Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αν και είναι πεντανόστιμα τα άτιμα, είναι συμπυκνωμένος καρκίνος. Υπάρχει και σειρά knorr κύβοι λαχανικών στα βιολογικά προϊόντα. Εγώ χρησιμοποιώ μίγμα knorr για σαλάτες (ρίγανη, κρεμμύδι) για να πασπαλίζω τις πατάτες φούρνου και βγαίνει πεντανόστιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και τώρα άλλη μια ερώτηση, εγώ στα φαγητά χρησιμοποιώ παντού κνορ, (είτε κύβο είτε σκόνη) όλες της γεύσεις κ προτάσεις ανάλογα το φαγητό που θα κάνω, με αποτέλεσμα να μην έχω μάθει να βάζω αλάτι, όποτε το δοκίμασα η ανάλατο θα μου έβγαινε το φαγητό είτε δεν τρωγότανε από την λύσσα. Το Κnorr είναι κακό? Εσείς το χρησιμοποιείται ποτέ?
Δηλαδή βάζεις κύβο knorr και δε βάζεις αλάτι;
Μπορεί από μόνος του να δώσει γεύση; Περίεργο.
Εγώ κάθε φορά που βάζω κύβο θα έχω προσθέσει σίγουρα αλάτι πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Δηλαδή βάζεις κύβο knorr και δε βάζεις αλάτι;
Μπορεί από μόνος του να δώσει γεύση; Περίεργο.
Εγώ κάθε φορά που βάζω κύβο θα έχω προσθέσει σίγουρα αλάτι πριν.

Όχι ποτέ, ίσως επειδή βάζω αρκετό κνόρρ για παράδειγμα για 1 κιλό φασολάδα βάζω 2 κύβους. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Νομίζω ήθελε λίγο ψήσιμο ακόμα :)
Αν και είναι πεντανόστιμα τα άτιμα, είναι συμπυκνωμένος καρκίνος.
:worry:
Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
:D:D:D

Ευχαριστώ Κουκλίτσα!!!

Της ξεπικρίζετε της μελιτζάνες?

Κοίτα καλό είναι να τις βάλεις λίγο σε ένα μπώλ με αλατάκι και ξυδάκι .... ποτέ δεν ξέρεις.


Και τώρα άλλη μια ερώτηση, εγώ στα φαγητά χρησιμοποιώ παντού κνορ, (είτε κύβο είτε σκόνη) όλες της γεύσεις κ προτάσεις ανάλογα το φαγητό που θα κάνω, με αποτέλεσμα να μην έχω μάθει να βάζω αλάτι, όποτε το δοκίμασα η ανάλατο θα μου έβγαινε το φαγητό είτε δεν τρωγότανε από την λύσσα. Το Κnorr είναι κακό? Εσείς το χρησιμοποιείται ποτέ?

Νομίζω απάντησε κατάλληλα η Ντράμι ..... είναι λένε καρκινογόνα, αλλά από την άλλη είναι νόστιμα. Εγώ πάντως δεν τα πολυχρησιμοποιώ, διότι γενικά μου αρέσουν τα μπαχαρικά πολύ και έχω πάντα αρκετά, ώστε να τα χρησιμοποιώ ανάλογα με το φαγητό. Βέβαια ενίοτε χρησιμοποιώ .... κνορ σε σκόνη σε κάποιες σάλτσες.
Τώρα, δοκίμασε να μην το πολυχρησιμοποιείς και αντικατάστησέ το με μπαχαρικά. Αλάτι εγώ βάζω πάντα με το μάτι, δοκιμάζω και λίγο κάποια στιγμή ... να δω τι παίζει και ανάλογα προσθέτω αν χρειαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Νομίζω ήθελε λίγο ψήσιμο ακόμα :)

:worry:
Γιατί;

Για το σούπερ κέηκ περτικάλι, ναι ήθελε λίγο ακόμα, αλλά έφτιαχνα κεηκ πρώτη φορά και το κοιτούσαμε με την συν-μαγείρισσα κάθε 10' με αγωνία. Κάναμε το κόλπο με το μαχαίρι και βγήκε στεγνό. Όντως ήθελε άλλα 5'. Αλλά βγήκε πεντανόστιμο. Ελαιόλαδο και φρέσκα πορτοκαλάκια και φρουκτόζη. Μιαμ. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις και με κακάο, καφέ ζάχαρη και κομματάκια σοκολάτας.

Για τους κύβους, πήγα στο ντουλάπι και παραθέτω τα συστατικά ενός κύβου knorr "Ζωμός βοδινού" :

  • Αλάτι, μερικώς υδρογονωμένα φυτικά λίπη και έλαια
  • ενισχυτικά γεύσης : γλουταμινικό μονονάτριο, ινοσινικό νάτριο, γουανιλικό νάτριο
  • άμυλο
  • εκχύλισμα βοδινού κρέατος (5.5%)
  • μαλτοδεξτρίνη σίτου
  • καραμελωμένη ζάχαρη
  • μαϊντανός
  • καρότο, κρεμμύδι σε σκόνη, μοσχοκάρυδο
  • αρωματικές ύλες (περιέχουν σέλινο)
bold-αρισμένα :

  1. γλουταμινικό νάτριο : ασφαλές και μελετημένο ενισχυτικό γεύσης, συντίθεται και στον οργανισμό
  2. ινοσινικό νάτριο : Ε631 : επικίνδυνο για παιδιά και σε μεγάλες ποσότητες για άτομα με άσθμα
  3. γουανιλικό νάτριο : Ε627 : παρομοίως με Ε631
  4. εκχύλισμα βοδινού κρέατος : με ποιές διαδικασίες; σίγουρα χημικές, μπορεί και απλά λίπη κρεάτων
  5. αρωματικές ύλες (έτσι αόριστα; κάτι βρωμάει εδώ και δεν είναι τα πόδια μου)
Σελίδες με πληροφορίες για τα Ε :
https://www.geocities.com/ixspyropoulos/E.htm
https://www.bikenet.gr/archive/index.php?action=printpage;topic=6135.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για τους κύβους, πήγα στο ντουλάπι και παραθέτω τα συστατικά ενός κύβου knorr "Ζωμός βοδινού" :

  • Αλάτι, μερικώς υδρογονωμένα φυτικά λίπη και έλαια
  • ενισχυτικά γεύσης : γλουταμινικό μονονάτριο, ινοσινικό νάτριο, γουανιλικό νάτριο
  • άμυλο
  • εκχύλισμα βοδινού κρέατος (5.5%)
  • μαλτοδεξτρίνη σίτου
  • καραμελωμένη ζάχαρη
  • μαϊντανός
  • καρότο, κρεμμύδι σε σκόνη, μοσχοκάρυδο
  • αρωματικές ύλες (περιέχουν σέλινο)
bold-αρισμένα :

  1. γλουταμινικό νάτριο : ασφαλές και μελετημένο ενισχυτικό γεύσης, συντίθεται και στον οργανισμό
  2. ινοσινικό νάτριο : Ε631 : επικίνδυνο για παιδιά και σε μεγάλες ποσότητες για άτομα με άσθμα
  3. γουανιλικό νάτριο : Ε627 : παρομοίως με Ε631
  4. εκχύλισμα βοδινού κρέατος : με ποιές διαδικασίες; σίγουρα χημικές, μπορεί και απλά λίπη κρεάτων
  5. αρωματικές ύλες (έτσι αόριστα; κάτι βρωμάει εδώ και δεν είναι τα πόδια μου)
Σελίδες με πληροφορίες για τα Ε :
https://www.geocities.com/ixspyropoulos/E.htm
https://www.bikenet.gr/archive/index.php?action=printpage;topic=6135.0
Βασικά απορώ πως το ινοσινικό νάτριο είναι με ίδιο με το ινοσινικό δινάτριο (Ε631) αλλά όπως και να έχει βλέπω εδώ:
Προϊόντα:
Χρησιμοποιείται σε πολλά προϊόντα.
Ανώτατο όριο καθημερινής λήψης (ADI ):
Δεν έχει καθοριστεί. Τα ινοσινικά δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σε προϊόντα που προορίζονται για παιδιά κάτω των 12 εβδομάδων.
Παρενέργειες:
Οι ασθματικοί άνθρωποι πρέπει να αποφεύγουν το ινοσινικό οξύ και τα ινοσινικά άλατα . Επειδή τα ινοσινικά άλατα μεταβολίζονται σε πουρίνες, πρέπει να αποφεύγονται από ανθρώπους που υποφέρουν από αρθρίτιδα. Ωστόσο, οι συγκεντρώσεις που χρησιμοποιούνται είναι τόσο μικρές που δεν πρέπει να αναμένονται παρενέργειες.
Οπότε δεν είναι ότι απαγορεύεται για όλα τα παιδιά, θα είχε βουίξει ο κόσμος. Δεν είναι σωστό για παιδιά κάτω των 3 μηνών. Ποιος δίνει έτσι κι αλλιώς φαγητά με κύβο Knor σε τέτοια παιδιά; :worry:
Για το γουανιλικό νάτριο (Ε627) επίσης:
Προϊόντα:
Πολλά διαφορετικά προϊόντα.
Ανώτατο όριο καθημερινής λήψης (ADI ):
Δεν έχει καθοριστεί. Τα γουαλινικά δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σε προϊόντα που προορίζονται για παιδιά κάτω των 12 εβδομάδων.
Παρενέργειες:
Οι ασθματικοί άνθρωποι πρέπει να αποφεύγουν το γουαλινικό οξύ και τα γουαλινικά άλατα. Επειδή τα γουαλινικά άλατα μεταβολίζονται σε πουρίνες, πρέπει να αποφεύγονται από ανθρώπους που υποφέρουν από αρθρίτιδα. Ωστόσο, οι συγκεντρώσεις που χρησιμοποιούνται είναι τόσο μικρές που δεν πρέπει να αναμένονται παρενέργειες.
Βασικά, έτσι όπως τα παρέθεσες, τρόμαξα. Λέω εγώ τόσα χρόνια τρώω φαγητά με τέτοιους κύβους και συνεχίζω να χρησιμοποιώ. Σαφώς και η πληροφορία ήταν χρήσιμη, αλλά ήσουν κάπως υπερβολική, πόσο μάλλον στην έκφραση "συμπυκνωμένος καρκίνος". :confused:

Υπάρχει λόγος λοιπόν που είναι συμπυκνωμένος καρκίνος; Εσύ δηλαδή ως μέλλουσα γιατρός, πως το εξηγείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα ρε συ fandago ούτε εγώ θα είχα τις καρκινοβόμβες στο ντουλάπι μου ;) Απλά όπως έγραψα, το "αρωματικές ύλες" για παράδειγμα, χωρίς να εξηγεί συγκεκριμένα ποιες αρωματικες ύλες δεν μου λέει κάτι και ανησυχώ. Επίσης, εκχύλισμα βοδινού; Μπορεί να μου πεί κάποιος τί ακριβώς είναι αυτό και τα συστατικά του; Λίπος ; Τί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως εγώ πλέον τα αποφεύγω όλα όσα είναι σε σκόνες ή κύβους και το ίδιο κάνω και με την μαγιονέζα, την μουστάρδα και την κέτσαπ. Αν συνηθίσετε να τρώτε τις σαλάτες μόνο με αλάτι και λάδι (και πιπέρι) δεν θα μπορείτε πια τις έντονες γεύσεις των πολλών μπαχαρικών και των κύβων. Μόνο στο κρέας βάζω πια και λίγο ρίγανη ή θυμάρι κι αυτό όχι πάντα, αφού αν το σβήσεις με κρασί πριν δεν μυρίζει τπτ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο μας είχε πει στο μαθημά του πως μαστουρώνεις άνετα και πολύ οικονομικά βάζοντας ένα κύβο στο μηχανιμα που βάζουμε τις ταμπλέτες για τα κουνούπια....

εγώ δεν χρησιμοποιώ κύβους... στην ουσία ειναι αχρηστοι αν βάλεις όλα τα καλα που μας προσφέρει η φύση... μπαχάρια- αρωματικά φυτά κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα ρε συ fandago ούτε εγώ θα είχα τις καρκινοβόμβες στο ντουλάπι μου ;)
Μα τι είναι καρκινοβόμβα και από που βγαίνει το συμπέρασμα αυτό; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Από το γεγονός ότι δεν διευκρινίζουν βασικές διαδικασίες παραγωγής του προϊόντος όπου και να το έψαξα. Αν βρεις κάτι στείλτο μου σε παρακαλώ γιατί το ψάχνω καιρό. Το "καρκινοβομβα" ήταν υπερβολή, excuse my exxaggeration :redface:. Απλά είμαι καχύποπτη με το συγκεκριμένο προϊόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Πήρα από κρεοπωλείο ρολό κοτόπουλο γεμιστό για ένα ζευγάρι που θα έρθει αύριο, έχεις κανείς καμιά ιδέα πώς θα το ψήσω?Και καμία καλή ιδέα με τι να το συνοδεύσω? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Πως να το ψήσεις δεν είμαι σίγουρη, αν και μια φορά που μας έφτιαξε μια φίλη νομίζω το χε βάλει αρχικά μέσα σε αλουμινόχαρτο (ή το είχε σκεπάσει με αλουμινόχαρτο) και είχε γίνει πολύ ζουμερό.
Για συνοδευτικό προτείνω πουρέ ή πατατες φούρνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Βασικά σκέφτομαι να το βάλω πρώτα σε κατσαρόλα να κάνει το χρω ματάκι του από έξω κ μετά με αλουμινόχαρτο όπως λες στο φούρνο.

Ρυζάκι λέει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
καλημέρα όσες φορές έχω κάνει ρολό -και είναι πολλές- το έχω βάλει με πατάτες στο φούρνο το καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Μαγειρική!!!! λέμε τώρα


















μοσχαράκι με λαχανικά
για 4-6 άτομα........

Υλικά :
- 1.000 - 1.250 γραμ. μοσχάρι(σε μερίδες)
- 1 κιλό μικρές πατατούλες
- 4-5 καρότα
- 2-3 κολοκυθάκια(προαιρετικά)
- 3/4 του φλιτζανιού ελαιόλαδο
- χυμό 1 λεμόνι
- αλάτι
- φρεσκοτριμμένο πιπέρι
- ρίγανη
- μαϊντανό

Τώρα διαβάστε τα εξής:
1. Καθαρίζετε τα λαχανικά και τα κόβετε στο σχήμα που επιθυμείτε.
Ζεσταίνετε λίγο λάδι σε ένα αντικολλητικό σκεύος και τα τσιγαρίζετε για 2-3 λεπτά,
να ροδίσουν. Τα βγάζετε με τρυπητή κουτάλα και τα αφήνετε σε πιάτο στρωμένο με χαρτί κουζίνας, να στραγγίσουν.
2. Ζεσταίνετε το υπόλοιπο λάδι σε φαρδιά κατσαρόλα και τσιγαρίζεται το κρέας.
"Σβήνετε" με το χυμό λεμονιού και προσθέτετε 2 φλιτζάνια ζεστό νερό.
Σκεπάζετε την κατσαρόλα και αφήνετε το φαγητό να σιγοβράσει, μέχρι
να μαλακώσει καλά το κρέας.
3. Μισή ώρα πριν ολοκληρωθεί το μαγείρεμα, ρίχνετε στην κατσαρόλα τα λαχανικά,
αλατοπιπερώνετε, ρίχνετε ρίγανη και προσθέτετε λίγο ακόμα ζεστό νερό.
Το φαγητό πρέπει να μείνει με το λάδι του, χωρίς πολλά υγρά.
4. Σερβίρετε σε μερίδες και εάν θέλετε πασπαλίζετε με πιπέρι και γαρνίρετε με φρεσκοκομμένο μαϊντανό.

Tips:
Συνοδεύεται επίσης με ρύζι πιλάφι. (δεν πιστεύω να μην ξέρετε να κάνετε πιλάφι)

Λίγο λευκό ξηρό κρασί, θα δώσει στο φαγητό ένα ιδιαίτερο άρωμα και γεύση.

Αυτά από εμένα... τώρα λέω να πάω να μαγειρέψω μια τέλεια μακαρονάδα με
καρμπονάρα γιατί κάτι πρέπει να φάμε και εμείς.... η ώρα είναι 12:00 και
άρχισα να πεινάω επικίνδυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
@Kakerlak
Το ρολό κοτόπουλο γίνεται υπέροχο στο φούρνο με πατάτες γιατί μπορείς αν το ψήσεις σωστά να γίνει και ζουμερό αλλά και κρατσανιστό το περίβλημά του – μιαμις !!:popcorn:
Οπότε προτείνω φούρνο με δύο επιλογές που εγώ συνήθως κάνω
1) με λεμόνι και λευκό κρασί
2) με κονιάκι και χυμό φρέσκου πορτοκαλιού
Η 1η επιλογή το κάνει κλασσικό η 2η είναι πολύ νόστιμη και πρωτότυπη αλλά χωρίς να είναι ακραία του τύπου – βυσσινάδα με σαρδέλες .:P
Το μυστικό για να μη γίνει στεγνό όπως και σε όλα τα ψητά φούρνου είναι να έχουν αρκετό ζουμί μέσα στο ταψί ώστε συχνά-πυκνά να το περιχύνεις με αυτό καθώς και το να το φέρνεις τούμπα πολλές φορές μέχρι να το ζαλίσεις

Θέλω να πω κάτι για τα κνορ δεν ξέρω κατά πόσον είναι καρκινογόνα το σίγουρο είναι πως έχουν έψιλον και όσο να πεις καλό είναι να τα αποφεύγουμε αφού ακόμα δεν έχουμε μακροχρόνιες έρευνες για αυτά .
Εμένα αυτό που μου τη δίνει σε αυτά είναι ότι όλα τα φαγητά έχουν την ίδια γεύση είτε τρως φασολάκια είτε μακαρόνια με κρεας έχουν το ίδιο άρωμα και αυτός ήταν ο κύριος λόγος που σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ .
Ακολούθησα τις συμβουλές μιας φίλης μου οικολόγας :P και έχω πάντα στη κουζίνα πολλά μυρωδικά , καρυκεύματα και είδη κρασιών για να δίνω γεύση στο φαγητό . Επίσης έχω στο μπαλκόνι γλαστράκια με βασιλικό που σε όποιο φαγητό χρειαστεί βάζω , αλλωστε μοσχοβολά και το μπαλκόνι διώχνει και τα κουνούπια , και όποτε βρίσκω φρέσκο δυόσμο τον αποξηραίνω και τον έχω έτοιμο προς χρήση όλη τη χρονιά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν πάντως σου περισσέψει ρολό κοτόπουλο, πάρε μια φοβερή συνταγή να το χρησιμοποιήσεις ως υλικό για σάλτσα για μακαρόνια, η οποία βγαίνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!
Όσο ρολό περισσέψει το κόβεις σε μικρά κομματάκια. Τσιγαρίζεις ένα μεγάλο κρεμμύδι για λίγο και ρίχνεις μέσα ένα κουτί ντοματάκια. Αφού βράσει για λίγο, ρίχνεις τα κομματάκια ρολού μαζί με αλάτι, πιπέρι, θυμάρι και λίγο ρίγανη αν θες. Τα αφήνεις να βράσουν και μετά ρίχνεις μια κρέμα γάλακτος με λίγα λιπαρά. Γίνεται κόλαση, ειδικά με γκούντα από πάνω ως τριμένο τυρί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχετε κάποια καλή συνταγή για σολωμό? Είναι το αγαπημένο μου ψάρι. Συνήθως τον κάνω ψητό, βάζω και σόγια σως κι είναι τέλειος. Αλλά ψάχνω κάτι πιο special και gourmet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top