Πώς αντιμετωπίζετε την απιστία;

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Την ερώτηση την έκανα για άλλο λόγο. Και το λέω ευθέως μπροστά σε όλους, ότι όποτε ακούω "εγω μαζί σου ζω και σε χαρτόκουτο κάτω από γέφυρα" από ερωτευμένη γυναίκα σε άντρα, το θεωρώ υποκρισία. Γιατί ανέχεται να ζειτε σαν φοιτητές στην αρχή, αλλά μετά το θέλει το λούσο της. Ακόμα και 60 να πάει, θα θελήσει κάποια καλοπέραση. Οπότε αυτά τα "να πιανόμαστε χέρι χέρι κι αυτό μου αρκεί", ωραία θα ήταν, θρέφουν και τον δικό μου ρομαντισμό, αλλά τα ακούω μπαινάκης βγαινάκης διότι δεν έχει σημασία τι θα θέλαμε αλλά τι ισχύει.

Ακόμα κι αυτές που είναι μισά μισά, αμα πέσεις κάτω από το οικονομικό τους επίπεδο παρατεταμένα, την έβαψες. Για να της πει δεν έχω χρήματα να πάμε Λευκάδα φέτος πρέπει να ανακαινίσουμε το μπάνιο, να δεις για πότε ξενερώνει η γυναίκα.
Σωστά αυτά που λες, αλλά το πρόβλημα ειναι οτι τα αναφέρεις σαν να ισχύουν μόνο από την πλευρά της γυναίκας, και αυτή είναι η γραφική και παρωχημένη άποψη στην οποία αναφέρομαι.

Εσυ δηλαδή θα ήσουν άνετα με μια κοπελα που ειναι μακροχρονια ανεργη, η που δουλεύει part-time η έχει ελάχιστο εισοδημα που δε της φτάνει να κάνει τίποτα;
Εγω προσωπικά θα πω ότι δε θα μπορούσα, και προφανώς οχι επειδή θα τη σνομπαρα η θα τη θεωρούσα κατώτερη μου, αλλά απλά επειδή θα υπήρχε κενό μεταξύ των πραγμάτων που θελουμε και μπορούμε να κάνουμε στη καθημερινότητα μας - να βγαίνουμε για φαγητό, ποτό, χόμπι, δραστηριότητες, ταξίδια, κλπ κλπ. Όπως είπες κι εσυ, δεν είμαι 20χρονος φοιτητης να τη βγάζω στο κυλικείο της σχολής και στο παγκάκι με πασατέμπο.
Όπως αντίστοιχα μια εκατομμυριούχος δε θα μπορούσε να είναι μαζί μου για τον αντίστοιχο λόγο, αφού δε θα μπορούσα να ακολουθήσω τον τρόπο ζωής της.
Και αυτός είναι και ο λόγος που η συντριπτική πλειοψηφία ζευγαριών παγκοσμίως είναι λίγο πολύ από παρόμοια κοινωνικά/οικονομικά background.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,118 μηνύματα.
Σωστά αυτά που λες, αλλά το πρόβλημα ειναι οτι τα αναφέρεις σαν να ισχύουν μόνο από την πλευρά της γυναίκας, και αυτή είναι η γραφική και παρωχημένη άποψη στην οποία αναφέρομαι.

Εσυ δηλαδή θα ήσουν άνετα με μια κοπελα που ειναι μακροχρονια ανεργη, η που δουλεύει part-time η έχει ελάχιστο εισοδημα που δε της φτάνει να κάνει τίποτα;
Εγω προσωπικά θα πω ότι δε θα μπορούσα, και προφανώς οχι επειδή θα τη σνομπαρα η θα τη θεωρούσα κατώτερη μου, αλλά απλά επειδή θα υπήρχε κενό μεταξύ των πραγμάτων που θελουμε και μπορούμε να κάνουμε στη καθημερινότητα μας - να βγαίνουμε για φαγητό, ποτό, χόμπι, δραστηριότητες, ταξίδια, κλπ κλπ. Όπως είπες κι εσυ, δεν είμαι 20χρονος φοιτητης να τη βγάζω στο κυλικείο της σχολής και στο παγκάκι με πασατέμπο.
Όπως αντίστοιχα μια εκατομμυριούχος δε θα μπορούσε να είναι μαζί μου για τον αντίστοιχο λόγο, αφού δε θα μπορούσα να ακολουθήσω τον τρόπο ζωής της.
Και αυτός είναι και ο λόγος που η συντριπτική πλειοψηφία ζευγαριών παγκοσμίως είναι λίγο πολύ από παρόμοια κοινωνικά/οικονομικά background.
Σέβομαι την προτίμησή σου αδερφέ, ειλικρινά, και καλά κάνεις.

Εγω ναι, θα τη δεχόμουν και άνεργη ή part-time, εφόσον βλέπω ότι προσπαθεί στη ζωή της, ας εισφέρει ότι μπορεί να εισφέρει. Τα υπόλοιπα εγω. Μπορώ κι αφού μπορώ, θα είναι χαρά μου. Ομοίως δεν θα είχα πρόβλημα ή κόμπλεξ κατωτερότητας αν έβγαζε τα διπλά και το εννοώ.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,825 μηνύματα.
Ακόμα κι αυτές που είναι μισά μισά, αμα πέσεις κάτω από το οικονομικό τους επίπεδο παρατεταμένα, την έβαψες. Για να της πει δεν έχω χρήματα να πάμε Λευκάδα φέτος πρέπει να ανακαινίσουμε το μπάνιο, να δεις για πότε ξενερώνει η γυναίκα.
Θα το έκανα ακόμα και επίτηδες αυτό να δω αν ξενερώσει. Αν ξενερώσει δεν κάνει για μένα. :rolleyes:
Εγω ναι, θα τη δεχόμουν και άνεργη ή part-time, εφόσον βλέπω ότι προσπαθεί στη ζωή της, ας εισφέρει ότι μπορεί να εισφέρει. Τα υπόλοιπα εγω. Μπορώ κι αφού μπορώ, θα είναι χαρά μου.
Ρίσκο μεγάλο παίρνεις, μιλάω εκ πείρας. Αν κάνεις και παιδί μετά θα ζητάει από σένα τα "ένσημα". :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,118 μηνύματα.
Θα το έκανα ακόμα και επίτηδες αυτό να δω αν ξενερώσει. Αν ξενερώσει δεν κάνει για μένα. :rolleyes:
Δεν το πέταξα τυχαία Νίκο.:hi:


Ρίσκο μεγάλο παίρνεις, μιλάω εκ πείρας. Αν κάνεις και παιδί μετά θα ζητάει από σένα τα "ένσημα". :P
Σημειώνω την εμπειρία σου και θα αποφύγω γάμους και παιδιά για αρκετό καιρό ακόμα.:lol:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,843 μηνύματα.
Δηλαδή θα μπορούσατε να ταιριάξετε με έναν που δεν έχει αμάξι και θα πρέπει να πάρετε το λεωφορείο για να πάτε στην κινηματογραφική προβολή και να πληρώσει ο καθένας το εισιτήριό του και θα ήσασταν ευχαριστημένη απόλυτα μακροπρόθεσμα με αυτό αρκεί τα άλλα να καλύπτονταν;

Εντωμεταξύ γελάω αυτή τη στιγμή διότι έχουν πιαστεί και άλλα άτομα με αυτή μου την ερώτηση και μόνο υλιστική άποψη δεν έχω για τη ζωή, είμαι ο πρώτος που έχω κράξει τον Δυτικό υλισμό και τον κορπορατισμό και οι diggers παίρνουν πόδι άμεσα.

Την ερώτηση την έκανα για άλλο λόγο. Και το λέω ευθέως μπροστά σε όλους, ότι όποτε ακούω "εγω μαζί σου ζω και σε χαρτόκουτο κάτω από γέφυρα" από ερωτευμένη γυναίκα σε άντρα, το θεωρώ υποκρισία. Γιατί ανέχεται να ζειτε σαν φοιτητές στην αρχή, αλλά μετά το θέλει το λούσο της. Ακόμα και 60 να πάει, θα θελήσει κάποια καλοπέραση. Οπότε αυτά τα "να πιανόμαστε χέρι χέρι κι αυτό μου αρκεί", ωραία θα ήταν, θρέφουν και τον δικό μου ρομαντισμό, αλλά τα ακούω μπαινάκης βγαινάκης διότι δεν έχει σημασία τι θα θέλαμε αλλά τι ισχύει.

Ακόμα κι αυτές που είναι μισά μισά, αμα πέσεις κάτω από το οικονομικό τους επίπεδο παρατεταμένα, την έβαψες. Για να της πει δεν έχω χρήματα να πάμε Λευκάδα φέτος πρέπει να ανακαινίσουμε το μπάνιο, να δεις για πότε ξενερώνει η γυναίκα.

Απαντώ και στον φίλο @taketrance με την ανωτέρω απάντηση.
1-0

Ο λογος που θα φυγει ειναι απλα επειδη οκ στην αρχη ειναι δυσκολα τα πραγματα αλλα πρεπει να γινει προσπαθεια για βελτιωση ......ε μεχρι τα 60 αμα δεν υπαρχει καμια βελτιωση , να κατσει να κανει τι ?
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.
το σωστό θα ήταν πλούσιοι να συνάπτουν σχέσεις με φτωχές, και πλούσιες με φτωχούς, να μοιράζεται ο πλούτος.

:morning1:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σε νεαρές ηλικίες αυτά δεν έχουν σημασία. Αν μια κοπέλα 20χρονων θέλει να κάνει σχέση με άτομο της ηλικίας της , ξέρει τι να περιμένει . Αν η απλότητα δεν της αρκεί , στρέφεται σε μεγαλύτερους. Δεν τις νοιάζουν όμως όλες τα καλά εστιατόρια και οι βόλτες με το αυτοκίνητο .
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,550 μηνύματα.
Σωστά αυτά που λες, αλλά το πρόβλημα ειναι οτι τα αναφέρεις σαν να ισχύουν μόνο από την πλευρά της γυναίκας, και αυτή είναι η γραφική και παρωχημένη άποψη στην οποία αναφέρομαι.
Δεν ειδα τιποτε αλλο,αυτο που εγραψες μου αρκει. :thumbup:

Οπως ακριβως το ειπες.

Μεσαιωνας σε καποιους γμτ ακομα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σέβομαι την προτίμησή σου αδερφέ, ειλικρινά, και καλά κάνεις.

Εγω ναι, θα τη δεχόμουν και άνεργη ή part-time, εφόσον βλέπω ότι προσπαθεί στη ζωή της, ας εισφέρει ότι μπορεί να εισφέρει. Τα υπόλοιπα εγω. Μπορώ κι αφού μπορώ, θα είναι χαρά μου. Ομοίως δεν θα είχα πρόβλημα ή κόμπλεξ κατωτερότητας αν έβγαζε τα διπλά και το εννοώ.
Εστω εσυ θα το εκανες.
Αλλοι αντρες θα το εκαναν; Το συνολο των αντρων θα το εκανε;
Οι γυναικες ομως δεν το κανουν... σωστα; Το συνολο τους; Καμια... ναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μαντέψτε ποιος έχει τηρήσει την απόφαση που πήρε τις τελευταίες 30 ώρες; 🥳
(Καλά αν ήμουν καλά όλοι ξέρουμε ότι δε θα μέτραγα τις ώρες 😝, αλλά και πάλιιιι)

Υ.Γ Και ναι ξέρω ότι κανένας δε ζήτησε update, αλλά το συνηθίζω.
Δεν πειραζει που μετρας τις ωρες, ειναι μια καλη αρχη! Συνεχισε ετσι!
ΥΓ: και εγω μετρουσα τις μερες, μετα τις 20 βαρεθηκα και τον βαρεθηκα και σταματησα να ασχολουμαι και ξενερωσα. Οποτε κανε υπομονη!
Ρε συ, πολύ γραφική και παρωχημένη αυτή η αντίληψη εν ετει 2023. Τι γυναίκες γνωρίζετε όλοι εσείς που την υποστηρίζετε; Μόνο σε gold diggers πέφτετε;

Όλες μου οι πρώην, όπως και η νυν, οι οποιες είναι στην ίδια κοινωνική τάξη μ εμένα και βγάζαμε λίγο πολύ τα ίδια χρήματα δεν είχαν ποτέ την απαίτηση να πληρώνω εγώ τίποτα για εκείνες.
Οτι γούστα βγαζαμε (φαγητά, ταξίδια, αγορές κλπ) τα καναμε μαζι και μοιρασμένα. Ότι πιο φυσιολογικό δηλαδη. Το ίδιο και όλοι μου οι φίλοι, και λίγο πολύ όλος ο κύκλος μου γενικότερα.
Εδω πολλες ειναι ετσι και πολλοι αντρες (για να μη πω στην πλειοψηφια τους) ειναι μεγαλωμενοι με αυτο το σκεπτικο του provider. Το υψηλο κοστος διαβιωσης εχει εντεινει το προβλημα.
Δεν ειδα τιποτε αλλο,αυτο που εγραψες μου αρκει. :thumbup:

Οπως ακριβως το ειπες.

Μεσαιωνας σε καποιους γμτ ακομα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εστω εσυ θα το εκανες.
Αλλοι αντρες θα το εκαναν; Το συνολο των αντρων θα το εκανε;
Οι γυναικες ομως δεν το κανουν... σωστα; Το συνολο τους; Καμια... ναι;
Το συνολο των αντρων οχι και εχω φαει απειρα ακυρα για αυτον τον λογο. Μεσαιωνας. Αν εισαι πιο επιτυχημενη απο αυτους δεχονται πληγμα στον εγωισμο τους.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 801 μηνύματα.
Αλλά από πού είναι βγαλμένες οι ταινίες, ε :P;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Και μετά στις ταινίες έρχονται οι ξινές πεθερές πλην πλούσιες όμως .. Που μισουν τις τίμιες , πανέμορφες πλην πάμφτωχες νύφες
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 801 μηνύματα.
Και αυτό μέσα από τη ζωή :D .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Όταν αντιμετωπίζεις τον κόσμο με καχυποψία κ προκαταληψη το ίδιο θα λαμβάνεις. Μετά θα λες βέβαια τι έγινε αλλά αυτό είναι προσχηματικο.

Ο τρόπος που συμπεριφέρεσαι καθορίζει σε κάποια περιπτωσεις και τον τρόπο που σου συμπεριφέρονται.

Όποτε τα ίδια συμβαίνουν κ με τις σχέσεις πεθερων νυφων και γαμπρων πεθερικων κτλ αν κ συνήθως τα προβληματα δεν τα δημιουργουν οι άντρες. Συνήθως.

Για μένα παντως είναι τελείως κουραστικό βασικά κουράζομαι κ μόνο που το σκέφτομαι να είμαι με έναν άνθρωπο που βλεπει φαντάσματα στη σχέση με τις πεθερες κ τους πεθερους.

Συνήθως τέτοια άτομα στο μέλλον θα δημιουργήσουν κ άλλου προβληματα. Όποτε αμα βλέπεις ότι αυτό δε λυνεται.... Παίρνεις την απόφαση κ φευγεις. Κ ας λέει η άλλη πλευρα ότι επηρεάζεσαι από γονείς - τόσο της κόβει - . Καθένας σε αυτό το κόσμο λέει τα δικά του τελικά. Ας μείνει με αυτά κ ας συνεχίζει την καθιερωμένη πορεια του.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Ναι ως γνωστόν οι γυναίκες.. Είναι πιο ανταγωνιστικές.. Λειτουργεί όμως και το μοτίβο " Πεθερά με προσκόλληση σε βαθμό κακουργήματος στον μονακριβο γιο"
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
Αλλά από πού είναι βγαλμένες οι ταινίες, ε :P;
Όχι από την πραγματική ζωή, αλλά "δανεικά" από στοιχεία (της πραγματκής) ζωής, εξιδανικευμένα.
Όπου ο "κακός" στο τέλος τιμωρείται, ο ήρωας σώζεται -έστω και μετά από πολλές αναποδιές, ο αδικημένος δικαιώνεται και γενικά στο σενάριο υπάρχει μια ισορροπία, ώστε στο τέλος ο θεατής να μένει ικανοποιημένος κατά κάποιο τρόπο.
Ειδικά στις παλιές ελληνικές ταινίες. ;)
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 801 μηνύματα.
Το πάμε μακριά αλλά και στην πραγματική ζωή ο καλός θα υποφέρει και θα χαρεί τρία λεπτά στο τέλος και ο κακος θα θριαμβεύει αλλά θα το πληρώσει κάποια στιγμή. Πάντα το κακό που θα κάνεις με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πληρώνεται.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
Το πάμε μακριά αλλά και στην πραγματική ζωή ο καλός θα υποφέρει και θα χαρεί τρία λεπτά στο τέλος και ο κακος θα θριαμβεύει αλλά θα το πληρώσει κάποια στιγμή. Πάντα το κακό που θα κάνεις με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πληρώνεται.
Karma is a bitch. Θα συμφωνήσω σ'αυτό.
Μόνο που συνήθως αυτή η "εξόφληση" γίνεται αρκετά αργά. Όταν πια παύει να έχει τόση σημασία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,770 μηνύματα.
το σωστό θα ήταν πλούσιοι να συνάπτουν σχέσεις με φτωχές, και πλούσιες με φτωχούς, να μοιράζεται ο πλούτος.

:morning1:
Καλλίτερα νεκρός παρά με πλούσια για αναρίθμητους λόγους που μπορώ να σκεφτώ.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,537 μηνύματα.
Καλλίτερα νεκρός παρά με πλούσια για αναρίθμητους λόγους που μπορώ να σκεφτώ.
Γιατί τόσο απόλυτος, αν επιτρέπεται;
Δεν κρίνω το τι θέλεις να έχει το πρόσωπο που θα έχεις δίπλα σου, από περιέργεια ρωτάω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top