Υγιεινή διατροφή

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,067 μηνύματα.
Εργένης και εδω, αλλά δεν ψήνομαι για αλλαγμένες γευσεις με air fryer. Δε συμφωνώ με όλα στο βωμό της απλότητας. Θέλει το μπελαλίδικό του ένα ωραίο φαγητό να το προετοιμάσεις.

Μπουτι αρνί στο φούρνο με σκόρδα και μυρωδικά σε εσοχές, αλειμένο με μείγμα σως γυρω γυρω, πατατες, λαδόκολλες, αλουμινόχαρτα, είχα γίνει μ...ί. Κόντεψε να μου γυρίσει ολος ο φουρνος με το φαγακι γιατι το ειχα ακουμπήσει στην πόρτα θυμάμαι και ηταν τοσο βαρυ το μπουτι που τραβηξε όλο το φουρνάκι προς τα μπρος. Ευτυχώς το σωσα.

Το χα αφησει μεσα κατι ωρες και έδινε πόνο, βγηκε μετά λουκούμι, έφευγε απο το κοκκαλο αέρα πατέρα. Λουκούμι.
 

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Για το air fryer δεν είχε βγεί πρόσφατα έρευνα που έκανε σύνδεση με καρκινογόνα;

Εγώ αυτό είχα δει και δεν πήρα ποτέ εν τέλει

Experts have identified cancer risks related to high levels of certain chemicals found in some air fryers. Several models of air fryers contain polyfluorinated molecules, also known as “forever chemicals,” in the nonstick coating of the basket.
 

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για το air fryer δεν είχε βγεί πρόσφατα έρευνα που έκανε σύνδεση με καρκινογόνα;
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου συγκεκριμένα για την πατάτα, ότι καλό είναι να μη μπαίνει στο Air Fryer, αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη.

Δεν το έχω ψάξει το θέμα του AF ιδιαίτερα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,067 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ. 👀
Προφανώς ξέρεις να τρως. Από τις μέγιστες αρετές σε έναν άνθρωπο.

Για το air fryer δεν είχε βγεί πρόσφατα έρευνα που έκανε σύνδεση με καρκινογόνα;

Εγώ αυτό είχα δει και δεν πήρα ποτέ εν τέλει
Δε θα μου εκανε καμία εντύπωση. Εδω εχω σταματησει να ζεσταινω φαγητό απο το ψυγειο που εχω σε πλαστικα ταπερ και τα γυριζω στο πιατο κανονικά. Για παραπλήσιους λόγους.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,826 μηνύματα.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου συγκεκριμένα για την πατάτα, ότι καλό είναι να μη μπαίνει στο Air Fryer, αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη.

Δεν το έχω ψάξει το θέμα του AF ιδιαίτερα.

Ναί. Η πατάτα και γενικά τα αμυλούχα τρόφιμα παράγουν ακρολαμύδιο όταν ψήνονται πάνω απο τους 120 βαθμούς κελσίου.

Για να πείς οτι το αποφευγεις αυτό τα φτιάχνεις όλα στον ατμό ή τα βράζεις.

Δεν σε σώζει ούτε ο φούρνος δηλαδή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top