Netflix

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.
οι ανιψιές μου ακούνε BTS. δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με τους κορεάτες. ειλικρινά. σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας; :ermm:
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά τ' άλλα, έχω πιάσει τα ιταλικά Generation 56k (λίγα επεισόδια, ελαφρύ αλλά τίμιο) και Summertime (πολλή teenίλα).
Το θέμα όμως είναι ότι έρχεται You και (ξανά; )μπαίνει το αμερικανικό Office.
Όντως; Μετά το how i met your mother και το community ήθελα να δω το office αλλά το είχαν βγάλει από το
netflix. Έκτοτε δεν έχω βρει sitcom να με καθηλώσει :(
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.
χτες είδα το πρώτο επεισόδιο από squid game. νομίζω θα δω ολόκληρη τη σεζόν.

υ.γ. η τελευταία φορά που (φαίνεται να) είδα κάτι ανάλογο νοτιοκορεάτικο, όπου γίνεται λόγος για τα οικονομικοκοινωνικά αδιέξοδα του σύγχρονου καπιταλισμού, ήταν η ταινία Parasite (2019).
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χτες είδα το πρώτο επεισόδιο από squid game. νομίζω θα δω ολόκληρη τη σεζόν.

υ.γ. η τελευταία φορά που (φαίνεται να) είδα κάτι ανάλογο νοτιοκορεάτικο, όπου γίνεται λόγος για τα οικονομικοκοινωνικά αδιέξοδα του σύγχρονου καπιταλισμού, ήταν η ταινία Parasite (2019).
Aν δεν το δεις μεταγλωτισμενο μονο ενα ενα επεισοδιο αντεχετε ολο αυτο ...Πραγματικα ποσο εκνευριστικο...
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Aν δεν το δεις μεταγλωτισμενο μονο ενα ενα επεισοδιο αντεχετε ολο αυτο ...Πραγματικα ποσο εκνευριστικο...
Χάνεται η έκφραση αμα το μεταγλωττισεις
Είναι σα να βλέπεις ανιμε στα αγγλικά
Για κανένα λογο
Εντάξει κατι κορεατικες ιαχες ειδικα στο τέλος της πρότασης είναι σπαστικές στην αρχη αλλα ειναι θεμα συνήθειας στο αυτί
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nαι γαμωτο το καταλαβα απο το πρωτο επεισοδιο που δεν εχει την ιδια αισθηση στο πρωτο παιχνιδι αλλα ποσο να αντεξω τις τσιριχτες φωνες απο τους κορεατες :dizzy2:

Βεβαια και αυτο να το βλεπεις στα αγγλικα ειναι σαν να βλεπεις μεξικάνικη μεταγλωττισμενη σειρα που ανοιγοκλεινουν το στομα τους τελειως ακυρα :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Όλοι οι ανατολίτες έχουν περίεργες τονικότητες, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με τα κινέζικα που είχα πειραματιστεί να μάθω Μανδαρίν που έλεγε ότι έχει 6 ή 9 διαφορετικές τονικότητες στο τελείωμα και έτσι αλλάζει το νόημα της λέξης. Πάντως μια φορά είχα ακούσει μια λέξη κορεάτικη και θα ορκιζόμουν ότι την είχα ξανακούσει και στα Τούρκικα και ορμώμενος από αυτό, είχα κάτσει και είχα ψάξει τις (μακρινές) γλωσσικές συγγένειες των σινο-μογγολικο-ανατολικών ξέρω γω γλωσσών, Turkic, Αλται και δε συμμαζεύεται.

Με τη μεταγλώττιση δεν χάνεις μόνο την απορρόφηση στην αυθεντική μορφή της σειράς, αλλά χάνεις και τέτοιες ευκαιρίες να γνωρίσεις μέσα από τις απορίες σου κλπ. νέες κουλτούρες.

Πάντα οι σειρές στο ηχητικό στην αυθεντική τους γλώσσα. (εκτός αν είσαι Γερμανός που εκεί μόνο τα youtube videos την έχουν γλιτώσει από τη μεταγλώττιση, προς το παρόν)

Επί του θέματος:

Ψοφάω για κορεάτικα και το Squid Game ήταν μια ανάσα δροσιάς στην ξεραϊλα που επακολούθησε του Kingdom (+Ashin of the North).

Είχα πεθάνει στα γέλια στο Squid Game που τους τρώγανε λάχανο, μια στο δόξα πατρί και μια κατάστερνα, γλέντι. Πιο πολύ σαν κωμωδία είναι με έντονους προβληματισμούς αν κάτσει και το σκεφτεί κανείς βαθύτερα.

Έχουν μείνει σειρές μπόλικες κορεάτικες να δω ευτυχώς.


Σειρά έχει το Ιαπωνικό Giri Haji προς το παρόν. Φαντάζομαι κι εκεί θα την καταβρώ.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
!!!!!!!:jumpy:!!!!!!!
 

Συνημμένα

  • D0CDC224-1D78-405B-A320-87CC3A7D9594.png
    D0CDC224-1D78-405B-A320-87CC3A7D9594.png
    6.8 MB · Εμφανίσεις: 128

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Aν δεν το δεις μεταγλωτισμενο μονο ενα ενα επεισοδιο αντεχετε ολο αυτο ...Πραγματικα ποσο εκνευριστικο...

Α Ι Σ Χ Ο Σ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μου το είπε η κολλητή μου και σε σκέφτηκα χαχαχαχ
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Squid Game
Εντάξει, καλή σειρά είναι, βλέπεται ευχάριστα. Όμως μου φαίνονται υπερβολικές οι αντιδράσεις και η τηλεθέαση και ο θόρυβος που δημιουργήθηκε διεθνώς.


1634317609503.png
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Μονο το μικρο σπιτι στο λιβαδι μπορω να δω μεταγλωτισμενο και αυτο κυριως για την χαριετ ολσεν! :hehe:


Κατα τα αλλα ειναι οτι πιο χαζο υπαρχει/
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο μόνος λόγος που θα έβαζα μεταγλωττισμένη είναι αν σιχαίνομαι τη σειρά, την έβαλα απλά για να περάσει η ώρα και πρέπει να χαζεύω στο κινητό και στο ipad χωρίς να χάνω την πλοκή.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχαχαχαχαχ έχω ένα μίσος προς τις μεταγλωττισεις, μη μου δίνεις σημασία
Μην αγχώνεσαι και εγώ δεν παρακολουθώ μεταγλωττισμένα ,η χειρότερη μου ,αλλά πολύς ντόρος για την συγκεκριμένη και ο μονος τρόπος να την δω ήταν αυτός 😉
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πολύ δυνατό το Squid Game για ψυχολογικό θρίλερ. Σειρά έχει 3η σεζόν You.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μόλις τέλειωσα το 1ο επεισόδιο. Φαίνεται ελπιδοφόρο. Για να δούμε! :clapup:
Μόλις το τελείωσα κι εγώ.

Δεν περίμενα να γίνει φόνος από το πρώτο επεισόδιο. Πρέπει να έχει πολύ ψωμί αυτή η σεζόν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το Squid Game αν ήταν Αμερικάνικη παραγωγή δεν πιστεύω ότι θα είχε αυτό το hype. Θα ήταν γεμάτο κλισέ και θα χαρακτηριζόταν ως αμερικανιά. Αντίθετα στις Κορεατικές σειρές δεν είμαστε εξοικιωμένοι και τα ανεχόμαστε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top