Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ναι, την "χοντρή" έκδοση θα αγοράσω... Ευχαριστώ πάντως, καλύφθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra91

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ρε παιδια να σας ρωτησω κ κατι αλλο εσεις που ξερετε... οταν μιλαω skype η msn με τα ubuntu κατι γινεται με το μικροφωνο και οι αλλοι δεν μπορουν να με ακουσουν... μια φιλη μ μου ειπε οτι δεν αναγνωριζεται το μικροφωνο... εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πήγαινε System->Preferences->Sound και στην καρτέλα Input και τσέκαρε να είναι αποτσεκαρισμένο το mute.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Για vista(/7?):
https://quainttech.blogspot.com/2007/05/how-to-remove-ubuntu-from-vista-dual.html

Για xp:
https://bobmorris.wordpress.com/2008...u-on-dual-boot-windows-xp-using-windows-only/

Προϋποθέτουν και τα δύο να έχεις το cd των windows πρόχειρο.



Φίλε κατάλαβα πως αλλά μόλις πατάω επιδιόρθωση του υπολογιστή μου στο cd των Windows το μόνο λειτουργικό που μου έχει για επιολογή είναι τα windows, δεν έχει τα ubuntu. :'(Δεν ξέρω ίσως φταίει ότι εγώ δεν έχω ούτε vista ούτε xp. Τα 7 έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παιδια μπορω αραγε να εγκαταστασω στο πισι και Ubuntu και τα γουινντοος???(δηλαδδη να εχω δυο λειτουργικα???)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Φίλε κατάλαβα πως αλλά μόλις πατάω επιδιόρθωση του υπολογιστή μου στο cd των Windows το μόνο λειτουργικό που μου έχει για επιολογή είναι τα windows, δεν έχει τα ubuntu. :'(Δεν ξέρω ίσως φταίει ότι εγώ δεν έχω ούτε vista ούτε xp. Τα 7 έχω.

Φυσιολογικό αυτό. Τα windows δεν αναγνωρίζουν το linux.

Σβήσε* τον δίσκο του ubuntu μέσα απο το cd των windows (θα είναι ένα διαμέρισμα που δεν είναι ούτε σε fat ούτε σε ntfs, πρόσεξε μην σβήσεις κάποιο που χρειάζεσαι) και μετά πήγαινε recovery console και γράψε την εντολή που λέει.

Δεν χρειάζεται να δούνε το ubuntu, τα windows για κάποιο λόγο.

Πάντως διάβασε απο εκεί που σου έδωσα τις οδηγίες προσεκτικά. Θες τις οδηγίες για vista.
* Μετά φτιάξε στο χώρο που έμεινε ένα διαμέρισμα σε ntfs για να πάρεις πίσω τον χαμένο χώρο.
παιδια μπορω αραγε να εγκαταστασω στο πισι και Ubuntu και τα γουινντοος???(δηλαδδη να εχω δυο λειτουργικα???)

Μπορείς και να εγκαταστήσεις το Ubuntu και μέσα στα windows αν θες, σαν κανονική εφαρμογή.

Αλλα συνήθως το βάζουν μαζί με τα windows ως ανεξάρτητο λειτουργικό. Αν δεν ξέρεις πώς, διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες εδώ: https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455

Edit: Οι νεοφερμένοι διαβάζετε καλύτερα και αυτό (το βρήκα στην υπογραφή του ftso στο ubuntu-gr)

https://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=272993

Να ξέρετε αν κρατάνε οι προσδοκίες σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Πριν λίγες ημέρες κυκλοφόρησε επίσημα ο Google Chrome για Linux. μπορείετε να τον κατεβάσετε από εδώ: https://www.google.com/chrome
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
ξέρει κανείς κάποιο καλό πρόγραμμα για μετατροπή βίντεο απο avi σε mpeg4,aac κτλ για να κατεβάσω για τα Ubuntu 9.10;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
avidemux/mencoder
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Πώς κάνουμε εγκατάσταση προγραμμάτων;Πχ avira free!
Έτσι για σιγουριά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Πώς κάνουμε εγκατάσταση προγραμμάτων;Πχ avira free!
Έτσι για σιγουριά!
To Avira δεν θα το χρειαστείς. Εγκατάσταση προγραμμάτων στο λίνουξ = από τον package manager (ie, package-kit, synaptic)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Antivirus σε linux χρειάζεσαι μόνο και μόνο για να προστατέψεις τους χρήστες windows που συναναστρέφονται μαζί σου. Επίσης για περιπτώσεις που έχεις κάποιον πχ mail ή file server για να προστατεύεις τους clients. Δεν είναι απαραίτητος σε home user (εκτός αν πχ αυτά που κατεβάζεις απο linux τα χρησιμοποιείς μετά windows)

Τέλως πάντων, για αυτή τη δουλειά, νομίζω το clamav που θα βρείς στο synaptic σε καλύπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Νομίζω το αβάστ για linux είναι καλύτερο!Τι λες;Ή να παραμείνω με αυτά που μου προσφέρει το λειτουργικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
παιδια μπορω αραγε να εγκαταστασω στο πισι και Ubuntu και τα γουινντοος???(δηλαδδη να εχω δυο λειτουργικα???)

Ναι!!Εγώ έχω και Linux και Windows XP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Septagram

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Υπαρχει και το εξαιρετικο audacity για επεξεργασια ηχου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγκατέστησα σήμερα σε flashάκι μια 64bit εκδοχή του Ubuntu 10.04. Με εντυπωσίασε οφείλω να ομολογήσω.

Πράγματι το Flash και ο Firefox τρέχει καλύτερα σε Linux παρά σε Windows ή φταίει ότι το λειτουργικό ήταν φρέσκο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πράγματι το Flash και ο Firefox τρέχει καλύτερα σε Linux παρά σε Windows ή φταίει ότι το λειτουργικό ήταν φρέσκο;
Τρέχει καλύτερα σε Linux παρά σε Windows. Η έννοια "φρέσκο λειτουργικό" έχει νόημα μόνο για Windows άλλωστε, που τιγκάρεται η registry τους και θέλουν κάθε τρεις και λίγο restart.

Εμένα όπως μου έπαιζε ο firefox στην αρχή έτσι παίζει και τώρα. Σφαίρα. Σε Windows πάλι κάνει κλασικά τριακόσιες ώρες για να φορτωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό με την registry είναι παραπληροφόρηση, για αυτό και αντίστοιχα εργαλεία δεν έχουν αποδώσει τα αντίστοιχα εργαλεία καθαρισμού. Κανένα πρόγραμμα δεν σκανάρει όλη την registry αλλά πηγαίνει κατεύθυναν στην τοποθεσία όπου έχει αποθηκεύσει τις πληροφορίες. Το πρόβλημα με την καθυστέρηση τον Windows, νομίζω, ότι βρίσκεται στα πολλά προγράμματα που βάζουμε στην εκκίνηση ή στις πολλές διεργασίες που τρέχουν στο background.

Όσο για το firefox, το πρόγραμμα των windows είναι κακογραμμένο. Δεν είναι τυχαίο που άλλαξε ο CEO της mozilla και που έχουν αλλάξει τόσες φόρες τα σχέδια των εκδόσεων, π.χ. τελικά δεν θα υπάρξει 3.7.

Ωστόσο, τουλάχιστον, τα ubuntu οφείλω να τα παραδεχτώ. Αναγνώρισαν όλους τους drivers, παρόλο που στα Windows 7 χρειάστηκε να κάνω διάφορα μαγικά (αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η Dell σταμάτησε να υποστηρίζει το m1210 όποτε χρειάστηκε να κατεβάζω drivers από παρόμοια μοντέλα ή απευθείας από τους κατασκευαστές). Ίσως να χρησιμοποιήσω τα ubuntu σε κάποιο μηχάνημα ως κύριο λειτουργικό ώστε να αποφύγω τα έξοδα για Windows.

Ωραίο gnome, btw! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης να σημειώσω ότι στο ubuntu κατάφερα να σετάρω αμέσως εκτυπωτή χωρίς να βάλω ούτε CD ούτε τίποτα γιατί έρχεται με πολλούς drivers προεγκατεστημένο. Κανονικό plug & play. Επίσης κατάφερα να σκανάρω πολύ-πολύ εύκολα χωρίς να εγκαταστήσω τίποτα. :D
Γενικά στο ubuntu ή θα σου δουλέψει κάτι με την πρώτη (το συνηθέστερο) ή θα σου σπάσει τα νεύρα μέχρι να δουλέψει!

Είμαι προσωπικά απόλυτα ευχαριστημένος τους 4 περίπου μήνες που χρησιμοποιώ αποκλειστικά linux (κι αυτό έτυχε γιατί τα 'φτυσε το desktop μου). Ό,τι δουλειά χρειαστώ βγαίνει. Μια-δυο φορές που μου έσπασε το apt γιατί μου έπεσε η σύνδεση χρειάστηκε να ψάξω για το τι έπρεπε να κάνω (ένα απλό apt-get update ήταν τελικά) αλλά όλα καλά!

Μοναδική φορά που χρειάστηκα τα Windows ήταν για την χρήση προσομοιωτών που θέλουν Windows και για το Ε9. :P

Προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο πολύ το gnome του Ubuntu, δεν υποφέρεται αυτό το ... εμετικό μπεζ. :worry:
Το gnome του Linux Mint είναι πιο ωραίο (Ubuntοειδές λειτουργικό, αυτό χρησιμοποιώ βασικά, ωστόσο έχει την ίδια μηχανή από πίσω).


Για τον firefox btw κι εγώ το 'χω διαβάσει κάπου ότι κάτι απ' αυτά φταίει, ότι είτε φταίει το λειτουργικό είτε το έγραψαν άθλια για Windows είτε και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Linux Mint 9 here (δηλαδή Ubuntu 10.04). Κάνοντας σήμερα το κλασικό update, είχα τα εξής:

W: Failed to fetch https://packages.medibuntu.org/dists/lucid/free/binary-i386/Packages.gz 404 Not Found
W: Failed to fetch https://packages.medibuntu.org/dists/lucid/non-free/binary-i386/Packages.gz 404 Not Found
E: Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.

Έχει και άλλος πρόβλημα; Είναι δηλαδή πρόβλημα των servers ή ν' αρχίσω να ψάχνομαι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top