Υγιεινή διατροφή

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Εχω μια σημαντική ερώτηση. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Αν φας ένα φρουτάκι σχέτο πχ μισή μπανάνα, είναι καλύτερα απ' το να βάλεις +μερέντα? Από άποψη διατροφικής αξίας και υγείας. Αλλο παράδειγμα: Αν φας μια καρυδόπιτα όχι σχέτη αλλά με μια μπάλα παγωτό βανίλια είναι χειρότερα? Γίνεται κάποια αντίδραση μέσα στο πεπτικό σύστημα που δεν πρέπει?
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Εχω μια σημαντική ερώτηση. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Αν φας ένα φρουτάκι σχέτο πχ μισή μπανάνα, είναι καλύτερα απ' το να βάλεις +μερέντα? Από άποψη διατροφικής αξίας και υγείας. Αλλο παράδειγμα: Αν φας μια καρυδόπιτα όχι σχέτη αλλά με μια μπάλα παγωτό βανίλια είναι χειρότερα? Γίνεται κάποια αντίδραση μέσα στο πεπτικό σύστημα που δεν πρέπει?
Καμία αντίδραση ετσι οπως το εννοείς φανταζομαι στο πεπτικό σύστημα, απλά έχει 3πλασιες θερμίδες και οι κοιλίτσα και τα μπουτάκια φουσκώνουν πιο εύκολα.

2 κουταλάκια του γλυκού μερεντα θέλει 1 ώρα τρέξιμο για να καούν οι θερμίδες της, για καταλάβεις..
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εχω μια σημαντική ερώτηση. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Αν φας ένα φρουτάκι σχέτο πχ μισή μπανάνα, είναι καλύτερα απ' το να βάλεις +μερέντα? Από άποψη διατροφικής αξίας και υγείας. Αλλο παράδειγμα: Αν φας μια καρυδόπιτα όχι σχέτη αλλά με μια μπάλα παγωτό βανίλια είναι χειρότερα? Γίνεται κάποια αντίδραση μέσα στο πεπτικό σύστημα που δεν πρέπει?
Έχω μια εξαιρετική συνταγή:
Αυγό για πρωτεΐνη
Δεξτροζη για αναπλήρωση γλυκοζης
Γάλα για ασβεστιο
Και αλευρι για το άμυλο που δίνει ενέργεια πολύ ώρα

τα ανακατεύουμε όλα μαζί και τα βαζουμε στο φούρνο μέχρι να βγαίνει μια οδοντογλυφίδα στεγνή αν το τρυπάμε.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Από σήμερα τέρμα η ζάχαρη στον καφέ, τέρμα τα γλυκά, μόνο φρούτα και που και που κανέναν ζελέ (κι ας έχει ζάχαρη, δεν είναι πολλή ειδικά σε σχέση με την κατανάλωση που κάνω μέχρι στιγμής).
Φαγητό ούτως η άλλως δεν τρώω ιδιαίτερα πολύ, οπότε σιγά σιγά να πάω κάτω από 100kg.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,264 μηνύματα.
Άιντε καλή αρχή!
Εγώ τελευταία απο κεί που δεν έτρωγα ποτέ ζάχαρη με έχει πιάσει μια μανία με τις μαρμελάδες και πρέπει να το κόψω άμεσα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Από σήμερα τέρμα η ζάχαρη στον καφέ, τέρμα τα γλυκά, μόνο φρούτα και που και που κανέναν ζελέ (κι ας έχει ζάχαρη, δεν είναι πολλή ειδικά σε σχέση με την κατανάλωση που κάνω μέχρι στιγμής).
Φαγητό ούτως η άλλως δεν τρώω ιδιαίτερα πολύ, οπότε σιγά σιγά να πάω κάτω από 100kg.

Έχει ζελέδες με στέβια ο Σκλαβενίτης απο το να πλακώσεις μισό κιλό εκμέκ τη βγάζεις με αυτούς να σου φυγουν οι λιγούρες....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης καλά μάκρος έχει η πουτιγκα πρωτεϊνης χωρις ΖΑΧΑΡΗ και χωρις γλουτένη.

75 θερμιδες / 100γρ
20γρ πρωτεινη (γαμάτο)
5γρ υδατανθρακας εκ των οποιων τα 4 γλυκαντικά....
1.5γρ λιπαρά.

Πολύ καλα μάκρος.... ο μόνος λόγος να μη τη φάς ειναι οταν εισαι σε περιοδο που κάνεις αγωνιστική προετοιμασια που εκει κόβεις και τα αλάτια βασικα και δεν εισια άνθρωπος για 1-2 μηνες οπότε. Μια χαρά κάνει τη δουλειά της. Με λιγα καρυδια απο πάνω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Έχει ζελέδες με στέβια ο Σκλαβενίτης απο το να πλακώσεις μισό κιλό εκμέκ τη βγάζεις με αυτούς να σου φυγουν οι λιγούρες....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης καλά μάκρος έχει η πουτιγκα πρωτεϊνης χωρις ΖΑΧΑΡΗ και χωρις γλουτένη.

75 θερμιδες / 100γρ
20γρ πρωτεινη (γαμάτο)
5γρ υδατανθρακας εκ των οποιων τα 4 γλυκαντικά....
1.5γρ λιπαρά.

Πολύ καλα μάκρος.... ο μόνος λόγος να μη τη φάς ειναι οταν εισαι σε περιοδο που κάνεις αγωνιστική προετοιμασια που εκει κόβεις και τα αλάτια βασικα και δεν εισια άνθρωπος για 1-2 μηνες οπότε. Μια χαρά κάνει τη δουλειά της. Με λιγα καρυδια απο πάνω...
Devil άποψη για μαύρη σοκολάτα, του στυλ 2-3 φορές τη βδομάδα;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Devil άποψη για μαύρη σοκολάτα, του στυλ 2-3 φορές τη βδομάδα;

20-50γρ μια χαρά.... αν καλύπτει το θερμιδικό σου πλάνο ειναι εντάξει. Απλα εγω δεν τη τρωω τωρα που εχω αυστηρό προγραμμα...

Αν και σημερα , έβαλα 20γρ νουτέλα μέσα στο κουάκερ και ειχα βαλει και πρωτεινη και καρυδια και το ανακατεψα με υγρο ασπράδι αυγου παστεριωμένο... πωπω φιλε ηταν τρομερό. Η Νουτέλα έδενε τέλεια με το κουάκερ.

Τουλαχιστον για μενα που έχω συνηθισει και τρώω τέτοια. Αλλος μπορει να το πετούσε στα σκουπίδια. Εμενα μ αρεσε παρα πολυ αλλα δεν μπορω να το κανω καθε μερα η προηγουμενη φορά που ειχα βάλει νουτελα ηταν πριν 2 βδομάδες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αν και σημερα , έβαλα 20γρ νουτέλα μέσα στο κουάκερ και ειχα βαλει και πρωτεινη και καρυδια και το ανακατεψα με υγρο ασπράδι αυγου παστεριωμένο... πωπω φιλε ηταν τρομερό. Η Νουτέλα έδενε τέλεια με το κουάκερ.

Τουλαχιστον για μενα που έχω συνηθισει και τρώω τέτοια. Αλλος μπορει να το πετούσε στα σκουπίδια. Εμενα μ αρεσε παρα πολυ αλλα δεν μπορω να το κανω καθε μερα η προηγουμενη φορά που ειχα βάλει νουτελα ηταν πριν 2 βδομάδες.
Εγω αυτα τα λεω "μαμ εμετό". Μωρουδιακά κρεμ νουτρίτσια νιανια, μπλάστρα μεσα σε ενα μπολάκι, μπανάνες νιανια, βρωμη νιανιά σκονες νιανιά, μιαμ νόστιμο ξερατό, που αν το δω εγω οπτικά όχι μονο στα σκουπιδια θα πηγαινε αλλα θα στοκαρα καμια μεσοτοιχία μ αυτό.

Αμα το φαγάκι δεν εχει το ευπαρουσίαστό του, τη μορφή τον όγκο τα χρώματά του, τα σχήματά του, τις γεύσεις του ξεχωριστά. πχ panang curry αλλου το κοτοπουλάκι, αλλου το ρυζάκι και η σαλτσουλα, δε λεει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Εγω αυτα τα λεω "μαμ εμετό". Μωρουδιακά κρεμ νουτρίτσια νιανια, μπλάστρα μεσα σε ενα μπολάκι, μπανάνες νιανια, βρωμη νιανιά σκονες νιανιά, μιαμ νόστιμο ξερατό, που αν το δω εγω οπτικά όχι μονο στα σκουπιδια θα πηγαινε αλλα θα στοκαρα καμια μεσοτοιχία μ αυτό.

Αμα το φαγάκι δεν εχει το ευπαρουσίαστό του, τη μορφή τον όγκο τα χρώματά του, τα σχήματά του, τις γεύσεις του ξεχωριστά. πχ panang curry αλλου το κοτοπουλάκι, αλλου το ρυζάκι και η σαλτσουλα, δε λεει.

Δεν πειραζει με αυτά τα μαμ εμετό θα είσαι σεξουαλικος τυπος όμως και στα 40 σου 😍

Εγώ τα χω συνηθίσει και μ αρέσουν... Χρόνια τώρα τρώω βρώμη για πρωινό.

Αμάν έχεις συνηθίσει στις πουγατσες και τα κουλουράκια σφολιατάκια από το φουρνο ε ναι που να κατέβει κάτω μετά το ποριτζ. Λογικο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Δεν πειραζει με αυτά τα μαμ εμετό θα είσαι σεξουαλικος τυπος όμως και στα 40 σου 😍

Εγώ τα χω συνηθίσει και μ αρέσουν... Χρόνια τώρα τρώω βρώμη για πρωινό.

Αμάν έχεις συνηθίσει στις πουγατσες και τα κουλουράκια σφολιατάκια από το φουρνο ε ναι που να κατέβει κάτω μετά το ποριτζ. Λογικο.
Δεν τρωω σφολιατοειδή, ειναι τσαμπα συγκεντρωμενες θερμίδες, αν και μια στο τοσο μου αρεσει.

Τη βρωμη μονο Millhouse με τη μαυρη σοκολάτα, αλλά σπάνια γιατι εχει ζάχαρες αυτη και δε γουσταρω, η ζυγαρια καθε παρασκευη δε συμφωνει με τα γουστα μου μετα απο 2 φορές millhouse αλλά η πουτάνα ειναι γευστική (βλ. ένεκα ζάχαρης)

αλλα αυτα τα νιανια μιξ ο ορός του παππού, δεν τα κανω ουτε στο φαγί ούτε πουθενά.

Τη μπανανα σκέτη. Τη βρωμη με γάλα, τα φρούτα σκετα, τα καρυδια κλπ σκέτα. Ξεχωριστά.

Ξερατο μιαμ όλα μαζι karaputcharabuluk δεν τα κάνω που να με παρακαλάς. Άμα το δω εμετί το φαγί θα φτύσω μέσα και θα φυγω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Δεν τρωω σφολιατοειδή, ειναι τσαμπα συγκεντρωμενες θερμίδες, αν και μια στο τοσο μου αρεσει.

Τη βρωμη μονο Millhouse με τη μαυρη σοκολάτα, αλλά σπάνια γιατι εχει ζάχαρες αυτη και δε γουσταρω, η ζυγαρια καθε παρασκευη δε συμφωνει με τα γουστα μου μετα απο 2 φορές millhouse αλλά η πουτάνα ειναι γευστική (βλ. ένεκα ζάχαρης)

αλλα αυτα τα νιανια μιξ ο ορός του παππού, δεν τα κανω ουτε στο φαγί ούτε πουθενά.

Τη μπανανα σκέτη. Τη βρωμη με γάλα, τα φρούτα σκετα, τα καρυδια κλπ σκέτα. Ξεχωριστά.

Ξερατο μιαμ όλα μαζι karaputcharabuluk δεν τα κάνω που να με παρακαλάς. Άμα το δω εμετί το φαγί θα φτύσω μέσα και θα φυγω.

Δεν τρωω σφολιατοειδή, ειναι τσαμπα συγκεντρωμενες θερμίδες, αν και μια στο τοσο μου αρεσει.

Τη βρωμη μονο Millhouse με τη μαυρη σοκολάτα, αλλά σπάνια γιατι εχει ζάχαρες αυτη και δε γουσταρω, η ζυγαρια καθε παρασκευη δε συμφωνει με τα γουστα μου μετα απο 2 φορές millhouse αλλά η πουτάνα ειναι γευστική (βλ. ένεκα ζάχαρης)

αλλα αυτα τα νιανια μιξ ο ορός του παππού, δεν τα κανω ουτε στο φαγί ούτε πουθενά.

Τη μπανανα σκέτη. Τη βρωμη με γάλα, τα φρούτα σκετα, τα καρυδια κλπ σκέτα. Ξεχωριστά.

Ξερατο μιαμ όλα μαζι karaputcharabuluk δεν τα κάνω που να με παρακαλάς. Άμα το δω εμετί το φαγί θα φτύσω μέσα και θα φυγω.

IMG_20240412_210547.jpg



Happy now ;;! 😄

Σαλάτα μαρουλι λεμόνι λίγο λαδακι και ξυδάκι και ομελέτα με ασπραδια. Και πιπερακι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
View attachment 131556


Happy now ;;! 😄

Σαλάτα μαρουλι λεμόνι λίγο λαδακι και ξυδάκι και ομελέτα με ασπραδια. Και πιπερακι.
Τρως σε πλαστικο πιατακι για να μη τα πλένεις και καταναλωνεις νερό;

Πως χορταινεις με 30 μετρημένα μαρουλόφυλλα, αυτο ειναι για τη γατα μου ίσα ίσα να χορτάσει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Τρως σε πλαστικο πιατακι για να μη τα πλένεις και καταναλωνεις νερό;

Πως χορταινεις με 30 μετρημένα μαρουλόφυλλα, αυτο ειναι για τη γατα μου ίσα ίσα να χορτάσει.

Εβαλα σε πλαστικό σημερα γιατι βαριέμαι τα πλυσίματα.

Χορταίνω ή οχι - αυτό λέει το πρόγραμμα και αυτό θα φάω.

Ελαφρά - ειναι βράδυ :D

προετοιμασία για τον επόμενο μήνα που θα παίζει μόνο μπρόκολο και κοτούλα ή ασπράδι ομελέτα για βραδινό !!!

Φίλε είπαμε.... θα δείς το σώμα σου όπως δεν το χείς ξαναδεί αλλα θέλει πειθαρχία και πρόγραμμα.

Τις πιτούλες - τορτιγιες - ψωμάκια - τυράκια - σαλτσούλες κτλ που ανεβάζει η ορεινή μέλισσα και νομιζει οτι κάνει διατροφή χαχαχα τα ξεχνάς... δεν ειναι για αυτή τη φάση αν θές να καθαρίσεις και τον αφαλό... ΔΕΝ! Είναι η τελευταία φάση. Θελω να καθαρίσω εντελώς τον αφαλό. Να φυγουν τα πάντα. Δυσκολη περιοχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Εβαλα σε πλαστικό σημερα γιατι βαριέμαι τα πλυσίματα.

Χορταίνω ή οχι - αυτό λέει το πρόγραμμα και αυτό θα φάω.

Ελαφρά - ειναι βράδυ :D

προετοιμασία για τον επόμενο μήνα που θα παίζει μόνο μπρόκολο και κοτούλα ή ασπράδι ομελέτα για βραδινό !!!

Φίλε είπαμε.... θα δείς το σώμα σου όπως δεν το χείς ξαναδεί αλλα θέλει πειθαρχία και πρόγραμμα.

Τις πιτούλες - τορτιγιες - ψωμάκια - τυράκια - σαλτσούλες κτλ τα ξεχνάς... δεν ειναι για αυτή τη φάση αν θές να καθαρίσεις και τον αφαλό... ΔΕΝ!
Απλα να ανταποκρίνομαι στο κρεβάτι θέλω, για να μπορώ να σε περιποιηθώ αυριο Σαββατοβραδο που θα χει και φεγγάρι και τα κερια θα καίνε μονο για μας τους δυο.

Η τορτιγια θα ανεβάσει καλά τους σφυγμούς σε αυτό. Έφαγα και κατι καπρίς, πουράκια, θα χει ζαχαρη ο εγκέφαλος να σκέφτεται καθαρά ποια στάση θα θέλει μετά.

Εσυ καθάριζε αφαλό, ετσι σε θέλω, αφαλοκομμένο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Απλα να ανταποκρίνομαι στο κρεβάτι θέλω, για να μπορώ να σε περιποιηθώ αυριο Σαββατοβραδο που θα χει και φεγγάρι και τα κερια θα καίνε μονο για μας τους δυο.

Η τορτιγια θα ανεβάσει καλά τους σφυγμούς σε αυτό. Έφαγα και κατι καπρίς, πουράκια, θα χει ζαχαρη ο εγκέφαλος να σκέφτεται καθαρά ποια στάση θα θέλει μετά.

Εσυ καθάριζε αφαλό, ετσι σε θέλω, αφαλοκομμένο.

χαχαχαχ αμα μπορέσεις να με κάνεις καλά μέσα... αλλιώς θα διαλέξεις τι θές να σε κάνω.

Πίεση ώμων ή πίεση στήθους ; :laugh: :laugh:

αμα έχεις πέσει κάτω απο 70 με τις διαιτες που κάνεις εκει και έχεις να φάς 3 μέρες σε κάνω και πίεση ώμων.

Αν εισαι πάνω απο 70... εεε ενα σετάκι 10φορές πιεση στηθους σε έχω εύκολα :pleasantry:
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ τέρμα άσχετο, αλλά όποτε μπαίνω σε αυτό το θρεντ αρχίζω και πεινάω :laugh:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ τέρμα άσχετο, αλλά όποτε μπαίνω σε αυτό το θρεντ αρχίζω και πεινάω :laugh:
Εγω εφαγα 2 πακετα noodles με χοιρινό σανγκάη, καυτερό και σαλτσες τιγκα, δεν έχουν μεινει ουτε τα πλακάκια όρθια, ως τις 2 θα θέλω εισαγωγή στο Ωνάσειο για μπαι πας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top