Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Το google υπολογίζει απλά την απόσταση με μια μέση ταχύτητα χωρίς να υπολογίζει την κίνηση. Θα έλεγα να το πολλαπλασιάσεις επί τρία, τουλάχιστον, για να είσαι μέσα.;)


Τοσο πολυ; Μπορει να κανει ακομα και μιάμιση ωρα αν εχει κίνηση δηλαδή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Πολύ το φοβάμαι γιατί θα μπει στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εδώ λέει ότι η διαδρομή του Χ93 διαρκεί περίπου μια ώρα μέχρι τον Κηφισό, άρα για Λιόσια θα είναι λιγότερο. Προσωπικά παίρνω χρόνια το Σύνταγμα - Αεροδρόμιο και κάνει σχεδόν πάντα 50' με μία ώρα, άρα λογικό μου φαίνεται. Σε περιπτώσεις ακραίας κίνησης ξεπερνάει την μία ώρα, αν φτάνεις βράδυ με χαράματα ο χρόνος μειώνεται στο ελάχιστο (το Χ95 το κάνει και σε 35-40' μετά τις δέκα/έντεκα το βράδυ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Παντως οντως γυρω στο 50λεπτο κανει για κηφισσο.. υπολογισε με λεωφορειο το max εξευτελιστικο της μιας ωρας..εγω υπολογιζω και σε 40-45 εκει.. Και με ταξι θεωρω στο μισαωρο με βαση το λεωφορειο.Το πολυ παλι γιατι εξαρταται απ'τον ταριφα μπορει και λιγοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Ωραια,καταλαβα,ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nansy.agel

Νεοφερμένος

Η nansy.agel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω αρκετά πανεπιστημιακά και εξωσχολικά βιβλία τα οποία δεν μου χρειάζονται πλέον και θα ήθελα να τα πουλήσω.. όλα είναι σαν καινούργια. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο site(θα προτιμούσα) ή βιβλιοπωλείο που να αγοράζει μεταχειρισμένα στην Θεσσαλονίκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι εδω μπορεις. Θυμαμαι τον scandal που πουλουσε και εγω ειχα αγορασει.
Γραψε τιτλους κ τιμες και θα σε μεταφερουν στην σωστη ενοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nansy.agel

Νεοφερμένος

Η nansy.agel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την πληροφορία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
Ρε παιδιά εχω ακουσει απο το σχολειο (παιδια που εχουν στρατιωτικους γονεις) να λενε ο ενας στον αλλον φερε μου λιγο το κινητο σου να μιλήσω με καποιον λεει ο αλος ΄΄δεν εχω μοναδες'' και λεει μετα ο αλλος με VPN ρε '' ..... Τι ειναι αυτο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ρε παιδιά εχω ακουσει απο το σχολειο (παιδια που εχουν στρατιωτικους γονεις) να λενε ο ενας στον αλλον φερε μου λιγο το κινητο σου να μιλήσω με καποιον λεει ο αλος ΄΄δεν εχω μοναδες'' και λεει μετα ο αλλος με VPN ρε '' ..... Τι ειναι αυτο ?

VPN = Virtual Private Network

Για να καταλάβεις τι είναι αυτό πρέπει πρώτα να ξέρεις τι είναι το LAN (Local Area Network) και το Internet.

Το LAN είναι απλό, είναι ένα δίκτυο μεταξύ υπολογιστών που βρίσκονται σε κοντινή απόστασή, π.χ. στο ίδιο κτήριο και συνδέονται όλοι με το ίδιο καλώδιο Ethernet. Το LAN λοιπόν είναι ένα εσωτερικό δίκτυο. Αν θες να επικοινωνήσεις με κάποιον υπολογιστή στο τοπικό σου δίκτυο θα χρησιμοποιήσεις μια διεύθυνση όπως 192.168.0.4 Αυτή είναι μια τοπική διεύθυνση.

Το Internet είναι όλοι οι υπολογιστές του κόσμου που είναι συνδεδεμένοι μεταξύ τους χρησιμοποιώντας τα καλώδια που μας παρέχει ο ΟΤΕ σε συνεργασία με τους αντίστοιχους ΟΤΕ όλων των άλλων χορών. Έτσι αν εσύ θες να επικοινωνήσεις με κάποιον υπολογιστή στην Αγγλία πρέπει να ξέρεις ξέρεις την διεύθυνση IP του, που μπορεί να είναι 98.213.255.4 αυτή είναι μια απομακρυσμένη διεύθυνση IP.

To VPN τώρα είναι μια υπηρεσία που σου επιτρέπει να δημιουργήσεις ένα εικονικό LAN με υπολογιστές που δεν βρίσκονται μόνο στο ίδιο κτήριο και συνδέονται με το ίδο καλώδιο Ethernet αλλά οπουδήποτε στον κόσμο, χρησιμοποιώντας το Internet. Αν ένας υπολογιστής στην Βουλγαρία είναι στο ίδιο VPN με έναν υπολογιστή στην Ελλάδα, τότε είναι σαν αυτοί οι δύο υπολογιστές να βρίσκονται στο ίδιο LAN

Συνεπώς αυτό σου επιτρέπει να μιλάς χωρίς χρέωση καθώς υποτίθεται πως αυτοί οι υπολογιστές γνωρίζουν ο ένας τον άλλο απευθείας και δεν χρειάζεται να περάσουν μέσα από την δρομολόγηση του OTE για να μιλήσουν μεταξύ τους. Στην πράξη και το VPN φυσικά έχει κάποιο κόστος αλλά είναι πολύ μικρότερο από το να τηλεφωνήσεις. Φαντάσου πως αντί να παίρνεις τηλέφωνο κάνεις skype στον άλλο από το τηλέφωνο. Αυτό φυσικά πρυποθέτει ειδική συσκευή τηλεφώνου που μπορεί να λειτουργήσει σαν υπολογιστής που συνδέεται στο internet. Παλαιότερα που δεν υπήρχαν τα smartphones για να χρησιμοποιήσεις VPN έπρεπε να αγοράσεις ένα ειδικό τηλέφωνο, το οποίο αν θυμάμαι καλά έβγαινε μόνο σε version σταθερού τηλεφώνου, αλλά πλέον τα smartphones είναι πανίσχυρα και μπορούν άνετα να τρέξουν ένα VPN app.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
VPN = Virtual Private Network

Για να καταλάβεις τι είναι αυτό πρέπει πρώτα να ξέρεις τι είναι το LAN (Local Area Network) και το Internet.

Το LAN είναι απλό, είναι ένα δίκτυο μεταξύ υπολογιστών που βρίσκονται σε κοντινή απόστασή, π.χ. στο ίδιο κτήριο και συνδέονται όλοι με το ίδιο καλώδιο Ethernet. Το LAN λοιπόν είναι ένα εσωτερικό δίκτυο. Αν θες να επικοινωνήσεις με κάποιον υπολογιστή στο τοπικό σου δίκτυο θα χρησιμοποιήσεις μια διεύθυνση όπως 192.168.0.4 Αυτή είναι μια τοπική διεύθυνση.

Το Internet είναι όλοι οι υπολογιστές του κόσμου που είναι συνδεδεμένοι μεταξύ τους χρησιμοποιώντας τα καλώδια που μας παρέχει ο ΟΤΕ σε συνεργασία με τους αντίστοιχους ΟΤΕ όλων των άλλων χορών. Έτσι αν εσύ θες να επικοινωνήσεις με κάποιον υπολογιστή στην Αγγλία πρέπει να ξέρεις ξέρεις την διεύθυνση IP του, που μπορεί να είναι 98.213.255.4 αυτή είναι μια απομακρυσμένη διεύθυνση IP.

To VPN τώρα είναι μια υπηρεσία που σου επιτρέπει να δημιουργήσεις ένα εικονικό LAN με υπολογιστές που δεν βρίσκονται μόνο στο ίδιο κτήριο και συνδέονται με το ίδο καλώδιο Ethernet αλλά οπουδήποτε στον κόσμο, χρησιμοποιώντας το Internet. Αν ένας υπολογιστής στην Βουλγαρία είναι στο ίδιο VPN με έναν υπολογιστή στην Ελλάδα, τότε είναι σαν αυτοί οι δύο υπολογιστές να βρίσκονται στο ίδιο LAN

Συνεπώς αυτό σου επιτρέπει να μιλάς χωρίς χρέωση καθώς υποτίθεται πως αυτοί οι υπολογιστές γνωρίζουν ο ένας τον άλλο απευθείας και δεν χρειάζεται να περάσουν μέσα από την δρομολόγηση του OTE για να μιλήσουν μεταξύ τους. Στην πράξη και το VPN φυσικά έχει κάποιο κόστος αλλά είναι πολύ μικρότερο από το να τηλεφωνήσεις. Φαντάσου πως αντί να παίρνεις τηλέφωνο κάνεις skype στον άλλο από το τηλέφωνο. Αυτό φυσικά πρυποθέτει ειδική συσκευή τηλεφώνου που μπορεί να λειτουργήσει σαν υπολογιστής που συνδέεται στο internet. Παλαιότερα που δεν υπήρχαν τα smartphones για να χρησιμοποιήσεις VPN έπρεπε να αγοράσεις ένα ειδικό τηλέφωνο, το οποίο αν θυμάμαι καλά έβγαινε μόνο σε version σταθερού τηλεφώνου, αλλά πλέον τα smartphones είναι πανίσχυρα και μπορούν άνετα να τρέξουν ένα VPN app.

Thx με κάλυψες !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συγνώμη και πως θα συνδεθεί με VPN αν δεν έχει μονάδες (δεδομένα φαντάζομαι εννοεί) έτσι και αλλιώς; Το ότι το κάνεις να φαίνεται εικονικό δεν αλλάζει το γεγονός ότι πηγαινοέρχονται δεδομένα σε μια απομακρυσμένη περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Άλλη χρέωση υπάρχει για να καλείς μέσω τηλεφωνικής γραμμής κάποιον και άλλη χρέωση για να μιλάς ψηφιακά μέσω γραμμής ίντερνετ. Φυσικά πρέπει να έχεις mb στο κινητό, αλλά υπάρχει πάντα η περίπτωση να έχεις mb και όχι χρόνο ομιλίας. Παλαιότερα για παράδειγμα με τα σταθερά τηλέφωνα VPN και τις ADSL γραμμές μπορούσες να κάνεις VPN στο εξωτερικό και να μην πληρώσεις σχεδόν τίποτα, ενώ αν έκανες διεθνή κλήση ΟΤΕ στο ίδιο νούμερο θα πλήρωνες τα μαλλιά της κεφαλής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
Άλλη χρέωση υπάρχει για να καλείς μέσω τηλεφωνικής γραμμής κάποιον και άλλη χρέωση για να μιλάς ψηφιακά μέσω γραμμής ίντερνετ. Φυσικά πρέπει να έχεις mb στο κινητό, αλλά υπάρχει πάντα η περίπτωση να έχεις mb και όχι χρόνο ομιλίας. Παλαιότερα για παράδειγμα με τα σταθερά τηλέφωνα VPN και τις ADSL γραμμές μπορούσες να κάνεις VPN στο εξωτερικό και να μην πληρώσεις σχεδόν τίποτα, ενώ αν έκανες διεθνή κλήση ΟΤΕ στο ίδιο νούμερο θα πλήρωνες τα μαλλιά της κεφαλής σου.

Μηπως ξερεις πως κανω VPN?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,850 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε κάποιο ζευγάρι ακουστικών (ψείρες) με δυνατό μπάσο, καθαρό και ισορροπημένο ήχο; Δίνω μέχρι και 20 ευρώ. Make it fast, δεν θα αντέξω πολλές μέρες χωρίς ακουστικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takos

Νεοφερμένος

Ο takos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπερα το ονομα μου τακης, και χαρηκα φηλες και φηλη..
βασηκα ζητο και ενα συγνομη για τα γραματα μου, εχο ενα μηκρο θεμα.

εχω ενα προβλημα, οδηγω εδω και 3,5 χρονια. και εχω ενα POLO 1200 to R
εχω κανη διο σκηνηκα, δηλαδη εχω κανη απο απροσεξια δεν ξερω πος,
αλα καμια φορα πηγενω δεξια και εχω βρη τον καθρεφτη τον δεξη διο φορες
την μια τον εσπασα, εχη κανης αναλογη εμπηρια γιατη ενω τα πηγενω καλα
πηρα αρηστα και απο τον δασκαλω για τα αντανακλαστικα μου. αλα
εχω παρατηρησι οτη καμια φωρα πηγενω δεξια γιατη μπορη να μου ποι καπιος.

σκεφτομε μηπος καπος χανω την αίσθηση και χορης να το καταλαβω,
πηγενω δεξια..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
καλησπερα το ονομα μου τακης, και χαρηκα φηλες και φηλη..
βασηκα ζητο και ενα συγνομη για τα γραματα μου, εχο ενα μηκρο θεμα.

εχω ενα προβλημα, οδηγω εδω και 3,5 χρονια. και εχω ενα POLO 1200 to R
εχω κανη διο σκηνηκα, δηλαδη εχω κανη απο απροσεξια δεν ξερω πος,
αλα καμια φορα πηγενω δεξια και εχω βρη τον καθρεφτη τον δεξη διο φορες
την μια τον εσπασα, εχη κανης αναλογη εμπηρια γιατη ενω τα πηγενω καλα
πηρα αρηστα και απο τον δασκαλω για τα αντανακλαστικα μου. αλα
εχω παρατηρησι οτη καμια φωρα πηγενω δεξια γιατη μπορη να μου ποι καπιος.

σκεφτομε μηπος καπος χανω την αίσθηση και χορης να το καταλαβω,
πηγενω δεξια..:worry:

Αρχικά προσπάθησε τα ρήματα να τα τελειώνεις με ει ή με ω. Τα άλλα θα τα δούμε πιο μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takos

Νεοφερμένος

Ο takos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
σε ευχαρηστω για την απαντηση φηλε μου εχω ενα θεμα ειχα δησλεξια
μηκρος, και για αυτο ζητω σηγνωμη για τα γραματα,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απλά μην πηγαίνεις τόσο δεξιά δεν είναι κάτι δύσκολο. Εγώ τον πρώτο καιρό μάρκαρα περίπου με το βλέμμα μου πόσο δεξιά μπορώ να πάω το αυτοκίνητο χωρίς να ακουμπάω τίποτα και να είμαι πάντα σε ασφαλή απόσταση. Χρησιμοποίησε το δεξιό καθρέφτη για να βλέπεις πόσο χώρο έχεις. Θέμα συνήθειας είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top