορείς να κάθεσαι σε ένα τραπέζι να γευματίζεις όταν είσαι προκατειλλημένος ότι ο μάγειρας/ισσα σερβίρει ακαθαρσίες.

Τότε γιατί είσαι σε αυτό το τραπέζι και σερβιρίζεσαι; Γιατί δεν είσαι έξω στον κόσμο να χαίρεσαι τη ζωή σου με βάση την ιδεολογία σου και να βρεις ένα από τα άλλα πολλά μη ακραία αρσενικά που θα την αποδεχτούν;

Και στην τελική αν τετοια θέματα ή φόρουμ είναι λιμένες "ακραίων", εσείς οι μορφωμένοι και επαρκώς πληροφορημένοι προφανώς, γνωρίζετε καλύτερα απ όλους ότι τον ακραίο κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς.

Το βρίσκω δύσκολο να πιστέψω ότι τόσο αξιόλογοι άνθρωποι θα αναλώνονταν σε μια τόσο μάταιη προσπάθεια αλλαγής μυαλών των ακραίων.

Εκτός αν η προσπάθεια δεν αφορά την αλλαγή των μυαλών των ακραίων...

Αλλά αυτό το ξέρουν εκείνοι που προσπαθούν για ότι προσπαθούν, όχι εγω.

Τρέφονται απο τις έριδες και τις συγκρούσεις για αυτο αναλώνονται με το να διαβάζουν για τον κάθε βλαμένο αγάμητο που έχει αναπτυξει ένα κάρο ηλίθιες θεωρίες στο κεφάλι του.

Γιατι να κάτσω να διαβασω τις ανοησιες κάποιου, τι θα κερδισω και που θα με οδηγησουν. Αυτος θα διαβασει εμένα οχι εγώ αυτον.

Ο άντρας και η γυναικα αντιστοιχα αποκτάνε γνώσεις και φτιάχνουν χαρακτηρα απο τις πρακτικες εμπειριες.

Προσωπικα δεν δέχομαι να μου κουνησει κανεις κ καμια το δάχτυλο που έγιναν εραστές και ερωτικοι συντροφοι απο την.... γκούκλ.


Τα ιδια και σε σχέσεις που ψάχνονται κάποιοι , χθές ακουγα ελεγε μια κοπελα ο πρώην της ήθελε να πηγαινουν παντού μαζί. Καλά κρασιά.

Αυτοι οι έλεγχοι με ποιον μιλησες απο τη στιγμη που δεν θα βγειτε ραντεβου ή δεν θα κανετε σέξ-τιν, να πηγαινουμε παντού μαζί και άλλα τέτοια κουραστικά ειναι η επιτομη της αποτυχιας. Οσο πιο γρηγορα το πάρουν χαμπάρι οι περισσοτεροι τοσο πιο γρηγορα θα αλλαξει προς το καλυτερο η ερωτικη τους ζωή.

Να κόψουν όσοι και οσες τα κάνουν. Δεν θα τους οδηγησουν πουθενά.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαβάζοντας έρευνες για το φαινόμενο (δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του όρου προηγουμένως) κατέληξα στην ίδια διαπίστωση. Και για να είμαι ειλικρινής ψιλοφρίκαρα, γιατί οι incels είναι επικίνδυνοι τύποι, με σοβαρές καταθλιπτικές τάσεις, έχουν χρησιμοποιήσει βία στο παρελθόν, ενώ έχουν και αυτοκτονικές τάσεις αλλά και προτρέπουν άλλους που μπαίνουν στα φόρουμ
Άχρηστες πληροφορίες θα της έλεγα εγώ όλες αυτές πραγματικά..

Δεν έχουν να προσφέρουν τιποτα απολύτως σε ανθρώπους με σταθερή και αξιοπρεπή προσωπικοτητα, καθώς δεν πρόκειται ποτέ να βρεθούν με τέτοιου είδους ανθρώπους...
Οι incels έχουν νόημα ύπαρξης μόνο στην Αμερική, στην Αυστραλία και άλλες τέτοιες χώρες. Στην Ελλάδα υπάρχει διαφορετική κοινωνικοσεξουαλική πραγματικότητα ακόμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εδω γιατί αναλώνεστε με τόσο πάθος να αναμείξετε την ακρότητα με την ανδρόσφαιρα;
Γιατί νιώθουν απειλημένοι και κατ'επέκταση τα αφηγήματα που έχουν εσωτερικοποιήσει, νίωθουν απηλειμένα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Εγω το χω ξαναπεί. Αρκετες σχέσεις ειτε φιλικές ειτε ερωτικές έχουν διαλυθει επειδη κάποιοι κ κάποιες κουβαλάνε τα απωθημένα τους και τα αντανακλούν στους άλλους.

Ναι ειναι ανθρωπινο και ωραιο να σου προσφέρει στηριξη κάποιος και κατανοηση (βεβαια δεν ειναι και υποχρεωμενος γαιτι δεν ξέρει εαν σε αντιστοιχη περιπτωση προσφέρεις και εσυ το ίδιο) αλλα συνέχεια τα ιδια και τα ιδια καθως κ τα κουτάκια κουράζουν.

Πχ το κουτάκι με τις κοκκινες γραμμές που προσπαθούν να επιβάλλουν κάποιοι κάποιες σε σχέσεις τους. Αυτο παιδια δεν υπάρχει ξεχάστε το. Ειτε θα δειξετε υπομονή σε νέους ανθρωπους που ήρθαν στη ζωη σας αφήνοντας πισω το παρελθον και οχι να ερμηνευετε με βάση αυτο το παρόν κ το μέλλον σας ή θα κλοτσάτε ανθρωπους κ ευκαιριες. Ειναι απλά τα πράγματα.

Εκτος κ αν ψάχνουμε κάποιον/ κάποια να τον έχουμε σηκω πανω κατσε κάτω ετσι. Αλλα σε αυτη τη περιπτωση μη κανετε εδω μεσα κυρηγματα δημοκρατιας και ανθρωπινων δικαιωματων. Ειναι γελοίο.

Γενικά μιλώντας.

Και εντάξει.... ολο μιλαμε για γυναικες που κακοποιούνται λεκτικά απο άντρες... εγω ξερω κ αντρες ομως που κακοποιούνται λεκτικά απο γυναικες κ επειδη έχουν δαγκωσει τη λαμαρινα δεν μπορουν να υγουν. Για αυτα θα μιλησουμε ποτέ. Οχι... ε ναι... γιατι μας νοιαζει μονο η πάρτη μας.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Οπότε απλά πετάς ζαργκόν ομάδων ανθρώπων, που το μόνο κοινό που έχουν είναι να πάνε κόντρα στην προπαγάνδα που εσύ έχεις εσωτερικοποιήσει

Υπό αυτό το πρίσμα, κι εσύ ιδεολογική jargon πετάς απλώς άλλου είδους, με τη μόνη διαφορά ότι δεν την έχεις εσωτερικεύσει στον ίδιο βαθμό και σε πολλές περιστάσεις την πετάς είτε γιατί σου αρέσει να κάνεις edgelording ή επειδή θες να υποβαθμίσεις κάποιον που δε συμπαθείς λέγοντάς τον πχ simp, feminazi, κ.λπ κ.λπ.

και επειδή νιώθεις απειλημένη και triggered,
Από ποιον; 😂
παρηγορείσαι με τέτοια βίντεο που σου δίνουν την ψευαίσθηση κατανόησης και σφαιρικότητας.

Το βίντεο δείχνει ένα φαινόμενο που δεν είναι τόσο σπάνιο όσο νομίζουμε, ίσως σε μια πιο ήπια μορφή του έστω. Εγώ πχ δεν μπορώ να χαρακτηρίσω κάποιον από εδώ incel αλλά θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά να λέγονται απόψεις όπως ότι οι γυναίκες πλέον με τα social media έχουν καβαλήσει καλάμι και έχουν εξωπραγματικές απαιτήσεις απ' τους άντρες, ότι λαμβάνουν υπερβολική επιβεβαίωση, ότι δε θα δώσουν καμία σημασία σ' έναν κοντό άντρα αν δεν έχει άλλα προσόντα, ότι το να έχει πολλούς followers και likes στο Instagram είναι red flag, ότι οι πιο υγιείς σχέσεις είναι αυτές όπου η γυναίκα έχει επάγγελμα με χαμηλότερο μισθό και κοινωνικό στάτους, ότι οι γυναίκες καλλωπίζονται για τους άντρες και όχι επειδή αρέσει στις ίδιες, και μερικά πολύ χειρότερα, που όμως παίζει να ήταν από τρολλοακκαουντς οπότε δε θα τα αναφέρω.

Τι διαφορά νομίζεις έχεις από έναν φανατικό incel και black piller και δε νξέρω γω τι; :whistle:

... Ψυχική υγεία;
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Εγώ πχ δεν μπορώ να χαρακτηρίσω κάποιον από εδώ incel αλλά θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά να λέγονται απόψεις όπως ότι οι γυναίκες πλέον με τα social media έχουν καβαλήσει καλάμι και έχουν εξωπραγματικές απαιτήσεις απ' τους άντρες, ότι λαμβάνουν υπερβολική επιβεβαίωση, ότι δε θα δώσουν καμία σημασία σ' έναν κοντό άντρα αν δεν έχει άλλα προσόντα, ότι το να έχει πολλούς followers και likes στο Instagram είναι red flag, ότι οι πιο υγιείς σχέσεις είναι αυτές όπου η γυναίκα έχει επάγγελμα με χαμηλότερο μισθό και κοινωνικό στάτους, ότι οι γυναίκες καλλωπίζονται για τους άντρες και όχι επειδή αρέσει στις ίδιες, και μερικά πολύ χειρότερα, που όμως παίζει να ήταν από τρολλοακκαουντς οπότε δε θα τα αναφέρω.
Στις σχέσεις σε μεγάλο βαθμό εμφανίζεται ο νόμος της έλξης απ' την ανάποδη όμως. Πέφτεις πάνω σε άτομα που ελκύεις από αντιπάθεια. Μία φεμινίστρια βλέπει παντού incel, ένας incel παντού γυναίκες με "κατώτερα" χαρακτηριστικά. Κανένας δεν βλέπει τον εαυτό του, το δικό του λάθος. Είμαστε άνθρωποι, τι σημασία έχει η ταυτότητα των φύλων;

Άνδρες γυναίκες μένουν φύλα. Οι άνθρωποι εξελίσσονται. Σε πολλές ανδροπαρέες έχουν το 'φλώρος' σαν το πιο υποτιμητικό πράγμα στον κόσμο. Μπορούν να βγουν και μαχαίρια γι' αυτό. :P Κάποτε το πίστευα κι εγώ μέχρι που γνώρισα ένα συμφοιτητή φλωρά γιάπι που διάβαζε τα ροζ φύλλα της Καθημερινής και άκουγε φανατικά Μάικλ Τζάκσον. :crazy: (να είσαι τώρα μέσα στα ντουζένια του μέταλ και του χαρντ ροκ και να ακούς Τζάκσον!) Ε λοιπόν χωρίς κανένα άλλο ιδιαίτερο χάρισμα, έβγαζε τα ομορφότερα κορίτσια. Πως εξηγείται αυτό; Οι όμορφες γυναίκες προτιμάνε την ασφάλεια και τη χαλαρότητα της επικοινωνίας που σου δίνει ένα sweet boy από έναν τυπά μπρουτάλ και ανδρουά. Η προϋπόθεση εδώ όμως είναι να είσαι γνήσια ο εαυτός σου, χωρίς προσποιήσεις.

Αυτό με το ύψος πάλι το έχω συναντήσει σε μερικές γυναίκες. Όσες το ζητάνε όμως ως προϋπόθεση είτε είναι οι ίδιες ψηλές - απόλυτα λογικό να μπαίνουν κάποια εμφανισιακά στάνταρ - ή κάπως ανώριμες. Λάθος να πιστεύεις ότι μια γυναίκα θέλει ή βλέπει ένα μόνο πράγμα. Ακόμα κι αν δεν είσαι ψηλός, γιατί μια γυναίκα να μην γοητευτεί από κάτι άλλο που μπορεί να έχεις; Μπορεί να γοητευτεί απλά επειδή την προσέγγισες με όμορφο τρόπο. Είχα γνωρίσει τύπο κοντό, καραφλό στυλ Βέγγου, με δέρμα φολιδωτό απ' την ακμή. Να δεις στυλάκι ο τύπος όμορφο, μπασίστας σε γνωστή για την εποχή ρέγκε μπάντα και πάντα με ωραία κορίτσια τριγύρω του.

Άλλο στερεότυπο οι γυναίκες και τα λεφτά. Μα τι χαζό να το λένε καρμίρηδες άνδρες. Καμιά γυναίκα δεν θέλει τα λεφτά σου, θέλει αυτό που μπορείς να της προσφέρεις. Αν είναι τα λεφτά το μόνο που μπορείς, αυτό θα σου πάρει.

Η ανθρώπινες κοινωνίες είναι ένας αχταρμάς από στερεότυπα, ταυτότητες και κόμπλεξ. Αν βάλεις μέσα και τις ταξικές σχέσεις του καπιταλισμού και του θεάματος δημιουργείται ένα τοξικό χαρμάνι που "ποτίζει" κάθε μορφής νοσηρότητα. Δεν υπάρχει κάποια συνταγή για να γλιτώσεις, θα μολυνθείς κι εσύ λίγο ή πολύ. Μεγαλώνοντας αποκτάς την γνώση, την εμπειρία και τα αντισώματα. Αν τα χρησιμοποιήσεις εποικοδομητικά έχεις καλές πιθανότητες να "καθαριστείς" ως ένα βαθμό.

Σημασία έχει πόσο ελαστικό μπορεί να γίνει το μυαλό σου. Είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να σε προστατεύσει απ' την ηλιθιότητα. Είναι και επίκαιρο. Στόχος για έναν εξελιγμένο άνδρα πρέπει να είναι ένας: η αποαρχιδοποίηση των ναζιδίων. :strong::beach:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
οι γυναίκες πλέον με τα social media έχουν καβαλήσει καλάμι και έχουν εξωπραγματικές απαιτήσεις απ' τους άντρες, ότι λαμβάνουν υπερβολική επιβεβαίωση,
Οι γυναίκες σίγουρα έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον ερωτικό τομέα επειδή έχουν μεγαλύτερη ζήτηση . Αυτό μπορεί να προκαλεί φθόνο στους άντρες, που σου λένε εγώ προσπαθώ να έχω λέγειν, να φροντίσω το σώμα μου ή δεν ξέρω τι και η άλλη δεν κάνει τίποτα και μπορεί να διαλέξει από 100 γκόμενους με ποιον θα περάσει το βράδυ της, απλά δεν φταίνε οι γυναίκες για αυτό .

ότι το να έχει πολλούς followers και likes στο Instagram είναι red flag
Αυτό είναι γνωστό για όλους κανείς δεν θέλει κάποιον εξαρτημένο να δείχνεται συνέχεια στα social media , δηλαδή δεν είναι και περίεργο . Δεν νομίζω να λέγεται για υπερβολικά κοινωνικούς ή καλλιτέχνες ας πούμε.

ότι οι γυναίκες καλλωπίζονται για τους άντρες και όχι επειδή αρέσει στις ίδιες

Aυτό το έχω πει και εγώ γιατί όλοι θέλουμε να είμαστε ελκυστικοί για να έχουμε κάποια πλεονεκτήματα έστω και υποσυνείδητα , αν η γυναίκα στολίζεται , ο άντρας μπορεί να οδηγάει ριψοκίνδυνα πχ. Ο @Fast είχε πει ότι μόνο οι γυναίκες τα κάνουν για τους άντρες και οι άντρες τα κάνουν για να κερδίσουν το σεβασμό άλλων αντρών αν θυμάμαι καλά, αλλά μάλλον αυτό είναι δυο μέτρα και δυο σταθμά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Η ανθρώπινες κοινωνίες είναι ένας αχταρμάς από στερεότυπα, ταυτότητες και κόμπλεξ. Αν βάλεις μέσα και τις ταξικές σχέσεις του καπιταλισμού και του θεάματος δημιουργείται ένα τοξικό χαρμάνι που "ποτίζει" κάθε μορφής νοσηρότητα. Δεν υπάρχει κάποια συνταγή για να γλιτώσεις, θα μολυνθείς κι εσύ λίγο ή πολύ. Μεγαλώνοντας αποκτάς την γνώση, την εμπειρία και τα αντισώματα. Αν τα χρησιμοποιήσεις εποικοδομητικά έχεις καλές πιθανότητες να "καθαριστείς" ως ένα βαθμό.

Ολα αυτα τα τοξικά συμβαινουν γιατι δεν κοιτάζει ο καθενας τη ψοφιά του, και κρινει τους άλλους. Εχω φυγει - αποχωρησει επιτοπου απο παρέα επειδη ενα σχολιο θεωρησα οτι με προσεβαλλε κ αφου η άλλη πλευρά συνέχισε να επιμένει.

Πριν φυγω ειπα οτι έχω αξιοπρεπεια και δεν θα κάθομαι να ακουω τις ανοησιες του καθενός. Δυστυχως ορισμένα άτομα οταν τους πεις κάποια πραγματα νομιζουν οτι αυτη σου η κίνηση τους δινει το ελευθερο να σε κρινουν μετά κ να σε χαρακτηρισουν. Θα κριθω απο καποιον μονο αν το ζητησω. Και το έχω κανει.

Οταν ομως δεν σε κρινω και σου μιλάω σωστα θα μιλάς και εσυ το ίδιο κ όχι με υφάκι.

Ζητησα συγγνωμη απο την υπολοιπη παρέα και αποχώρησα.

Παλαιοτερα έκρινα κ εγω γενικά αλλα πλέον το έχω κόψει. Ακομη και σε σχέσεις με "δικους" μου ανθρωπους πλέον δεν προκειται να κρινω εκτος κ αν μου ζητηθεί. Ειναι ανούσιο για αυτο. Δεν οφελεί κάπου. Να κρινεις κ να κουτσομπολευεις και γενικα να μην ασχολεισαι με το πως θα γινεις εσυ καλύτερος.
 
Top