Καταγγελία Σοφίας Μπεκατώρου για βιασμό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα "σωθεί" μια κοινωνία που μόνιμα έχει πρόβλημα κακής παρέας από παραδείγματα και καταγγελίες. Δεν γουστάρω το "σύστημα" να μου το παίζει ηθικός πατέρας ότι νοιάζεται για το καλό χιλιάδων κοριτσιών, παιδιών, γατιών κτλ που κακοποιούνται. Ξέρω ότι όταν το σύστημα μιλάει, βγαίνουν οι σφήκες και μιλάνε και αρχίζουν οι συσπειρώσεις metoo, οικογένεια Κωνσταντόπολου για νομική υπεράσπιση, διαδηλώσεις αλληλέγκυων, δημοσιογραφία κλειδαρότρυπας, κιτρινισμός, κτλ εντάξει ξερνάω. Δεν θέλω να μου υποβιβάζουν την συνείδησή μου ότι θέλουν να μου φτιάξουν μια καλύτερη κοινωνία ενώ μέχρι προχθές την καταγγελία και σήμερα το πρωί μετά την καταγγελία, η κοινωνία συνεχίζει στο ίδιο πλαίσιο εδώ και 15.000 χρόνια τουλάχιστον. Όχι και να δουλευόμαστε μεταξύ μας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο βιασμός στο παρελθόν δεν ήταν κατακριτέος με τον τρόπο που τον αντιλαμβανόμαστε σήμερα. Εστίαζε στο κομμάτι του γάμου και της αξίας της γυναίκας ως commodity και για αυτό το λόγο συμπεριελάμβανε πολύ πιο αυστηρές ποινές για παρθένες κι αντίθετα καμία προστασία για ιερόδουλες. Βιασμό απέναντι σε μια παντρεμένη σήμαινε επίθεση στην οικογένεια και τον άντρα της και βιασμό σε μια ανύπαντρη παρθένα σήμαινε σπήλωση της τιμής της. Για αυτό πολλές φορές άσχετα με το τι προέβλεπαν οι νόμοι περιπτώσεις βιασμών είτε δεν αναφέρονταν προς τα έξω είτε επιλύονταν με ένα πρόστιμο στην οικογένεια του θύματος (ως property damage) είτε με γάμο μεταξύ των δύο.

Από την άλλη ο ενδοϊκογενειακός βιασμός κατέστη παράνομος μόλις τα τελευταία 100 χρόνια και ιστορικά ακόμη και η ενδοϊκογενειακή βία γενικότερα είτε δεν διώκεται καθόλου είτε επιτρέπεται υπό όρους. Οι γάμοι επίσης ιστορικά γίνονταν σε πολύ μικρή ηλικία με πρωτοβουλία των γονιών και το διαζύγιο σε πολλές περιπτώσεις, ειδικά σε θρησκευτικές κοινωνίες δεν προβλεπόταν πέραν περιπτώσεων μοιχείας ή εγκατάλειψης.

Το concept της σεξουαλικής ασφάλειας λοιπόν είναι ψέμα. Ασφάλεια δεν σημαίνει να πηγαίνεις απ' τον έναν νταβατζή στον άλλο. Αυτά αποτελούν false dichotomies του μεσαίωνα. Η κοινωνική πρόοδος δεν είναι zero sum, είναι άλλο πράγμα η ελευθερία και άλλο πράγμα η ασφάλεια και αυτό αντανακλάται διαχρονικά. Οι άνθρωποι με τα χρόνια επιδιώκουν και από τα δύο και το πετυχαίνουν, σήμερα και γυναίκες και άντρες είναι και πιο ελεύθεροι και πιο ασφαλείς απ' ό,τι παλιότερα.
Πιο ασφαλείς είμαστε σίγουρα, πιο ελεύθεροι όχι. Όποιος δεν μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του ο ίδιος από εξωτερικές απειλές πάντα θα θυσιάζει την ελευθερία για την ασφάλεια συμφωνα με το μετρό της αδυναμίας του. Το σημερινό μοντέλου του κρατικού enforcement της ασφάλειας περιορίζει σίγουρα την ελευθερία και θα συνεχίσει να την περιορίζει. Δεν γίνεται αλλιώς. Πάντα υπάρχει ένα κόστος για κάτι που λαμβάνεις.
Το rant περί φλερτ και ανδρικών προσδοκιών είναι άκυρα τελείως. Χωρίς να αξιολογώ αν είναι ωραίο σαν πρότυπο, αν κάποιος δυσκολεύεται να είναι ταυτόχρονα δυναμικός και παράλληλα να μαζεύει το κουλό του όταν του λένε σταμάτα είτε έχει iq τσουκνίδας είτε είναι κοινωνικά απροσάρμοστος. Κατανοω πως αυτό μπορεί είναι βολικό σαν αντίληψη και να δρα σαν αντίβαρο ως προς συμπεριφορές που δεν μας αρέσουν αλλά ο κόσμος δεν δουλεύει έτσι.
Ναι, για την ακρίβεια πάρα πολύ δυσκολεύονται με τα συγκεκριμένα concepts και δεν ειναι καθόλου τυχαίο πως Higher IQ = Higher Impulse control Και Higher social adaptability. Η παιδεία και οι ιδέες, απαιτούν γενικότερα και ένα συγκεκριμένο γενετικό demographic για να καρποφορησουν.
Και για να μη βγούμε εκτός θέματος, γιατρός ή προπονητής που παρενοχλεί 15χρονα κάτω από θέση ισχύος και στη συνέχεια τα εκβιάζει να μη μιλήσουν μάλλον δεν έφαγε mixed signal ούτε παρασύρθηκε από τη δήθεν δυναμική φύση του.
Δεν νομίζω να ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα "σωθεί" μια κοινωνία που μόνιμα έχει πρόβλημα κακής παρέας από παραδείγματα και καταγγελίες. Δεν γουστάρω το "σύστημα" να μου το παίζει ηθικός πατέρας ότι νοιάζεται για το καλό χιλιάδων κοριτσιών, παιδιών, γατιών κτλ που κακοποιούνται. Ξέρω ότι όταν το σύστημα μιλάει, βγαίνουν οι σφήκες και μιλάνε και αρχίζουν οι συσπειρώσεις metoo, οικογένεια Κωνσταντόπολου για νομική υπεράσπιση, διαδηλώσεις αλληλέγκυων, δημοσιογραφία κλειδαρότρυπας, κιτρινισμός, κτλ εντάξει ξερνάω. Δεν θέλω να μου υποβιβάζουν την συνείδησή μου ότι θέλουν να μου φτιάξουν μια καλύτερη κοινωνία ενώ μέχρι προχθές την καταγγελία και σήμερα το πρωί μετά την καταγγελία, η κοινωνία συνεχίζει στο ίδιο πλαίσιο εδώ και 15.000 χρόνια τουλάχιστον. Όχι και να δουλευόμαστε μεταξύ μας.
πολυ σωστα το τοποθετεις ειναι και αυτο που ανεφερα κι εγω,Μπουχτίσαμε από τις συμβουλές. Δεν θέλουμε άλλες. Η κοινωνία πρέπει να εκπαιδεύσει αυτούς που κατέχουν το προνόμιο της ανδρικής επιβολής να μην βιάζουν, να μην κακοποιούν, να μην παρενοχλούν.
Το οποιο δεν πιστευω να γινει αμεσως και πανταχοθεν.Ειμαστε ακομα πισω σε πολλα δυστυχως
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
πολυ σωστα το τοποθετεις ειναι και αυτο που ανεφερα κι εγω,Μπουχτίσαμε από τις συμβουλές. Δεν θέλουμε άλλες. Η κοινωνία πρέπει να εκπαιδεύσει αυτούς που κατέχουν το προνόμιο της ανδρικής επιβολής να μην βιάζουν, να μην κακοποιούν, να μην παρενοχλούν.
Το οποιο δεν πιστευω να γινει αμεσως και πανταχοθεν.Ειμαστε ακομα πισω σε πολλα δυστυχως

Δες ότι πάντα κάποιοι βγάζουν λεφτά από κάτι τέτοια. Με το αζημίωτο. Ρίχνουν ένα άκυρο πυροτέχνημα και μετά μαζεύουν τα χιλιάρικα από το ταμείο βροχή. Βιασμοί θα συνεχίσουν να γίνονται και φυσικά το "σύστημα" θα σοκάρεται. Πόσες φορές σοκ στα 15.000 χρόνια;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δες ότι πάντα κάποιοι βγάζουν λεφτά από κάτι τέτοια. Με το αζημίωτο. Ρίχνουν ένα άκυρο πυροτέχνημα και μετά μαζεύουν τα χιλιάρικα από το ταμείο βροχή. Βιασμοί θα συνεχίσουν να γίνονται και φυσικά το "σύστημα" θα σοκάρεται. Πόσες φορές σοκ στα 15.000 χρόνια;
πολυ σωστα αν δεν αλλαξει ολο αυτο που γραψαμε,δυστυχως αυτο θα συμβαινει,δυστυχως πολυ δυστυχως.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1)the more you learn the more you earn ολα αυτα, αλλα γενικα ειμαι κατα της βιας απο οποιο φυλο κι αν προερχεται
νομιζω το εκανα αρκετα σαφες οταν ειπα οτι υπαρχει σεξισμος και προς τους ανδρες, ειδικα οταν δεχονται σεξουαλικη παρενοχληση και ολοι τους περνουν στην πλακα και στον χλευασμο
το γεγονος οτι σε οποιον δωσεις δυναμη την εκμετελλευεται δεν με κανει να το δικαιολογω σαν γεγονος.
Απλα απο τη στιγμη που μιλαμε για δυση και κατα κανονικα μιλαμε για πατριαρχικες κοινωνιες, γι'αυτες θα μιλησω κι εγω, και δεδομενου αυτου πιο συχνα ειναι τα φαινομενα βιας κατα των γυναικων. Δεν νομιζω οτι εχει νοημα να μπλεξουμε το τι γινεται ή γινοταν στην Κινα ή στις μητριαρχικες κοινωνιες ή οπου αλλου γιατι ειναι σαν το γνωστο ναι αλλα τα παιδακια στην αφρικη τι να πουνε

2)Το τελευταιο παρτ γνωμη σου και ως ενα βαθμο δεν θα πω οτι ειναι ψεμα, αν και πολυ απολυτο. Παρολαυτα δεν βλεπω τι σχεση εχει με την κακοποιηση και την παρενοχληση


3)κατι ακομα περι καγκελων και συναγερμων και σωματοφυλακων...
το θεμα ειναι να μην χρειαζεται μια γυναικα να φοβαται και να προστατευεται οσο περισσοτερο μπορει γιατι ειναι εκτεθειμενη σε κινδυνο λογω φυλου
αν αυριο ενας αντρας βγει ημιγυμνος δεν θα φοβηθει για κανενα λογο μηπως "προκαλει"
εδω ειναι το προβλημα, οτι δεν θα επρεπε να τιθεται ως θεμα εξαρχης
και περα απο το τι φορας, αν βγω εγω 3 το βραδι και περπαταω μονη μου και ενας μαντραχαλος επισης, ποιος θα εχει τον μεγαλυτερο φοβο και θα ειναι πιο ριψοκινδυνος? εγω ή αυτος? και εχω βαρεθει ειλικρινα οταν δεν υπαρχει κοσμος στο δρομο να πηγαινω βολιδα και να με πηγαινει 3 και 1 ( και οχι δεν φοραω συνηθως ουτε κοντα ουτε τιποτα και παλι φοβαμαι), δεν πιστευω οτι την ιδια ανασφαλεια αντιμετωπιζει η πλειοψηφια των ανδρων σε εναν αδειο δρομο... αυτο λεει πολλα
1) Ο σεξισμός είναι εξίσου τρόπος ερμηνείας διαφόρων κοινωνικών φαινομένων, με ιδεολογικό χαρακτήρα- παρά, δηλαδή, ένας τρόπος περιγραφής αυτών. Πράγματι, στη Δύση, ο άντρας συχνά θα βάραγε τη γυναίκα παρά το αντίθετο, όμως αυτό δε σημαίνει πως οι άντρες ήταν "σεξιστές" και το κάναν αυτό ή πως υποκινούντο σαν μαριονέτες από τις διαβολικές δυνάμεις της πατριαρχίας.

Το πρόβλημα με αυτές τις ημιμασιμένες και τελείως αντιεπιστημονικές και αντί-λογικές ρητορικές είναι πως παίρνουν ένα μεμονωμένο φαινόμενο, π.χ. το ξύλο, και βγάζουν από εκεί συμπεράσματα αγνοώντας πλήρως το ιστορικό πλαίσιο στο οποίο προέκυψαν, όπως επίσης και τα ισοζύγια ζημιά/κέρδος που σκεφτόντουσαν όλοι οι άνθρωποι και πολλά άλλα που έχουν υποθεί ήδη αρκετά κιόλας. 'Οταν η φεμινίστρια λέει ότι οι γυναίκες δε μπορούσαν να δουλεύουν, ξεχνάει πως οι γυναίκες του παρελθόντος δεν ήταν βλαμμένες να θέλουν τη δουλειά στο χωράφι, στο εργοστάσιο, στο σιδεράδικο κοκ.... δλδ τις δουλειές που μέχρι ιστορικώς πρόσφατα είχε το 90-99% των αντρών. Ο φεμινισμός γεννήθηκε από τη "μπουρζουαζιά" που πλούσιες γυναίκες ήθελαν την "κοινωνική ελευθερία" να έχουν ενδιαφέρουσες δουλειές, όπως μαγαζιά κοσμημάτων π.χ.(δεν είμαι κατά την εργασία των γυναικών προφανώς, απλώς πρέπει να δούμε τα πράγματα με το όνομα τους όσο γίνεται)

Χωρίς κανέναν ιδεολογικό χρωματισμό, οι γυναίκες πάντα την είχαν καλύτερα στα πιο σημαντικά ζητήματα του βίου απ' ότι οι άντρες, καθώς εξελικτικά και μέχρι πολύ πρόσφατα τα θηλυκά φρόντιζαν να διατηρηθεί η φυλή κάνοντας παιδιά. Επομένως, οι γυναίκες προστατευόντουσαν στους πολέμους και από τη βαριά σωματική εργασία, όταν της έπιαναν δεν της σφάζανε και αν ήσουν γυναίκα είανι πολύ πιθανότερο ο καταδρομέας να 'σαι πάρει στο χαρέμι του, παρά να σε κάνει σκλάβα ή να σε αποκεφαλίσει όπως θα κάνει στον άντρα και το γιο σου, οι γυναίκες ακόμα κι από φτωχό σπίτι είχαν ελπίδες να ανεβούν κοινωνικά και οικονομικά μέσω της παντρείας σε αντίθεση με τους άντρες κοκ...

Ολα αυτά δεν τα λέω για να "αντιστρέψω" τη βελόνα που δείχνει στις γυναίκες και να την κάνω να δείχνει στους άντρες. Θεωρώ εξ' αρχής λάθος να θεωρούμε πως υπάρχει πόλεμος "αγόρια-κορίτσια". Οι κοινότητες του παρελθόντος ήταν ενωμένες και οι γυναίκες του σπιτιού(με άντρες ξυλοκόπους) δεν καθόντουσαν να σκεφτούν τέτοια πράγματα.

2)Δε μιλάω για κακοποίηση, αλλά για ελαφριά σχετικά παρενόχληση π.χ. είχα ένα φίλο που ενώ η κουβέντα και η χημεία δεν είχε προχωρήσει, αυτός μες στην ψύχρα έπιανε μπουτάκι. Οι περισσότερες προφανώς ξίνιζαν αμέσως και του ξαναμίλαγαν, αλλά που και που έβαζε και κάνα γκολ... Δεδομένου ότι αυτά τα πράγματα όπως το φλερτ ποτέ δεν είναι λογικά και πως πάντα κοπέλα με κοπέλα και κοπέλι με κοπέλι διαφέρουν, τα όρια των γυναικών και τα σήματα που δίνουν στους άντρες από κάποιους θα παρερμηνευτούν... όπως έγινε με την @Agaphbou . Προσωπικά, το μισώ πολύ αυτό και έχω δει πολλές φορές εκνευριστικές συμπεριφορές από πέφτουλες, αλλά καταλαβαίνω πως το ζήτημα είναι τόσο λεπτό που αν αρχίσουμε να βάζουμε "κανόνες", τότε οι άντρες απλά δε θα μιλάν στις γυναίκες και όλοι θα είναι πολύ πιο μίζεροι.

3) Αυτό είναι το πιο ενδιαφέρον που λες. Δε συμφωνείς πως η γυναίκα κινδυνεύει για βιασμό, εκεί που ακριβώς ο άντρας νιώθει κι αυτός ανασφαλής για τη ζωή του; Δλδ το βράδυ σε κακόφημες γειτονιές κοκ...
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
1) Ο σεξισμός είναι εξίσου τρόπος ερμηνείας διαφόρων κοινωνικών φαινομένων, με ιδεολογικό χαρακτήρα- παρά, δηλαδή, ένας τρόπος περιγραφής αυτών. Πράγματι, στη Δύση, ο άντρας συχνά θα βάραγε τη γυναίκα παρά το αντίθετο, όμως αυτό δε σημαίνει πως οι άντρες ήταν "σεξιστές" και το κάναν αυτό ή πως υποκινούντο σαν μαριονέτες από τις διαβολικές δυνάμεις της πατριαρχίας.
οκ, οποτε λες το να βαρας μια γυναικα δεν σε κανει σεξιστη ουτε ειναι επιδειξη δυναμης... αρα τι ειναι?
Το πρόβλημα με αυτές τις ημιμασιμένες και τελείως αντιεπιστημονικές και αντί-λογικές ρητορικές είναι πως παίρνουν ένα μεμονωμένο φαινόμενο, π.χ. το ξύλο, και βγάζουν από εκεί συμπεράσματα αγνοώντας πλήρως το ιστορικό πλαίσιο στο οποίο προέκυψαν, όπως επίσης και τα ισοζύγια ζημιά/κέρδος που σκεφτόντουσαν όλοι οι άνθρωποι και πολλά άλλα που έχουν υποθεί ήδη αρκετά κιόλας. 'Οταν η φεμινίστρια λέει ότι οι γυναίκες δε μπορούσαν να δουλεύουν, ξεχνάει πως οι γυναίκες του παρελθόντος δεν ήταν βλαμμένες να θέλουν τη δουλειά στο χωράφι, στο εργοστάσιο, στο σιδεράδικο κοκ.... δλδ τις δουλειές που μέχρι ιστορικώς πρόσφατα είχε το 90-99% των αντρών. Ο φεμινισμός γεννήθηκε από τη "μπουρζουαζιά" που πλούσιες γυναίκες ήθελαν την "κοινωνική ελευθερία" να έχουν ενδιαφέρουσες δουλειές, όπως μαγαζιά κοσμημάτων π.χ.(δεν είμαι κατά την εργασία των γυναικών προφανώς, απλώς πρέπει να δούμε τα πράγματα με το όνομα τους όσο γίνεται)

Χωρίς κανέναν ιδεολογικό χρωματισμό, οι γυναίκες πάντα την είχαν καλύτερα στα πιο σημαντικά ζητήματα του βίου απ' ότι οι άντρες, καθώς εξελικτικά και μέχρι πολύ πρόσφατα τα θηλυκά φρόντιζαν να διατηρηθεί η φυλή κάνοντας παιδιά. Επομένως, οι γυναίκες προστατευόντουσαν στους πολέμους και από τη βαριά σωματική εργασία, όταν της έπιαναν δεν της σφάζανε και αν ήσουν γυναίκα είανι πολύ πιθανότερο ο καταδρομέας να 'σαι πάρει στο χαρέμι του, παρά να σε κάνει σκλάβα ή να σε αποκεφαλίσει όπως θα κάνει στον άντρα και το γιο σου, οι γυναίκες ακόμα κι από φτωχό σπίτι είχαν ελπίδες να ανεβούν κοινωνικά και οικονομικά μέσω της παντρείας σε αντίθεση με τους άντρες κοκ...

Ολα αυτά δεν τα λέω για να "αντιστρέψω" τη βελόνα που δείχνει στις γυναίκες και να την κάνω να δείχνει στους άντρες. Θεωρώ εξ' αρχής λάθος να θεωρούμε πως υπάρχει πόλεμος "αγόρια-κορίτσια". Οι κοινότητες του παρελθόντος ήταν ενωμένες και οι γυναίκες του σπιτιού(με άντρες ξυλοκόπους) δεν καθόντουσαν να σκεφτούν τέτοια πράγματα.
το οτι στο παρελθον ο ρολος της γυναικας ηταν αυτος της γλαστρας δεν σημαινει οτι πρεπει να το παρουμε ως παραδειγμα για το μελλον
επισης οι γυναικες που ηταν στα κατωτερα κοινωνικα στρωματα δουλευαν απο πολυ πιο παλια σε χωραφια και γενικα αντικειμενικα μιλωντας πιο σκληραγωγημενη ηταν μια τετοια γυναικα απο εναν αντρα της "καλης κοινωνιας"
Να σκεφτουμε εδω ωστοσο οτι δεν ηταν επιλογη των γυναικων εκεινης της εποχης να στηριζονται οικονομικα στους αντρες. Επισης, αφου αντιστρεφουμε τα νομισματα σε χωρες οπως η Αγγλια π.χ. ο αντρας παντρευοταν πολλες φορες καποια πλουσια για να του ανηκει η περιουσια της και να ειναι εξασφαλισμενος οικονομικα (εξου και τα 18χρονα παληκαρακια με τις πλουσιες κωλογριες). Εδω επισης να πουμε οτι οικονομικα η γυναικα ειτε δουλευε ειτε οχι ηταν αναγκασμενη να στηριζεται σε εναν πατερα και σε ενα συζυγο, το οποιο οχι δεν το λες επιλογη αμα σκεφτεις οτι εισαι εξαρτημενος και δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε για το τι αντιτιμο θα εχει, απο το ξυλο του συζυγου ως και το να σε διωξει απο το σπιτι ο πατερας και να μεινεις χωρις στον ηλιο μοιρα. Τους στερουταν επισης η μορφωση και κανενας δεν δεχοταν οτι μια γυναικα μπορει να εχει αποψη, πιο σοβαρα παιρναν εναν φικο. Και εδω να παραθεσουμε το quote απο τη φιλη Βιρτζινια που ειχε πει οτι η θεση σου ειτε εισαι γυναικα ειτε νεκρος, λιγο πολυ ειναι το ιδιο πραγμα, αφου μιλαμε για τετοιες εποχες.
Δεν βλεπω κατι καλυτερο σε αυτο.
Επισης, πλεον (αφου θελουμε να βλεπουμε το πλαισιο για το οποιο μιλαμε) οι περισσοτερες γυναικες της δυσης τουλαχιστον, εχουν την δυνατοτητα (ευτυχως) να αποκτησουν χομπι, να ασχοληθουν επαγγελματικα, να σπουδασουν, να διδαχθουν πραγματα τα οποια τους ενδιαφερουν το οποιο ειναι κλασεις ανωτερο απο το να καθεσαι σε ενα σπιτι να μεγαλωνεις κουτσουβελα και αυτος να ειναι ο μονος ρολος/σκοπος στη ζωη σου και να μην εισαι τιποτα παραπανω ως υπαρξη απο αυτο. Οποτε να πουμε ενα μεγαλο ευχαριστω στις φεμινιστριες της μπουρζουαζιας.
Οσο αφορα τους πολεμους, δεν θα διαφωνησω,δεν ειχαν τον ιδιο ενεργο ρολο, και οι ανδρες λειτουργουν σαν εξιλαστηρια θυματα, εκει ναι εισαι ατυχος που εισαι αντρας. Παρολαυτα, ο πολεμος ειναι αλλο ζητημα και ξεφευγουμε, εκτος και αν μετραμε το ποσες ατυχιες εχεις με το να γεννηθεις γυναικα και ποσες με το να γεννηθεις αντρας.
Οι γυναικες του σπιτιου, δεν καθονταν να τα σκεφτουν ολα αυτα κατα κυριο λογο απο συνηθεια ή απο φοβο, οχι απο την καλη τους την καρδια και το ποσο ομορφα περνουσαν. Οτι ποια γυναικα τοτε θα αντιστεκοταν στην κανονικοτητα της εποχης και θα εμενε ζωντανη?
3) Αυτό είναι το πιο ενδιαφέρον που λες. Δε συμφωνείς πως η γυναίκα κινδυνεύει για βιασμό, εκεί που ακριβώς ο άντρας νιώθει κι αυτός ανασφαλής για τη ζωή του; Δλδ το βράδυ σε κακόφημες γειτονιές κοκ...
δεν μιλησα καν για κακοφημη γειτονια...
Απαντας μονος σου. Ενας αντρας φοβαται σε αυτες τις συνθηκες που ειναι αντιξοες, μια γυναικα μπορει να φοβαται -με ολο της το δικιο- και στον δρομο εξω απο το σπιτι της και στην δικη της γειτονια, και σε κεντρικους δρομους και οπου. Και προσωπικα εχω δεχτει παρενοχληση σε κεντρικο δρομο, σε περιοχη που θεωρειται "ησυχη" και "καλη" ξερω γω.


α last one... το ελαφρα παρενοχληση ειναι πολυ αδοκιμος σαν ορος, γιατι ο καθενας το ελαφρυ το παιρνει αλλιως. Κατα τα αλλα με καλυψαν οι λοιποι που εθιξαν το ζητημα του να μην καταλαβαινεις διαφορα μεταξυ παρενοχλησης και φλερτ
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η ΑΛΗΘΕΙΑ beyond any reasonable doubt
Η αλήθεια δε φαίνεται μόνο μέσα στο δικαστήριο, αλλά και στην καθημερινότητα. Συνολικά, όταν γίνει κάτι τέτοιο, πολλοί ξέρουν, αλλά δε μιλάει κανείς. Στόχος είναι να σπάσει αυτός ο φαύλος κύκλος, και να ξεκινήσουν όλοι να μιλάνε. Εξού και η διατύπωση.
H δήλωση αυτη ειναι νομική βαρβαρότητα και δεν έχει καμια θέση στο νομικο πολιτισμο
Ναι συγγνώμη κιόλας που δεν πρόκειται να δικαιολογήσω τη συμπεριφορά του κάθε βιαστή, που θα εκμεταλλευτει μια κατάσταση, τη θέση ισχύος στην οποία βρίσκεται, τη δύναμη του, whatever, έτσι ώστε να επιβληθεί. Μην παρερμηνευεις όσα λέω, δεν είπα ποτέ κάτι διαφορετικό πέρα από αυτό. Κάποια γεγονότα όμως βγάζουν μάτι, όποιος εθελοτυφλεί είναι επιλογή του, αλλά ας μην τραμπουκίζει τους υπόλοιπους.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ζούμε σε μια κακή κοινωνία όπου υπάρχουν εγκλήματα, ρατσισμός, σεξισμός, κακοί άνθρωποι που θέλουν να μας κάνουν κακό και μας εκμεταλλεύονται κλπ. Πρόκειται η κοινωνία να γίνει τέλεια σύντομα; Όχι. Οπότε θα συνεχίσουμε να προσέχουμε οι γυναίκες τί φοράμε και πώς φερόμαστε, οι άντρες, οι γυναίκες, τα παιδιά κι οι ηλικιωμένοι να μην κυκλοφορούμε μόνοι για να μη μας ληστέψουν, όλοι να κλειδώνουμε τα σπίτια μας καλά μη μας κλέψουν, να καταγγέλουμε όσο μπορούμε τον ρατσισμό προς συνανθρώπους μας, να προσπαθούμε εμείς να γίνουμε καλύτεροι και να ελπίζουμε οτι κάποτε η κοινωνία θα καλυτερεύσει. Όλα τα άλλα, οι περιπτωσιολογίες και οι επικλήσεις στο συναίσθημα δε βγάζουν πουθενά.

Μπορείτε βέβαια και να μην κάνετε τίποτα από τα παραπάνω και να δούμε τί θα γίνει. Κι αυτό επιλογή σας είναι.

Τώρα πώς κάποιοι από αυτά που έχω γράψει θεωρούν οτι επικροτώ και δικαιολογώ τους βιαστές και το βιασμό εν γένει, ίσως πρέπει να γίνει μια ξεχωριστή θεματική ενότητα.

Peace.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Η αλήθεια δε φαίνεται μόνο μέσα στο δικαστήριο, αλλά και στην καθημερινότητα. Συνολικά, όταν γίνει κάτι τέτοιο, πολλοί ξέρουν, αλλά δε μιλάει κανείς. Στόχος είναι να σπάσει αυτός ο φαύλος κύκλος, και να ξεκινήσουν όλοι να μιλάνε. Εξού και η διατύπωση.
Δε διαφωνώ, αλλά το κυριότερο από όλα είναι ο βιαστής να τιμωρηθεί κι όχι να τον λέμε βιαστή 100 άτομα μεταξύ μας κι αυτός να κυκλοφορεί ελεύθερος.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν λες ότι το τι φοράει και πώς φέρεται ένα θύμα επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο τον βιασμό του, ναι τον δικαιολογείς. Μπορεί όχι άμεσα αλλά θέτεις τις προϋποθέσεις για να γίνει κι αυτό.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το θέμα του βιασμού έχουν ειπωθεί τα πάντα!
Τον καταδικάζω μετά βδελυγμίας όπως φαντάζομαι όλοι οι στοιχειωδώς πολιτισμένοι άνθρωποι!
Για το θέμα της σεξουαλικής παρενόχλησης των γυναικών, θα δώσω πάρα πολύ μεγάλη σημασία στο θέμα της ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής τους!
΄Οχι ότι θα γλιτώσουμε απ΄όλα αλλά τουλάχιστον θα τα περιορίσουμε σημαντικότατα.
(Θέλω να πω ότι ασφαλώς δεν θα σταματήσουμε αυτόν που κολλάει πάνω μας στο λεωφορείο -εκεί υπάρχει και το έντονο πάτημα με το τακούνι στα δάχτυλα των ποδιών του, μέχρι κατάγματος- αλλά σίγουρα θα σταματήσουμε αυτόν που δεν θέλουμε να μας επιβάλλει την παρέα του σ΄ένα μπαράκι.)

Επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω τους συνομιλητές, αν είναι δυνατόν και αν έχουν την καλοσύνη, να εκφράζονται με δικά τους λόγια για να μπορούμε να τους αναγνωρίζουμε και να συνεννοούμαστε.
Η συρραφή από τα pillow fights, animartists, twitter, tumblr κτλ κτλ αφενός δεν είναι τίμια αφετέρου καθιστά το στίγμα του ασαφές.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όταν λες ότι το τι φοράει και πώς φέρεται ένα θύμα επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο τον βιασμό του, ναι τον δικαιολογείς. Μπορεί όχι άμεσα αλλά θέτεις τις προϋποθέσεις για να γίνει κι αυτό.
Δεν το βλέπω έτσι. Δεν επηρεάζει αλλά ίσως κατά ένα ποσοστό βοηθάει ώστε ο ψυχασθενής και ψυχανώμαλος ή όπως αλλιώς θέλουμε να τον πούμε βιαστής επιλέξει αυτήν αντί για κάποια άλλη. Δεν είπα "α ντύθηκες προκλητικά, σού αξίζει να σε βιάσουν". Είπα οτι αν υπάρχει στο χώρο αυτό ένας βιαστής, το ντύσιμο και η συμπεριφορά σου μπορεί (μπορεί, ίσως και όχι) να τον κάνουν να επιτεθεί σε σένα αντί για κάποια άλλη. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Το να καθόμαστε και να λέμε "μα γιατί είναι έτσι; είναι άδικο! οι άντρες φοράνε ό,τι θέλουν, φέρονται όπως θέλουν, θέλω κι εγώ!!!!" δεν είναι παραγωγικό.

Σε αυτό που συμφωνώ είναι αυτό που είπε ο Lancelot παραπάνω, οτι πρέπει να προσφέρουμε στους νέους παιδεία και εκπαίδευση για το θέμα της συναίνεσης και του βιασμού.

Μέχρι να γίνουν όλα αυτά όμως καλό δεν είναι να προσέχουμε; Αυτονόητο δεν είναι αυτό;
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τον νόμο σε κάθε κοινωνία δεν τον εφαρμόζει το αόρατο χέρι του Θεού, αλλά οι άντρες αυτής της κοινωνίας. Το δικαίωμα σου αυτή τη στιγμή να μην σε βιάσουν, σε χτυπήσουν κοκ στο προσφέρουν οι άντρες της σημερινής κοινωνίας που δια της βίας θα επιβάλουν τα δικαιώματα σου αυτά στους άντρες που θέλουν να σε βλάψουν. Άρα λοιπόν από τους άντρες περιμένεις ακόμη να σε προστατέψουν, το μόνο που διαφέρει με το παρελθόν είναι πως αυτοί οι άντρες δεν είναι ο γκομενος σου, ο πατέρας σου ή ο αδερφός σου και οι φίλοι του, αλλά η ομάδα άμεσης δράσης της αστυνομίας. Λόγο αυτης της μεταφοράς του proxy της επιβολής των δικαιωμάτων σου, δημιουργείται η εσφαλμένη εντύπωση πως παλιά θέλαμε τους άντρες γιατι δεν είχαμε δικαιώματα.
Τα δικαιώματά μου τα έχω απ' όταν γεννιέμαι γιατί τυχαίνει να γεννήθηκα σε χώρα με Σύνταγμα και χώρα μέρος σχετικών διεθνών συμβάσεων. Δεν περιμένω από τον μπάτσο να με προστατεύσει, εκτός αν υπάρχει δυνατότητα σύλληψης του θύτη επ' αυτοφώρω. Ούτε φοβούνται οι θύτες την αστυνομία. Φοβούνται όμως ό,τι αυτή επισύρει: την αυτεπάγγελτη εξέταση του εγκλήματος, το κρατητήριο, την ανάκριση, το δικαστήριο και ακόμα πιο πολύ τη φυλάκα. Ο νόμος λοιπόν είναι ανώτερος του αστυνομικού και γι' αυτό ο δεύτερος πράττει όπως ο πρώτος τού επιβάλλει. Επίσης ακόμη κι αυτή την επ' αυτοφώρω προστασία απ' τους αστυνομικούς τη δικαιούμαστε γιατί την πληρώνουμε με φόρους κι όχι επειδή μας κάνουν εξυπηρέτηση να μπαίνουν μπροστάρηδες για τα μάτια μας τα ωραία.

Άρα ναι, δε χρειάζομαι τους άντρες για την προστασία μου χρειάζομαι ένα αποτελεσματικό σύστημα δικαιοσύνης, το οποίο άλλοτε ούτε θα φανταζόμουν καθώς ο μόνος για μένα νόμος ήταν ο λόγος του ανδρός.


Οπως είπα ο αντρικός πληθυσμός έχει υποστεί τεχνίτη γενετική ευγονική. Όλοι (σχεδόν) οι άντρες εδώ αν επιτεθεί κάποιος στην οικογένεια τους αλλά και στην κοινότητα τους γενικότερα θα προσπαθήσουν να τον αντιμετωπίσουν και ας πεθάνουν, αντί να τρέξουν να κρυφτούν και να αφήσουν τα γυναικοπαιδα απροστάτευτα. Αυτό είναι στο DNA μας, δεν το επιλέγουμε. Αισθανόμαστε απίστευτη ντροπή αν το σκάσουμε. Δεν πολεμάμε για να σωθούμε, πολεμάμε προτιστως για να σώσουμε άλλους.
Αυτό δεν είναι ένστικτο προστασίας της οικογένειας; Το έχουν μόνο τα αρσενικά μέλη της δηλαδή;

Ναι, αν βλέπεις τα συστήματα ιδεολογικά με βάση κάποια πράγματα που θεωρείς εσύ καλά και κακά τότε ναι έχεις δίκιο. Απλά η πραγματικότητα είναι πως δεν υπάρχει καλό και κακό αλλά benefits και costs και πως παντα το μόνο που κάνουμε είναι να ανταλλάσουμε μια μορφή καταπίεσης για μια άλλη. Συνήθως αυτό δεν το κάτσουμε γιατι τινουμε ως άνθρωποι να βλέπουμε τα πράγματα μικροσκοπικά και με βάση το προσωπικό συμφέρον μας το οποίο κάνουμε μετά project στον κόσμο. Κοινώς είμαστε biased.
Ποια μορφή καταπίεσης έχουμε πλέον με τη σεξουαλική απελευθέρωση; Τη σεξουαλική βία; Είπα και πριν γιατί δεν πιστεύω πως είναι ζευγάρι.
Οχι, αυτό το ανέφερα για να κατάδείξω το γεγονος πως η εξουσία του ανδρός επάνω στην γυναίκα δεν πηγαζε από την ανάγκη του να την καταπιεσει αλλά από την ευθύνη που είχε να την προστατευσει. Και δεδομένων των εναλλακτικών η γυναίκα ήταν πολύ χαρούμενη να υποστεί αυτή την εξουσία και μάλιστα την επιδίωκε με κάθε μέσο. Προφανώς και η γυναίκα πάντα δούλευε σκληρά, τουλάχιστο εγώ δεν έχω πει το αντίθετο ποτέ.
Άρα η καταπίεση μπορεί να δικαιολογηθεί επειδή είχε υποτίθεται καλές προθέσεις; Δεν μπορεί η "χαρούμενη" να υποστεί την εξουσία γυναίκα να ήταν έτσι λόγω συνδρόμου Στοκχόλμης -ή ας μην είμαι και τόσο ακραία- επειδή απλώς δεν είχε σκεφτεί ποτέ πώς αλλιώς θα μπορούσε να είναι η σχέση κι η δυναμική της στην οικογένεια και την κοινωνία;
Στεφανία όλα καλά αυτά που λες αλλά είναι γενικολογιες και δεν το λέω υποτιμητικά, καθώς δεν μπορείς να πεις και κάτι άλλο. Η ουσία είναι πως κάθε νέα ιδέα που παιρνας στον αντρικό πληθυσμό μιας χώρας έχει και επιπτώσεις μακροπροσθεσμες τις οποίες δεν εισαι σε θέση να κατανοήσεις. Μπορεί για παράδειγμα να σου φαίνεται πολύ καλό οι αντρες στην κοινωνία μας να γίνουν παθητικά άκακα καλοκάγαθα όντα που δεν πειράζουν ούτε μύγα και να το καταφέρεις αυτό με κάποιο τρόπο και μετά να συνειδητοποιήσεις πως αυτό δίνει ένα τεράστιο πλεονέκτημα σε άλλους άνδρες (όπως τους μουσουλμάνους) να κατακτήσουν τα πάντα και να μας πάνε 800 χρόνια πίσω. Και ναι ξέρω... τραβηγμένα σενάρια αυτά που δε γίνεται να συμβούν το 2021...
Δε θέλω να κάνω τους άντρες φυτά ούτε να τους μεταλλάξω Τόλη. Θέλω απλώς να μην απλώνουν τα κουλά τους όπου και όποτε θέλουν και δεν είναι κάτι παράλογο αυτό που ζητάω επειδή με επηρεάζει και με προσβάλλει βαθύτατα. Κι εγώ πραγματικά φιλικά θέλω να σου πω πως κάποιες φορές διαβάζω τις δημοσιεύσεις σου και σκέφτομαι πως μάλλον τις γράφεις αιωρούμενος κάπου στη στρατόσφαιρα κοιτώντας τις ανθρώπινες κοινωνίες με κυάλια. Δεν μπορεί να μη βλέπεις ότι είναι προβληματικό να λες πως αν θέλουμε σεξουαλική ασφάλεια πρέπει να είμαστε σεξουαλικά μαζεμένες.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(Θέλω να πω ότι ασφαλώς δεν θα σταματήσουμε αυτόν που κολλάει πάνω μας στο λεωφορείο -εκεί υπάρχει και το έντονο πάτημα με το τακούνι στα δάχτυλα των ποδιών του, μέχρι κατάγματος- αλλά σίγουρα θα σταματήσουμε αυτόν που δεν θέλουμε να μας επιβάλλει την παρέα του σ΄ένα μπαράκι.)
Είπα οτι αν υπάρχει στο χώρο αυτό ένας βιαστής, το ντύσιμο και η συμπεριφορά σου μπορεί (μπορεί, ίσως και όχι) να τον κάνουν να επιτεθεί σε σένα αντί για κάποια άλλη.
Άρα το θέμα μας δεν είναι η ίδια η παθογένεια, αλλά να μην έρθει σε μας και να πάει στην άλλη;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Μέχρι να γίνουν όλα αυτά όμως καλό δεν είναι να προσέχουμε; Αυτονόητο δεν είναι αυτό;

Δυστυχως δεν ειναι αυτονόητο για όλους. Για αυτο απαντάνε έτσι. Και οπως με αποκάλεσε και ο @hack3r Κιμ Γιονκ Ουν ..... το θεμα ειναι οτι πρέπει να εισαι ένας τέτοιος. Γιατι ο Τραμπ δεν επιτέθηκε στη Β.Κορέα οπως εισεβαλαν οι Αμερικανοι στο Ιρακ το 2003 με ψευτιες περι χημικων οπλων για να δικαιολογηθουν επειδη ειχε αποκτησει πυρηνικά όπλα. Ο μονος τροπος να προστατευτεις απο τους εχθρους ειναι να έχεις φτιαξει μια ισχυρη άμυνα.

Οταν λοιπον συμβουλευεις τη κορη σου ή τη φιλη σου ΝΑ ΜΗΝ περναει απο κακοφημα και σκοτεινα σοκάκια προκλητικά ντυμένη ή εστω και ντυμένη απλά δεν δικαιολογεις κανεναν βιαστη απλα δέχεσαι οτι υπάρχει κακος κοσμος που θα σου κάνει κακό. Ειναι νομοτελειακο στο κοσμο υπάρχουν πολλοι κακόι άνθρωποι , ψευτες , υποκριτες , διπροσωποι , βιαστες εγκληματιες κλεφτες και απατεώνες ... άνθρωποι που μπορει να σου παραστησουν τους καλους ενω έχουν καρδιά φιδιού. Ο μονος τροπος να προστατευτεις απο ολο αυτο τον συρφετο ειναι να γινεις δυνατος ... στο σωμα - στο μυαλο παντού. Να εκπαιδευεσαι συνεχώς να διαβαζεις - να ενημερωνεσαι και να γυμναζεσαι ΚΑΘΕ ΜΈΡΑ. Να πειθαρχεις σώμα μυαλο και πνεύμα.

Ακομη και να εισαι εκπαιδευμενος σε πολεμικες τεχνες και γυμναστηρια την υστατη στιγμή να ριξεις και ενα καλό χέρι ξύλο. Απλά τα πράγματα. Οπου δε πιπτει λογος πιπτουν ραβδοι και μηνύσεις. Για αυτο εμενα ο αλλος με ειπε Κιμ Γιονκ Ουν .... Εγω θα με έλεγα Ισραηλινο ! :D Ανα πασα στιγμη και χωρις προειδοποιηση μπορει να εκτοξευσουμε πυραυλο !
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σκεφτουμε εδω ωστοσο οτι δεν ηταν επιλογη των γυναικων εκεινης της εποχης να στηριζονται οικονομικα στους αντρες. Επισης, αφου αντιστρεφουμε τα νομισματα σε χωρες οπως η Αγγλια π.χ. ο αντρας παντρευοταν πολλες φορες καποια πλουσια για να του ανηκει η περιουσια της και να ειναι εξασφαλισμενος οικονομικα (εξου και τα 18χρονα παληκαρακια με τις πλουσιες κωλογριες). Εδω επισης να πουμε οτι οικονομικα η γυναικα ειτε δουλευε ειτε οχι ηταν αναγκασμενη να στηριζεται σε εναν πατερα και σε ενα συζυγο, το οποιο οχι δεν το λες επιλογη αμα σκεφτεις οτι εισαι εξαρτημενος και δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε για το τι αντιτιμο θα εχει, απο το ξυλο του συζυγου ως και το να σε διωξει απο το σπιτι ο πατερας και να μεινεις χωρις στον ηλιο μοιρα. Τους στερουταν επισης η μορφωση και κανενας δεν δεχοταν οτι μια γυναικα μπορει να εχει αποψη, πιο σοβαρα παιρναν εναν φικο. Και εδω να παραθεσουμε το quote απο τη φιλη Βιρτζινια που ειχε πει οτι η θεση σου ειτε εισαι γυναικα ειτε νεκρος, λιγο πολυ ειναι το ιδιο πραγμα, αφου μιλαμε για τετοιες εποχες.
Καταρχάς δε με νοιάζει τι είπε η κάθε Βιρτζίνια, γιατί αυτό δεν αναιρεί την άποψη των υπολοίπων γυναικών εκάστης εποχής.

Τώρα θέλω να σκεφτείς κάτι: Είσαι στη μεσαιωνική Αγγλία και οι γονείς σου σε παρατάνε... τι θα κάνεις; Στην καλύτερη θα βρεις δουλειά να ξεσκατίζεις σε κάνα στάβλο και να κοιμάσαι στο πάτωμα στον πάνω όροφο. Στη συνηθισμένη περίπτωση όμως, θα γίνεις πόρνη για 1-2 χρόνια που θα παίρνεις καλά λεφτά αλλά θα στα παίρνει η τσατσά και μετά από τότε θα είσαι μια απλή πόρνη. Χειρονακτικές εργασίες δε θα κάνεις, γιατί δεν έχεις τη σωματική διάπλαση ενός άντρα.

Φαντάσου λοιπόν τώρα να οργανωθούν οι γυναίκες και να απαιτήσουν φεμινισμό και να βγουν σε όλα τα μεσαιωνικά ευρωπαϊκά χωριά και να απαιτήσουν ελευθερία στο να κάνουν αυτές το επάγγελμα τους και να κάνουν σεκσ μ' όσους θέλουν(με τη κάλτσα της γιαγιάς που δεν προστατεύει από std). Αυτές οι γυναίκες, και το λέω σε όλους και σε όλες σας που νομίζετε πως ο φεμινισμός "άλλαξε τον κόσμο", θα ήταν θεοπάλαβες και όχι δυστυχισμένες και καταπιεσμένες.

Ο κυριότερος λόγος που ο φεμινισμός υπήρξε και "έπιασε" είναι επειδή φαλλοκράτες Ευρωπαίοι λευκοί σαν το χιόνι πολέμησαν, έσφαξαν, αποίκησαν και άνοιξαν εμπορικές επιχειρήσεις. Ο μόνος λόγος που η μπουρζουά φεμινίστρια του 1950 μπορούσε να παραπονεθεί για το ότι την κατακράζουν κοινωνικά επειδή θέλει να βρεί μια (πολυτελή, πάντα) δουλειά, ήταν επειδή είχαν έρθει στο προσκήνιο τα αυτοκίνητα, τα πλυντήρια πιάτων και όλα αυτά τα πολύ χρήσιμα .

(Για όποιον αριστερό τύχει να το διαβάσει αυτό και να νομίσει πως λέω βλακείες, παιδιά ανοίξτε και κάνα βιβλίο, χρησιμοποιώ τη βασική μαρξιστική μέθοδο, όπου οι υλικές συνθήκες διαμορφώνουν τις ιδεολογικές)

Απαντας μονος σου. Ενας αντρας φοβαται σε αυτες τις συνθηκες που ειναι αντιξοες, μια γυναικα μπορει να φοβαται -με ολο της το δικιο- και στον δρομο εξω απο το σπιτι της και στην δικη της γειτονια, και σε κεντρικους δρομους και οπου. Και προσωπικα εχω δεχτει παρενοχληση σε κεντρικο δρομο, σε περιοχη που θεωρειται "ησυχη" και "καλη" ξερω γω.
Ναι φοβάσαι γιατί; Θα σε αρπάξουν να σε βιάσουν στην Ερμού; Εμένα, by the way, με έχουν "παρενοχλήσει" γύφτοι στην Ερμού χωρίς να τους νοιάζει τίποτα. Ο κίνδυνος του βιασμού που για τις γυναίκες είναι τραγικά υψηλότερος, λύνεται με το να πιάνουμε τους εγκληματίες και με επαρκή αστυνόμευση, μεταξύ άλλων παρόμοιων πρακτικών μέτρων που τα εφαρμόζουν πλούσιες μη δυτικές χώρες όπως η Ιαπωνία και δουλεύουν αψεγάδιαστα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ναι συγγνώμη κιόλας που δεν πρόκειται να δικαιολογήσω τη συμπεριφορά του κάθε βιαστή, που θα εκμεταλλευτει μια κατάσταση, τη θέση ισχύος στην οποία βρίσκεται, τη δύναμη του, whatever, έτσι ώστε να επιβληθεί. Μην παρερμηνευεις όσα λέω, δεν είπα ποτέ κάτι διαφορετικό πέρα από αυτό. Κάποια γεγονότα όμως βγάζουν μάτι, όποιος εθελοτυφλεί είναι επιλογή του, αλλά ας μην τραμπουκίζει τους υπόλοιπους.

Όταν δέχεσαι μια καταγγελια ειτε εισαι αστυνομος ειτε εισαι εισαγγελεας ειτε εισαι δικαστης ειτε οτιδηποτε συναφές. Και θέλεις να υπηρετεις την ανεξάρτητη δικαιοσυνη τοτε οφειλεις μέχρι να βγάλεις ενα πορισμα να εξετάσεις ΚΑΙ τις δυο πλευρές.

Απο οτι βλέπω επαγγελεσαι ιατρος και μάλλον θα εισαι και πάνω απο 26-27 αρα εχει ενα επιπεδο η σκέψη σου εισαι μορφωμενη και δεν εισαι πιτσιρικι φοιτητρια/φοιτητης να βράζει το αιμα σου και να εισαι πιο παρορμητική !!!

Περιμενω μια διαφορετικη λοιπον προσεγγιση στο θέμα. Αν υπηρχε βιντεο που να δειχνει ξεκάθαρα τον βιασμο ναι αμεσα θα βγαζαμε μια γνωμη τωρα βγηκε μια πρωην Ολυμπιονικης και καταγγελει βιασμο και χωρις ακομη να δοθουν καταθεσεις και να ξεκινησει η προανακριτική διαδικασια καθομαστε και ακουμε τον κάθε εναν που λέει τα δικά του.

Εμενα δεν με ψαρωνει το μεγάλο ονομα του καθενος ή οι γνωριμιες του και δεν επηρεάζομαι. Ειμαι επιφυλακτικος και απλα το ερευνώ. Αυτο ειναι το πνεύμα μου.

Ουτε που ξέρω τι αντιπαλοτητες και τι κινητρα εχουν εκει μέσα....οπως σε καθε ομαδα ετσι κ εκει παιζουν ολων των ειδων οι εριδες και οι μηχανοραφιες -ετσι ειναι ο κοσμος- παραμενω λοιπον επιφυλακτικος για τα περαιτερω ΚΑΙ για τις δυο πλευρές. Αυτο ειναι όλο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
1ον και τα μικρα παιδακια και τα σκυλακια ειναι πιο αδυναμα απο μενα αν αρχισω να τα κλωσταω καθε φορα που τα βλεπω στο δρομο ομως δεν νομιζω να θεωρειται νορμαλ, μονο και μονο επειδη ειμαι σωματικα ανωτερη. Ι mean μπορω αλλα μαλακας θα ειμαι και παλι.
το δευτερο περι ασφαλειας, great joke, δεν κινδυνευες απο πολλους, κινδυνευες απο εναν

επισης φαινεται πααααρα πολυ οτι μιλας απο προσωπικες εμπειριες και οχι με αντικειμενικα κριτηρια, γιατι απο που και ως που θελουμε ολες εκει εξω να ειναι οι αντρες δυναμικοι και αρσενικοι και να μας διεκδικουν οπως οι γυπες τα ψοφιμια και τετοιες μαλακιες?
δεν λεω πως δεν υπαρχουν τυπισες με τετοιες αποψεις.
εχω ακουσει τυπισα να λεει "να ειναι γλυκος αλλα να ειναι και αντρας να ριχνει κανα χαστουκι οποτε πρεπει" και ηθελα να φαει οντως χαστουκι ,απο μενα, αλλα κρατηθηκα... γιατι οπως ειπαμε και πριν, μπορω να το κανω, αλλα και παλι μαλακα θα με κανει αυτο, δεν θα με δικαιολογησει τιποτα σε αυτο που θελουμε να λεμε πολιτισμενη κοινωνια. (α και στη συνειδηση μου, θα πρεπε)
κατα γενικη ομολογια, ωστοσο, ειμαστε στο 2021 (απιστευτο κι ομως αληθινο) και στις σχεσεις ως τωρα θα ηθελα να πιστευω οτι σαν πλειοψηφια συμφωνουμε οτι χρειαζεται κοινη προσπαθεια και αμοιβαια αισθηματα και να αφησουμε σιγα σιγα στο παρελθον τις διεκδικησεις με σπαθια και αλογα
Ντεβιλ σε είχα για προ ...... χαστούκι στον κωλαρακι εννοουνε 😂
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Άρα το θέμα μας δεν είναι η ίδια η παθογένεια, αλλά να μην έρθει σε μας και να πάει στην άλλη;
Εγώ σου προτείνω από δω και πέρα να αφαιρέσεις και τα παράθυρα και τις πόρτες από το σπίτι σου και να προτείνεις και σε όλους τους δικούς σου να κάνουν το ίδιο αφού όπως φαίνεται δεν μπορείτε κάποιοι να καταλάβετε ότι στον κόσμο υπάρχει εγκληματικότητα. Δεν υποστήριξε κανείς ότι η παθογένεια της νοοτροπίας του βιασμού είναι καλή και πρέπει να παραμείνει στην κοινωνία. Εγώ προσωπικά λέω απλά ότι εφόσον κάτι δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να το εξαλείψουμε πρέπει να βρούμε τρόπους να προστατευτούμε από αυτό. Ναι φυσικά είναι άδικο το να πρέπει να το κάνουμε εμείς ενώ κάποιοι άλλοι δεν το κάνουν αλλά η εναλλακτική λοιπόν ποια είναι που προτείνεις; Ήδη μίλησα για την παιδεία και την εκπαίδευση σχετικά με τη νοοτροπία του βιασμού ως μία λύση ώστε οι επόμενες γενιές να ζήσουν σε μία καλύτερη κοινωνία. Αυτή τη στιγμή όμως εσύ τι προτείνεις να γίνει; Γιατί νομίζω ότι λέμε διάφορα πράγματα για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις στη θεωρία αλλά για την πράξη δεν προτείνουμε τίποτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top