Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Αμα θεςν να κάνεις σοβαρή δουλειτσα τα ντονατ και αυτα τα τζάνκ τα ξεχνάς. Οποτε δεν έχει και νοημα να ψάξεις να βρεις τι θερμιδες έχουν να σου πω εγω πχ οτι ένα γλυκο των 30γρ θα εχει 200 θερμιδες 20γρ λίπος 1γρ πρωτεϊνη και 15 γρ υδατανθρακες... πολυ χοντρικα αμα φάς 4 απο αυτα (που δεν ειναι δυσκολο στην καθισια) 30γρ ειναι μια σταλιά τοτε εχεις πάρει αμεσως αμεσως 80γρ λίπος. Συνολικα την ημέρα δεν ξεπερνάει κάποιος αυτα τα γρ που κανει υγιεινη διατροφη απλα τα παιρνει απο άλλες καλές πηγές πχ αβοκάντο / ξηροι καρποι / ελαιολαδο. Οποτε καταλαβαινεις οτι αμα φας το φαγητο σου και αυτά τοτε αυτα μένουν σαν λιπος ... γιατι σαν μυς αποκλειεται να μεινουν σαβουρες ειναι. Και ετσι μεγαλώνει το σωσιβιο.

Αν θες να δεις τι έχει αυτο που τρως πάρε τη συσκευασια απο πισω και υπολογισε. Πχ 100γρ κουάκερ έχουν 345 θερμιδες 12.5 γρ πρωτεΪνη 60γρ υδατανθρακα και 6γρ λιπαρά.

Τα τζανκ φουντ και τα ντονατ μια φορα τις 10 μέρες τα τρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν δεν ξεπερνώ το όριο των calories που πρέπει να τρώω πάλι είναι κακή τροφή; Πχ το myfitnesspal λέει ότι πρέπει να τρώω 1700 calories. Εγώ έφαγα λίγο λιγότερο (φαγητό φακές 2 πιάτα, ένας καφές μαυρος σκετος χωρίς ζάχαρη, 3 ντονας μαζι με τσαι σκετο το απογευμα, 1 μήλο, 2 τοστ και μια φετα ψωμί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Τα ντονατς ειναι junk food και τηγανισμενα οποτε οχι δεν σου κάνουν σε μια διατροφη.

Αν εισαι 70κιλά τοτε θα έπρεπε να πάρεις 140γρ πρωτεϊνης.

Φακες 2 πιάτα (υποθετουμε 200γρ άβραστες) = 40γρ
Ντονατς = 10γρ (και πολυ βάζω)
2 φετες ψωμι για τοστ (75γρ) = 7 γρ
4 φέτες τυρι (ντιρολο 100γρ 15% λιπαρά) = 32γρ
1 φετα ψωμι = 3.5γρ

συνολο μέγιστο 80γρ. Που ειναι τα υπολοιπα 60????

το φιτνεσπαλ δεν σου λεει τι θα φας γιατι δεν ειναι διατροφολογοι αλλα εχει μεγαλη σημασια αυτο που θα πάρεις απο που θα το πάρεις. Πχ μπορεις να πάρεις 500 θερμιδες απο καλή πηγη και απο πηγη σαβουρας. Στην πρωτη περιπτωση μπορεις να τις πάρεις απο ενα γιαουρτι 2% και 100γρ κουάκερ που θα δωσουν και 35γρ πρωτεϊνης πολυ λιγοτερα λιπαρά ενω στην άλλη με τα ντονατς θα πάρεις το πολυ 10γρ και ενα καρο λίπη και κακους υδατάνθρακες.


ΥΓ Σκέψου οτι αυτα που πηρες εσυ σε πρωτεϊνη ολοκληρη την ημέρα εγω υπολογιζω να τα έχω πάρει πριν φάω το μεσημεριανό μου ακομα.

-100γρ κουάκερ με χυμο πορτοκαλιού
-1 ή 2 γιαουρτια τοταλ 2% με λιγες σταφιδούλες
-1 τοστ με 100γρ κασέρι χαμηλων λιπαρών.



Το ξέρω οτι ειναι νοστιμα και μπορει κάποιος να εχει εθιστει αλλα αμα θες σοβαρη δουλειά μ,ετα το γυμναστηριο δεν θα φας ντονατ. Θα φάς κατι που ειναι υψηλης πρωτεϊνικης συστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μαύρη σοκολάτα λέει για αντικατάσταση; Επειδή όταν πίνω κάποιο ρόφημα (πχ τσάι ή καφέ) δε βάζω ποτέ ζάχαρη και τα πίνω σκέτα. Τώρα εντάξει αν το πάρω απόφαση μπορώ να το κόψω τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Μαύρη σοκολάτα λέει για αντικατάσταση; Επειδή όταν πίνω κάποιο ρόφημα (πχ τσάι ή καφέ) δε βάζω ποτέ ζάχαρη και τα πίνω σκέτα. Τώρα εντάξει αν το πάρω απόφαση μπορώ να το κόψω τελείως.

Δεν πειράζει το ροφημα ή ο καφές αρκει να μην έχει πολυ ζάχαρη γιατι κάπου διάβασα οτι 1γρ ζάχαρη δινει 4 θερμιδες.

Τα ντονατς ειναι εντελως απαγορευτικά ειδικά σε καθημερινή βάση. Θα σου διαλύσουν οποια προσπάθεια κάνεις ειτε να διώξεις το σωσιβιο ειτε να πάρεις καθαρά ποιοτικά κιλά. Μετα την προπονηση για την αποκατάσταση πρέπει να δώσεις καύσιμο στους μυς και στον οργανισμο σου. Φάε ενα μεγάλο φιλέτο σολωμό ή κοτοπουλο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κάνεις. Επισης καλο ύπνο.

Μονο έτσι θα δεις αποτελέσματα με το γυμναστηριο και θα βελτιώσεις εκτος απο την εικονα την δυναμη και την αντοχη σου. Σοκολάτες - γλυκα - τηγανιτα και γενικά junk foods απαγορευονται εντελώς απο ενα διατροφικο πλάνο.

Κουάκερ - οσπρια - ξηρους καρπους (με μετρο) - ψωμι ολικης - ρυζι καστανο - κοτοπουλο - σολωμος - γλώσα γενικα ολα τα ψαρικά - αβοκαντο - μακαρονια - μελι - ταχινι - φυστικοβουτυρο (σε μικρες ποσοτητες) - τυρι χαμηλών λιπαρών - γιαουρτι - μηλα - μπανανες κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα ντονατς ειναι εντελως απαγορευτικά ειδικά σε καθημερινή βάση .

Δεν τρώω γενικά το έφερα σαν παράδειγμα επειδή έφαγα χτες. Μπορώ να κόψω και τελείως τα γλυκά δεν έχω θέμα. Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι που θα βρίσκω την απαραίτητη πρωτεΐνη. Είναι προφανές ότι το φαγητό το σπιτικό 2 φορές (ή και 3) την ημέρα δεν σου δίνει το απαραίτητο ποσό πρωτεΐνης που χρειάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το myfitnesspal είναι πάρα πολύ καλό και έχει ακόμα και τα άκυρα παγωτά του σκλαβενίτη. Επειδή όμως θέλει πολλά λεφτά κάθε χρόνο δεν είναι για μένα και επειδή το free version είναι μαφα αγόρασα το cronometer με ~2 ευρώ και είμαι πολύ κομπλέ. Υποστηρίζει αναλυτική καταγραφή των micros/macros και σχεδόν πάντα βρίσκω αυτό που τρώω ή κάτι πολύ κοντά.

Δεν τρώω γενικά το έφερα σαν παράδειγμα επειδή έφαγα χτες. Μπορώ να κόψω και τελείως τα γλυκά δεν έχω θέμα. Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι που θα βρίσκω την απαραίτητη πρωτεΐνη. Είναι προφανές ότι το φαγητό το σπιτικό 2 φορές (ή και 3) την ημέρα δεν σου δίνει το απαραίτητο ποσό πρωτεΐνης που χρειάζεσαι.
Τι ορίζεις ως σπιτικό φαγητό; Τα μακαρόνια με σάλτσα και μισό κιλό λάδι μαζί με σαλάτα με άλλο μισό κιλό λάδι είναι σιγούρα επιλογή που σεκ άνει χοντρό. Απ' την άλλη 200γρ φακές έχουν πάνω από 50γρ προτείνης και πάρα πολύ fiber. Όλα τα ψάρια και τα κρέατα στα σπιτικά φαγητά είναι προφανώς πολύ καλά. Αν μπορείς να τρως 2 φορές την ημέρα κρέας/ψάρι ή όσπρια τότε σχεδόν σίγουρα οι προτεινικές σου ανάγκες είναι καλλυμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
A calorie is a calorie. Με το myfitnesspal είχα χάσει τα 10 κιλά που είχα πάρει στις Πανελλαδικές μέσα σε ένα καλοκαίρι, τρώγοντας πίτσες, σουβλάκια και κρέπες. Και τα ντόνατς μου έτρωγα, και τα παγωτά μου και τα όλα μου, απλά περιόριζα την ποσότητα.

Το θέμα είναι αν θα πεινάς μετά και θα περάσεις το όριο, αλλά αν το προγραμματίσεις σωστά, δεν χρειάζεται να εντάξεις κάτι καινούριο (π.χ. σιχαίνομαι τα όσπρια) ή να κόψεις κάτι (δεν θα ζούσα χωρίς μαγιονέζα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
a calorie is a calorie αλλά αν πας να χάσεις κιλά τρώγοντας μαλακίες θα καταλήξεις skinny fat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
a calorie is a calorie αλλά αν πας να χάσεις κιλά τρώγοντας μαλακίες θα καταλήξεις skinny fat.

Με την όση βιοχημεία ξέρω (και από την εμπειρία μου), επίσης δεν ισχύει. Αυτό είναι θέμα έλλειψης μυικής μάζας/γυμναστικής/κλπ. και όχι διατροφής, από διατροφή το μόνο που θες είναι να προσέχεις θερμίδες, βιταμίνες/micros, και αρκετή πρωτεΐνη (τα βιβλία μου λένε ~1g/kg/μέρα βάρους σώματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και πώς ακριβώς πιστεύεις πως θα πάρεις αρκετή πρωτεϊνη ( πόσο μάλλον δε κάνοντας γυμναστική παράλληλα ) τρώγοντας πίτσες και κρέπες σε μια calorie deficit δίαιτα; πες μου το και μένα να το κάνω κι εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
και πώς ακριβώς πιστεύεις πως θα πάρεις αρκετή πρωτεϊνη ( πόσο μάλλον δε κάνοντας γυμναστική παράλληλα ) τρώγοντας πίτσες και κρέπες σε μια calorie deficit δίαιτα; πες μου το και μένα να το κάνω κι εγώ :P

Πάντως αρκετές φορές έτρωγα μία ολόκληρη πίτσα του λιντλ, η οποία έδινε ~1,400 θερμίδες και ~80 γραμμάρια πρωτεΐνη (δηλαδή περίπου όσα ήθελα). Την υπόλοιπη μέρα δεν είχα όρεξη, αφού είχα μάθει να μην τρώω πρωινό και μετά την πίτσα το μεσημέρι δεν έμενε χώρος για τίποτα άλλο. :P Βάλε και σουβλάκια και τα λοιπά...

Πάντως δεν έτρωγα ΜΟΝΟ αυτά. Γενικά λατρεύω τα αυγά, οπότε ήταν μία εύκολη πηγή πρωτεΐνης. Βραστά, τηγανιτά, αυγόφετες, όλα τα αλέθει ο μύλος. Βάλε και το τυρί κάθε είδους που τρώω φανατικά, και εύκολα έβγαινε, δεν είχα θέμα. Πολύ μου άρεσε να τρώω κάτι 'ελαφρύ' το μεσημέρι, π.χ. μία ομελέτα, και να μου μένουν το βράδυ 1000 θερμίδες να τις φάω σε junk food.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
junk food + γυμναστική με σκοπο να πετυχεις ενα καλο αποτέλεσμα (αισθητικο + δυναμης) δεν υπάρχει.

Εχει μεγαλη σημασια απο που θα πάρει κάποιος τα μακροθρεπτικα .... η πιτσα που έφαγες παιζει να ειχε 1000 θερμιδες οπως λες και 100γρ λιπος.

Και βεβαια ειναι ανθυγιεινη γενικοτερα για τον οργανισμο.

Επισης το να τρωει καποιος μονο ενα γευμα την ημέρα μπορει να του καταστρεψει τον μεταβολισμο και το στομάχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Παντως πίτσες με σπορελαια όπως φοινικέλαιο, επεξεργασμένο φοινικέλαιο βαμβακελαιο ισούνται με φράξιμο αρτηριών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το θέμα με το junk food συνήθως είναι τα κακά ( και πολλά λίπη ). αν τρως αυγά ναι γίνεται πιο εύκολο αλλά και πάλι πόσα αυγά θα φας. Και αν κάνεις και βάρη τα 80g επίσης δεν αρκούν. συν οι φυτικές ίνες κλπ.

κατά τη γνώμη μου καλό είναι κάποιος αν δε θέλει να κόψει το junk food να το περιορίζει σε μια στο τόσο για να μη μάθει εκεί. θεωρητικά ναι γίνεται να φτιάξεις και διατροφή που θα αποτελείται μόνο από αγγούρια, παγωτά, χάπια βιταμινών και protein shakes. αλλά αυτό δεν είναι φυσιολογικό και αργά ή γρήγορα θα τη πάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Παντως πίτσες με σπορελαια όπως φοινικέλαιο, επεξεργασμένο φοινικέλαιο βαμβακελαιο ισούνται με φράξιμο αρτηριών...

Ναι εννοειται. Αλλα εντάξει υπάρχει και κοσμος που σου λεει εγω νομιζω οτι αν ειναι να γινει θα γινει οποτε θα τρωω οτι γουστάρω και ειμαι οκ. Δικαιωμά τους. Μην εθελοτυφλουν ομως οτι αυτο που κάνουν ειναι και σωστο για τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
junk food + γυμναστική με σκοπο να πετυχεις ενα καλο αποτέλεσμα (αισθητικο + δυναμης) δεν υπάρχει.

Εχει μεγαλη σημασια απο που θα πάρει κάποιος τα μακροθρεπτικα .... η πιτσα που έφαγες παιζει να ειχε 1000 θερμιδες οπως λες και 100γρ λιπος.

Και βεβαια ειναι ανθυγιεινη γενικοτερα για τον οργανισμο.

Επισης το να τρωει καποιος μονο ενα γευμα την ημέρα μπορει να του καταστρεψει τον μεταβολισμο και το στομάχι.

Αυτά όλα με τι βάση τα λες? Ο οργανισμός έχει συγκεκριμένους μηχανισμούς με τους οποίους αντιμετωπίζει την ασιτία για μικρό (λίγες μέρες) χρονικό διάστημα. Μην ξεχνάς ότι ο άνθρωπος στην εξελικτική του πορεία δεν είχε την αφθονία τροφής που έχουμε σήμερα. Μπορεί να μην έτρωγε για μέρες συνεχόμενα, καθώς τα ζώα δεν έτρεχαν στην σπηλιά του για να σφαχτούν σε τακτική βάση. Μάλιστα μελέτες δείχνουν ότι αυτό που λέμε intermittent fasting (να τρως μόνο σε συγκεκριμένα διαστήματα, π.χ. μόνο το μεσημέρι ή μόνο το βράδυ) βελτιώνοει την επιβίωση σε πειραματόζωα και ανθρώπους, μειώνει την αντίσταση στην ινσουλίνη και επιφέρει βελτίωση στους βιοχημικούς δείκτες της αθηροσκλήρωσης. Τα περί "βλάβης του μεταβολισμού" δεν έχουν καμία επιστημονική ή ιστορική βάση.

Το ίδιο ισχύει και για τα μακροθρεπτικά, και με κάποιες εξαιρέσεις (π.χ. τα trans) η έρευνα τώρα τελευταία δείχνει ότι μετράει περισσότερο η ποσότητα και ελάχιστα η ποιότητα της διατροφής, εφόσον δεν υπάρχουν ελλείμματα σε βιταμίνες κλπ. Υπάρχει και το "case report" (σε εισαγωγικά πάντα) του ανθρώπου που έχασε βάρος και έστρωσε τους δείκτες LDL και HDL τρώγοντας μόνο... burger από το McDonalds.

Η πίτσα που λες είχε συγκεκριμένα μακροθρεπτικά τα οποία και αναγράφονται στο κουτί. Σε ~600 γραμμάρια (ολόκληρη η πίτσα) είχε 61 γραμμάρια λιπαρά οξέα (427 θερμίδες), 71g πρωτεΐνης (284 θερμίδες) και 170g υδατάνθρακες (680 θερμίδες), σε σύνολο 1391 θερμίδες. Από αυτές, το ~30% προέρχεται από λίπη, το ~20% από πρωτεΐνη και το ~50% από υδατάνθρακες. Περίεργο! Οι συνιστώμενες προσλήψεις λένε 20-35% από λίπη, 10-20% πρωτεΐνη και το υπόλοιπο υδατάνθρακες. Δηλαδή, μία πίτσα πεπερόνι του λιντλ όχι μόνο φτάνει τις απαραίτητες θερμίδες για μία μέρα για απώλεια ~1 κιλού την εβδομάδα, αλλά είναι ακριβώς ίδια σε σύσταση μακροθρεπτικών με τις προτάσεις των ειδικών.

Περίεργο. Μήπως να μην δαιμονοποιούμε φαγητά και να αρχίσουμε να δαιμονοποιούμε τις ποσότητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Βέβαια υπαρχουν λίπη και λίπη...

Σίγουρα οι ποσότητες δεν είναι και οτι καλυτερο αλλά και οι μικρές ποσότητες ακατάλληλων τροφών δεν ενδείκνυνται. Το φοινικικό πυρηνέλαιο και το φοινικέλαιο είναι οτι χειροτερο ειδικα σε υψηλές θερμοκρασίες. Το κώνειο π.χ. ακομα και σε μικρες ποσότητες σκοτώνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top